Plac Rossio w Lizbonie, czyli po portugalsku Praca de Dom Pedro IV, to jeden z głównych placy w Lizbonie, również jeden z najbardziej reprezentacyjnych. Gości nie tylko tłumy turystów za sprawą swoich zabytków i atrakcji, ale również ważne wydarzenia, a w przeszłości był świadkiem najważniejszych zdarzeń w historii Lizbony. Od zawsze koncentrował życie społeczne Lizbony, dziś będąc jedną z największych atrakcji turystycznych dzielnicy Baixa w Lizbonie.
Plac Rossio w stał się ważnym miejscem w Lizbonie już od XIV wieku, kiedy urbanizacja miasta zaczęła się rozprzestrzeniać na tereny położone poza murami zamkowymi. Zlokalizowane na nim były przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku, które w dużej mierze znieszczyło ówczesną Lizbonę, najważniejsze i najokazalsze instytucje miasta.
Plac Rossio w Lizbonie – opis
To właśnie na placu Rossio w Lizbonie, w miejscu, w którym znajduje się obecnie Teatr Narodowy Marii II (Czytaj więcej: Teatr Narodowy Marii II w Lizbonie – Teatro Nacional D. Maria II) zlokalizowany był Pałac Inkwizycji, a plac był świadkiem publicznych egzekucji i innych działań związanych z Inkiwizycją. Przed wiekami na placu Rossio mieścił się słynny Szpital Wszystkich Świętych wybudowany przez Króla Jana II i Manuela I, a który to został kompletnie zniszczony i już nie odbudowany w wyniku trzęsienia ziemi z roku 1755.
Plac swoją obecną formę i architekturą uzyskał w ramach odbudowy Lizbony po tragicznym trzęsieniu ziemi. To właśnie z tego okresu pochodzi m.in. Łuk Arco da Bandeira na południowej stronie Rossio. Plac Rossio jest połączony z Placem Comercio (Czytaj więcej: Plac Comercio w Lizbonie (Praça do Comércio)) przy pomocy dwóch głównych ulic: Rua Augusta (Czytaj więcej: Ulica Rua Augusta w Lizbonie) i Rua Aurea.
Jego oficjalna nazwa to Praça de D. Pedro IV ze względu na kolumnę, któa stoi pośrodku placu, a która przedstawia króla portugalskiego Pedro IV, a jednocześnie pierwszego cesarza Brazylii Pedro I (Czytaj więcej: Kolumna Piotra IV na Rossio – Coluna de D. Pedro IV). Nazwa ta jednak nigdy nie przyjeła się w świadomości Lizbończyków, którzy cały czas na określenie placu używają nazwy Rossio.
Wspomniana kolumna znajduje się pośrodku placu, a po jej dwiech stronach, od strony północnej i południowej, znajdują się fontanny wykonane z brązu, a sprowadzone z Francji. Północną pierzeję placu zamyka Teatra Narodowy Marii II, po którego lewej stronie znajduje się Dworzec Rossio ze swoją wspaniałą neomanuelińską fasadą (Czytaj więcej: Dworzec Rossio w Lizbonie – Estação de Caminhos de Ferro do Rossio), a po prawej stronie Pałac Niepodległości i kawałek dalej Kościół św. Dominika (Czytaj więcej: Kościół św. Dominika w Lizbonie – Igreja de São Domingos).
Rossio w Lizbonie: TOP 5 rzeczy do zobaczenia na Rossio:
1. Dworzec Rossio
2. Kolumna Piotra IV
3. Teatr Narodowy Marii II
4. Kościół św. Dominika
5. Pomnik Tolerancji
Rossio w Lizbonie: Dojazd i komunikacja miejska
- zieloną linią metra, do stacji “Rossio”. Wyjście z jednej strony na plac Rossio, a z drugiej strony na pobliski plac Praca da Figueira.
- przez plac Rossio przejeżdżają i swoje przystanki mają autobusy:
- 400 | Rossio de Levante – Parque Nações Sul (Park Narodów)
- 708 | Martim Moniz – Parque Nações Norte
- 711 | Terreiro do Paço – Alto Damaia
- 732 | Marquês de Pombal – Caselas
- 736 | Cais Sodré – Odivelas
- 759 | Restauradores – Estação Oriente
- Aerobus z lotniska w Lizbonie
- Tramwaje 12 i 15, które zatrzymują się na pobliskim placu Praca da Figueira
- Pociągi na linii Lizbona – Sintra, które zatrzymują się na dworcu kolejowym Rossio
- Najbliższe parkingi samochodowe znajdują: pod placem Martim Moniz, Praca da Figeuria oraz placem Restauradores
Plac Rossio w Lizbonie: Lokalizacja na turystycznej mapie Lizbonie
Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie
2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Wieslaw napisał/a:
Zwiedzanie Lizbony zacząłem już w domu. Kupiłem przewodnik po Lizbonie, którego współautorem jest Krzysztof. Następnie umówiliśmy się na spotkanie już w Lizbonie. Okazało się, że Krzysztof jest sympatycznym i otwartym człowiekiem. Oprowadził nas po zakamarkach miasta, do których sami nigdy byśmy nie dotarli. Na zakończenie spotkania, przy kawie, wręczył nam plan miasta i dokładnie rozpisał harmonogram dalszego samodzielnego zwiedzania z zaznaczonymi ciekawymi punktami godnymi zobaczenia. Dzięki Krzysztofowi zobaczyliśmy Lizbonę i pokochaliśmy to miejsce. Gorąco polecam Krzysztofa jako przewodnika, który opowie o historii Portugalii, oprowadzi po zakamarkach miasta i przybliży tradycje i zwyczaje mieszkańców. Krzysiu jeszcze raz dziękujemy.
Oles napisał/a:
Uwielbiam Rossio i te miejsce, gdzie można spróbować wiśniówki portugalskiej!;)