Lizbona, jak każde miasto, w szczególności, jak każda stolica, ma swoje fakty i mity, zbiór ciekawostek, o których nie zawsze przeczytamy w standardowych przewodnikach turystycznych. Jak na przykład to, że de facto Lizbona wcale nie jest tak na prawdę oficjalną stolicą Portugalii. Oczywiście ktoś powie, jak to, bez sensu? Wyjaśnienie tego w tekście poniżej, który prezentuje ciekawostki, mity i fakty na temat Lizbony, o których nie zawsze wiemy.
O tym, że Lizbona, to miasto ciekawe nie trzeba nikogo przekonywać – inne, niż reszta europejskich stolic, ma swój klimat i charakter, który można pokochać, albo znienawidzić. Bez wątpienia, jednak warto je odwiedzić, jeśli nie dla słońca, uroku, palety smaków i kolorów oraz zabytków, to choćby dla mieszkańców i klimatu, a poniższy zbiór ciekawostek, jest świetnym tego uzupełnieniem.
1. Lizbona nie jest stolicą Portugalii
Nie jest to do końca prawda, jednak de facto Lizbona nigdy nie została ogłoszona oficjalnie, nani igdy nie potwierdzono w oficjalnych dokumentach nadania jej tytułu stolicy Portugalii. Lizbona stała się po prostu stolicą kraju w roku 1255, kiedy to król Portugalii Alfonso III przeniósł sąd główny z Coimbry, a tym w czasie miasto było już największym miastem kraju, a jednocześnie najważniejszym.
2. Lizbona jest starsza, niż Rzym
A według większości szacunków Lizbona jest starsza, niż Rzym, o około 4 wieki. Jest to druga najstarsza stolica europejska po Atenach. Wielu historyków uważa, że została ona założona przez Fenicjan ok 1200 r p.n.e., którzy wykorzystywali doskonałe możliwości komunikacyjne, które oferowało ujście rzeki Tag, która przepływa przez Lizbonę. Nazwa Lizbony ma pochodzić od nazwy “Allis Ubbo”, którą nadali jej Fenicjanie, a co znaczyć ma “Bezpieczną przystań, bezpieczny port”.
3. Flaga Lizbony powiewa nad hiszpańską Ceutą
Ceuta znajduje się w Afryce Północnej, w otoczeniu Maroka, będąc oficjalnie częścią Hiszpanii. Obecna flaga Ceuty pochodzi z dawnych czasów, a jej historia rozpoczęła się wraz z odkryciem Ceuty przez Portugalczyków w 1415 roku, co uważa się za rozpoczęcie Ery Odkryć Geograficznych. Flaga Ceuty składa się z gyronny (tarczy podzielonej na 8 trójkątnych części) w kolorach białym i czarnym, który to element został zaczerpnięty z flagi Lizbony. W centrum flagi Ceuty znajduje się tarcza pochodząca z portugalskiej flagi narodowej. Flaga Ceuty przez lata przechodziła zmiany, jednak jej plan i główne elementy się zachowały świadcząc nie tylko o związkach historycznych z Lizboną, ale i całą Portugalią.
4. Typowy, charakterystyczny, lizboński tramwaj jest tramwajem amerykańskim
Korzenie tramwaji sięgają do przemysłowych tramwajów konnych w Wielkiej Brytanii, jednak pierwsze tramwaje zostały zbudowane i wprowadzone do użytku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze tramwaje w USA jeździły po szynach zainstalowanych nad ziemią, które to szyny następnie zostały zastąpione przez rowkowe szyny znane obecnie. Szyny te nazywane są “carris” w języku portugalskim, a ich nazwa została nadana firmie, która zajmuje się m.in. obsługą tramwajów dziś w Lizbonie. Dodatkowo lizbońskie tramwaje pierwotnie były nazywane “Americanos”. Czytaj więcej o słynnym tramwaju 28 w Lizbonie>>>
5. Jednej z najważniejszych atrakcji Lizbony, prawdopodobnie Drogi Czytelniku, nigdy nie zobaczysz
Chodzi mianowicie o podziemne rzymskie galerie pochodzące z czasów panowania Augusta I, które znajdują się przy ulicy Rua da Prata w centrum miasta. Dlaczego prawdopodobnie nigdy ich nie zobaczysz? Z tego względu, że bardzo ciężko jest je odwiedzić – wstęp do galerii tych jest możliwy tylko w ciągu kilku dni w roku, które najczęściej przypadają na wrzesień. Dlatego, że przygotowanie ich do zwiedzania wymaga wiele pracy, duża ich część jest podtopiona i wymaga ogromnego nakładu pracy. Dlatego nie dziwią nigdy kilkugodzinne kolejki turystów, by wejść i zobaczyć te galerie… do których wstęp znajduje się przy jednej z bardziej ruchliwych ulic centrum Lizbony – dzielnicy Baixa.
6. Popularna ikona Lizbony – Torre de Belem – była kiedyś urzędem celnym
Dodatkowo wieża Belem była również latarnią morską, koszarami, więzieniem oraz punktem obsługi telegrafu. Jej budowa rozpoczęła się w roku 1514, a skończona została w 1519 i z założenia miała to być budowla militarna ulokowana na środku rzegi Tak, by ochraniać jej ujście. Torre de Belem pełniła funkcjone obronne na początku swojego istnienia (z małymi wyjątkami w kolejnych stuleciach), jednak w kolejnych latach jej istnienia jej funkcja często się zmieniała. Był w niej również więziony przez kilka miesięcy Józef Bem – twórca legionów polskich w Portugalii. Dziś wieża Belem jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Lizbony, wpisana na listę UNESCO, ogłoszona jednym z siedmiu cudów Portugalii.
7. Ciekawostki: Portugalia podbiła Lizbonę
Oblężenie Lizbony i jej uwolnienie z rąk Maurów w roku 1147 przez króla Alfonso I Henryka to data szczególa w historii miasta. Przed tym czasem Lizbony nigdy nie była w rękach Portugalczyków – dobiero zajęcie jej przez pierwszego portugalskiego króla i wybudowania na miejscu największego meczetu katedry Se, którą oglądać można do dzisiaj, rozpoczęło “portugalski epizod” Lizbony. Nota bene odbicie Lizbony było jedynym sukcesem II krucjaty, w ramach której odbito miasto, a która to poniosła klęskę pod Damaszkiem.
8. Lizbona posiada najdłuższy most w Europie
Mowa oczywiście o moście Vasco da Gama, który jest nie tylko najdłuższym mostem w Europie (17 km długości), ale również który gościł największy stół (15 km długości) wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, przy którym to na obiad zasiadło ponad 15 ooo osób, w ramach inauguracji mostu.
Znasz inne ciekawostki o Lizbonie? Podziel się nimi w komentarzach pod tekstem!
3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Michał Bylica napisał/a:
Dzień dobry, wybieramy się do Lizbony na przełomie września i października i zastanawiamy się, gdzie można znaleźć informację czy i kiedy w tym roku te rzymskie podziemia będą udostępnione dla zwiedzających. Może Państwo mają taką wiedzę :)?
Malwina napisał/a:
Witam i podpytuję, te podziemne rzymskie galerie kiedy będą w tym roku otwarte? Wybieramy się właśnie we wrześniu i może jednak udało by się je zwiedzić…
Krzysztof Gierak napisał/a:
Na chwilę obecną nic mi nie wiadomo, by były one otwarte we wrześniu. Pozdrawiam!