Katedra Se w Lizbonie – architektura, zwiedzanie, godziny otwarcia, zdjęcia

Lizbona Katedra Se Alfama Kościoły

Katedra Se i Lizbona – jak każde inne miasto w Portugalii również Lizbonaposiada swój główny kościół – jest to Katedra Se, której pełna nazwa brzmi Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie. W Lizbonie mówi się na nią po prostu Se de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego historia sięga czasów zdobycia Lizbony przez krzyżowców. Cechuje go nie tylko ciekawa architektura i historia, ale również tłumy turystów, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków Lizbony.

Poniższy tekst prezentuje historię katedry Sé w Lizbonie, krótki opis jej architektury, a także godziny otwarcie i ceny biletów, jeśli zdecydujemy się zobaczyć w Katedrze skarbiec. Dodatkowo można znaleźć również wskazówki dojazdu, lokalizację na turystycznej mapie Lizbony, współrzędne geograficzne oraz galerię zdjęć.

Katedra Se w Lizbonie – historia

Historia Katedry Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie rozpoczyna się roku 1147, kiedy to Lizbona zostaje odbita z rąk Maurów przez pierwszego króla Portugalii – Afonso Henriques – któremu pomagali rycerze z północnej Europy, a wszystko to działo się w ramach II krucjaty krzyżowej. Pierwszym biskupem katedry wybudowanej na miejscu największego meczetu Maurów został Gilbert z Hastings.

Budowa katedry trwała od roku 1147 do pierwszej dekady XIII wieku, a została ona wybudowana w stylu romańskim i w tym samym czasie w katedrze zostały umieszczone relikwie św. Wincentego z Saragossy, który jest patronem Lizbony. W następnych wiekach zmodernizowano wnętrze katedry nadając jej gotycki charakter, a król Afonso IV stworzył w jej wnętrzu królewski panteon dla siebie i swojej rodziny.

Katedra Se w Lizbonie

Trzęsienia ziemi zawsze były problemem nie tylko dla katedry, ale i całej Lizbony. Katedra Se bez większych szwanków przeszła przez trzęsienie z roku 1531, jednak najgorsze było dla Katedry Sé trzęsienie w 1755, które zniszczyło m.in. główną kaplicę i królewski panteon. Najstarszy kościół w Lizbonie został odbudowany po tym kataklizmie, a swój obecny wygląd katedra otrzymała na początku XX wieku.

Katedra Se w Lizbonie: Architektura

Lizbońska katedra jest wybudowana na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami. Główna fasada Katedry Sé przypomina starą katedrę w Coimbrze, a ma ona charakter obrony – wyróżniają ją dwie wieże zwieńczone flankami oraz grube mury. Tego typu architektura jest charakterystyczna dla większości najstarszych kościołów w Portugalii. Długość katedry to 90 metrów, szerokośc 40 metrów, a wysokość w najwyższym punkcie 12 metrów.

Katedra Se w Lizbonie: Godziny otwarcia

  • Od poniedziałku do niedzieli od godziny 07:00 do 19:00
  • Skarbiec i krużganki każdego dnia w godzinach 10:00 – 17:00

Lizbona Architektura zabytki katedra

Katedra Se w Lizbonie: Zwiedzanie i ceny biletów

Wstęp do głównej części katedry jest bezpłatny dla wszystkich. Płaci się jedynie za zwiedzanie skarbca i na krużganki – bilet łączony kosztuje ok 4€/os, dzieci mają 50% zniżki.

Katedra Se w Lizbonie: Kontakt i adres

Santa Maria Maior de Lisboa or Sé de Lisboa
Largo da Sé
Lizbona, Portugalia
Tel. 21/886-67-52
Współrzędne geograficzne: 38.709851° N, 9.132766° W

Katedra Se w Lizbonie: Dojazd

Lokalizacja Katedry Sé na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Wideo i zwiedzanie Katedry Se

Katedra Se w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • […] Schodząc już z dzielnicy Alfama w kierunku dzielnicy Baixa zwiedzić można, a nawet trzeba, najstarszy kościół i najważniejszy w Lizbonie – Katedrę Se. Lizbona, jak każde inne miasto w Portugalii, posiada swój główny kościół – jest to Katedra Sé, której pełna nazwa brzmi Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie, a w Lizbonie mówi się na nią po prostu Sé de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego historia sięga czasów zdobycia Lizbony przez krzyżowców. Cechuje go nie tylko ciekawa architektura i historia, ale również tłumy turystów, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków Lizbony. Lizbońska katedra jest wybudowana na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami. Główna fasada Katedry Sé przypomina starą katedrę w Coimbrze, a ma ona charakter obrony – wyróżniają ją dwie wieże zwieńczone flankami oraz grube mury. Tego typu architektura jest charakterystyczna dla większości najstarszych kościołów w Portugalii. Długość katedry to 90 metrów, a szerokość40 metrów. Przeczytaj więcej o Katedrze Se:  Katedra Sé w Lizbonie – architektura, zwiedzanie, godziny otwarcia, zdjęcia. […]

    Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)