Katedra Se w Lizbonie – architektura, zwiedzanie, godziny otwarcia, zdjęcia

Lizbona Katedra Se Alfama Kościoły

Katedra Se i Lizbona – jak każde inne miasto w Portugalii również Lizbona posiada swój główny kościół – jest to Katedra Se, której pełna nazwa brzmi Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie. W Lizbonie mówi się na nią po prostu Se de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego historia sięga czasów zdobycia Lizbony przez Krzyżowców. Cechuje go nie tylko ciekawa architektura i historia, ale również duża popularność wśród turystów, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków Lizbony.

Poniższy przewodnik prezentuje historię katedry Sé w Lizbonie, krótki opis jej architektury, a także godziny otwarcie i aktualne ceny biletów do Katedry. Dodatkowo można znaleźć również wskazówki dojazdu, lokalizację na turystycznej mapie Lizbony, współrzędne geograficzne oraz galerię zdjęć.


Do jakich miejsc w Lizbonie warto kupić bilet wcześniej przez Internet?


Katedra Se w Lizbonie – historia

Historia Katedry Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie rozpoczyna się roku 1147, kiedy to Lizbona zostaje odbita z rąk Maurów przez pierwszego króla Portugalii – Afonso Henriques – któremu pomagali rycerze z północnej Europy, a wszystko to działo się w ramach II krucjaty krzyżowej. Pierwszym biskupem katedry wybudowanej na miejscu największego meczetu Maurów został Gilbert z Hastings.

Budowa katedry trwała od roku 1147 do pierwszej dekady XIII wieku, a została ona wybudowana w stylu romańskim i w tym samym czasie w katedrze zostały umieszczone relikwie św. Wincentego z Saragossy, który jest patronem Lizbony. W następnych wiekach zmodernizowano wnętrze katedry nadając jej gotycki charakter, a król Afonso IV stworzył w jej wnętrzu królewski panteon dla siebie i swojej rodziny.

Katedra Se w Lizbonie

Trzęsienia ziemi zawsze były problemem nie tylko dla katedry, ale i całej Lizbony. Katedra Se bez większych szwanków przeszła przez trzęsienie z roku 1531, jednak najgorsze było dla Katedry Sé trzęsienie w 1755, które zniszczyło m.in. główną kaplicę i królewski panteon. Najstarszy kościół w Lizbonie został odbudowany po tym kataklizmie, a swój obecny wygląd katedra otrzymała na początku XX wieku.

Katedra Se w Lizbonie: Architektura

Zwiedzanie Katedry Se jest bardzo proste i przyjemnie. Lizbońska katedra jest wybudowana na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami. Główna fasada Katedry Sé przypomina starą katedrę w Coimbrze, a ma ona charakter obrony – wyróżniają ją dwie wieże zwieńczone flankami oraz grube mury. Tego typu architektura jest charakterystyczna dla większości najstarszych kościołów w Portugalii. Długość katedry to 90 metrów, szerokośc 40 metrów, a wysokość w najwyższym punkcie 12 metrów.

Katedra Se w Lizbonie: Godziny otwarcia

 • Katedra jest czynna każdego dnia w godz. 9.00-18.30.
 • Zwiedzanie katedry jest możliwe od poniedziałku do soboty, od godziny 10:00 do 18:30, przy czym ostatni wstęp jest o godz. 18.00
 • Msze święte odbywają się we środy o godzinie 18.30 i niedziele o godzinie 11.30.
 • O ewentualnych zmianach godzin funkcjonowanie katedry można przeczytać na stronie www.sedelisboa.pt >>>.
 • Informacje aktualne są na rok: 2022.

Lizbona Architektura zabytki katedra

Katedra Se w Lizbonie: Zwiedzanie i ceny biletów

Wstęp do głównej części katedry jest bezpłatny dla wszystkich. Bezpłatny wstęp obejmujemy jednak tylko wąski skrawek przy wejściu głównym. Widać z niego ołtarz i całą główną nawę. Jeśli jednak chcemy wejść do naw bocznych, transeptu lub przyjrzeć się bliżej detalom katedry, to należy kupić bilet.

Bilet na zwiedzanie Katedry Se w Lizbonie zawiera w sobie wstęp do katedry głównej, na gotyckie krużganki oraz katedralnego skarbca oraz na chór. Aktualne ceny biletów do Katedry Se w Lizbonie prezentują się następująco:

 • Bilet normalny: 4 €.
 • Dzieci 7-12 lat: 2,5 €.
 • Dzieci do 6. roku życia bezpłatnie.
 • Ceny aktualne są na rok 2022.

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Katedra Se w Lizbonie: Kontakt i adres

Nazwa: Santa Maria Maior de Lisboa or Sé de Lisboa
Adres: Largo da Sé, Lizbona, Portugalia
Telefon: +351 218 866 752
Współrzędne geograficzne: 38.709851° N, 9.132766° W

Katedra Se w Lizbonie: Dojazd

Dojazd do Katedry Se w Lizbonie jest prosty. Znajduje się ona bardzo blisko centrum Lizbony i pozostałych najważniejszych zabytków portugalskiej stolicy. Każdy zatem bez trudu powinien znaleźć Katedrę Se w swoich wędrówkach po Lizbonie. Oto, jak można dojechać do lizbońskiej katedry:

 • Tramwajem 28 do przystanku “Largo de Se”, który znajduje się zaraz przed świątynią.
 • Autobus 737 z Praca da Figueria zabierze nas również pod świątynię. Autobus jest przystosowany do przewozu wózków i osób niepełnosprawnych.
 • Spacerem z Praca do Comercio, do której dostać się można metrem lub też z Rua Augusta po torach tramwaju 28. Spacer zajmuje ok. 5-8 minut.

Lokalizacja Katedry Sé na turystycznej mapie Lizbony

Wideo i zwiedzanie Katedry Se

Katedra Se w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie

Aktualne promocje i ceny na noclegi w Lizbonie – mapa polecanych noclegów

Na poniższej mapie można sprawdzić aktualne promocje i ceny hoteli oraz apartamentów w centrum Lizbony. Nocleg zawsze warto zarezerwować wcześniej, bo im bliżej daty naszego wyjazdu, tym dostępność noclegów maleje, a ceny wzrastają. 

Listę polecanych noclegów w Lizbonie można znaleźć tutaj: Gdzie warto spać w Lizbonie? Polecane noclegi w stolicy Portugalii >>>.

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • […] Schodząc już z dzielnicy Alfama w kierunku dzielnicy Baixa zwiedzić można, a nawet trzeba, najstarszy kościół i najważniejszy w Lizbonie – Katedrę Se. Lizbona, jak każde inne miasto w Portugalii, posiada swój główny kościół – jest to Katedra Sé, której pełna nazwa brzmi Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie, a w Lizbonie mówi się na nią po prostu Sé de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego historia sięga czasów zdobycia Lizbony przez krzyżowców. Cechuje go nie tylko ciekawa architektura i historia, ale również tłumy turystów, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków Lizbony. Lizbońska katedra jest wybudowana na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami. Główna fasada Katedry Sé przypomina starą katedrę w Coimbrze, a ma ona charakter obrony – wyróżniają ją dwie wieże zwieńczone flankami oraz grube mury. Tego typu architektura jest charakterystyczna dla większości najstarszych kościołów w Portugalii. Długość katedry to 90 metrów, a szerokość40 metrów. Przeczytaj więcej o Katedrze Se:  Katedra Sé w Lizbonie – architektura, zwiedzanie, godziny otwarcia, zdjęcia. […]

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)