Ulica Rua Augusta w Lizbonie [Informacje + Zdjęcia]

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Rua Augusta w Lizbonie to najsłynniejsza ulica dzielnicy Baixa, jeśli nie całej Lizbony. Rua Augusta to główny deptak Lizbony, jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic dzielnicy Baixa. Miejsce, gdzie spotykają się drogie sklepy, jak i małe, tradycyjne sklepy sprzedające rękodzieło. Ulica, gdzie zobaczymy ulicznych grajków, żonglerów, memów lub artystów w innych profesjach przedstawiających swoje umiejętności w promieniach lizbońskiego słońca. Ulicę Rua Augusta przecina również słynny żółty tramwaj linii 28 pnąc się lub zjeżdżając z Alfamy.

Lizbońska Rua Augusta (ulica o tej samej nazwie i znaczeniu spotkamy również w brazylijskim mieście São Paulo) to deptak prezentujący różne aspekty handlu i życia Lizbony. Pod nogami mamy wspaniałe przykłady calçada portuguesa, czyli wzorów z kostki brukowej, które układają się w regularne wzory, po bokach typowe przykłady architektury, której styl nazywany jest “pombaliną”, a po dwóch przeciwnych stronach zamykających Rua Augusta okazałe place: RossioPraça do Comércio.

Rua Augusta w Lizbonie – opis

Główny deptak Lizbony ma ponad 550 metrów długości. Jest to ulica zamknięta dla ruchu samochodowego, jedynie ulice prostopadłe nie są z niego wyłączone, a jedną z tych ulic przebiega linia Lizbona: Tramwaj 28, czyli zwiedzanie Lizbony przy pomocy tramwaju [Zdjęcia + Wideo]" href="https://infolizbona.pl/lizbona-tramwaj-28-trasa/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">tramwaju 28.  Oficajlnie nazwę “Rua Augusta” nadano tej ulicy 5 listopada 1760 roku. Podobnie, jak cała dzielnicy Baixa, również ta ulica została odbudowana po trzęsieniu ziemi z 1755 praktycznie od zera.

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Rua Augusta w Lizbonie dzisiaj

Każdego dnia ulica ta przemierzana jest przez tysiące turystów, którzy spacerują z U-kształtnego placu Comercio (Czytaj więcej: Plac Comercio w Lizbonie (Praça do Comércio) ) w kierunku windy św. Justyny (Czytaj więcej: Winda Santa Justa w Lizbonie) lub placu Rossio (Czytaj więcej: Plac Rossio w Lizbonie). Po środku ulicy rozstawione są stoliki różnorodnych restauracji, a oferujących kuchnię z całego świata, choć przede wszystkim kuchnię portugalską. Siadając jednak przy nich warto zwrócić uwagę na ceny, aby uniknąć przykrej niespodzianki przy płaceniu rachunku. Z zasady ceną na Rua Augusta w Lizbonie są wyższe.

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Do tego znajdziemy na Rua Augusta kilka małych uroczych sklepów z pamiątkami, wyśmienite cukiernie (np. Casa Brasileira lub Pastelaria Nene) oraz sklepów z ogromnych wyborem portugalskich win – idealnych na prezent lub pamiątkę z Portugalii. Idąc od strony Praca do Comercio po lewej stronie mija się windę św. Justyny, czyli Elevador de Santa Justa, która zwana jest również Elevador do Carmo. Winda Santa Justa łączy dzielnice Baixa i Chiado, a dokładnie Largo do Carmo z Rua do Ouro.

Na końcu ulicy znajduje się plac Rossio – mniejszy, ale również przyjemny plac. Warto z tego miejsca odwrócić się na chwilę w kierunku rzeki – bardzo pięknie prezentuje się widoczny w oddali, na końcu ulicy, okazały Łuk Triumfalny – Arco da Rua Augusta.

Rua Augusta w Lizbonie: dojazd

  • Autobusy numer  711, 794,  714, 732, 735,  736, 728, 759, 760, 781, 782 oraz Aerobus, które zatrzymują się na placu Praca do Comercio.
  • Autobusy numer 708, 711, 732, 736, 759, które zatrzymują się na placu Rossio.
  • Tramwaj 28, który przecina ulicę Rua Augusta.

Rua Augusta w Lizbonie: informacje praktyczne

  • Zwróćmy uwagę na ceny w restauracjach i kawiarniach mieszczących się na tej ulicy.
  • Uważajmy na kieszonkowców, szczególnie latem i w miejscach, w których ulica jest zatłoczona (występy ulicznych grajków na przykład).
  • W ciągu dnia, w szczególności popołudniami ulica Rua Augusta jest pełna turystów. Jeśli zależy nam na spokojnym zwiedzaniu i przypatrywaniu się architekturze tej ulic, to najlepszym okresem na wizytę jest poranek, gdy nie ma jeszcze tłumów. Przed godziną 8.00 ulica jest praktycznie pusta.
  • Spacerując tą ulicę często będziemy nagabywani przez handlarzy narkotyków lub sprzedawców okularów. Dla świętego spokoju nie warto na nich po prostu reagować.
  • Nie wspomagajmy żebraków, kalek oraz bezdomnych, którzy żebrzą na tej ulicy. Takie wspomaganie to nie jest pomoc im, a przyzwyczajenie do zarabiania w ten sposób. Nie dodaje to uroku ani ulicy, ani nie pomaga tym osobom.
  • Ulica pięknie prezentuje się w południe, gdy cała jest skąpana w słońcu
  • Sklepy i restauracje na Rua Augusta są otwarte 7 dni w tygodniu.

Rua Augusta w Lizbonie:  Lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Rua Augusta w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie

Powiązane wpisy

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)