Szpital Lalek w Lizbonie – czy zaciekawi i Ciebie?

Szpital Lalek w Lizbonie to miejsce niezwykłe, które położone jest mniej, niż minutę spacerem od jednego z głównych placów Lizbony. Lizboński Szpital Lalek działa już ponad 200 lat, a dalej jest takim “małym sekretem Lizbony”. Jest to miejsce, które z jednej strony jest piękne i przywołuje wiele wspomnień z dzieciństwa, a z drugiej strony czasami jest też trochę straszne – te wszystkie rączki, głowy i ciała bez kończyn mogą przywołać niektórym na myśl dawne horrory.

Zapraszamy tym razem do przewodnika, w którym opisujemy mniej znane i dyskretne miejsce w Lizbonie Szpital Lalek, a po portugalsku Hospital de Bonecas. Odkryjcie zatem z nami ten uroczy zakątek w Lizbonie, zapiszcie go na swojej liście miejsce do zobaczenia podczas zwiedzania Lizbony, a gdy już będziecie zwiedzali Lizbonę, to koniecznie tutaj zajrzyjcie. Czy warto? O tym dowiecie się z tego tekstu.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku?

Bilety online, które warto wcześniej kupić, by nie stać w kolejkach do zabytków:


Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o Szpitalu Lalek w Lizbonie. Gdzie się znajduje Szpital Lalek w Lizbonie, ile kosztuje aktualnie bilet oraz w jakich godzinach jest on otwarty? Dodatkowo zamieszczamy galerię zdjęć, które prezentują ten klimatyczny sekret centrum Lizbony.

Szpital Lalek w Lizbonie – co to jest?

Pytanie mogłoby się wydawać infantylne, jednak postawmy je sobie, choć odpowiedź na nie jest … oczywista. Szpital, jak to szpital – miejsce, gdzie leczy się ludzi oraz miejsce, w którym ludzie wracają do zdrowia. To samo tyczy się Szpitala Lalek w Lizbonie, gdyż jest to miejsce, gdzie naprawdę lalki i inne zabawki są leczone, dochodzą do zdrowia, są otaczane odpowiednią opieką i gdzie… czasami też umierają. Może w dzisiejszych czasach do tego miejsca pasowałyby również określenie “klinika” lub “centrum spa”, jednak trzymajmy się nazwy, które w Lizbonie funkcjonuje już od ponad 200 lat.

Lizboński Szpital Lalek – historia i podróż w czasie?

Ten akapit można by zacząć od słów “dawno, dawno temu…”, jak przypada na bajkową historię, która w tym miejscu pasuje idealnie, jednak konkretnie mówimy o roku 1830. Jesteśmy w samym centrum Lizbony, bo na placu Praca da Figueira, gdzie odbywa się duży targ warzyw i owoców. Swoje stoisko z ziołami ma tutaj Pani Carlota, która w międzyczasie tworzy szmaciane lalki i naprawia zniszczone lalki należące do okolicznych dzieci.

Tak rodzi się pasje i pomysł, bo kiedyś nie tak łatwo było kupić zabawki, a ich ogromne ilości nie były dostępne dla większości dzieci. Z czasami pasja Pani Carloty się rozrasta, a miejsce staje się coraz bardziej popularne i znane. Przenosi się najpierw na 4 piętro budynku, który obecne mieści się pod adresem Praça da Figueira 7, a następnie na 1. Do lizbońskiego szpitala trafiają już lalki nie tylko z Lizbony, ale całej Portugalii, a także innych krajów świata. Powstają nowe sale operacyjne i centrum odnowy, a oferta zabiegów leczniczych szpitala się rozrasta. 

Szpital Lalek w Lizbonie Lizbona Polski Przewodnik w Lizbonie i Portugalii Informacje Hospital de Bonecas Lisboa po Lizbonie Bilety Szpitale Lalki Portugalia Poza Szlakiem

Dziś w Szpitalu Lalek w Lizbonie mamy izbę przyjęć, sale operacyjne, sale chorych, a także pomieszczanie przypominające o dawnej historii i upamiętniająca lalki z całego świata.

Szpital Lalek – zwiedzanie niezwykłego miejsca

Lizboński Hospital de Bonecas jest prowadzony od początku swojej działalności przez tą samą rodzinę – jest o tyle urocze, że z każdym rokiem tego rodzaju biznesów w Portugalii ubywa, a to malutkie miejsce w centrum stolicy Portugalii przetrwało do dziś.

Szpital Lalek w Lizbonie Lizbona Polski Przewodnik w Lizbonie i Portugalii Informacje Hospital de Bonecas Lisboa po Lizbonie Bilety Szpitale Lalki Portugalia Poza Szlakiem

Obecnie (2021 rok) szpital prowadzi Pani Manuela Cutileiro, a pomagają Jej Isabel Francisco i Marta Machado. Każdy pacjent, który trafia do Szpitala Lalek dostaje karteczkę przymocowywaną do stopy, na której znajduje się numer pacjenta oraz numer łóżka. Następnie jest podawany leczeniu. Brzmi trochę surrealistycznie, ale tak jest naprawdę!

Szpital trochę z baśni, trochę jakby z horroru

W pierwszym pomieszczeniu, które zwiedzamy mamy już wyleczonych pacjentów, którzy czekają na wyjście ze szpitala. Dalej zwiedzamy sale operacyjne i leczenia, w których pacjentom z naszego dzieciństwa (i nie tylko) pomaga się wrócić do dawnej świetności. Przy stołach odbywają się operacje (naprawa złamanej nogi, rozbitej głowy, problemy z oczami lub przypadki po ciężkich wypadkach wymagające rekonstrukcji różnych części ciała). To właśnie to w tych salach szpitalnych znajdują się popularne wśród fotografów szufladki z poszczególnymi częściami ciała lalek. Wygląda to trochę strasznie, ale ma swój urok.

Muzeum Lalek w Lizbonie

Mimo, że właściciele Szpitala Lalek w Lizbonie nie lubią, gdy miejsce to określa się mianem “muzeum”, to jednak działa w nim też typowe muzeum.  Muzeum Lalek w Lizbonie prezentuje różnego typu lalki z całego świata, które pochodzą czy to z prywatnej kolekcji właścicieli, czy są darami osób z całego świata.

W jednym pomieszczeniu udać możemy się przez historię wielu dziesięcioleci produkcji lalek – zobaczymy tam lalki z masy papierowej, z porcelany, z gumy, wykonane z plastiku i materiałów. Bez trudu w tym miejscu przemieścić się można w historię naszego dzieciństwa! 

Szpital Lalek w Lizbonie Lizbona Polski Przewodnik w Lizbonie i Portugalii Informacje Hospital de Bonecas Lisboa po Lizbonie Bilety Szpitale Lalki Portugalia Poza Szlakiem

Mamy też pomieszczenie z zabawkami i lalkami, których właściciele zapomnieli o nich, dzięki czemu zostały one w szpitalu do dzisiaj. Dodatkowo zobaczymy tutaj również sale z nowszymi zabawkami oraz lalkami regionalnymi. 

Miejsce z duszą w Lizbonie…

Śmiało można stwierdzić, że lizboński Szpital Lalek, to miejsce z duszą i klimatem. Nie jest ono duże, ale jest wyjątkowe. Nie tylko ze względu na charakter swojej działalności, ale również atmosferę i osoby, które je prowadzą. 

Szpital Lalek w Lizbonie Lizbona Polski Przewodnik w Lizbonie i Portugalii Informacje Hospital de Bonecas Lisboa po Lizbonie Bilety Szpitale Lalki Portugalia Poza Szlakiem

Szpital Lalek opisały bardzo fajnie w swojej książce pt. “Lizbona. Miasto, które przytula” Marta Stacewicz-Paixão, Weronika Wawrzkowicz-Nasternak. Opisują je również przewodniki turystyczne po Lizbonie.  Cały czas nie jest ono jednak w jakiś sposób super popularne, dzięki czemu zwiedza się jego pomieszczania bardzo przyjemnie.

Zachęcam gorąco do samodzielnego odwiedzenia tego miejsca podczas Waszego pobytu w Lizbonie. Bilet nie jest drogi, a znajduje się ono w samym centrum Lizbony, więc bez trudu tutaj traficie. 

Szpital Lalek w Lizbonie – bilety i wstęp

Bilet wstępu do Szpitala Lalek w Lizbonie kosztuje 3,5€ – cena aktualna na 2022 rok. Bilet ma formę ładnej zakładki (np. do książki) w kształcie lalki – z jednej strony jest zdjęcie lalki, a z drugiej krótka historia tego miejsca.

Bilet kupujemy bezpośrednio przy wejściu do tego nietypowego szpitala. Nie ma możliwości zakupu / rezerwacji biletów online.


Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


W jakich godzinach jest otwarty lizboński Szpital Lalek?

Szpitale Lalek w Lizbonie jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach 10.30-12.30 i 15.30-17.00. W niedzielę szpital jest zamknięty. Godziny mogą ulec zmianie (podane informacje w tekście są aktualne na rok 2022).

W celu potwierdzenie godzin otwarcia szpitala najlepiej zadzwonić bezpośrednio do tego miejsca: numer telefonu +351 213 428 574.

Szpital Lalek w Lizbonie Lizbona Polski Przewodnik w Lizbonie i Portugalii Informacje Hospital de Bonecas Lisboa po Lizbonie Bilety Szpitale Lalki Portugalia Poza Szlakiem

Szpital Lalek – jak dojechać w łatwy sposób?

Lizboński Hospital de Bonecas jest położony w samym centrum Lizbony, bo na jednym placów ścisłego turystycznego centrum stolicy Portugalii. Dojazd zatem do tego miejsca jest bardzo prosty – jak zrobić to najłatwiej?

 • Metrem w Lizbonie: dojeżdżamy do stacji “Rossio”, która mieści się na zielonej linii metra, a następnie wychodzimy w kierunku wyjścia “Praca da Figueira”. Szpital znajduje się mniej, niż 1 minutę od wyjścia z metra.
 • Autobusem miejskim w Lizbonie: jadąc z Alfamy łapiemy autobus 737 do ostatniego przystanku, czyli “Praca da Figueira”, a jadąc np. z Belem możemy złapać autobus 714  – również do przystanku “Praca da Figueira”.
 • Tramwajem w Lizbonie: na placu Praca da Figueira, na którym znajduje się szpital, swoje przystanki końcowe mają tramwaje numer 25E (np. z okolic Prazeres i dzielnicy Estrela), 15E (np. z Belem) oraz 12E (z Alfamy).
 • Spacerem: dojście z to miejsce jest bardzo proste i praktycznie z każdego miejsca w centrum można tutaj bez trudu trafić spacerem. Wystarczy zlokalizować plac Praca da Figueira.

Szpital Lalek w Lizbonie Lizbona Polski Przewodnik w Lizbonie i Portugalii Informacje Hospital de Bonecas Lisboa po Lizbonie Bilety Szpitale Lalki Portugalia Poza Szlakiem

Hospital de Bonecas – kontakt i dane teleadresowe

Hospital de Bonecas
Adres: Praça da Figueira 7, 1100-240 Lisboa, Portugalia
Numer telefonu: +351 213 428 574
Adres e-mail: info@hospitaldebonecas.com
Strona internetowa: www.hospitaldebonecas.com

Szpital Lalek w Lizbonie – lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony

Poniżej znajduje się dokładna lokalizacja Szpitala Lalek na turystycznej mapie Lizbony.

Wideo pokazujące Szpital Lalek w stolicy Portugalii

Szpital Lalek – Duże Fotografie

Jeśli spodobał Wam się pomysł odwiedzenia lizbońskiego Szpitala Lalek, to na koniec zapraszamy do zobaczeniu kilkunastu dużych fotografii z tego niezwykłego miejsca. Zobaczcie, czego się spodziewać, jeśli odwiedzicie Szpital Lalek w Lizbonie. Więcej dużych zdjęć z Lizbony dołączonych do różnych tekstów na InfoLizbona.pl znajdziecie w naszej lizbońskiej galerii dostępnej tutaj >>>.

Aktualne promocje na noclegi w centrum Lizbony

Booking.com
Chcesz odkryć więcej podobnych miejsc w Lizbonie? Interesuje Cię Lizbona mniej oczywista, lokalna i piękna?
Zapraszamy do wspólnego zwiedzania Lizbony po polsku na naszych wycieczkach. Napisz do nas e-mail na adres info@infolizbona.pl lub skontaktuj się przez formularz kontaktowy i spotkajmy się w Lizbonie!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)