Jak poczuć magię świąt w Lizbonie? Świąteczny przewodnik 2021

Boże Narodzenie 2021 w Lizbonie, czyli jak wyglądają święta po portugalsku i jak w 2021 roku prezentuje się Lizbona z okazji Bożego Narodzenia? Świąteczny przewodnik InfoLizbona.pl prezentuje, jak pięknie w tym roku Lizbona została przystrojona z okazji świąt. Podpowiadamy też, co ciekawego Lizbona ma do zaoferowania wszystkim, którzy zdecydowali się na zwiedzanie portugalskiej stolicy w tym czasie?

Zapraszamy zatem nie tylko na świąteczny spacer po ulicach, placach i uliczkach piękniej, świątecznej Lizbony, ale też odpowiadamy na pytanie: czy da się poczuć magię świąt w Lizbonie?  style="font-size: inherit;">Dodatkowo w naszym bożonarodzeniowym przewodniku po Lizbonie znajdziecie odpowiedzi na pytania o aktualne regulacje i ograniczenia związane ze stanem epidemiologicznym w grudniu 2021.

Opisujemy, jaka pogoda będzie na święta w Lizbonie? Co robić ciekawego, jakie zabytki i atrakcje turystyczne będą otwarte? Piszemy również o tym, jak można zwiedzać Lizbonę w tym czasie? Gdzie wybrać się na świąteczną kolację w Lizbonie lub jak wyglądają tradycje bożonarodzeniowe i święta w Portugalii?

Znajdziecie tutaj wiele wskazówek praktycznych, które pomogą Wam dobrze zaplanować świąteczny pobyt w Lizbonie i super wykorzystać dostępny czas.


Wybierasz się do Lizbony w okresie świątecznym? Chcesz zwiedzić Lizbonę z polskim przewodnikiem i poznać cudowne miejsca?
Napisz e-maila na adres: info@infolizbona.pl lub skontaktuj się przez formularz kontaktowy dostępny tutaj >>> lub na końcu wpisu. Warto!

Boże Narodzenie 2021 w Lizbonie, a aktualne regulacje w Portugalii

Na początek jedna z ważniejszych spraw dla wszystkich osób, które wybierają się do Lizbony w okresie Bożego Narodzenia 2021, czyli aktualnie obowiązujące regulacje i obostrzenia związane z pandemią COVID-19. 

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Od początku pandemii w Portugalii opisujemy dla Was aktualną sytuację w Portugalii we wpisie: Koronawirus w Portugalii >>>. Jest on regularnie aktualizowany i jest to jedyne takie źródło aktualnych informacji po polsku w Internecie. Wpis jest stale aktualizowany, a wpis z ostatnią datą zawiera zawsze aktualnie obowiązujące regulacje w Lizbonie i całej Portugalii kontynentalnej. Jeśli wybieracie się do Portugalii w czasach pandemii, to zachęcamy, by zapoznać się szczegółowo z tym linkiem. Będzie on dla Was na pewno pomocny. 

Poniżej znajdziecie te najważniejsze regulacje dotyczące wjazdu do Portugalii i zasad życia społecznego, które obowiązują w grudniu 2021. Zasady te dotyczą wszystkich miast Portugalii kontynentalnej (czyli też m.in. Porto lub miast i miasteczek Algarve). Lizbona nie ma żadnych specjalnych zasad i są one takie same, jak w innych regionach kraju.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Te najważniejsze zasady i regulacje wjazdowe do Portugalii w okresie świąt Bożego Narodzenia 2021 to

 • Wszystkie osoby przylatujące do Portugalii (w tym również osoby zaszczepione i posiadacze Certyfikatu) muszą okazać negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego max. 72h przed boardingiem lub testu antygenowego wykonanego max. 48h przed boardingiem.
 • Wyjątkiem od powyższej reguły są tylko dzieci do 12. roku życia lub osoby posiadające Certyfikat potwierdzający przejście choroby (ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
 • Podczas zameldowania w obiekcie noclegowym należy okazać Certyfikat lub negatywny wynik testu. Obiekty noclegowe (hotele, pensjonaty, apartamenty) działają normalnie. Od 25.12.2021 wszystkie osoby (w tym posiadacze Certyfikatów) muszą okazać negatywny wynik testu.
 • Restauracje działają (zarówno w środku, jak i na tarasach) bez limitów pojemności lub godzin otwarcia. Przed wejściem do nich jest obowiązek okazania Certyfikatu lub negatywnego wyniku testu. W dniach 24-25.12.2021 i 30-31.12.2021-01.01.2022 wszyscy muszą okazać negatywny wynik testu (w tym posiadacze Certyfikatów).
 • Wejście do kawiarni i pastelarii bez Certyfikatu lub testu.
 • Atrakcje turystyczne i zabytki są normalnie otwarte, przy zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa. Wejście do nich bez potrzeby okazywania Certyfikatu lub negatywnego wyniku testu.
 • Maseczki są obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych. Nie są obowiązkowe w przestrzeniach otwartych.
 • Dozwolone są wszelkie typy podróży, bez potrzeby odbywania kwarantanny po przylocie z Polski.
 • Szczegóły wszystkich regulacji znajdziemy we wpisie: Koronawirus w Portugalii – aktualne restrykcje i sytuacja w kraju >>>.

Czy święta 2021 są bezpieczne w Lizbonie?

Tak, w naszej opinii – mieszkańców Lizbony, sytuacja pandemiczna w Portugalii jest pod kontrolą i pozwala na bezstresowe odwiedzenie Portugalii w obecnych czasach. Boże Narodzenie 2021 jest zdecydowanie bardziej “normalne”, niż było to w 2020 roku. Obecne regulacje związane ze stanem pandemicznym nie utrudniają pobytu w Lizbonie oraz zwiedzania miasta. Rząd Portugalii na bieżąco informuje o planowanych działaniach, rozwoju pandemii COVID-19 w kraju oraz zagrożeniach z tym związanych.

Jak poczuć magię świąt w Lizbonie w 2021 roku?

Czy da się poczuć magię świąt w Lizbonie? Oczywiście, że tak! Pomimo sytuacji na świecie, jaką mamy, to Lizbona świętuje kolorowo i pięknie okres świąt Bożego Narodzenia 2021. Jeśli ktoś jeszcze nigdy nie spędzał Bożego Narodzenia w południowych krajach, to może to być również ciekawe doświadczenie.

Co robić w święta 2021 w Lizbonie?

Lista tegorocznych wydarzeń świątecznych jest duża. W kalendarzu świąt 2021 w Lizbonie znajdziemy koncerty, wystawy, jarmarki świąteczne oraz targi. Jest w czym wybierać, jeśli chodzi o ofertę kulturalną w mieście. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Cała rozpiska koncertów i wydarzeń świątecznych przygotowanych w grudniu 2021 znajduje się na stronie culturanarua.pt >>>. Jest tam kalendarz, w którym można sprawdzić, co ciekawego dzieje się w portugalskiej stolicy? Te najciekawsze koncerty świąteczne w Lizbonie to m.in. 12 grudnia 2021 koncert pt. “SODADE – Homenagem a Cesária Évora” lub 19 grudnia 2021 koncert “Teresa Salgueiro – Natal Português” w kinie São Jorge.

Jarmarki świąteczne w Lizbonie

W tym roku powróciły do Lizbony świąteczne, bożonarodzeniowe jarmarki.  Prezentują się one jeszcze piękniej, niż w zeszłych latach. Lizbona była spragniona takich miejsc, gdyż w 2020 roku, ze względu na ograniczenia epidemiologiczne takowych jarmarków nie było.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Te dwa największe bożonarodzeniowe jarmarki w Lizbonie to jarmark Mercado de Natal na placu Rossio w centrum Lizbony oraz jarmark świąteczny WonderLand w Parku Edwarda VII. Znajdziemy na nich grzane wino, stoiska z lokalnym rękodziełem, stoiska z jedzeniem, atrakcje dla dzieci (domy św. Mikołaja lub świąteczne wioski), sklepiki z pamiątkami i wiele słodkości. Wstęp na jarmarki świąteczne w Lizbonie jest bezpłatny. 

Jarmark na placu Rossio będzie działał do 19 grudnia 2021, a jarmark WonderLand do 1 stycznia 2022. Jednak to nie jedyne dwa jarmarki bożonarodzeniowe w Lizbonie. Poszczególne dzielnice organizują również swoje mniejsze jarmarki. Na przykład dzielnica Alvalade ma swój Mercado de Natal de Alvalade 2021 (3-12.12.2021; szczegóły tutaj >>>). Popularne LX Factory w dn. 5, 12 i 19 grudnia organizuje jarmark Mercado Lx Rural (szczegóły tutaj >>>), a w przyjemnym Parku Estrela jest organizowany świąteczny targ rękodzieła Mercado Crafts & Design (4-5 i 18-19 grudnia 2021; szczegóły tutaj >>>).  

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Również Sintra i Cascais będą miały swoje bożonarodzeniowe wioski połączone ze świątecznymi jarmarkami. W Sintrze odbywa się jarmark Mercado do Reino de Natal  w dniach 1-23 grudnia 2021. Cascais kusi wszystkich jarmarkiem Natal em Cascais, który będzie trwał, aż do 6 stycznia 2022. 

Świąteczne spacery po Lizbonie 2021

Jedną z najpopularniejszych i najmilszych rzeczy do zrobienia w Lizbonie są wieczorne spacery po ulicach Lizbony w świątecznej odsłonie. Spacer taki ma niepowtarzalny urok! Przejdźcie się zaproponowaną poniżej trasą, czyli od placu Praca do Comercio, przez Rua Augustę, aż po plac Rossio i dalej Av. Liberade. Dalej warto wrócić na Chiado i przez Rua Garrett i Praca Luis de Camoes dojść do Príncipe Real na kieliszek wina.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Popularną przekąską w okresie zimowym w Lizbonie są pieczone kasztany, które kupić można na każdym kroku w centrum miasta, a biały dym z wózków, w których są pieczone, słodko zapełnia ulice Lizbony wieczorami. Pachnie to niesamowicie! A jak smakują? Słodko, pysznie i niesamowicie – jak Lizbona.

Warto też rozgrzać się trochę i wstąpić gdzieś na kieliszek likieru wiśniowego – Ginjinha (na przykład do słynnej pijalni na Largo Sao Domingos 8) lub kieliszek wino porto (próbowaliście już białego porto?). Te portugalskie charakterystyczne alkohole bez trudu dostaniecie w każdej kawiarni, restauracji lub pastelarii. Podziwiajcie wtedy niespiesznie, jak toczy się życie Lizbony.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Przechadzając się uliczkami świątecznej Lizbony zwróćmy uwagę na bardzo wymyślne oraz starannie przygotowane ozdoby i wystawy świąteczne. Ta najpiękniejsze świątecznie udekorowane wystawy w Lizbonie znaleźć można na ulicach dzielnicy Baixy oraz Chiado.

Królewskie portugalskie ciasto na Boże Narodzenie

Wstąpmy na dłuższą chwilę również do lokalnej pastelarii, czyli kawiarni. Koniecznie trzeba spróbować w okresie Bożego Narodzenia w Portugalii dwóch ciast – Bolo Rei (ciasto króla) i Bolo Rainha (ciasto królowej).

Są to te słodkie strony świąt portugalskich, bez których wielu Portugalczyków nie wyobraża sobie tego czasu w roku. Bolo Rei to ciasto drożdżowe z kandyzowanymi i suszonymi owocami, a Bolo Rainha to bardzo podobne ciasto, ale z migdałami oraz różnego rodzaju orzechami zamiast owoców.

Lizbona Święta 2017 Boże Narodzenie Zdjęcia Fotografie Święta Bożego Narodzenie Ulice Place Ozdoby Tradycyja Zwyczaje Program Co Robić Przewodnik Lisbona Lisbon Natal Christmas

Gdzie zjeść najlepsze Bolo Rei w Lizbonie?

Spróbujcie koniecznie ciasta Bolo Rei w kawiarni Confeitaria Nacional przy placu Praça da Figueira 18B w centrum Lizbony. Było to pierwsze miejsce w Lizbonie, które rozpoczęło sprzedaż Bolo Rei. Przez wielu Lizbończyków kawiarnia jest uważana za najlepsze miejsce w całej Lizbonie, by spróbować świątecznego Bolo Rei!

Wigilia w Lizbonie 2021

Wigilia, tj. 24 grudnia, jest dniem pracującym w Lizbonie, jednak większość punktów usługowych, atrakcji, sklepów itp. będzie miała ograniczone godziny pracy. W końcu każdy myśli już o świętowaniu, a mniej o pracy. Warto mieć to na uwadze, jeśli będziemy spędzali Wigilię w Lizbonie. Poniżej prezentujemy miejsca, gdzie można się wybrać na kolację świąteczną w Lizbonie oraz informacje o mszy świątecznej w portugalskiej stolicy, czyli pasterce.

Gdzie zjeść kolację świąteczną w Lizbonie?

Większość Portugalczyków Wigilię i święta spędza w domach. Jedzenie kolacji wigilijnej w restauracjach nie jest zbyt popularne. Restauracje w centrum Lizbony – w dzielnicach Baixa i Chiado będą jednak otwarte zarówno 24, jak i 25 grudnia 2021. 26 grudnia to już normalny dzień pracujący, więc wszystkie miejsca będą normalnie otwarte. Warto wcześniej zrobić rezerwację oraz sprawdzić dokładne godziny otwarcia restauracji (najlepiej telefonicznie), można również zapytać się o specjalne menu świąteczne.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji restauracji w Lizbonie, gdzie można się wybrać na kolację wigilijną:

 • Cervejaria Trindade | Adres: R. Nova da Trindade 20 C, Telefon: +351 21 342 3506.
 • Restaurante Adlib | Adres: Av. da Liberdade 127, Telefon: +351 21 322 8350.
 • Sr. Lisboa | Adres: R. São José 134-136, Telefon: +351 21 342 3512.
 • Restaurante do Real | Adres: R. Tomás Ribeiro 115, Telefon:+351 21 319 9500.
 • Panorama Restaurante | Adres: R. Latino Coelho 1, Telefon: +351 21 312 0000.
 • Sommelier Lisbon | Adres: R. Telhal 59, Telefon: +351 966 244 446.
 • Casa da Comida | Adres: Travessa das Amoreiras, Telefon: +351 21 388 5376.

W wigilijny wieczór otwarte będą również restauracje w dzielnicy Baixa – na ulicach Rua Augusta, Rua da Prata, Rua Aurea, Rua dos Sapatores oraz Rua das Portas de Santo Antão (tutaj znajdziemy wiele restauracji głównie z kuchnią portugalską, włoską oraz indyjską).

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Pasterka w Lizbonie Anno Domini 2021

Czy w Portugalii jest pasterka? Tak i nazywa się ona Missa do Galo. Uczestniczenie w niej nie jest jednak tak popularne, jak w Polsce. Tradycją jest, że pasterka w Lizbonie odbywa się w katedrze Se, która jest zlokalizowana na Alfamie. Szczegóły na temat pasterki można znaleźć na stronie patriarcado-lisboa.pt >>>. Rozpoczyna się ona o godz. 24.00, a wstęp na nią jest wolny.

Dodatkowo msza świąteczna odbędzie się w dniu 24 grudnia 2021, o godz. 22.00 w kościele Igreja de São Nicolau. Kościół ten znajduje się w samym centrum Lizbony, przy ulicy Rua da Vitória.


Jesteś ciekaw/a, jak wygląda Lizbona TERAZ? Zapraszamy na naszego Instagram: instagram.com/infolizbona.pl >>>, gdzie codziennie w story pokazujemy Wam Lizbonę i inne ciekawe miejsca w Portugalii.


Pogoda w Lizbonie na Boże Narodzenie 2021

Śledząc prognozy pogody dla Lizbony w okresie Bożego Narodzenia 2021 widać, że synoptycy zapowiadają dobrą pogodę w tym okresie (średnio 14-18C w ciągu dnia, słońce z możliwym zachmurzeniem). Trzeba jednak pamiętać, że pogoda w Lizbonie jest zmienna. Mimo wszystko wieczory bywają już dość zimne, dlatego warto wziąć ze sobą do walizki dobrą kurtkę oraz ciepły sweter.

Więcej o pogodzie w Lizbonie przeczytać można tutaj: Jakiej pogody spodziewać się w poszczególne miesiące w Lizbonie? >>>.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Jak funkcjonować będzie komunikacja miejska w Lizbonie na święta 2021?

Komunikacja miejska będzie działała, jak w okresie świąt i dni wolnych (feriados). Na stronie metra w Lizbonie: metrolisboa.pt >>> pojawią się ewentualne informacje o skróceniu godzin prac w Wigilię (normalnie metro w Lizbonie działa w godz. 06.30-01.00) i w dniu 25 grudnia 2021.

Normalnie działać będzie m.in. słynna winda Santa Justa oraz żółty tramwaj 28, którego trasa malowniczo przebiega przez całe centrum Lizbony. Działać też będą pociągi do Cascais, Sintry oraz komunikacja międzymiastowa z Lizbony do innych miast (autobusy i pociągi). W związku z ograniczeniami pandemicznymi nie ma żadnych zmian lub ograniczeń w funkcjonowaniu transportu publicznego w całej Portugalii.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Zwiedzanie Lizbony w święta 2021

Wybieracie się do Lizbony na święta 2021? Świetnia! Już teraz życzymy Wam przyjemnie spędzonego czasu i cudownego zwiedzania Lizbony. Planując zwiedzanie Lizbony w czasie świąt warto pamiętać, że wiele zabytków i atrakcji turystycznych będzie zamknięta w dniu 25 grudnia (pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenie) przez cały dzień. Zamknięte będą m.in. Klasztor Hieronimitów i Wieża Belem, Narodowe Muzeum Azulejos lub Kościół św. Rocha.

Otwarte będzie jednak za to oceanarium w Parku Narodów, jednak w ograniczonych godzinach (od 11.00 do 19.00). Plusem oceanarium jest to, że przygotowało ono specjalne bilety zniżkowe! Za każdym razem warto sprawdzić na stronie www danego obiektu lub bezpośrednio skontaktować się i potwierdzić, czy obiekt będzie otwarty danego dnia, a jeśli tak, to w jakich godzinach.

Lizbona Boże Narodzenie 2020 Święta Sylwester 2021 Co robić w Lizbonie Tradycje Zwyczaje Obchody Przewodnik Świąteczny Poradnik Regulacje Pasterka Jarmarki Atrakcje Lisbona Portugalia

Warto również wybrać się na spacer po dzielnicy Alfama, która obecnie jest bez tłumów turystów, dzięki czemu można spokojnie cieszyć się widokiem z przepięknych punktów widokowych i spacerować uliczkami tej najstarszej dzielnicy Lizbony.

Bez trudu też przejedziemy się malowniczą windą Gloria, która zawiezie nas na punkt widokowy św. Piotra. Przepłyniemy też promem na drugą stronę rzeki Tejo do Casilhas. Na spokojny spacer warto również wybrać się do Cascais lub zwiedzić obiekty w Sintrze – np. Palacio de Pena lub Zamek Maurów oraz urokliwe centrum Sintry.

Sintra Quinta da Regaleira Podziemna Studnia Masoni Pałac Park Polski Przewodnik po Sintrze i Lizbonie Wycieczki Zwiedzanie Masoni Templariusze Tajemnice Opis Bilety Mapa

Dzień 26 grudnia jest już w Portugalii normalnym dniem pracującym i wtedy wszystkie zabytki są otwarte według normalnego planu i godzin otwarcia.

Święta w Lizbonie z dziećmi. Co można robić razem rodzinnie?

Lizbona dla dzieci na święta, czyli co robić w Lizbonie z dziećmi w czasie świąt? Jakie specjalne atrakcje dla dzieci znajdziemy w ofercie miasta? Co prawda bałwana nie ulepimy w Lizbonie w tym czasie (śniegu w Lizbonie nie zapowiadają w 2021 roku, ale o aktualnych warunkach pogodowych w Lizbonie przeczytać można tutaj>>>), to jednak Lizbona oferuje szereg i fajnych ciekawych rzeczy dla dzieci i całych rodzin w okresie świąt.

W Tropikalnym Ogrodzie Botanicznym w Belem (Jardim Botânico Tropical, em Belém) odbywa się specjalne show pt. “Alice in Magical Garden”. Jest to połączenie wideomapingu, gry świateł oraz dźwięku. Podróż przez ogród zabiera nas wśród podświetlonych efektownie scen z pogranicza baśni, fantazji i opowiadanych historii oraz wideo prezentacji. Warto wybrać się na pokaz do Belem, gdy jest już po zmroku, gdyż efekt wtedy jest jeszcze lepszy! Szczegóły pokazu, w tym godziny rozpoczęcia i bilety można zakupić na stronie: magicalgarden.pt >>>.

Nie zapomnijmy też o słynnych lizbońskich tramwajach, które poza sezonem nie są takie oblegane. Obok słynnego tramwaju 28 miejmy też na uwadze mniej popularne, ale również fajne – np. tramwaj numer 12 lub 24. Na głównym placu Lizbony – Praca do Comercio – naszym dzieciom spodobać się może możliwość wejścia do ogromnej choinki. Wygląda ona szczególnie efektownie wieczorami, gdy włączone są wszystkie lampki.

Jeśli pogoda dopisze w Boże Narodzenie 2021, to zabierzmy dzieci na zamek św. Jerzego, a wcześniej sprawdźmy, czy nie odbywa się na nim jakieś wydarzenie dedykowane najmłodszym. Możliwość przejścia po zamkowych murach oraz zobaczenia wspaniałego widoku na całą Lizboną spodoba się każdemu.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Dodatkowo w dniach 17-25 grudnia 2021 w Lizbonie odbędą się specjalne spektakle świątecznego cyrku. Cyrk odbywa się w Coliseu dos Recreios na ulicy Rua das Portas de Santo Antão 96, czyli w samy centrum Lizbony. Bilety oraz godziny spektakli można sprawdzić na stronie: coliseulisboa.com >>>.

A może plaża w grudniu? W Lizbonie jest to jak najbardziej możliwe – przeprawmy się na druga stronę rzeki Tejo na plaże Costa da Caparica, by mieć kilometry plaż dla siebie lub połączmy wizytę na plażach w Cascais ze zwiedzaniem urokliwego centrum miasteczka.  

Więcej o polecanych atrakcji dla rodzin w Lizbonie przeczytać można tutaj: Lizbona dla dzieci i rodzin>>>.

Gdzie na zakupy świąteczne w Lizbonie?

Boże Narodzenie 2021 i Lizbona, to dla niektórych synonim zakupowego szaleństwa. Tak, tak! Osoby lubiące zakupy w Lizbonie mogą się poczuć dobrze. Lizbona może być dobrym miejsce, by zakupić prezent, czy to dla siebie, czy dla kogoś bliskiego. Gdzie jednak warto wybrać się na zakupy w Lizbonie oraz co kupić?

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Jeśli szukacie ręcznie robionych rękawiczek, to Luvaria Ulisses w Chiado (adres: Rua do Carmo 87-A) będzie strzałem w dziesiątkę. Sklepy A Vida Portuguesa (największy sklep znajdziemy pod adresem: Largo do Intendente 23) będą dobrym wyborem, jeśli szukamy tradycyjnych wyrobów portugalskich, choć wielbiciele produktów gourmet też znajdą tam wiele rzeczy dla siebie. Ulice Chiado (Rua Garrett i okoliczne ulice) będą dobrą alternatywą dla osób szukających międzynarodowych marek, podobnie, jak Avenida da Liberdade.

Lizbona Boże Narodzenie 2020 Święta Sylwester 2021 Co robić w Lizbonie Tradycje Zwyczaje Obchody Przewodnik Świąteczny Poradnik Regulacje Pasterka Jarmarki Atrakcje Lisbona Portugalia

Fabrica Sant’Anna (adres: Rua do Alecrim 95) jest znowu idealnym miejscem dla szukających ceramiki, i to nie tylko płytek azulejos. W sklepie Pelcor na Rua das Pedras Negras 28 znajdziemy wyroby z korka – do wyboru do koloru, może to być dobra pamiątka i prezent z Portugalii.

Jeśli jednak szukamy dużych centrów handlowych, to najlepiej wybrać się do Centrum Handlowego Vasco da Gama w Parku Narodów lub Centrum Handlowego Colombo (dojazd metra niebieską linią do stacji “Colegio Militar / Luz”).

Jaki prezent świąteczny z Portugalii?

Jakie rzeczy są najbardziej typowe dla Portugalii, a które doskonale sprawdzą się, jako prezent świąteczny? Piszemy o tym szczegółowo w tekście: TOP 10 najpiękniejszych portugalskich prezentów >>>. Opisujemy w nim rzeczy, które potrafią sprawić uśmiech na twarzy, a które są typowo portugalskie. Co ważne: w tekście tym zawarliśmy również wskazówki, jak dostać te rzeczy… zamawiając je przez Internet, jeśli ktoś nie może zrobić samodzielnie świątecznych zakupów w Portugalii. 

Portugalskie buty ze skóry? Kosmetyki portugalskich firm, a może ręcznie robione ozdoby z motywem azulejos? Jest wiele pomysłów na zaskakujący i oryginalny prezent z Portugalii. Choć najlepszy prezent związany z Portugalią… to bilet lotniczy do Portugalii. Polecamy gorąco!

Świąteczny spacer po Lizbonie, czyli jak wygląda Boże Narodzenie 2021?

Czas teraz na świąteczny spacer po ulicach i placach Lizbony. Zobaczcie, jak pięknie w tym roku wyglądają ulice portugalskiej stolicy przystrojone w miliony światełek. Ozdoby świąteczne będzie można w Lizbonie podziwiać do 6 stycznia 2022. 

Pod koniec listopada 2021 nastąpiło oficjalne zapalenie świątecznych ozdób w stolicy Portugalii. Jak zwykle miało to miejsce na placu Praca do Comercio. Lizbonę zdobi w tym roku ponad 2 miliony lampek LED, udekorowanych zostało ponad 50 ulic, a łączna długość wszystkim kabli z lampkami to ponad 210 kilometrów (czyli ok. 95 mostów 25. Kwietnia).

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Zapraszamy na spacer po centrum Lizbony. Razem przejdźmy przez najważniejsze ulice i place Lizbony, by zobaczyć na poniższych fotografiach, jak prezentuje się Lizbona w bożonarodzeniowej odsłonie.

Praca do Comercio, czyli główny plac Lizbony

Na placu Praca do Comercio, który jest sercem Lizbony i głównym placem miasta, z jednej strony otoczonym przez zabudowania dzielnicy Baixa, a z drugiej strony oblewanym przez wody rzeki Tejo, stanęła największa w Lizbonie choinka. Można wejść do jej środka i zrobić sobie w niej zdjęcia. Dodatkowo zabudowania na Praca do Comercio są oświetlone żółtymi lampkami. Widok znad rzeki na łuk triumfalny Rua Augusta, świąteczną choinkę i cały plac robi ogromne wrażenie!

Rua Augusta – deptak prezentuje się okazale, ale…

Główny deptak turystyczny Lizbony – Rua Augusta w tym roku zdobią wielkie prostokątne ramy na całej jej długości. W ciągu dnia nie wyglądają one zbyt okazale, ale wieczorem… Są na nich wyświetlane ozdoby świąteczne i życzenia wesołych świąt oraz szczęśliwego nowego roku 2022.

Rua Augusta mieni się kolorami. Wieczorny spacer i kieliszek wina na Rua Augusta w takim świątecznym otoczeniu ma swój dodatkowy urok. Nie ma tłumów, jest klimatycznie i bardzo świątecznie!

Plac Rossio ze świątecznym jarmarkiem

Na plac Rossio tradycyjnie wrócił świąteczny jarmark. W 2020 roku został on odwołany ze względów epidemiologicznych. W 2021 ponownie cieszy odwiedzających Lizbonę. Na Rossio stanęła duża choinka w rogu placu, obok kwiaciarni, a jacarandy rosnące na placu zostały ozdobione świątecznymi lampkami. Zwisają z nich podświetlane serca. Uroku wszystkiemu dodają kolorowe stoiska jarmarku bożonarodzeniowego.

Również efektowanie wygląda iluminacje sklepów i kawiarni przy placu Rossio. Warto zwrócić szczególną uwagę na kolorowy sklep O Mundo Fantástico da Sardinha Portuguesa z konserwami rybnymi lub historyczną kawiarnię Café Nicola z ładnie ozdobioną fasadą.

Lizbona Boże Narodzenie 2021: Avenida da Liberdade i rondo Pompala + WonderLand

Na reprezentacyjnej alei – Avenida da Liberdade jest dość klasycznie w tym roku. Z platanów rosnących na tej najbardziej reprezentacyjnej (i najdroższej) ulicy w Lizbonie zwisają światełka. Uroku ulicy dodają otwarte ogródki kawiarniane i świątecznie ozdobione sklepy światowych marek.

Na zakończeniu Avenida da Liberdade znajduje się rondo Marques de Pombal. Na nim stanęły ozdoby znane z ubiegłych lat – napisy życzące wesołych świąt “Feliz Natal”, choinki i bombki.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

W parku Edwarda VII odbywa się WonderLand 2021, czyli ogromna świąteczna wioska połączona z jarmarkiem świątecznym. Jest tutaj szereg atrakcji, jak np. duży diabelski młyn, lodowisko, scena koncertowa oraz stoiska gastronomiczne. Wstęp na Wonderland jest bezpłatny dla wszystkich. Podczas wejścia są sprawdzę Certyfikaty lub negatywne testy na COVID-19.

Dzielnica Chiado i najładniejsza ulica Lizbony

Zdecydowanie jedną z najbardziej efektowanie udekorowanych dzielnic Lizbony jest handlowa dzielnica Chiado. Tutaj na głównej ulicy Rua Garrett jest robione najwięcej zdjęć. Nie przypadkowo – Rua Garrett wygląda w tym roku wyjątkowo magicznie. Na całej jej długości zdobią ją ozdoby w formie meduz ze światłami. Efekt jest super! 

Dodatkowo, jak co roku, bogato ozdobiona jest fasada domu handlowego Armazens do Chiado. Wielka choinka, tysiące lampek, renifery. Robi to wrażenie. Ozdobione są również ulice prowadzące na Rua Garrett – Rua do Carmo i Rua Nova do Almada.

Świątecznych ozdób nie zabrakło również w sklepach i lokalach komercyjnych na Rua Garrett. Słynna kawiarnia Café A Brasileira z dobrą kawą ma świąteczne ozdoby, swoją witryną czaruje stary sklep Paris em Lisboa lub najstarsza działająca księgarnie na świecie, czyli Livraria Bertrand – Chiado.

Lizbona Boże Narodzenie 2021: Plac Praca Luis de Camoes

Co roku wszystkich ciekawi, jak ozdobiony będzie plac Praça Luís de Camões. Dlaczego? To właśnie często tutaj są stawiane iluminacje świąteczne, które najczęściej goszczą na zdjęciach osób odwiedzających Lizbonę w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Nie inaczej jest w tym roku. Na placu stanęła ogromna bombka w formie kuli ziemskiej, do której można wejść do środka, a na której zaznaczone są poszczególne kontynenty świata.

Przed tym znajduje się również niewielkie podświetlony napis “LISBOA”. Uroku dodaje działający tutaj ogródek z kawą i winem oraz świąteczne dekoracje drzewek.

Boże Narodzenie w Portugalii – jak jest obchodzone? Zwyczaje i tradycje

Boże Narodzenie po portugalsku, to “Natal” – jest to od zawsze święto rodzinne w tradycji portugalskiej, w związku z czym wiele osób wyjeżdża wtedy z Lizbony do rodziny w różnych częściach kraju. Jednocześnie wiele osób przyjeżdża spędzić Boże Narodzenie właśnie w Lizbonie.  W tym roku jednak ze względu na obecną sytuację na świecie widać na ulicach miasta zdecydowanie mniej ludzi i jest spokojniej w porównaniu do poprzednich świąt.

W portugalskich domach wiesza się ozdoby świąteczne, bardzo często z gałęzi jodłowych. W domach buduje się kolorowe szopki ustawione najczęściej pod choinką, a w kościołach powstają szopki dużych rozmiarów ustawione obok wejścia lub prezbiterium (w Lizbonie warto szczególnie zobaczyć szopkę bożonarodzeniową w Bazylice Estrela).

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

Popularny jest zwyczaj stawiania choinki świątecznej – Árvore de Natal – ozdabiają ją suszone owoce, kokardy, ozdoby wykonane z orzechów i słomy, kolorowe bombki, światełka i łańcuchy. Często na ulicach Lizbony spotkać można się z kolorowym ozdabianiem balkonów lub okien, a także wywieszaniem obrazu przedstawiającego Dzieciątko Jezus.

Jak długo trwają święta w Portugalii? Święta Bożego Narodzenie w Portugalii, to tylko 24 grudnia (Wigilia) oraz 25 grudnia. 26 grudnia to już normalny dzień pracujący, a tylko nie wielu Portugalczyków robi sobie wtedy dzień wolny.

Lizbona Boże Narodzenie w Lizbonie 2021 Święta Lisbona Portugalia Polski Przewodnik po Portugalii Opis Tradycje Bożonarodzeniowe świąteczne w Portugalii Prezenty Pasterka Jarmarki

W wielu aspektach święta Bożego Narodzenie różnią się od świąt obchodzony w Polsce – czym dokładnie? O tym oraz o innych tradycjach bożonarodzeniowych w Portugalii, kolacji wigilijnej, pasterce i zwyczaju dawania prezentów napisaliśmy osoby post: Zwyczaje i tradycje Bożego Narodzenia w Portugalii >>>, do którego zapraszamy osoby zainteresowane. Sprawdźcie np. co się je na Wigilię w portugalskich domach lub kto przynosi prezenty portugalskim dzieciom pod choinkę?

Nasze portugalskie życzenia świąteczne dla Ciebie

Korzystając jednocześnie z okazji już teraz wszystkim czytelnikom InfoLizbona.pl życzymy zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenie, wszystkiego dobrego, dużo spokoju oraz radości w okresie świątecznym i nie tylko! 

Zapraszamy jednocześnie do naszego kolejnego poradnik, tym razem poświęconego Sylwestrowi 2021/2022 w Lizbonie, który ukaże się zaraz po Bożym Narodzeniu.

Lizbona Boże Narodzenie 2020 Święta Sylwester 2021 Co robić w Lizbonie Tradycje Zwyczaje Obchody Przewodnik Świąteczny Poradnik Regulacje Pasterka Jarmarki Atrakcje Lisbona Portugalia

Twoje 5 sekund i czas dla Ciebie

Jeśli powyższy tekst okazał się pomocny dla Ciebie, to mamy ogromną prośbę. Kliknij w poniższy baner, który przekieruje Cię na stronę Pajacyka – www.pajacyk.pl.

Klikając w jego brzuszek pajacyka możesz wspomóc dożywianie dzieciaków i zrobić łatwo coś fajnego dla innych! Dziękujemy 🙂

Lizbona Boże Narodzenie 2020 Święta Sylwester 2021 Co robić w Lizbonie Tradycje Zwyczaje Obchody Przewodnik Świąteczny Poradnik Regulacje Pasterka Jarmarki Atrakcje Lisbona Portugalia


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)