LX Factory w Lizbonie – inna Lizbona [Zdjęcia]

LX Factory w Lizbonie przewodnik opis zdjęcia street art Lisbona Lisboa Lisboa Inna Lizbona nieturystyczna LXF LXFactory

LX Factory w Lizbonie to miejsce… intrygujące. Dlaczego? Znajdziecie tutaj jedną z najpiękniejszych księgarni w całej Portugalii, najlepsze ciasto czekoladowe w Lizbonie, najwięcej sztuki street art w jednym miejscu, niezwykłe połączenie Lizbony i Rio de Janeiro w kolorową całość, modne i ciekawe sklepy spod marki “portugalski design”. Dlaczego zatem nazwaliśmy LX Factory w Lizbonie miejscem intrygującym? Bo całkowicie nie przypomina ono Lizbony, którą znacie z tradycyjnych przewodników turystycznych po Portugalii. Sprawdźcie i oceńcie sami!

Zapraszamy do naszego przewodnika po LX Factory w Lizbonie. Przeczytajcie czym w ogóle jest LX Factory, czego można się spodziewać po wizycie w tym miejscu, jak tam dojechać oraz co warto zobaczyć zwiedzając LX Factory? Dodatkowo znajdziecie nasze zestawienie TOP 10 najciekawszych rzeczy do zrobienia i zobaczenia w LX Factory oraz dużą galerię zdjęć oraz wideo prezentujących, jak niezwykłym miejsce jest lizbońskie LX Factory.

LX Factory w Lizbonie – Co to jest?

LX Factory to interdyscyplinarna przestrzeń w Lizbonie, w dzielnicy Alcantara (pod mostem 25 Kwietnia), w której na jednej przestrzeni spotkać można różnego rodzaju działania artystyczne i artystów (od street art po szeroko rozumianą sztukę współczesną), desginerów i ich pracownie oraz sklepy, przestrzeń coworkingową,w której spotkać można cyfrowych nomadów z całego świata, smaczne kawiarnie, modne restauracje, niebanalne bary. Brzmi różnorodnie i wygląda jak kreatywny kalejdoskop? Jak najbardziej ma tak brzmieć i wyglądać, bo LX Factory to właśnie takie miejsce. Kreatywne, artystyczne, inspirujące serce Lizbony. Miejsce, które z każdym rokiem staje się coraz modniejsze – nie może go zabraknąć na Waszej liście “Co warto zobaczyć w Lizbonie”! Poniżej znajdziecie kilka informacji, które sprawią, że zwiedzanie LX Factory w Lizbonie będzie łatwiejsze.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

LXFactory w Lizbonie – historia

Historia LXFactory w Lizbonie sięga roku 1846, kiedy to dyrekcji fabryki Companhia de Fiação e Tecidos Lisbonense (jednej z największych fabryk w Lizbonie w XIX wieku) podjęła decyzję o budowie nowego kompleksu fabrycznego w lizbońskim Santo Amaro wchodzącym w skład dzielnicy Alcântara. Głównym architektem całego kompleksu fabrycznego był portugalski architekt João Pires da Fonte, a fabryka zaczęła działać w nowej siedzibie w roku 1849. Fabryka produkowała m.in. tkaniny, wyroby z bawełny, okablowanie. Cały kompleks fabryczny miał łącznie ponad 23 000 metrów kwadratowych.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

Z biegiem lat zakłady fabryczne w kompleksie zaczęły upadać lub przenosić się do innych lokalizacji. Dawne tereny fabryczne coraz bardziej niszczały. Wszystko się zmieniło w 2008 roku, kiedy to grupa MainSide postanowiła przekształcić dawne tereny fabryczne w artystyczne centrum. Głównym architektem całego przedsięwzięcia była Portugalka Filipa Baptista. Z czasem w artystycznym centrum zaczęły powstawać sklepy z designem, siedziby portugalskich start-upów, bary, restauracje, miejsca spotkać. Narodziła się LXFactory, którą znamy dzisiaj i która stała się całkowicie nowym i oryginalnym miejscem na mapie Lizbonie.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

TOP 10 LX Factory w Lizbonie

 • Jedno z najciekawszych miejsc w LX Factory, a jednocześnie najchętniej fotografowanych to księgarnia Ler Devagar. Księgarnia Ler Devagar w Lizbonie powstała w budynku dawnej drukarni – do dzisiaj możemy zobaczyć w księgarni maszynę drukarską! Na dwóch piętrach książki stare i nowe, modne i mniej modne, portugalskie i w innych językach, piętrzą się na regałach od podłogi po sklepienie. Wybór jest ogromny i każdy fan książki będzie tam mógł spędzić cały dzień! Dodatkowo księgarnia Ler Devagar oferuje również kawiarnię, organizuje różnego rodzaju spotkania dla czytelników. Miejsce obowiązkowe do odwiedzenia w LX Factory!
 • Jeśli mowa o kawie w LX Factory, to warto jej spróbować w Café na Fábrica. Zobaczymy to miejsce zaraz po wejściu na teren LXF – posiada duży taras, rustykalne wnętrze. Serwuje doskonałą kawę oraz lekkie posiłki przez cały dzień.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

 • A co do kawy? Może najlepsze ciasto czekoladowe w Lizbonie? Zjecie je w Landeau Chocolate. W opinii magazynu The New York Times ciasto czekoladowe serwowane w tej kawiarni jest “diabelnie dobre”. W opinii wielu to właśnie w Landeau Chocolate zjeść można najlepsze czekoladowe ciasto w stolicy Portugalii – sprawdźcie!
 • W każdą niedzielę na terenie LX Factory odbywa się LX Market. Jest to targ rękodzieła, designu, mody, rzeczy nowych i starych. Odbywa się w godz. 10.00-18.00 – świetne miejsca dla wszystkich lubiących oryginalne i ciekawe targi, na których można dostać unikatowe rzeczy.
 • Będąc w LX Factory popołudniu koniecznie polecamy odwiedzić bar Rio Maravilha – posiada on dwa tarasy, z których roztacza się przepiękny widok na most 25 Kwietnia oraz rzekę Tag. To właśnie tam zobaczyć możecie słynną kolorową rzeźbę kobiety, a kuchnia tego baru / restauracji łączy w sobie wpływy brazylijskie i portugalskie. Bar Rio Maravilha w Lizbonie powstał w dawnym pomieszczeniu pracowniczym, co dalej widać po architekturze tego miejsca.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

 • Bardzo ciekawie prezentują się również restauracje w LX Factory – nie tylko pod względem kulinarnym (wybór jedzenie jest bardzo duży – od typowo portugalskich dań, po dania od Ameryki Płd. do Azji, kuchnię wegańską, przekąski i tapasy), ale również wizualnym. Te warto zobaczenia to np. restauracja 1300 Taberna, A Praça lub restauracja Himchuli z kuchnią nepalską.
 • Street Art w LX Factory – to z czego słynie to miejsce i to co będzie najczęściej gościło na Waszych zdjęciach z LX Factory. To miejsce jest po prostu wypełnione różnego typu instalacjami, graffiti, muralami. Znajdziemy tutaj prace takich artystów street art, jak Bordalo II, Miguel RAM, Noty & Aroz, Mário Belém, Mariana Dias Coutinho i MaisMenos. Polecamy pospacerować po całym LX Factory, zaglądać w każdy kąt i szukać kolorowych, ciekawych, intrygujących graffiti i murali.Gwarantujemy, że zrobicie im wiele zdjęć!
 • Ogromna ilość różnego rodzaju sklepów i sklepików, w których dostać można wiele fajnych, wykonanych z pomysłem, a czasami wręcz zaskakujących rzeczy – od pamiątek, zabawek dla dzieci, artykułów do wystroju wnętrza po stare walizki, płyty lub ręcznie robione pamiątki z Lizbony. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na sklepy z portugalskim designem. Jest to świetna okazja, by nabyć coś wyjątkowego z Portugalii, coś czego nie znajdziemy w innym kraju. A czy można się wybrać na zakupy LX Factory? Można, jednak nie znajdziemy tutaj międzynarodowych sieciówek, a jedynie małe, oryginalne sklepy i sklepiki.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

 • Jeśli komuś będzie mało jeszcze słodkiej strony LX Factory, to polecamy odwiedzić LXeeseCake – jak mówią sami właściciele tego miejsca, które słynie z doskonałego sernika, a dokładnie serników. Madame Cheeselova – właściciela i pomysłodawczyni tego miejsca ma w swojej ofercie różne rodzaje serników. Wśród wielu smaków znajdziemy m.in. sernik bananowy, jagodowy, kawowy, jabłkowy. W sezonie letnim również znajdziemy tutaj duży wybór lodów.
 • Spacerując po zaułkach dawnych pomieszczeń fabrycznych podpatrzmy, jak pracują tutaj ludzie. LX to również miejsce pracy dla wielu osób – swoje siedziby mają tutaj różne firmy, wiele start-upów, małych firm z bardzo ciekawymi pomysłami. Spacerując korytarzami LX Factory bez trudu możemy zobaczyć tych ludzi w pracy, możemy się dowiedzieć, co robią fajnego. Nie przypadkowo LX Factory uważane za jedno z najbardziej kreatywnych miejsc w Lizbonie.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

LX Factory – wstęp, bilety, godziny otwarcia

Wstęp do LX Factory jest całkowicie bezpłatny i darmowy dla wszystkich odwiedzających to miejsce. Nie musimy być pracownikiem, dostawcą, klientem – nikim takim. Nie ma pobieranych żadnych opłat za wstęp na teren LX Factory. Czasami zdarzają się imprezy biletowane, jednak jest to zawsze w ramach już konkretnych miejsc i wydarzeń. Teren LX Factory jest otwarty każdego dnia od godz. 6.00 do 02.00, również w święta i dni wolne od pracy. Sklepy i firmy mieszczące się na terenie LXFactory godziny otwarcia ustalają indywidualnie.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

Lizbona i LX Factory – marki, firmy i aktualne wydarzenia

Listę aktualnych wydarzeń na terenie LX Factory można znaleźć tutaj >>> – zajdziemy tutaj informacje o festiwalach odbywających się na terenie LX Factory, seminariach, koncertach, spotkaniach. Wrzucane są tam również bieżąco informacje nt. Open Day – cyklicznych (raz na pół roku) dniach otwartych LXF. Są to bardzo wydarzenia dla całego LX Factory, gdyż prezentują one firmy, artystów, społeczność zaangażowaną i tworzącą to niezwykłe miejsce. W programie każdego Open Day jest wiele koncertów, instalacji artystycznych, przedstawień, happeningów.

Listę wszystkich firm i rezydentów LXFactory znajdziecie na oficjalnej stronie LXF, w zakładce “Residentes” (link >>>). Obecnie ma swoją siedzibę tutaj ponad 140 różnych projektów. Jedne powstają i znikają, inne istnieją przez lata. W opisie każdej firmy na stronie www można znaleźć dokładną lokalizację na terenie kompleksu oraz dane kontaktowe.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

Co warto zobaczyć jeszcze w pobliżu LX Factory?

Bardzo blisko LXFactory znajduje się Muzeum Carris, nazywane czasami Muzeum Tramwajów w Lizbonie (Museu da Carris, Rua Primeiro de Maio 101) prezentujące historię rozwoju transportu publicznego w Lizbonie. Jeśli spodobały Wam się żółte tramwaje, z których słynie Lizbona, to jest to miejsce obowiązkowe dla Was. Prześledźcie, jak zmieniały się tramwaje na ulicach Lizbony i siądźcie na miejscu motorniczego słynnego tramwaju 28.

Bardzo blisko tego miejsca ma swoją siedzibę jeszcze jedno muzeum – Muzeum Makau (Museu do Centro Científico e Cultural de Macau, Rua da Junqueira 30). Jest ono o tyle ciekawe, że jest to jedyne muzeum poświęcone Makau poza granicami Chin. Makau było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin, a jej początki sięgają XVI wieku, kiedy w Makau osiedlili się pierwsi portugalscy kupcy. Obszar ten był zarządzany przez Portugalczyków, aż do przekazania go Chinom 20 grudnia 1999 roku i nadania mu statusu specjalnego regionu administracyjnego. W muzeum zobaczymy bogatą kolekcję poświęconą kulturze i historii Makau.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

Jeśli spodobała Wam się idea LX Factory, to warto również odwiedzić Village Underground Lisboa (Rua 1 de Maio 103). Jest to coworkingowa przestrzeń na którą składają się kontenery zaadaptowane na biura i przestrzenie do pracy, taras oraz… ciekawa kawiarnia w piętrowym autobusie. Miejsce spokojne, tuż obok LXFactory.

Innym nowym, ciekawym miejsce na turystycznej mapie Lizbony, blisko LXFactory jest punkt widokowy na moście 25 Kwietnia Experiência Pilar 7 (Experiência Pilar 7 – Ponte 25 de Abril, Avenida da Índia, Pilar 7 da Ponte 25 de Abril). Miejsce to oferuje nam jedyną w swoim rodzaju możliwość wjechania na platformę widokową mieszczącą się na poziomie drogi przebiegającej przez most 25 Kwietnia i zobaczenia z blisko konstrukcji słynnego mostu przypominającego Golden Gate w San Francisco. Dodatkowo prześledzić można historię powstania mostu oraz zajrzeć do wnętrza konstrukcji mostu 25 Kwietnia. Więcej o punkcie widokowym ma moście w Lizbonie przeczytać możecie tutaj: Zobacz, poczuj i odkryj niezwykły punk widokowy 7 Pilar w Lizbonie >>>.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

LX Factory – adres i dane kontaktowe

Adres: Rua Rodrigues de Faria 103, 1300 – 501 Lisboa
Telefon: +351 213 143 399
E-mail: lxfactory@mainside.pt
WWW: lxfactory.com

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

LX Factory – dojazd

 • Tramwaj nr 15E z Praca da Figueira lub Cais do Sodre do przystanku “Estação de Santo Amaro“, a następnie 3 minuty spacerem.
 • Autobusy 742 (jedzie spod Muzeum Azulejos), 751 (np. spod Klasztoru Hieronimitów w Belem), 756 (jedzie z metra Campo Pequeno – Av. Berna) lub 760 (jedzie z Cais do Sodre, Praca da Figueira w ścisłym centrum turystycznym Lizbony oraz okolic Gomes Freire) do przystanku “Estação de Santo Amaro“.
 • Taksówka z centrum to koszt 5-7 €.
 • Więcej o transporcie publicznym w Lizbonie można przeczytać tutaj >>>.

LX Factory Lizbona Lisbon Lisboa Photo Zdjęcia Fotografie LXFactory Centrum Alternatywne Murale Graffiti Przewodnik Opis Dojazd Informacje

 

Lokalizacja LX Factory na turystycznej mapie Lizbony

Zobacz, jak wygląda LX Factory w Lizbonie na naszym wideo

 

LX Factory, Lizbona i duże zdjęcia


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)