Lizbona dla dzieci i rodzin – najważniejsze atrakcje dla dzieci w Lizbonie [Zwiedzania + Zdjęcia]

Lizbona Oceanarium w Lizbonie Portugalia

Lizbona i atrakcje dla dzieci oraz rodzin? Poznajcie najważniejsze atrakcje dla dzieci w Lizbonie. Jak zwiedzać Lizbonę z dziećmi? Jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć, gdy wybieramy się do Portugalii, do Lizbony, z dzieckiem i chcemy, by to miasto również i jemu się spodobało. Poniższy przewodnik prezentuje najciekawsze atrakcje turystyczne i zabytki Lizbony oraz okolic dla dzieci, które spodobają się również rodzicom, a które wspólnie pozwolą przeżyć wspaniały czas w Lizbonie. Lizbona posiada wiele atrakcji dla dzieci – nie wierzysz? Przekonaj się w poniższym tekście.

style="text-align: justify;">Jak się okazuje podróżowanie z dzieckiem wcale nie musi nastręczać problemów lub zmartwień – na pewno nie w Lizbonie, dzieci nie będą się tutaj nudzić! Lizbona, jak i cała Portugalia, oferuje różne możliwości spędzania wolnego czasu z dzieckiem i nie jest tutaj mowa tylko o plażach lub wyjściu na doskonałe lody (swoją drogą będąc w Lizbonie koniecznie spróbujcie lodów Santini – w opinii wielu najlepsze w Lizbonie, sprawdźcie sami wraz ze swoimi dziećmi). Oceanarium, karmienie lwów morskich, spanie z rekinami, średniowieczne klimaty, czy wcielenie się w zawód, o którym marzą najmłodsi – to tylko niektóre z atrakcji, które sprawią, że również i dzieci zakochają się w Lizbonie. Do tego kilka muzeów, które bardzo wyraźnie stawiają na multimedia oraz interaktywne sposoby przekazywania wiedzy. Jest w czym wybierać!

TOP 5 atrakcji turystycznych dla dzieci w Lizbonie i pomysłów na zwiedzanie Lizbony

1. Oceanarium w Lizbonie i spanie z rekinami

Centrum obiektu stanowi zbiornik wodny wielkości czterech basenów olimpijskich, o pojemności 5 mln litrów wody, a cały kompleks Oceanarium w Lizbonie składa się z czterech stref znajdujących się wokół centralnego akwarium, a każda strefa ma dwa piętra, co pozwala obserwować faunę i florę zarówno z powierzchni, jak spod poziomu wody. Dzieci w szczególnie zainteresuje możliwość zobaczenia z bliska różnych rodzajów rekinów, w tym m.in. rekinów młotów, płaszczek oraz ryb, które na codzień goszczą na stołach, jak np. tuńczyków.  Dodatkowo w czterech strefach podziwiać można florę i faunę różnych obszarów na globie ziemskim. Dla przykładu część poświęcona Oceanowi Spokojnemu przedstawia krajobraz podobny do wybrzeża Kalifornii z podwodnymi lasami krasnorostów, zawilcami oraz wydrami, które przyciągają uwagę wszystkich odwiedzających. W części obrazującej Antarktydę temperatura nie przekracza 12C, a jej główną atrakcją są m.in. pingwiny. Oceanarium organizuje również spanie z rekinami, czyli noc podczas której maluchy mogą spać w oceanarium, tuż obok zbiornika głównego.

Informacje praktyczne nt. Oceanarium w Lizbonie

Ocenário de Lisboa, Parque das Nações, Lisbon.
Telefon: +351 218917002 or 06
Fax: +351 218955762
E-mail: reservas@oceanario.pt
Bilety na wystawę stałą: Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 12. roku życia) 39 €, dzieci poniżej 3. roku życia wstęp gratis, dzieci od 4-12 lat 10 €, od 13 lat do 65 r.ż. 15 €, powyżej 65. roku życia seniorzy płacą 10 €. Bilety na wystawę stałą oraz ekspozycję czasową odpowiednio kosztuję: 47 €, 12 €, 18 € i 12 €.
Godziny otwarcia:
10.00 – 20.00, ostatnie wejście o 19.00 (lato)
10.00 – 19.00, ostatnie wejście o 18.00 (zima)

Atrakcje dla dzieci w Lizbonie | Lizbona dla dzieci i rodzin

2. Pawilon Wiedzy i Nauki w Lizbonie

Włożyć skafander i prowadzić rakietę kosmiczną lub samochód z kwadratowymi kołami, badać tropy przestępstw po śladach krwi lub sprawdzić, jak działa i co to jest w ogóle prąd. To wszystko jest możliwe w Pawilonie Wiedzy i Nauki, czyli po portugalsku Pavilhão do Conhecimento – Ciência Viva. Jest to interaktywne muzeum nauki, gdzie zabawę łączy się z wiedzą, która zaciekawi również dorosłych. Centrum przygotowało wystawy i obiekty dla dzieci w różnym wieku, dzięki czemu żaden najmłodszy nie będzie się nudził. Dzieci mogą tam tworzyć, poznawać, bawić się, uczyć, odkrywać, budować, a przede wszystkim cieszyć się nauką.

Informacje praktyczne nt. Pawilonu Wiedzy i Nauki w Lizbonie

Pavilhão do Conhecimento – Ciência Viva, Parque das Nações, Alameda dos Oceanos, Lote 2.10.01,1990-223 Lisboa
Telefon: +351 21 891 71 04 or 00
Fax: +351218917171
E-mail: info@pavconhecimento.pt
Bilety: Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 17. roku życia) to koszt 24 €, dzieci poniżej 2 lat wstęp gratis, w wieku 3-11 lat 6 €, od 12-17 lat 7 €, powyżej 17 lat, do 65. roku życia 9 €. Seniorzy powyżej 65. roku życia 6 €.
Godziny otwarcia:
Wtorek – piątek: 10.00 – 18.00
Weekendy i święta: 11.00 – 19.00
Poniedziałki zamknięte

3. ZOO w Lizbonie

Atrakcją ZOO w Lizbonie są m.in.  pokazy delfinów, karmienie lwów morskich, a także show połączone z karmieniem pelikanów. W sumie w ZOO znajduje się ponad 2000 zwierząt reprezentujących ok. 350 gatunków. Świetna lekcja biologii na żywo dla dzieciaków i dorosłych. Do największych atrakcji ZOO w Lizbonie zalicza się również białe tygrysy oraz białe nosorożce, z których jeden przyszedł na świat w 2011 roku. Również dojazd do lizbońskiego ZOO nie dostarcza żadnych problemów, gdyż ZOO znajduje się 10 minut metrem do centrum, przy niebieskiej linii metra.

Informacje praktyczne nt. ZOO w Lizbonie

Praça General Humberto Delgado, Sete Rios, Lisbon
Telefon: +351 217 232 920
E-mail: info@zoolisboa.pt
Bilety: Dzieci poniżej 3. roku życia wstęp bezpłatny, 3-11 lat 14,5 €, 12-64 lat 20,5 €, seniorzy powyżej 65. roku życia 16 €.
Godziny otwarcia:
10.00 – 20.00 (lato)
10.00 – 18.00 (zima)

Lizbona Oceanarium w Lizbonie Portugalia

4. Miasto w małej skali KidZania

Jest to miejsce, gdzie tylko dzieci mają wstęp. Tutaj dzieci mogą puścić wodze fantazji i stać się osobą, którą chcą – nauczycielem, lekarzem, malarzem, a nawet pisarzem lub strażakiem lub.. kimś innym spośród 60 zawodów dostępnych dla nich. Praca ma być traktowana poważnie, gdyż za nią dzieci dostają wynagrodzenie. Dzieci również zarządzają ich własnymi pieniążkami, które nazywają się KidZos. Ci, którzy są oszczędni mogą zdeponować je na rachunku bankowym, a jeśli później chcą iść do supermarketu, fryzjera lub wynająć samochód, to mogę je wziąć z bankomatu.  Na 6500 m kw. znajduje się m.in. lotnisko, bank, kawiarnie, elektrownia, dentysta, klub nocny, różnego rodzaju szkoły i park zabaw.  W dziale sportowym, jest stadion i boisko do koszykówki, w którym mali gracze mogą wyładować swoją energię.

Informacje praktyczne nt KidZanii w Lizbonie

KidZania Dolce Vita Tejo – loja 1054, Avenida Cruzeiro Seixas 7,2650-504 Amadora.
Telefon: +351 21 154 55 30
E-mail: info@kidzania.pt
Bilety: Poniżej 2 lat wstęp gratis, 3-4 lata 12 €, 5-15 lat 19,50 €, dorośli 10 €, seniorzy +65 lat 8 €
Godziny otwarcia: 11.00 – 20.00, jednak ze względu na zmieniające sie godziny otwarcia, za każdym razem warto sprawdzić godziny otwarcia na stronie www.kidzania.pt

5. Parki i tereny rekreacyjne w Lizbonie – Park Monsanto

Dla tych, którzy poszukują ruchu i wypoczynku na łonie natury, park Monsanto jest świetnym rozwiązaniem. Jest to park, który pokrywa ponad 900 ha, a który znajduje się blisko centrum Lizbony. Tworzy on jednocześnie las pełen zakamarków i kryjówek idealnych, by bawić się w chowanego. Wydzielono tam wiele specjalnych obszarów dla najmłodszych. Place zabaw dla młodzieży w Parque da Pedra, Parque da Serafina i Parque do Alvito to tylko trzy przykłady. Wśród ich atrakcji znajdziemy te już znane, jak huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki i piaskownice, jak i również namiot tipi, ściankę wspinaczkową, drewniany tor przeszkód, park linowy lub stawy i fontanny. Do tego wiele kawiarni i kiosków, gdzie można usiąść na kawę lub lody.  Alternatywą dla tych, którzy chcą odpocząć z dziećmi w centrum Lizbony jest Jardim da Estrela (Estrela Garden), który znajduje się naprzeciwko bazyliki Estrela, gdzie jest przystanek tramwaju 28 oraz plac zabaw dla dzieci w Parku Edwarda VII w pobliżu placu Marques de Pombal.

Lisbon Free Walking Tours 2013

Zwiedzanie Lizbony z dzieckiem

Będąc w dzielnicy Belem na pewno warto zainteresować dzieci Wieżą Belem, gdzie mogą biegać nie tylko po samym zabytku, ale również po okolicznych terenach, które jednocześnie są świetnym miejscem, by zrobić sobie piknik. Tuż obok, w Klasztorze Hieronimitów, znajduje się Muzeum Marynistyczne ze specjalną sekcją dla najmłodszych, która prezentuje różne statki z różnych okresów. Również w Belem znajduje się Ogród Tropikalny, który zapewni chwilę ochłody i odpoczynku dla dzieci, jak i rodziców. Jeśli jednak dzieci nie mają jeszcze dość, to warto je wziąć, w szczególności te starsze, do Muzeum Powozów w Belem, które zachwyca różnego rodzaju karetami, powozami i bryczkami.

W Lizbonie jednak najlepszym teren dla rodzin z dziećmi są zdecydowanie tereny Parku Narodów znajdujące się w dzielnicy Oriente, która została wybudowana na Expo w 1998 roku. To właśnie tam znajduje się opisany wcześniej Pawilon Wiedzy i Nauki, jak i słynne lizbońskie Oceanarium. Do tego należy dodać dużo terenów spacerowych, fontanny – wulkany, kolejkę linową oraz możliwość wypożyczenia rowerów. Nie przypadkowo to właśnie to miejsce jest najchętniej odwiedzane przez rodziny w Lizbonie!

Wieza Belem Wieża Torre de Belem Lizbona Wieża Betlejemska

Jeśli pogoda nie pozwala, by cieszyć się ruchem i świeżym powietrzem, to warto rozważyć wizytę w Muzeum Marionetek w Lizbonie, które prezentuje marionetki od tych średniowiecznych, aż po najbardziej współczesne. A jeśli planujemy się wybrać do Sintry, to koniecznie zobaczmy również z dziećmi tamtejsze Muzeum Zabawek (od 2015 jest nie czynne do odwołania! Obecnie na jego miejscu, od 2017 roku, działa Muzeum Wiadomości – News Museum. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i gdzie zostanie zaprezentowana kolekcja zabawek) oraz skosztujemy słodkości z Sintry, które dostępne są w każdej cukierni. Wiele radości dostarczyć najmłodszym może wizyta w obiekcie Quinta da Regaleira w Sintrze, który jest pełen nie tylko terenów, gdzie dzieci mogą śmiało biegać do woli, ale również podziemnych tuneli, małych strumyków, czy egzotycznej roślinności.

A co muzeami, które mogą zaciekawić również dzieci w Lizbonie? Na całe szczęście dla wszystkich, nie tylko dla najmłodszych, przybywa z każdym rokiem muzeów oraz galerii, które stawiają wyraźnie na multimedia oraz interaktywne przedstawienie swoich obiektów. Dzięki temu dzieci często mają dużo frajdy zwiedzając takie muzea, a dorosłych potrafią one dodatkowo zaciekawić. Zwiedzając dzielnicę Baixa w Lizbonie, czyli ścisłe turystyczne centrum stolicy Portugalii, warto zwrócić uwagę na dwa muzea: pierwsze to Muzeum Pieniędzy w Lizbonie, które wykorzystując różne metody przekazy pokazuje nam historię pieniędzy na świecie. Najmłodsi zwiedzając to muzeum będą mogli samodzielnie wybić monetę, wydrukować banknot ze swoją podobizną lub dotknąć prawdziwej sztaby złota oraz wejść do skarbca bankowego. Jeśli chcemy zainteresować nasze dzieci podczas zwiedzania Lizbony historią miasta, to wybierzmy się do Lisboa Story Centre, gdzie w 60-minutowej podróży przez dzieje miasta, przy wykorzystaniu różnych multimediów przeżyjemy trzęsienie ziemi, zwiedzimy dawny skład portowy lub poczujemy, jak kiedyś żyło miasto.

Będąc w Lizbonie nie zapominajmy o plażach – dzieci kochają plaże, a lizbońskie plaże są świetnie zagospodarowane turystycznie. Do najlepszych plaż w Lizbonie, a dobrych dla dzieci na pewno zaliczyć trzeba plaże Costa da Caparica oraz plaże Setubalu. Ranking oraz zestawienie najlepszych plaż w Lizbonie i okolicach można znaleźć tutaj>>> Będąc w Setubal warto wybrać się również na rejs z delfinami.

Tramwaj 28 Lizbon Lisbon Tram 28 zdjęcia photos

Lizbona to też słynny tramwaj 28, którym przejażdżka dostarcza tyle samo emocji dzieciom, co dorosłym. Jeśli chcemy się nim przejechać, to warto się udać na przystanki początkowe, aby dziecko usiadło. Więcej o żółtym tramwaju 28 w Lizbonie można przeczytać tutaj>>>

Zwiedzanie Lizbony Dzieci z polskim przewodnikiem

Jeśli planujesz wyjazd do Lizbony z dzieckiem, a chciałbyś zaciekawić miastem dziecko, a jednocześnie poznać Lizbone wraz z jej wszystkimi smakami, kolorami i całą magią lub po prostu chciałabyś zwiedzić Lizbonę i poznać jej historię oraz atrakcje i zabytki, to skorzystaj z usług polskiego przewodnika po Lizbonie, który pokaże miasto Tobie i Twojemu dziecku. Skorzystaj z oferty przewodnika również wtedy, gdy po prostu nie masz czasu, by dokładnie zaplanować swój pobyt w Lizbonie. Istnieje specjalny program zwiedzania Lizbony z dzieckiem, który sprawia, że zarówno dzieci mają uciechę i dobrą zabawę podczas pobytu w Lizbonie, a dorośli okazję, by skosztować i poznać miast. Osoby zainteresowane polskim przewodnikiem w Lizbonie zapraszam tutaj>>>

Opiekunka dla dziecka w Lizbonie

Osoby zainteresowane wynajęciem opiekunki dla dziecka podczas pobytu w Lizbonie, w tym również polskiej opiekunki, zapraszamy do sprawdzenie strony “Opiekunka do dziecka w Lizbonie i okolicach” lub do kontaktu przez formularz  kontaktowy>>>

Powiązane wpisy

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)