Deszcz w Lizbonie? Przewodnik na niepogodę – 10 wyjątkowych pomysłów na zwiedzanie Lizbony w deszczu.

Co robić w Lizbonie, gdy pada deszcz? Zapraszamy do naszego przewodnika na niepogodę w Lizbonie. Podpowiadamy tutaj, co warto zobaczyć w Lizbonie, gdy prognoza pogody zapowiada deszcze? Jak zwiedzać portugalską stolicę w deszczu, by zakochać się w Lizbonie i przyjemnie spędzić czas? Znajdziecie tutaj 10 wyjątkowych pomysłów na niepogodę w Lizbonie – ciekawe miejsce, inspirujące wskazówki na zwiedzanie, smaczne miejsce, które sprawią, że nawet w deszczu Lizbona nabierze wyjątkowych kolorów. Bo czy można zwiedzać Lizbonę w deszczu? Oczywiście i może to być fajny dzień! Sprawdźcie, jak to zrobić!

style="text-align: justify;">Mimo, że Portugalia i Lizbona, posiadają w Europie jedną z największych ilości godzin słonecznych i częściej, niż chmury, to na niebie zobaczymy słońce i przyjemne temperatury powyżej 20C, to jednak czasami pada też deszcz. Niebo wtedy często zasnute jest ciężkimi chmurami (jednak nawet w czasie lizbońskiej zimy termometr pokazuje temperatury, o których można tylko marzyć podczas polskiej zimy).

Co zatem robić w Lizbonie, gdy od rana pada deszcz, a my nie chcemy się nudzić w domu? Dla mieszkańców Lizbony nie stanowi to problemu – wystarczy poczekać w domu na słoneczne dni zajmując się codziennymi obowiązkami, jednak jeśli nie mieszkamy w Lizbonie, to nie zawsze mamy czas, by czekać na słońce, dlatego też ten tekst może okazać się pomocny dla osób, którym deszcz przytrafił się w Lizbonie.

Poniższy poradnik i przewodnik po Lizbonie w deszczu w jednym miejscu prezentuje 10 pomysł na zwiedzanie i zagospodarowanie czasu w Lizbonie na niepogodę. Gdy miasto jest skąpane w deszczu, a parasol to konieczny atrybut, gdy wychodzi się z domu. Każdy znajdzie coś dla siebie, a odkrywanie Lizbony w deszczu też może być przyjemością – gdyż Lizbona, jak i cała Portugalia, w strugach wody lejącej się z nieba też są niezwykle piękne oraz urocze! Dodatkowo podpowiadamy tutaj, kiedy w Lizbonie pada deszcz lub kiedy można spodziewać się opadów w Lizbonie. A jak wyglądają deszczowe dni w portugalskiej stolicy? Też znajdziecie na to odpowiedź.


Spis treści, czyli co znajdziesz w naszym przewodniku na deszczowy dzień w Lizbonie?


Bilety online do atrakcji i zabytków w Lizbonie, które można kupić wcześniej przez Internet i zaoszczędzić czas by nie stać w kolejkach

10 pomysłów na deszcz w Lizbonie – lista fajnych miejsc i inspiracji do zwiedzania Lizbony w deszczowy dzień

Poniższą listę atrakcji, miejsc i wskazówek potraktujcie jako sugestię, co można robić fajnego, by mimo wszystko wykorzystać fajnie czas w Lizbonie, gdy pada deszcz. Nie bójcie się temperatur i opadów – wszędzie bez problemu można kupić parasole, palta na deszcz, a miejsc w Lizbonie, które zapewniają nam rozrywkę na deszczową aurę naprawdę jest pełno! 

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Dodatkowo na koniec znajdziecie kilka naszych luźnych pomysłów i porad prywatnych, którego dodatkowo sprawią, że deszczowy dzień w Lizbonie będzie fajny – i to bez znaczenia, czy pada w Lizbonie na wiosnę, czy podczas portugalskiej zimy.

1. Targi, ryneczki i miejskie targowiska w Lizbonie

Deszczowy dzień w Lizbonie można rozpocząć od odwiedzania lokalnych targów i marketów z produktami spożywczymi. Targi z warzywami, owocami, ziołami, roślinami, rybami i owocami morza. Sprawdźmy na jakie owoce i warzywa jest aktualnie sezon w Portugalii? Jakie ryby i owoce morza znajdziemy na talerzach w Portugalii obecnie? Będzie kolorowo, a jeśli lubimy zakupy, to możemy zaraz zakupić świeże produkty spożywcze, by później samodzielnie coś z nich ugotować (a o tym, co można samodzielnie  ugotować z portugalskiej kuchni piszemy we wpisie: Portugalia do zjedzenia >>>).

Gdzie znajdziemy targi i targowiska w Lizbonie? Ten najpopularniejszy targ to targ Mercado da Ribeira, który jest w samym centrym Lizbony. Jest to duży targ, który działa już od 1892 roku. Część hali targowej została zamienione na halę restauracyjną – Time Out Lisboa, w której znajduje się kilkanaście dobrych restauracji i miejsc, gdzie można spróbować portugalskich (i nie tylko) przysmaków. Więcej o targu Mercado da Ribeira przeczytacie tutaj: Mercado da Riwiera – Twoja kubki smakowe pokochają to miejsce >>>. Targ ten znajdziecie obok dworca Cais do Sodré na końcu zielonej linii metra.

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Inny piękny i ładny targ, to hala targowa Mercado de Campo de Ourique. Dojechać do niej można słynnym żółtym tramwajem 28 >>>, gdyż tramwaj zatrzymuje się tuż przed halą. Jest ona bardziej lokalna i mniej popularna, niż wspomniany wyżej Mercado da Ribiera. Mercado de Campo de Ourique jest jednak kawałek poza centrum. Część tej hali targowej również została zamieniona na halę restauracyjną. Najmniej popularnym targiem jest hala Mercado de Arroios – nie jest to duże targowisko, jednak bardzo klimatyczne. Wybór świeżych warzyw, ryb i owoców morza bardzo kolorowy i duży!

Nasza porada: Pamiętajcie, że hale targowe i ich części spożywcze działają tylko rano. Najczęściej w godzinach 07.00-13.00/14.00, przeważnie od wtorku do soboty. Części restauracyjne (jeśli targi je posiadają) działają każdego dnia i są otwarte do godzin wieczornych.

2. Kawiarnie, pastelarie i wyjątkowe miejsca na kawę oraz ciastko w Lizbonie

Podczas wyjazdu do Lizbony czasami warto się zatrzymać i po porostu pooglądać życie portugalskiej stolicy – zobaczyć, jak żyje ulice, jak wyglądają mieszkańcy Lizbony przemierzając ulicy portugalskiej stolicy, by załatwić swoje codzienne sprawy. Deszczowy dzień może być świetnym powodem, by usiąść na kawę i coś słodkiego, a znad kawiarnianego stolika móc obserwować życie Lizbony.

Wybór kawiarni i pastelarii (portugalskie określenie na cukiernie) w Lizbonie jest ogromny – naprawdę jest w czym wybierać. Możemy na przykład odwiedzić słynną kawiarnię Café A Brasileira. Kawiarnia Café A Brasileira znajduje się w dzielnicy Chiado, tuż obok trasy tramwaju 28. To właśnie ta kawiarnia skupiała kiedyś artystyczną śmietankę Lizbony, a w Lizbonie jest słynna z tego, że miejsce to rozpowszechniło w portugalskiej stolicy tradycję picia małej, mocnej czarnej kawy. Lokal zachwyca swoim wnętrzem, a dodatkowo ma też spory ogródek z parasolami. O tym dlaczego, kawiarnia Café A Brasileira jest najsłynniejszą kawiarnią w centrum Lizbony piszemy tutaj: Gdzie wypić kawę w Lizbonie? Kultowa Brasileria zaprasza >>>.

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Innym fajnym miejsce jest kawiarnia Cafe Martinho da Arcada, która to jest znowu najstarszą kawiarnię w Lizbonie! Działa już ponad 250 lat i na trwałe wpisana się już w krajobraz centrum Lizbony. Znajdziemy ją w rogu głównego placu Lizbony – Praca do Comercio. Kawiarnia nie jest duża, ale ma stoliku mieszczące się w podcieniach, dzięki czemu deszcz na pewno nie będzie nam tam straszny. A jak smakuje kawa w najstarszej lizbońskiej kawiarni? Przekonajcie się – espresso na pewno doda Wam siły na dalsze zwiedzanie. O historii Cafe Martinho da Arcada napisaliśmy osobny post: Najstarsza kawiarnia w Lizbonie >>>, w którym znajdziecie też dokładną lokalizację tego miejsca.

Inne fajne miejsca na dobrą kawę i przede wszystkim coś słodkiego w Lizbonie, to na pewno cukiernia Confeitaria Nacional mieszcząca się na Praça da Figueira 18B. Jest to najstarsza cukiernia w Lizbonie, bo działa już od 1829 roku. Wybór tradycyjnych słodkości jest tutaj bardzo duży! Cukiernia Confeitaria Nacional słynie z ciasta Bolo Rei (drożdżowe ciasto z bakaliami) – warto spróbować. 

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Po więcej inspiracji na ładne, ciekawe i emblematyczne kawiarnie w Lizbonie zapraszamy do naszego zestawienia: 10 najładniejszych kawiarni w Lizbonie >>>

3. Muzeum w Lizbonie idealne na deszcz dla każdego

Generalnie można, by napisać, że każde muzeum będzie dobre na deszczową aurę. Jednak, które muzea i galerie w Lizbonie naprawdę warto odwiedzić? Jakie muzeum wybrać, które zaspokoi nasze zróżnicowane gusta oraz zadowolni różne osoby? Lizbona na szczęście posiada kilka muzeów i galerii, które są tak zróżnicowane i oryginalne, że spodobają się osobom o różnych zainteresowaniach i w różnym wieku.

Jednym z najpopularniejszych i najcenniejszych muzeów w Lizbonie jest Muzeum Calouste Gulbenkiana. Jest to ważne muzeum, które spodoba się i zainteresuje szczególnie fanów sztuki – sztuki bardzo zróżnicowanej. Muzeum Calouste Gulbenkiana prezentuje część eksponatów z bogatej kolekcji sztuki zgromadzonej przez Calouste Gulbenkian. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie – od fanów sztuki starożytnej, przez osoby lubiące rzeźbę, ceramikę, sztukę użytkową, po osoby ceniące oglądać malarstwo europejskich mistrzów. O Muzeum Gulbenkiana napisaliśmy osobny przewodnik: Muzeum Gulbenkiana – dlaczego to jedno z najważniejszych muzeów w Lizbonie? >>>, zapraszamy do niego osoby chcące poznać kolekcję tego muzeum przed jego odwiedzeniem. Dodatkowo muzeum posiada przyjemną kawiarnię i park, w którym przyjemnie można się zagubić (nawet kiedy pada deszcz!).

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Innym ważnym i bardzo charakterystycznym muzeum dla Lizbony jest Muzeum Azulejos. Spacerując uliczkami największego miasta w Portugalii co chwilę na budynkach i kamieniach ujrzymy charakterystyczne płytki, czyli azulejos. Lizbona posiada bogate muzeum, które traktuje o historii portugalskich płytek. Dowiemy się w nim nie tylko o tym, jak płytki zawędrowały do Portugalii, ale również jakie były techniki ich wytworzenia oraz zobaczymy liczne przykłady samych azulejos. Dostaniemy kolorowego zawrotu głowy! Muzeum posiada również kawiarnię i organizuję warsztaty malowania azulejos. Więcej o lizbońskim muzeum płytek przeczytacie we wpisie: Muzeum Azulejos – magia kafli w Portugalii >>>.

Dzielnicą, która jest bogata w muzea, a które są zlokalizowane blisko siebie (dzięki czemu można tam spędzić cały “muzealny” dzień) jest dzielnica Belem. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się Narodowe Muzeum Powozów. Brzmi nudno? Nic bardziej mylnego! Zróżnicowana, kolorowa i bogata kolekcja powozów, karoc i dorożek spodoba się każdemu. Zobaczymy w nim, jak kiedyś wozili się królowie i innych wielcy tego świata. Zresztą oceńcie sami oglądając zdjęcia w tym miejscu: Narodowe Muzeum Powozów w Lizbonie na dużych fotografiach >>>. Obok Muzeum Powozów znajduje się również m.in. wspaniały i wpisanych na listę UNESCO Klasztor Hieronimitów, a w nim mieści się Muzeum Morskie, które traktuje o historiach wypraw morskich Portugalii. Bardzo blisko tego miejsca jest zlokalizowane Muzeum Kolekcji Berardo, które polubią osoby zainteresowane sztuką współczesną.

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

 

Nasza porada: Do niektórych muzeów w Lizbonie wstęp jest bezpłatny. Darmowym muzeum jest na przykład Muzeum Pieniędzy, które mieści się w samym centrum Lizbony. Więcej o tym miejscu przeczytacie tutaj: Muzeum Pieniędzy – bardzo multimedialne muzeum dla wszystkich >>>.  Część muzeów oferuje darmowe wstępy w określone dni – np. Muzeum Kolekcji Berardo ma darmowy wstęp dla wszystkich w każdą sobotę, a wspomniane wyżej Muzeum Gulbenkiana w każdą niedzielę w godz. 14.00-18.00. Więcej o najlepszych i polecanych muzeach w Lizbonie przeczytacie tutaj: Zestawienie polecanych muzeów w Lizbonie >>>.

4. Zakupy w Lizbonie zawsze dobre na niepogodę

Pogodę deszczową w Lizbonie można również wykorzystać na ciekawe zakupy. Co kupić w Lizbonie? Co warto przywieźć z Portugalii? Mamy w czym wybierać. 

Jeśli lubimy nietuzinkowe i oryginalne sklepy, a szukamy ciekawych pamiątek z Portugalii, to wybierzmy się do sklepów A Vida Portuguesa. Jest to portugalska sieć sklepów z pamiątkami inspirowanymi bardzo mocno Portugalią. Znajdziemy tutaj zarówno produkty spożywcze w ozdobnych opakowaniach, tradycyjne kosmetyki portugalskich marek, ceramikę inspirowaną folklorem portugalskim oraz zabawki i biżuterię. Najładniejszy sklep A Vida Portuguesa znajdziemy pod adresem Largo do Intendente Pina Manique 23 – link do Google Mapa >>>. Oddziały sklepu są również w dzielnicy Chiado (na Rua Anchieta 11) i wspomnianym wyżej Mercado da Ribeira.

Innym fajnym miejscem na zakup portugalskich pamiątek będzie sklep A Arte da Terra, który mieści pod adresem Rua Augusto Rosa 40 na Alfamie. Ma on piękne wnętrze, a specjalizuje się w wyrobach naturalnych, rzeczach z portugalskiego korka i ręcznie malowanej ceramice.

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Osoby szukające portugalskich marek i generalnie portugalskiego designu, warto by odwiedziły dom handlowy EmbaiXada. Mieści się on w XIX-wiecznym pałacu Palácio Ribeiro da Cunha, który zachwyca swoimi neoarabskimi wykończeniami. W środku znajdziemy kilka portugalskich marek z odzieżą, ceramiką, rękodziełem, butami, biżuterią, a także restauracje i kawiarnię. Opis portugalskich marek i sklepów, które znajdziecie w centrum EmbaiXada jest na stronie: embaixadalx.pt >>>.

Osoby szukające światowych marek i dużych sieciówek mogą odwiedzić jedno z lizbońskich centrów handlowych. Te największe i najpopularniejsze centra handlowe w Lizbonie to Centrum Handlowe Colombo i Centrum Handlowe Vasco da Gama. Obydwa centra handlowe są otwarte 7 dni w tygodniu, od godz. 10.00 do 24.00, a bez problemu dojedziemy do nich metrem z centrum Lizbony. Znajdziemy w nich zarówno modne, światowe marki, jak i duże europejskiej sieciówki. Dodatkowo kina, wiele restauracji i kawiarni oraz punkty usługowe. Spokojnie można spędzić w nich kilka godzina na zakupach. 

Więcej o zakupach w Lizbonie piszemy w tym tekście: Zakupowy przewodnik po stolicy Portugalii >>>. Znaleźć w nim można dokładne lokalizacje sklepów, centrów i domów handlowych w Lizbonie. Polecane konkretne sklepy i ulice zakupowe w Lizbonie oraz najlepsze portugalskie marki. Innym przydatny tekst z naszego przewodnika, to “Jak wyglądają zakupy w Portugalii?”, gdzie odpowiadany na najczęściej zadawane zakupy nt. zakupów w Portugalii. 

5. Oceanarium w Lizbonie

W naszym deszczowym przewodniku po stolicy Portugalii nie może zabraknąć również polecenia odwiedzenia słynnego lizbońskiego oceanarium. Oceanarium w Lizbonie jest jedną z największych atrakcji w Portugalii. Corocznie odwiedza je tysiące osób. Powstało ono z okazji wystawy Expo, którą Lizbona gościła w roku 1998. Do dzisiaj zachwyca ona swoim rozmiarem i mnogością gatunków, które możemy w nim obserwować. 

Oceanarium w Lizbonie zwiedza się z dwóch poziomów, a największą atrakcją jest centralnym zbiornik wodny, który można podziwiać z każdej strony. Dodatkowej atrakcji dostarczą nam wydry morskie, które mieszkają na stałe w oceanarium. Warto spróbować dostrzec ogromne płaszczki, różne rodzaje rekinów lub groźnie wyglądające mureny. Dodatkowo oceanarium organizuje wystawy czasowe, a także zapewnia szereg dodatkowych atrakcji, jak np. możliwość popłynięcie na rejs z delfinami (choć ta atrakcje zdecydowanie lepiej sprawdza się, gdy jednak nie pada deszcz). Oceanarium jest otwarte każdego dnia, a jego zwiedzania w całości odbywa się pod zadaszoną przestrzenią – deszcz nam zatem nie straszny. 

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Jeśli wybierzemy się na zwiedzanie oceanarium, to warto spędzić kilka dodatkowych godzin na zwiedzaniu dzielnicy Park Narodów, na terenie której znajduje się oceanarium. Jest tam kilka innych atrakcji, które również fajnie się zwiedza, nawet, gdy jest deszcz. Można po zwiedzaniu oceanarium wybrać się na przejażdżkę kolejką linową, odwiedzić Pawilon Wiedzy oraz skosztować portugalskich specjałów w jednej z licznych restauracji na terenie dzielnicy Expo (bo tak czasami również określana jest ta część miasta). Szczegółowy przewodnik po tej części Lizbony znajdziecie bezpłatnie tutaj: Zwiedzaniu Parku Narodów w Lizbonie krok po kroku >>>.

Nasza porada: Jeśli pada, to do oceanarium mogą być kolejki. Jeśli nie chcemy czekać w kolejce do wejścia, to kupmy bilet online – ułatwi i usprawni nam on wejście do oceanarium. Bilet online do oceanarium można kupić tutaj: Bilety online do oceanarium w Lizbonie >>>. Więcej informacje praktycznych nt. zwiedzania oceanarium zamieściliśmy w naszym wpisie: Przewodnik po oceanarium w stolicy Portugalii >>>. Znaleźć tam można informacje nt. dojazdu, godzin otwarcia oraz atrakcje, które na nas czekają podczas zwiedzania.

6. Szpital Lalek w Lizbonie

Czas na mało jeszcze popularną atrakcję w Lizbonie, a która doskonale sprawdza się również czas, gdy po Lizbonie chodzić trzeba z parasole. Mowa o Szpitalu Lalek, czyli po portugalsku Hospital de Bonecas. Szpital Lalek w Lizbonie znajduje się w samym centrum, bo na placu Praça da Figueira pod numerem 7. 

Co to jest Szpital Lalek? To nic innego, jak swoisty szpital dla lalek z całego świata, które w tym małym, ukrytym miejscu, w centrum portugalskiej stolicy, wracają do życia i odzyskują swój dawny blask. Jest to miejsce, które już od ponad 200 lat naprawia lalki. Cały czas działa, a dodatkowo można je zwiedzać, co samo w sobie jest nie lada atrakcją. 

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Szpital Lalek w Lizbonie zwiedza się niedługo, ale warto poświęcić mu i jego historii więcej czasu. Obsługa, która nie tylko ukaże nam sekrety i zakamarki szpitala, również opowie nam historie wybranej lalek oraz pokaże najcenniejsze lalki, które znajdują się w bogatej kolekcji tego miejsca. Jest to miejsce dziwne, intrygujące i strasznie ciekawe. Szpitalowi Lalek w Lizbonie poświęciliśmy osobny wpis na naszej stronie: Szpital Lalek – czy zaciekawi i Ciebie? >>>, gdzie zobaczyć możecie na dużych fotografiach, czego się spodziewać po wizycie w tym miejscu.

7. Przejażdżka słynnymi starymi tramwajami

A może by tak zwiedzać Lizbonę w czasie deszczu jadąc słynnymi żółtymi tramwajami? Opcja ta świetnie sprawdza się na niepogodę w Lizbonie. Usiąść w starym tramwaju i z okien podziwiać, jak zmieniają się krajobrazy i sceny lizbońskiej stolicy. Sprawdźcie, działa.

Najsłynniejszym lizbońskim tramwajem jest tramwaj 28. To właśnie ten tramwaj i jego trasa jest opisywana w każdym przewodniku po Lizbonie. Nieprzypadkowo. Trasa tramwaju 28 biegnie przez całe centrum Lizbony, a tramwaj przejeżdża obok kilku ważnych atrakcji w centrum Lisbony. Więcej o tramwaju 28, jego trasie i zwiedzaniu miasta przy jego pomocy piszemy tutaj: Zwiedzany Lizbony przy pomocy żółtego tramwaju 28 >>>. Nas co jedynie trzeba zwrócić uwagę, jeśli planujemy zwiedzać Lizbonę tramwajem 28? Do tramwaju czasami mogą być duże kolejki (nawet w deszczu!) i nie zawsze mamy pewność, że będzie miejsce siedzące. 

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Dlatego alternatywami do tramwaju 28 mogą być inne lizbońskie tramwaje. Na przykład tramwaj 12 startuje z placu Praça da Figueira, a jego trasa biegnie przez dzielnice Mouraria i Alfama. Z tego samego przystanku startuje również tramwaj 25, którego trasa ciągnie się, aż do Cmentarza Przyjemności. Mało popularny (dzięki czemu w tramwaju zawsze jest miejsce siedzące) jest tramwaj 24 (więcej o nim piszemy tutaj >>>), a także tramwaj 18, który jedzie z Cais do Sodre, aż do dzielnicy Ajuda. 

Przewodnik radzi: Pamiętajmy, że na tramwaj 28, jak i inne tramwaje w Lizbonie obowiązują normalne bilety na transport publiczny (te same, co na metro). Nie ma zatem potrzeby każdorazowo kupować biletu u motorniczego. Więcej o biletach na tramwaje w Lizbonie piszemy we wpisie: Jaki rodzaj biletu na tramwaj lub inny środek transportu kupić w Lizbonie? >>>.

8. Degustacje wina w Lizbonie

Podczas deszczu w Lizbonie czas można sobie umilić kieliszkiem wina portugalskiego. Portugalia wie, jak robić dobre wina, a w Lizbonie jesteśmy w stanie spróbować win z całej Portugalii. Gdy pogodowa barowa… to można iść do baru, a najlepiej wine barów, czyli miejsc, które specjalizują się w podawaniu wina. Często serwują one również portugalskie dania w formie mniejszych potraw, tzw. petiscos.

Bardzo fajny wine bar to Grapes & Bites – Wines and Food, który mieści się pod adresem Rua do Norte 85, czyli w samym centrum Bairro Alto (link do lokalizacji na Google Maps >>>). Miejsce to serwuje nie tylko wina z całej Portugalii, ale również ma dobre menu z przekąskami. Miła obsługa pomoże nam dobrać wino lub zaproponuje kilka win do spróbowania. 

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Jeśli interesuje nas typowa degustacja wina w Lizbonie, to warto się wybrać do From The Vine: Wine Tasting Bar – ten malutki bar oferuje różne opcje degustacji win z całej Portugalii. Można to sparować z degustacją lokalnych specjałów. Obsługa fachowo opowie nam o każdym degustowanym winie i regionie winiarskim Portugalii, z którego pochodzi dane wino. Kilka opcji degustacji. Jedyny minus? Lokale jest otwarty tylko od godzin popołudniowych. Wina porto w Lizbonie można spróbować Taylor’s Port – Wine Shop & Tasting Room, które mieści się pod adresem Rua Cais de Santarém 8, czyli również w centrum miasta. Spróbujemy tutaj czerwonego, białego i różowego wina porto. Dowiemy się o historii wina porto oraz sekretach jego produkcji. Bilety na degustację wina porto w Lizbonie można nabyć tutaj: kup bilet online >>>.  Ciekawym miejscem na degustację win portugalskich może być również sala degustacyjna Wines of Portugal. Znajdziemy ją na głównym placu Lizbony, czyli Praca do Comercio – w zachodniej pierzei. Spróbujemy tutaj win z całej Portugalii. Cena za 1 kieliszek już od 1-1,5€. Można tutaj również kupić wina i winne gadżety. 

9. LX Factory

Ciekawym miejsce na spędzenie deszczowego dnia w Lizbonie jest LX Factory. Czym jest LX Factory? O tym piszemy szczegółowo we wpisie na naszym blogu: LX Factory – inne strona Lizbony >>>, do którego zapraszamy. Tak w skrócie to dawna przestrzeń industrialna, w której znajdziecie pełno street artu, kafejek, restauracji, butików, sklepów z portugalskim designem.

LX Factory oferuję bardzo zróżnicowane doznania – zarówno kulinarne (spróbujcie doskonałego ciasta czekoladowego w Landeau Chocolate) jak estetyczne (warto odwiedzić piękną księgarnię Ler Devagar lub zobaczyć liczne przykłady street art). 

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Mimo, że LX Factory jest kawałek poza centrum (pod mostem 25. Kwietnia), to dojazd nie stanowi tutaj problemu. Można dojechać tramwaj 15E z centrum lub taxi / uberem. Spokojnie można w LX Factory spędzić pół dni odwiedzając poszczególne sklepy, restauracje i galerie.

Nasza rada: Obok LX Factory mieści się również Village Underground Lisboa. Miejsce mniejsze, bardziej artystyczne i spokojne. By się tutaj dostać należy przejść przez zajezdnię tramwajową firmy Carris.

10. Fado i inne wydarzenia w Lizbonie

Lizbona słynie z muzyki fado. Jeśli pada deszcze w Lizbonie wieczorem, to nie siedźmy w hotelu lub apartamencie, ale zamiast tego wybierzmy się posłuchać muzyki fado na żywo. Bo gdzie nie lepiej, jeśli nie w Lizbonie, gdzie muzyka fado się narodziła. O tym, gdzie posłuchać najlepiej muzyki w fado w Lizbonie oraz jakie miejsca w Lizbonie polecany na wieczór z fado piszemy tutaj: Gdzie w Lizbonie można posłuchać fado na żywo? >>>

Uwagę warto zwrócić na restaurację Parreirinha de Alfama, która mieści się n Alfamie pod adresem Beco do Espírito Santo 1. Fado jest tam (jak i w innych restauracjach/barach) grane wieczorami. Kuchnia w Parreirinha de Alfama jest pyszna, a fado na najwyższym poziomie. Jeśli chcemy fado posłuchać wcześniej, to warto zainteresować się spektaklem Fado in Chiado, które odbywa się od poniedziałku do soboty, od godz. 19.00 każdego dnia. Fado in Chiado odbywa się w sali koncertowej, które mieści się pod adresem Rua da Misericórdia 14, a bilety online na fado można kupić tutaj >>>.

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Lizbona to jednak też muzyka z całego świata. Wybór koncertów różnego typu (i o różnych porach dniach) jest bardzo duży. Każdego dnia można w Lizbonie wybrać się na jakiś koncert. Aktualne listę koncertów w Lizbonie można zawsze znaleźć na stronie agendalx.pt >>>. Po wybraniu odpowiednich filtrów można również przejrzeć ofertę wystaw, pokazów kinowych, spotkać i przedstawień teatralnych.

Kiedy w Lizbonie może padać deszcz?

Lizbona to jedno z najbardziej słonecznych miast w Europie. Naprawdę – przez większość część roku miłośnicy słońca nie mogą narzekać na jego brak. Czasami jednak może padać. Przelotnie, mało, ale może pokropić. Kiedy zatem w Lizbonie jest czas na deszcz? Wybierając się do Lizbony w miesiącach zimowych, tj. grudnia, styczniu i lutym, jest szansa, że trafimy na deszczową pogodę. Nie jest to reguła, że będzie cały czas padało (a do tej pory nigdy tak nie było), deszcz jednak w tym czasie nikogo nie dziwi. Również miesiące wiosenne, czyli marzec oraz kwiecień i jesienne, tj. październik i listopad, mogę przynieść przelotne deszcze.

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Pamiętamy jednak, że bardzo rzadko w Lizbonie zdarzają się dni, że pada cały czas, przez cały dzień. Przeważnie jest tak, że mamy do czynienia z przelotnymi opadami. Popada mocno, potem przestanie. Znowu popada i znowu przestanie. To norma w Lizbonie. 

Prognoza pogody w Lizbonie, gdzie sprawdzić, czy będzie padał deszcz w Portugalii?

My korzystamy zawsze z prognozy Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery. Na stronie www.ipma.pt >>> znajduj się stale aktualizowane mapy pogodowe dla terytorium całej Portugalii. W tabelach i prognozach Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery sprawdzić można, jakie są prognozy długoterminowe i krótkoterminowe dla Lizbony. Z doświadczenia wiemy, że prognozy te się sprawdzają w dużej większości. 

O średnich ilościach opadów w poszczególnych miesiącach w Lizbonie, temperaturach powietrza i wody w oceanie piszemy na stronie: Pogoda w Lizbonie >>>. Tam znajdziecie poszczególne dane, które zostały rozdzielone na miesiące. Pozwoli to Wam lepiej zaplanować, kiedy warto przyjechać do wakacje do Lizbony.

Deszcze Lizbona Przewodnik Co Robić Polski Przewodnik 10 rzeczy do robienia lista Portugalia Lisbona Porady Deszczowy Dzień Pogoda

Plan na zwiedzanie Lizbony w deszczu

Jeśli nie wiecie, jak zaplanować deszczowy dzień w Lizbonie, to przygotowaliśmy dla Was, w osobnym wpisie propozycję zwiedzania na taki dzień. W linku: Przewodnik na niepogodę w Lizbonie, czyli jak zakochać się w Lizbonie, gdy pada deszcze >>>, znajdziecie opis, jak można spędzić deszczowy dzień w Lizbonie. Piszemy tam, co robić rano, jak fajnie spędzić popołudnie i gdzie wybrać się wieczorem. Dodatkowo załączona jest tam mapa, która pokazuje lokalizację miejsc do zobaczenia, gdy pada deszcz w Lizbonie. Zapraszamy!

Jeśli zaprezentowane tutaj informacje są pomocne dla Ciebie, to zapraszamy do postawienia nam wirtualnej kawy. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Aktualne promocje na hotele i apartamenty w Lizbonie – zobacz, gdzie spać w Lizbonie za niewielkie pieniądze

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!

3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Kakadu napisał/a:

  We wtorek lecę do Lizbony, wszystkie prognozy przewidują deszcz, więc dzięki za wskazówki. Podejrzewam, że będę musiała zrezygnować z wyjazdu nad ocean i w zamian odwiedzić oceanarium 🙂

  Odpowiedz
 • Marta napisał/a:

  Aż się wierzyć nie chce, że w Lizbonie też pada deszcz…;-) Wyjeżdżając tydzień temu z Portugalii żegnał nas deszcz właśnie, czyżby nadal padało?
  Serdeczne pozdrowienia z chłodnego, ale słonecznego południa Polski!

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)