Najpiękniejsze punkty widokowe w Lizbonie

Lizbona Punkty Widokowe Miradouro Miradouro Tarasy Widokowe Taras Panoramiczny Punkt Widokowy Gdzie Są Zestawienie Mapa TOP 10 Lisbona Polski Przewodnik Zestawienie Foto

Gdzie w Lizbonie są najpiękniejsze punkty widokowe? Jakie miradouro oczaruje nas najbardziej? Zapraszamy do przewodnika, który prezentuje subiektywną listę naszych najpiękniejszych punktów widokowych w stolicy Portugalii. Miejsc z uroczym widokiem na całą Lizboną, które sprawią, że pokochamy Lizbonę jeszcze bardziej, a także będziemy na mogli spojrzeć na miasto z innej perspektywy.

Lizbona posiada 16 oficjalnych punktów widokowych, czyli tzw. “miradouro“, bo tak po portugalsku nazywa się punkt widokowy. Nieoficjalnie jest ich jednak pełno! Dlaczego? Bo Lizbona jest położona wzgórzach (według legendy na 7 wzgórzach, podobnie, jak Rzym lub Jerozolima) i to właśnie położenia miasta na wzgórzach sprawia, że może ono nas raczyć podczas zwiedzania wieloma pięknymi widokami.

Nasze zestawienie prezentuje kilka miejsc zarówno z “oficjalnych” punktów widokowych, jak i kilka tych “nieoficjalnych”, które jednak przyjęło się już nazywać “miradouro”. Większość z nich jest w samym turystycznym centrum Lizbony, więc bez trudu można je znaleźć podczas zwiedzania Lizbony. Dla ułatwienia jednak podajemy adresy tych miejsc oraz pokazujemy, jakich widoków można się spodziewać, gdy trafimy w nasze ulubione punkty widokowe portugalskiej stolicy.

Lizbona i punkty widokowe: 10 najpiękniejszych miradouro

Nasz przewodnik prezentuje punty widokowe zarówno w dzielnicy Alfama, Bairro Alto, jak i na pograniczny Chiado i Baixa – czyli w samym centrum Lizbony. Kolejność jest tutaj przypadkowa, więc nią się nie sugerujcie. Pomocne jednak dla Was będą nasze opisy punktów widokowych, dzięki czemu będziecie wiedzieli dla kogo i kiedy, jaki punkt widokowy będzie dobry?

Miradouro de Santa Justa

Punkt widokowy na szczycie windy Santa Justa. Miradouro de Santa Justa oferuje ładny widok na całą dzielnicę Baixa, która została wybudowana od nowa po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1755 roku. widać też z tego miejsca zamek św. Jerzego i zabudowania Alfamy / Mourarii. Wstęp na górny taras Miradouro de Santa Justa jest płatny. Niższy taras punktu widokowego jest bezpłatny dla wszystkich.

Adres Miradouro de Santa Justa: Wejście do strony placu Largo do Chiado lub wjazd windą od strony Rua do Ouro. Czytaj więcej o windzie Santa Justa >>>.


Miradouro de Santa Luzia

Jest to chyba jeden z najbardziej malowniczych punktów widokowych w Lizbonie, który idealnie nadaje się na piękne zdjęcia. Przez większą część roku kwitną tutaj okazałe bugenwille, a uroku punktu widokowego św. Łucji w Lizbonie dodaje pergola z azulejos. Nie zapomnijmy też o widoku, który rozpościera się z tego miejsca – pod nami zobaczymy stare zabudowania Alfamy i rzekę Tejo w całej okazałości.

Adres Miradouro de Santa Luzia: Largo Santa Luzia na Alfamie. Dowiedz się więcej o Miradouro de Santa Luzia >>>.


Miradouro de São Pedro de Alcântara

Punkt widokowy św. Piotra z Alcantary znajduje się miedzy dzielnicami Bairro Alto, Chiado i Baixa. Jest to duży punkt widokowy. Ma on dwa tarasy – górny taras jest zacieniony i jest zdecydowanie bardziej żywy, niż niższy taras. Niższy taras jest pełen słońca, ma ławeczki i jest spokojniejszy – idealny, jeśli szukamy ławeczki w słońcu z ładnym widokiem. Miradouro de São Pedro de Alcântara jest szczególnie popularny wieczorami, gdyż tuż obok znajduje się centrum życia nocnego portugalskiej stolicy. Na Miradouro de São Pedro de Alcântara można wjechać z dzielnicy Baixa windą Glorią.

Adres Miradouro de São Pedro de Alcântara: Rua de São Pedro de Alcântara. Zobacz więcej zdjęć i informacji o punkcie widokowym św. Piotra z Alcantary >>>.


Miradouro da Graça

Miradouro da Graça to punkt widokowy, który może oczarować swoim widokiem i klimatem. Zobaczymy z tego miejsca zamek św. Jerzego w całej okazałości, starą zabudowę dzielnicy Mourarii i całe wzgórze Bairro Alto. Znajduje się tutaj kawiarnie, dzięki czemu w cieniu kilku sosen piniowych można się raczyć widokiem i dobrą kawą, czy kieliszkiem zielonego wina. Miejsce jest dość popularne szczególnie przed zachodami słońca, która z Miradouro da Graça prezentują się bardzo zjawiskowo.

Adres Miradouro da Graça: Calçada da Graça, blisko Largo da Graça. Dowiedz się więcej o punkcie widokowym Graça >>>.


Miradouro Parque Eduardo VII

Jest to mniej popularny wśród turystów punkt widokowy. Dlaczego?Gdyż znajduje się kawałek poza centrum turystycznym Lizbony (jest to jednak odległość spokojnego spaceru, a można też z centrum podjechać metrem). Miradouro Parque Eduardo VII znajduje się na szczycie Parku Edwarda VII, na końcu Av. da Liberdade. Jest to miejsce, z którego rozpościera się widok na całą dzielnicę Baixa, aż do rzeki Tejo. Wrażenie robi również ułożony wzór z żywopłotów. Miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców Lizbony, idealnie nadaje się też na spacery.

Adres Miradouro Parque Eduardo VII: Alameda Cardeal Cerejeira. Można też podjechać metrem, do stacji “Marques de Pombal”, a następnie podejść kilka minut spacerem.


Zobacz nasze wideo ze zwiedzania Alfamy, które pokaże Ci najciekawsze miejsca na Alfamie.

Punkty widokowe w Lizbonie: Miradouro do Chão do Loureiro

Punkt widokowy Chão do Loureiro znajduje się na granicy dzielnicy Alfama i Baixa – jest on zlokalizowany na szczycie budynku, w którym znajduje się parking samochodowy i sklep Pingo Doce. Z punktu widokowego w czasie całego dnia mamy ładny widok na dzielnice Chiado i Bairro Alto oraz, aż do Parku Edwarda VII. Dodatkowym plusem jest też przyjemna restauracja Zambeze.

Adres Miradouro do Chão do Loureiro: Calçada do Marquês de Tancos. Na szczyt budynku, na którym znajduje się punk widokowy można wjechać windą Baixa.


Miradouro da Senhora do Monte

Zdecydowanie Miradouro da Senhora do Monte to jeden z naszych najbardziej ulubionych punktów widokowych w Lizbonie. Oferuje on praktycznie panoramiczny widok na całą Lizbonę. Mimo, że znajduje się kawałek od centrum (można podjechać słynnym tramwajem 28), to warto go odnaleźć podczas swoich wędrówek po Lizbonie. 

Adres Miradouro da Senhora do Monte: Rua Senhora do Monte. Dowiedz się więcej o Miradouro da Senhora do Monte i zobacz, jak tam łatwo trafić >>>.


Punkty widokowe w Lizbonie: Miradouro de Santa Catarina

Punkt widokowy św. Katarzyny, czyli Miradouro de Santa Catarina, jest naszym wyborem, jeśli chodzi o piękne miejsca na zachody słońca. Panuje tutaj luźna atmosfera, jest dość dużo młodzieży. Punkt św. Katarzyny nazywany jest wśród mieszkańców Lizbony “Adamastor”. Dlaczego? Nazwa wzięła się od pomnika potwora morskiego, którego imię, to właśnie Adamastor. Miradouro de Santa Catarina został odnowiony w 2020 roku, dzięki czemu miejsce to jest jeszcze piękniejsze!

Adres Miradouro de Santa Catarina: Rua de Santa Catarina, blisko windy Bica.


Miradouro de Santo Estêvão

Jest to niewielki i mało jeszcze popularny punkt widokowy w centrum Alfamy. Miradouro de Santo Estêvão znajdziemy wśród uliczek tej malowc zniej dzielnicy. Jest to miejsce spokojne. Mamy z niego widok na dachy Alfamy i rzekę Tejo. Nie ma tutaj tłumów turystów, nawet w szczycie sezonu turystycznego w portugalskiej stolicy.

Adres Miradouro de Santo Estêvão: Beco do Carneiro.


Punkty widokowe w Lizbonie: Miradouro das Portas do Sol

Punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol to zdecydowanie faworyt wśród większości turystów, którzy odwiedzają Lizbonę. Nie przypadkowo – jest to jeden z najładniejszych i najpopularniejszych miradouro w Lizbonie. Widać z niego pięknie pastelowe budynki starej Alfamy z czerwonymi dachami, rzekę Tejo i monumentalne budowle. Dojedziemy tutaj słynnym tramwajem 28, który regularnie przejeżdża obok Miradouro das Portas do Sol. Działa tutaj też kilka kawiarni i restauracji, więc jest to idealnie miejsca na chwilę przerwy również.

Adres Miradouro das Portas do Sol: Largo Portas do Sol. Przeczytaj więcej o Miradouro das Portas do Sol >>>


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


    1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)