Jakarandy – najpiękniejsze drzewa ulic i placów Lizbony już kwitną [Zdjęcia]

Jakaranda mimozolistna jest uważana przez niektórych za najpiękniejsze drzewo ulic oraz placów Lizbony. Dlaczego? Ci z Was, którzy mają przyjemność odwiedzić Lizboną na przełomie maja i czerwca mogą się o tym przekonać na własne oczy – to właśnie wtedy lizbońskie jakarandy kwitną, a kiedy kwietną, to pokrywają się tysiącem fioletowych kwiatów. Jeśli ktoś jeszcze tego nie widział, to poniżej prezentujemy galerię kwitnących jacarand na ulicach i placach Lizbony oraz podpowiadamy, gdzie w Lizbonie najlepiej podziwiać te przepiękne drzewa.

Jakaranda mimozolistna

justify;">Jakaranda mimozolistna po łacienie Jacaranda mimosifolia, a po portugalsku jacarandá-mimoso, to tropikalny gatunek drzewa, które pochodzi z Ameryki Południowej. Pierwotnie występowało tylko w Boliwii, Argentynie i Peru, jednak zostało bardzo szybko rozpowrzechnione w w innych rejonach Ameryki Południowej i Afryki, a przyjmuje się również w krajach, gdzie rzadko kiedy występują mrozy.

Jakaranda mimozolistna Lizbona Portugalia Lisboa jacaranda drzewo o fioletowych kwiatach kwitnie foto

Drzewo jakarandy osiąga wysokośc od 5 do 15 metrów. W Lizbonie jakarandy mimozolistne kwitną na przełomie maja i czerwca, a okres ich kwitnienia trwa do drugiej połowy czerwca najczęsciej. Kwiaty mają kolor jasnofioletowy i osiągają długość do 5 cm, a są one zgrupowane w korony o długości do 30 cm. Na drzewach zobaczyć można również torebki nasienne, które pozostają na nich nawet w okresie zimowym.

Jakaranda mimozolistna Lizbona Portugalia Lisboa jacaranda drzewo o fioletowych kwiatach kwitnie foto

W Portugalii jakarandy bardzo popularne są właśnie w Lizbonie i okolicach za sprawą odpowiedniego dla tych drzew klimatu. Występuję jednak również w innych miastach świata, a niektóre z miast wręcz z nich słynną, jak np. Pretoria w Republice Południowej Afryki jest popularnie nazywana Jacaranda City lub Jakarandastad za sprawą ogromnej ilości tych drzew, które gdy kwitną zamieniają Pretorie w niebieskie miasto.

Jakarandy w Lizbonie

Spacerując przez różne dzielnice Lizbony często możemy natrafić na pojedyncze jakarandy lub ich skupiska, które bardzo często posadzone są wzdłuż ulic lub na placach stolicy Portugalii. A gdzie najlepiej je oglądać? Bardzo efektownie wygląd plac Rossio, który z dwóch stron jest porośnięty właśnie przez jakarandy mimozolistne. Na urokliwym Largo do Carmo tuż obok Klasztoru Karmelitów również spotkamy kilka tych drzew. Naprawdę jednak efektownie wygląda Avenida Torre de Belém z widokiem na Wieżę Belem, na której to jakarandy układają się w długi jasnofioletowy ciąg.

Gdy wejdziemy na windę Santa Justa będziemy mogli zobaczyć z góry, jak okazale wygląda plac Rossio z licznymi jakarandami. Wiele tych drzew spotkamy również na Largo do Rato, do którego bez trudu można dojść spod Bazyliki Estrela na trasie tramwaju 28.

Galeria fotografii przedstawiających kwitnące jakarandy w Lizbonie

Jakarandy w Lizbonie – spacer po Lizbonie [Wideo]

Zobaczcie na wideo krótki spacer po Lizbonie, by znaleźć miejsca, w których najpiękniej kwitną jakarandy w centrum portugalskiej stolicy. Opowiadamy tutaj o jakarandach, o ich pochodzenie, jak łatwo zdobyć nasiona jakarandy. Dodatkowo dowiecie się również, dlaczego jakarandy mimozolistne w Portugalii kwitna równiez na przełomie września i października.


Chcesz ciekawie zwiedzić Lizbonę? Zobaczyć to cudowne miasto od lokalnej strony? 
Skontaktuj się z nami i spraw, że Twój wyjazd do Lizbony będzie jeszcze wspanialszy!


    1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)