Najważniejsze zabytki i atrakcje Lizbony [Zestawienie + Mapa]

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Lizbona i jej najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne? Tak, jak każda inna stolica świata, również w Lizbonie znajdziemy obiekty, miejsca oraz zabytki i atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć, spróbować, odwiedzić, gdy jesteśmy w tym miejscu. Nie przypadkowo rozpisują się o nich przewodniki, znajdują się na każdej pocztówce z Lizbony lub w opisach miasta, relacjach z podróży, czy wspomnieniach z Lizbony.

Lizbońskie must see – jakie są to zabytki oraz atrakcje turystyczne? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które prezentuje najważniejsze zabytki oraz atrakcje dla turystów w Lizbonie. Sprawdźcie, czy znajdują się ona na Waszej liście miejsc do zobaczenia w portugalskiej stolicy!

Gdy jesteśmy w Rzymie należy zobaczyć Koloseum, w Paryżu Wieżę Eiffle, w Londynie Big Bena, a w Madrycie Pałac Królewski… a w Lizbonie? No właśnie co? Poznajcie nasze zestawienie najważniejszych zabytków w Lizbonie, które powstało na podstawie internetowych rankingów zabytków oraz atrakcji turystycznych Lizbony, opinii turystów odwiedzających stolicę Portugalii, przewodników turystycznych po Lizbonie oraz naszej codziennej pracy i życia w Lizbonie, jako polskich przewodników po Portugalii.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku po najważniejszych zabytkach w Lizbonie?

Bilety i wejściówki, które warto kupić wcześniej przez Internet do atrakcji w Lizbonie


Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Jest to zestawienie trochę subiektywne, dlatego nie każdy musi się z nim zgodzić, jednak bez wątpienia warto odwiedzić i poznać prezentowane tutaj zabytki i atrakcje turystyczne. Na końcu przygotowaliśmy dla Was specjalną mapę oraz kilka informacji praktycznych, które pomogą zwiedzić prezentowane tutaj zabytki. Jak zwykle w tekście dużo zdjęć magicznej Lizbony, które pozwolą Wam jeszcze przygotować się do wyjazdu i zwiedzania pięknej portugalskiej stolicy.


Wybierasz się do Lizbony i chcesz przyjemnie poznać to miasto, bez stresu i w oryginalny sposób?

Wycieczki po Lizbonie przewodnik po Lizbona i Portugalii Lizbona Portugalia zwiedzanie porady plan zwiedzania


Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Lizbony

1. Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Jeden z dwóch obiektów wpisanych na listę UNESCO w Lizbonie, na której to znajduje się od roku 1983. Każdego roku odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata. Nie przypadkowo. Klasztor Hieronimitów, po portugalsku Mosteiro dos Jerónimos, został wybudowany dzięki zyskom, które Portugalia czerpała z handlu przyprawami. Budowa Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie rozpoczęła się w roku 1501, a została zakończona ponad 100 lat później. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów stylu manuelińskiego w Portugalii, który rozwijał się od XV wieku w tym kraju. Budowę Klasztoru Hieronimitów zlecił król Manuel I, a w budowie klasztoru uczestniczyli architekci: Diogo de Boitaca (1460-1528), João de Castilho (1475-1552), Diogo de Torralva (1500-1566) i Jerónimo de Ruao (1530-1601). Został on wybudowany, aby podziękować za udaną wyprawę Vasco da Gama do Indii.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Zwiedzając lizboński klasztor już z zewnątrz rzuca się w oczy okazały południowy portal zaprojektowany przez drugiego architekta tego zabytku – João de Castilho. Ma on 32 metry wysokości i 12 metrów szerokości, a zobaczyć na nim można m.in. postać Henryka Żeglarza, figurę Santa Maria de Belem oraz Michała Archanioła na samym szczycie. Wchodząc do kościoła zobaczymy nie tylko wspaniałe wnętrze, ale również groby wspomnianego już Vasco da Gama oraz Luís de Camões, który jest najsłynniejszym portugalskim poetą. Najcenniejsze jednak w klasztorze są krużganki o wymiarach 55×55 m. Ich budowa została rozpoczęta przez Diogo de Boitaca, a skończona przez João de Castilho. Kunszt pracy, wykończenia oraz zdobienia sprawiają, że warto czekać w kolejkach, które często ustawiają się do klasztoru.

2. Zabytki Lizbony: Wieża Belem z listy UNESCO

Lizbońska Wieża Belem (Torre de Belem), to jedna z najbardziej oryginalnych i charakterystycznych budowli w Portugalii. Wchodziła ona w system ochrony ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego, który pierwotnie został zaprojektowany przez króla Portugalii Jana II, a który składał się z obiektów w Cascais i na Costa da Caparica. Plan króla Jana II jednak całkowicie nie pokrywał ujścia Tagu, dlatego król Manuel I zdecydował o budowie trzeciego obiektu – Torre de Belem, czyli Wieży Belem, która pierwotnie nosiła nazwę Zamku św. Wincentego. Budowa trwała w latach 1515-1519, a głównym architektem był Francisco de Arruda.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Przez wieki Wieża Beltejemska (bo czasami też tak nazywany jest ten zabytek) pełniła rozmaite funkcje – było tam więzienie, punkt poboru opłat od statków wpływających do Lizbony, koszary wojskowe, a obecnie jest zabytkiem narodowym wpisanym na listę UNESCO. W roku 1999 Wieża Belem została wybrana do jednego z 7 cudów Portugalii.

3. Babeczki Pasteis de Belem

Babeczki, ciasteczka, paszteciki – bez znaczenia, jak nazwiemy słynne Pasteis de Belem, to stanowią one jedną z tych najsłodszych stron Lizbony. Tradycja ich wypieku narodziła się w Klasztorze Hieronimitów, a w 1837 roku ich produkcja została przeniesiona do fabryki Antiga Casa dos Pasteis de Belem, w której to wypiekane są według sekretnego przepisu do dnia dzisiejszego. Tak – mimo, że kupimy je w każdym miejscu Portugalii, to tylko w Belem noszą one nazwę “Pasteis de Belem”. W każdym innym miejscu nazywamy jest “Pasteis de nata”.

Belem - polski przewodnik po Belém w Lizbonie Co warto zobaczyć Klasztor Wieża Pasteis de Nata Kawiarnia Restauracje Zabytki Muzea Bilety Online przez Internet Dojazd Zwiedzanie

Są to słodkie babeczki ze specjalnego ciasta wypełnionego masą z żółtek, mleka oraz mąki. Przed zjedzeniem posypuje się je cukrem pudrem oraz cynamonem. Gdy jesteśmy w Belem, to koniecznie trzeba spróbować tych oryginalnych babeczek w kawiarni Pasteis de Belem, która mieści się pod adresem Rua do Belém 84-92.

4. Zabytki Lizbony: Katedra Se w Lizbonie

Słynna Sé de Lisboa, jak nazywają Katedrę Se Lizbończycy. Dwie potężne wieże katedry na trwałe wpisały się już w krajobraz Alfamy i całej Lizbony. Budowa Katedry Se w Lizbonie miała się rozpocząć w roku 1147, kiedy to odbito miasto z rąk Maurów. Wtedy to miano zburzyć meczet Muarów, a jego terenach wybudować tą świątynię chrześcijańską. Katedra została wybudowana w stylu późnoromańskim, jednak przez wieki była wielokrotnie przebudowywana, dzięki czemu częściowo już zatraciła swój średniowieczny charakter i obecnie stanowi zlepek różnych stylów architektonicznych.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Zwiedzając Katedrę Se w Lizbonie warto wejść na krużganki (płatne), by zobaczyć jeden z najpiękniejszych przykładów gotyku w Lizbonie. O ile wnętrze katedry często jest głośne i pełne grup wycieczkowych, to krużganki są znacznie spokojniejsze. Od roku 1907 jest to zabytek narodowy Portugalii.

5. Tramwaj 28 w Lizbonie

Cokolwiek by powiedzieć o tramwaju 28, to bez dwóch zdań warto się nim przejechać. Nie przypadkowo jest to jeden z symboli Lizbony. Lizboński tramwaj 28 przemierza centrum Lizbony mijając po drodze kilka ważnych atrakcji i zabytków (nota bene wymienionych również w tym miejscu, jak na przykład Katedra Se, punkt widokowy Portas do Sol, czy Rua Augusta). Małe żółte wagoniki powoli wspinają się na wzgórza Lizbony, przemierzają labirynt jej uliczek i na trwałe już wpisały się w klimat Lizbony. Niektóre zabytki Lizbony są wręcz na wyciągnięcie ręki! Tramwaj 28 jest tani, oryginalny.. i bardzo często zatłoczony, dlatego warto mieć trochę czasu i cierpliwości, jeśli chcemy się nim przejechać i usiąść w tramwaju. W pełni z przejazdu tramwajem 28 można się cieszyć, jeśli siedzimy – warto zatem udać się na pierwszy przystanek tramwaju 28 (plac Martim Moniz w centrum), by spokojnie czekać na przyjazd tramwaju.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

W tramwaju koniecznie trzeba uważać na kieszonkowców – niestety, dlatego miejmy na uwadze nasze portfele, plecaki i saszetki, Jeśli zaopatrzymy się w bilet 24h (czytaj w temacie: Bilety na komunikacją miejską w Lizbonie>>>), to możemy korzystać z tramwaju na zasadzie hop on hop off.

Tramwaje napędzane energią elektryczną w Lizbonie uruchomiono 31 sierpnia 1901 na trasie z Cais do Sodrè do Algès. Do 1928 zakończono rozbudowę sieci w górzystej części Lizbony budując trasę obecnej linii 28 na Calçada da Săo Francisco (znajduje się tu najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie wynoszący 145‰, a na wielu odcinkach podjazdy osiągają pochylenie przekraczające 120‰).


WYBIERASZ SIĘ DO LIZBONY? CHCESZ W PEŁNI POZNAĆ TO MIASTO I SPRAWIĆ, BY WYJAZD BYŁ W 100% CIEKAWY I UDANY? TE TEMATY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZATEM RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:


6. Muzeum Azulejos w Lizbonie

Płytki azulejos w Lizbonie będą towarzyszyć nam przez cały czas pobytu w Lizbonie i jej zwiedzania. Zobaczymy je na elewacjach budynków, we wnętrzach kościołów, na ozdobnych panelach lub sklepach z pamiątkami. Płytki azulejos to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów całej Portugalii. W Lizbonie znajduje się ciekawe muzeum, które jest poświęcona kulturze płytek azulejos. Mowa oczywiście o Narodowym Muzeum Azulejos (Museu Nacional do Azulejo).

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Muzeum płytek azulejos w Lizbonie zostało stworzone w 1965 roku, a stało się muzeum narodowym w 1980 roku. Po portugalsku nazywa się ono Museu Nacional do Azulejo. Jest ono zlokalizowane w dawnym Klasztorze Madre Deus, który został ufundowany przez królową Leonorę w 1509 roku.  Jego kolekcją jest największą tego typu kolekcją w Portugalii, a przedstawia ono rozwój płytek azulejos od XV wieku, aż do chwili obecnej.

7. Kościół św. Rocha w Lizbonie

Kościół św. Rocha w Lizbonie to jeden z tych obiektów, które zdecydowanie za często są pomijane przez turystów. Kościół św. Rocha przez wielu uważany jest za najpiękniejszy przykład baroku w Lizbonie. Kościół św. Rocha (Igreja de Sao Roque) jest pierwszym kościołem Jezuitów w Portugalii i jednym z pierwszych na całym świecie. Był on siedzibą dla Jezuitów przez ponad 200 lat. Częściowo przetrwał tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku. Od drugiej połowy XVIII wieku jest on siedzibą towarzystwa charytatywnego Santa Casa da Misericordia de Lisboa.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Z zewnątrz jest to bardzo prosta budowla nie zbyt zachęcająca, aby wejść do środka. Warto jednak wejść i zobaczyć wnętrza kościoła św. Rocha. Wnętrze jest wynikiem kilku przebudów z XVII i XVIII wieku. Zwiedzając kościół św. Rocha zauważymy takie style architektoniczne, jak manieryzm (na przykład w kaplicy św. Franciszka Ksawerego czy kaplicy św. Rodziny), wczesny barok (kaplica św. Sakramentu), późny barok (kaplica z figurką Piety), czy rokoko (przepięknie zdobiona i arcybogata kaplica św. Jana Chrzciciela). To co jednak jest najcenniejsze w kościele św. Rocha, to właśnie kaplica św. Jana Chrzciciela, która powstała w Rzymie w XVIII wieku, a która była pierwszym przykładem stylu rococo w Lizbonie oraz najdroższą kaplicą na świecie w momencie powstania. Zwróćmy na nią szczególną uwagę podczas zwiedzania kościoła św. Rocha, bo warto się jej bliżej przyjrzeć! 

8. Oceanarium w Lizbonie

Lizbońskie oceanarium to jedne z największych oceanarium w Europie. Jest ono zlokalizowane na terenie Parku Narodów – dzielnicy Lizbony, która została wybudowana specjalnie z okazji wystawy Expo w 1998 roku. Oceanarium w Lizbonie (Oceanario de Lisboa) zostało zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Peter Chermayeff, który jest światowym specjalistą w budowie tego typu obiektów. Oceanarium w Lizbonie ma pojemność 7.500.000 litrów wody. Żyje w nim ponad 8000 organizmów z ponad 500 różnych gatunków. Główny zbiornik o pojemności ponad 5.000.000 litrów prezentuje różnorodność Oceanu Światowego, a ekspozycje przygotowane w czterech rogach oceanarium są poświęcone każdemu z oceanów świata.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Do największych atrakcji Oceanarium w Lizbonie należą m.in. wydry, pingwiny, barakudy wielkie, płaszczki, rekiny młody, samogłowy, manty lub ławice mniejszych ryb. Oceanarium często organizuje wystawy czasowe oraz szereg imprez dodatkowych, w tym dla dzieci, jak np. noce z rekinami.

9. Punkt widokowy Portas do Sol w Lizbonie

Lizbona posiada 16 oficjalnych punktów widokowych. Jednym z tych najbardziej popularnych jest zdecydowanie Miradouro das Portas do Sol – punk widokowy Portas do Sol. Podjechać tam można m.in. opisanym wyżej tramwajem 28. Roztacza się z tego miejsca jeden z tych widoków, które zobaczymy najczęściej na pocztówkach z Alfamy: widzimy czerwone dachy najstarszej dzielnicy Lizbony, wieże kościoła św. Wincentego, most Vasco da Gama, kościół św. Łucji, czy drugą stroną rzeki Tag.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Najefektowniejszy widok z punktu widokowego Portas do Sol w Lizbonie jest w godzinach popołudniowych, kiedy słońce oświetla wschodnią część Lizbony. Nie sposób tego miejsca minąć, a tuż obok znajduje się również inny punkt widokowy – Santa Lucia. Może to również być dobra baza wypadowa, by rozpocząć wycieczkę do zamku św. Jerzego. Na punkcie działa kiosk gastronomiczny, a kawałek dalej jest zlokalizowana przyjemna kawiarnia Portas do Sol.

10. Zabytki Lizbony: Winda Santa Justa

Lizbona jest położna na wzgórzach, jak Rzym lub Jerozolima. Kto odwiedził choć raz Lizbonę, to wie, jak czasami wygląda zwiedzanie tego przepięknego miasta – z górki pod górkę. Aby ułatwić choć trochę życie w Lizbonie wybudowano pod koniec XIX i na początku XX wieku kilka wind. Zdecydowanie najbardziej popularną turystycznie i będącą jedną z najważniejszych zabytków dzielnicy Baixa jest winda Santa Justa, po portugalsku Elevador de Santa Justa.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

Winda Santa Justa łączy dzielnicę Baixa z dzielnicą Chiado, a została wybudowana w latach 1900-1902 według projektu portugalskie inżyniera Raoul Mesnier du Ponsard – ucznia słynnego Gustave Eiffel. Do jej budowy użyto takich materiałów, jak żelazo, szkło, drewno i cement. Na samym szczycie windy znajduje się platforma widokowa z punktem widokowym, z której roztacza się wspaniały widok na Baixę, Alfamę oraz Graca.

Mapa najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych w Lizbonie

Przygotowaliśmy dla Was specjalną mapę, która pokazuje lokalizację opisanych w niniejszym materiale wszystkich najważniejszych zabytków oraz atrakcji turystycznych w Lizbonie. Widać na mapie, że kilka ze wskazanych tutaj miejsc znajduje się w dzielnicy Belem, jeden z Parku Narodów, a reszta w centrum – na Alfamie, Baixy oraz Bairro Alto. Zachęcamy również do korzystania z naszej turystycznej mapy Lizbony, na której zaznaczone są nie tylko atrakcje oraz zabytki, ale również restauracje, kawiarnie oraz obiekty infrastruktury komunikacyjnej.


Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Lizbona: Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne – porady, informacje, fakty

 • Często do opisanych tutaj zabytków ustawiają się kolejki – nie przypadkowo w końcu znajdują się na tej liście. Jeśli chcemy uniknąć tłumów (w szczególności do windy Santa Justa lub tramwaju 28), to warto skorzystać z tych atrakcji wcześnie rano, jeszcze przed godziną 9.00.
 • W przewodnikach po Lizbonie i Portugalii można często spotkać się z informacją, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w godzinach 10.00-14.00, do wybranych obiektów w Lizbonie wstęp jest bezpłatny. Od 1 lipca 2017 zostało to anulowane i informacja ta nie jest już dłużej aktualna! Darmowy wstęp od 01.07.2017 obowiązuje tylko obywateli Portugalii i rezydentów. Informacja ta jest aktualna na rok 2022.
 • Część z opisanych tutaj zabytków i atrakcji tustyczngch Lizbony jest objętych darmowym lub zniżkowym wstępem z kartą Lisboa Card – szczegóły karty można poznać tutaj: Lisboa Card – turystyczna karta Lizbony >>>.

Najważniejsze zabytki iatrakcje turystyczne Lizbony Lizbona fotografie zwiedzanie foto

 • Do każdego opisanego tutaj zabytku lub atrakcji można dojechać komunikacją miejską. Szczegóły dojazdu (rodzaj transportu miejskiego, numer autobusy lub tramwaju, koszt biletu) można znaleźć w linkach z dokładnymi opisami obiektów. Te najpopularniejsze środki transportu to: tramwaj nr 15 (do Klasztoru Hieronimitów, Wieży Belem lub babeczek Pasteis de Belem), autobus 728 (do Muzeum Azulejos lub Oceanarium w Lizbonie), metro (do windy Santa Justa lub kościoła św. Rocha), tramwaj 28 (katedra Se, punkt widokowy Portas do Sol).
 • Przedstawiliśmy tutaj 10 najciekawszych zabytków i atrakcji w Lizbonie dla turystów. Z nieopisanych tutaj miejsc w Lizbonie warto wejść, zobaczyć, spróbować, odwiedzić takie ciekawe miejsca i zabytki, jak np. Most 25. Kwietnia przecinający rzekę Tag, Muzeum Powozów w Belem, Muzeum Sztuk Dawnych między Cais do Sodre, a Belem, urzekającą windę Bica, słynną kawiarnię Brasileira w Chiado lub posłuchać muzyki fado na żywo.

Jeśli ktoś chce zwiedzić Lizbonę i faktycznie poczuć jej klimat to zdecydowanie polecam Krzysztofa Gieraka jako przewodnika po tym pięknym mieście. Dzięki niemu dotarliśmy w ciekawe miejsca, których pewnie normalnie byśmy nie znaleźli, wyjaśnił jak najsprawniej się przemieszczać i korzystać ze środków transportu oraz wind, które zaoszczędziły nam wiele wysiłku . Pod koniec oprowadzania po Lizbonie, pomógł nam zaplanować kolejne dni by samodzielnie jak najwięcej zobaczyć i poczuć atmosferę tego miasta i jego okolic.
Byliśmy wcześniej w okolicach Porto i również można było liczyć na telefoniczną pomoc i użyteczną informację.
Jest to człowiek o sporej wiedzy o Portugalii a w szczególności Lizbony więc wybierając się do tego kraju warto się z nim skontaktować i umówić. Jest to pasjonat i chętnie się dzieli swoją olbrzymią wiedzą :-).

Przeczytaj więcej opinii o zwiedzaniu Lizbony z Krzysztofem Gierak i InfoLizbona >>>

Nocleg w Lizbonie, a zabytki i ich lokalizacja

Gdzie poszukać w Lizbonie hotelu lub apartamentu, jeśli chcemy mieszkać w Lizbonie blisko najważniejszych zabytków oraz atrakcji, by mieć dobrą bazą wypadową na zwiedzanie portugalskiej stolicy?

Patrząc na mapę Lizbony i lokalizację zarówno polecanych noclegów, jak i najważniejszych zabytków Lizbony, to najkorzystniej jest znaleźć nasz dom w Lizbonie w dzielnicach Baixa, Chiado lub Bairro Alto (cześć przy ulicy Rua da Misericordia). Dobrą lokalizacją na apartament będzie również Alfama lub Mouraria, ale warto zwrócić uwagę, by były w zasięgu spaceru do głównego deptaku Rua Augusta lub plac Rossio. Dzięki temu zabytki w Lizbonie będziemy mieli bardzo blisko lub bez trudu się do nich dostaniemy.

Lista polecanych noclegów w Lizbonie znajduje się tutaj >>>. Opisaliśmy tam w kilku kategoriach polecane hotele w Lizbonie (od standardu 1 do 5 gwiazdek) oraz sprawdzone apartamenty i mieszkania różnego typu – zarówno małe klimatyczne studia, jak i większe mieszkania przystosowane dla grup 8 lub więcej osób.

Zobacz, jak kształtują się ceny i dostępność noclegów w Lizbonie dla terminów, kiedy będziesz w Lizbonie:
Booking.com
Masz dodatkowe pytania odnośnie zwiedzania Lizbony? Chcesz zwiedzić Lizbonę z nami?
Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  8 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Agnieszka napisał/a:

   Bardzo dziękujemy za fantastyczne zwiedzanie popołudniowe pod opieką pani Bożeny. Dzięki wciągającym historiom poczuliśmy duszę miasta, a wskazówki i praktyczne podpowiedzi pomogły nam samodzielnie zwiedzać następnego dnia. To był zdecydowanie dobry pomysł aby skorzystać z Państwa pomocy, polecam każdemu.

   Odpowiedz
  • Zawsze chciałem zobaczyć Klasztor Hieronimitów. Nawet na zdjęciach robi niesamowite wrażenie… Może kiedyś się uda.

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Zapraszam do Lizbony i trzymam kciuki, by udało się zrealizować wyjazd!

    Lizbona jest przepiękna, a Klasztor Hieronimitów to jeden z jej najważniejszych oraz najpiękniejszych zabytków!

    Pozdrawiam z Lizbony!

    Odpowiedz
  • Rafal napisał/a:

   Lizbona, piekna owszem. Natomiast w sezonie naprawde zatloczona. Wieczorami dilerzy oferujacy narkotyki na kazdym rogu, przejsciu dla pierzych. Moze noe sa nachalni ale pytania czy chce sie haszu moga byc irytujace po dluzszym spacerze. Miejsca opisane wg przewodnika jak najbardziej super. Moge polecic rozpoczecie od klasztoru heromintow a nastepnie wierza belem i rajd hulajnaga az do mostu, bardzo fajna droga rowerowa wzdluz rzeki.

   Odpowiedz
  • Renata napisał/a:

   Właśnie przyjechałam, do Lizbony. Pierwszy dzień spędziłam bez niemiłych niespodzianek, przygotowana i solidnie pokierowana dzięki tej stronie. Dzięki i pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
  • Joanna napisał/a:

   Witaj, wkrotce, koniec marca wybieram sie z corka do Lisbony poraz pierwszy i tak przypadkiem trafilam na twoja strone.SUPER INFO, dzieki

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Cieszę się, że przygotowana strona jest pomocna. Życzę już teraz udanego wyjazdu do Lizbony i zwiedzania tego miasta!

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • […] tym, co nie koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie piszemy w tekście pt. Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Lizbony >>> Zapraszamy do zapoznania się z nim jeszcze przed Waszym przyjazdem do Lizbony, gdyż może być […]

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)