Co zobaczyć w Lizbonie? Jakie są najważniejsze atrakcje i zabytki w Lizbonie, a co spokojnie możemy pominąć planując zwiedzanie Lizbony? Nasze zestawienie i subiektywny przewodnik po stolicy Portugalii pomoże Wam wybrać miejsca, zabytki, atrakcje i lokale, które warto zobaczyć w Lizbonie. Przygotowaliśmy to zestawienie na podstawie naszych doświadczeń, które daje nam nasze praca, czyli oprowadzanie turystów po Lizbonie, a także na podstawie opinii osób odwiedzających Lizbonę. Dodatkowo zamieszczamy tutaj również listę polecanych rzeczy, które warto zrobić i doświadczyć w Lizbonie, by w pełni zakochać się w tym cudownym mieście. Doświadczeń pozwalających lepiej poznać i zrozumieć nie tylko Lizbonę, ale i całą Portugalię.
Znajdziecie zatem w poniższym przewodniku coś dla oka, coś dla smaku, coś dla ciała, coś dla Waszych uszów oraz… coś dla Was od nas, co pomoże Wam lepiej zaplanować zwiedzanie i pobyt w Lizbonie. Dołączamy tutaj również kilkanaście informacji praktycznych i naszych prywatnych opinii, z którymi do tej pory dzieliliśmy się tylko z osobami, które zdecydowały się zwiedzać Lizbonę z nami. Nasi znajomi – turyści, bo możemy wszystkich naszych Klientów już nazywać naszymi znajomymi, byli zadowoleni.
Mamy nadzieję, że informacje i nasze wskazówki tutaj zawarte okażą się pomocne również dla Was. Przygotowaliśmy też ciekawe zestawienie odnośnie miejsc, zabytków, atrakcji, które również warto zobaczyć będąc w Lizbonie, a które znajdują się trochę poza turystycznym szlakiem lub które nie zawsze są polecane w standardowych przewodnikach po Lizbonie i Portugalii. Zatem zapraszamy do naszego przewodnika opisującego co trzeba zobaczyć, zrobić i doświadczyć w Lizbonie.
Lizbona – co trzeba, czy warto zobaczyć?
Na początek jednak małe wprowadzenie, abyście lepiej mogli poznać nasz wybór i przygotowane TOP miejsc, które warto zobaczyć w Lizbonie.. a także lepiej zrozumieć najpiękniejszą stolicę Europy. Tekst ten powstał na bazie doświadczeń całego zespołu InfoLizbona.pl, na bazie przewodników, które autor tej strony miał przyjemność napisać oraz na bazie relacji i opinii innych podróżników, turystów, osób zakochanych w Lizbonie. Jest to zatem swoista wypadkowa różnych punktów widzenia, relacji oraz opinii. Wypadkowa która ma Wam ukazać, co warto zobaczyć w Lizbonie, abyście mieli pewność, że nic ważnego nie opuściliście podczas zwiedzania i poznawania Lizbony.
Nie traktujcie jednak poniższego zestawienia, jako wyroczni, że musicie to wszystko zobaczyć. Nie, nie musicie, a możecie. Lizbona nie jestem miastem, aby odhaczać kolejne zabytki. Ma ona mnóstwo ciekawych, pięknych, ważnych zabytków i atrakcji, ale w zwiedzaniu Lizbony chodzi przede wszystkim o to, aby się cieszyć tym miastem i jego poznawaniem. Wychodzimy zawsze z zasady, że lepiej zobaczyć mniej, niż więcej. Tak zwiedzamy Lizbonę i tak zachęcamy Was do zwiedzania. Ważne, aby odkryć swoją Lizbonę i coś co nas w niej zauroczy i sprawiać będzie, że będziemy chcieli tutaj wrócić.
Co zobaczyć w Lizbonie – zestawienie 15 miejsc, które warto zobaczyć w Lizbonie
Kolejność poniższego zestawienia jest całkowicie przypadkowa (celowo to zrobiliśmy – dlaczego? O tym przeczytacie dalej). Obok opisów danych miejsc znajdziecie często też nasze uwagi prywatne i informacje praktyczne na temat zwiedzania tych miejsc.
-
Elevador da Bica
Ulica Rua da Bica de Duarte Belo po której każdego dnia kursuje winda Bica, to jedna z najbardziej malowniczych ulic w Lizbonie. Elevador da Bica tym samym to w opinii wielu (i naszych też!) najbardziej urokliwa winda Lizbony. Widok na rzekę Tejo w tle, żółte wagoniki każdego dnia pokonujące wzniesienie między Rua de São Paulo i Largo do Calhariz, kolorowe budynki, suszące się pranie, udekorowane balkony – to działa, to tworzy klimat Lizbony! Winda została uruchomiona 28 czerwca 1892 roku i od tego momentu na trwałe już wpisała się w krajobraz stolicy Portugalii.
Nasza porada: W sezonie na dolnej stacji windy Bica mogą tworzyć się kolejki. W takim przypadku wejdźmy na górę spacerem, po drodze odkrywając kolory i magię ulicy, po której jeździ winda. Zjedźmy windą w dół, jeśli nie chcemy stać w kolejce do windy. Warto złapać ujęcie z góry, kiedy dwie windy się mijają – to jeden z tych charakterystycznych obrazków dla Lizbony!
Dowiedz się więcej: Ile kosztuje cena przejazdu windą Bica, w jakich godzinach winda kursuje? Przeczytacie o tym tutaj >>>.
-
Klasztor Hieronimitów
Jeśli mamy wskazać zabytek, który trzeba koniecznie chociaż zobaczyć w Lizbonie, a na pewno warto też go zwiedzić, to będzie to właśnie Klasztor Hieronimitów w Lizbonie (Mosteiro dos Jerónimos). Dlaczego? Jest to jeden z najważniejszych zabytków w całej Portugalii. Budowa klasztoru rozpoczęła się w XVI wieku i jest on przepięknym przykładem stylu manuelińskiego, unikatowym obiektem w skali światowej. Klasztor został wpisany na listę UNESCO w 1983 roku, co samo przez siebie o czymś świadczy.
Nasza porada: Do Klasztorów Hieronimitów prawie zawsze są kolejki. Aby ich uniknąć kupmy bilet wcześniej online. Kupując bilet do klasztoru w kasie możemy zaraz też kupić bilet do Wieży Belem. Popołudniami w klasztorze jest zdecydowanie mniej ludzi, co sprzyja spokojniejszemu zwiedzaniu. W klasztorze nie spieszmy się. Zwróćmy uwagę na misterność wykonania jego zdobień, dostrzeżmy detale i zakochajmy się w stylu manuelińskim!
Dowiedz się więcej: O tym, jak kupić bilet online, ile on kosztuje, czy są bilety łączone oraz kiedy klasztor jest zamknięty, przeczytać można w tekście: Klasztor Hieronimitów w Lizbonie – informacje praktyczne >>>.
-
Praca do Comercio
Serce Lizbony, nazywane również Terreiro do Paço. Plac na ponad 180 x 200 metrów, co czyni go nie tylko największym placem centrum Lizbony, ale też jednym z najważniejszych. Kiedyś mieścił się na nim pałac króla Manuela I. Pałac ten przez ponad dwa i pół wieku był główną siedzibą królów Portugalii. Niestety plac zostaje zniszczony podczas trzęsienia ziemi z 1755 roku, po którym uzyskał nowy wygląd. Znajdziemy na nim pomnik króla Józefa I, łuk Rua Augusta z punktem widokowym na szczycie, multimedialne centrum poświęcone historii Lizbony – Lisboa Story Center. W jednym z rogów Praca do Comercio znajduje się kawiarnia Café-Restaurante Martinho da Arcada – najstarsza kawiarnia w Lizbonie.
Nasze rady: Plac Terreiro do Paco warto odwiedzić wcześnie rano, kiedy na placu nie ma jeszcze tłumów ludzi. Możemy wtedy zrobić przepiękne zdjęcia ogromnej pustej przestrzeni całego placu. W rogu Praca do Comercio znajduje się biuro Informacji Turystycznej w Lizbonie. Zaopatrzyć się w nim można w różnego rodzaju mapy, foldery i ulotki turystyczne na temat Lizbony.
Dowiedz się więcej: Jak jest historia Praca do Comercio i dlaczego jest to tak ważny plac dla Lizbonie? O tym i wielu innych rzeczach przeczytać możecie tutaj: Praca do Comercio – opis i zwiedzanie >>>.
-
Katedra Se
Katedra Se w Lizbonie od 1910 roku jest wpisana na listę zabytków narodowych Portugalii. Jej budowa rozpoczęła się już w XII wieku i od tego czasu świątynia stała się imponującą budowlą. Budowlą, w której dostrzeżemy różne style architektoniczne – romańską fasadę zachodnią, gotycką kaplicę św. Bartłomieja, czy barokową kaplicę Najświętszego Sakramentu. W gotyckich krużgankach zobaczyć można nie tylko różne kaplice (jest ich łącznie 12), ale również wykopaliska archeologiczne pokazujące pozostałości z czasów rzymski. W katedralnym skarbcu do najcenniejszych eksponatów należą relikwie św. Wincentego.
Nasze rady: Katedrę najlepiej zwiedza się późnym popołudniem, gdy światło wpadające do wnętrza dodaje jej dodatkowego klimatu i nastroju. Podczas mszy świętych nie ma możliwości zwiedzania katedry. Wstęp do Katedry od 2020 roku jest płatny – osoby lubiące architekturę oraz sztukę sakralną będą zadowolone z wizyty w tych miejscach. W 2021 roku krużganki katedralne mają być jeszcze cały czas w remoncie.
Dowiedz się więcej: Dokładny opis Katedry Se i godziny otwarcia znajdują się w przewodniku po katedrze >>>.
-
Słynny tramwaj 28
Małe, żółte tramwaje swoją malowniczą trasą jadą przez całe centrum Lizbony. Trasa tramwaju 28 wiedzie przez dzielnica Graca, Alfama, Baixa, Chiado, Bairro Alto i Estrelę. Co chwilę tramwaj wjeżdża, zjeżdża z lizbońskich wzgórz, przeciska się między zaparkowanymi w odległości kilku centymetrów samochodami oraz mija wyłożone płytkami azulejos kamienice (czasami na wyciągnięcie ręki przez okno!). Tramwaj 28 na stałe już wpisał się w krajobraz miasta i jest jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów – symboli. Ze wszystkich lizbońskich tramwajów, to właśnie trasa tramwaju 28 jest najciekawsza i najdłuższa. Trasa 28-ki została wytyczona w 1914 roku i dziś ma ona ponad 7 km długości. W 100% jest zasadne zdanie, że przejażdżka lizbońskim tramwajem 28 jest jedną najsłynniejszych atrakcji Lizbony.
Nasze porady: Tramwaj 28 startuje z placu Martim Moniz. Jednak w sezonie ustawiają się tam bardzo długie kolejki chcących usiąść w tramwaju. Jeśli nie chcemy stać w długich kolejkach, to wybierzmy się na przejażdżkę tramwajem 28 rano (ok. godz. 8.00-9.00) lub spróbujemy wsiąść do tramwaju na jednym z kolejnych przystanków po placu Martim Moniz. W tramwaju 28 koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kieszonkowców!
Dowiedz się więcej: Na co ciekawego warto zwrócić szczególną uwagę na trasie tramwaju 28? Odpowiedź na to pytanie oraz wiele innych informacji praktycznych (m.in. cena biletu, rozkład jazdy, całą trasę) znaleźć można w tekście: Słynny tramwaj 28 w Lizbonie – przewodnik dla turystów >>>.
-
Muzeum Calouste Gulbenkiana
Jeśli szukacie muzeum, które zadowoli miłośników różnych okresów w sztuce, to Muzeum Gulbenkiana jest dla Was. Jest to jedno z najważniejszych i najcenniejszych muzeów w Lizbonie. Muzeum działa od 1969 roku i prezentuje ono część bogatej kolekcji Calouste Gulbenkian – biznesmana, filantropa, kolekcjonera sztuki. Gulbenkian w czasie II wojny światowej znalazł schronienie w Lizbonie i to właśnie z nią związał się do końca swojego życia. Lizbonie też przekazał swoją przebogatą kolekcję zgromadzonej sztuki. Muzeum Calouste Gulbenkiana zabierze Was zatem w fascynującą podróż od sztuki starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu przez sztukę europejską od XI do XX wieku, aż po sztukę współczesną.
Nasze rady: W niedzielę po godz. 14.00 wstęp do Muzeum Gulbenkiana w Lizbonie jest bezpłatny dla wszystkich. Muzeum leży w bardzo przyjemnym ogrodzie i parku, które są idealnym miejscem, by spędzić tutaj więcej czasu.
Dowiedz się więcej: Naszą fotorelację z wizyty w Muzeum Gulbenkiana oraz opis najważniejszych dzieł sztuki, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania muzeum znajdziecie tutaj: Przewodnik po Muzeum Gulbenkiana w Lizbonie >>>. Bilet online do muzeum można kupić tutaj >>>.
-
Wieża Belem
Będąc w dzielnicy Belem w Lizbonie nie można pominąć wizyty i zobaczenia Wieży Belem, czyli słynnej lizbońskiej Torre de Belem. Wieża powstała w XVI wieku i obok Klasztoru Hieronimitów należy do jedynych zabytków w Lizbonie wpisanych na listę UNESCO. Wieża zachwyca swoją historią, architekturą oraz wykończeniami. Kiedyś była to nie tylko budowla obronna, ale również więzienie, punkt obsługi telegrafu lub miejsce poboru opłat od statków, które wpływały do portu w Lizbonie. Nazywana jest ona czasami “perłą dzielnicy Belem” – nie przypadkowo!
Nasze rady: Wieżę warto odwiedzić wcześnie rano, gdy nie ma do niej jeszcze dużych kolejek. Warto wejść na sam szczyt wieży, na którym znajduje się punkt widokowy z ładnym widokiem na całe Belem. Wieża Betlejemska niestety nie posiada udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
Dowiedz się więcej: Niezwykła historia i architektura Wieży Belem oraz szczegółowe informacje na temat biletów, godzin otwarcia opisane są w tekście: Wieża Belem zachwyca turystów z całego świata – dlaczego? >>>.
-
Winda Santa Justa
Spacerując po Baixa w Lizbonie wcześniej, czy później na pewno zauważymy majestatyczną, żelazną konstrukcję windy Santa Justa (port. Elevador de Santa Justa). Zatrzymajmy się pod nią – robi ona duże wrażenie za pierwszym razem. Winda Santa Justa powstała w latach 1900-02 według projektu Raoul Mesnier de Ponsard. Powstała, aby połączyć dzielnicę Baixa z dzielnicą Chiado. W jaki sposób? Metalowy pomost łączy szczyt windy ze wzgórzem, na którym znajduje się Chiado. Podejdźmy bliżej do windy – to właśnie z bliska dostrzec można jej bogate filigranowe wykończenia. Wszystko jest utrzymane w stylu neogotyckim. Dlaczego? O tym przekonacie się ze szczytu windy, z którego rozpościera się jeden z najładniejszych widoków na całe centrum Lizbony!
Nasze porady: Winda Santa Justa wchodzi w skład systemu transportu publicznego w Lizbonie. Warto zatem pamiętać, że obowiązują na nią te same bilety, co na autobusy, metro, tramwaje, windy, itp. Nie trzeba zatem kupować biletu u operatora w windzie, który to bilet jest zdecydowanie droższy. Wstęp na punkt widokowy na szczycie windy jest płatny. Warto jednak wejść na szczyt windy, bo z samej góry mamy widok 360 stopni dookoła całego centrum Lizbony.
Dowiedz się więcej: Dokładnie opis windy Santa Justa oraz ciekawych miejsc w pobliżu, które też warto zobaczyć, jest zawarty we wpisie: Winda Santa Justa w Lizbonie – techniczne cudo dzielnicy Baixa >>>.
-
Alfama
Myślimy Lizbona i widzimy często w myślach takie obrazki, jak suszące się pranie, labirynt wąskich uliczek, piękne punkty widokowe i bezmiar wody. To Alfama. Alfama to najstarsza część Lizbony. Dzielnica, w której bije cały czas prawdziwe serce tego miasta. Dzielnica, która w opinii wielu uważana jest na najbardziej klimatyczną i uroczą część Lizbony. To właśnie tutaj w dzień podziwiać będziecie przepiękne punkty widokowe, co chwile mijać Was będzie żółty tramwaj, a z okien i drzwi starsze babcie oferować będą Wam ginjinhe, czyli portugalski likier wiśniowy. Wieczorami Alfama zaczaruje Was zaś muzyką fado, która to właśnie tutaj pobrzmiewa najbardziej klimatycznie. Wybierzcie się na Alfamę będąc w Lizbonie i sami oceńcie, czy również w Waszej opinii jest to najpiękniejsza dzielnica Lizbony.
Nasze rady: Wygodne buty! To podstawa przy zwiedzaniu Alfamy. Schowajcie również swój telefon z włączoną aplikacją Google Maps – na Alfamie najlepiej się zgubić. Przygotujcie się na setki schodów, zejść i podejść. Będąc na Alfamie koniecznie zobaczcie punkt widokowy Portas do Sol, napijcie się kawy w okolicach Muzeum Fado, a we wtorki i soboty odwiedźcie Targ Złodziejki, czyli Feira da Ladra.
Dowiedźcie się więcej: Co koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić na Alfamie, na co zwrócić uwagę i jak poznać tą dzielnicę? Odpowiedzi te znajdziecie tutaj >>>. Alfamę najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, aby mieć pewność, że trafimy to wszystkich interesujących miejsc – szczegóły znajdziecie w poście: Zwiedzanie Lizbony >>>.
-
Kawiarnia Brasileira
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników dobrej kawy, klimatu starych kawiarnii i miejsc, które do teraz tworzą duszę miasta. Kawiarnia Brasileira w dzielnicy Chiado jest jednym z najsłynniejszych miejsc na kawiarnianej mapie Lizbony. Gdy wejdziecie do jej środka, to urzeknie Was jej zapach, przy kontuarze stać będzie kilkanaście osób popijających małą czarną, czyli “bice“, bo tak tutaj nazywa się małe espresso. Wy też zamówcie “bice” przy barze i poczytajcie o historii Café A Brasileira.. delektując się smakiem i aromatem pysznej kawy.
Nasze porady: Jeśli komuś zasmakuje kawa podawana w kawiarni A Brasileira, to przy ladzie jest możliwość zakupu paczek kawy – zarówno mielonych, jak i ziarnistych. Kawiarnia jest otwarta każdego dnia od godz. 8.00 do późnych godzin wieczornych.
Dowiedz się więcej: O historii tej najsłynniejszej kawiarni w centrum Lizbony przeczytacie w tekście: Gdzie napić się kawy w Lizbonie? Może w kultowejj Brasileira >>>.
-
Punkt widokowy Graca
Dojście na ten punkt widokowy wymaga trochę trudów, ale zdecydowanie warto się natrudzić (można również w to miejsce podjechać tramwajem 28. W takim przypadku jedziemy tramwajem do przystanku “Graca”). Dlaczego warto odwiedzić ten punkt widokowy? Bo to właśnie z Miradouro da Graça można w przepiękny sposób podziwiać widoki na całe centrum Lizbony siedząc przy stoliku kawiarni i … zakochując się z każdą chwilą coraz bardziej w Lizbonie. Oficjalnie ten punkt widokowy nosi imię Sophia de Mello Breyner Andresen – portugalskiej poetki, która właśnie w tym miejscu spędziła wiele czasu i zachwycała się Lizboną. Podziwiając Lizbonę z punktu widokowego Graca, spróbujcie zidentyfikować kościoły, budowle, obiekty, które z tego miejsca doskonale widać. Zobaczycie, że centrum historyczne Lizbony wcale nie jest takie duże, a poszczególne zabytki i atrakcje w centrum są relatywnie blisko siebie.
Nasze rady: Warto wybrać się na zachód słońca na punkt widokowy Graca. W sezonie trzeba jednak przyjść trochę wcześniej, aby zająć sobie nasze wymarzone miejsce przy stoliku. A co jeśli ktoś nie ma ochoty się wspinać na ten punkt widokowy, ani jechać często zatłoczonym tramwajem 28? Można w takim przypadku złapać autobus 712 lub 726 do przystanku “Sapadores” i następnie podejść kawałek spacerem na punkt widokowy.
Dowiedz się więcej: Widoki z punktu widokowe Graca są przepiękne! Zobaczcie, co nam oferuje ten punkt widokowy oraz gdzie dokładnie jest on zlokalizowany w Lizbonie. Zapraszamy do tekstu: Miradouro da Graca w Lizbonie >>>.
-
Oceanarium w Lizbonie
Wiecie, jak wygląda samogłów lub jak wielkie mogą być ryby nazywane “diabłami morskimi”? A widzieliście już kiedyś rekiny? Te i wiele innych gatunków ryb oraz różnego typu stworzeń morskich poznać można w lizbońskim oceanarium. Zwiedzanie oceanarium to prawdziwa wyprawa w morskie głębiny oceanów świata. Nie przypadkowo oceanarium w Lizbonie jest jedną z najwyżej ocenianych atrakcji turystycznych w Lizbonie (w rankingu portalu TripAdvisor oceanarium w stolicy Portugalii zostało wybrane w latach 2015 i 2017 najlepszych oceanarium na świecie). Zwiedzanie dostarczy frajdy wszystkim! Bez znaczenia, ile już tego typu obiektów ktoś widział na świecie – oceanarium w Lizbonie trzeba po prostu zobaczyć.
Nasze rady: Jeśli chcecie uniknąć kolejek do oceanarium, to warto wcześniej kupić bilet online >>>. Na zwiedzanie oceanarium w Lizbonie warto sobie zarezerwować ok 1-1,5h, by spokojnie móc zobaczyć wszystkie wystawy.
Dowiedz się więcej: Godziny otwarcia oceanarium w Lizbonie, ceny biletów oraz zniżki dla dzieci opisaliśmy tutaj: Oceanarium w Lizbonie – informacje praktyczne >>>.
-
Muzeum płytek azulejos
Jedną z rzeczy, które na pewno rzucą Wam się oczy i którą zapamiętacie na 100% po pobycie w Lizbonie są.. malowane kafle, czyli azulejos. Kolorowe (albo i nie) azulejos zdobią fasady budynków, wnętrza klatek schodowych, kaplice w kościołach, siedziby urzędów lub panele artystyczne. Azulejos są wszędzie w Lizbonie! Muzeum, które w szczególny i interesujący sposób opowiada historię azulejos jest Narodowe Muzeum Azulejos w Lizbonie. Jedno z najbardziej unikatowych muzeów w całej Lizbonie. Jest to punkt obowiązkowy dla wszystkich, którym podobają się portugalskie płytki azulejos.
Nasze rady: Zwiedzając Muzeum Azulejos w Lizbonie warto również zwrócić uwagę na barokowe wykończenie dawnego Klasztoru Matki Boskiej. W muzeum znajduje się miła kawiarnia, w której można się napić pysznej kawy i zjeść słodkie pastel de nata po zakończeniu zwiedzania muzeum.
Dowiedz się więcej: Jak dojechać do Narodowego Muzeum Azulejos z centrum Lizbony? Opisane zostało to tutaj: Magia płytek – Muzeum Azulejos w Lizbonie [Informacje praktyczne] >>>.
-
Plac Rossio
Rossio to turystyczne centrum miasta, na które trafi każdy z nas. Wchodząc na Plac Rossio trochę zaszaleć może Wam błędnik, a to za sprawą wzorów, które tworzy portugalska calçada portuguesa, czyli wzozry z kostki kamiennej. Plac Rossio od zawsze stanowi jedno z serc dzielnicy Baixa, dlatego przyjrzymy mu się bliżej i poznajmy jego historię. Przejdźmy się dookoła placu i zwróćmy uwagę na lokale, które istnieją już tutaj od lat – np. Café Nicola (pod numerami 24-25) – kiedyś ważne miejsce na literackiej mapie Lizbony; Tabacaria Mónaco (numer 21) – przepiękny sklep z końcówki XIX wieku sprzedający papierosy i gazety; po drugiej strony placu znajdziemy sklep z kapeluszami Chapelaria Azevedo Rua (pod numerem 73) ufundowany w 1886 roku – koniecznie wejdźcie do środka tego urokliwego miejsca.
Nasze rady: Waszą uwagę na pewno przyciągnie też kolorowy sklep z … sardynkami. To sklep O Mundo Fantástico da Sardinha Portuguesa. Kupić w nim możecie kolorowe puszki sardynek – idealne na pamiątkę lub po prostu do zjedzenia. Plac przepięknie wygląda na przełomie maja i października, kiedy zakwitają na nim jacarandy.
Dowiedz się więcej: Kiedy powstał plac Rossio i co ważnego na nim się wydarzyło? Przeczytajcie, dlaczego Rossio jest tak ważnym placem w Lizbonie i co warto zobaczyć w jego okolicy: Plac Rossio w Lizbonie – Przewodnik >>>.
-
Kościół św. Rocha
Gdy odnajdziecie Kościół św. Rocha w Lizbonie (Igreja de São Roque), nie zdziwcie się pierwszym wrażeniem. Z zewnątrz kościół wygląda bardzo niepozornie. Nie przypadkowo jednak jest on opisywany w każdym przewodniku po Lizbonie – chodzi o jego wnętrze. Koniecznie zatem wejdźcie do środka, przyzwyczajcie oczy do lekkiego półmroku… i dajcie się oczarować najbogatszemu barokowemu wnętrzu w Lizbonie. W środku kościoła bez trudu znajdziecie Kaplicę św. Jana Chrzciciela (Capela de São João Baptista). Powstała ona w latach 1742-1747 i w momencie powstania legenda mówi, że była najdroższą kaplicą na świecie.
Nasze rady: Kościół św. Rocha najlepiej zwiedzać późnym popołudniem, gdy jest najmniej turystów w nim. Warto wcześniej sprawdzić godziny mszy świętych oraz otwarcia obiektu. Podczas mszy świętej nie ma możliwości zwiedzania kościoła. Osoby kochające płytki azulejos niech zwrócą uwagę na azulejos z końcówki XVI wieku zdobiące wnętrze kościoła.
Dowiedźcie się więcej: Historię, szczegóły zwiedzania i opisy ciekawych miejsc w Kościele św. Rocha opisaliśmy w przewodniku: Kościół św Rocha i jego zwiedzanie >>>.
Są to miejsce, które warto, a wręcz trzeba zobaczyć w Lizbonie. Wiele z nich jest bardzo wysoko oceniana w różnego rodzaju rankingach atrakcji turystycznych i zabytków w Lizbonie. Od lat zajmują czołowe zestawienia w TOP rzeczy do zobaczenia w Lizbonie. Zestawienie najważniejszych zabytków i atrakcji w Lizbonie oraz mapę z ich lokalizacją znaleźć można tutaj: Najważniejsze zabytki i atrakcje w Lizbonie + Mapa >>>. Klasztor Hieronimitów i Wieża Belem znajdują się w dzielnicy Belem. Place Praca do Comercio, Rossio, winda Santa Justa są zlokalizowane w samym centrum turystycznym Lizbony, czyli dzielnicy Baixa. Punkt widokowy Graca, tramwaj 28 i Muzeum Azulejos są łatwo dostępne z Alfamy. Kościół św. Rocha, kolejkę Bica, szczyt windy Santa Justa lub kawiarnię Brasileira bez trudu zwiedzić można podczas odkrywania dzielnic Bairro Alto i Chiado.
Chcesz się lepiej przygotować do zwiedzania Lizbony? Napisz do nas e-mail na adres info@infolizbona.pl, w tytule wiadomości wpisując “Lisbon Lovers” i prześlemy Ci BEZPŁATNIE dokładne lokalizacji najważniejszych atrakcji i zabytków oraz listę fajnych kawiarni i restauracji w Lizbonie, a także kilka dodatkowych informacji praktycznych na temat Lizbony.
TOP 12 miejsc i atrakcji w Lizbonie poza głównym szlakiem, czyli mniej znane miejsca w Lizbonie
Poniższe zestawienie przygotowaliśmy dla osób, które lubią zwiedzać poza głównym szlakiem turystycznym. Lubią schodzić z utartych ścieżek, zejść w bok, odkryć miejsca mniej znane i nie oblegane przez tłumy turystów. To taka Lizbona, którą też lubimy i którą lubimy pokazywać naszym turystom. Jeśli interesuje Was więcej takich miejsc i chcecie poznać Lizbonę w oryginalny, nieszablonowany sposób, to zapraszamy do kontaktu z nami: Napisz, by poznać Lizbonę mniej turystyczną >>>.
-
Cmentarz Przyjemności
Cemitério dos Prazeres, bo tak brzmi portugalska nazwa tego cmentarza, jest najbardziej niezwykłą nekropolią Lizbony. Nie tylko ze względu na swoją nazwę – Cmentarz Przyjemności. Kiedyś na tym miejscu istniała mała kaplica MB Przyjemności, od której też nazwę wzięła cała posiadłość, na której w 1833 roku powstał cmentarz. Pierwotnie grzebano na nim ofiary cholery, która nawiedziła Lizbonę w XIX wieku. Z czasem na Cmentarzu Przyjemności zaczęto pochówki zasłużonych postaci dla Lizbony. Dziś jest to miejsce magiczne – pełne bogato i ciekawie zdobionych nagrobków. Miejsce, gdzie zobaczymy największe prywatne mauzoleum na świecie lub kaplicę, w której powstała pierwsza sala do wykonywania autopsji w Lizbonie. Zatem czy warto odwiedzić Cmentarz Przyjemności w Lizbonie? Odpowiedź jednoznacznie brzmi: tak! Zobaczcie zdjęcie z tego niezwykłego miejsca i jego lokalizację w Lizbonie >>>.
-
Punkt widokowy Nossa Senhora do Monte
To jeden z naszych ulubionych punktów widokowych w Lizbonie. Dlaczego? Miradouro da Senhora do Monte daje nam prawie panoramiczny widok na całe miasto. Mimo, że nie ma tutaj żadnej kawiarni, to jest to idealne miejsce, by spędzić tutaj trochę więcej czasu i podziwiać całą Lizbonę, jak na dłoni. Warto odwiedzić punkt widokowy Nossa Senhora do Monte wcześnie rano, gdy miejsce to jest bardzo często puste i możemy być na nim sami. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, to uda nam się wejść do środka znajdującej się tutaj niewielkiej kaplicy dedykowanej NMP. Przeczytajcie, co zobaczyć można z Miradouro da Senhora do Monte >>>.
-
LX Factory w Lizbonie
Czy jest to miejsce, które nie jest oblegane przez turystów? Nie. Jakim cudem zatem się tutaj znalazło? Bo mimo, że z roku na rok lizbońska LX Factory jest coraz bardziej popularna nie tylko wśród mieszkańców, ale i turystów, to cały czas miejsce to jest pomijane przez 90% odwiedzających Lizbonę. Jest to niezwykła inspirująca przestrzeń mieszcząca się na terenie poindustrialnym pod mostem 25 Kwietnia. W dawnych halach fabrycznych znajdziemy dziesiątki przykładów szeroko pojętego street artu, niezliczone sklepy z portugalskim designem, produktami ręcznie robionymi, pracownie twórców i artystów, małe restauracje, klimatyczne kawiarnie, modne bary. Miejsce to wypełniają setki kolorów, smaków i niezliczone pokłady kreatywności oraz ciekawości osób je tworzących. A jak zwiedzić LX Factory w Lizbonie i czym dokładnie jest to postindustrialne centrum? Zapraszamy do naszego przewodnika po LX Factory >>>.
-
Ogród botaniczny w Lizbonie
Czy jest takie miejsce w centrum Lizbony, gdzie nawet w szczycie sezonu możemy być sami i na chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku? Tak, to uniwersytecki ogród botaniczny – Jardim Botânico de Lisboa. Gdy wchodzimy do tego miejsca, to jakbyśmy wchodzili do innego świata. Czekają tutaj na nas nie tylko dziesiątki gatunków roślin z całego świata, ale również cisza i spokój. Ogród został odnowiony w 2018 roku i ponownie, po ponad rocznej przerwie, zaprasza mieszkańców i turystów. Nie stracił nic jednak ze swojego dawnego, trochę zapomnianego miejsca z klimatem. Poznajcie zatem ogród botaniczny w Lizbonie >>>.
-
Tramwaj 24
Jeśli szukacie alternatywy do tramwaju 28 lub 12, a nie lubicie tłumów, to tramwaj numer 24 będzie dla Was świetnym rozwiązaniem. Tramwaj odjeżdża z centrum, bo z placu Praça Luís de Camões i jedzie, aż do dzielnicy Campolide poza centrum. Trasa może nie jest bardzo długa, bo ok. 20-30 minut jazdy w jedną stronę, w zależności od ruchu na ulicach, jednak jest to bardzo fajna trasa. Jadąc tramwajem 24 zobaczycie z okien starego tramwaju dzielnice Bairro Alto, Principe Real, Rato oraz Campolide. Jeśli jakieś miejsce Wam się spodoba, to bez trudu możecie wysiąść z tramwaju i potem ponownie do niego wrócić. Bez zmartwienia, czy uda Wam się wejść ponownie do środka tramwaju. O tym, co warto zobaczyć na trasie tramwaju 24 napisaliśmy tutaj >>>.
-
Pałac Fronteira w Lizbonie
Po portugalsku pałac nazywa się Palácio dos Marqueses de Fronteira. Powstał on w 1671 roku dla João Mascarenhas – 1.º Marquês de Fronteira. Co jest najciekawsze w Pałacu Fronteira? Nie tylko to, że pałac i ogród do niego przylegający można zwiedzać i zachwycają w nim panele z płytkami azulejos. Interesujące jest to, że pałac cały czas jest zamieszkiwany przez tą samą rodzinę już od dziesiątek lat. Mimo, że Pałac Fronteria zlokalizowany jest poza centrum, to mając więcej dni w Lizbonie, wybierzmy się tam – nie pożałujemy. Warto pamiętać o ograniczonych godzinach zwiedzania pałacu. Szczegóły w tym temacie znajdziecie na stronie >>>.
-
Muzeum Pieniędzy
Kto z Was lubi muzea bardzo, ale to bardzo interaktywne? Muzeum Pieniędzy jest bez dwóch zdań takim muzeum. Jego tematyka może wydawać się średnio ciekawa. Jednak ze względu na przedstawienie kolekcji i dużą ilość różnych aktywności podczas zwiedzanie tego muzeum, jest to ciekawe i warto odwiedzenie muzeum. Znajdziemy je w samym centrum Lizbony – na Largo de São Julião, tuż obok opisanego powyżej Praca do Comercio. W podziemiach Muzeum Pieniędzy zobaczymy też też cenne obiekty archeologiczne – np. pozostałości XIII-wiecznych murów obronnych, które kiedyś chroniły Lizbonę. A może do wizyty w muzeum przekona Was możliwość dotknięcia 12-kilogramowej sztaby szczerego złota lub okazja, by stworzyć banknot z własną podobizną? Zobaczcie, co jeszcze czeka na odwiedzających w Museu do Dinheiro >>>.
-
Cais das Colunas
Przypuszczalnie każdy z turystów odwiedzających Lizbonę będzie na placu Praca do Comercio, jednak nie każdy dojdzie na jego koniec – do samej rzeki, do Cais das Colunas. Niech żałują ci, którzy tego nie zrobią. Nabrzeże Kolumn w dzielnicy Baixa to miejsce niewielkie, ale bardzo klimatyczne i fotogeniczne. Zakończone dwoma kolumnami, do których prowadzą schody powoli opadające do samej rzeki Tejo, od zawsze było swoistą najpiękniejszą bramą do Lizbony. Dziś jest to miejsce, z którego można zrobić bardzo ładne ujęcie mostu 25 Kwietnia i całej rzeki. Ciekawsza jednak opcja to po prostu usiąść na schodach lub murkach Cais das Colunas i po prostu obserwować rzekę, przepływające promy, tłumy ludzi przecinających w każdym kierunku Praca do Comercio.
-
Pałac Ajuda
Jest to ogromny neoklasycystyczny pałac w dzielnicy Ajuda. Leży zdecydowanie poza turystycznym szlakiem wszystkich odwiedzających Belem i dzięki temu bardzo mało osób odwiedza pałac. Budowa pałacu rozpoczęła się w w 1795 roku … i prawda jest tak, że jest ona kontynuowana do dzisiaj. Ze względu na różne zawirowania historii, pałacu do dnia obecnego nie udało się ukończyć. Zwiedzając pałac zobaczyć można barokowe wnętrza dawnej siedziby królów portugalskich oraz poznać ich historię. Godziny otwarcia oraz ceny biletów do Pałacu Narodowego Ajuda w Lizbonie znajdują się pod tym linkiem >>>. W pobliżu pałacu znajduje się spokojny ogród botaniczny (Jardim Botânico d’Ajuda). Wart go odwiedzić, jeśli lubimy ogrody i mamy trochę więcej czasu.
-
Most 25 Kwietnia i punkt widokowy na nim
Trochę San Francisco w Lizbonie. Lizboński most 25 Kwietnia (po portu. Ponte 25 de Abril) przypomina wielu słynny most z San Francisco – Golden Gate Bridge. Most 25 Kwietnia, którego nazwa odnośnie się do daty upadku dyktatury w Portugalii i Rewolucji Goździków (25 kwietnia 1974), został oddany do użytku w 1966 roku i ma on 2277 metrów długości łącznie. Warto wybrać się w bezpośrednio otoczeniu mostu, by z bliska zobaczyć, jak potężna jest to konstrukcja. Od 2017 roku działa tutaj Experiência Pilar 7. Jest to centrum, które pozwala lepiej poznać historię tej niezwykłej konstrukcji oraz wejść… do środka mostu. Największą atrakcją jest możliwość wjechania 80 metrów ponad ziemię na platformę widokową zlokalizowaną na wysokości autostrady przebiegającej przez most. Informacje na ten temat znajdują się tutaj >>>.
-
Muzeum MAAT
Budynek Muzeum Sztuki, Architektury i Techniki w Lizbonie (Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia, w skrócie po prostu MAAT) szybko stał się jednym z najczęściej komentowanych obiektów w stolicy. Wszystko za sprawą swojej futurystycznej bryły zaprojektowanej przez Amanda Levete. Jeśli lubimy szeroko pojętą sztukę współczesną, różne instalacje artystyczno-techniczne, to wejdźmy do środka. Otoczenie MAAT są za to idealnym miejscem (m.in. tarasy na na dachu muzeum) dla lubiących spacery i szukających przyjemnych przestrzeni, by nacieszyć się Lizboną, czy zrobić efektowne zdjęcia. Tuż obok muzeum znajduje się też jeden z najładniejszych odnowionych budynków postindustrialnych w mieście, czyli Elektrociepłownia Tejo. Więcej o MAAT znajdziecie na stronie >>>.
-
Miradouro Jardim das Necessidades
Mały, zapomniany, przyjemny punk widokowy Jardim das Necessidades nie oferuje nam ani zapierającego dech w piersiach widoków, ani atmosfery popularnego miejsca spotkań Lizbończyków, ani oszałamiającej architektury w otoczeniu. Co jest jednak w nim takiego niezwykłego i fajnego, że został on tutaj umieszczony? Spokój. Nawet w ciągu dnia jest tutaj bardzo spokojnie i cicho. Jest to idealne miejsce, by w spokoju pokontemplować widok na most 25 Kwietnia, dzielnicę Alcantara, pomnik Chrystusa Króla lub drugi brzeg rzeki Tejo.
To tylko kilka miejsc, które nie są jeszcze tak popularne wśród tysięcy turystów z całego świata, a które też warto zobaczyć w Lizbonie. Jeśli dysponujecie czasem w Lizbonie lub macie ochotę zobaczyć coś INNEGO, ale też PIĘKNEGO, to wpiszcie powyższe miejsca na Waszą listę miejsc do odwiedzania w Lizbonie. Dużo moglibyśmy napisać o takich miejscach i je wymieniać (wiele podobnych miejsc opisanych jest na InfoLizbona, więc przeklikajcie naszą stroną, by znaleźć inne inspiracje). Nie chcemy jednak tego robić, gdyż chcemy zachować dla Was miejsca do samodzielnego odkrywania lub poznawania i zakochiwania się w stolicy Portugalii w czasie naszych spacerów po Lizbonie z Wami >>>.
Sprawdź aktualne promocje na hotele i apartamenty w Lizbonie
Co zrobić i czego doświadczyć w Lizbonie?
Do tej pory skupiliśmy się na miejscach. Teraz czas na ludzi i nasze zmysły. Czas na doświadczenia, smakowanie, poznawanie Lizbony wszystkimi innymi drogami i we wszystkie możliwe sposoby. Oto lista rzeczy, które warto zrobić, sprobować, doświadczyć w Lizbonie:
-
Spróbować pasteis de nata i poznać inne portugalskie słodkości
Będąc w Lizbonie gwarantujemy, że szybko usłyszycie o portugalskich deserach i słodkościach. Powie Wam o nich gospodarz, recepcjonista w hotelu, ramka w przewodniku, uśmiechnięty kelner w pastelarii lub jeden z wielu postów w Internecie (jak na przykład, ten który właśnie teraz czytacie). Portugalskie babeczki, ciasteczka, przekładańce, zawijańce będą się uśmiechały do Was z wystaw cukierni, kawiarni lub pastelarii. Dajcie im się skusić i spróbujcie słodkiej strony Portugalii. Te najsłynniejsze to pastel de nata. Co to jest pasteis de nata (pastel to liczba pojedyncza od pasteis)? To rodzaj babeczek z ciasta filo wypełnionych kremem budyniowym i zapieczonych. Pasteis de nata najczęściej jada się posypane wcześniej cukrem pudrem i cynamonem.
Pasteis de nata narodziły się w Lizbonie – w Klasztorze Hieronimitów. Te oryginalne i jedyne w swoim rodzaju, najsłynniejsze na całym świecie pasteis de nata, dostać możemy w cukierni Casa Pasteis de Belem. Mieści się ona w dzielnicy Belem. Tam babeczki są wypiekane według tradycyjnej, strzeżonej receptury od 1837 roku, a ich nazwa jest opatentowana – tam noszą one nazwę Pasteis de Belem. Spróbujcie zarówno tych oryginalnych babeczek z Belem (Pastéis de Belém), jak i innych (pasteis de nata) gdziekolwiek indziej. Potem porównajcie sami, które są lepsze. W tym temacie pomocny dla Was może też być tekst: TOP 10 najsmaczniejszych miejsc, gdzie warto spróbować Pasteis de Nata >>>.
Nie kończcie jednak na tym swoich słodkich odkryć Lizbony. W pastelariach czekają na Was liczne inne słodkości (np. Pão de Deus – kokosowe drożdżówki; queijada – babeczki z białego sera; bola de berlim – rodzaj pączków z nadzieniem z żółtek lub pão de ló de chocolate, czyli ciastka biszkoptowe z czekoladą w środku).
-
Posłuchać fado na żywo w Lizbonie
Muzyka fado to jedna z najbardziej charakterystycznych wizytówek Lizbony. Gdy będzie w Lizbonie warto poznać, posłuchać i … być może zakochać się w muzyce fado. Niektórzy mówią, że to właśnie w fado zaklęta jest dusza Portugalczyków. Dusza zapatrzona trochę bardziej w przeszłość, niż przyszłość, dusza spokojna, ale i z temperamentem. Sprawdźcie sami – Lizbona to najlepsze miejsce na świecie, by tego doświadczyć! Dlaczego? Gdyż muzyka fado narodziła się właśnie tutaj, w dawnych dzielnicach biedoty, marynarzy i rybaków. Czy może zatem być bardziej autentyczne miejsce? Fado najlepiej smakować na żywo w jednej z licznych restauracji lub barów. Fado jest grane wieczorami. Nie, nie – rano lub w południe nie będzie okazji posłuchać tych urokliwych portugalskich dźwięków. To właśnie wieczorami, otulone w lizbońską noc, fado potrafi smakować i czarować najlepiej. Spróbujcie, a może i Was oczaruje. O tym gdzie najlepiej posłuchać muzyki fado w Lizbonie piszemy tutaj: Gdzie można i warto posłuchać muzyki fado w Lizbonie? >>>.
-
Przeżyć rejs po rzece w Lizbonie
Rejs po rzece podczas zachodu słońca z kieliszkiem szampana w dłoni i podziwianie piękna Lizbony z jachtu. Co Wy na to? Brzmi ciekawie? Wiecie, że lizbończycy bardzo często mówią, że najładniejszy widok na całą Lizbonę jest właśnie od strony wody lub drugiej strony rzeki. Wtedy widać całą Lizbonę. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się rejsy po rzece Tag i nie przypadkowo. Taki rejs to świetna okazja, by podziwiać Lizbonę, przepłynąć pod mostem 25 Kwietnia i zobaczyć go z niezwykłej perspektywy lub zrobić przepiękne zdjęcia Pomnika Odkrywców.
Zobacz, jakie są opcje rejsów po rzece w Lizbonie
Wiele można by tak wymieniać. W Lizbonie mamy różne rodzaje rejsów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy krótkie rejsy trwające 0,5h lub nawet całodniowe wyprawy połączone z wypłynięciem na ocean. Listę polecanych rejsów po rzece Tag w Lizbonie umieściliśmy tutaj >>> A jaki rejs w naszym odczucie najdłużej zapada w pamięć? Właśnie podczas zachodu słońca. Lizbona i cała rzeka Tejo prezentują się wtedy cudownie!
-
Skosztować owoców morza i świeżych ryb w Lizbonie
Kto z Was lubi świeże owoce morza i ryby? Nie jest tajemnicą, jeśli napiszemy, że Portugalia słynie z dań z owocami morza oraz rybami. Lizbona ma ten plus na kulinarnej mapie Portugalii, że to właśnie tutaj jest najwięcej restauracji, a często są to też najlepsze restauracje w całym kraju. Wiele z nich serwuje ryby i owoce morza pod różnymi postaciami. To wszystko sprawia, że miłośnicy tego typu jedzenie poczują się tutaj, jak w raju. O tym, gdzie najlepiej spróbować owoców morza piszemy w tekście: 5 najlepszych restauracji z owocami morza w Lizbonie >>>. Nawet jeśli do tej pory ktoś nie przepadał za langustami, krewetkami, pałaszami, żabnicą, ośmiornicą, makrelami, kałamarnicami, małżami, mulami, krabami, tuńczykiem, doradami lub homarami itp. itd…. to w Lizbonie niech im da jeszcze jedną szansę. Te wszystkie stworki i żyjątka morskie w Lizbonie są ŚWIEŻE i dobrze przyrządzane potrafią smakować doskonale. Smacznego, czyli bom apetit!
-
Podziwiać zachody słońca
Zachody słońca w Lizbonie są zachwycające. Kto chociaż raz oglądał, jak zachodzi słońce za wzgórzami, na których położona jest Lizbona, ten wie, o czym piszemy. Doświadczcie tego na własnej skórze. Cieszcie swoje oczy przepięknymi widokami. Zachody słońca możemy podziwiać nad rzeką Tejo, na jednym z licznych punktów widokowych, z roof barów lub … z pokładu żaglówek, o czym pisaliśmy wyżej. Sprawdźcie, jak smakuje kieliszek portugalskiego wina, w którym odbijają się ostatnie promienie zachodzącego słońca. Zobaczcie, jak bardzo Lizbona i światło w niej się zmieniają podczas tych magicznych momentów. Wreszcie zauważcie, jak różne od siebie mogą być zachody w najpiękniejszym mieście na świecie.
-
Odwiedzić sklepy z historią
O co tutaj chodzi i czym są sklepy z historią w Lizbonie? Program “Lojas com História” został zapoczątkowany w 2015 roku i ma on na celu ochronę tradycyjnych sklepów, punktów usługowych i lokali, które istnieją w Lizbonie już od lat. Sklepy z historią to miejsca, które w jakiś sposób współtworzą klimat Lizbony i stanowią o unikalnym charakterze oraz duszy tego miasta. Spróbujcie znaleźć stare sklepy oznaczone tabliczką “Lojas com História” i zobaczcie, jaki klimat się w nich zachował i co one sprzedają. Zobaczcie np. A Carioca Chás e Cafés na Rua da Misericórdia 9, który to sklep specjalizuje się w sprzedaży kawy i herbaty (swoją drogą to świetne miejsce, by kupić doskonałą kawę!) lub Casa Havaneza na Largo do Chiado 25 z cygarami, alkoholami i wyrobami tytoniowymi. Spieszcie się jednak! Niestety z każdym rokiem tych sklepów jest już coraz mniej w Lizbonie.
-
Obserwować życie Lizbony ciesząc się chwilą w jednym z kiosków – kawiarni
Spacerując po Lizbonie zwróćcie uwagę, że praktycznie na każdym placu znajdziemy jakąś kawiarnię lub kiosk z kilkoma stolikami oraz krzesłami. Pogoda i tradycja Portugalii temu sprzyjają. Lizbończycy lubią spędzać czas w tego typu miejscach. Spróbujcie i Wy. Kioski takie i kawiarnie serwują najczęściej kawę, wino, soki, inne napoje oraz proste przekąski. Usiądźmy w takim miejscu i znad filiżanki portugalskiej kawy lub kieliszka czerwonego wina poobserwujmy życie Lizbony. Zobaczmy, jak wolniej się ono toczy w południe i jak przyspiesza pod wieczór. Przyjrzymy się, jak zachowują się lizbończycy, cieszmy się chwilą – przecież jesteśmy w Lizbonie!
-
Wybrać się wieczorem na Bairro Alto
Wieczory i noce na Bairro Alto to dla wielu legendarne już elementy ich podróży do stolicy Portugalii. Dzielnica Bairro Alto jest urokliwa w ciągu dnia, jednak nie słynie ona z tego. Bairro Alto słynie ze swoje życia nocnego. Jest tutaj zlokalizowanych ponad 250-300 różnego rodzaju barów, klubów, restauracji, lokali typu tasca, domów fado oraz pubów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wieczorami mieszkańcy i turyści wspólnie oblegają bary i puby na uliczkach Bairro Alto. Wszystko w jednym miejscu. Najsłynniejsza twarz nocnego życia Lizbony. Spróbujcie i bawcie się dobrze!
-
Napić się doskonałej kawy
Czy lizbończycy lubią kawę? Nie, oni ją kochają! Nie ma dnia bez kawy w Lizbonie. Koniec i kropka. Kawę pijemy przed pracą, w czasie pracy, po lunchu i po kolacji. Jaką kawę pijemy najczęściej? Małe espresso, a do śniadania czasami też pojawia się galão, czyli mleko z kawą. Przyjrzyjcie się, jak dużo w Lizbonie jest różnego typu pastelarii i kawiarni, ale zwróćcie też uwagę, że kawa dla Portugalczyków to często przede wszystkim pretekst do spotkania się i rozmowy. Nie musimy wychodzić z lokalu zaraz po wypiciu małego espresso. Spokojnie możemy siedzieć i omawiać sprawy dnia codziennego. Gdzie napić się kawy w Lizbonie? Te najsłynniejsze miejsce to Cafe Brasileira, a dlaczego? O tym przeczytać możecie w tekście: Gdzie napić się kawy? Może w kultowej Cafe Brasileira >>>. Z każdym rokiem przybywa coraz więcej miejsc z doskonałą kawę. Sprawdzajcie różne miejsca, aż znajdziecie te swoje ulubione, gdzie kawa będzie Wam smakowała najlepiej w Lizbonie.
-
Nie spieszyć się w Lizbonie
To też jedna z najważniejszych naszych rad dla Was, jeśli wybieracie się do Lizbony. Nie spieszcie się! Lizbona to nie jest miasto, które słynie z pośpiechu, z biegania i zaliczania każdego miejsca, z tego, aby wszędzie być na czas. Dajcie sobie poczuć trochę portugalskiego luzu i innego poczucia czasu. Czekacie w kolejce w sklepie 15 minut? Kelner przynosi rachunek 10 minut? Autobus nie przyjeżdża na czas? Spokojnie, świat z tego powodu się nie zatrzyma.
-
Zjeść bifane lub prego
Kto z Was lubi przekąski i lokalne jedzenie? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdzące i macie ochotę spróbować typowych dań fast food dla Portugalii, to mamy coś dla Was. Coś smacznego i sycącego, czyli dwie kanapki. Pierwsza to bifana, czyli bułka z gotowanymi plastrami wieprzowiny, a druga to prego – znowu bułka, ale tym razem z kawałkiem smażonej lub grillowanej wołowiny. Niektórzy dodają do tego jeszcze musztardę i pikantny sos z papryczek piri piri. Najlepiej smakują z małym piwem lanym, czyli imperial. Bifany i prego dostaniemy w większości barów i miejsc z przekąskami. Jest to szybkie jedzenie, ale pożywne i sycące, a co ważne – typowo portugalskie. Jesteście zatem głodni w Lizbonie i chcecie coś szybko zjeść? Zamówcie bifanę i jedzcie, jak Portugalczycy!
-
Napisać nam po pobycie w Lizbonie, jak było i kiedy znowu przylatujecie?
Jeśli znajdziecie chwilę wolnego czasu po powrocie z Lizbony, to dajcie nam znać, jak udał się Wasz pobyt? Czy Lizbona Wam się spodobała Możecie napisać komentarz pod tym tekstem lub wysłać nam wiadomość i napisać, co Was oczarowało lub zdziwiło w Lizbonie. A może prowadzicie bloga lub fajny profil podróżniczy na Instagramie? Podeślijcie nam linka – te najciekawsze wyróżnimy w naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy do dzielenia się z innymi czytelnikami i nami Waszymi wrażeniami po / o Lizbonie.
Używacie Instagrama? Zapraszamy na nasz profil, gdzie każdego dnia znajdziecie porcję nowości z Lizbony!
Atrakcje i zabytki, które można spokojnie pominąć w Lizbonie
Na koniec kilka naszych luźnych sugestii i uwag na temat rzeczy, miejsc, atrakcji, które spokojnie można pominąć w Lizbonie. Bez “zaliczenia” rzeczy z poniższego zestawienie bez żadnego żalu możecie wyjechać z Lizbony i mieć pewność, że nie straciliście.. aż tak dużo. Jest to nasze subiektywne zestawienie, która powstało głównie na bazie preferencji autora tej strony. Wcale nie musicie się z nim zgodzić… i śmiało możecie spróbować każdej rzeczy z poniższej listy. Następnie sami ocenicie, czy było warto? Dajcie nam potem znać w komentarzach, jakie jest Wasze zdanie na temat rzeczy, których nie trzeba zwiedzać, robić, zaliczać w Lizbonie.
-
Zamek św. Jerzego w Lizbonie
Dlaczego? Zamek to przede wszystkim punkt widokowy (choć z czystym sercem zgadzamy się, że widok z zamku jest przepiękny i należy do najładniejszych w Lizbonie). Niestety nie ma żadnych odrestaurowanych pomieszczeń, czy komnat zamkowych. Również stanie w sezonie w długiej kolejce osób czekających po bilety mija się trochę z celem – jest tyle ciekawszych rzeczy to zrobienia w Lizbonie!
-
Jazda pojazdem typu tuk tuk w Lizbonie
Lizbońskie tuk tuki to rzecz kolorowa, pomocna dla wielu osób, ale też głośna i tandetna. Tuk tuki w żaden sposób nie są charakterystyczne dla Lizbony. Pojawiły się dopiero ok. 2 lat temu, wcześniej ich nie było. Co jest jednak największym plusem tuk tuków? Ich kierowcy. Są to bardzo często super fajni, otwarci i pomocni ludzie.
-
Czekanie na wjazd windą Santa Justa z Baixy do Chiado
Kolejne rzecz, która marnuje nasz czas i wystawia cierpliwość na próbę. Zamiast czekać na dole windy Santa Justa, by wjechać na jej górny poziom … przejdźmy się tam spacerem. W ciagu 5-10 minut jesteśmy w stanie spokojnym spacerem wejść na windę i cieszyć widokami z niej.
-
Przejazd mostem Vasco da Gama
Most Vasco da Gama w Lizbonie jest cały czas najdłuższym mostem w Europie (nie, most łączący Danie ze Szwecją nim nie jest). Nie do końca jednak ma sens specjalnie wypożyczać samochód, by nim się przejechać, jeśli nie interesuje nas nic specjalnego po drugiej stronie Tagu. Podobnie ma się sprawa z przejazdem transportem publicznym przez most Vasco da Gama. Pierwsze 2 km są jeszcze ciekawe, dalej to już po prostu autostrada. Jeśli chcemy przejechać się jednym z lizbońskich mostów, to zdecydowanie lepiej zróbmy to mostem 25 Kwietnia.
Mam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.
Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.
Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!
2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Krzysztof napisał/a:
Dzień dobry. Znakomity materiał o Lizbonie, dziękuję za pomocne info.
Mam pytanie: Czy z Lisboa Card online można również zarezerwować online zwiedzanie (np wieża w Belem, klasztor Hieronimitów) , przed aktywacją karty? Chciałbym to zrobić z domu przed zbliżającym się wyjazdem
Krzysztof Gierak napisał/a:
Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa. Cieszę, że przygotowana strona jest pomocna podczas planowania wakacji w Lizbonie.
Co do Pana pytania: nie, Lisboa Card nie umożliwia rezerwacji online zwiedzania obiektów w Belem. Proszę jednak mieć na uwadze, że w ramach Lisboa Card jest darmowe wejście do tych obiektów.
Pozdrawiam serdecznie i udanego wyjazdu do Lizbony!