Pomnik Luísa de Camões na granicy Chiado i Bairro Alto

Lizbona Pomnik Luis de Camoes Bairro Alto Chiado Zabytki foto 4

Luís de Camões dumnie spogląda z pomnika ustawionego pośrodku Praça de Luís de Camões na dzielnice Chiado. Sam pomnik Luísa de Camões to popularne miejsce spotkań lizbończyków i turystów, gdyż znajduje się on na granicy dzielnic Bairro Alto i Chiado – blisko z tego miejsca, czy to do rozmaitych restauracji i barów Bairro Alto, czy sklepów Chiado. Pomnik upamiętanijący największego portugalskiego pisarza został odsłonięty w roku 1867 i od tego czasu stanowi nieodłączony element placu, który również nosi imię tego samego znakomitego pisarza.

Przechodząc lub umawiając się pod pomniekiem Luísa de Camões nie zawsze zwrócimy uwagę na sam pomnik oraz postacie na nim przedstawione, gdyż upamiętniają one nie tylko Camoesa, ale również inne zasłużone osoby dla Portugalii. W tym poście zatem przybliżamy historię tego pomnika, gdyż będąc w Lizbonie jest bardzo duża szansa, że będziecie przechodzili przez plac Praça de Luís de Camões i wzniesiecie głowę, by zobaczyć, kto z mieczem i księgą w dłoniach spogląda na setki osób dziennie przechodzących obok pomnika.

Historia pomnika Luísa de Camões w Lizbonie

Pomnik wieszcza Portugalii Luisa de Camoes na obecnym placu Praça de Luís de Camões został odsłonięty 9 października 1867 roku w obecności ówczesnego króla Portugalii – króla Luísa I i jego ojca Ferdynand II Koburga. Pomnik został wyrzeźbiony przez Víctor Bastos, którego pełne imię brzmi António Víctor de Figueiredo Bastos, a którego rzeźby zobaczymy m.in. na Łuku Rua Augusta na placu Praca do Comercio.

Budowa pomnika trwała od roku 1860. Przedstawia on figurę Luísa de Camões wykonaną z mosiądzu wysokości ponad 6 metrów, która spoczywa na 7,5 metrowej wysokości cokole wykonanym z marmuru. Luis de Camoes trzyma w ręce opuszczony miecz, a do piersi przyciska swoje największe dzieło – portugalski epos narodowy pt. “Os Lusiadas”.

Lizbona Pomnik Luis de Camoes Bairro Alto Chiado Zabytki foto 5
Luís de Camões spoglądający na dzielnicę Chiado

Na oktagonalnym cokole znajduje się osiem postaci, które otaczają figurę Luísa de Camões. Każda z nich ma 2,5 metra wysokości, a zostały wykonane z wapienia. Przedstawiają one:

  • Fernão Lopes – historyka portugalskiego, który podjął się prac opisania historii Portugalii od czasów pierwszego władcy Alfonsa Henriquesa do współczesnego historykowi króla Jana I z dynastii Avis.
  • Pedro Nunes – kosmografa i matematyka, który zajmował się doskonaleniem przyrządów pomiarowych. Był królewskim kartografem, profesorem uniwersytetów w Lizbonie i Coimbrze.
  • Gomes Eanes de Azurara – słynnego portugalskiego kronikarza żyjącego w XV wieku
  • Francisco de Sá de Meneses – urodziny w Porto poeata, którego największe dzieło to poemat “Malaca Conquistada”
  • João de Barros – historyka z XVI wieku, któremu zawdzięcza się opisanie historii Portugalii w Indiach, Afryce i Azji
  • Fernão Lopes de Castanheda – pisarza i historyka. Jego dzieło “”História do descobrimento e conquista da Índia pelos portugueses” zostało przetłumaczone na wiele języków
  • Vasco Mouzinho de Quevedo – poete portugalskiego piszącego w XVII wieku, a który urodził się w pobliskim Setubalu
  • Jerónimo Corte-Real – poete z Azorów
Lizbona Pomnik Luis de Camoes Bairro Alto Chiado Zabytki foto 2
Luís de Camões i otaczające go postacie zapisane na kartach portugalskiej historii

Pomnik Luísa de Camões – dziś

Obecnie pomnik Luisa de Camoes to popularne miejsce spotkań w centrum Lizbony. Każdego dnia od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych zobaczymy tam wiele osób, które czekają na kogoś i siedzą u podstaw cokołu lub na ławeczkach otaczających pomnik, czy też po prostu przysiadają na chwilę, by odpocząć. Gdy się z kimś umawiamy w Lizbonie, często robimy to właśnie na pomniku Luisa de Camoes, gdyż blisko stąd czy to na Bairro Alto, czy na Chiado.

Dojazd pod pomnik Luis de Camoes w Lizbonie

Tuż obok pomnika znajduje się mały plac Largo do Chiado, gdzie znajduje się wejście do metra, do stacji “Baixa-Chiado”, która obsługuje niebieską i zieloną linię metra lizbońskiego. Na placu Praca Luis de Camoes znajdują się również przystanki tramwaju 28 – jeden na przeciwko poczty, w kierunku Graca i Martim Moniz, a drugi obok sklepu z papierosami, w kierunku Estrela i Cementerio Prazeres. Znajdziemy tam również przystanki autusowe – linie nr 758 z Cais do Sodre do Portas de Benfica i nocnego autobusu 202 z Cais do Sodre do B.º Padre Cruz.

Lizbona Pomnik Luis de Camoes Bairro Alto Chiado Zabytki foto 1
Pomnik Luisa de Camoes to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań w Lizbonie

Wideo pokazujące pomnik Luis de Camoes

Zobacz lokalizację pomnika Luisa de Camoes na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)