Lizbona: Fado gdzie słuchać? Najlepsze miejsca z muzyką fado w Lizbonie [Mapa, opinie + ceny]

Fado Lizbona Portugalia muzyka przewodnik

Muzyka fado i Lizbona są ze sobą ściśle połączone. Fado jedna z tych rzeczy, z których słynie nie tylko Lizbona, ale i cała Portugalia, gdyż to właśnie z fado wielu kojarzy się to miasto i ten kraj. Gdzie jednak słuchać, które lokale i kluby fado są najlepsze, która są najsłynniejsze, gdzie można usłyszeć gwiazdy najwyższego formatu, a które są bardziej lokalne, z mniej podniosłą oraz turystyczną atmosferą? Zapraszamy do naszego zestawienia, które prezentuje najlepsze lokale, kluby, bary i restauracje z fado w Lizbonie.

Co znaczy w tym przypadku najlepsze? Najlepsze pod różnym względem – w naszym zestawieniu, subiektywnym i opartym na prywatnych doświadczeniach, prezentujemy różne lokale – zarówno te dla miłośników fado, gdzie posłuchać można fado najbardziej profesjonalnego, jak i te chętnie odwiedzane przez turystów, oraz te mniej turystyczne, małe lokalne, gdzie często można spotkać wielu miejscowych, a śpiewają w nich lokalni artyści.

Czym jest muzyka fado i dlaczego Portugalia ją kocha?

Słowo “fado” oznacza dosłownie los, przeznaczenie i jest to słowo, które ściśle wiąże się z muzyką fado. Fado jest to muzyka, która według wielu źródeł powstała w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii, przede wszystkim w lizbońskich kwartałach Alfama i Mouraria. Często fado to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar – gitary klasycznej i gitary portugalskiej.

O czym jest muzyka fado? Najczęściej o miłości, często niespełnionej lub tragicznej, o tęskności, dawnych czasach, śmierci, ale również o bardziej pozytywnych lub przyziemnych tematach, jak życie codzienne lub historie ludzkie. Pierwszą udokumentowaną pieśniarką fado była Maria Severa, ale za największą pieśniarkę fado, uznawaną za królową, międzynarodowy symbol i wzorzec artysty tego gatunku uznawana jest Amália Rodrigues. Od kilku lat fado przeżywa swój renesans, a 27 listopada 2011 roku fado, jako styl popularnych pieśni został wpisany na listę listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Gdzie słuchać fado i jak wygląda koncert fado w Lizbonie?

Najczęściej fado jest grane w klimatycznych restauracjach i klubach fado, gdzie koncert jest połączony z możliwość zamówienie kolacji, kieliszka wina lub drobnych przekąsek. Obowiązuje zasada, że gdy fadista śpiewa, to nie można rozmawiać, ani przeszkadzać w koncercie. Najczęściej występ trwa 15-30 minut, po czym jest przerwa na konsumcję i zamawianie. Fado najczęsciej jest grane od godziny 20.00 do 24.00, w niektórych lokalach dłużej. Najczęsciej wstęp jest bezpłatny, jednak czasami restauracje wprowadzają kwotę 5-25 € doliczaną do rachunku za możliwości słuchania fado lub wprowadzają limit na konsumcję(przeważnie 15-25 €/osobę). Nie jest to jednak regułą, dzięki czemu bez trudu można znaleźć lokale i restauracje z fado, gdzie nie ma żadnej dodatkowej opłaty za słuchanie fado.

TOP 8 | Miejsce, gdzie najlepiej słuchać muzyki fado w Lizbonie

1. Senhor Vinho

Jest to elegancki, urządzano w stylu rustykalnym, lokal położony w dzielnicy Lapa. Często odwiedzany przez osobistości ze świata polityki sztuki, zdecydowanie jeden z najlepszych domów fado w Lizbonie prezentujący fado na najwyższym światowym poziomie. Nie gorzej ma się tam również kuchnia, które oferuje duży wybór grillowanych ryb. Lokal słynie również z gulaszu z cielęciny. Ceny należą do wyższych, ze względu na prestiż oraz światowy poziom, który jednak cały czas nie zatracił portugalskiej atmosfery,

 • Adres: Rua do Melo Lapa 18 |  1200-723 Lizbona
 • Fado codzienne od 21.00-02.00
 • www.srvinho.com

Fotos de Sr. Vinho, Lisboa
Essa foto de Sr. Vinho é cortesia do TripAdvisor

2. Clube de Fado

Mario Pacheco, znakomity gitarzysta, który grał z najlepszym fadistami na świecie, w tym Camane, Ana Sofia Varela, Marizą, jest właścicielem tego pięknego i szanowanego lokalu. Klub jest jednym z najlepszych miejsc w Lizbonie, aby usłyszeć profesjonalną fado, a na przestrzeni lat przyciągał i przyciąga dalej najsłynniejszych fadistów Portugalii. Budynek, w którym mieści się Clube de Fado, jest wieków, dzięki czemu goście mogą zjeść posiłek pod ceglanym sklepieniem z ciekawym wystrojem. Reputację klubu potwierdzają liczne zdjęcia na ścianach przedstawiające najsłynniejszych muzyków fado, którzy grali lub śpiewali w tym miejscu. Ceny wysokie.

 • Adres: Rua São João da Praça 86 – 94, 1100-521 Lizbona
 • Fado codzienne od 21.30-24.00
 • www.clube-de-fado.com

Fotos de Clube de Fado, Lisboa
Essa foto de Clube de Fado é cortesia do TripAdvisor

3. A Baîuca

Jes to mały lokal zlokalizowany w centrum Alfamy, jedno z najlepszych miejsc, by posłuchać amatorskiego fado, bez patosu i światowej sławy nazwisk. Fado jest grane od czwartku do poniedziałku, a często jest okazja posłuchać własnych pieśni muzyków i ich interpretacji najsłynniejszych utworów klasyki muzyki. Lokal oferuje również prostą i smaczną kuchnię, a jego największym plusem jest unikalna atmosfera. Niespodzianką jest dwóch kucharzy, Carla i Paula, którzy czasami zamieniają obowiązki kuchenne, by zachwycić publiczność swoim śpiewem. Z racji małych rozmiarów lokalu warto zrobić wcześniej rezerwację.

 • Adres: Rua de São Miguel 20, Lizbona
 • Fado od czwartku do poniedziałku 20.00-24.00

Fotos de A BAIUCA, Lisboa
Essa foto de A BAIUCA é cortesia do TripAdvisor

4. Timpanas

Jest to dom fado otworzony w 1960 roku i nieprzerwanie działający od tego czasu. Jeden z najbardziej znanych domów fado Lizbony, który gościł w swojej historii już wielu znakomitych muzyków fado. Co ciekawe, restauracja inscenizuje również pokazy folklorystyczne, podczas których tancerze w tradycyjnych strojach oczarowują publiczność. Mocną stroną  Timpanas, obok oczywiście muzyki fado, jest karta dań z wieloma daniami kuchni regionalnej, w tym wiele potraw z północy Portugalii, gdyż szef kuchni jest z Tras-os-Montes.

 • Adres:  Rua Gilberto Rola 22, 1350-155 Lizbona
 • Fado od środy do poniedziałku 19.300-02.00
 • www.timpanas.pt

Fotos de Timpanas, Lisboa
Essa foto de Timpanas é cortesia do TripAdvisor

5. Pastel do Fado

Mały, prosty lokal zlokalizowany w centrum Alfamy. Plusem jest to, że czasami mają również fado popołudniu. Dojedziemy tam bez trudu słynnym zwiedzanie Lizbony przy pomocy tramwaju [Zdjęcia + Wideo]" href="https://infolizbona.pl/lizbona-tramwaj-28-trasa/" target="_blank" rel="noopener">tramwajem 28, gdyż miejsce jest zlokalizowane poniżej punktu widokowego św. Łucji. Brak opłat za słuchanie muzyki, dzięki czemu wieczorem można się raczyć fado przy kieliszku wina bez obawy o rachunki lub konieczność zamawianie czegokolwiek. Jedzenie proste – może nie ma super specjałów w menu, jednak nie to jest ważne w tym miejscu. Kilka win regionalnych w karcie. Plusem lokalu jest brak jakichkolwiek opłat za słuchanie lub minimalnych kwot, które trzeba wydać na konsumpcję. Wcale również nie jest źle widziane, gdy przyjdziemy posłuchać fado tylko przy kieliszku wina. Minus: czasami można odnieść wrażenie, że lokal jest nastawiony bardzo turystycznie, dzięki czemu momentami atmosfera fado się zatraca.

 • Adres: Rua Limoeiro 10, 1200 Lizbona
 • Fado codziennie. 11.30-13.30 i 19.30-24.00 Poza sezonem, od września do lutego fado pn.-pt. 20.00-22.00
 • www.pasteldofado.com

Pastel do Fado Fado w Lizbonie
 

6. Sr. Fado

Sr. Fado jest prostym miejscem, gdzie można posłuchać doskonałego fado. Gospodarze Duarte Santos i Ana Marina traktują gości jak rodzinę, roztaczając domową atmosferę w całym lokalu. Karta dań słynie z owoców morza przygotowywanych w trosce o jakość i smak, choć menu nie posiada zbyt wielu pozycji. Muzyka fado jest doskonałe, proste i bardzo emocjonalne. Jeśli ktoś szuka miejsca bez zbytniego patosu, a z domową atomosferę, to Sr. Fado jest idealnym lokalem.

Fotos de Sr. Fado de Alfama, Lisboa
Essa foto de Sr. Fado de Alfama é cortesia do TripAdvisor

7. O Faia

Początki lokalu O Faia sięgają roku 1947, kiedy był to mały bar. Przez lata budynek został poddany renowacji i rozbudowy, a dziś jest jednym z najczęściej polecanych miejsc z fado w Lizbonie. Wnętrze wciąż zachowuje swój rustykalny charakter, a szef kuchni Carlos Abreu i jego zespół każdego wieczoru gotują dania tradycyjnej portugalskiej kuchni. Czasami lokal gości światowej sławy muzyków fado, często również jest też wybierany przez grupy. Ceny za danie główne od 15 € w góre.

 • Adres: Rua da Barroca 54-56, 1200-050 Lizbona
 • Fado od poniedziałku do soboty w godzinach 21.30-01.00
 • www.ofaia.com

Fotos de O Faia, Lisboa
Essa foto de O Faia é cortesia do TripAdvisor

8. Parreirinha de Alfama

Ten klub został otworzony ponad 50 lat temu i obecnie jest jednym z najstarszych domów fado Lizbony. Lokal wybierany również przez mieszkańców, którzy często wychowywali się tuż obok. Miejsce jest przytulne i kameralne, a atmosfera bardzo autentyczny. Wystrój wnętrz niewiele się zmienił na przestrzeni lat, a piękne azulejos dekorujące ściany wciąż zachwycają. Właściciel lokalu nie tylko zachwyca swoim głosem, ale również gotuje, a specjalność domu jest arroz de tamboril. Dodatkowo lokal w swoim menu posiada również propozycje dla wegetarian.

 • Adres: Beco Espírito Santo 1, 1100-222 Santo Estêvão – Lizbona
 • Fado codziennie w godzinach 20.30-02.30

Fotos de Parreirinha de Alfama, Lisboa
Essa foto de Parreirinha de Alfama é cortesia do TripAdvisor

9. Mesa de Frades w Lizbonie

Ostatnimi czasy lokal bardzo modny wśród Polaków, bo wypromowany przez Marcina Kydryńskiego w książce “Lizbona. Muzyka moich ulic”. Na pewno warto się wybrać, gdyż rekomendacja Kydryńskiego nie jest przypadkowa. Lokal nie jest duży, ale bardzo klimatyczny. Kiedyś był to pałac, następnie sklep i bar, a teraz restauracja. Ściany zdobią XVIII wieczne panele z płytek azulejos. Bogata karta win. Mimo, że lokal do najtańszych nie należy (cena za kolację dla 1 os 60€), to fado ma najwyższym poziomie, a jedzenie również bardzo dobre.

 • Adres: Rua dos Remédios 139A , 1100-222  – Lizbona
 • Fado od poniedziałku do soboty od 23.00, kolacje serwowane od 20.00
 • Telefon: +351 917 029 436

Inne polecane lokale z fado:

Fado Lizbona Portugalia muzyka przewodnik

Chcesz zarezerwować jeden z powyższych lokali? Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego dla Ciebie? Zapraszamy do kontaktu: telefonicznie +351 967 352 639, mailowo info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy.

Zobacz, gdzie słuchać fado, na mapie najlepszych miejsc w Lizbonie z muzyką fado

Powiązane wpisy

13 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Bronka napisał/a:

  Chciałam zapytać gdzie w Lizbonie można potańczyć salsę cubane?

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Można np. w Bar Cubano na Tv. da Queimada 4 lub Dance Factory Studios na R. Soares dos Reis 11A

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
  • Marta napisał/a:

   Witam serdecznie Bronka,

   Jestem ciekawa czy udalo Ci sie potanczyc salse cubane w Lizbonnie?
   Jesli tak czy mozesz molecic jeszcz jakies kluby?

   Odpowiedz
 • Maciek napisał/a:

  Witam! Bardzo ciekawe zestawienie. Niestety żadnego z nich jeszcze nie znam. Swego czasu polecono mi Maria da Mouraria. Sprawdziłem i okazało się, że faktycznie jest to miejsce z duszą. Zastanawiam się, czy znacie, a jeśli tak, to jak je oceniacie w porównaniu z domami fado przedstawionymi we wpisie.

  Odpowiedz
 • Marzena Paździerz napisał/a:

  Witam czy może Pan polecić jakąs wypozyczalnie samochodów, z pełnym ubezpieczeniem, “uczciwą”

  Odpowiedz
 • Włodek Klepacki napisał/a:

  Mam pytanie z innej beczki. Najlepiej z piwem. Jestem fanem rzemieślniczego wydania tego trunku. Są jakieś popularne miejsca z lokalnymi ciekawostkami?

  Odpowiedz
 • Karolina Malek napisał/a:

  wybieram się do Lizbony 22.10.grupa 6 osób dorosłych tzw. weekend odpoczynku od dzieci 😉 proszę polecić miejsce z Fado i świeżym jedzeniem najlepiej owoce morza klimat odstresowujący.Tak mamy mało czasu i chcemy spędzić go intensywnie bo wylot juz w poniedziałek wieczorem.dodam może to ułatwi znaleść coś godnego polecenie blisko hotelu Hotel Lis baixa.

  Będę mega wdzięczna- bo czasu stosunkowo pozostało mało.

  Odpowiedz
  • Polecam Casa de Linhares lub Mesa de Frades – nie są to tanie lokale, ale fado na bardzo dobrym poziomie + dobre jedzenia. Nie są one również daleko do Państwa hotelu.

   Pozdrawiam i udanego wyjazdu do Lizbony!

   Odpowiedz
 • Paweł napisał/a:

  Które z tych lokali jest “przystępne cenowo”? Czy np. w sobotni wieczór wymagana jest wcześniejsza rezerwacja stolika?

  Odpowiedz
  • “Przystępny cenowo” to pojęcie bardzo względne:) Na pewno do tańszych lokali należą Casa de Linhares i Faia. Wybierając się w weekend warto zrobić wcześniej rezerwację, aby po prostu mieć pewność, że nie będzie problemów z miejscem. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Kwiatas napisał/a:

  Moje pytanie jast z calkiem innej beczki, acz kolwiek zwiazane z muzyka 😉 czy w Lizbonie istnieje PUNK bar, sala koncertowa dedykowana ostremu rockowemu graniu…(hard rock cafe – sciecowka oczywiscie odpada) ? na fado juz nigdy nie dam sie namowic, 10 lat temu moja przyjaciolka ciagala mnie po kafejkach przez kilka wieczorow, panszczyzne odrobilem z nawiazka 🙂

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)