Klimat Lizbony i Portugalii

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Lizbona posiada bardzo łagodny i przyjemny klimat z gorącymi i suchymi latami oraz deszczowymi, wilgotnymi zimami. Śnieg nie występuje prawie wcale w Lizbonie, a zimy przypominają polską wczesną wiosnę lub późną jesień. Lato, które trwa średnio od czerwca do końca września to okres wysokich temperatur oscylujących w granicach 25°C-30°C. 

W skrócie można napisać, że Portugalia to zderzenie trzech odmian klimatu podzwrotnikowego. Na wybrzeżu panują wilgotne wiatry, które wieją znad Oceanu Atlantyckiego, w głębi kontynentu bezdeszczowe lata, podczas których temperatura sięga nawet 40°C, i suche zimne zimy, które trwają średnio od listopada do marca z temperaturą ok. 12°C. Natomiast południe Portugalii to klimat śródziemnomorski z upalnym okresem letnim i chłodnymi, wilgotnymi zimami.

Lizbona: Klimat

Lizbona ma klimat podzwrotnikowy-śródziemnomorski z łagodnymi zimami i gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 21,5°C (70,7°F) w ciągu dnia i 13,5°C (56,3°F) w nocy. Średnia temperatura morza wynosi 17,5°C (63,5°F). Śnieg w okresie zimowym występuje rzadko, jednak opady śniegu miały miejsce m.in. w 1993, 1994, 2006 i 2007. W najzimniejszym miesiącu – styczniu – najwyższa temperatura w ciągu dnia waha się w granicach od 11 do 19°C (52 do 66°F), a najniższa teperatura w nocy wynosi od 3 do 13°C (37 do 55°F). Średnia temperatura wody wynosi wtedy 15°C (59°F). w najcieplejszym miesiącu – sierpniu – najwyższa temperatura w ciągu dnia, na ogół mieści się w zakresie od 26 do 34° C (79 do 93° C), a temperatury w nocy waha się od 16 do 21° C (od 61 do 70° F), średnia temperatura wody wynosi 20° C (68° F).

Lizbona klimat pogoda Lisbon weather climat Portugal
Wykres klimatyczny dla Lizbony | www.portugal.climatemps.com

Generalnie sezon letni trwa około 6 miesięcy, od maja do października. Trzy miesiące – marzec, kwiecień, listopad – są przejściowe, czasami temperatura przekracza w nich 20° C (68° F), a średnia temperatura w tych trzech miesiacach to od 18,9° C (66° F) w ciągu dnia do 12,0° C (53,6° F) w nocy. Grudzień, styczeń i luty to najzimniejsze miesiące, przy średniej temperaturze 15,5° C (59,9° F) w ciągu dnia i 8,9° C (48,0° F) w nocy. Wśród wszystkich metropolii w Europie Lizbona ma najcieplejsze zimy i najłagodniejsz przebieg nocnych temperatur. Deszcz występuje głównie w zimie, a lata są na ogół suche. Słoneczne godziny to około 2800 godzin rocznie, ze średnio 4,6 godzin słońca na w grudniu do średnio 11,4 godzin słońca na dzień w lipcu.

Pogoda i klimat w Lizbonie tabele średnie temperatury lato jesień wiosna zima w Lizbonie opis kiedy przyjechać do Portugalia Lokalny przewodnik

Portugalia: Klimat Portugalii

Klimat Portugalii jest zdefiniowany jako klimatu śródziemnomorskiego i jest jednym z najcieplejszych klimatów w całj Europie. Średnia roczna temperatura w kontynentalnej części Portugalii waha się od 12° C (53,6 ° F) w górzystej północy do ponad 18° C (64,4 ° F) na południe. Algarve, oddzielone od regionu Alentejo, górami sięgającymi do 900 metrów (3000 stóp), w Pico da Foia, ma klimat podobny do południowych obszarów przybrzeżnych Hiszpanii i Południowej Kalifornii.

Średnie roczne opady kontynencie wahają się od nieco ponad 3000 mm /m2 w północnych górach do mniej niż 300 mm /m2 w obszarze rzeki Massueime. Szczyt Pico odbiera największe roczne opady (ponad 6250 mm / m2 rocznie) w Portugalii, zgodnie z dabymi z Instituto de Meteorologia.

Różne typy klimatu w Portugalii
Różne typy klimatu w Portugalii | Źródło: www.meteopt.com

Opady śniegu występują regularnie w wewnętrznej części północy kraju i w centrum kraju, w szczególności w rejonach Vila Real, Bragança, Viseu i Guarda. W zimie temperatura może spaść poniżej -10° C (14,0 ° F) w szczególności w Serra da Estrela, Serra Geres i Serra de Montesinho. W tych miejscach śnieg może spaść w każdej chwili od października do maja. W południowej części kraju opady śniegu są rzadkie.

Lizbona pogoda klimat temperatury kiedy warto przyjechać do Lizbony zwiedzanie opady jaka jest pogoda w Lizbonie wykres tabele klimatyczne wskazówki przewodnik Lisbona

Portugalia ma od 2500 do 3200 godzin słonecznych w roku, średnio 4-6 godziny w zimie i 10-12 h w lecie, z wyższymi wartościami na południu i w części południowo – zachodniej.


Map from PlanetWare.com

Temperatura powierzchni morza na zachodnim wybrzeżu kontynentalnej części Portugalii wynosi od 13° C (55,4 ° F) do 15° C (59,0 ° F) w zimie od 18° C (64,4 ° F)  do 20° C (68,0 ° F) latem. Na południowym wybrzeżu waha się od 15° C (59,0 ° F) w zimie i wzrasta w lecie do około 23° C (73.4 ° F) od czasu do czasu osiągając nawet 26° C (78,8 ° F).

Lizbona godziny słoneczne iulość słońca słońce jaki długio jest dzień pogoda klimat w Lizbonie Portugalia przewodnik po Lisbonie

Oba archipelagi Azorów i Madery mają klimat subtropikalny, choć istnieją różnice między wyspami, a prognozy pogody dla tych wysp są bardzo trudne ze względu na topografię terenu.  Madera i archipelagi Azorów mają węższy zakres temperatur, a średnie roczne temperatur przekraczają 20° C (68 ° F) wzdłuż wybrzeża (według portugalskiego Instytutu Meteorologicznego).

Tekst opracowano na podstawie www.wikipedia.com

Zobacz charakterystykę pogody w Lizbonie w poszczególnych miesiącach

styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec | 

lipiec | sierpień | wrzesień | październik | listopad | grudzień

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)