Tramwaj 24 – nowy / stary tramwaj z przepiękną trasą! [Zdjecia + Wideo]

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Żółty tramwaj 24 wrócił na ulice Lizbony. Przejażdżka nowym / starym tramwajem 24 może stanowić świetną alternatywę do słynnego tramwaju 28 lub 12, a także stanowi dodatkową możliwość zwiedzania miasta dla wszystkich, którzy chcieliby zwiedzać Lizbonę przy pomocy krótkich, urokliwych, żółtych tramwajów, które na stałe już wpisały się w krajobraz stolicy Portugalii. 

Jak przebiega trasa tramwaju 24 w Lizbonie, co warto zobaczyć po drodze i jak najlepiej zaplanować zwiedzanie Lizbony z jego pomocą? Zapraszamy do naszego przewodnika po trasie tramwaju 24 w Lizbonie – znajdziecie tutaj opisy ciekawych miejsc na trasie tramwaju 24, rozkład jazdy, przystanki oraz szereg informacji turystycznych. Podpowiadamy również, dlaczego naszym zdaniem warto przejechać się tym starym / nowym tramwajem w Lizbonie!


Spis treści – przewodnik po tramwaju 24 w Lizbonie:

Dzięki za korzystanie z naszej strony do planowania wyjazdu do Lizbony! Kupując nam wirtualną kawę, pomagasz nam rozwijać stronę i tworzyć wartościową zawartość dla naszych czytelników.

Dziękujemy za wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Tramwaj 24 w Lizbonie – historia linii

Pierwsze tramwaje na tej trasie wyjechały w roku 1905, a linie 24 łączyła kiedyś plac Rossio z  Campolide. Tramwajem tej linii zatrzymywały się m.in. na Cais do Sodré, ulicy Rua do Alecrim, Príncipe Real, Rato i Amoreiras. Linia ta funkcjonowała z drobnymi zmianami trasy przez lata do roku 1995, kiedy to została zawieszona. Pomysł ponownego uruchomienia tramwaju na linii 24 narodził się w 2011 roku. Linię udało się uruchomić ponownie po 23 lata.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Od 24 kwietnia 2018 tramwaj 24 ponownie jeździ po ulicach Lizbony. Łączy on obecnie plac Praça Luís de Camões w Bairro Alto z dzielnicą Campolide w północnej części miasta. Docelowo tramwaj 24 ma łączyć Campolide z Cais do Sodre. Linia 24 jest obsługiwana na wszystkich kursach przez charakterystyczne żółte wagoniki.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Ponowne otwarcie linii tramwaju spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem przez samych mieszkańców Lizbony. Tramwaj 24 ma ułatwić nie tylko przemieszczanie się między centrum i Campolide, ale również ma pomóc spopularyzować dzielnice Lizbony, które do tej pory były niestety często pomijane przez turystów.

Tramwaj 24 – trasa i zwiedzanie Lizbony, czyli co warto zobaczyć po drodze?

Przejazd tramwajem 24 (nazywanym również czasami 24E i tak jest on oznaczony na rozkładach jazdy na przystankach i w Internecie) zajmuje planowo ok. 20 minut w jedną stronę. Jednak w czasie dnia i zwiększonego ruchu samochodowego w centrum przejazd 24E może się przeciągnąć nawet do 30-35 minut w jedną stronę.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Tramwaj jeździ na trasie: Praça Luís de Camões >> Rua da Misericórdia >> Largo Trindade Coelho >> Rua São Pedro de Alcântara >> Praça do Príncipe Real >> Rua da Escola Politécnica >> Largo do Rato >> Rua das Amoreiras >> Avenida Conselheiro Fernando Sousa >> Praça de Campolide.

Ciekawe miejsca na trasie i w pobliży tramwaju 24

 • Plac Praça Luís de Camões

Plac Praça de Luís de Camões, nazywany czasami również Largo de Camões, to popularne miejsce spotkań młodzieży w centrum Lizbony. Po środku placu znajduje się pomnik największego wieszcza w historii literatury portugalskiej – Luís de Camões. Pomnik powstał w latach 1860-67, a jego autorem jest Víctor Bastos. Na oktagonalnym cokole znajduje się osiem postaci, które otaczają figurę Luísa de Camões. Każda z nich ma 2,5 metra wysokości, a zostały wykonane z wapienia. Przedstawiają one m.in. Fernão Lopes, Gomes Eanes de Azurara lub Pedro Nunes. Więcej o tym pomniku przeczytać można tutaj: Plac i pomnik Luís de Camões w Lizbonie >>>.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Bardzo blisko placu znajduje się słynna kawiarnia Brasileira, która jest opisywana w każdym przewodniku po Lizbonie. Kawiarnia słynie ze swojej historii, klimatu oraz… dobrej kawy. Kawiarnia Café A Brasileira została otwarta 19 listopada 1905 roku przez Adriano Telles. Kawiarnia została otworzona, by sprzedawać “prawdziwą brazylijską kawę” z regionu Minas Gerais w Brazylii – towar trochę niedoceniony przez Lizbończyków ówczesnych czasów. Dziś jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w dzielnicy Chiado. Świetna okazja, by napić się dobrej kawy przed przejażdżką tramwajem 24! Dowiedz się więcej: Gdzie napić się kawy w Lizbonie? Może w Café A Brasileira >>>.

 • Largo Trindade Coelho

Tutaj największą atrakcją bez wątpienia jest Kościół św. Rocha (Igreja de São Roque). Budowa kościoła rozpoczęła się w 1555 roku, a wjego historii zapisało się trzech architektów: Alfonso Álvaresa, następnie pałeczkę przejął Baltasar Álvares, a prace skończył Filipe Térzi. Budowa świątyni została zakończone w XVII wieku. Zwiedzając kościół św. Rocha zauważymy takie style architektoniczne, jak manieryzm (na przykład w kaplicy św. Franciszka Ksawerego czy kaplicy św. Rodziny), wczesny barok (kaplica św. Sakramentu), późny barok (kaplica z figurką Piety), czy rokoko (kaplica św. Jana Chrzciciela). To właśnie kaplica św. Jana Chrzciciela (Capela de São João Baptista) jest tym, co sprawia, że kościół ten jest opisywany w każdym przewodniku turystycznym po Lizbonie. W momencie powstania była to najdroższa kaplica na świecie (ze względu na cenę i wartość materiałów, które posłużyły do jej wykonania). Do jej stworzenia użyto m.in. ogromne ilości złota, kości słoniowej, lazurytu lapis lazuli i brązu. Zobacz więcej: Kościół św. Rocha w Lizbonie – zachwyca, zadziwia, zastanawia >>>.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

 • Rua São Pedro de Alcântara

Kawałek dalej czeka na wszystkich przepiękny punkt widokowy św. Piotra z Alcantary (Miradouro de São Pedro de Alcântara). Z tego miejsca mamy widok na m.in. zamek św. Jerzego, kościół św. Wincentego, całą dzielnicą Baixa, punkt widokowy Nossa Senhora de Monte oraz kościół Graca. Taras św. Piotra z Alcantary posiada dwa poziomy, z których górny jest zacieniony, a dolny odsłonięty i trochę spokojniejszy. Na górnym tarasie zobaczyć można pomnik Eduardo Coelho – fundatora dziennika Diário de Notícias. Pomnik znajduje się dokładnie pośrodku punkty widokowego, a został on odsłonięty w 1904 roku i jest autorstwa rzeźbiarza Costa Motta oraz architekta Álvaro Augusto Machado. Zobacz na zdjęciach: Punkt widokowy św. Piotra z Alcantary i widok na całą Lizbonę >>>.

Obok punktu widokowego każdego dnia zjeżdża i wjeżdża winda / kolejka Gloria. Winda Gloria (Elevador da Gloria) została uruchomiona w październiku 1885 roku i początkowo była napędzana system wodny, następnie parą wodną (od 1886) i finalnie elektrycznie (od 1915 roku). W 2002 roku została wpisana na listę zabytków narodowych Portugalii. Winda łączy Bairro Alto z dzielnicą Baixa.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

 • Praça do Príncipe Real

Ogród Príncipe Real (po portugalsku Jardim do Príncipe Real, a jego oficjalna nazwa to Jardim França Borges) to przyjemny ogród otoczony przez ładną architekturę (m.in. ciekawy pałac Palácio Ribeiro da Cunha wykonany w stylu neomauretańskim. Obecnie mieści się w nim dom handlowy Embaixada z produktami portugalskich designerów). Centralną część ogrodu Principe Real zajmuje ogromnej rozłożystości cedr, po którym do teraz chętnie spotykają się mieszkańcy Lizbony. W ogrodzie znajduje się duży plac zabaw, kilka kiosków i kawiarni oraz pomników. W każdą niedzielę w godzinach porannych odbywa się tutaj targ produktów bio, a a każdą ostatnią sobotę miesiąca targ rękodzieła i antyków.

 • Rua da Escola Politécnica

Tutaj obowiązkowym punktem zwiedzania musi być Ogród Botaniczny w Lizbonie (Jardim Botânico de Lisboa). Prace nad stworzeniem tego miejsca rozpoczęły się w 1873 roku, a zostały zakończone w 1878 roku. Ogród ostatnią modernizację przeszedł w 2018 roku. Głównym architektem lizbońskiego ogrodu botanicznego był niemiecki botanik Edmond Goeze, którego dzieło od 1876 r. kontynuował Francuz – Jules Daveau. Obecnie jest to duże, zielone założenie architektoniczne o powierzchni ponad 4 ha, wchodzące w skład Muzeum Historii Naturalnej w Lizbonie. Ogród botaniczny w Lizbonie składa się z części płaskiej, tzw. Classe oraz części położonej na wzgórzu – tzw. Arboretum.  Dowiedz się więcej: Enklawy ciszy w centrum Lizbonie >>>.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

 • Rua das Amoreiras

Tutaj warto odwiedzić Ogród Amoreiras (Jardim das Amoreiras lub Jardim Marcelino Mesquita). Jest to jeden z najstarszych ogrodów w Lizbonie, bo został założony już w 1771 roku przez Marquês de Pombal. Znajdziemy tam plac zabaw dla dzieci oraz przyjemny kiosk z napojami i przekąskami. Tuż obok znajduje się oddział Muzeum Wody w Lizbonie (Reservatório da Mãe d’Água das Amoreiras) z potężnymi łukami akweduktu Águas Livres. Znajduje sie tam również kaplica Nossa Senhora de Monserrate.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

 • Praça de Campolide

Z końcowego przystanku tramwaju 24E warto udać się spacerem do Akweduktu Aqueduto das Águas Livres. Akwedukt wchodzi w skład Muzeum Wody w Lizbonie (Museu da Água) i jest to jedna z największych budowli inżynieryjnych i hydraulicznych swoich czasów. Akwedukt powstał na początku XVIII wieku, by dostarczać wodę do rozwijającej się w tym czasie Lizbony. Jego 109 łuków przetrwało tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku, a najwyższy łuk ma ponad 65 metrów wysokości. Na akwedukt można wejść (wt.-nd. 10.00-17.30, wstęp 4 € – cena aktualna na rok 2021), a rozpościera się z niego wspaniały widok na Lizbonę oraz okolice.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Tramwaj 24 w Lizbonie – rozkład jazdy

Tramwaj 24E jeździ w każdy dzień tygodnia. W dni robocze od godz. 7.00 do 20.00, w soboty od 7.00 do 19.00, a w niedziele i święta od 10.00 do 18.00. Tramwaj jeździ w interwałach średnio co 15-30 minut w zależności od pory dnia. Rozkład jazdy z przystanku Praça Luís de Camões znajduje się poniżej. Dokładny rozkład jazdy zawsze można sprawdzić na stronie przewoźnika – firmy Carris >>>. Rozkład jazdy jest ważny na rok 2023.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Bilety na tramwaj 24 w Lizbonie [Ceny 2023]

Bilety na tramwaj 24 w Lizbonie można zakupić u motorniczego (koszt na rok 2023, to 3€ / przejazd, warto mieć odliczoną kwotę). Pamiętajmy jednak, że tramwaj 24E wchodzi w skład komunikacji miejskiej w Lizbonie, więc obowiązują również na niego normalne bilety na transport publiczny w Lizbonie. W tramwaju można korzystać z biletów załadowanych na karty Viva Viagem, dzięki czemu przejazd tramwajem 24 jest tańszy. Kosztuje tylko 1,65 € lub 1,47 € w zależności, jaki rodzaj doładowania kart Viva Viagem wybierzemy. Na tramwaj 24E obowiązują również bilety 24h, których koszt to 6,60 €/os. Więcej o systemie biletów na komunikację miejską w Lizbonie, kartach Viva Viagem lub 7 Colinas przeczytasz tutaj >>>.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Tramwaj 24E w Lizbonie – informacje praktyczne

 • Do tramwaju 24, jak i innych tramwajów oraz autobusów wchodzących w skład transportu miejskiej w Lizbonie, wchodzimy zawsze pierwszymi drzwiami, a wychodzimy ostatnimi. Wyjątkiem jest tramwaj 15 obsługiwany przez nowoczesne, długie składy, do których można wchodzić dowolnymi drzwiami.
 • Mimo, że tramwaj 24 nie jest jeszcze tak popularny wśród kieszonkowców w Lizbonie, jak tramwaje 12, 15 i 28, to mimo to warto zwrócić w nim uwagę na swoje rzeczy, szczególnie, gdy tramwaj jest zatłoczony.
 • W tramwaju ustępujemy miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym, matkom / ojcom z dziećmi i kobietom w ciąży. Dla nich są zarezerwowane pierwsze miejsca zaraz za motorniczym.
 • Bilet kasujemy przykładając kartę, na której jest bilet, do żółtego kasownika znajdującego się za motorniczym.
 • Podane ceny są aktualne na 2023 rok.

Tramwaj 24 Lizbona Trasa Zwiedzania Przewodnik Opis Bilety Co zobaczyć Informacje Nowy tramwaj Żółty Złynny Lisbona

Dlaczego warto wybrać tramwaj 24?

Trasa tramwaju 24 pozwala poznać okolice Bairro Alto, Principe Real, Rato i Campolide, czyli centralno-północą część centrum Lizbony. Jest to całkowicie inna część miasta, niż Alfama i Baixa. Centrum turystyczne miasta coraz bardziej skupia się na linii Baixa-Alfama. W tym momencie przejażdżka tramwajem 24 jest świetną okazją, by mieć szerszy podgląd na Lizbonę. Jest to też dobra alternatywa dla popularnych tras tramwajów 12 i 28.


Osoby zainteresowane odkryciem dodatkowych ciekawych miejsc na trasie tramwaju 24E, sekretów znanych tylko miłośnikom Lizbony lub interesujących obiektów, które również warto zobaczyć w Lizbonie, zapraszamy do zwiedzania Lizbony z nami i kontaktu przez formularz kontaktowy >>>.


Film pokazujący, jak wygląda trasa tramwaju 24 w Lizbonie

Tramwaj 24 w Lizbonie – fotografie


Do jakich miejsc w Lizbonie warto kupić bilet przez Internet?

Do niektórych atrakcji i zabytków w Lizbonie, warto wcześniej kupić bilet online, jeszcze przed podróżą. Może to pozwolić oszczędzić czas na staniu w kolejkach, a jednocześnie lepiej zaplanować swoje zwiedzanie Lizbony. Warto rozważyć wcześniej zakup biletów online m.in. do Klasztoru Hieronimitów, Wieży Belem lub oceanarium lizbońskiego. Bilety online pomocne będą również do pałaców w Sintrze.

Sprawdźcie poniżej, gdzie można wcześniej kupić bilety przez Internet, jeśli planujemy zwiedzanie Lizbony oraz okolic.


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  4 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Tomek Gwiazda napisał/a:

   Jak zwykle perfekcyjnie napisany artykuł. W ostatni weekend przejechałem się tramwajem 24 w dwie strony. Polecam. Tabuny turystów na Praça de Luís de Camões oczywiście oblegały przystanek w oczekiwaniu na 28 (która jeszcze nadal nie jeździ najciekawszym swoim odcinkiem). Każda 28-ka napełniona turystami jak sardynkami. Do 24-ki wsiadło zaledwie kilka osób i każdy miał miejsce siedzące – tak było na calej trasie.
   Przy okazji zobaczyłem jak motorniczy zmienia na “wyświetlaczu” nazwę przystanku docelowego – kręcąc korbką z kabiny wychyla sie na zewnątrz, wystawia na wysięgniku lusterko i podpatruje jaki napis pojawia się nad jego kabiną

   Odpowiedz
   • Dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny.

    Tramwaj 24 jest świetną alternatywą do tramwaju 28. Na chwilę obecną nie jest jeszcze tak popularny, a w mojej opinii jego trasa jest również malownicza i pozwala poznać bardzo fajne dzielnice Lizbony.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Tomek Gwiazda napisał/a:

   “Wyjątkiem jest tramwaj 25 obsługiwany ..”?? Chyba tramwaj 15 😉

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)