Ulica Rua Augusta w Lizbonie [Informacje + Zdjęcia]

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Rua Augusta w Lizbonie to najsłynniejsza ulica dzielnicy Baixa, jeśli nie całej Lizbony. Rua Augusta to główny deptak Lizbony, jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic dzielnicy Baixa i całej Lizbony. Miejsce, gdzie spotykają się drogie sklepy, jak i małe, tradycyjne sklepy sprzedające rękodzieło. Ulica, gdzie zobaczymy ulicznych grajków, żonglerów, memów lub artystów w innych profesjach przedstawiających swoje umiejętności w promieniach lizbońskiego słońca. Ulicę Rua Augusta przecina również słynny żółty tramwaj linii 28 pnąc się lub zjeżdżając z Alfamy i Chiado.

Lizbońska Rua Augusta (ciekawostka: ulicę o tej samej nazwie i znaczeniu spotkamy również w brazylijskim mieście São Paulo) to deptak prezentujący różne aspekty handlu i życia Lizbony. Pod nogami mamy wspaniałe przykłady calcada portuguesa, czyli wzorów z kostki kamiennej, które układają się w regularne wzory. Po bokach Rua Augusta zobaczymy typowe przykłady architektury, której styl nazywany jest “pombaliną”, a po dwóch przeciwnych stronach zamykających główny deptak okazałe place: plac RossioPraça do Comércio – najbardziej reperezentacyjny plac Lizbony.

Rua Augusta w Lizbonie – opis

Główny deptak Lizbony ma ponad 550 metrów długości. Jest to ulica zamknięta dla ruchu samochodowego, jedynie ulice prostopadłe nie są z niego wyłączone, a jedną z tych ulic przebiega linia tramwaju 28.  Oficjalnie nazwę “Rua Augusta” nadano tej ulicy 5 listopada 1760 roku. Podobnie, jak cała dzielnicy Baixa, również ta ulica została odbudowana po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1755 praktycznie od zera.

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Rua Augusta w Lizbonie dzisiaj

Każdego dnia ulica ta przemierzana jest przez tysiące turystów, którzy spacerują z U-kształtnego placu Praca do Comercio (Czytaj więcej: Plac Praca do Comercio w Lizbonie (Praça do Comércio)) w kierunku windy św. Justyny (Czytaj więcej: Winda Santa Justa w Lizbonie) lub placu Rossio (Czytaj więcej: Plac Rossio w Lizbonie). Po środku ulicy rozstawione są stoliki różnorodnych restauracji, a oferujących kuchnię z całego świata, choć przede wszystkim kuchnię portugalską. Siadając przy nich warto zwrócić uwagę na ceny, aby uniknąć przykrej niespodzianki przy płaceniu rachunku. Z zasady ceną na Rua Augusta w Lizbonie są wyższe.

Rua Augusta w Lizbonie Lizbona główny deptak fotografie zdjęcia foto fotograf przewodnik

Do tego znajdziemy na tym pięknym, głównym deptaku Lizbony kilka małych uroczych sklepów z pamiątkami, wyśmienite cukiernie (np. Casa Brasileira lub Pastelaria Nene) oraz sklepów z ogromnych wyborem portugalskich win – idealnych na prezent lub pamiątkę z Portugalii. Idąc od strony Praca do Comercio po lewej stronie mija się windę św. Justyny, czyli Elevador de Santa Justa, która zwana jest również Elevador do Carmo. Winda Santa Justa łączy dzielnice Baixa i Chiado, a dokładnie Largo do Carmo z Rua do Ouro.

Na końcu ulicy znajduje się plac Rossio – mniejszy, ale również przyjemny plac. Warto z tego miejsca odwrócić się na chwilę w kierunku rzeki – bardzo pięknie prezentuje się widoczny w oddali, na końcu ulicy, okazały Łuk Triumfalny – Arco da Rua Augusta.


Sprawdź naszego Instagrama i zobacz więcej zdjęć z pięknej Lizbony >>>

Rua Augusta w Lizbonie Lizbonie Główny Deptak Centrum Miasta


Rua Augusta w Lizbonie: dojazd

 • Autobusy numer  711, 794,  714, 732, 735,  736, 728, 759, 760, 781, 782 oraz Aerobus, które zatrzymują się na placu Praca do Comercio.
 • Autobusy numer 708, 711, 732, 736, 759, które zatrzymują się na placu Rossio.
 • Tramwaj 28, który przecina ulicę Rua Augusta.
 • Metro do stacji “Baixa Chiado”, wyjście z metra “Rua Augusta”. 

Co zobaczyć w pobliżu głównego deptaku Lizbony?

Jeśli zaczniemy wszystko od placu Praca do Comercio, to zatrzymajmy się na nim dłuższą chwilę. Na tym pięknym planu zobaczyć możemy okazały Łuk Triumfalny Rua Augusta (Arco da Rua Augusta), na szczyt którego możemy wejść, aby podziwiać całą Rua Augusta z góry. Na tym samym placu znajduje się równie Lisboa Story Center – miejsce, które zabiera nas w multimedialną podróż przez historię Lizbony.

Rua Augusta w Lizbonie

Spacerując Rua Augusta możemy podejść kawałek i udać się na Alfamę – klimatyczną, kolorową i całkowicie inną cześć Lizbony. Niedaleko od Rua Augusta znajduje się okazała Katedra Se (Se de Lisboa), która jest jedną z najważniejszych świątyń w całej Portugalii, a którą można zwiedzać. Na Alfamę może nas zawieźć z Rua Augusta (a dokładnie bardzo bliskich okolic) tramwaj numer 12 lub 28. Więcej o tramwajach w Lizbonie przeczytacie tutaj >>>.

Obok Rua Augusta jest przepiękna winda Santa Justa (Elevador de Santa Justa) – widok z niej na całą dzielnicę Baixa zapiera dech w piersiach! Niedaleko windy oraz placu Rossio jest też spalony kościół św. Dominika (Igreja de Sao Domingos). Tam też możemy spróbować lokalnego wiśniowego likieru – Ginjinha (na Largo São Domingos 8).

Rua Augusta w Lizbonie: informacje praktyczne

 • Zwróćmy uwagę na ceny w restauracjach i kawiarniach mieszczących się na tej ulicy.
 • Uważajmy na kieszonkowców, szczególnie latem i w miejscach, w których ulica jest zatłoczona (występy ulicznych grajków na przykład).
 • W ciągu dnia, w szczególności popołudniami ulica Rua Augusta jest pełna turystów. Jeśli zależy nam na spokojnym zwiedzaniu i przypatrywaniu się architekturze tej ulic, to najlepszym okresem na wizytę jest poranek, gdy nie ma jeszcze tłumów. Przed godziną 8.00 ulica jest praktycznie pusta.
 • Spacerując tą ulicę często będziemy nagabywani przez handlarzy narkotyków lub sprzedawców okularów. Dla świętego spokoju nie warto na nich po prostu reagować.
 • Nie wspomagajmy żebraków, kalek oraz bezdomnych, którzy żebrzą na tej ulicy. Takie wspomaganie to nie jest pomoc im, a przyzwyczajenie do zarabiania w ten sposób. Nie dodaje to uroku ani ulicy, ani nie pomaga tym osobom.
 • Ulica pięknie prezentuje się w południe, gdy cała jest skąpana w słońcu
 • Sklepy i restauracje na głównym deptaku Lizbony są otwarte 7 dni w tygodniu. Więcej o zakupach w Lizbonie przeczytać można tutaj >>>.

Rua Augusta w Lizbonie:  Lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony

Rua Augusta w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie


Wybierasz się do Lizbony i potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu wymarzonego pobytu w tym mieście? Skontaktuj się z nami i zobacz, jak możemy Ci pomóc. Na Portugalii znamy się najlepiej!


  1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)