Przewodnik po Alfamie …hmmm? Łatwo napisać przewodnik po Lizbonie, jednak napisać przewodnik po Alfamie już nie jest tak łatwo, mimo, że dzielnica Alfama w Lizbonie to ikona stolicy Portugalii. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Lizbony, jak i całej Portugalii. Pisze o Alfamie każdy przewodnik z napisem “Lizbona” na okładce. Jest to swoiste nagromadzenie ważnych i ciekawych zabytków, kościołów, lokalnych miejsc, a to wszystko wśród labiryntu wąskich i stromych uliczek z muzyką fado w tle i kieliszkiem zielonego wina. Alfama to wreszcie miejsce, gdzie tradycja Lizbony sprzed lat zachowała się w najczystszej formie.
Nie można powiedzieć, że poznało się Lizbonę, jeśli nie było się na Alfamie. Jest to najstarsza dzielnica Lizbony, która przetrwała tragiczne trzęsienie ziemi z roku 1755. Dzięki temu zachowała ona swój dawny urok i wdzięk, który dziś czaruje lub zniechęca do niej turystów spacerujących jej wąskimi uliczkami oraz próbujących znaleźć jej wszystkie zabytki i atrakcje turystyczne w plątaninie schodów, przejść, zaułków – to opadających, to znów wznoszących się ulic pod baldachimem suszącego się prania.
Poniższy przewodnik po Alfamie pokazuje i opisuje najciekawsze miejsca, zabytki i atrakcje Alfamy. Zobaczcie, czym może Was zauroczyć ta dzielnica i jaką trasę zwiedzania najlepiej wybrać. Do tego zamieszczamy szereg informacji praktycznych, wideo ze zwiedzania i dużo zdjęć, które pokażą Wam dlaczego tak bardzo kochamy dzielnicę Alfama w Lizbonie.
CHCESZ ZWIEDZIĆ ALFAMĘ Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM I POZNAĆ JESZCZE LEPIEJ HISTORIĘ TEJ DZIELNICY I JEJ ZABYTKÓW?
NAPISZ DO NAS E-MAIL NA ADRES INFO@INFOLIZBONA.PL I ZOBACZ, CZY MAMY JESZCZE WOLNE TERMINY NA WYCIECZKI PO ALFAMIE.
Przewodnik po Alfamie w Lizbonie
„(…) zamiast ulic mają tu strome ścieżki (…) a domy zbudowano tak blisko siebie, że z wyjątkiem dzielnicy kupieckiej, trudno znaleźć tu ulicę szerszą niż 2,5 m” pisał Osbern, kronikarz króla Alfonsa I Zdobywcy, pierwszego króla Portugalii, który zdobył Lizbonę z rąk Maurów w roku 1147. Dlatego na zwiedzanie Alfamy koniecznie trzeba wziąć wygodne buty. Czy warto brać mapę? I tak się zgubimy, ale w tym właśnie urok Alfamy – zgubić się w jej wąskich uliczkach i próbować odkrywać ją samodzielnie. Mapa niech pokaże nam tylko mniej więcej lokalizację najważniejszych miejsc w tej dzielnicy. A nawet gdy nie będziemy wiedzieli, gdzie jesteśmy, to kierujmy się w dół, ku rzece Tag, lub po prostu zapytajmy się mieszkańców, jak znaleźć miejsce, którego szukamy.
Alfamę i jej atrakcje najlepiej zwiedzać na piechotę, jednak jest jeszcze jeden sposób, który jest ciekawy, a który również pozwoli nam zwiedzić najważniejsze miejsca w tej dzielnicy Alfamy. Mowa tutaj o zakupie biletu jednodniowego i poruszanie się słynnym tramwajem 28, którego trasa przebiega w bliskiej odległości, lub tuż obok, najważniejszych zabytków Alfamy. Więcej o tramwajach w Lizbonie można przeczytać tutaj: Tramwaje w Lizbonie: ceny biletów, linie, rozkład jazdy >>>, a o cenach biletów tutaj: Ceny i rodzaje biletów na autobusy, metro, tramwaje, windy, promy i pociągi w Lizbonie >>>.
Wycieczkę po Alfamie najlepiej zacząć… od dzielnicy Graca, leżącej tuż obok, a gdzie znajduje się punkt Miradouro de Graça. Na punkcie widokowy Miradouro de Graça znaleść można kiosk serwujący ciepłe i zimne napoje, a do tego kilkanaście stolików i ławek, a to wszystko w otoczeniu drzew rzucających cień i okazałego kościoła Igreja da Graça. Mimo, że popularnie jest on nazywany punktem widokowym Graça – Miradouro da Graça po portugalsku – to jego oficjalna nazwa to Miradouro Sophia de Mello Breyner Andresen. Nosi on imie słynnej portugalskiej pisarki, której to właśnie to miejsce, było ulubionym miejscem w Lizbonie.
Na Miradouro de Graça warto zwiedzić Klasztor i kościół Graça. Klasztor i kościół Graça, po portugalsku Convento e Igreja da Graça, znajdują się tuż obok popularnego punktu widokowego Miradouro da Graca. Założony przez pustelników św. Augustyna w 1271 roku klasztor przeszedł wiele zmian. Klasztor i kościół zostały sklasyfikowane jako pomnik narodowy w 1910 roku. Chociaż klasztor obecnie częściowo służy dla celów wojskowych, to kościół jest otwarty dla publiczności, a wizyta w nim jest punktem obowiązkowym, jeśli wybieramy się na zwiedzanie Alfamy lub Gracy. Po trzęsieniu ziemi w 1755 roku Igreja da Graça został zniszczony, by następnie zostać odbudowanym przez architektów Tomás Caetano de Sousa i Manuel Caetano de Sousa. Prace te dały kościołowi Igreja da Graça obecny barokowy wygląd, który w połączeniu z pobliskiem punktem widokowym jest idealnym tematem do zdjęć z Lizbony. Zobacz również: Kościoły i klasztory w Lizbonie: Igreja da Graça – godziny otwarcia, historia, dojazd, zdjęcia >>>. Kawałek dalej od punktu widokowego Graca znajduje się punkt widokowy Nossa Senhora de Monte >>>.
ZOBACZ NASZE WIDEO ZE ZWIEDZANIA ALFAMY Z PRZEWODNIKIEM
Z tego miejsca schodzimy do jednej z najważniejszych atrakcji i zabytków Lizbony – zamku św. Jerzego. Zamek św. Jerzego dumnie góruje nad Lizbona. Lizbona jest dumna ze zamku św. Jerzego, którego korzenie sięgają do czasów Maruów, a którego historia jest mocna powiązana z historią miasta. Po portugalsku to Castelo de São Jorge – bez trudu znajdziemy do niego drogę z różnych części miasta. Pierwsze fortyfikacje na wzgórzu zamkowym powstały jeszcze za czasów rzymskich, kiedy to Lizbona i okoliczne ziemie były pod panowienim Rzymu. Zamek, który możemy oglądać dzisiaj, został wzniesiony przez Maurów w X wieku i był pod ich panowaniem, aż do XII wieku, dokładnie do roku 1147, kiedy to zamek, jak i cała Lizbona, zostały zdobyte z rąk Maurów przez pierwszego króla Portugalii – Afonso Henriques – w ramach II krucjaty. Z tym wydarzeniem wiąże się portugalska legenda – rycerz imieniem Martin Moniz, zauważając, że jedne z wrót są otwarte, własnym ciałem uniemożliwił ich zamknięcie. Rycerz zginął, ale to umożliwiło zdobycie zamku. Czytaj więcej o zamku św. Jerzego w Lizbonie i jego historii: Zamek św. Jerzego w Lizbonie – wstęp, bilety, opis, historia, godziny otwarcia, zdjęcia >>>.
Teraz warto uda się na spacer uliczkami Alfamy, które zaprowadzą do kościoła i klasztoru św. Wincentego. Klasztor i kościół São Vicente de Fora – po portugalsku Convento e Igreja de São Vicente de Fora – to jeden z najbardziej charakterystycznych kompleksów na Alfamie, widoczny z większości miejsc Alfamy. Zwiedzając tą dzielnicę Lizbony warto zajrzeć do środka kościoła, który równie okazale prezentuje się również z zewnątrz. Budynek kościoła i klasztoru pochodzi z roku 1147, kiedy to pierwszy król Portugalii – Afonso Henriques – zlecił wybudowanie kompleksu budynków dla Zakonu Augustynów, po tym, jak wyzwolił Lizbonę z rąk Maurów. Klasztor, zbudowany w stylu romańskim poza murami miasta i był jednym z najważniejszych budynków klasztornych w średniowiecznej Portugalii. Dowiedz się więcej: Klasztor i kościół São Vicente de Fora w Lizbonie >>>.
Tuż obok znajduje się inny budynek widoczny praktycznie z każdej części Alfamy – Igreja de Santa Engracia. Kościół Santa Engracia w Lizbonie lub inaczej św. Engracii, po portugalsku Igreja de Santa Engrácia, to XVII wieczny zabytek Alfamy, jak i całej Lizbony, który jest też atrakcją turystyczną Portugalii nie tylko ze względu na architekturę, ale również fakt związany z jego historią – jego budowa trwała ponad 284 lata, a w XX wieku utworzono w nim Panteon Narodowy, Panteão Nacional po portugalsku, gdzie spoczywają lub znajdują się groby osób zasłużonych dla Portugalii. Budowę kościoła Igreja de Santa Engrácia rozpoczęto w roku 1681 według projektu architekta João Antunes, który był jednym z najważniejszych architektów baroku ówczesnej Portugalii. Wcześniej na miejscu budowanego kościoła stał inny kościół z roku 1568. W roku 1712 prace przy budowie obecnego Panteonu Narodowego w Lizbonie zostały wstrzymane przez króla Portugalii Jana V, a kościół został dokończony dopiero w XX wieku, a dokładnie w 1966 roku. Stąd też wzięło się portugalskie określenie „Obras de Santa Engrácia”, co znaczy niedokończoną, ciągnąca się długo, rzecz lub prace. Zobacz w jakich godzinach jest otwarty ten kościół i ile kosztuje wstęp: Lizbona: Panteon Narodowy (Kościół Igreja de Santa Engracia) – architektura, zdjęcia, opis, lokalizacja >>>.
Jeśli zwiedza się Alfame we wtorek lub sobotę, to czeka na zwiedzających dodatkowa atrakcja. W każdą sobotę i wtorek u jego podnóża odbywa się słynny Targ Złodziei nazywany również czasami Targiem Złodziejki w Lizbonie. Targ złodziei w Lizbonie, to po portugalsku Feirra da Ladra i jest to jedna z najciekawszych atrakcji nie tylko dzielnicy Alfama, ale i całej Lizbony. Targ złodziei w Lizbonie to nic innego, jak targ staroci, tyle, że ten w Lizbonie ma swoją historię, która odnosi się to mrocznych stron ludzkiej natury. Mało jest miejsc, które z jednej strony zachowały swój tradycyjny urok, a z drugiej stanowią ciekawą atrakcję turystyczną – Feira da Ladra bez wątpienia posiada obydwie te cechy. Nazwa może zaciekawić, jednak obecnie ma już ona mało wspólnego z przeszłością, gdy to właśnie na tym targu dokonywano transakcji nie całkiem legalnych, a samo miejsce stanowiło centrum wymiany lub sprzedaży rzeczy, których pochodzenie nie było do końca jasne. Dziś wszystko odbywa się już całkowicie legalnie i zgodnie z prawem – tak choćby zapewniają miejscowe władze i przewodniki. Galeria zdjęć z Feira da Ladra: Lizbona: Feira da Ladra, targ złodzei, czyli słynny targ staroci w Lizbonie [Zdjęcia] >>>.
Zwiedzanie Alfamy ciąg dalszy …
Warto następnie zejść w dół, do rzeki Tejo, by zobaczyć Muzeum Militarne. Muzeum Militarne w Lizbonie, czasami nazywane Muzeum Wojskowości, mieści się na terenie XVI-wiecznej stoczni i posiada ono największą na świecie, a w opinii wielu również najwspanialszą, kolekcję artyleryjską. Wśród zbiorów Museu Militar de Lisboa, jak brzmi portugalska nazwa tego muzeum, znajdziemy m.in. miecz słynnego Vasco da Gamy, różne rodzaje armat, pistoletów i broni białej, a także trasę, która prowadzi zwiedzających przez historię Portugalii. Architektura Muzeum Militarnego w Lizbonie to przede wszystkim barok – budynek muzeum mieszczący się tuż przy stacji kolejowej St. Apolonia posiada nie tylko barokową elewację, ale również bogato zdobione, głównie w stylu barokowym, wnętrza. Pomieszczenia mieszczące kolejkę Muzeum Militarnego w Lizbonie są ozdobione obrazami, które przedstawiające sceny batalistyczne, bitwy, żołnierzy i broń, co dodatkowo dodaje kolorytu i atrakcyjności Museu Militar de Lisboa. Sprawdź godziny otwarcia Muzeum Militarnego w Lizbonie: Lizbona: Muzea – Muzeum Militarne w Lizbonie (Museu Militar de Lisboa) >>>.
By poznać historię muzyki fado, z której słynie nie tylko Alfama i Lizbona musimy się udać kawałek w stronę centrum, do placu Largo do Chafariz de Dentro, gdzie mieści się Muzeum Fado. Muzeum Fado prezentuje kulturę fado i jej wpływ od samych początków tej muzyki, które sięgają XIX wieku i biednych dzielnic Lizbony, po jej rozkwit i rozwój popularności, cenzurę którą była objęta za rządów dyktatora Salazara, po jej obecny kształt i rolę we współczesnej Portugalii. Prześledzić w nim możemy również i zapoznać się z gitarą portugalską (guitarra portuguesa), która to jest nieodłącznym atutem fado. Dowiedz się więcej o Muzeum Fado w Lizbonie i poznaj, czym jest muzyka fado: Muzeum Fado i sekrety muzyki fado w Portugalii >>>.
Udajemy się teraz ponownie w górę krętymi uliczkami Alfamy, aby zobaczyć jeden z najlepszych widoków na Alfamę. Naszym celem jest punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol. Miradouro das Portas do Sol to jedno z głównych i najbardziej obleganych miejsc Alfamy. Jego lokalizacja jest bardzo łatwa do znalezienia, dzięki czemu i dojazd w to miejsce nie stanowi żadnego problemu. Z punktu widokowego Miradouro das Portas do Sol, którego nazwa, jakbyśmy chcieli przetłumaczyć ją na język polski znaczy „punkt widokowy bram słońca”, rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Alfame. Jest to jeden z tych widoków znanych z pocztówek wysyłanych z Lizbony. Widzimy nie tylko czerwone dachy budynków Alfamy budujących labirynt uliczek tej dzielnicy, ale również m.in. Klasztor i kościół św. Wincentego, którego figura również stoi na tym punkcie widokowym, a który jest też oficjalnym patronem Lizbony. Dodatkowo zobaczyć możemy m.in. błyszczącą w słońcu kopułę Panteonu Narodowego, kościół św. Stefana lub też drugi brzeg rzeki Tag. Galerie zdjęć z Miradouro das Portas do Sol: Punkty widokowe w Lizbonie: Miradouro das Portas do Sol – dojazd, lokalizacja, zdjęcia >>>.
Tuż obok punktu widokowego, w 18-wiecznym pałacu z widokiem na punkt widokowy Portas do Sol, znajduje Muzeum Sztuk Dekoracyjnych należące do Fundacji Ricado Espirito Santo, którego kolekcja pokazuje różne aspekty sztuk dekoracyjnych, w tym m.in. meble wykonane w stylu indoportugalskim. Jeśli mamy trochę czasu wolnego zwiedzając Alfamę w Lizbonie, to warto zwiedzić to muzeum, by zobaczyć, jak rozwijała się sztuka dekoracyjna w Portugalii i jaki miała ona wpływ w rejonach, które kiedyś znajdowały się pod panowaniem korony portugalskiej. Kolekcja Muzeum Sztuk Dekoaryjnych w Lizbonie liczy ponad 1300 eksponatów, a zakres czasowy przedmiotów w niej prezentowanych sięga już XV wieku. Znajdziemy tam m.in. chińską porcelaną zdobioną motywami pochodzącymi z Portugalii, meble w stylu indoportugalskim pochodzące z XVII i XVIII wieku, flamandzkie gobeliny i wiele innych obiektów. Więcej o muzeum tutaj: Muzea w Lizbonie: Muzuem Sztuk Dekoracyjnych na Alfamie >>>.
Ładne miejsca i punkty widokowe na Alfamie
Dosłownie kilkanaście kroków niżej znajdziemy kolejny punkt widokowy – Miradouro de Santa Luzia. Jest to drugi, po Miradouro das Portas do Sol, najbardziej znany i popularny punkt widokowy na Alfamie, który oferuje przepiękny widok na Alfamę i rzekę Tag przepływającą przez Lizbonę, a przy okazji oferuje kilka miejsc, gdzie w cieniu można odpocząć i podziwiać widok na czerwony dachy Alfamy. Punkt widokowy św. Łucji w Lizbonie (po portugalsku Miradouro de Santa Luzia), to stosunkowo niewielki, ale bardzo miły i przyjemny punkt widokowy w Lizbonie. Tuż obok punktu widokowego znajduje się biały, mały, kościół św. Łucji, który stanowi dodatkową wskazówkę pomagającą znaleźć to miejsc. Na ścianach wspomnianego kościoła św. Łucji, od strony punktu widokowego, znajdują się dwa, okazałe, panele płytek azulejos (płytek ceramicznych), którze przedstawiają sceny z historii Lizbony. Jeden panel pokazuje plac Terreiro do Paco, czyli Praça do Comercio, przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku. Drugi panel pokazuje krzyżowców oblegających zamek św. Jerzego, czyli Castelo de Sao Jorge, w trakcie podboju Lizbony w roku 1147.
Jeśli mamy więcej czasu, a lubimy filmy o Lizbonie lub czytaliśmy książki o Lizbonie, to możemy udać się spacerem do słynnej kawiarni Cafe do Electrico. Kawiarnia Cafe do Electrico znajduje się niecałe 5 minut spacerem od punktów widokowych Portas do Sol i Santa Lucia. Kawiarnia ta znana jest m.in. z doskonałego filmu “Imagine” lub książek o Lizbonie – jak np. “Lizbona. Miasto, które przytula”. Tuż obok kawiarnia przejeżdża słynny tramwaj 28, więc jest to też dodatkowa okazja, by zrobić dobre zdjęcia tego pięknego, żółtego symbolu Lizbony. Dowiedz się więcej o Cafe do Electrico w Lizbonie >>>.
Obok Cafe do Electrico znajdują się też ładne tęczowe schody i kolorowa uliczka na Alfamie. Piszemy o nich więcej tutaj: Gdzie na Alfamie znajduje się kolorowa uliczka i tęczowe schody> >>>. Jest to miejsce bardzo lokalnem, nieduże, ale klimatyczne. Jeśli jesteśmy w okolicach Cafe do Electrico to warto je odwiedzić. Szczególnie, że nie jest ono zbyt popularne wśród turystów z całego świata.
Schodząc już z dzielnicy Alfama w kierunku dzielnicy Baixa zwiedzić można, a nawet trzeba, najstarszy kościół i najważniejszy w Lizbonie – Katedrę Se. Lizbona, jak każde inne miasto w Portugalii, posiada swój główny kościół – jest to Katedra Sé, której pełna nazwa brzmi Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie, a w Lizbonie mówi się na nią po prostu Sé de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego historia sięga czasów zdobycia Lizbony przez krzyżowców. Cechuje go nie tylko ciekawa architektura i historia, ale również tłumy turystów, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków Lizbony. Lizbońska katedra jest wybudowana na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami. Główna fasada Katedry Sé przypomina starą katedrę w Coimbrze, a ma ona charakter obrony – wyróżniają ją dwie wieże zwieńczone flankami oraz grube mury. Tego typu architektura jest charakterystyczna dla większości najstarszych kościołów w Portugalii. Długość katedry to 90 metrów, a szerokość40 metrów. Przeczytaj więcej o Katedrze Se: Katedra Sé w Lizbonie – architektura, zwiedzanie, godziny otwarcia, zdjęcia >>>.
Ostatnim miejscem na mapie turystycznej Alfamy, które warto zobaczyć jest kościół świętego Antoniego w Lizbonie, po portugalsku Igreja de Santo António de Lisboa. Jest on poświęcony świętemu Antoniemu z Lizbony, który znany jest na całym świecie, jako św. Antonii z Padwy. Zgodnie z tradycją, kościół św. Antoniego został zbudowany na miejscu, gdzie święty urodził w roku 1195. Święty Antonii tak naprawdę nazywał się Fernando de Bulhões, a w roku 1220, podczas studiów w mieście Coimbra, wstąpił do zakonu franciszkanów, przyjmując imię Antonio. Dziś na miejscu jego urodzin stoi jeden z najbardziej popularnych kościołów w Lizbonie, który posiada również swój polski akcent, a to za sprawą Jana Pawła II, który odsłonił pomnik znajdujący się przed kościołem. Czytaj więcej: Kościół św. Antoniego w Lizbonie – opis i historia >>>.
Alfama w Lizbonie: Jak się tam dostać, dojść lub dojechać?
- Spacerem do dzielnicy Alfama: z centrum wystarczy śledzić tory tramwaju 28, które przecinają Rua Augusta – główny deptak dzielnicy Baixa. Idąc od placu Rossio w kierunku Praca do Comercio, gdy zobaczymy tory tramwajowe, to skręcamy w lewo i na Alfamę wejdziemy po ok. 5 minutach.
- Tramwaj na Alfamę: tramwajem nr 28 z placu Martim Moniz lub tramwajem nr 12 z Praca da Figueira. Wysiadamy na punkcie widokowym Portas do Sol.
- Autobus na Alfamę: autobusem 737, który jedzie z Praca da Figueira pod zamek św. Jerzego.
- Metro na Alfamę: jedziemy metrem do ostatniej stacji niebieskiej linii metra – “Santa Apolonia”, a następnie spacerem pod Panteon Narodowy.
- Pociąg na Alfamę: pociągiem do stacji “Santa Apolonia”. Pociąg można złapać na przykład z dworca Oriente w Parku Narodów, a następnie spacerem pod Panteon Narodowy. Jest to opcja polecane dla osób, które jadą do Lizbony np. z Porto lub zwiedzają Park Narodów z oceanarium.
Przewodnik po Alfamie: Najważniejsze zabytki i miejsca
Temu tematowi poświęciliśmy osobny wpis pt. TOP 5 Zabytków i atrakcji turystycznych na Alfamie >>>. Zapraszamy do zapoznania się z nim. Dla osób, które jednak nie mają czasu pomagamy i w skrócie wymieniamy, że są to:
- Katedra Se >>>
- Punkt widokowy Portas do Sol >>>
- Zamek św. Jerzego >>>
- Targ Złodziei, czyli Feira da Ladra >>>
- Kościół św. Wincentego >>>
Jest to jednak nasz subiektywny wybór, który został oparty na opiniach turystów oraz zainteresowaniu różnymi miejscami na Alfamie. Na Alfamie można spędzić cały dzień i bynajmniej nie za sprawą zabytków, lecz za sprawą klimatu – to jest chyba właśnie największa atrakcja dzielnicy Alfama!
Przewodnik po Alfama – informacje praktyczne
- Warto wziąć ze sobą wygodne buty. Alfama ze względu na swoje brukowane uliczki wymaga dobrych butów… i choć minimalnej kondycji.
- Najbardziej zatłoczone miejsce na Alfamie, to punk widokowy Portas do Sol. Na punkcie widokowym św. Łucji jest już znacznie spokojniej.
- Na zamek warto się wybrać, by podziwiać zachód słońca – nie ma wtedy również dużych kolejek.
- W turystycznych miejscach dzielnicy Alfama należy uważać na kieszonkowców, w szczególności w okolicach Katedry Se oraz zamku św. Jerzego.
- Alfamę najwygodniej się zwiedza spacerem, ale jeśli ktoś nie ma sił, to warto skorzystać z tramwaju 28.
- Warto się wybrać na Alfamę wieczorem, po zmroku, kiedy uliczki tej dzielnicy są oświetlone żółtym światłem.
- Wieczorem, w okolicach Muzeum Fado można znaleźć wiele restauracji z muzyką fado – zanim zamówimy sprawdźmy, czy nie ma minimalnej kwoty, którą należy wydać na konsumpcję w tym lokalu.
- W czerwcu Alfama zapełnia się ludźmi za sprawą święta Festas de Lisboa i cała Alfama wtedy pachnie grillowanymi sardynkami
Zobacz lokalizację miejsc, zabytków i atrakcji turystycznych Alfamy na turystycznej mapie Lizbony
Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie
Zobacz, gdzie do jakich zabytków w Lizbonie można kupić bilet online, co pozwoli zaoszczędzić czas
Alfama – galeria zdjęć
Poniższa galeria zdjęć prezentuje najciekawsze zabytki i atrakcje Alfamy. Nasze ulubione miejsca. Lokalne zakamarki, piękne widoki i malownicze punkty widokowe. Zobaczcie, czym czego się spodziewać po zwiedzaniu Alfamy.
5 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Nie wyjeżdżaj z Lizbony bez-subiektywny poradnik i przewodnik napisał/a:
[…] to wreszcie miejsce, gdzie tradycja Lizbony sprzed lat zachowała się w najczystszej formie. Czytaj więcej o Alfamie w Lizbonie>>> i poznaj możliwości zwiedzania Alfamy […]
Magda napisał/a:
Za to moja bajka 🙂 (choć jeszcze nie byłam ale wystarczyło poczytać i zdjęcia obejrzeć)
Już zarezerwowałam apartament w tym urokliwym zakątku Lizbony ale nie jestem pewna czy to rozsądna decyzja. Wybieramy się z mężem i 10 letnim synem na sześć dni w lipcu – więc zwiedzanie tylko rano i wieczorem. No i teraz martwię się czy powroty będą bezpieczne a lubimy długo i do późna spacerować. Konkretnie chodzi mi o ulicę Largo de Santo Estevao. Będę wdzięczna za radę, bo od tygodnia zastanawiam się czy nie poszukać czegoś innego.
A w ogóle rewelacyjny, bardzo przydatny blog. Wycieczka do Sintry i wiele wiele innych rzeczy. Naprawdę kawał dobrej roboty – w zasadzie nie ma potrzeby przeszukiwania Internetu, wszystko jest tutaj. Super!
Krzysztof Gierak napisał/a:
Proszę się nie obawiać Alfamy i spokojnie rezerwować apartament. Myślę, że Alfama się Pani spodoba, a mieszkanie w samym jej centrum będzie dodatkowym plusem. Alfama do godziny 24 żyje, są na niej ludzie, a to głównie za sprawą lokali z fado, więc też nie trzeba się obawiać późnych powrotów do domu. Pozdrawiam i udanego pobytu w Lizbonie!
Darek napisał/a:
Niestety Alfama to nie moja bajka. Po pierwsze moje chore nogi nie niosą mnie po stromizmach. Dalej jestem raczej estetą, i jak zobaczyłem totalnie odrapany i zniszczony budynek instytutu restautacji zabytków to się mocno zdziwiłem. Wydaje się też, że Portugalczycy nie przepadają za turystami, zwłaszcza w Alfamie. Pani motornicza w tramwaju 28 zatrzymała tramwaj i podeszła do mojego znajomego, żeby go zrugać, za to że się wychyla prze okno (bez szyby) i robi zdjęcia, nie przeszkadzał jej natomiast osobnik wiszący na schodkach na zewnątrz tramwaju. No a największy szok przeżyliśmy jak jakiś podstarzały Portugalczyk podszedł do nas z groźnie wyglądającym psem i zaczął się wydzierać niezadowolony że robimy zdjęcia uliczkom. Początkowo nie wiedzilieliśmy o co mu chodzi, a na nasze pytanie Portugalczyk rzucił się na nas z rękami. Chcieliśmy wezwać policję, ale w końcu to wakacje, szkoda nerwów.
Nie rozumiem, może faktycznie zdjęć nie wolno robić na Alfamie? Ale to już by była paranoja. Do tego wszystkiego piwko i kawa średnio 3 razy droższe niż gdzie indziej (do tego akurat przywykliśmy – im gorsza dziura, tym drożej).
Pewnie źle trafiliśmy, ale tak czy inaczej wspomnienia z Alfamy mało ciekawe…
Krzysztof Gierak napisał/a:
Witam,
Miał Pan zatem wyjątkowego pecha w tej Alfamie! Opisane sytuacje naprawdę nie należą do normalnych, zdarzają sporadycznie. Następnym razem proszę napisać do mnie – aby zatrzeć te negatywne wspomnienia, obiecuję, że pokazę Alfamę, którą kocham i w której łatwo da się zakochać.
Pozdrawiam serdecznie!