Najważniejsze zabytki i atrakcje Lizbony [Zestawienie + Mapa]

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Lizbona i jej najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne? Tak, jak każda inna stolica świata, również w Lizbonie znajdziemy obiekty, miejsca oraz zabytki i atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć, spróbować, odwiedzić, gdy jesteśmy w tym miejscu. Nie przypadkowo rozpisują się o nich przewodniki, znajdują się na każdej pocztówce z Lizbony lub w opisach miasta, relacjach z podróży, czy wspomnieniach z Lizbony. Lizbońskie must see – jakie są to zabytki oraz atrakcje turystyczne? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które prezentuje najważniejsze zabytki oraz atrakcje dla turystów w Lizbonie. Sprawdźcie, czy znajdują się ona na Waszej liście!

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Gdy jesteśmy w Rzymie należy zobaczyć Koloseum, w Paryżu Wieżę Eiffle, w Londynie Big Bena, a w Madrycie Pałac Królewski… a w Lizbonie? No właśnie co? Poznajcie nasze zestawienie, które powstało na podstawie internetowych rankingów zabytków oraz atrakcji turystycznych, opinii turystów, przewodników turystycznych oraz codziennej pracy i życia w Lizbonie. Jest to zestawienie trochę subiektywne, dlatego nie każdy musi się z nim zgodzić, jednak bez wątpienia warto odwiedzić i poznać prezentowane tutaj miejsca. Na końcu przygotowaliśmy dla Was specjalną mapę oraz kilka informacji praktycznych, które pomogą zwiedzić prezentowane tutaj miejsca. Jak zwykle w tekście dużo zdjęć magicznej Lizbony!


Wycieczki po Lizbonie przewodnik po Lizbona i Portugalii Lizbona Portugalia zwiedzanie porady plan zwiedzania


Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Lizbony

1. Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Jeden z dwóch obiektów wpisanych na listę UNESCO w Lizbonie, na której to znajduje się od roku 1983. Każdego roku odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata. Nie przypadkowo. Klasztor Hieronimitów, po portugalsku Mosteiro dos Jerónimos, został wybudowany dzięki zyskom, które Portugalia czerpała z handlu przyprawami. Budowa Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie rozpoczęła się w roku 1501, a została zakończona ponad 100 lat później. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów stylu manuelińskiego w Portugalii, który rozwijał się od XV wieku w tym kraju. Budowę Klasztoru Hieronimitów zlecił król Manuel I, a w budowie klasztoru uczestniczyli architekci: Diogo de Boitaca (1460-1528), João de Castilho (1475-1552), Diogo de Torralva (1500-1566) i Jerónimo de Ruao (1530-1601). Został on wybudowany, aby podziękować za udaną wyprawę Vasco da Gama do Indii.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Zwiedzając klasztor już z zewnątrz rzuca się w oczy okazały południowy portal zaprojektowany przez drugiego architekta tego zabytku – João de Castilho. Ma on 32 metry wysokości i 12 metrów szerokości, a zobaczyć na nim można m.in. postać Henryka Żeglarza, figurę Santa Maria de Belem oraz Michała Archanioła na samym szczycie. Wchodząc do kościoła zobaczymy nie tylko wspaniałe wnętrze, ale również groby wspomnianego już Vasco da Gama oraz Luís de Camões, który jest najsłynniejszym portugalskim poetą. Najcenniejsze jednak w klasztorze są krużganki o wymiarach 55×55 m. Ich budowa została rozpoczęta przez Diogo de Boitaca, a skończona przez João de Castilho. Kunszt pracy, wykończenia oraz zdobienia sprawiają, że warto czekać w kolejkach, które często ustawiają się do klasztoru. Dowiedz się więcej o Klasztorze Hieronimitów w Lizbonie – godziny otwarcia, ceny biletów, zdjęcia>>>

2. Wieża Belem

Lizbońska Wieża Belem, to jedna z najbardziej oryginalnych i charakterystycznych budowli w Portugalii. Wchodziła ona w system ochrony ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego, który pierwotnie został zaprojektowany przez króla Jana II, a który składał się z obiektów w Cascais i na Costa da Caparica. Plan Jana II jednak całkowicie nie pokrywał ujścia Tagu, dlatego król Manuel I zdecydował o budowie trzeciego obiektu – Torre de Belem, czyli Wieży Belem, która pierwotnie nosiła nazwę Zamku św. Wincentego. Budowa trwała w latach 1515-1519, a głównym architektem był Francisco de Arruda.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Przez wieki wieża pełniła rozmaite funkcje – było tam więzienie, punkt poboru opłat od statków wpływających do Lizbony, koszary wojskowe, a obecnie jest zabytkiem narodowym wpisanym na listę UNESCO. W roku 1999 Wieża Belem została wybrana do jednego z 7 cudów Portugalii. Poznaj Wieżę Belem w Lizbonie zanim jeszcze ją odwiedzisz: Wszystko co chciałbyś wiedzieć o Wieży Belem>>>

3. Babeczki Pasteis de Belem

Babeczki, ciasteczka, paszteciki – bez znaczenia, jak nazwiemy słynne pasteis de belem, to staniowią one jedną z tych najsłodszych stron Lizbony. Tradycja ich wypieku narodziła się w Klasztorze Hieronimitów, a w 1837 roku ich produkcja została przeniesiona do fabryki Antiga Casa dos Pastéis de Belém, w której to wypiekane są według sekretnego przepisu do dnia dzisiejszego. Tak – mimo, że kupimy je w każdym miejscu Portugalii, to tylko w Belem noszą one nazwę “Pasteis de Belem”. W każdym innym miejscu nazywamy jest “Pasteis de nata”.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Są to słodkie babeczki ze specjalnego ciasta wypełnionego masą z żółtek, mleka oraz mąki. Przed zjedzeniem posypuje się je cukrem pudrem oraz cynamonem. Gdy jesteśmy w Belem, to koniecznie trzeba spróbować tych oryginalnych babeczek w ciastkarni Pastéis de Belém, która mieści się pod adresem Rua do Belém 84-92. Polecamy również: Magia słynnych babeczek Pasteis de Belem>>>

4. Katedra Se w Lizbonie

Słynna Sé de Lisboa, jak nazywają ją Lizbończycy. Dwie potężne wieże katedry na trwałe wpisały się już w krajobraz Alfamy i całej Lizbony. Budowa Katedry Se w Lizbonie miała się rozpocząć w roku 1147, kiedy to odbito miasto z rąk Maurów. Wtedy to miano zburzyć meczet Muarów, a jego terenach wybudować tą świątynię chrześcijańską. Katedra została wybudowana w stylu późnoromańskim, jednak przez wieki była wielokrotnie przebudowywana, dzięki czemu częściowo już zatraciła swój średniowieczny charakter i obecnie stanowi zlepek różnych stylów architektonicznych.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Zwiedzając Katedrę Se w Lizbonie warto wejść na krużganki (płatne), by zobaczyć jedne z najpiękniejszych przykładów gotyku w Lizbonie. O ile wnętrze katedry często jest głośne i pełne grup wycieczkowych, to krużganki są znacznie spokojniejsze. Od roku 1907 jest to zabytek narodowy Portugalii. Czytaj więcej: Katedra Se w Lizbonie [Zdjęcia + Opis]>>>

5. Tramwaj 28

Cokolwiek by powiedzieć o tramwaju 28, to bez dwóch zdań warto się nim przejechać. Nie przypadkowo jest to jeden z symboli Lizbony. Przemierza on centrum Lizbony mijając po drodze kilka ważnych atrakcji i zabytków (nota bene wymienionych również w tym miejscu, jak na przykład Katedra Se, punkt widokowy Portas do Sol, czy Rua Augusta. Małe żółte wagoniki powoli wspinają się na wzgórza Lizbony, przemierzają labirynt jej uliczek i na trwałe już wpisały się w klimat Lizbony. Tramwaj 28 jest tani, oryginalny.. i bardzo często zatłoczony, dlatego warto mieć trochę czasu i cierpliwości, jeśli chcemy się nim przejechać. W pełni z przejazdu tramwajem 28 można się cieszyć, jeśli siedzimy – warto zatem udać się na pierwsze przystanki tramwaju (Martim Moniz w centrum), by spokojnie czekać na przyjazd tramwaju.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

W tramwaju koniecznie trzeba uważać na kieszonkowców – niestety, dlatego miejmy na uwadze nasze portfele, plecaki i saszetki, Jeśli zaopatrzymy się w bilet 24h (czytaj w temacie: Bilety na komunikacją miejską w Lizbonie>>>), to możemy korzystać z tramwaju na zasadzie hop on hop off. Przeczytaj również: Zwiedzanie Lizbony przy pomocy tramwaju 28>>> Tramwaje napędzane energią elektryczną w Lizbonie uruchomiono 31 sierpnia 1901 na trasie z Cais do Sodrè do Algès. Do 1928 zakończono rozbudowę sieci w górzystej części Lizbony budując trasę obecnej linii 28 na Calçada da Săo Francisco (znajduje się tu najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie wynoszący 145‰, a na wielu odcinkach podjazdy osiągają pochylenie przekraczające 120‰).


WYBIERASZ SIĘ DO LIZBONY? CHCESZ W PEŁNI POZNAĆ TO MIASTO I SPRAWIĆ, BY WYJAZD BYŁ W 100% CIEKAWY I UDANY? TE TEMATY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZATEM RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:


6. Muzeum Azulejos w Lizbonie

Płytki azulejos w Lizbonie będą towarzyszyć przez cały czas pobytu w mieści. Zobaczymy je na elewacjach budynków, we wnętrzach kościołów, na ozdobnych panelach lub sklepach z pamiątkami. Azulejos to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów całej Portugalii. W Lizbonie znajduje się ciekawe muzeum, które jest poświęcona kulturze płytek azulejos. Mowa oczywiście o Narodowym Muzeum Azulejos.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Muzeum płytek azulejos zostało stworzone w 1965 roku, a stało się Muzeum Narodowym w 1980 roku. Po portugalsku nazwa się ono Museu Nacional do Azulejo. Jest ono zlokalizowane w dawnym Klasztorze Madre Deus, który został ufundowany przez królową Leonorę w 1509 roku.  Jego kolekcją jest największą tego typu kolekcją w Portugalii, a przedstawia ono rozwój płytek azulejos od XV wieku, aż do chwili obecnej. Dowiedz się więcej: Muzeum Azulejos w Lizbonie – informacje praktyczne>>>

7. Kościół św. Rocha

Kościół św. Rocha w Lizbonie to jeden z tych obiektów, które zdecydowanie za często są pomijane przez turystów. Kościół św. Rocha przez wielu uważany jest za najpiękniejszy przykład baroku w Lizbonie. Kościół św. Rocha jest pierwszym kościołem Jezuitów w Portugalii i jednym z pierwszych na całym świecie. Był on siedzibą dla Jezuitów przez ponad 200 lat. Częściowo przetrwał tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku. Od drugiej połowy XVIII wieku jest on siedzibą towarzystwa charytatywnego Santa Casa da Misericórdia de Lisboa.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Z zewnątrz jest to bardzo prosta budowla nie zbyt zachęcająca, aby wejść do środka. Warto jednak wejść i zobaczyć wnętrza kościoła św. Rocha. Wnętrze jest wynikiem kilku przebudów z XVII i XVIII wieku. Zwiedzając kościół św. Rocha zauważymy takie style architektoniczne, jak manieryzm (na przykład w kaplicy św. Franciszka Ksawerego czy kaplicy św. Rodziny), wczesny barok (kaplica św. Sakramentu), późny barok (kaplica z figurką Piety), czy rokoko (kaplica św. Jana Chrzciciela). To co jednak jest najcenniejsze w kościele św. Rocha, to kaplica św. Jana Chrzciciela, która powstała w Rzymie w XVIII wieku, a która była pierwszym przykładem stylu rococo w Lizbonie oraz najdroższą kaplicą na świecie w momencie powstania. Zobacz również: Kościół św. Rocha – opis, zdjęcia, informacje praktyczne>>>

8. Oceanarium w Lizbonie

Lizbońskie oceanarium to cały czas największe oceanarium w Europie. Jest ono zlokalizowane na terenie Parku Narodów – dzielnicy Lizbony, która została wybudowana specjalnie z okazji wystawy Expo w 1998 roku. Oceanarium w Lizbonie zostało zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Peter Chermayeff, który jest światowym specjalistą w budowie tego typu obiektów.Oceanarium w Lizbonie ma pojemność 7.500.000 litrów wody. Żyje w nim ponad 8000 organizmów z ponad 500 różnych gatunków. Główny zbiornik o pojemności ponad 5.000.000 litrów prezentuje różnorodność Oceanu Światowego, a ekspozycje przygotowane w czterech rogach oceanarium są poświęcone każdemu z oceanów świata.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Do największych atrakcji Oceanarium w Lizbonie należą m.in. wydry, pingwiny, barakudy wielkie, płaszczki, rekiny młody, samogłowy, manty lub ławice mniejszych ryb. Oceanarium często organizuje wystawy czasowe oraz szereg imprez dodatkowych, w tym dla dzieci, jak np. noce z rekinami. Dowiedz się więcej: Oceanarium w Lizbonie – informacje praktyczne i dlaczego warto je odwiedzić>>>

9. Punkt widokowy Portas do Sol

Lizbona posiada 16 oficjalnych punktów widokowych. Jednym z tych najbardziej popularnych jest zdecydowanie Miradouro das Portas do Sol – punk widokowy Portas do Sol. Podjechać tam można m.in. opisanym wyżej tramwajem 28. Roztacza się z tego miejsca jeden z tych widoków, które zobaczymy najczęściej na pocztówkach z Alfamy: widzimy czerwone dachy najstarszej dzielnicy Lizbony, wieże kościoła św. Wincentego, most Vasco da Gama, kościół św. Łucji, czy drugą stroną rzeki Tag.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Najefektowniejszy widok jest w godzinach popołudniowych, kiedy słońce oświetla wschodnią część Lizbony. Nie sposób tego miejsca minąć, a tuż obok znajduje się również inny punkt widokowy – Santa Lucia. Może to również być dobra baza wypadowa, by rozpocząć wycieczkę do zamku św. Jerzego. Na punkcie działa kiosk gastronomiczny, a kawałek dalej jest zlokalizowana przyjemna kawiarnia Portas do Sol. Zobacz, jaki widok rozciąga się z punktu widokowego Portas do Sol>>>

10. Winda Santa Justa

Lizbona jest położna na wzgórzach, jak Rzym lub Jerozolima. Kto odwiedził choć raz Lizbonę, to wie, jak czasami wygląda zwiedzanie tego przepięknego miasta – z górki pod górkę. Aby ułatwić choć trochę życie w Lizbonie wybudowano pod koniec XIX i na początku XX wieku kilka wind. Zdecydowanie najbardziej popularną turystycznie i będą jedną z najważniejszych zabytków dzielnicy Baixa jest winda Santa Justa, po portugalsku Elevador de Santa Justa.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Winda Santa Justa łączy dzielnicę Baixa z dzielnicą Chiado, a została wybudowana w latach 1900-1902 według projektu Raoul Mesnier du Ponsard – ucznia słynnego Gustave Eiffel. Do jej budowy użyto takich materiałów, jak żelazo, szkło, drewno i cement. Na samym szczycie widny znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Baixę, Alfamę oraz Graca. Polecamy również: Winda Santa Justa i zwiedzanie Lizbony przy pomocy wind>>>

Mapa najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych w Lizbonie

Przygotowaliśmy dla Was specjalną mapę, która pokazuje lokalizację opisanych w niniejszym materiale wszystkich zabytków oraz atrakcji. Widać na mapie, że kilka ze wskazanych tutaj miejsc znajduje się w dzielnicy Belem, jeden z Parku Narodów, a reszta w centrum – na Alfamie, Baixy oraz Bairro Alto. Zachęcamy również do korzystania z naszej turystycznej mapy Lizbony, na której zaznaczone są nie tylko atrakcje oraz zabytki, ale również restauracje, kawiarnie oraz obiekty infrastruktury komunikacyjnej.

Lizbona: Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne – porady, informacje, fakty

 • często do opisanych tutaj miejsc ustawiają się kolejki – nie przypadkowo w końcu znajdują się na tej liście. Jeśli chcemy uniknąć tłumów (w szczególności do windy Santa Justa lub tramwaju 28), to warto skorzystać z tych atrakcji wcześnie rano, jeszcze przed godziną 9.00
 • W przewodnikach po Lizbonie i Portugalii można często spotkać się z informacją, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w godzinach 10.00-14.00, do wybranych obiektów w Lizbonie wstęp jest bezpłatny. Od 1 lipca 2017 zostało to anulowane i informacja ta nie jest już dłużej aktualna! Darmowy wstęp od 01.07.2017 obowiązuje tylko obywateli Portugalii i rezydentów.
 • część z opisanych tutaj obiektów jest objętych darmowym lub zniżkowym wstępem z kartą Lisboa Card – szczegóły karty można poznać tutaj: Lisboa Card – turystyczna karta Lizbony>>>

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

 • do każdego opisanego tutaj zabytku lub atrakcji można dojechać komunikacją miejską. Szczegóły dojazdu (rodzaj, numer, koszt) można znaleźć w linkach z dokładnymi opisami obiektów. Te najpopularniejsze środki transportu to: tramwaj nr 15 (do Klasztoru Hieronimitów, Wieży Belem lub babeczek Pasteis de Belem), autobus 728 (do Muzeum Azulejos lub Oceanarium w Lizbonie), metro (do windy Santa Justa lub kościoła św. Rocha), tramwaj 28 (katedra Se, punkt widokowy Portas do Sol).
 • przedstawiliśmy tutaj 10 najciekawszych zabytków i atrakcji w Lizbonie dla turystów. Z nie opisanych tutaj miejsc warto wejść, zobaczyć, spróbować, odwiedzić: most 25 kwietnia przecinający rzekę Tag, Muzeum Powozów w Belem, Muzeum Sztuk Dawnych, windę Bica, kawiarnię Brasileira lub posłuchać muzyki fado.

Jeśli ktoś chce zwiedzić Lizbonę i faktycznie poczuć jej klimat to zdecydowanie polecam Krzysztofa Gieraka jako przewodnika po tym pięknym mieście. Dzięki niemu dotarliśmy w ciekawe miejsca, których pewnie normalnie byśmy nie znaleźli, wyjaśnił jak najsprawniej się przemieszczać i korzystać ze środków transportu oraz wind, które zaoszczędziły nam wiele wysiłku . Pod koniec oprowadzania po Lizbonie, pomógł nam zaplanować kolejne dni by samodzielnie jak najwięcej zobaczyć i poczuć atmosferę tego miasta i jego okolic.
Byliśmy wcześniej w okolicach Porto i również można było liczyć na telefoniczną pomoc i użyteczną informację.
Jest to człowiek o sporej wiedzy o Portugalii a w szczególności Lizbony więc wybierając się do tego kraju warto się z nim skontaktować i umówić. Jest to pasjonat i chętnie się dzieli swoją olbrzymią wiedzą :-).

Maciej B. 15.01.2019

Przeczytaj więcej o zwiedzaniu Lizbony z nami >>>

 

Powiązane wpisy

7 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Zawsze chciałem zobaczyć Klasztor Hieronimitów. Nawet na zdjęciach robi niesamowite wrażenie… Może kiedyś się uda.

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Zapraszam do Lizbony i trzymam kciuki, by udało się zrealizować wyjazd!

   Lizbona jest przepiękna, a Klasztor Hieronimitów to jeden z jej najważniejszych oraz najpiękniejszych zabytków!

   Pozdrawiam z Lizbony!

   Odpowiedz
 • Rafal napisał/a:

  Lizbona, piekna owszem. Natomiast w sezonie naprawde zatloczona. Wieczorami dilerzy oferujacy narkotyki na kazdym rogu, przejsciu dla pierzych. Moze noe sa nachalni ale pytania czy chce sie haszu moga byc irytujace po dluzszym spacerze. Miejsca opisane wg przewodnika jak najbardziej super. Moge polecic rozpoczecie od klasztoru heromintow a nastepnie wierza belem i rajd hulajnaga az do mostu, bardzo fajna droga rowerowa wzdluz rzeki.

  Odpowiedz
 • Renata napisał/a:

  Właśnie przyjechałam, do Lizbony. Pierwszy dzień spędziłam bez niemiłych niespodzianek, przygotowana i solidnie pokierowana dzięki tej stronie. Dzięki i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 • Joanna napisał/a:

  Witaj, wkrotce, koniec marca wybieram sie z corka do Lisbony poraz pierwszy i tak przypadkiem trafilam na twoja strone.SUPER INFO, dzieki

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Cieszę się, że przygotowana strona jest pomocna. Życzę już teraz udanego wyjazdu do Lizbony i zwiedzania tego miasta!

   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • […] tym, co nie koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie piszemy w tekście pt. Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Lizbony >>> Zapraszamy do zapoznania się z nim jeszcze przed Waszym przyjazdem do Lizbony, gdyż może być […]

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)