Windy w Lizbonie – Inny sposób na zwiedzanie Lizbony [Przewodnik]

Windy w Lizbonie. Lizbona windy. Elevador da Bica Lisbon

Windy w Lizbonie są cztery, cztery publiczne historyczne windy, a należą do nich Elevador de Santa Justa, Elevador da Bica, Elevador da Glória i Elevador do Lavra, z czego zdecydowanie najpopularniejsza jest winda św. Justyny, czyli Elevador de Santa Justa. Windy te stanowią również świetny sposób na zwiedzanie Lizbony, dzięki czemu pozwalają spojrzeć na Lizbonę i jej zabytki całkowicie z innej perspektywy. Poniższy tekst prezentuje nie tylko opisy i informacje na temat poszczególnych wind, ale również aktualne ceny biletów (2023 rok) i godziny funkcjonowania. Na koniec zamieszczamy również informację o nowych, współczesnych windach i schodach ruchomych.

Windy te stanowią już stały element portugalskiej stolicy rozrzuconej na siedmiu wzgórzach, każdego roku chętnie fotografowany i odwiedzany zarówno przez turystów, jak i mieszkańcow Lizbony. W odczuciu wielu najbardziej klimatyczna i urokliwa jest Elevador da Bica łącząca Rua de Sao Paulo z  Largo de Calhariz, dzięki czemu to właśnie od tej windy zacznie się opis tej nietypowej propozycji zwiedzania Lizbony, a na koniec praktyczna mapa z rozmieszczeniem wind oraz, jak zwykle wiele zdjęć.


Spis treści, czyli znajdziesz w tym przewodniku po windach w Lizbonie:


Bilety online w Lizbonie – zobacz, do jakich atrakcji warto kupić bilety przez Internet

 

Winda Elevador da Bica w Lizbonie

Elevador da Bica, nie jest najpopularniejszą windą w Lizbonie, jednak przejażdżka nią  dostarcza również wielu emocji. Łączy ona senne za dnia i ożywione w ciągu nocy Bairro Alto, imprezowe centrum Lizbony, z częścią miasta zwaną Ribeira / Cais do Sodre. Ciągnie się ona przez  Rua da Bica – jedną z najbardziej malowniczych ulic Lizbony, i łączy dokładnie  Rua de Sao Paulo z połączonym 245 metrów wyżej Largo de Calhariz, z którego już tylko krok na Bairro Alto – dzielnicy życia nocnego Lizbony.

Lizbona Windy Kolejki w Lizbonie Winda Elevador Elevador Bica Santa Justa Lavra Gloria Bilety Informacje Lokalizacja Ceny Rozkład Jazdy jak znaleźć Opis Historia Polski przewodnik po Portugalii

Winda Bica została otwarta 28 czerwca 1892 roku i na początku była napędzana system wodnym, który w 1896 roku wyparła para wodna, by w 1914 roku ustąpić miejsca elektryczności. Winda przejeżdża powoli po Rua da Bica, a z jej okien podziwiać możemy kolory portugalskiej ulicy z suszącym się praniem lub mieszkańcami oddającym się przyjemności picia wyśmienitej portugalskiej kawy espresso. Miejsca na Rua da Bica, w którym żółte wagoniki się wymijają, jest bardzo często tematem wielu fotografii z Lizbony, a wejście do windy od strony Rua de Sao Paulo stanowi stylowe wnętrze kamienicy wyłożone tradycyjnymi portugalskimi azulejos.

Lizbona Windy Kolejki w Lizbonie Winda Elevador Elevador Bica Santa Justa Lavra Gloria Bilety Informacje Lokalizacja Ceny Rozkład Jazdy jak znaleźć Opis Historia Polski przewodnik po Portugalii

Nie daleko Elevador da Bica położony jest niewielki punkt widokowi Miradouro de Santa Catarina, z  którego rozciąga się panorama na rzekę Tag, most 25 Kwietnia i  drugą stronę rzeki. Elevador da Bica funkcjonuje od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 – 20.55, a w niedziele i święta od 9.00 do 8.55. Cena przejazdu to koszt normalnego biletu, jeśli posiadamy zielone karty Viva Viagem, to 1,47-1,65 Euro (w zależności od wybranej opcji biletu, ceny aktualne na 2023 rok), jeśli jednak nie, to za bilet u motorniczego zapłacimy 3,80 Euro (ceny aktualne na 2023 rok), dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się wcześniej w zielone karty Viva Viagem i załadować na nie odpowiednie środki. Czytaj więcej: Aktualne ceny na windy i inne środki transportu w Lizbonie >>>.

Viewpoint St Catarina Lisbon. Punkt widokowy św. Katarzyny w Lizbonie

Winda Elevador da Glória w Lizbonie

Kolejna winda –  Elevador da Glória – jest najlepszą opcją, by dostać się na jeden z najlepszych punktów widokowych w Lizbonie, z którego rozciąga się wspaniały widok na zamek św. Jerzego i najstarszą część Lizbony – punkt widokowy św. Piotra z Alcantary >>>. Jednak już na początku jedna rada: nie warto się przejmować graffiti, które pokrywa żółte wagoniki windy – to standard. Lepiej wsiąść do windy, zając miejsce na drewnianych ławkach i zobaczyć, jak wygląda stare wnętrze żółtego wagoniku. 

Lizbona Windy Kolejki w Lizbonie Winda Elevador Elevador Bica Santa Justa Lavra Gloria Bilety Informacje Lokalizacja Ceny Rozkład Jazdy jak znaleźć Opis Historia Polski przewodnik po Portugalii

Winda ta łączy Bairro Alto, dokładnie punkt widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara, z położonym znacznie niżej placem Praça dos Restauradores. Średnie nachylenie drogi, po której porusza się winda to 18%, a średnio rocznie przewozi ona ponad 3 miliony osób. Nie ma powodów, by się temu dziwić, jeśli wyobrazimy sobie piesze podejście pod wzgórze po niezliczonej liczbie schodów lub stromych chodników. Długość trasy Elevador da Gloria to 265 metrów, a przejażdżka nią trwa 2-3 minuty. 

Lizbona Windy Kolejki w Lizbonie Winda Elevador Elevador Bica Santa Justa Lavra Gloria Bilety Informacje Lokalizacja Ceny Rozkład Jazdy jak znaleźć Opis Historia Polski przewodnik po Portugalii

Winda Elevador da Gloria została otwarta w październiku 1885 roku i podobnie, jak wcześniej opisana Winda Bica, była ona na początku napędzana system wodny, następnie parą wodną (od 1886 roku) i finalnie elektrycznie (od 1915 roku). W 2002 roku została wpisana na listę zabytków narodowych Portugalii. Przejażdżka nią to taki sam koszt, jak przejazd opisaną wyżej Elevador da Bica – również jeśli chodzi o cenę biletu kupionego u motorniczego. Winda ta jest otwarta od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.00 – 23.55, w piątki od 7.00 do 00.25, soboty: 8.30 – 00.25, a w niedziele i święta od 9.00 do 23.55. Dokładny rozkład jazdy windy Gloria można znaleźć na stronie przewoźnika – cariss.pt >>>.

Windy w Lizbonie.Lizbona windy. Winda Gloria

Winda Elevador de Santa Justa w Lizbonie

Czas teraz na najsłynniejszą windę w całej Portugalii, a na pewno w Lizonie. Mowa oczywiście o Elevador de Santa Justa >>>, która zwana jest również Elevador do Carmo. Winda Santa Justa łączy dzielnice Baixa i Chiado, a dokładnie Largo do Carmo na Chiado z ulicą Rua do Ouro położona w Baixy.

Lizbona Winda Elevador de Santa Justa Wieża Justyny zabytki atrakcje cena przejazd opis przewodnik photos zdjęcia foto Baixa

Elevador de Santa Justa zostałą zaprojektowana przez słynnego portugalskiego inżyniera Raoula Mesnier de Ponsard, który to, według wielu podań i opowieści, był uczniem jeszcze słynniejszego Gustawa Eiffla która zaprojektował wieżę Eiffla w Paryżu. Ma się to potwierdzać m.in w podobieństwach konstrukcji Elevador de Santa Justa i wieży Eiffla. Windę rozpoczęto budować w 1900 roku, a jej budowa zajęła dwa lata, by w końcu – 10 lipca 1902 roku – oddać ją do użytku publicznego, by łączyć mogła dwie dzielnicy Lizbony. Początkowo była ona napędzana parą wodną, którą wyparły silniki elektryczne w 1907 roku.

 Elevador de Santa Justa,Winda Justyny Lizbona. Lizbona Windy

Winda ta 45 metrów wysokości, a jej konstrukcja jest wykonana w całości z żelaza. Wystrój jest w stylu neogotyckim, składa się ona w dwóch obiektów, przy czym obie windy wewnątrz wyłożone są drewnem i mogą pomieścić 24 osoby. Z ostatniego, trzeciego, poziomu windy, który dostępny jest przez spiralne schody zakończone tarasem, podziwiać można wspaniałą panoramę miasta z zamkiem św. Jerzego, placem Rossio i dzielnicą Baixa.


Prezentowane informacje są pomocne dla Ciebie? Zapraszamy do postawienia nam wirtualnej kawy, by wspomóc tworzenie nowych treści na blog. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Warto zauważyć, że jest to jedyna winda historyczna w Lizbonie, która porusza się w pionie. Pozostałe windy: Elevador da Glória, Elevador da Bica oraz Elevador do Lavra są tak naprawdę kolejkami, które po szynach pokonują wzniesienie. Winda funckjonuje każdego dnia w godzinach 07.00 – 22.00 (rozkład zimowy) i od 07.00 do 23.00 (rozkład letni). Punkt widokowy Elevador de Santa Justa jest czynny codziennie od 08.30 do 20.30 Bilet na przejazd windą kosztu 5,30 Euro (cena aktualna na 2023 rok)  i obejmuje on dwa przejazdy windą oraz wstęp na taras widokowy. 

Winda Elevador do Lavra w Lizbonie

Elevador do Lavra to najstarsza, funkcjonująca winda miejska w Lizbonie, jednocześnie najmniej popularna. Została ona otwarta dla publicznego transportu w kwietniu 1884 roku i podobnie, jak się to miało z innymi windami w Lizbonie, na początku napędzał ją system wodny, od 1886 roku para wodna, a od 1915 roku energia elektryczna.

Winda Lavra Lizbona Lisbona Elevadores Windy Przewodnik Fotografie Zdjęcia

Elevador do Lavra łączy Largo da Anunciada z Rua Câmara Pestana, długość jej przejazdu to 188 metrów, a średnie nachylenie ponad 23%.  Funkcjonuje ona od poniedziałku do soboty w godzinach 07.00 – 21.00, a w niedziele i święta od 09.00 do 21.00 Przejazd kosztuje tyle samo, co w przypadku opisanych wcześniej Elevador da Bica i Elevador da Glória. Czytaj więcej o windzie Lavra w Lizbonie >>>.

Współczesne i nowe windy w Lizbony

Lizbona stale rozwija sieć nowych wind miejskich, które mają ułatwić poruszanie się po mieście. Łączą one różne dzielnice lub miejsca w poszczególnych dzielnicach. Ułatwia to zarówno mieszkańcom Lizbony poruszanie się po mieście, a turystom zwiedzania uroków stolicy Portugalii.

Przejazd współczesnymi windami w Lizbonie jest bezpłatny i nie są potrzebne na nie żadne bilety komunikacji miejskiej. Mimo, że często wejście do nowych wind w Lizbonie jest trochę ukryte i łatwo je przeczyć, gdy jesteśmy pierwszy raz w Lizbonie, to warto jednak zapamiętać ich lokalizację, gdyż mogą nam one znacznie ułatwić sprawne poruszanie się po Lizbonie i jej zwiedzanie.

Widok z windy Elevador da Baixa na centrum Lizbony

Winda Elevador do Castelo w Lizbonie

Jest to winda, którą łączy ulicą Rua dos Fanqueiros w dzielnicy Baixa z Rua da Madalena na granicy Alfamy i Baixy. Została ona uruchomiona 31 sierpnia 2013 roku i każdego dnia przewozi setki mieszkańców Lizbony. Posiada ona trzy windy. W budynku, w którym znajduje się winda, organizowane są często wystawy czasowe. Przejazd windą jest bezpłatny, a działa ona codziennie w godz. 8.00-21.00.

Winda Elevador da Baixa w Lizbonie

Winda Elevador da Baixa w Lizbonie łączy plac Largo Chão do Loureiro z ulicą Costa do Castelo, która prowadzi do zamku św. Jerzego. Razem z windą Elevador do Castelo stanowi ona świetny sposób, by w łatwy i szybki sposób dostać się z głównego deptaku Lizbony – ulicy Rua Augusta, do pięknego zamku, który góruje nad Lizboną. Winda działa każdego dnia. Przejazd nią jest bezpłatny. W budynku, w którym znajduje się winda, znajduje się parking dla samochodów oraz duży supermarket spożywczy Pingo Doce.

Lokalizacja wind Castelo i Baixa w Lizbonie

Elevador de Santa Luzia na Alfamie w Lizbonie

Winda Elevador de Santa Luzia na Alfamie jest malutką windą, która łączy ulicę Rua Norberto de Araújo z przepięknym punktem widokiem Miradouro de Santa Luzia – jednym z najbardziej klimatycznych miejsc na Alfamie. Winda została oddana do użytku 10 czerwca 2015 roku. Działa ona każdego dnia w godz. 7.00-21.00, a przejazd nią jest bezpłatny. Z dolnego poziomu windy możemy się udać, by odkrywać sekrety i uroki najstarszej dzielnicy Lizbony. Polecamy!

Widok z punktu widokowe Santa Luzia na Alfamie

Schody ruchome w Lizbonie

Nowym rozwiązanie, które ułatwia poruszanie się po mieście są publiczne schodu ruchome, które łączą różne dzielnicy. W 2018 roku otwarto do użytku schody ruchome Escadinhas da Saúde. Łączą one plac Martim Moniz, z którego odjeżdża słynny tramwaj 28 >>> z ulicą Rua Marquês Ponte de Lima w dzielnicy Mourarii. Dzielnica Mouraria z roku na rok nabiera coraz większej popularności w Lizbonie i staje się powoli nieturystyczną perełką centrum Lizbony. Schody Escadinhas da Saúde działają każdego dnia, a przejazd nimi jest bezpłatny.

Mapa wind publicznych i historycznych w Lizbonie

Na poniższej mapie prezentujemy lokalizację i trasy wszystkich wind historycznych w Lisbonie. Dodatkowo zaznaczone są na niej współczesne, publiczny windy i schody ruchome w stolicy Portugalii. Wszystkie windy znajdują się w centrum miasta i łączone one poszczególne dzielnicy Lizbony. 

Windy te mogą być pomocne podczas zwiedzania Lizbony i odkrywania sekretów najpiękniejszego miasta w Portugalii. Polecamy gorąco czasami skorzystać z lizbońskich wind!

Windy w Lizbonie – galeria zdjęć

Zobaczcie w naszej galerii, jak urokliwe i czarujące są windy w Lizbonie. Nie przypadkowo stanowią one jeden z najczęściej fotografowanych elementów portugalskiej stolicy. Lizbońskie historyczne windy znajdziecie na wielu pamiątkach i gadżetach z Lizbony. Bardzo często goszczą one również na zdjęciach na Instragramie (polecamy tutaj nasz wpis: TOP 10 najbardziej instagramowych miejsc w Lizbonie >>>). Poniżej znajdziecie aktualne zdjęcia wind takich jak Bica, Gloria i Santa Justa, czyli tych najfajniejszych lizbońskich wind.


Zwiedzanie Lizbony windami i nie tylko

Będąc w Lizbonie tylko kilka dni, warto wykorzystać ten czas dobrze, przyjemnie i efektywnie. Jeśli zależy Ci, aby poznać Lizbonę w unikalny sposób, zaoszczędzić czas i pieniądze, nie poruszać się chaotycznie po mieście, to zapraszamy na wycieczki po Lizbonie z polskimi przewodnikami InfoLizbona.pl

Poznaj z naszą pomocą, jak piękna i urokliwa jest Lizbona, a jednocześnie wykorzystaj swój pobyt w Lizbonie maksymalnie mając pewność, że nie ominie Cię nic ciekawego, smacznego i klimatycznego.

Napisz do nasz i sprawdź naszą ofertę na zwiedzanie Lizbony z polskim przewodnikiem.


  7 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Piotr Kwiatkowski napisał/a:

   Chyba wkradł się babol w opisie ostatniej windy:
   “(…) Elevador do Lavra łączy Largo da Anunciada z Rua Câmara Pestana, długość jej przejazdu to 188 metrów, a średnie nachylenie ponad 23%. at the top. The trail is 188 metres long and has an average gradient of nearly 23%. (…)” 🙂

   Warto dodać, że Elevador do Lavra oprócz tego, że jest najmniej popularna jest także najkrótsza i przyjemność szybko się kończy 🙁

   Jeśli chodzi o Elevador de Santa Justa to warto wyraźnie w tekście podkreślić, że w przeciwieństwie do pozostałych wind nie można na niej skorzystać z karty miejskiej i trzeba uiścić 5 euro.

   Poza tym – świetna robota 🙂

   Odpowiedz
   • Dziękuję za informację i wyłapanie chochlika – już poprawione:)

    Co do windy Santa Justa, to powinna na nią działać karta miejska z biletami komunikacji miejskiej. Próbował Pan i nie było możliwości skorzystania z biletów na transport miejski?

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
   • Bartek napisał/a:

    Karta 24h(załadowana była za 6,40 euro) działa w Justa i nie trzeba kupować extra biletów, chyba że chcemy wejść na taras widokowy. Cena za wejście na taras 1,50 euro.

    Odpowiedz
  • turysta napisał/a:

   Chciałam zapytać o jakąś pewną wypożyczalnie samochodów w Lizbonie…

   Odpowiedz
  • Tak, mając bilet 24h można do woli korzystać ze wszystkich wind, w okresie ważności bilety. Wstęp na najwyższy taras widokowy w przypadku windy Santa Justa jest wtedy jednak dodatkowo płatny. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • Malizora napisał/a:

   Interesujący sposób na zwiedzanie Lizbony… z okien wind:) Pozdrawiam!

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)