Ulica Rua Augusta w Lizbonie [Informacje + Zdjęcia]

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Rua Augusta w Lizbonie to najsłynniejsza ulica dzielnicy Baixa, jeśli nie całej Lizbony. Rua Augusta to główny deptak Lizbony,  jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic dzielnicy Baixa, miejsce, gdzie spotykają się drogie sklepy, jak i małe, tradycyjne sklepy sprzedające rękodzieło. Miejsce, gdzie zobaczymy ulicznych grajków, żonglerów, memów lub artystów w innych profesjach przedstawiających swoje umiejętności w promieniach lizbońskiego słońca.  Ulicę Rua Augusta przecina również słynny żółty tramwaj linii 28 pnąc się lub zjeżdżając z Alfamy.

Lizbońska Rua Augusta (ulica o tej samej nazwie i znaczeniu spotkamy również w brazylijskim mieście São Paulo) to deptak prezentujący różne aspekty handlu i życia Lizbony. Pod nogami mamy wspaniałe przykłady calçada portuguesa, czyli wzorów z kostki brukowej, które układają się w regularne wzory, po bokach typowe przykłady architektury, której styl nazywany jest “pombaliną”, a po dwóch przeciwnych stronach zamykających Rua Augusta okazałe place: Rossio i Praça do Comércio.

Rua Augusta w Lizbonie – opis

Główny deptak Lizbony ma ponad 550 metrów długości. Jest to ulica zamknięta dla ruchu samochodowego, jedynie ulice prostopadłe nie są z niego wyłączone, a jedną z tych ulic przebiega linia Lizbona: Tramwaj 28, czyli zwiedzanie Lizbony przy pomocy tramwaju [Zdjęcia + Wideo]" href="https://infolizbona.pl/lizbona-tramwaj-28-trasa/" target="_blank">tramwaju 28.  Oficajlnie nazwę “Rua Augusta” nadano tej ulicy 5 listopada 1760 roku. Podobnie, jak cała dzielnicy Baixa, również ta ulica została odbudowana po trzęsieniu ziemi z 1755 praktycznie od zera.

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Rua Augusta w Lizbonie dzisiaj

Każdego dnia ulica ta przemierzana jest przez tysiące turystów, którzy spacerują z U-kształtnego placu Comercio (Czytaj więcej: Plac Comercio w Lizbonie (Praça do Comércio) ) w kierunku windy św. Justyny (Czytaj więcej: Winda Santa Justa w Lizbonie) lub placu Rossio (Czytaj więcej: Plac Rossio w Lizbonie) Po środku ulicy rozstawione są stoliki restauracji mieszczących się przy ulicy, a oferujących kuchnię z całego świata, choć przede wszystkim kuchnię portugalską. Siadając jednak przy nich arto zwrócić uwagę na ceny!

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Do tego znajdziemy na Rua Augusta kilka małych uroczych sklepów z pamiątkami, wyśmienite cukiernie, jak np. Casa Brasileira, oraz sklepów z ogromnych wyborem portugalskich win – idealnych na prezent lub pamiątkę z Portugalii. Idąc od strony Praca do Comercio po lewej stronie mija się windę św. Justyny, czyli Elevador de Santa Justa, która zwana jest również Elevador do Carmo. Winda Santa Justa łączy dzielnice Baixa i Chiado, a dokładnie Largo do Carmo z Rua do Ouro. A podążając ul pl. Rossio w oddali, na końcu ulicy, cały czas widoczny jest okazały Łuk Triumfalny – Arco da Rua Augusta.

Rua Augusta w Lizbonie: dojazd

  • Autobusy numer  711, 794,  714, 732, 735,  736, 728, 759, 760, 781, 782 oraz Aerobus, które zatrzymują się na Placu Praca do Comercio
  • Autobusy numer 400, 708, 711, 732, 736, 759, które zatrzymują się na placu Rossio
  • Tramwaj 28, który przecina ulicę

Rua Augusta w Lizbonie: informacje praktyczne

  • zwróćmy uwagę na ceny w restauracjach i kawiarniach mieszczących się na tej ulicy
  • uważajmy na kieszonkowców
  • w ciągu dnia, w szczególności popołudniami ulica Rua Augusta jest pełna turystów. Jeśli zależy nam na spokojnym zwiedzaniu i przypatrywaniu się architekturze tej ulic, to najlepszym okresem na wizytę jest poranek
  • spacerując tą ulicę często będziemy nagabywani przez handlarzy narkotyków lub sprzedawców okularów
  • nie wspomagajmy żebraków, kalek oraz bezdomnych, którzy żebrzą na tej ulicy
  • ulica pięknie prezentuje się w południe, gdy cała jest skąpana w słońcu
  • sklepy i restauracje na Rua Augusta są otwarte 7 dni w tygodniu

Rua Augusta w Lizbonie:  Lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Rua Augusta w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie

Powiązane wpisy

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)