Windy w Lizbonie – Inny sposób na zwiedzanie Lizbony [Przewodnik]

Windy w Lizbonie. Lizbona windy. Elevador da Bica Lisbon

Windy w Lizbonie są cztery, cztery publiczne, a należą do nich Elevador de Santa Justa, Elevador da Bica, Elevador da Glória i Elevador do Lavra, z czego zdecydowanie najpopularniejsza jest winda św. Justyny, czyli Elevador de Santa Justa. Windy te stanowią również świetny sposób na zwiedzanie Lizbony, dzięki czemu pozwalają spojrzeć na Lizbonę i jej zabytki całkowicie z innej perspektywy. Poniższy tekst prezentuje nie tylko opisy i informacje na temat poszczególnych wind, ale również ceny biletów i godziny funkcjonowania.

justify;">Windy te stanowią już stały element portugalskiej stolicy rozrzuconej na siedmiu wzgórzach, każdego roku chętnie fotografowany i odwiedzany zarówno przez turystów, jak i mieszkańcow Lizbony. W odczuciu wielu najbardziej klimatyczna i urokliwa jest Elevador da Bica łącząca Rua de Sao Paulo z  Largo de Calhariz, dzięki czemu to właśnie od tej windy zacznie się opis tej nietypowej propozycji zwiedzania Lizbony, a na koniec praktyczna mapa z rozmieszczeniem wind oraz, jak zwykle wiele zdjęć. 

Winda Elevador da Bica w Lizbonie

Elevador da Bica, nie jest najpopularniejszą windą w Lizbonie, jednak przejażdżka nią  dostarcza również wielu emocji. Łączy ona senne za dnia i ożywione w ciągu nocy Bairro Alto, imprezowe centrum Lizbony, z częścią miasta zwaną Ribeira. Ciągnie się ona przez  Rua da Bica – jedną z najbardziej malowniczych ulic Lizbony, i łączy dokładnie  Rua de Sao Paulo z połączonym 245 metrów wyżej Largo de Calhariz, z którego już tylko krok na Bairro Alto.

Windy w Lizbonie. Lizbona windy. Elevador da Bica Lisbon

Winda Bica została otwarta 28 czerwca 1892 roku i na początku była napędzana system wodnym, który w 1896 roku wyparła para wodna, by w 1914 roku ustąpić miejsca elektryczności. Winda przejeżdża powoli po Rua da Bica a z jej okien podziwiać możemy kolory portugalskiej ulicy z suszącym się praniem lub mieszkańcami oddającym się przyjemności picia wyśmienitej portugalskiej kawy espresso. Miejsca na Rua da Bica, w którym żółte wagoniki się wymijają, jest bardzo często tematem wielu fotografii z Lizbony, a wejście do windy od strony Rua de Sao Paulo stanowi stylowe wnętrze kamienicy wyłożone tradycyjnymi portugalskimi azulejos.

Windy w Lizbonie. Windy Lizbona Bica

Nie daleko Elevador da Bica położony jest nie wielki punkt widokowi Miradouro de Santa Catarina, z  którego rozciąga się panorama na rzekę Tag, Most 25 kwietnia i  drugą stronę rzeki.  Elevador da Bica funkcjonuje od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 – 20.55, a w niedziele i święta od 9.00 do 8.55. Cena przejazdu to koszt normalnego biletu, jeśli posiadamy zielone karty Viva Viagem, to 1,35-1,50 Euro (w zależności od wybranej opcji biletu, ceny aktualne na 2019 rok), jeśli jednak nie, to za bilet u motorniczego zapłacimy 3,80 Euro (ceny aktualne na 2019 rok), dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się wcześniej w zielone karty Viva Viagem i załadować na nie odpowiednie środki. Czytaj więcej: Aktualne ceny na windy i inne środki transportu w Lizbonie>>>

Viewpoint St Catarina Lisbon. Punkt widokowy św. Katarzyny w Lizbonie

Winda Elevador da Glória w Lizbonie

Kolejna winda –  Elevador da Glória – jest najlepszą opcją, by dostać się na jeden z najlepszych punktów widokowych w Lizbonie, z którego rozciąga się wspaniały widok na zamek św. Jerzego i najstarszą część Lizbony. Jednak już na początku jedna rada: nie warto się przejmować graffiti, które pokrywa żółte wagoniki windy – to standard. Lepiej wsiąść do windy, zając miejsce na drewnianych ławkach i zobaczyć, jak wygląda stare wnętrze żółtego wagoniku. 

Elevador da Gloria. Windy Lizbona

Winda ta łączy Bairro Alto, dokładnie punkt widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara, z położonym znacznie niżej placem Praça dos Restauradores. Średnie nachylenie drogi, po której porusza się winda to 18%, a średnio rocznie przewozi ona ponad 3 miliony osób. Nie ma powodów, by się temu dziwić, jeśli wyobrazimy sobie piesze podejście pod wzgórze po niezliczone liczbie schodów lub stromych chodników. Długość trasy Elevador da Gloria to 265 metrów, a przejażdżka nią trwa kilka minut.

Windy w Lizbonie.Lizbona windy. Winda Gloria

Winda Elevador da Gloria została otwarta w październiku 1885 roku i podobnie, jak wcześniej opisana Winda Bica była ona na początku napędzana system wodny, następnie parą wodną (od 1886) i finalnie elektrycznie (od 1915 roku). W 2002 roku została wpisana na listę zabytków narodowych Portugalii. Przejażdżka nią to taki sam koszt, jak przejazd opisaną wyżej Elevador da Bica – również jeśli chodzi o cenę biletu kupionego u motorniczego. Winda ta jest otwarta od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.00 – 23.55, w piątki od 7.00 do 00.25, soboty: 8.30 – 00.25, a w niedziele i święta od 9.00 do 23.55

Windy w Lizbonie.Lizbona windy. Winda Gloria

Winda Elevador de Santa Justa w Lizbonie

Czas teraz na najsłynniejszą windę w całej Portugalii, a na pewno w Lizonie. Mowa oczywiście o Elevador de Santa Justa, która zwana jest również Elevador do Carmo. Winda Santa Justa łączy dzielnice Baixa i Chiado, a dokładnie Largo do Carmo z Rua do Ouro.

Lizbona Winda Elevador de Santa Justa Wieża Justyny zabytki atrakcje cena przejazd opis przewodnik photos zdjęcia foto Baixa

Elevador de Santa Justa zostałą zaprojektowana przez Raoula Mesnier de Ponsard, który to, według wielu podań i opowieści, był uczniem słynnego Gustawa Eiffla która zaprojektował słynną wieżę w Paryżu. Ma się to potwierdzać m.in w podobieństwach konstrukcji Elevador de Santa Justa i Wieży Eiffla. Windę rozpoczęto budować w 1900 roku, a jej budowa zajęła dwa lata, by w końcu – 10 lipca 1902 roku – oddać ją do użytku publicznego, by łączyć mogła dwie dzielnicy Lizbony. Początkowo była ona napędzana parą wodną, którą wyparły silniki elektryczne w 1907 roku.

 Elevador de Santa Justa,Winda Justyny Lizbona. Lizbona Windy

Winda ta 45 metrów wysokości, a jej konstrukcja jest wykonana w całości z żelaza. Wystrój jest w stylu neogotyckim, składa się ona w dwóch obiektów, przy czym obie windy wewnątrz wyłożone są drewnem i mogą pomieścić 24 osoby. Z ostatniego, trzeciego, poziomu windy, który dostępny jest przez spiralne schody zakończone tarasem, podziwiać można wspaniałą panoramę miasta z zamkiem św. Jerzego, placem Rossio i dzielnicą Baixa.Pokaż Windy w Lizbonie, lifts and funiculars in Lisbon, elevadores em Lisboa na większej mapie
 

Warto zauważyć, że jest to jedyna winda w mieście, która porusza się w pionie. Pozostałe windy: Elevador da Glória, Elevador da Bica oraz Elevador do Lavra są tak naprawdę tramwajami, które po szynach pokonują wzniesienie. Winda funckjonuje każdego dnia w godzinach 07.00 – 22.00 (rozkład zimowy) i od 07.00 do 23.00 (rozkład letni). Punkt widokowy Elevador de Santa Justa jest czynny codziennie od 08.30 do 20.30 Bilet na przejazd windą kosztu 5,30 Euro (cena aktualna na 2019 rok)  i obejmuje on dwa przejazdy windą oraz wstęp na taras widokowy. 

Winda Elevador do Lavra w Lizbonie

Elevador do Lavra to najstarsza, funkcjonująca winda miejska w Lizbonie, jednocześnie najmniej popularna. Została ona otwarta dla publicznego transportu w kwietniu 1884 roku i podobnie, jak się to miało z innymi windami w Lizbonie, na początku napędzał ją system wodny, od 1886 roku para wodna, a od 1915 energia elektryczna.

IS_Lizbona Lisbon Lisboa Alfama pics foto zdjęcia 000098

Elevador do Lavra łączy Largo da Anunciada z Rua Câmara Pestana, długość jej przejazdu to 188 metrów, a średnie nachylenie ponad 23%.  Funkcjonuje ona od poniedziałku do soboty w godzinach 07.00 – 21.00, a w niedziele i święta od 09.00 do 21.00 Przejazd kosztuje tyle samo, co w przypadku opisanych wcześniej Elevador da Bica i Elevador da Glória. Czytaj więcej o windzie Lavra w Lizbonie>>>

Powiązane wpisy

7 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Piotr Kwiatkowski napisał/a:

  Chyba wkradł się babol w opisie ostatniej windy:
  “(…) Elevador do Lavra łączy Largo da Anunciada z Rua Câmara Pestana, długość jej przejazdu to 188 metrów, a średnie nachylenie ponad 23%. at the top. The trail is 188 metres long and has an average gradient of nearly 23%. (…)” 🙂

  Warto dodać, że Elevador do Lavra oprócz tego, że jest najmniej popularna jest także najkrótsza i przyjemność szybko się kończy 🙁

  Jeśli chodzi o Elevador de Santa Justa to warto wyraźnie w tekście podkreślić, że w przeciwieństwie do pozostałych wind nie można na niej skorzystać z karty miejskiej i trzeba uiścić 5 euro.

  Poza tym – świetna robota 🙂

  Odpowiedz
  • Dziękuję za informację i wyłapanie chochlika – już poprawione:)

   Co do windy Santa Justa, to powinna na nią działać karta miejska z biletami komunikacji miejskiej. Próbował Pan i nie było możliwości skorzystania z biletów na transport miejski?

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
  • Bartek napisał/a:

   Karta 24h(załadowana była za 6,40 euro) działa w Justa i nie trzeba kupować extra biletów, chyba że chcemy wejść na taras widokowy. Cena za wejście na taras 1,50 euro.

   Odpowiedz
 • turysta napisał/a:

  Chciałam zapytać o jakąś pewną wypożyczalnie samochodów w Lizbonie…

  Odpowiedz
 • Tak, mając bilet 24h można do woli korzystać ze wszystkich wind, w okresie ważności bilety. Wstęp na najwyższy taras widokowy w przypadku windy Santa Justa jest wtedy jednak dodatkowo płatny. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Malizora napisał/a:

  Interesujący sposób na zwiedzanie Lizbony… z okien wind:) Pozdrawiam!

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)