Dobry przewodnik po Lizbonie

Dobry przewodnik po Lizbonie Lisbonie przewodniki książkowe po Portugalii ranking zestawienie opis opinie

Dobry przewodnik po Lizbonie? Który wybrać, jaki przewodnik, z jakiej firmy, na co zwrócić uwagę, jeśli szukamy dobrego przewodnika? A może potraktować ten temat trochę szerzej, czyli na co zwrócić uwagę, gdy szukamy dobrego przewodnika po Lizbonie – zarówno w wersji książkowej lub żywej osoby, mieszkańca tego miasta, który oprowadzi nas po Lizbonie i pokaże, jak cudownym miastem jest Lizbona? Zapraszam do bardzo subiektywnego tekstu, który tym razem traktuje o przewodnikach po Lizbonie. Podpowiadam w tym tekście odnośnie tematu dobry przewodnik po Lizbonie. Zachęcam Was do poświęcenia 5 minut Waszego czasu na przeczytanie tego wpisu, gdyż może będzie on pomocny przy planowaniu podroży i zwiedzaniu Lizbony.

Niniejszy tekst jest tylko o przewodnikach po Lizbonie, nie traktuje o przewodnikach po całej Portugalii. O polecanych i dostępnych przewodnikach po Portugalii będzie inny tekst (osoby śledzące nasze social media, jak Facebook, Instagram lub Twitter zostaną o tym poinformowane, gdy tylko tekst ten zostanie skończony, zapraszam już jednak już teraz do śledzenia InfoLizbona.pl we wspomnianych kanałach). Nie jest to też ranking przewodników po Lizbonie, dlaczego? O tym poniżej. Jest to jednak swoisty opis i poradnik, który ma być pomocny dla wszystkich, którzy staną przed dylematem wyboru dobrego przewodnika po Lizbonie.

Dobry przewodnik po Lizbonie – wprowadzenie

Dlaczego napisałem na początku, że jest to bardzo subiektywny tekst nt. dostępnych przewodników po Lizbonie? Pragnę to zaznaczyć już na początku, że autor tego tekstu, jak i całej strony, czyli niżej podpisany Krzysztof Gierak, jest nie tylko przewodnikiem po Lizbonie, ale również zajmuje się pisaniem przewodników po Lizbonie i całej Portugalii dla największych wydawnictw w Polsce.

Miałem przyjemność napisać lub współtworzyć już różne przewodniki, a dodatkowo zawodowo zajmuje się oprowadzaniem po Lizbonie i organizacją zwiedzania Lizbony. Dzięki temu mam stały kontakt z różnymi przewodnikami, wydawnictwami, książkami, poradnikami, aplikacjami i stronami internetowymi, które mają nam wszystkim ułatwić zwiedzanie Lizbony, a jednocześnie widzę, jak tego rodzaju przewodniki się zmieniają, ewoluują i przede wszystkim – co się w nich znajduje, a co jest przydatne, pomocne lub całkowicie zbędne dla turystów zwiedzających Lizbonę.

Dobry przewodnik po Lizbonie Lisbonie przewodniki książkowe po Portugalii ranking zestawienie opis opinie

Tekst ten nie ma też na celu promocji wydawnictw mojego autorstwa lub ich wychwalania, czy tuszowania niedociągnięć lub błędów w nich zawartych (tak, publikacje mojego autorstwa też zawierają chochliki autorskie lub błędy, czy w niektórych tematach są już nieaktualne). Nie o to mi w tym chodzi. Poniższe zestawienie zawiera moje prywatne przemyślenia na temat opisanych przewodników. Nie jest to żaden ranking, a jedynie zestawienie dobrych przewodników i książek po Lizbonie (znajdują się w tym też pozycje angielskojęzyczne), które w mojej opinii są przydatne przy zwiedzaniu Lizbony. Jeśli jakiejś pozycji nie ma w tym zestawieniu, to wcale nie znaczy, że jest ona zła, nieprzydatna lub nie warto jej kupować. No to zaczynajmy.

Dobry przewodnik po Lizbonie – na co zwrócić uwagę?

Idąc do księgarni i wybierając z półki przewodnik po Lizbonie lub przeglądając Internet w poszukiwaniu polecanych wydawnictw i dobrych przewodników po Lizbonie polecam zastanowić się i zwrócić uwagę m.in. na:

 • Data wydania przewodnika po Lizbonie. Wybierając przewodniki starsze musimy liczyć się z tym, że część informacji praktycznych (np. ceny biletów wstępów, godziny otwarcia zwiedzanych obiektów, możliwości kupna biletów łączonych, polecane restauracje, rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, kontakty do firm organizujących wycieczki lub zwiedzanie) może być już nieaktualna. W dobie obecnego Internetu i rozwoju techniki większość tych informacji można jednak w ciągu 5 minut sprawdzić na bieżąco w telefonie. Nie zmienią się z zasady informacje historyczne, krajoznawcze, opisy zabytków i atrakcji.
 • Zawartość graficzna i tekstowa przewodnika po Lizbonie. Jeśli jesteśmy wzrokowcami i bardziej na nas działa widziany obraz, to wybierzemy przewodniki z większą ilością zdjęć oraz grafik. Jeśli bardziej na nas działa słowo pisane i zależy nam na większej szczegółowości i ilości opisów, to lepiej sprawdzą się przewodniki z większym naciskiem na tekst, niż ilość grafik. Mało jest niestety przewodników, które mają dużą ilość dobrych zdjęć oraz dużą ilość opisów (a ja jeszcze choćby nie spotkałem takiego przewodnika po Lizbonie, który w idealny sposób dla mnie łączyłby dużą ilość pomocnych grafik, dużą ilość przydatnych opisów i wiedzy historycznej z rozsądną ceną i dobrą formą wydania. Jest kilka przewodników, którym blisko do ideału, ale z racji tego, że jestem perfekcjonistą, to w każdym z nich coś bym jeszcze poprawił). Często niestety jest tak, że większa ilość zdjęć wiążę się z mniejszą ilością opisów. Coś za coś.. jak to w życiu bywa.
 • Przewodnik po Lizbonie, czy przewodnik po Portugalii? Jeśli wybieramy się tylko i wyłącznie do Lizbony i nastawiamy się na jej zwiedzanie, ewentualnie zwiedzanie okolic (Sintra, Cascais, Estoril, Cabo da Roca, Park Arrabida) to wybierzmy przewodnik dedykowany tylko i wyłącznie Lizbonie. Nie wybierajmy przewodnika dedykowanego całej Portugalii. Po co nosić nieprzydatne nam podczas danego wyjazdu stronice z setkami informacji. Jeśli Lizbona ma być tylko etapem naszej podróży i skupiamy się na odwiedzeniu większej ilości miast w Portugalii, to wybierzemy przewodniki po całej Portugalii.
 • Ilość informacji i wielkość przewodnika po Lizbonie. Jeśli lubimy spokojne zwiedzanie, mamy tylko weekend w Lizbonie i nastawiamy się na zobaczenie tylko najważniejszych rzeczy w Lizbonie, to idealne dla nas mogą być przewodniki w wersjach “mini” lub “light”. Zawierają one tylko najważniejsze informacje, bez wgłębiania się w historyczne detale, opisy podstawowych miejsc, polecanych restauracji, praktyczne wskazówki. Dodatkowo są one lekkie, mają mniejszy format. Jeśli jednak mamy więcej czasu w Lizbonie, nastawiamy się na dokładne poznanie całej Lizbony i okolic, interesują nas wszystkie dostępne informacje, w tym momencie wybierzmy już grubsze, bardziej zasobne w informacje wydawnictwa dedykowane Lizbonie i okolicy. Przewodniki takie są większe, cięższe i posiadają dokładnie opracowaną bazę gastronomiczną, hotelową, rozrywkową, zakupową oraz dokładne opisy wraz z informacjami praktycznymi na temat zabytków i atrakcji turystycznych w Lizbonie.
 • Opinie o przewodniku po Lizbonie. Na większości stron wydawnictw wydających przewodniki możemy już zapoznać się z opiniami innych użytkowników danego przewodnika, którzy wykorzystali go podczas zwiedzania Lizbony. Przeczytajmy je i wybierzemy ten, który w naszej opinii najlepiej sprawdzi się dla nas podczas zwiedzania i poznawania Lizbony.

Dobry przewodnik po Lizbonie Lisbonie przewodniki książkowe po Portugalii ranking zestawienie opis opinie

Dobry przewodnik książkowy po Lizbonie

Poniżej opisałem swoje ulubione, polecane, w mojej opinii dobre przewodniki książkowe po Lizbonie. Nie jest to ranking przewodników po Lizbonie, a pojawią się one tutaj w porządku losowym. Celowo nie robię tego zestawienia na zasadzie plusów i minusów danej publikacji, bo jeśli dane wydawnictwo miałoby zbyt dużo minusów, to oczywiste jest, że bym go tutaj nie umieścił. Zestawienie to zawiera również linki do sklepów, gdzie można przewodniki te nabyć. Zestawienie to zawiera również moje wydawnictwa lub wydawnictwa, które współtworzyłem. Opinie o każdym z nich są, tak jak wspomniałem powyżej, moimi prywatnymi i moich współpracowników, opiniami, komentarzami, analizami. Zapraszam każdego do przejrzenia wszystkich wspomnianych tutaj opinii i do podzielenia się swoimi opiniami w komentarzach pod tekstem.

 • Miasta marzeń. Lizbona | Wydawnictwo: Agora

Jeden z nielicznych przewodników po Lizbonie wydany w twardej okładce (za to łapie mojego plusa, choć zdaję sobie sprawę, że nie jest to do końca praktyczne podczas zwiedzania). Posiada dobry i dokładny opis zabytków oraz atrakcji turystycznych + ładne zdjęcia. Cała seria “Miasta Marzeń” tego wydawnictwa jest bardzo fajna. Niestety przewodnik nie doczekał się kolejnych aktualizacji (ostatnia jest bodajże z 2009 roku), a szkoda, bo jest to bardzo fajna pozycja dla osób wymagających i ciekawych Lizbony. Dostępny obecnie jest tylko w obiegu wtórnym. Link do przewodnika>>>.

 • Lizbona [Pascal 360 stopni] |. Wydawnictwo: Pascal

Polubiłem go, gdyż zawiera on dokładne opisy większości atrakcji turystycznych w Lizbonie i okolicy oraz kilka propozycji niestandardowych. Dobrze sprawdzi się zarówno na weekend w Lizbonie, jak i tydzień w tym mieście. Posiada kilka propozycji tras po Lizbonie, co może być pomocne, jeśli szukamy pomysłów na zwiedzanie miasta. Dużo informacji dodatkowych pozwalających zrozumieć kulturę Portugalii. Oryginalne są działy “Dla ciała” i “Dla ducha”. Link do przewodnika >>> .

Dobry przewodnik po Lizbonie Lisbonie przewodniki książkowe po Portugalii ranking zestawienie opis opinie

 • Lizbona. Explore! Guide Light | Wydawnictwo: Expressmap Polska

Bardzo cenię autora przewodników dla Expressmap – p. Janusza Stanisława Andrasz, który jest świetnym znawcą Portugalii. Przewodnik posiada bardzo poręczną formę. Jest to do niego dołączona mapa Lizbony, a dodatkowo przewodnik zawiera pomocne mapki z zaznaczaniem opisywanych obiektów. W zwięzłej formie dostajemy wszystkie najważniejsze informacje. Dobry stosunek jakości do ceny. Link do przewodnika >>>.

 • Lizbona. Travelbook. Wydanie 3 | Wydawnictwo: Bezdroża

Przede wszystkim świetna forma graficzna i przepiękne zdjęcia. Do tego trzeba dodać dobrą warstwę opisowo-historyczną oraz praktyczną. Przewodniki serii Travelbook Bezdroży łączą w sobie dobry format, cenę oraz wszystkie niezbędne informacje, aby w pełni poznać dane miasto. Przewodnik po Lizbonie stawia nie tylko na informacje przydatne z punktu zwiedzania miasta, ale zawiera również wzmianki na tematy związane z gastronomią, kulturą i rozrywką. Jest to jedno z tych wydawnictw, które będą w stanie spełnić oczekiwania różnego typu turystów. Link do przewodnika >>>.

 • Lizbona przewodnik. 2018 | Wydawnictwo: Dumont

Przewodnik, który bynajmniej nie zaskakuje mnie w żaden sposób pod względem treści, a wręcz uważam, że powinno być w nim trochę więcej opisów w nim, jednak za co bez wątpliwości mogę go pochwalić, to forma wydania i składu. Inna, niż w większości przewodników po Lizbonie. Postawiono tutaj nacisk na bardzo koncepcyjną formę zwiedzania. Przedstawiono kilkanaście sposób na zwiedzania miasta. Polecany raczej dla osób młodszych, aktywnych. Osoby lubiące tradycyjny układ przewodników mogą poczuć się trochę zagubione korzystając z tego wydawnictwa. Link do przewodnika >>>.

Dobry przewodnik po Lizbonie Lisbonie przewodniki książkowe po Portugalii ranking zestawienie opis opinie

 • Lisbon – What the Tourist Should See | Wydawnictwo: Shearsman Books

Jedyna publikacja angielskojęzyczna w tym zestawieniu. Jest ona autorstwa Fernando Pessoa i powstała… w 1925 roku. Fernando Pessoa to portugalski poeta, pisarz, krytyk literacki, tłumacz, filozof, przedstawiciel modernizmu. Jest uważany za najwybitniejszego portugalskiego poetę XX wieku. Napisał on pierwszy przewodnik po Lizbonie, którego tytuł “Lisbon – What the Tourist Should See”, czyli “Lizbona – Co Turysta Powinien Zobaczyć” jest oryginalnym sposobem na poznanie ówczesnej Lizbony widzianej z perspektywy jednego z największych miłośników swojego miasta. Niestety książka nie jest dostępna w języku polskim. Bez trudu można ją jednak zakupić w większości księgarni w Lizbonie po angielsku. Link do przewodnika >>>.

 • Lizbona. Udany Weekend – Michelin Zielona Seria | Wydawnictwo: Michelin

Te wydawnictwa zawsze słynęły z bardzo dobrych materiałów kartograficznych. Nie inaczej jest też w przewodniku po Lizbonie – jeśli ktoś lubi opierać się na mapkach i planach Lizbony, te wydawnictwo może mu się spodobać. Plusem jest też kategoryzacja zabytków i atrakcji turystycznych Lizbonie pod względem ważności. Może to być pomocne podczas wyboru, które rzeczy musimy zobaczyć. Link do przewodnika >>>.

 • Lizbona – przewodnik Wiedza i Życie | Wydawnictwo: Wiedza i Życie

Jeden z najciężej osiągalnych przewodników po Lizbonie na polskim rynku. Szkoda, bo jest to dobry przewodnik po Lizbonie, mimo, że w dużej części jest już nieaktualny, jeśli chodzi o informacje praktyczne. Dostajemy w nim jednak jedną z najbogatszych warstw graficznych, która jest połączona z dobrym doborem materiałów historycznych i opisowych. Do dzisiaj przewodniki Wiedzy i Życie cieszą się zasłużonym prestiżem. Minus przewodnika? Jego cena, która jest dość wysoka na rynku wtórnym. Link do przewodnika >>>.

Dobry przewodnik po Lizbonie Lisbonie przewodniki książkowe po Portugalii ranking zestawienie opis opinie

Powyższe zestawienie nie zawiera publikacji, które skupiają się na całej Portugalii lub Lizbonie + wybranej części Portugalii. O tych publikacjach będzie osobny wpis. Chciałbym tutaj jednak nadmienić trzy publikacje. Mogę one być pomocne, jeśli ktoś wybiera się do Lizbony i chciałby zwiedzić Lizbonę + Algarve lub Lizbonę + Środkową Portugalię. Miałem przyjemność wielokrotnie przeglądać każdą z nich i wszystkie w mojej opinii są bardzo pomocne:  “Lizbona i Algarve” wydawnictwa Pascal; “Lizbona i Środkowa Portugalia” wydawnictwa Expressmap oraz “Portugalia. Od Lizbony po Algarve. Travelbook.” wydawnictwa Bezdroża.

Ebook, jako przewodnik po Lizbonie?

Jeśli nie lubimy nosić ze sobą tradycyjnych przewodników, to dobrym rozwiązaniem będzie nabycie przewodnika po Lizbonie w formie ebook. Ostatnimi laty jest to bardzo popularne rozwiązanie. Dlaczego? Bo telefon zawsze i tak mamy przy sobie i z niego korzystamy podczas zwiedzania. Czemu nie mieć zatem przewodnika w telefonie.

Dobry polski przewodnik po Lizbonie książka ebook który wybrać opis rekomendacje opinie 2020

Dodatkowym plusem takiego przewodnika w formie ebook jest bezpośrednia możliwość skorzystania z linków w nim zawartych oraz znalezienia opisywanego miejsca. Sam często korzystam z takich form przewodników, więc polecam z czystym sercem!

Dobry żywy przewodnik po Lizbonie – inny sposób zwiedzania Lizbony

Moją pracą zawodową, która zrodziła się z hobby, jest bycie przewodnikiem po Lizbonie oraz organizowanie zwiedzania Lizbony, jak i planowanie pobytu w Lizbonie. Z racji tego, że wpis jest o dobrych przewodnikach po Lizbonie, zachęcam również do skorzystania z usług prywatnego przewodnika po Lizbonie. Ja lub moi współpracownicy możemy pokazać Wam Lizbonę inną, Lizbonę widzianą oczami mieszkańców tego miasta, miejsca nie opisywane lub pomijane w przewodnikach, a które również są piękne i warte zobaczenia. Szczegółowy opis naszej oferty znajduje się tutaj: Lokalny przewodnik po Lizbonie >>> A czy warto skorzystać z naszych usług? O tym niech świadczą choćby komentarze osób, które do tej pory zwiedzały Lizbonę z nami.

Dobry przewodnik po Lizbonie Lisbonie przewodniki książkowe po Portugalii ranking zestawienie opis opinie

Nie chcemy być konkurencją dla tradycyjnych przewodników książkowych po Lizbonie, bo i nie taki jest nasz cel. Uważam, że Lizbonę bez trudu można zwiedzić z każdym opisanym powyżej przewodnikiem książkowym po tym cudownym mieście, jeśli jednak zależy nam na poznaniu stolicy Portugalii z innej perspektywy, dojrzeniu miejsc nieturystycznych lub po prostu poznaniu jej z perspektywy życia tutaj – restauracji i barów dla lokalsów, codziennych anegdot, miejsc lubianych przez Lizbończyków, to zwiedzanie Lizbony z nami może być świetnym ku temu sposobem. Nie będę ukrywał, że żaden przewodnik książkowy nie zastąpi żywego kontaktu z przewodnikiem lokalnym po Lizbonie. Zapraszamy zatem do kontaktu >>>.


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)