Erasmus w Lizbonie: Poradnik, koszty, opinie, forum i porady [Wideo + Zdjęcia]

Erasmusm Lizbona Portugalia Lisbon Lisboa

Lizbona i Erasmus? Te dwa słowa przywołują wielu najlepsze wspomnienia z życia. Dla wszystkich przyszłych Erasmusów w Portugalii, którzy wybierają Lizbonę, przygotowaliśmy poniższy poradnik, który ma pomóc odnaleźć im się w rzeczywistości życia Erasmusów w Lizbonie, a w którym znaleźć można info m.in. o kosztach studenckiego życia w Lizbonie, opinie osób, które już były, rady i wskazówki pomocne przy szukaniu mieszkania oraz kilka porad, jak przeżyć pierwsze dni w Lizbonie.

Lizbona, obok Porto, jest najczęściej wybieranym miastem w Portugalii, by odbyć Erasmusa, dzięki czemu międzynarodowe życie studenckie w Lizbonie jest bardzo dobrze rozwinięte, a Erasmusi każdego roku tworzą bardzo żywią i prężną społeczność, którą widać na ulicach Lizbony. Czytając opinie na temat Erasmusa w Lizbonie śmiało można powiedzieć, że nikt nie wyjedzie zawiedziony z tego miasta!

Erasmus w Lizbonie: Szukanie mieszkanie i zakwaterowanie + koszty wynajmu

Wie ukrywajmy, że najlepiej jest zacząć jeszcze w Polsce szukać mieszkania w Lizbonie. Uczelnie macierzyste ani uczelnie partnerskie bardzo rzadko kiedy pomagają w znalezieniu mieszkania. Jednak ciężko jest tzw. “kupować kota w worku”, dlatego jeszcze w Polsce sprawdźmy ogłoszenie, wybierzmy kilka, które nas interesują, umówmy się wstępnie na zobaczenie mieszkania, a gdy już będziemy w Portugalii, w Lizbonie, to najpierw zarezerwujmy sobie na kilka dni hostel (lista polecanych hosteli w Lizbonie tutaj>>>), a następnie na spokojnie już chodźmy na wizyty i szukajmy naszego lokum na najbliższe kilka miesięcy.

Opłata miesięczna za mieszkanie / pokój wynosi od 200-450 €. Kaucja zazwyczaj wynosi tyle, co miesiąc wynajmu, a zwracana jest po wymeldowaniu, jeśli żadne rzeczy znajdujące się w pokoju lub mieszkaniu nie zostały uszkodzone. W studenckich mieszkaniach opłaty za wszystkie rachunki często są już wliczone w koszty wynajmu.

Pomocne przy szukaniu mieszkania w Lizbonie będą strony:

Lisbon Free Walking Tours 2013 Lisboa

Erasmus w Lizbonie: W jakich dzielnicach szukać mieszkania?

Wszystkie zależy od naszych preferencji oraz zasobności porfela. Mieszkania i pokoje w centrum Lizbony są droższe, jednak mamy ten komfort, że znajdujemy się w centrum miasta, które jest świetnie skomunikowane, a życie nocne jest tuż za rogiem (lub czasami pod oknami). Mieszkania na obrzeżach są tańsze, jednak czasami dojazd do centrum może zająć nam czas. Jeśli szukamy mieszkania w centrum, to polecam szukać w dzielnicach Bairro Alto (ceny są bardzo przyjazne, jednak jest to centrum życia nocnego Lizbony, zatem nocami może być głośno), Baixa i Chiado (centrum Lizbony, jednak najwyższe ceny) lub Alfama  (10 minut od centrum, najstarsza dzielnica Lizbony, jednak świetnie skomunikowana z centrum). Jeśli chcemy zaoszczędzić, to szukajmy mieszkania poza centrum, ale przy liniach metra (ich rozkład i więcej o komunikacji miejskiej w Lizbonie, przeczytać można niżej), dzięki czemu nie będzie problemu z dojazdem do centrum, czy na uczelnie. Polecane rejony w tym przypadku to Santos, Alameda, Lumiar lub Sao Sebastiao.

Erasmus w Lizbonie: Dojazd i transport z lotniska do centrum

Lotnisko w Lizbonie jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum, zatem nie stanowi żadnego problemu, dojazd z lotniska do centrum. Do wyboru jest metro, autobusy, aerobus lub taxi. Najtańszy sposób dotarcia do centrum to metro, a koszt przejazdu to 1,25€. Poznaj szczegóły dojazdu z lotniska do centrum Lizbony tutaj>>>

Lisbon metro new map mapa lisboa subway metro map nova

Erasmus w Lizbonie: Bilet miesięczny i komunikacja miejska

Jedną z pierwszych rzeczy, które będziesz potrzebował po przylocie do Lizbony będzie karta Lisboa Viva, która jest odpowiednikiem biletu miesięcznego i uprawnia do poruszania się tramwajami, autobusami i metrem w Lizbonie. Koszt wyrobienia karty to 7€, a kartą możesz wyrobić na każdej stacji metra (trzeba wypełnić specjalny formularz dostępny w informacji oraz dodać do niego zdjęcie legitymacyjne + okazać dowód, że się studiuje w Lizbonie). Na kartę Lisba Viva czeka się do 10 dni przy opcji zapłaty za nią 7€ (można również zapłacić 12€, aby wyrobić ją w ciągu jednego dnia, jednak można to zrobić tylko na stacjach Marquês do Pombal i Campo Grande).  Miesięczna opłata za bilet miesięczny w Lizbonie to koszt 35,50€.

W Lizbonie transport publiczny jest bardzo sprawnie rozwinięty, jednak obowiązuję na niego różne rodzaje biletów oraz opłat, które na początku mogą wydawać się skomplikowane, dlatego szczegółowy opis rodzajów biletów na komunikację miejską w Lizbonie i ich cen znaleźć można tutaj>>> Najpopularniejsze środki transportu, to (dowiedz się więcej klikając w linki):

Tramwaj 28 Lizbon Lisbon Tram 28 zdjęcia photos

Erasmus w Lizbonie: Organizacje studenckie w Lizbonie

Jedną z najpopularniejszych organizacji opiekujących się Erasmusami w Lizbonie jest ESN Lisboa | Erasmus Student Network (adres internetowy www.esn-lisboa.org), która pomaga nie tylko w czasie Erasmusa, ale organizuje również szereg aktywności dla wszystkich, którzy odbywają swojego Erasmusa w Lizbonie.

Erasmus w Lizbonie: Ceny życia w Lizbonie

Lizbona, jak i cała Portugalia nie należą do drogich krajów w Europie, a z całą pewnością jest to najtańszy kraj Europy środkowej i zachodniej, jeśli chodzi o ceny artykułów spożywczych, czy przemysłowych. Podobnie ma się sprawa odnośnie cen w restauracjach, sklepach, czy pubach i barach. Często ceny są porównywalne do cen w Polsce, a niektóre artykuły są wręcz tańsze, niż w Polsce.

Ceny jedzenia, papierosów i alkoholi w Lizbonie 2014/2015

Mleko w kartonie 1l: 0.60 – 0.70 €
Bochenek chleba 500 g: 1.21 €
Bułka: 0.11 – 0.15 €
Masło: 1.6 €
Jajka 6 sztuk: 0.80 – 1.1 €
Żółty ser 1 kg: 4 – 5 €
Salami 1 kg: 4 – 4.50 €
Filet z kurczaka 1 kg: 5 – 5.8 €
Ryż kilogram 1kg: 0.8 – 1.1 €
Jabłka 1 kg: 0.80 – 1 €
Pomarańcze 1 kg: 0.8 – 1 €
Banany 1kg: 0.9 – 1.1 €
Ziemniaki 1 kg: 0.85 €
Sałata 1 główka: 0.9 – 1.15 €
Woda niegazowana 1,5 l: 0.58 – 1 €
Butelka wina średniej klasy: 2.5 – 3.50 €
Piwo krajowe 0,33 l: 0.74 €
Piwo importowane 0,33 l: 1.08 €
Paczka papierosów (Marlboro): 4.20 €
Paczka tytoniu 25g: 2.80 €
Pizza mrożona: 2.15 €
4-pak jogurtów: 0.8 – 1.2 €
Kiwi 1kg: 1,5 €
Dorsz suszony 1kg: 6 – 8.6 €
Warzywa mrożone 500g: 0.8 – 1.2 €

Czytaj więcej na temat cen w Lizbonie>>>

Erasmus w Lizbonie 2015

Erasmus w Lizbonie: Karta SIM i Internet

Wcześniej, czy później, będzie trzeba się zaopatrzeć w portugalską kartę SIM, aby kontaktować się ze znajomymi z całego świata. Którą jednak kartę i którego operatora najlepiej wybrać? Śmiało polecić można kartę SIM NOS Tag, która jest bardzo popularna wśród Erasmusów. Miesięczna opłata wynosi tylko 6€, a można dzwonić do wszystkich, którzy posiadają tą samą taryfę za darmo (muszą również posiadać Optimus Tag). Dodatkowo otrzymuje się 300 mb Internetu za darmo i tą samą ilość darmowych sms-ów do wszystkich sieci. Kartą tą można zakupić we wszystkich salonach sieci NOS (m.in. na lotnisku w Lizbonie). Polecana karta również to TMN Moche lub różne taryfy Vodafone. Najlepiej wybrać się do salonu jednego z operatorów i zapytać się o aktualne promocje i taryfy, gdyż często są organizowane rozmaite promocje, w tym często na dostęp do Internetu.

Erasmus w Lizbonie: Życie nocne w Lizbonie

Miejsce, które poznasz bardzo dobrze podczas pobytu w Lizbonie na Erasmusie będzie na pewno dzielnica Bairro Alto i Erasmus Corner, gdyż będzie to miejsce, gdzie większość Twojego nocnego życia w Lizbonie będzie się rozpoczynać. Bairro Alto to centrum życia nocnego w Lizbonie, z ponad 300 różnymi klubami i pubami, każdej nocy przyciąga tysiące turystów. Również Erasmusi mają tam swoje miejsce, jest to tzw. Erasmus Corner (Polecany bar to Apolo Bar : Rua da Cara nº3). Nie zapomnij, że bary i puby na Bairro Alto są zamykane ok 2-3 nad ranem, a następnie cały życie nocne Lizbony przenosi się do klubów i dyskotek usytuowanych wzdłuż nadbrzeża i Cais do Sodre. Sprawdź koniecznie stronę I Love Barrio Alto>>>

Erasmus 24_7 – Lisbon [Teaser] from Zero on Vimeo.
 

Erasmus w Lizbonie: Uniwersytety i uczelnie

Instituto Politecnico de Lisboa, Universidade de Lisboa, Instituto Superior de Ciencias do Trabalho e da Empresa, Universidade Técnica de Lisboa, IST – to właśnie te uczelnie w Lizbonie zajmują się wymianą studencką i tam jest możliwość odbycia Erasmusa.

Erasmus w Lizbonie: Forum

Na Facebooku można znaleźć miejsce spotkań polskich studentów w Lizbonie, którzy robią Erasmusa. Jest to grupa Polish Erasmus Students In Lisbon. Jest to grupa, która gromadzi wszystkich polskich Erasmusów nie tylko w Lizbonie. Znajdziemy tam info m.in. wynajmu mieszkań, wskazówki dotyczące miasta, jak i uczelniach spraw lub po prostu wspólne umawianie się na piwo.

Pomnik Odkrywców Lizbona Belem Pomnik Odkryć Geograficznych

Erasmus w Lizbonie: Opinie o Erasmusie w Portugalii

“Wyjazd do Lizbony był najlepszym krokiem w moim studenckim życiu…nie zmieniłabym niczego – chyba, że dlugość pobytu;)zostałabym na dluzej…a gdybym miała jechać jeszcze raz to tylko do Lizbony!!! Jeżeli czytasz to i zastanawiasz się gdzie jechać – to nie ma co tracić czasu – odpowiedz jest prosta – LIZBONA ;)” Maryna

“Cześć, jestem w Lizbonie już jakis rok i jestem wprost zauroczona tym krajem. Nie ma co się martwić na zapas, wszytsko się ułoży, a portugalskie “CALMA” radzę przyswoić już teraz:)” Alicja

“To był najbardziej zwariowany semestr podczas moich studiów! Lizbona jest super, jednak najlepsi są ludzie – poznałem ludzi z całego świata, zakochałem się w Portugalii! Każdemu polecam Lizbonę, czerwone wino Bicaana i Bairro Alto nocą!” Miłosz

“Już teraz tęsknie za Lizboną i moim Erasmusem. Ten rok minął tak szybko, do teraz mam w myślach smak portugalskiej kawy, wspólne imprezy i studiowanie, które było tylko dodatkiem do całego wyjazdu. Chciałabym jeszcze raz pojechać do Lizbony.. i wiem, że na pewno to zrobię!  Mieszkałam obok przystanku Alameda, płaciłem 250€ za ogromny pokój w mieszkaniu studenckim – bez problemów znalazłam to mieszkanie korzystająć z usług ESN. Koniecznie trzeba wyrobić sobie kartę ESN, aby móc korzystać z szeregu zniżek:)” Natalia

Erasmus w Lizbonie: Atrakcje turystyczne, zabytki i zwiedzanie Lizbony

W tej kwestii nie ma co dużo pisać – rozejrzyj się po monitorze, jesteś na najlepszej polskiej stronie o Lizbonie i Portugalii, która jednocześnie jest nie tylko przewodnikiem po Lizbonie, ale również zbiorem praktycznych uwag i informacji o tym mieście. Znajdziesz tutaj wszystkie informacje na temat zabytków i atrakcji turystycznych Lizbony w dziale “Zabytki i atrakcje“, a jeśli szukasz oryginalnego sposóby na zwiedzanie Lizbony, to sprawdź dział “Pomysł na Lizbonę“. Gdybyś jednak myślał o wynajęciu polskiego przewodnika po Lizbonie, który pokaże Ci Lizbonę i opowie dużo o życiu w niej, jej sekretach, ciekawostkach, historii i atrakcjach, a także pokaże restauracje, bary i puby, o których nigdy nie przeczytasz w przewodniku turystycznym, to sprawdź tutaj: polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii.

IS_Lizbona Alfama sw Antoniego 2013 000028

Erasmus w Lizbonie: Podsumowanie i pomoc

Teraz, gdy wiesz już, jak wynająć mieszkanie, gdzie szukać i co robić, aż do momentu, kiedy je znajdziesz, wiesz również, jak poruszać się po Lizbonie i gdzie udać się pierwszego wieczoru, to nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się życiem Erasmusa w Lizbonie, smakować powoli Portugalię w towarzystwie osób z całego świata, a po powrocie z Erasmusa… planować kolejny wyjazd do Lizbony.

W razie dodatkowych pytań o życie Erasmusów w Lizbonie lub jakichkolwiek spraw związanych z Lizboną, zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • SunnyDaysValley napisał/a:

  Wiele wpisów z rocznej wymiany Erasmus w Portugalii znajdziecie na moim blogu w zakładce PORTUGALIA: https://sunnydaysvalley.wordpress.com/tag/portugalia/

  Odpowiedz
 • student napisał/a:

  Co do szukania mieszkania – warto patrzeć na opinie innych osób wynajmujących wcześniej to mieszkanie/pokój. Niektóre strony posiadają takie komentarze i jest to bardzo pomocne. Jak sa do mieszkania negatywne komentarze, to nawet jak fajnie wygląda na zdjęciach, lepiej nie brać. Ja szukałem przez tą stronę : http://www.uniplaces.com
  tutaj jest możliwość zostawiania komentrzy osób wynajmujących. Ja na komentarze nie zwracałem uwagi i trochę żałuję, ale mam nadzieję, że inni tego błędu nie popełnią 😉

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)