Pogoda i temperatury w Lizbonie – kiedy najlepiej przyjechać do Lizbony?

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Kiedy najlepiej przyjechać do Lizbony? Jaki okres jest najlepszy na zwiedzanie Lizbony? Na te i na inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym przewodniku, który opisuje pogodę w Lizbonie z uwzględnieniem poszczególnych pór roku. Często dostajemy pytania od osób przylatujących do Lizbony typu: jaka pogoda jest w Lizbonie w sierpniu, jakie temperatury panują latem w Lizbonie lub czy Lizbona i deszcz zimą to nierozłączne połączenie? Mamy nadzieję, że poniższy opis pogody, temperatury powietrza, oceanu, ilości godzin słonecznych w Lizbonie będzie dla Was pomocy oraz ułatwi Wam planowanie wymarzone wyjazdu do Lizbony.

style="direction: ltr; text-align: justify;">Znajdziecie tutaj również opisy, jak wygląda wiosna, lato, jesień i zima w Lizbonie oraz które miesiące są najlepsze na zwiedzanie, tani wyjazd, rodzinne wakacje lub wakacje bez tłumów turystów, czy spokojne odkrywanie Lizbony cały czas z przyjemnymi temperaturami i ładną pogodą. Dodatkowo załączymy widget, który pokazuje aktualną pogodę w stolicy Portugalii. Zapraszamy!

Klimat i pogoda w Lizbonie

Według klasyfikacji klimatów Köppena, czyli systemu klasyfikacji klimatów Ziemi opracowanego przez niemieckiego klimatologa Wladimira Köppena, Lizbona posiada klimat śródziemnomorski przybrzeżny. Jest to klimat podobny do Barcelony w Hiszpanii lub Sacramento w Stanach Zjednoczonych. Charakteryzuje się on tym, że najcieplejszy miesiąc ma średnią temperaturę ponad 22°C (w przypadku Lizbony najcieplejsze miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień). Klimat śródziemnomorski przybrzeżny posiada również co najmniej cztery miesiące ze średnią temperaturą powyżej 10°C. Charakteryzuje go również ryzyko mrozu w zimie, jednak w przypadku Lizbony jest ono bardzo małe. Co najmniej trzy razy tyle opadów podczas wilgotnych miesięcy zimowych, jak podczas najbardziej suchych letnich miesięcy. Więcej o klimacie w Lizbonie oraz jego dokładnej charakterystyce przeczytać można tutaj: Klimat Lizbony>>>.

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Temperatury i opady w Lizbonie

Średnia roczna dzienna temperatura w Lizbonie to 17,4°C. Średnia najwyższa dzienna temperatura w Lizbonie w ciągu dnia na przestrzeni całego roku to 21,3°C a nocna 13.5°C. Najzimniejsze miesiące w Lizbonie to grudzień-luty, ze średnią temperaturą dzienną między 11,6°C, a 12,7°C. Miesiące bardzo ciepłe w Lizbonie, to czerwiec-wrzesień, które charakteryzują się średnią temperaturą dzienną między 21,2°C, a 23,5°C. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, z temperaturami średnimi w ciągu dnia powyżej 23°C. Średnie najwyższe temperatury w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w Lizbonie to odpowiednio: 25,7°C, 27,9°C, 28,3°C i 242,1°C. Wynika z tego jasno, że najcieplejszym miesiącem w Lizbonie jest sierpień. Najzimniejszym miesiącem w Lizbonie jest styczeń – najniższe średnie temperatury wynoszą wtedy 8,3°C.

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Największa ilość opadów deszczu w Lizbonie występuję od listopada do lutego. Średnio spada wtedy w Porto od 84,9 mm do 127,6 mm słupa wody. Deszczowy jest również październik. Średnia wielkość opadów w skali całego roku w Lizbonie wynosi 774 mm słupa wody. Najmniejsza szansa na deszcze w Lizbonie jest od czerwca do końca sierpnia – średnio spada wtedy tylko od 4,2 mm do 32,9 mm słupa wody.

Pogoda i klimat w Lizbonie tabele średnie temperatury lato jesień wiosna zima w Lizbonie opis kiedy przyjechać do Portugalia Lokalny przewodnik

Powyższa tabela szczegółowo prezentuje dla Lizbony: średnie dzienne temperatury, średnie najwyższe, średnie najniższe, średnie opady, średnią ilość dni deszczowych w każdym miesiącu oraz ilość godzin słonecznych.

Zima w Lizbonie

Zima w Lizbonie trwa od grudnia do lutego. Spotykamy się wtedy z najniższymi temperaturami w Lizbonie oraz największą możliwą ilością opadów. Średnie dzienne temperatury oscylują między 11,6°C, a 12,7°C, w ciągu dnia jednak jest trochę cieplej, bo 14-16°C. Bardzo rzadko temperatura spada poniżej 3-5°C. Deszcze pojawiają się w okresach złej pogody, mogę one trwać nawet kilka dni. Często zdarza się pogoda wietrzna i bardzo wietrzna za sprawą wiatrów wiejących znad oceanu.

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Wiosna w Lizbonie

Wiosna w Lizbonie trwa od marca do maja. Ciągle pojawiają się jeszcze czasami okresy 2-4 dni gorszej pogody, jednak przeważają już okresy słonecznej i dobrej pogody. Cały czas jednak odczuwalny jest wiatr, który sprawia, że odczuwalna temperatura może być niższa. Temperatury w ciągu dnia mogą dochodzić nawet do 22-24°C. Średnie dzienne wahają się między 14,9°C, a 18°C. Rzadko kiedy temperatura spada już poniżej 9-11°C.

Opady i deszcz w Lizbonie kiedy pada w Lizbonie opis polski lokalny przewodnik Portugalia Lizbona pogoda klimat

Lato w Lizbonie

Od czerwca do połowy/końca września w Lizbonie panuje lato charakterystyczne dla środkowej Portugalii. Lato jest gorące i suche, jednak nie aż tak bardzo jak w centralnych częściach Portugalii. Średnie dzienne temperatury w tym okresie są zawsze powyżej 21°C, przy czym najcieplejszym miesiącem jest sierpień. W ciągu dnia, popołudniami temperatury w lipcu i sierpniu mogą przekraczać 32-33°C. Wiejące wiatry w tym okresie łagodzą odczuwalne temperatury. Pod koniec września pojawiają się niewielkie szansy na opady.

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Jesień w Lizbonie

Jesień w Lizbonie jest bardzo przyjemna i trwa ona od końca września do listopada. W szczególności w październiku przynosi ona cały czas dobrą pogodę, jednak już bez letnich skoków temperatury i upałów. Woda w oceanie jest wtedy najcieplejsza (końcówka września / początek października). W listopadzie pogoda zaczyna się już częściej psuć i pojawią się coraz częściej okresy gorszej pogody, z opadamy deszczu.

Portugalia Lizbona Temperatury wody w morzu i oceanie kąpanie się w oceanie plaże pogoda klimat opis przewodnik po Lizbonie kiedy przyjechać do Lizbony

Pogoda w Lizbonie

A jakiej pogody w Lizbonie można się spodziewać w poszczególnych miesiącach? Sprawdźcie dokładnie, jakie temperatury i opady występują w Lizbonie od stycznia do grudnia lub ile godzin słonecznych miasto otrzymuje każdego miesiąca:

styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec | 

lipiec | sierpień | wrzesień | październik | listopad | grudzień

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Kiedy najlepiej przyjechać do Lizbony?

Wszystko zależy oczywiście od tego, czego oczekujemy od Lizbony i pobytu w tym cudownym mieście. Biorąc jednak pod uwagę klimat i pogodę, jakiej można się wtedy spodziewać w Lizbonie, to warto mieć na uwadze:

 • Miesiące zimowe (od grudnia do lutego) – mimo, że charakteryzują się najniższymi temperaturami, to są o tyle dobre do zwiedzania miasta, że jest wtedy najmniej turystów w Lizbonie. Również ceny są niższe, niż w szczycie sezonu – szczególnie ceny hoteli i apartamentów w Lizbonie. W bardzo dobrych cenach często można zarezerwować bilety lotnicze do Lizbony z różnych miast Polski. Trzeba jednak pamiętać, że jest największa w skali całego roku szansa na złą pogodę, opady deszczu oraz, że może być zimno. Warto pamiętać o tym, aby zapakować kurtkę przeciwdeszczową (na wszelki wypadek) oraz mieć na uwadze, że wiele mieszkań w Lizbonie nie ma centralnego ogrzewania! Koniecznie zatem weźmy cieplejszy sweter do swojego bagażu.
 • Osoby nastawiające się na zwiedzanie, ale chcące już cieszyć przyjemnymi temperaturami w ciągu dnia (18-22°C) mogą rozważyć wizytę w Lizbonie w miesiącach marzec-maj i druga połowa września-październik. Omija się wtedy jeszcze szczyt sezonu turystycznego, infrastruktura turystyczna w pełni już działa (szczególnie już w drugiej połowie roku) lub jej większość, a dzień jest relatywnie długi, dzięki czemu można wszystko spokojnie zwiedzić. Jednocześnie nie przeszkadzają jeszcze wyższe temperatury. Osoby chcące skorzystać z cieplejszej wody w oceanie, mogą rozważyć szczególnie okres wrzesień-październik.
 • Lato, wakacje i szczyt sezonu turystycznego w Lizbonie przypada na okres od czerwca do pierwszej połowy września. Temperatury wtedy są najwyższe, jednak nie są one tak wysokie, jak w Algarve (przewodnik po Algarve do pobrania tutaj >>>). Jest ciepło, zdarzają się upały (lipiec, sierpień, początek września) nie ma co ukrywać, jednak nie sprawiają one, że zwiedzanie Lizbony jest bardzo uciążliwe lub niemożliwe. Pamiętajmy, że zawsze najcieplej jest między godzinami 15, a 18-19, więc jeśli zaplanujemy zwiedzanie w pierwszej części dnia, to wyższe temperatury w miesiącach wakacyjnych wcale nie będą męczące. Koniecznie trzeba pamiętać o kremach ochronnych, dobrych okularach słonecznych, nakryciach głowy. Zwiedzanie Lizbony w tym czasie można połączyć z plażowaniem na jednej z licznych, fajnych okolicznych plaż (więcej o plażach w Lizbonie>>>) – pozwoli to świetnie orzeźwić się w przerwie od zwiedzania. Również dzień w tym okresie jest najdłuższy. Jest to jednak szczyt sezonu, więc obłożenie noclegów jest największe, ceny często również + duża liczba turystów.
 • A kiedy wybrać się do Lizbony z dziećmi? Oczywiście każdy okres jest dobry, jednak trzeba dobrze przygotować się do takiej wyprawy. Jeśli jednak chcemy móc cieszyć się cały czas fajną pogodą, która nie będzie uciążliwa dla najmłodszych, to polecamy pierwszą połową czerwca oraz drugą połowę września. We wrześniu woda będzie zdecydowanie cieplejsza, niż w czerwcu.

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Pogoda w Lizbonie teraz i dziś + prognoza

Poniższy widget prezentuje aktualną pogodę w Lizbonie teraz oraz prognozę na najbliższe dni. Znajdziecie na nim aktualne temperatury, zachmurzenie, szanse opadów, ciśnienie oraz promieniowanie UV. Polecamy również sprawdzić zawsze przed przyjazdem prognozy Portugalskie Instytutu Morza i Atmosfery, gdzie znajdziecie m.in. długoterminowe prognozy pogody dla Lizbony. Oto link: ipma.pt Pamiętajmy jednak, że Lizbona jest miastem wietrznym, pogoda i warunki atmosferyczne często się zmieniają, a do prognozy długoterminowej trzeba podchodzić z dystansem.

 

 

meteoblue

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)