Muzeum Płytek Azulejos – magia płytek i nie tylko! [Zdjęcia]

Muzeum płytek azulejos w Lizbonie Lizbona Przewodnik Zwiedzanie Fotografie Zdjęcia Foto

Płytki Azulejos, to Lizbona i cała Portugalia, a Narodowe Muzeum Azulejos, to jedno z najciekawszych muzeów w całej Lizbonie. Bez znaczenia, czy nazwiemy je potocznie muzeum płytek, czy muzeum kafli, to i tak warto je odwiedzić. Dlaczego warto wpisać Muzeum Azulejos w Lizbonie na swój plan zwiedzania Lizbony? Ciekawa jest nie tylko kolekcja przedstawiająca płytki azulejos, ale również sam budynek muzeum – mieści się ono w dawnym Klasztorze Madre Deus (Klasztor Matki Boskiej), który zachwyca swoją architekturą oraz zdobieniami.

Niezdecydowani jeszcze, by dać się oczarować magii płytek azulejos w Lizbonie? A może chcecie poznać dokładnie historię tych kafli, które stały się symbolem nie tylko Lizbony, ale i całej Portugalii i są przedstawiane na większości pocztówek z portugalskich wakacji? Niniejszy tekst prezentuje praktyczny przewodnik po Narodowym Muzeum Azulejos w Lizbonie – aktualne godziny otwarcia, bilety wstępu (aktualne ceny na 2021 rok) oraz zniżki, dojazd oraz opis – a do tego na końcu znajdziecie lokalizację muzeum na turystycznej mapie Lizbony i galerię zdjęć.

Muzeum Azulejos w Lizbonie

Muzeum płytek azulejos zostało stworzone w 1965 roku, a stało się Muzeum Narodowym w 1980 roku. Po portugalsku nazwa się ono Museu Nacional do Azulejo. Jest ono zlokalizowane w dawnym Klasztorze Madre Deus, który został ufundowany przez królową Leonorę w 1509 roku. Klasztor został odbudowany po trzęsieniu ziemi z 1755 roku, a jego wnętrza były jednymi z najwspanialszych w całej Lizbonie – dziś znajduje się w nich właśnie bogata kolekcja lizbońskiego muzeum kafli.

Muzeum płytek azulejos w Lizbonie Lizbona Przewodnik Zwiedzanie Fotografie Zdjęcia Foto

Zwiedzając Muzeum Azulejos nie sposób uniknąć poznawania architektury dawnego Klasztoru Matki Boskiej, gdyż kolekcja muzealna idealna jest wpasowana w pomieszczenia klasztorne. Tym co jednak często robi największe wrażenie na odwiedzających muzeum, jest kościół bogato zdobiony malowidłami oraz panelami z płytek azulejos – warto zwrócić w nim uwagę m.in. na Kaplicę św. Antoniego z XVIII-wieczną barokową dekoracją autorstwa André Gonçalves.

Kolekcja i zwiedzanie muzeum płytek azulejos

Śmiało można powiedzieć, że muzeum kafli lub płytek ceramicznych nie zobaczymy w każdej stolicy europejskiej, a na pewno nie takiego muzeum, jak lizbońskiego Muzeum Płytek. Jego kolekcja jest największą tego typu kolekcją azulejos w Portugalii, a przedstawia ono rozwój płytek azulejos od XV wieku, aż do chwili obecnej.

Muzeum płytek azulejos w Lizbonie Lizbona Przewodnik Zwiedzanie Fotografie Zdjęcia Foto

Zwiedzając muzeum najpierw jesteśmy prowadzeni przez wystawy, które prezentują, jak tworzyło się te magiczne portugalskie kafle oraz jakie były różne techniki i materiały ich tworzenia. Następnie szlak zwiedzania muzeum prowadzi chronologicznie przez wieki rozwoju płytek, aż do dnia obecnego. Cennym elementem kolekcji lizbońskiego muzeum azulejos jest kompozycja azulejos, która przedstawia panoramę Lizbony przed tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi z 1755 roku. Składa się ona z ponad 1300 elementów, a została wykonana w 1738 roku. Ma ona 23 metry szerokości i w całości wykonana jest z biało-niebieskich płytek azulejos.

Dojazd do Muzeum Azulejos w Lizbonie

 • Autobus 742, kierunek “Madre Deus”, spod stacji metra Sao Sebastian (skrzyżowanie niebieskiej i czerwonej linii metra).
 • Autobus 794 z Praca do Comercio do przystanku “Igreja Madre Deus” (zatrzymuje się bezpośrednio pod muzeum).
 • Autobusy 728 (z Belem przez Cais do Sodre i Praca do Comercio) i 759 (z Praca do Comercio lub dworca Oriente) do przystanku Av. Infante Henrique Ponte Xabregas.
 • Metrem do stacji Santa Apolonia (koniec niebieskiej linii), a następnie spacerem ok. 20 minut lub wyżej wymienionymi autobusami.
 • Pociągiem do stacji Estação de Santa Apolónia, a dalej piechotą lub autobusami wyżej wymienionymi.

Muzeum płytek azulejos w Lizbonie Lizbona Przewodnik Zwiedzanie Fotografie Zdjęcia Foto

Czym są płytki azulejos?

Płytki azulejos, czasami nazywane kaflami, są elementem, który bardzo mocna kojarzy się z Portugalią. Azulejos są to cienki płytki ceramiczne, które są pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Mają one najczęściej kształt kwadratu – choć spotykamy również przedstawienia prostokątne oraz owalne. Ich powierzchnia może być jedno lub wielokolorowa, płaska lub z fakturą.

Technikę produkcji kafli azulejos wprowadzili i opracowali na Półwyspie Iberyjskim Maurowie i to właśnie im Portugalia oraz Hiszpania zawdzięczają ten element swojej obecnej kultury. Płytki azulejos składały się na mozaiki przedstawiające wzory geometryczne lub roślinne, a ich celem było ozdobienie oraz urozmaicenie dużych, często pustych, powierzchni. Obecnie płytek azulejos używa się w różnych celach i przedstawiają one różne sceny i motywy – znajdziemy na nich motywy historyczne, obyczajowe lub biblijne.

Muzeum płytek azulejos w Lizbonie Lizbona Przewodnik Zwiedzanie Fotografie Zdjęcia Foto

Bilety oraz zniżki do Muzeum Azulejos

 • Bilet normalny: 5€.
 • Bilet dla seniorów powyżej 65. roku życia: 2,5€.
 • Bilet łączony na Muzeum Azulejos, Narodowe Muzeum Sztuk Dawnych oraz Panteon Narodowy: 15€.
 • Bilet 8 Museus de Lisboa – Museu Nacional do Azulejo + Casa Museu Dr. Anastácio Gonçalves + Museu da Música + Museu do Chiado + Museu Nacional de Arte Antiga + Museu Nacional do Traje + Museu Nacional do Teatro + Panteão Nacional : 25€.
 • Bilet łączony “Azueljo e Panteão” dla Muzeum Azulejos i Panteonu Narodowego: 7€.
 • Bilety z zniżką dla studentów oraz uczniów: 2,5€.
 • Bilet rodzinny (min. 4 osoby): 50% zniżki.
 • Darmowe wstępy: dzieci do 12. roku życia.
 • Podane ceny aktualne są na 2021 rok.

Waiting for azulejos wideo

Warsztaty tworzenia i malowania azulejos w Lizbonie

Muzeum Płytek w Lizbonie organizuje specjalne warsztaty z tworzenia, malowania i zdobienia azulejo. Każdy w nich może uczestniczyć. Odbywają się one zawsze we wtorki i piątki. Wstęp na nie kosztuje 15€/osoba dorosła, 8€/dzieci do 12. roku życia. Podczas warsztatów każdy uczestnik otrzymuje jedną płytkę, którą samodzielnie “wytwarza”, a następnie może zabrać ze sobą. Szczegóły zapisów na warsztaty azulejos w Lizbonie można znaleźć na stronie www muzeum: museudoazulejo.gov.pt.

Muzeum Azulejos – godziny otwarcia

Muzeum Azulejos jest otwarte w dniach: wtorek – niedziela w godzinach 10.00-18.00, ostatnie wejście o godz. 17.30 Jest ono zamknięte w każdy poniedziałek, podobnie, jak większość muzeum i atrakcji w Lizbonie. Do muzeum nie wejdziemy również w Niedzielę Wielkanocną, 1 maja oraz 25 grudnia, a także w dni wolne związane z nowym rokiem. Restauracja i kawiarnia mieszczące się w muzeum są otwarte w tych samych godzinach, co muzeum.

Muzeum płytek azulejos w Lizbonie Lizbona Przewodnik Zwiedzanie Fotografie Zdjęcia Foto

Adres i dane kontaktowe do Muzeum Azulejos w Lizbonie

Museu Nacional do Azulejo
Rua da Madre de Deus, 4, 1900-312 Lisboa
Telf: (+351) 218 100 340
Fax: (+351) 218 100 369
E-mail: geral@mnazulejo.dgpc.pt

Lokalizacja Muzeum Azulejos w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbonie

Muzeum Azulejos na wideo

Galerie fotografii z Muzeum Azulejos w Lizbonie


Zwiedzanie Lizbony polski przewodnik po Portugalii i Lizbonie co warto zobaczyć Muzeum Azulejos Płytek Kafelek w LizbonieMam nadzieję, że ten tekst okaże się dla Ciebie pomocny podczas zwiedzania Lizbony, a szczególnie planowania wizyty w tym niezwykłym muzeum. Polecam gorąco! Płytki azulejos zobaczysz na każdym rogu w historycznym centrum Lizbony, więc jeśli oczarowały Cię one tak samo, jak i mnie oczarowały, to polecam wizytę w tym niezwykłym muzeum, by w pełnić poznać historię portugalskich azulejos.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z polskim przewodnikiem, który opowie Ci dużo o Lizbonie i pokażę jej ciekawe zakamarki, restauracje, opowie o Portugalczykach, to zapraszam do kontaktu. 


  5 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Marta Paczkowska napisał/a:

   Witam! Zastanawiam się, czy można robić zdjecia i video w tym muzeum ?

   Odpowiedz
  • Basia napisał/a:

   Witam Panie Krzysztofie, świetna i bardzo pomocna stronka! Mam pytanie odnośnie darmowych wstępów w 1 nd. m-c w wielu muzeach. Będę w Lizbonie 1.11 który jest również 1 niedzielą. Czy w ten dzień muzea są otwarte?
   Pozdrawiam;)

   Odpowiedz
   • Witam,
    Cieszę się, że strona jest pomocna. Odpowiadając na Pani pytanie: większość muzeów jest otwarta w niedzielę, a z racji tego, że jest to pierwsza niedziela miesiąca, to do większości muzeów wstęp będzie bezpłatny w określonych godzinach. Mimo tego, że jest to Dzień Wszystkich Świętych. Warto jednak za każdym razem sprawdzić na stronie www danego miejsca, czy nie będzie zmian. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Kacper napisał/a:

   Czy jest możliwość zwiedzania samego kościoła za darmo bez muzeum ?

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)