Plac Comercio w Lizbonie (Praça do Comércio) – jedno z serc dzielnicy Baixa

Plac Comercio Praca do Comercio w Lizbonie Lizbona fotografie przewodnik Baixa

Plac Comercio, po portugalsku Praca do Comercio, to jeden z głównych placy Lizbony. Czasami nazywamy go po prostu Plac Handlowy, a dawnej nosił nazwę Terreiro do Paço, co znaczy to Plac Pałacowy. To właśnie tam Lizbona witała marynarzy wracających z dalekich wypraw. Na Placu Comercio miały miejsca najważniejsze wydarzenia w historii Portugalii i to właśnie te miejsce jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych, a jednocześnie ulubionych miejsc w Lizbonie – zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Praça do Comércio zlokalizowany jest nad brzegiem rzeki Tag, która przepływa przez Lizbonę, by połączyć się dalej, w dzielnicy Belem z Oceanem Atlantyckim. Plac często jest nazywany Terreiro do Paço, gdyż mieści się na nim stacja metra o tej samej nazwie, a co związane jest z tym, że przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku na placu tym stał Pałac Królewski – Paços da Ribeira. Po trzęsieniu ziemi plac został całkowicie przebudowany z polecenia Sebastião José de Carvalho e Melo, czyli słynnego Markiza Pombala, którego centrum Lizbony w dużej mierze zawdzięcza współczesny wygląd.

Plac Comercio w Lizbonie – historia

Tereny, na których znajduje się Plac Comercio dostały wyraźny impuls do rozwoju w roku 1511, kiedy to król Manuel I, postanowił zbudować w tym miejscu swoją nową siedzibę – Pałac Ribeira. To właśnie wtedy, w dobie Wielkich Odkryć Geograficznych, powstał nie tylko nieistniejący już pałac, ale również zabudowania portowe i szereg instytucji odpowiedzialnych za handel z nowymi terytoriami oraz ich zarządzaniem. Wiele z nich mieściło się właśnie przy Placu Comercio, w tym m.in. słynna Casa da India.

1 listopada 1755 roku wielki trzęsienie ziemi nawiedziło Lizbonę, które na zawsze wpisało się w jej historią odmieniając jej wygląd, w szczególności architekturę, który możemy zobaczyć dziś. Trzęsienie te zniszczyło Pałac Ribeira i wiele innych budynków na placu. Za odbudowę, nie tylko placu, ale i całego miasta, odpowiedzialny bym wspomniany już wcześniej Markiz Pombal, czyli Sebastião José de Carvalho e Melo.

Plac Comercio Praca do Comercio w Lizbonie Lizbona fotografie przewodnik Baixa

Zlecił on zaprojektowanie nowego placu, który miał przyjąć właśnie nazwę Placu Handlowego – Praça do Comércio – co miało wskazywać na jego nową funkcję. Z polecenia Pombala zaprojektowano U-kształtny, regularny plac otwarty od strony rzeki. Zaprojektowane budynki posiadają na parterach obszerne galerie, a sam plac zamykają dwie potężne wieże, które mają symbolizować dawny Pałac Ribeira i jego wielkość.

Architektura Placu Comercio

Wymiary placu to 177 m x 192,5 m, a plan architektoniczny został zrealizowany prawie w całości w XVIII wieku, z wyjątkiem kilku detali , które zostały ukończone dopiero w XIX wieku. Głównym elementem odbudowanego placu jest pomnik Józefa I (Czytaj więcej o pomniku: Pomnik Józefa I na Praca do Comercio) oraz Łuk Triumfalny (Czytaj więcej o łuku: Łuk Rua Augusta w Lizbonie), a także potężne zabudowania budynków otaczające plac, w których mieszczą się obecnie m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości, a także najstarsza kawiarnia / restauracja w Lizbonie – Cafe Martinho da Arcada – z 1782 roku, a która to była ulubionym miejscem słynnego portugalskiego poety Fernando Pessoa.

Plac Comercio Praca do Comercio w Lizbonie Lizbona fotografie przewodnik Baixa

To właśnie na Placu Comercio 1 lutego 1908 roku odbył się zamach na króla Carlosa I przeprowadzony przez zwolenników republiki, którzy dwa lata później obalili monarchię, wprowadzając republikę w Portugalii. Praca do Comercio do dawne serce miasta, które bije do dziś, a które dziś stanowi jedno z najważniejszych miejsc w Lizbonie. Co ciekawe, przez wiele lat plac ten służył za… parking samochodowy, bo aż do roku 1990.

Dojazd na Praca do Comercio

  • Tramwaj nr 15 i nr 25
  • Autobusy 711, 794,  714, 732, 735,  736, 728, 759, 760, 781, 782 oraz Aerobus
  • Metro – niebieska linia, stacja “Terreiro do Paco”
  • Promy – przystań  “Terreiro do Paco”

Plac Comercio – zwiedzanie i informacje

Plac Praca do Comercio jest położony w dzielnicy Baixa i stanowi jedno z jej serc – nie sposób nie zauważyć tego placu. Każdego roku przez plac Comercio przewijają się miliony turystów. W centrum placu znajduje się pomnik Józefa I, który jednocześnie stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Patrząc w kierunku Rua Augusta zobaczymy okazały łuk triumfalny – Łuk Rua Augusta – na szczyt którego można wjechać, a z którego będziemy mieć widok na całą dzielnicę Baixa (Czytaj również: Przewodnik po dzielnicy Baixa w Lizbonie – zwiedzanie Lizbony).

Obok Muzeum Piwa (po portugalsku Museu da Cerveja, czynne codziennie 12.00-22.30, bilet 3,5€) znajdziemy kilka restauracji oraz ciekawe Lisboa Story Centre, które prezentuje w multimedialny sposób historię Lizbony – polecamy, warto! Czytaj więcej: Historia Lizbony w 60 minut [Zdjęcia], czyli zwiedzanie Lisboa Story Centre, a kawałek dalej najseksowniejszą toaletę na świecie firmy Renova. Po przeciwnej stronie placu znajdziemy Wine Testing Room oraz Informacje Turystyczną Yellow Bus.

Plac Comercio Praca do Comercio w Lizbonie Lizbona fotografie przewodnik Baixa

Na placu bardzo klimatycznym miejscem jest samo nadbrzeże – tzw. Cais das Colunas, którego schody opadają do rzeki Tag. Latem można tam spotkać wiele osób, a obok znajduje się mała plaża (odradzamy jednak kąpiele!). Na placu bardzo często spotkać można sprzedawców okularów oraz narkotyków. Uważać też trzeba na kieszonkowców.

Plac Comercio (Praça do Comércio) na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Wideo z Praca do Comercio w Lizbonie

Placu Comercio na fotografiach

5 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)