Koronawirus w Portugalii – bieżąca sytuacja

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Koronawirus i Portugalia – kraj ten odnotował pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa. Miało to miejsce w dniu 2 marca 2020. Jak wygląda obecna sytuacja w Portugalii w związku z koronawirusem, czyli wirusem wywołującym chorobę COVID-19? Jak ma się to do podróżowania i zwiedzania Portugalii? Poznajcie przebieg pandemii korona wirusa w Portugalii i zobaczcie, jak ma się sytuacja na dzień dzisiejszy. Piszemy również o otwarciu granic Portugalii dla Polski, możliwych lotach oraz o tym, czy jest kwarantanna w  600;">Portugalii.

Często nas pytacie o bieżącą sytuację w Portugalii w związku z koronawirusem. Postanowiliśmy dla Was zatem zebrać wszystkie dostępne informacje w jednym miejscu i odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące koronawirusa w Portugalii. 

Bazując na codziennej obserwacji i życiu w Portugalii oraz potwierdzonych źródłach, które cytujemy / linkujemy w tym tekście stworzyliśmy swoiste archiwum pandemii koronowirusa w Portugalii. Artykuł ten pokazuje przebieg sytuacji z koronawirusem od początku do dnia obecnego.


Wszystkie informacje nt. wirusa w Portugalii są ułożone chronologicznie – od najstarszych informacji na końcu do najnowszych na początku.
Dzięki temu możecie zobaczyć, jak rozwija się pandemia w Portugalii.

Tekst ten ma naświetlić Wam sytuację w Portugalii w związku z koronawirusem. Mamy nadzieję, że będzie on pomocny dla wszystkich osób zainteresowanych lub wybierających się do Portugalii na zwiedzanie lub wakacje. Podobnie, jeśli zastanawiacie się, czy można już przylecieć do Portugalii i czy jest bezpiecznie?

Koronawirus w Portugalii – potwierdzone przypadki

W dniu 2 marca 2020 portugalska Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS – www.dgs.pt) potwierdziła dwa pierwsze przypadki osób zarażonych koronawirusem. Ile zachorowań jest obecnie w Portugalii? Czy wakacje 2020 są bezpiecznie w Portugalii?

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Sytuacja z każdym dniem się rozwija. Sprawdźcie w jakim regionie Portugalii jest najwięcej zarażonych, a gdzie na chwilę obecną nie ma już żadnych potwierdzonych przypadków zarażonych. Ważne są również cały czas obecne zalecenia oraz dyrektywy rządu Portugalii, gdyż mają one oddziaływanie nie tylko na życie w Portugalii, ale również zwiedzanie portugalskich miast i podróżowanie po Portugalii. Wszystkie te informacje znajdziecie w tekście poniżej.  Jest on na bieżąco aktualizowany przez nas.

Portugalia i wirus COVID-19 – bieżąca sytuacja

Poniższe informacje są aktualizowane co 2-3 dni, a jeśli pojawią się nowe, ważne wytyczne lub informacje na temat podróżowania po Portugalii / życia tutaj, to tekst jest aktualizowany częściej. Chcemy dzięki temu pokazać różne aspekty pandemii oraz przedstawić ogólną sytuację z koronawirusem w Portugalii lub związaną z podróżowaniem po Portugalii. 

Wszystkie osoby zainteresowane bieżącą sytuację w Portugalii – liczbą osób zarażonych, z podejrzeniem zarażenie czy chcących zapoznać się z oficjalnymi komunikatami portugalskiej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (Direção-Geral da Saúde) zapraszamy na stronę www.dgs.pt, gdzie są publikowane codzienne raporty oraz wytyczne portugalskich władz. Adres strony Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia poświęconej koronawirusowai to www.dgs.pt/corona-virus

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Warto również zajrzeć na strony Ambasady RP w Lizbonie (www.gov.pl/web/portugalia) oraz Ministerstwa Zdrowia (www.gov.pl/web/zdrowie/). Pomocna będzie również strona Safe Communities Portugal (www.safecommunitiesportugal.com) dla wszystkich osób szukających aktualnych informacji w języki angielskim.


Koronawirus w Portugalii – aktualizacja i sytuacja dzień po dniu 

 • 6 SIERPNIA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii w związku z COVID-19 – statystyki

Ostatnie kilka dni było bardzo spokojne w Portugalii, jeśli chodzi o rozwój sytuacji z koronawirusem. W mediach nie pojawiły się żadne informacje lub doniesienia, które zmieniałyby obowiązujące zasady podróżowania do lub po Portugalii, czy obecną sytuacją w kraju. Przypominamy zatem aktualne zasady antycovidowe w Portugalii, że obecnie:

  • Po przylocie do Portugalii kontynentalnej z krajów UE i strefy Schengen nie ma obowiązku przechodzenie kwarantanny lub okazywania testów na koronawirusa. Aktualne zasady podróżowania do / z Portugalii z różnych krajów można znaleźć na stronie reopen.europa.eu >>>.
  • W Portugalii jest obowiązek noszenie maseczek ochronnych w komunikacji miejskiej i przestrzeniach zamkniętych. W przestrzeniach publicznych i na plażach nie.
  • Zakaz zgromadzeń powyżej 20 osób, a w przypadku Obszaru Metropolitalnego Lizbony powyżej 10 osób.
  • Zaleca się zachowanie dystansu społecznego min. 2 metry.
  • Piecie alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane.
  • W restauracjach i kawiarniach jest obowiązek noszenia maseczek, z wyjątkiem sytuacji, gdy spożywamy posiłek.
  • Większość zabytków i atrakcji dla turystów w Portugalii normalnie działa i przyjmuje turystów.
  • Nie ma żadnego zakazu przemieszczania się po Portugalii.

Portugalia Polska Zakaz Lotów Aktualna Sytuacja Wskaźnik Zachorowań Statystyki Opis czy można podróżować czy zakaz zostanie przedłużony polski przewodnik sierpień 2020

Więcej o tym, jak obecnie wygląda życie w Portugalii możecie przeczytać w tym artykule >>>.

Jak obecnie wyglądają statystyki w Portugalii? Od początku pandemii COVID-19 w Portugalii potwierdzono 51 848 przypadków pacjentów z koronawirusem.  Wyzdrowiało 37 565 osób. Zmarło 1 740 osób. Do tej pory przeprowadzano łącznie 1 688 567 testów. 

W ciągu ostatnich 24h zanotowano 167 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Statystyki te od kilku dni otrzymują się na podobnym poziomie, w szerszym spojrzeniu widać tendencję spadkową. Jeśli chodzi o wskaźnik średniej czternastodniowej liczby stwierdzonych przypadków COVID-19 na sto tysięcy mieszkańców, podawany przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), to w Portugalii wynosi on obecnie 26,3 (źródło: ecdc.europa.eu).

Portugalia Polska Zakaz Lotów Aktualna Sytuacja Wskaźnik Zachorowań Statystyki Opis czy można podróżować czy zakaz zostanie przedłużony polski przewodnik sierpień 2020

Niemcy i Polska – obowiązek testów lub kwarantanny. W sprawie informacji, że Niemcy mają wprowadzić obowiązek testów na koronawirusa lub kwarantanny dla osób przylatujących do tego kraju nie ma żadnych potwierdzonych informacji. Jest to o tyle ważne, że w dobie zakazu lotów bezpośrednich między Portugalią, a Polską, to właśnie połączenie przez Niemcy z Polski do Portugalii cieszy się największą popularnością. Nie ma również żadnych potwierdzonych informacji o obowiązku kwarantanny po przylocie dla osób, które wracają do Polski z zagranicy.


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>


 • 3 SIERPNIA 2020 | Obowiązek noszenia maseczek na Maderze, sytuacja na Azorach i aktualne informacje na temat zwiedzania Lizbony w czasach obostrzeń związanych z koronawirusem

Podróżowanie na Maderę, a koronawirus. Od 1 sierpnia 2020 władze Madery wprowadziły obowiązek noszenia maseczek również w przestrzeniach publicznych. Jest to jedno z działań antycovidowych, które mają chronić zarówno mieszkańców, jak i turystów. 

COVID-19 koronawirus Portugalia Lizbona Lisbona Madeira Azory Zasady Podróżowania Obostrzenia Restrykcje Zasady Sierpień 2020 Opis Informacje Testy Polski Przewodnik

Nie zmieniły się zasady odnośnie testów na koronawirusa dla osób wybierających się na wakacje na Maderze. Co to oznacza? Dalej jest obowiązek posiadania negatywnego testu na COVID-19, który został wykonany na mniej, niż 72h przed przylotem na Maderę w certyfikowanym laboratorium. Jeśli testu takiego nie mamy, to zostanie on nam wykonany po przylocie na Maderę. Koszt testu pokrywany jest przez władze Madery. Więcej o aktualnych zasadach podróży na Maderę oraz obostrzeniach dla turystów na Maderze przeczytać można na stronie: covidmadeira.pt >>> oraz visitmadeira.pt >>>. W podanych linkach znajdują się również dokładne informacje o obowiązku kwarantanny na Maderze, sytuacji, gdy okażę się, że test na koronawirusa po przylocie jest pozytywny oraz szczegóły na temat obowiązku noszenia maseczek na Maderze również w przestrzeniach publicznych.

W ostatni weekend na Maderze odnotowano 5 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Łącznie jest zatem 11 aktywnych przypadków osób z koronawirusem. Wszystkie osoby są pod opieką regionalnych władz. Źródło: jm-madeira.pt >>>.

COVID-19 koronawirus Portugalia Lizbona Lisbona Madeira Azory Zasady Podróżowania Obostrzenia Restrykcje Zasady Sierpień 2020 Opis Informacje Testy Polski Przewodnik

Koronawirus na Azorach. Jak donosi Milena Dąbrowska, która mieszka na Azorach i od początku pandemii COVID-19 opisuje sytuację na Azorach: Do 15 sierpnia 2020 roku został przedłużony stan klęski żywiołowej na Terceirze, São Miguel, Santa Maria, Faial i Pico, a na Flores, Corvo, Graciosie i São Jorge został przedłużony stan alarmowy. Nie zmieniły się zasady odnośnie testów na koronawirusa po przylocie na Azory – opisujemy je szczegółowo poniżej.

Informacje o aktualnej sytuacji na Azorach w czasach COVID-19. Również na stronie Mileny – milenadabrowska.pl >>>, znajdziecie dokładne wytyczne odnośnie testów na koronawirusa dla turystów planujących wakacje na Azorach lub ich zwiedzanie. Dodatkowo warto również zajrzeć na stronę destinoseguro.azores.gov.pt >>>, gdzie są podawane aktualne wszystkie wytyczne dotyczące podróżowania i decyzji władz Azorów.

COVID-19 koronawirus Portugalia Lizbona Lisbona Madeira Azory Zasady Podróżowania Obostrzenia Restrykcje Zasady Sierpień 2020 Opis Informacje Testy Polski Przewodnik

Aktualna sytuacja w Portugalii. Obserwując statystyki nowych zachorowań na COVID-19 w Portugalii, to widać, że statystyki się polepszają, czyli liczba nowych przypadków koronawirusa spada od kilku dni. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 153 nowe, potwierdzone przypadki pacjentów zarażonych koronawirusem. Od początku pandemii zatem w Portugalii odnotowano 51 463 przypadków łącznie. 1 738 osób zmarło. Wyleczonych zostało 36 984 pacjentów. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa wynosi 1 622 951. O tym, jak się to ma do statystyk w Polsce piszemy w aktualizacji z dnia 31 lipca 2020 (poniżej). 

COVID-19 koronawirus Portugalia Lizbona Lisbona Madeira Azory Zasady Podróżowania Obostrzenia Restrykcje Zasady Sierpień 2020 Opis Informacje Testy Polski Przewodnik

Zwiedzanie Lizbony w czasach COVID-19 – aktualne informacje. A jak wygląda zwiedzanie Lizbony obecnie? Jakich ograniczeń możemy się spodziewać? Poniżej prezentujemy najważniejsze ograniczenia / trudności lub inne ważne sprawy, które czekają na Was obecnie, gdy będziecie zwiedzali Lizbonę:

  • W popularnej hali gastronomicznej Mercado da Ribeira można płacić tylko kartą płatniczą.
  • Cały czas punkt widokowy na szczycie windy Santa Justa nie jest dostępny do zwiedzania.
  • Oceanarium w Lizbonie do końca sierpnia przedłużyło promocje na bilety, które są teraz tańsze. Za bilet normalny zapłacimy obecnie 15 €, a nie 19 €.
  • Katedra Se jest otwarta w ograniczonych godzinach.
  • Cukiernia Casa Pasteis de Belem, które serwuje słynne babeczki Pasteis de Belem prowadzi ich sprzedaż tylko na wynos.
  • W trosce o Wasze i nasze zdrowie zredukowaliśmy liczbę osób, które mogą jednocześnie uczestniczyć w naszych wycieczkach po Lizbonie do max. 8 osób. Większe grupy rozdzielamy na mniejsze grupy. Szczegóły zwiedzania Lizbony z polskimi przewodnikami dostępne są tutaj >>>.

 • 31 LIPCA 2020 | Aktualne statystyki dla Portugalii w sprawie COVID-19 + ogólne informacje na temat podróżowania, testów i kwarantanny

Podsumowanie najważniejszych informacje na temat pandemii koronawirusa w Portugalii i podróżowania do tego kraju zacznijmy od przeglądu statystyk COVID-19 dla Portugalii. 

Aktualne statystyki dla Portugalii i ich porównanie z Polską. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 od początku pandemii w Portugalii wynosi obecnie 51 072 przypadki. Liczba osób, które wyzdrowiały to 36 483, a liczba zgonów obecnie wynosi 1 735. Dla porównania Polska: 45 688 (liczba potwierdzonych przypadków), 33 643 (wyzdrowienia) i 1 716 (zgony). Liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa w obydwóch krajach to odpowiednio 1 591 873 (Portugalia) i 2 134 486 (Polska).

Poniższy wykres przedstawia porównanie liczby nowych przypadków w Portugalii i Polsce w ujęciu dziennym od początku pandemii.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Kwarantanna Testy COVID-19 Bezpieczeństwo relacje Polaków Lizbona Porto Faro Algarve Informacje Statystyki Liczby

Kolejny wykres przedstawia liczbę dziennych testów wykonywanych w każdym kraju na 1000 mieszkańców. 

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Kwarantanna Testy COVID-19 Bezpieczeństwo relacje Polaków Lizbona Porto Faro Algarve Informacje Statystyki Liczby

Źródło danych to Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia w Portugalii (dgs.pt), Ministerstwo Zdrowia w Polsce (gov.pl/web/zdrowie) i Our World in Data (ourworldindata.org).

Czy w Portugalii jest obecnie bezpiecznie? Ostatnimi czasu udzieliliśmy wywiadu dla portalu Wirtualna Polska, w którym to mamy przyjemność wypowiadać się razem z Ewą Waligórską z Turismo de Portugal na temat obecnej sytuacji w Portugalii. Link do artykułu: Wakacje 2020. Zakaz lotów do Portugalii przedłużony >>>. Przeczytacie w nim o takich kwestiach, jak np. dlaczego przedłużono zakaz lotów bezpośrednich z Portugalii do Polski, czy czujemy się bezpiecznie w Lizbonie, jak portugalskie społeczeństwo przestrzega narzuconych norm i zasad związanych z COVID-19. Zachęcamy do lektury tekstu, gdyż będzie on pomocny dla wszystkich osób planujących wyjazd na wakacje do Portugalii w najbliższym czasie.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Kwarantanna Testy COVID-19 Bezpieczeństwo relacje Polaków Lizbona Porto Faro Algarve Informacje Statystyki Liczby

Kwarantanna po powrocie z Portugalii do Polski. W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiają się informacja o możliwości wprowadzania obowiązkowej kwarantanny dla osób wracających do Polski. Jak na razie są to tylko doniesienia o takiej możliwości, lecz żadna z tych informacji nie została potwierdzona oficjalnie przez polski rząd. W kontekście tych informacji nie mówi się o Portugalii. Czy zostanie wprowadzona kwarantanna dla osób, które wracają z Portugalii do Polski? Tego nie wiadomo i nie ma żadnych doniesień w tym temacie. Jeśli jednak decyzja taka zostanie podjęta, to niezwłocznie poinformujemy Was o tym. Rząd Polski nie podaje informacji na podstawie jakich wskaźników miałyby być wyznaczone kraje, z których powrót do Polski miałby się wiązać z obowiązkiem kwarantanny.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Kwarantanna Testy COVID-19 Bezpieczeństwo relacje Polaków Lizbona Porto Faro Algarve Informacje Statystyki Liczby

Czy obecnie w Portugalii obowiązuje kwarantanna lub obowiązkowy test dla osób, które przylatują tutaj krajów UE? Jeśli chodzi o Portugalię kontynentalną to nie – nie ma obowiązku przechodzenia kwarantanny lub okazywania negatywnego testu na koronawirusa, jeśli przylatujemy do Portugalii z krajów UE oraz strefy Schengen.


 • 28 LIPCA 2020 | Przedłużono zakaz lotów bezpośrednich Portugalia -m Polska. Dlaczego i na jak długo?

Tak, jak przewidywaliśmy w aktualizacji z dnia 25.07.2020 polski rząd przedłużył zakaz lotów bezpośrednich na trasie Portugalia – Polska. Zakaz ten został przedłużony o kolejne 2 tygodnie i obowiązuje obecnie do 11 sierpnia 2020. Do tego czasu żadne loty cywilne, bezpośrednie na trasie Portugalia – Polska na pewno się nie odbędą. 

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej można zapoznać się z całą treścią rozporządzenie. Oto link: dziennikustaw.gov.pl >>>. Najważniejsza treść z tego rozporządzenia to taka, że od 29 lipca 2020 nadal nie polecimy do Szwecji i Portugalii, a także – co jest nowością na liście, do Czarnogóry i Luksemburga. Przywrócono też ruch lotniczy z takimi krajami jak Maroko, Tajlandia, Nowa Zelandia, Algieria, Rwanda, Tunezja, Turcja, Urugwaj i Australia.

Zakaz Lotów Polska Portugalia Sierpień 2020 dlaczego statystyki polski przewodnik po Portugalii wyjaśnienie informacje wskaźniki powody zakazu wakacje

Czy obecny zakaz lotów Polska – Portugalia oznacza, że obywatele Polski nie mogą wlecieć / przyjechać do Portugalii kontynentalnej? Nie i nigdy on czegoś takiego nie oznaczał. Obywatele Polski mogą przyjechać / przylecieć do Portugalii, jednak muszą to zrobić z przesiadką w jednym z krajów, które nie mają ograniczeń w ruchu lotniczym z Polską (np. Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja. Szczegółowa lista krajów znajduje się w rozporządzeniu, do którego link znajduje się powyżej). Ewentualnie można się dostać do Portugalii w inny sposób, niż samolotem (koleją, autobusem, samochodem, itp.).

Jakie są obecnie najkorzystniejsze połączenie lotnicze z Polski do Portugalii z przesiadką zatem? Polecamy 3 rozwiązania, które obecnie sprawdzają się najlepiej: 1) Lot linią Lufthansą z przesiadką we Frankfurcie lub Hamburgu; 2) Lot liniami KLM z Warszawy do Amsterdamu i dalej do Lizbony; 3) Lot liniami Ryanair z Warszawy do Berlina, a potem liniami easyJet do Lizbony. Jeśli macie inne, fajne pomysły, jak obecnie najlepiej się dostać z przesiadką z Polski do Portugalii, to dajcie znać w komentarzach.

Zakaz Lotów Polska Portugalia Sierpień 2020 dlaczego statystyki polski przewodnik po Portugalii wyjaśnienie informacje wskaźniki powody zakazu wakacje

Czy w Portugalii po przylocie z Polski jest obowiązek kwarantanny? Nie, w Portugalii kontynentalnej, gdy przylatujemy z Polski z przesiadką, to nie ma obowiązku kwarantanny, ani okazywania ważnego testu na koronawirusa. Już od długiego czasu nie ma takich obowiązków. Należy wypełnić jedynie tendencyjny formularz zdrowotny w samolocie i po przylocie przejść kontrolę temperatury.

Dlaczego zatem przedłużono zakaz lotów z Portugalii do Polski? Najprawdopodobniej rozchodzi się o statystki liczby zachorowań, a dokładnie wskaźnik, który nazywa się “wskaźnik liczby przypadków zarażenie wirusem na 100 000 mieszkańców w ostatnich 2 tygodniach”. Granica, która jest przyjęta za “bezpieczną” to wysokość wskaźnika 20 lub mniej. W Portugalii za ostatnie 2 tygodnie wynosi on obecnie 39,9. Szczegóły i statystki w tym temacie można znaleźć na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (www.ecdc.europa.eu >>>). Jest to jednak nasza prywatna opinia.  Jest to jednak prywatna opinia autora strony.


 • 25 LIPCA 2020 | Zakaz lotów Polska – Portugalia zostanie przedłużony? Jak zatem obecnie dolecieć najlepiej z Polski do Portugalii?

W Internecie, na stronie Biuletyn Informacji Publicznej Rady Ministrów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – bip.kprm.gov.pl >>>, pojawił się projekt rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym z powodu COVID-19. W projekcie przeczytać można, że obecnie trwający zakaz lotów bezpośrednich na trasie Portugalia – Polska zostanie przedłużony do 11 sierpnia 2020. Zakazem tym objęte będę nie tylko loty bezpośrednie z Portugalii do Polski, ale również ze Szwecji i Czarnogóry. 

Pełną treść projektu rozporządzenie można przeczytać tutaj >>>. Dodatkowe o nowym projekcie pisze portal Fly4Free.pl >>>, który omawia je szczegółowo pod względem wakacyjnych wyjazdów Polaków.

Przedłużenie zakazu lotów Polska Portugalia Koronawirus COVID-19 lipiec 2020 Rozporządzenie Rady Ministrów RP Informacje Link Opis Decyzja

Co ważne na chwilę obecną: Jest to tylko jeszcze projekt. Czy zostanie on przyjęty i zaakceptowany w takiej lub innej formie dowiemy się dopiero 28 lipca 2020 (lub wcześniej, jednak patrząc na dotychczasowe terminy ogłaszania tych rozporządzeń, to zawsze były one podawane do wiadomości publicznej w ostatnim dniu obowiązywania aktualnego rozporządzenia). Aktualne rozporządzenie w sprawie zakazów ruchu lotniczego do / z Polski pojawi się na stronie Dziennika Ustaw RP – dziennikustaw.gov.pl >>>.

Dlaczego zostanie przedłużony zakaz lotów bezpośrednich Portugalia – Polska? Wszystko rozchodzi się w tym przypadku prawdopodobnie o statystyki związane z COVID-19, a dokładnie wskaźnik liczby przypadków zarażenie wirusem na 100 000 mieszkańców w ostatnich 2 tygodniach. W Portugalii za ostatnie 2 tygodnie (tydzień 28 i 29 tego roku) wynosi on 39,9 (Szwecja 43,3; Polska do porównania 12,2). Warto jednak podkreślić, że ten sam wskaźnik dla Portugalii za ostatni tydzień, tj. 29 tydzień 2020 roku, spadł już do poziomy 19, czyli poniżej alarmowego poziomu wynoszącego 20 (źródło: safecommunitiesportugal.com, aktualizacja z 21.07.2020).

Zaznaczmy jednak, że jest to tylko nasza prywatna opinia, gdyż rząd Polski nie podaje do wiadomości publicznej na podstawie jakiś wskaźników / prognostyków / wyznaczników zostaje podjęta decyzja o zakazie lotów. Próbowaliśmy się skontaktować z Marcinem Horałą, z Ministerstwa Infrastruktury, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego rozporządzanie, ale nasze pytania zostały bez odpowiedzi do chwili obecnej. 

Przedłużenie zakazu lotów Polska Portugalia Koronawirus COVID-19 lipiec 2020 Rozporządzenie Rady Ministrów RP Informacje Link Opis Decyzja

Poniżej prezentujemy dane statyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (www.ecdc.europa.eu >>>) odnośnie statystyk COVID-19 za ostatnie 2 tygodnie w Europie. 

Przedłużenie zakazu lotów Polska Portugalia Koronawirus COVID-19 lipiec 2020 Rozporządzenie Rady Ministrów RP Informacje Link Opis Decyzja

Jak zatem dolecieć obecnie najlepiej z Polski do Portugalii na wakacje? Można to zrobić na 2 sposoby: wybrać lotnisko poza granicami Polski, z którego odbywają się loty bezpośrednie do Portugalii albo też lecieć z Polski do Portugalii z przesiadką. Poniżej prezentujemy obecnie najpopularniejsze i najlepsze sposoby dotarcie drogą lotniczą z Polski do Portugalii. Wszystkie one były testowane przez nas osobiście lub naszych Klientów, którzy już w wakacje odwiedzieli Portugalię i wszystkie te połączenia lotnicze działają sprawnie:

  • Wybrać lot linią lotniczą Lufthansa z lokalnych lotnisk w Polsce z przesiadką we Frankfurcie lub Hamburug, a dalej do Lizbony. Plusem linii lotniczej Lufthansa jest to, że lata ona z większości lotnisk lokalnych w Polsce, a loty do Lizbony z niemieckich portów lotniczych odbywają się kilka razy dziennie.
  • Wybrać połączenie Wizzair z Wiednia do Lizbony – opcja polecane dla mieszkańców południowej Polski, którzy w łatwy sposób mogą dostać się do Wiednia. (NIEAKTUALNE).
  • Wybrać połączenie linii lotniczych easyJet z Berlina – opcja polecane dla mieszkańców Polski zachodniej, który łatwo mogą dojechać do Berlina.
  • Z Warszawy Ryanair do Berlina, a dalej liniami TAP do Lizbony.

 • 22 LIPCA 2020 | Spada liczba nowych przypadków COVID-19 w Portugalii + czy zostanie przedłużony zakaz lotów Polska – Portugalia?

Jak podają najnowsze statystyki Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia w Portugalii (Direcção-Geral de Saúde, dgs.pt) dotyczące koronawirusa w Portugalii, spada liczba nowych przypadków zarażenie wirusem SARS-CoV-2.

Portugalia liczba zarażeń COVID-19 na 100 000 mieszkańców statystyki wskaźnik informacje prognostyki czy zakaz lotów zostanie przedłużony Aktualne Informacje Lizbona Porto

18.07.2020 odnotowano to 313 nowych zachorowań, 19.07.2020 246 nowych przypadków, 20.07.2020 tylko 135, a 21.07.2020 już tylko 127 nowych zachorowań. Są to oczywiście pozytywne dane, jednak zalecamy podchodzić z ostrożnością do ich zbyt pozytywnego interpretowanie. Faktem jest jednak to, że działania antypandemiczne portugalskiego rządu przynoszą pozytywne efekty.

Do tej pory w Portugalii od początku pandemii COVID-19 zanotowano łącznie 48 898 przypadków zarażenie. 33 769 osób wyzdrowiało, a 1 697 zmarło. Łączna liczba przeprowadzonych testów na COVID-19 w Portugalii wynosi 1 480 040.

Portugalia liczba zarażeń COVID-19 na 100 000 mieszkańców statystyki wskaźnik informacje prognostyki czy zakaz lotów zostanie przedłużony Aktualne Informacje Lizbona Porto

Łącznie w Portugalii jest 13 533 aktywnych przypadków koronawirusa. 56% z tej liczby jest odnotowanych w regionie Lizbony i doliny Tejo, reszta rozkłada się na całą Portugalię.

Ważnym wskaźnikiem jest liczba przypadków koronawirusa na 100 000 obywateli, gdyż ten czynnik jest brany przez wiele krajów pod uwagę, jeśli chodzi o ograniczenie możliwości wjazdu / lotów. 


 • 19 LIPCA 2020 | Aktualne zasady podróży i lotów do Portugalii kontynentalnej i na Azory + aktualne statystyki odnośnie Portugalii

Ostatnimi dniami mało było nowych informacji na temat pandemii COVID-19 w Portugalii, dlatego też najnowsza aktualizacja odnośnie obecnej sytuacji w tym pięknym kraju pojawia się dopiero dzisiaj. Zebraliśmy tutaj dla Was takie informacje jak: aktualne zasady, nakazy i obostrzenia, jeśli przylatujecie do Portugalii kontynentalnej i szukacie informacji, jak obecnie można dolecieć tutaj (do Lizbony, Porto lub Faro),  zasady podróży na Azory, a także przedstawiamy rozwój sytuacji epidemiologicznej w Portugalii na przestrzeni ostatnich kilku dni.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Zasady podróży do Portugalii kontynentalnej: Przylatując do Portugalii kontynentalnej (lotniska w Lizbonie, Porto i Faro) nie jesteśmy objęci obowiązkową kwarantanną lub potrzebą okazania ważnych testów na koronawirusa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przylatujemy z krajów portugalskojęzycznych (Angola, Mozambik, Wyspy Zielonego Przylądka, Gwinea Bissau, Wyspy św. Tomasza i Książeca, Brazylia) oraz USA – w takim przypadku, jeśli przylatujemy z tych krajów musimy okazać ważny negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany na mniej, niż 72h przed podróżą. 

Po przylocie na lotniska w Portugalii kontynentalnej przechodzimy przez specjalną bramkę do mierzenia temperatur. Jeśli bramka pokaże podwyższony stan temperatury zostaniemy skierowani na odpowiednia badania zapewniane przez portugalski rząd. Reasumując: Obywatele Polski mogą bez trudów i dodatkowych obowiązków epidemiologicznych przylatywać do Portugalii kontynentalnej w każdym celu (prywatym, turystycznym, biznesowym, itp.). Źródło: covid19estamoson.gov.pt >>>.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Jak obecnie najwygodniej jest dolecieć do Portugalii z Polski? Dolecieć mając na uwadze zakaz lotów bezpośrednich Polska – Portugalia wprowadzony przez polski rząd 14 lipca 2020? Obecnie najwięcej połączeń, które są realizowana regularnie i nie mają żadnych nieprzewidzianych anulacji lub zmian lotów odbywa się przez Niemcy. Wystarczy dolecieć na lotnisko w Niemczech (Berlin, Frankfurt lub Monachium) i dalej kolejnym samolotem do Portugalii kontynentalnej – lotniska w Niemczech oferują loty na wszystkie lotniska w Portugalii – w Lizbonie, Porto i Faro. Linie lotnicze, które obsługują loty z Niemiec do Portugalii to: easyJet (www.easyjet.com), Ryanair (www.ryanair.com) oraz Lufthansa (www.lufthansa.com– najwięcej lotów i najpewniejsza).

Aktualne zasady podróżowania na Azory w Portugalii. Jak podaje Milena Dąbrowską – Polka, która mieszka na Azorach i na bieżąco relacjonuje sytuację na Azorach (www.milenadabrowska.com) do 1 sierpnia 2020 roku, do godz. 00:00, został przedłużony stan klęski żywiołowej na wyspach Terceira, Sao Migule, Santa Maria, Faial i Pico, a na wyspach Flores, Corvo, Graciosa i Sao Jorge został przedłużony stan alarmowy.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Jeszcze przed przylotem na Azory lub w samolocie należy wypełnić specjalna deklarację medyczną, na której podajemy dane kontaktowe, adres, gdzie zatrzymamy się na Azorach oraz zaznaczamy 1 z poniższych, dostępnych 3 opcji, która wybieramy w związku z COVID-19.

Opcja 1 po przylocie na Azory: Przedstawiamy negatywny test na COVID-19, który został wykonany w ciągu 72h przed wylotem. Jeśli zostajemy na wyspach 7 dni lub dłużej, mamy obowiązek w 6. dniu po pierwotnym teście wykonać na miejscu dodatkowy test – jest ona na koszt rządu Azorów.
Opcja 2 po przylocie na Azory: Przebadany się na obecność SARS-CoV-2 zaraz po przylocie i udamy się na izolację profilaktyczną, aż do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu. Test taki też jest na koszt rządu Azorów. N
Opcja 3 po przylocie na Azory: Wrócimy do miejsca, z którego wylecieliśmy lub opuścimy terytorium Azorów.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Więcej aktualnych informacji na temat zasad podróżowania na Azory obecnie znajdziecie na stronie Mileny – www.milenadabrowska.com, gdzie dokładnie są wyjaśnione wszystkie niejasności oraz podane informacji dla wszystkich osób, które w wakacje 2020 wybierają się na zwiedzanie Azorów.

Aktualne statystyki odnośnie COVID-19 w Portugalii. Na przestrzeni ostatnich kilku dni liczba nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa w Portugalii utrzymywała się na podobnym poziomie z lekką tendencją malejącą – 15.07.2020 zanotowano 475 nowych potwierdzeń, 16.07.2020 339 nowych przypadków, 17.07.2020 to 312 nowych przypadków, a 18.07.2020 to 313 nowych zachorowań. Jest to pozytywny prognostyk odnośnie aktualnej sytuacji w Portugalii.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Łącznie do tej pory w Portugalii, od początku pandemii koronawirusa, odnotowano 48 390 przypadków zachorowań. 1 684 osoby zmarły, a 33 153 zostały wyleczone. Łącznie do tej pory przeprowadzono 1 413 519 testów na COVID-19. Źródło: www.dgs.pt >>>


 • 14 LIPCA 2020 | Zakaz lotów bezpośrednich Portugalia – Polska przedłużony do 28 lipca 2020

Pojawiło się nowe rozporządzenie Rady Ministrów RP, które przedłużyło zakaz lotów bezpośrednich z Portugalii do Polski. Pełną treść najnowszego rozporządzenia można znaleźć w Dzienniku Ustaw RP lub na grafice poniżej.

Zakaz lotów Portugalia Polska 14 lipca 2020 Polski Przewodnik po Lizbonie

Jak się obecnie zatem przylecieć do Portugalii z Polski? Najlepiej jest to zrobić z przesiadką w jednym z europejskich krajów. Najpopularniejsze są w tym temacie Niemcy – z Frankfurtu, Berlina lub Monachium jest bardzo dużo lotów do Portugalii, a do tych miast też bez trudu można dolecieć z Polski. Linie lotnicze oferujące połączenia na tych trasach to Lufthansa, Wizz Air, easy Jet oraz Ryanair


 • 13 LIPCA 2020 | Obecna sytuacja na Maderze, Azorach, Algarve i reszcie Portugalii + wyniki II tury wyborów prezydenckich z komisji w Portugalii

Nowy przypadek koronawirusa na Maderze. Jak donoszą władze Madery – na wyspie zanotowano 1 nowy przypadek osoby zarażonej koronawirusem w ostatni weekend. Osoba ta je jest pod obserwacją i przebywa na izolacji. Osoba zarażona została zdiagnozowana na lotnisku na Maderze. Obecnie na Maderze jest 5 aktywnych przypadków koronawirusa. Z 98 przypadków łącznie 93 osoby w pełni wyzdrowiały. Źródło: www.jm-madeira.pt >>>.

Madera Azory Algarve Portugalia Madeira Algarwe Południowa Portugal koronawirus COVID19 wyniki analizy aktualna sytuacja update polski przewodnik Portugalia

Azory. Władze Azorów podają, że w ostatni weekend przeprowadzono na Azorach 989 testów na koronawirusa. Żaden z testów nie pokazał wyniku pozytywnego. Trzeba jednak pamiętać, że przed weekendem na Azorach, na wyspie Terceira zanotowano 1 nowy przypadek koronawirusa – po prawie 23 dniach bez żadnych nowych przypadków. Osoba zarażona została podania odpowiedniej opiece. Źródło: www.dn.pt >>>.

O aktualnych zasadach podróżowania na Maderę i Azory oraz procedurach, które należy przejść po przylocie piszemy dokładnie w aktualizacji z dnia 6 lipca 2020. Wystarczy zjechać na dół i znaleźć odpowiednią datę.

Madera Azory Algarve Portugalia Madeira Algarwe Południowa Portugal koronawirus COVID19 wyniki analizy aktualna sytuacja update polski przewodnik Portugalia

Algarve. Na ulice miast i miasteczek Algarve wyjedzie ponownie specjalny autokar – tzw. Camião da Esperança, który ma promować wiedzę, jak dbać o siebie i zasady higieny w związku z zagrożeniem COVID-19 oraz będzie również przeprowadzał testy na koronawirusa. Autobus Camião da Esperança będzie można spotkać w miastach Algarve między 9 lipca, a 14 sierpnia 2020. Odwiedzi on takie miasta, jak m.in. Portimão, Albufeira, Olhão, Tavira, Lagos i Lagos. Obecnie w regionie Algarve jest 7 aktywnych przypadków koronawirusa. O tym co warto zobaczyć na południu Portugalii piszemy tutaj >>>.

Aktualna sytuacja w Portugalii na temat COVID-19. Od ostatniej soboty w Portugalii zanotowano 291 nowych przypadków zarażenie koronawirusem. Ponad 3/4 wszystkich nowych przypadków było w regionie Lizbony i okolic. Łączna liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Portugalii od początku pandemii wynosi zatem 46 512 osób. Ostatnia doba przyniosła też 6 nowych ofiar podnosząc liczbę zmarłych do 1 660. Źródło: www.dgs.pt >>>.

Madera Azory Algarve Portugalia Madeira Algarwe Południowa Portugal koronawirus COVID19 wyniki analizy aktualna sytuacja update polski przewodnik Portugalia

Wyniki wyborów w Portugalii. Jak głosowała Polonia w Portugalii w czasie II tury wyborów prezydenckich w Polsce? Komisja wyborcza nr 108, które mieściła się w Lizbonie podała oficjalne wyniki wyborów z komisji: Andrzej Duda – 88 głosów, Rafał Trzaskowski – 1033 głosów. Więcej na profilu Ambasady RP w Lizbonie >>>.


 • 11 LIPCA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii + tańsze bilety do części atrakcji w Lizbonie + ograniczenie w lotach z Portugalii do Belgii

Dzisiejsze zestawienie zaczniemy od przejrzenie aktualnych statystyki dotyczących COVID-19 w Portugalii. Jak podaje raport Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia w Portugalii (Direção-Geral da Saúde; www.dgs.pt) w ciągu ostatnich 24h w Portugalii zanotowano 402 nowe, potwierdzone przypadki osób z koronawirusem. W ciągu 24h jest to wzrost na poziomie 0,88%. 342 osoby pochodzą z regionu Lizbony i doliny Tejo (Lisboa e Vale do Tejo).

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Informacje Ograniczenia w Lotach Restrykcje Loty z Lizbony do Brukseli Statystyki Liczby Nakazy Kwarantanna Testy 10 lipca 2020

Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii zanotowano zatem łącznie 45 679 przypadków koronawirusa. W ujęciu regionalnym wygląda to następująco (dane od początku pandemii): Lizbona i Dolina Tejo 21 926; region Północ 18 001, region Centrum 4 254, Algarve 688, Alentejo 562, Azory 153, Madera 95.

Ostatnie 24h przyniosły 2 nowe ofiary (osoby starsze pochodzące z centralnej Portugalii), co daje wzrost dobowy na poziomie 0,12%, a łączna liczba ofiar COVID-19 w Portugalii wynosi obecne 1 646. Obecnie 471 osób jest hospitalizowanych z powodu koronawirusa w Portugalii, z czego 66 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Najwięcej ofiar koronawirusa w Portugalii jest wśród osób z przedziału wiekowego powyżej 80 lat (1 104), między 70-79 lat (315) i między 60-69 lat (148). Łączna liczba osób, które wyzdrowiały wynosi obecnie 30 350, a w ciągu ostatnich 24h 301 osoby zwyciężyły wirusa.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Informacje Ograniczenia w Lotach Restrykcje Loty z Lizbony do Brukseli Statystyki Liczby Nakazy Kwarantanna Testy 10 lipca 2020

Władze Lizbony zdecydowanie odrzuciły pomysł wystosowany przez partię Centrum Demokratyczne i Społeczne – Partia Ludowa (CDS–PP), by wprowadzić obowiązkowe testy dla każdego na koronawirusa dla pasażerów, którzy przybywają do Portugalii kontynentalnej. Obecnie przybywając do Portugalii kontynentalnej nie ma zatem obowiązku przeprowadzania / okazywania testów na koronawirusa, ani też obowiązku kwarantanny. Wyjątkiem są tutaj niektóre kraje (jak np. USA, kraje portugalskojęzyczna – piszemy o nich we wcześniejszej aktualizację, a pełną listę krajów można sprawdzić na stronie www.iatatravelcentre.com >>>. Na liście tej nie ma Polski!).

Tańsze / darmowe bilety wstępu do części atrakcji turystycznych w Lizbonie. W lipcu 2020 niektóre atrakcje w Lizbonie ogłosiły, że obniżają ceny biletów wstępu, by zachęcić turystów do wizyty. Na przykład oceanarium w Lizbonie obniżyło cenę biletów dla osób do 18. roku życia – osoby takie za bilet do oceanarium zapłacą tylko 5 € do końca lipca 2020. Mieszczące się w Belem muzeum sztuki współczenej – Muzeum Kolekcji Berardo (Museu Coleção Berardo), aż do końca lipca 2020 ma darmowy wstęp dla wszystkich we wszystkie dni tygodnia (normalnie jest tylko w soboty). Jest to połączone z celebracją 13. rocznicą istnienia muzeum.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Informacje Ograniczenia w Lotach Restrykcje Loty z Lizbony do Brukseli Statystyki Liczby Nakazy Kwarantanna Testy 10 lipca 2020

Władze Belgii dały “zielone światło” dla lotów z Portugalii. Osoby przylatujące z Portugalii do Belgii nie będą musiały okazywać ważnych testów na koronawirusa lub przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Wyjątkiem są jedynie osoby, które mieszkają w Obszarze Metropilalny Lizbony. Nie podano jedno, w jaki sposób będzie weryfikowane, czy ktoś przylatujący lotem z Lizbony do Belgii przebywał w tym obszarze podczas pobytu w Portugalii. Źródło: dn.pt >>>.


 • 8 LIPCA 2020 | Ograniczenia w podróżach do Portugalii z USA i krajów portugalskojęzycznych

Władze Portugalii podjęły decyzje o wprowadzeniu ograniczeń dla podróżujących drogą lotniczą z takich krajów, jak: Stany Zjednoczone Ameryki oraz kraje portugalskojęzyczne (Angola, Mozambik, Gwinea Bissau, Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Brazylia). Osoby przylatujące do Portugalii z tych krajów będą musiały na lotnisku w Portugalii przedstawić dowód negatywnego testu PCR dla COVID-19, przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed ich odlotem. Jeżeli pasażerowie przylecą bez dowodu negatywnego testu PCR, zostaną poddani testowi PCR na koronawirusa na własny koszt. Szczegóły w nowych ograniczeniach dostępne są na stronie: www.iatatravelcentre.com >>>.

USA Angola Angola Mozambik Gwinea Bissau Wyspy Zielonego Przylądka Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Brazylia a loty do Portugalii Lipiec 2020 Koronawirusa Informacje

Jak obecnie wyglądają procedury na lotnisku po przylocie do Portugalii kontynentalnej? Po przybyciu na lotniska w Lizbonie, Porto, Faro i Beja wszyscy pasażerowie muszą przejść przez skanowanie temperatury wykonane metodą podczerwieni (przejście po prostu przez specjalną bramkę). A co gdy mamy temperaturę? Gdy zostaną wykryci z gorączką, zostaną poddani drugiemu skanowi temperatury. Jeżeli ocena sytuacji to uzasadnia, będą one przedmiotem testu dla COVID-19 i osoby takie będą mogły opuścić port lotniczy po podaniu swoich danych kontaktowych. Osoby takie będą musiały pozostać zamknięte w miejscu przeznaczenia, dopóki nie otrzymają negatywnego wyniku testu PCR, zgodnie z wytycznymi Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (www.dgs.pt, odpowiednik Ministerstwa Zdrowia w Portugalii).

Polskie media o Portugalii obecnie. Ewa Waligórska z Toursimo de Portugal (oficjalnej organizacji turystycznej Portugalii) wypowiedziała się dla mediów w Polsce. – Codziennie odzywa się do nas wiele osób, które błędnie interpretują wiadomości i uważają, że Portugalia nie przyjmuje Polaków, jest zamknięta etc. A to wyłącznie decyzja polskiego rządu o zakazie bezpośrednich lotów – wyjaśnia Waligórska. Ostatnio uznano za niezbędne zastosowanie specjalnych zasad na obrzeżach Lizbony, takie jak zamknięcie niektórych obiektów handlowych o godz. 20 i zakaz zgromadzeń grup większych niż 10 osób – dodaje Ewa Waligórska. Jednak hotele, restauracje, supermarkety i hipermarkety, służba zdrowia, stacje benzynowe i obiekty sportowe zachowują normalne godziny otwarcia. To samo dotyczy wszystkich muzeów, obiektów kultury itp. Nie ma również ograniczeń w przemieszczaniu się mieszkańców lub turystów, a cały transport jest w pełni sprawny. W Lizbonie nie ma nakazu izolacji ani kwarantanny. Cały tekst do przeczytania jest np. na portalu wp.pl: Wakacje 2020. Urlop w Portugalii jest możliwy >>>

USA Angola Angola Mozambik Gwinea Bissau Wyspy Zielonego Przylądka Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Brazylia a loty do Portugalii Lipiec 2020 Koronawirusa Informacje

Donosi o tym samym również portal Fly4Free (www.fly4free.pl), który również opublikował ostatnio informację o promocji na tanie loty na południe Portugalii pod koniec wakacji 2020. Czytaj więcej: Zakończenie wakacji w Algarve za 860 PLN. Loty z Warszawy i 7 noclegów niedaleko plaży >>>.

Obecna sytuacja w Portugalii odnośnie koronawirusa: Ostatnie 24h przyniosły w Portugalii 287 nowych przypadków potwierdzonych osób z koronawirusem. Na Maderze jest obecnie 5 aktywnych przypadków koronawirusa, a wszystkie one są pod opieką i monitoringiem. Na Azorach jest 6 aktywnych przypadków COVID-19 – 4 na wyspie Sao Miguel, 1 na Terceirze i 1 na wyspie Flores.

Łącznie od początku pandemii koronawirusa w Portugalii zanotowano 44 416 przypadków z COVID-19. 29 445 osób wyzdrowiało. 1 629 zmarło. Liczba przeprowadzonych testów to 1 271 425.


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>


 • 6 LIPCA 2020 | Aktualne zasady wjazdu na Madery i Azory w Portugalii + statystyki ostatnich kilku dni w Portugalii

Wielu z Was pyta obecnie o zasady podróżowania na Maderę i Azory po tym, kiedy te portugalskie archipelagi wysp otworzyły się ponownie na turystykę. Specjalnie czekaliśmy z podaniem aktualnych informacji, jak podróżować obecnie na Azory i Maderę, by sprawdzić, jak to działa już w praktyce.

Aktualne zasady podróżowania na Maderę, tj. od 1 lipca 2020: Władze Madery, jak zapowiadały, zniosły nakaz obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich osób przylatujących na Maderę, jak i Porto Santo. Od 1 lipca 2020 jest obowiązek okazania negatywnego, ważnego (wykonanego na mniej, niż 72h przed przybyciem na wyspę) testu na koronawirusa. Dodatkowo przed podróżą należy wypełnić specjalny formularz zdrowia dostępny na stronie madeirasafe.com >>>. Najpierw należy się zarejestrować, a następnie podążać według instrukcji. 

Madera Azory Portugalia Lipiec 2020 COVID-19 Koronawirusa Aktualne Zasady Podróżowania Lotów Podróży Nakazy Informacje Sytuacja Czy można podróżować testy po przylocie

Po przybyciu na Maderę lub Porto Santo wszyscy pasażerowie muszą również przejść przez bramkę termiczną wykonującą pomiar temperatury. Jeśli wszystko jest ok, tzn. mamy negatywny, ważny wynik testu, wypełniliśmy formularz i pomiar temperatury jest poprawny, to możemy zwiedzać Maderę i wypoczywać na niej.

Co jeśli jednak nie mamy ważnego testu na SARS-CoV-2? Wtedy taki test zostanie wykonany na lotnisku, a na jego wyniki czekamy do 12h. W tym czasie musimy pozostać w izolacji. Jak podaja nasi przyjaciele z Dragon Tree Travel (www.dragontreetravel.com >>>, którzy mieszkają na Maderze i są specjalistami od tego kierunku) testy są wykonywane na koszt rządu Madery. Dodatkowo bezpłatnie testu na koronawirusa można wykonać w Portugalii kontynentalnej, w certyfikowanych laboratoriach w Lizbonie. Należy się jednak wtedy wcześniej zarejestrować. Lista miejsca, gdzie w Lizbonie można wykonać bezpłatne testy na COVID-19 oraz szczegóły rejestracji są dostępne tutaj: www.visitmadeira.pt >>>. Przed podróżą na Maderę polecamy również odwiedzić stronę covidmadeira.pt >>>, na której są opisane wszystkie aktualne zasady. Strona ta ma również polską wersję językową.

Madera Azory Portugalia Lipiec 2020 COVID-19 Koronawirusa Aktualne Zasady Podróżowania Lotów Podróży Nakazy Informacje Sytuacja Czy można podróżować testy po przylocie

Jakie restrykcje obowiązują aktualnie po przylocie na Azory? Do 15 lipca 2020 roku na wyspach Terceira, Sao Miguel, Santa Maria, Faial i Pico został przedłużony stan klęski żywiołowej, a na Flores, Corvo, Graciosa i Sao Jorge stan alarmowy. Po przylocie na Azory obecnie należy wypełnić specjalna deklarację zdrowia, a na niej wybrać 1 z 3 dostępnych opcji:

  • Opcja 1: Przedstawić negatywny wynik testu na koronawirus przeprowadzony metodą RT-PCR w ciągu 72h przed przybyciem na Azory. Jeśli zostajemy 7 dni lub dłużej, to w 6. dniu mamy obowiązek wykonać dodatkowy test (jest on na koszt władz Azorów).
  • Opcja 2: Wykonać test na koronawirusa zaraz po przylocie, a do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu udać się na izolację do hotelu / apartamentu.
  • Opcja 3: . Wrócić do miejsca, z którego się przylecieliśmy lub opuścić terytorium Azorów.

Dokładnie o wszystkich restrykcjach na Azorach związanych z podróżowaniem obecnie pisze na swoje stronie Milena Dąbrowska, która mieszka na Terceirze: www.milenadabrowska.com >>>. Znajdziecie na tej stronie szczegółowe wyjaśnienie przedstawionych wyżej informacji. Przed podróżą na Azory zachęcamy również do odwiedzenie strony www.covid19.azores.gov.pt >>>, gdzie są dostępne wszystkie aktualne zalecenia rządu Azorów, restrykcje i nakazy.

Madera Azory Portugalia Lipiec 2020 COVID-19 Koronawirusa Aktualne Zasady Podróżowania Lotów Podróży Nakazy Informacje Sytuacja Czy można podróżować testy po przylocie

Obecna sytuacja w Portugalii kontynentalnej, w tym szczególnie w Lizbonie: Od początku pandemii COVID-19 w Portugalii łącznie zanotowano 43 897 przypadków potwierdzonych przypadków. W ciągu ostatnich 24h w Portugalii potwierdzono 328 nowych zachorowań. W skali ostatnich 5 dni liczba nowych zachorowań w ujęciu dziennym nieznacznie zmalała. Za większość nowych przypadków jest odpowiedzialny region Lizbony i doliny Tejo, gdzie w ciągu ostatniej doby zanotowano 254 nowe przypadki z 328.

Liczba pacjentów hospitalizowanych w Portugalii z powodu koronawirusa wynosi obecnie 504, z czego 73 osoby są na intensywnej terapii. Do tej pory w Portugalii łącznie wyzdrowiało 29 017 osób, a liczba przeprowadzonych testów wynosi 1 205 593. Najnowszy raport portugalskiej Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia omawiający szczegółowo statystyki w Portugalii odnośnie COVID-19 można znaleźć tutaj >>>.


 • 1 LIPCA 2020 | Otwarcie / zamknięcie granic Portugalii + zakaz lotów do Polski

Z dniem 1 lipca 2020 weszły w życie nowe postanowienia rządu Portugalii regulujące kwestie przekraczania granic powietrznych, morskich oraz lądowych Portugalii. Dodatkowo 1 lipca 2020 weszło w życie rozporządzenie rządu Polski w sprawie lotów z Portugalii do Polski. Jakie granice są zatem otwarte, a jakie zamknięte, jeśli chodzi o podróżowanie do Portugalii kontynentalnej?

GRANICA LĄDOWE PORTUGALII: Od 1 lipca 2020 granica lądowa między Portugalią, a Hiszpanią jest w pełni otwarta i można ją bez żadnych obostrzeń przekraczać. Co to znaczy? Że można na przykład przyjechać z Hiszpanii do Portugalii samochodem, również w celach turystycznych. Źródło: www.safecommunitiesportugal.com >>> .

GRANICE MORSKIE PORTUGALII: Rząd Portugalii przedłużył do 15 lipca 2020, do godz. 23.59, zakaz schodzenia na ląd pasażerów statków przypływających do portów portugalskich. Co to oznacza? Jeśli przypłyniemy do Portugalii na statkach, np. na wycieczkowcach, to nie będziemy mogli zejść na ląd w Portugalii. Źródło: Diário da República >>>.

GRANICE POWIETRZNE PORTUGALII: Rząd Portugalii zezwala na loty do wszystkich państw członkowskich UE, państw należących do Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii. Dodatkowo możliwe są loty do / z Stanów Zjednoczonych, krajów portugalskojęzycznych oraz Brazylii (loty do Sao Paulo oraz Rio de Janeiro tylko). Co ważne w kontekście Polski: rząd Portugalii nie zabrania lotów na trasie Portugalia – Polska, ani w żaden sposób nie ogranicza obywatelom Polski możliwości wjazdu na terytorium Portugalii. Źródło: Serviço de Estrangeiros e Fronteiras >>>.

ZAKAZ LOTÓW Z PORTUGALII DO POLSKI: 30 czerwca 2020 wieczorem Rada Ministrów rządu polskiego opublikowała przedłużenie zakazu lotów bezpośrednich, cywilnych z Portugalii do Polski. Zakaz ten obowiązuje do 14 lipca 2020. Co to oznacza? Mimo, że rozporządzenie tak dokładnie to zakazuje lotów bezpośrednich z Portugalii do Polski, to skutkuje jednak ono tym, że również loty bezpośrednie z Polski do Portugalii są w tym momencie zawieszone. Żaden przewoźnik nie lata na tej trasie tylko w jednym kierunku. Źródło: Dziennik Ustaw RP, rozporządzenie “Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym” (pozycja 1160) >>>

Jak się obecnie zatem przylecieć do Portugalii z Polski? Najlepiej jest to zrobić z przesiadką w jednym z europejskich krajów. Najpopularniejsze są w tym temacie Niemcy – z Frankfurtu, Berlina lub Monachium jest bardzo dużo lotów do Portugalii, a do tych miast też bez trudu można dolecieć z Polski. Linie lotnicze oferujące połączenia na tych trasach to Lufthansa, Wizz Air, easy Jet oraz Ryanair

Polska - Portugalia Nowy Zakaz Lotów Bezpośrednich Lipiec 2020 Statystyki koronawirus w Portugalii Liczby Porównanie Granice Lądowe Morskie Powietrzne Lizbona Porto Przekraczanie

Aktualne statystki w Portugalii: W ciągu ostatnich 24h w Portugalii zanotowano 229 nowych przypadków COVID-19. Liczba zarażonych wynosi zatem w Portugalii od początku pandemii 42 141 osób. Liczba osób, które zmarły to 1 576 (8 nowych ofiar w ciągu ostatnich 24h). Liczba osób, które wyzdrowiały to 27 505. Łączna liczba przeprowadzonych testów w Portugalii na COVID-19 wynosi obecnie 1 190 384. Źródło i dostęp do pełnych statystyk: dgs.pt >>>. W celu porównania statystyk w Portugalii na tle innych krajów zapraszamy do aktualizacji z dnia 29 czerwca 2020 lub na strony Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ze statystyk, którego również korzystamy.


 • 29 CZERWCA 2020 | Portugalia, a inne kraje Europy + wyniki wyborów prezydenckich I tury w Portugalii

Aktualna sytuacja w Portugalii – statystyki. Na dzień dzisiejszy w Portugalii od początku pandemii COVID-19 zanotowano 41 646 potwierdzonych przypadków osób zarażonych koronawirusem. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 457 nowych przypadków, co daje nam wzrost dobowy na poziomie 1,1%.

Obecnie najwięcej nowych przypadków COVID-19 w Portugalii notuje się w regionie Lizbony i doliny Tejo (region administracyjny Lisboa e Vale do Tejo, którego zasięg można zobaczyć na dołączonej poniżej grafice). Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii w regionie tym potwierdzone 18 752 przypadki, a ostatnie 24h przyniosły 391 nowych zarażonych. O czym należy pamiętać i mieć na uwadze? O tym, że zdecydowana większość nowych zarażeń nie dotyczy samej Lizbony, jako miasta, a miast ościennych (Odivelas, Amadora, Sintra, Loures), w których to notuje się obecnie największą liczbę zarażeń. Pamiętajcie o tym czytając, czy to doniesienia polskich mediów o obecnej sytuacji w Portugalii, czy podane w tym tekście informacje. O restrykcjach i ograniczeniach w podróży wprowadzonych w tych miastach piszemy w aktualizacji z dnia 26 czerwca 2020.

Wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP 28 czerwca 2020 Portugalia COVID-19 Portugalia a inne kraje Europy statystyki informacje dla podróżnych i turystów Lizbona Lisbona

Obecnie w Portugalii 458 pacjentów z COVID-19 jest hospitalizowanych, z czego 75 przebywa na intensywnej terapii. Łączne liczba zgonów w Portugalii z powodu koronawirusa wynosi 1 564. Liczba osób, które wyzdrowiały to aktualnie 27 066. Najnowszy raport na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Portugalii można zobaczyć tutaj >>>.

Portugalia, a inne kraje Europy – jak wypada na ich tle Portugalia, jeśli chodzi o statystyki związane z COVID-19? Te porównanie zostało przygotowane na podstawie najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (“Situation Report – 160”, których pochodzi z 28.06.2020, na podstawie danych z 27.06.2020). Cały raport można zobaczyć tutaj >>>.

Wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP 28 czerwca 2020 Portugalia COVID-19 Portugalia a inne kraje Europy statystyki informacje dla podróżnych i turystów Lizbona Lisbona

W Europie najwięcej potwierdzonych przypadków osób zarażonych COVID-19 mają takie kraj jak: Rosja (634 437), Wielka Brytania (310 254), Hiszpania (248 469), Włochy (240 136) i Turcja (195 883). Portugalia notuje 41 189, a Polska 33 714 potwierdzonych przypadków COVID-19 od początku pandemii. W ciągu ostatnich 24h najwięcej nowych przypadków zanotowany takie kraj jak Rosja (6 791), Turcja (1 372), (Ukraina 917), Wielka Brytania (890), Armenia (736). Portugalia ma 323 przypadki, Polska 319, Hiszpania 564, Włochy 175, Niemcy 256. Jeśli chodzi o nowe przypadki śmiertelne to najwięcej nowych ofiar koronawirusa zanotowano w Rosji (104),Wielkiej Brytanii (100), Ukrainie (19), Turcji (17). Portugalia ma 6 nowych ofiar, tyle samo co Polska. Hiszpania to 3 nowe ofiary, Włochy 8, Rumunia 10, a Niemcy 3.

Co do liczby przeprowadzonych testów na koronawirusa, statystyki wyglądają następująco – liczba testów łącznie / liczba testów na 1 mln mieszkańców: Rosja (19 334 442 / 132 487), Wielka Brytania (9 195 132 / 135 453), Niemcy (5 412 655 / 64 603), Włochy (5 314 619 / 87 900), Hiszpania (5 162 909 / 110 425) Polska (1 493 993 / 39 475), Portugalia (1 102 066 / 108 080). Źródło tych danych to worldometers.info >>>.

Wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP 28 czerwca 2020 Portugalia COVID-19 Portugalia a inne kraje Europy statystyki informacje dla podróżnych i turystów Lizbona Lisbona

Zakaz lotów bezpośrednich z Polski do Portugalii. Do 30 czerwca br. obowiązuje jeszcze wprowadzony przez polski rząd zakaz lotów bezpośrednich na trasie Polska – Portugalia. Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie on przedłużony czy nie. Będziemy Was o tym na bieżąco informowali.

Wyniki I tury wyborów prezydenckich – jak głosowała Polonia w Portugalii? Ambasada RP w Lizbonie podała wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP 28 czerwca 2020 r. w obwodzie głosowania nr 108 (Portugalia): Rafał Trzaskowski – 497; Szymon Hołownia – 145; Robert Biedroń – 80; Andrzej Duda – 49; Krzysztof Bosak – 38; Władysław Kosiniak-Kamysz – 7; Waldemar Witkowski – 5; Paweł Tanajno – 2; Marek Jakubiak – 1; Mirosław Piotrowski – 0; Stanisław Żółtek – 0.


 • 26 CZERWCA 2020 | Lizbona walczy zdecydowanie z koronawirusem i wprowadza nowe restrykcje dla części dzielnic – jakie? Czy centrum Lizbony jest nimi objęte?

Rząd Portugalii po raz kolejny zwołał ważne spotkanie w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19 w Portugalii. Po spotkaniu, które odbyło się 25 czerwca 2020, przedstawiciele rządu ogłosili nowe restrykcje dla jeden dzielnicy Lizbony oraz okolicznych miast tworzących Obszar Metropolitalny Lizbony (Área Metropolitana de Lisboa, AML) w związku z utrzymującą się dużą liczbą nowych zachorowań w tym obszarze na koronwirusa. Działania rządu mają być zdecydowaną odpowiedzią w walce z COVID-19, a ich celem jest zmniejszenie transmisji wirusa, która obecnie w obszarze AML jest odpowiedzialna za większość nowych zachorowań w Portugalii.

Jakie są nowe restrykcje w wybranych częściach Obszaru Metropolitalnego Lizbony w stosunku do tych, o których pisaliśmy w dniu 23 czerwca 2020 (poniżej znajdziecie szczegóły)?

 • Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, chyba, że osoby te należą do tej samej rodziny.
 • Zakaz organizacji targów.
 • Zalecenie pozostania w domach i opuszczania ich tylko w sytuacjach, które tego wymagają (praca, zakupy, realizacji potrzeb życiowych).
 • Powyższe nakazy obowiązują tylko do 19 dzielnica Obszaru Metropolitalnego Lizbony. Dzielnice to takie części, jak: miasto Amadora: Alfragide, Águas Livres, Falagueira-Venda Nova, Encosta do Sol, Venteira i Mina de Água. Miasto Odivelas: Odivelas, Pontinha-Famões, Póvoa de Santo Adrião-Olival de Basto i Ramada-Caneças. Miasto Sintra: Agualva-Mira Sintra, Algueirão-Mem Martins, Cacém-S. Marcos, Massamá-Monte Abraão, Queluz-Belas i Rio de Mouro. Miasto Loures: Camarate-Unhos-Apelação i Sacavém-Prior Velho. Miasto Lizbona: dzielnica Santa Clara. Co ważne: w Lizbonie tylko jedna dzielnic jest tym nakazami objęta – Santa Clara, która leży całkowicie poza centrum. Centrum historyczne nie jest objęta powyższymi restrykcjami (poniższymi, czyli wprowadzonymi w dniu 23 czerwca 2020 już tak – czytaj poniżej, jakie dokładnie to obostrzenia).
 • Środki te stanowią uzupełnienie środków zatwierdzonych dla pozostałej części obszaru metropolitalnego.
 • W pożywnych dzielnicach AML zostanie również przedłużony stan klęski żywiołowej do 14 lipca 2020, godz. 23.59.

Portugalia Lizbona Nowe Restrykcja Nakazy Prawo Obostrzenia Koronawirus 2020

Jednocześnie na wczorajszym spotkaniu rząd Portugalii poinformował, że od 1 lipca 2020 na terytorium większości kraju zostaje zakończony stan klęski żywiołowej (estado de calamidade). Źródło wiadomości: Diário de Notícias >>> i Safe Communities Portugal >>>.

Jak obecnie wyglądają statystki w Portugalii jeśli chodzi o COVID-19? Portugalia od początku pandemii COVID-19 zanotowała łącznie 40 415 przypadków zachorowań. W ciągu ostatnich 24h odnotowano 311 nowych przypadków, co daje wzrost dobowy w wysokości 0,77%. Ostatnie 24h przyniosły 6 nowych ofiar – wzrost dobowy w takim przypadku wynosi 0,39. Łącznie od początku pandemii w Portugalii na koronawirusa zmarło zatem 1 549 osób. Łączna liczba osób, które wyzdrowiały wynosi obecnie 26 382. O tym, jak wyglądają statystki Portugalii na tle innych krajów Europy napiszemy dokładnie w kolejnej aktualizacji.


 • 23 CZERWCA 2020 | Nowe obostrzenia dla miast Lizbona, Sintra, Amadora, Loures i Odivelas

Portugalia w ciągu ostatnich 24h zanotowała 259 nowych przypadków zachorowań na COVID-19, z czego większość została odnotowana w regionie Lizbony. Sytuacja taka utrzymuje się już od kilku dni. W związku z tym rząd Portugalii postanowił wprowadzić nowe obostrzenia dla regionu Lizbony, które weszły w życie dzisiaj o godz. 00.00. Nowe obostrzenia to:

  • Zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, chyba, że należą do tej samej rodziny.
  • Lokale komercyjne muszą być zamykane o godz. 20.00. Wyjątkiem są restauracje, które mogą serwować posiłki dłużej lub zapewniać dostawy jedzenie na wynos.
  • Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i spożywania alkoholu na wolnym powietrzu, poza ogródkami należącymi do restauracji i barów.
  • W miastach takich jak Lizbona, Sintra, Amadora, Loures i Odivelas przedłużono stan klęski żywiołowej (estado de calamidade).
Lizbona Portugalia Nowe Obostrzenia 23 czerwca 2020 Odivelas Sintra Loures Amadora Restrykcje
Najnowsze statystki DGS odnośnie koronawirusa w Portugalii.

  • Policja będzie miała za zadanie lepiej kontrolować, czy są przestrzegane reguły walki z pandemią koronawirusa. Nie ma jednak jeszcze szczegółów w tej sprawie, co to dokładnie znaczy. Zostaną one ogłoszone w najbliższy czwartek.
  • Wzmocnienie kontroli liczby klientów/pracowników i wytycznych dot. poruszania się w centrach handlowych i sektorze budownictwa
  • WAŻNE: Zasady te dotyczą tylko regionu Lizbony (Lisbona i otaczające miasta), nie całej Portugalii! W Portugalii kontynentalnej nie przywrócono również obowiązku kwarantanny po przylocie lub obowiązku robienia / okazywania ważnych testów na koronawirusa.
  • Źródło: Diário de Notícias >>>

Nowe reguły mają pomóc obniżyć liczbę nowych przypadków COVID-19 w Portugalii, szczególnie w regionie Lizbonie. Premier Portugalii Antonio Costa podkreśla również w swoich wypowiedziach, że Lizbona nie zostanie objęte kordonem sanitarnym, jak donoszą niektóre media w Portugalii.


 • 22 CZERWCA 2020 | Przypadki koronawirusa w Fatimie + statystyki o Portugalii na tle innych krajów Europy

Jak podaje Sanktuarium w Fatimie: 16 osób pracowników sanktuarium zostało zarażonych koronawirusem w minionym tygodniu. Osoby zarażone to członkowie chóru sanktuarium. Sanktuarium podkreśla, że osoby te nie miały kontaktu z pielgrzymami przebywającymi w Fatimie. Do zarażenie prawdopodobnie doszło w miniony piątek. “W sobotę przeprowadzono 244 testy, co dało 16 pozytywnych przypadków i 228 negatywnych przypadków – można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez Sanktuarium w Fatimie. Źródło (po portugalsku): jm-madeira.pt >>>. Osoby zarażone zostały podane odpowiedniej opiece, a ich zarażenie nie wpływa na funkcjonowanie i zwiedzanie Fatimy. 

Fatima 2020 Koronawirus COVID-19 Portugalia Sanktuarium w Fatimie Informacje Statystyki Zarażenie Podróżowanie Dane

Portugalia, a inne kraje Europy i pandemia koronawirusa – statystyki. Agencja Lusa (Agência de Notícias de Portugal; lusa.pt) przygotowała raporty bazujące na danych przedstawianych przez oficjalne instytucje poszczególnych krajów oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control; hecdc.europa.eu). Portugalia plasuje się w nich następująco na tle innych kraj Europy, jeśli chodzi o statystyki związane z koronawirusem

Między 14, a 20 czerwca Portugalia zanotowała 2 378 nowych przypadków zarażenie koronawirusem. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii zanotowano 8 823 nowe przypadki, w Szwecji 6 359, Francji 3 280, Niemczech 3 113, Włoszech 2 026, Hiszpanii 2 333. Na 100 tysięcy mieszkańców w Portugalii zanotowano w tym czasie 23,2 przypadki koronawirusa. Jest to powyżej limitu 20 przypadków na każde 100 tysięcy mieszkańców, który to limit cześć państw wprowadziła, jeśli chodzi o obostrzenia związane z wjazdem obywateli danego kraju. Obywatele Portugalii na dzień dzisiejszy są objęcie restrykcjami, jeśli chodzi o wjazdy do takich krajów, jak Austria, Bułgaria, Cypr, Dania, Słowacja, Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa, Czechy.

Fatima 2020 Koronawirus COVID-19 Portugalia Sanktuarium w Fatimie Informacje Statystyki Zarażenie Podróżowanie Dane
Dane z najnowszego (22.06.2020) raportu WHO

Łączna liczba przypadków koronawirusa w Portugalii na minioną sobotę wynosiła 38 841. Plasuje to Portugalię na 9. pozycji w 10 krajów z największą liczbą zarażonych. Na liście tej przoduje Wielka Brytania z liczbą 303 110 osób zarażonych. Od początku pandemii koronawirusa stosunek liczby zachorowań na COVID-19 na każde 100 tysięcy mieszkańców w Portugalii wynosi obecnie 378,94. Jest on niższy, niż w Szwecji (550,52), Belgii (530,21), Irlandii (523,18), Hiszpanii (519,73), Wielkiej Brytanii (456,28) lub Włoszech (394,82).

W ostatnich dniach w europejskiej prasie pojawiło się kilka tekstów krytykujących Portugalię w ostatnich dniach za niskie efekty walki z pandemią koronawirusa. Minister Zdrowia Portugalii – Marta Temido, przyznała w miniony piątek, że kraj ma trudności z przerwaniem łańcucha nowych transmisji koronawirusa, jednak podkreśliła, że zwiększona liczba zachorowań w Portugalii jest związana ze znacznie większą liczbą przeprowadzanych obecnie testów na koronawirusa wśród obywateli Portugalii. Źródło >>>.

Fatima 2020 Koronawirus COVID-19 Portugalia Sanktuarium w Fatimie Informacje Statystyki Zarażenie Podróżowanie Dane
Grafika przygotowania przez DGS – dane z 21.06.2020

Obecnie najwięcej nowych przypadków koronawirusa odnotowuje się w Lizbonie i okolicznych miastach (Sintra, Odivelas, Amadora, Loures). Premier Portugalii Antonio Costa ma spotkać się z prezydentami tych miast i na wspólnym spotkaniu mają zostać omówione kwestie ograniczenia nowych przypadków oraz walki z koronawirusem w regionie Lizbonie. Źródło: publico.pt >>>. Będziemy Was na bieżąco informowali o decyzjach władz Portugalii w sprawie regionu Lizbony i nowych obostrzeniach, jeśli takowe się pojawią i zostaną potwierdzone oficjalnie.


 • 20 CZERWCA 2020 | Loty do Portugalii przez Niemcy + aktualna sytuacja w Portugalii + finał Ligi Mistrzów 2020 w Lizbonie

Informacja, o zawieszeniu lotów bezpośrednich na trasie Polska – Portugalia wzbudziła wiele pytań i wątpliwości. Piszemy o niej w aktualizacji z dnia 17 czerwca 2020. 

Pamiętajmy, że nie odbywają się tylko loty bezpośrednie między Polska, a Portugalią, a zawieszenie te jest ważne do 30 czerwca 2020. Czy zakaz lotów między Polska, a Portugalią zostanie przedłużony? Tego jeszcze nie wiadomo. 

Portugalia Finał Ligi Mistrzów 2020 Loty Lufthansa z Polski do Portugalii Lizbona Koronawirus

Jak zatem obecnie można dostać się z Polski do Portugalii drogą lotniczą? Bez trudu możemy się dostać do Portugalii samolotem z Polski z przesiadką w jednym z europejskich krajów. Bardzo popularną w ostatnich dniach opcją jest lot Lufthansą, która oferuje wylot z wielu polskich lotnisk do Monachium lub Frankfurtu, a dalej do Lizbony. Jak zapewniają zarówno Ambasady Polski i Portugalii oraz pasażerowie, którzy mieli okazję już lecieć w ten sposób (ich relacje można znaleźć na internetowych grupach oraz forach podróżniczych) takie połączenie lotnicze odbywa się bez problemów i Polacy bez żadnych trudów, czy komplikacji, są wpuszczani do Portugalii.

Aktualne promocje i ceny biletów lotniczych Lufthansy można sprawdzić na stronie: lufhtafsa.com >>>. Ceny za bilet w dwie strony rozpoczynają się normalnie od cen 200-250 €, chyba, że skorzystamy z dostępnych promocji lub bonów zniżkowych (jeśli takie mamy).

Portugalia Finał Ligi Mistrzów 2020 Loty Lufthansa z Polski do Portugalii Lizbona Koronawirus

A jak obecnie wyglądają statystki w Portugalii, jeśli chodzi o COVID-19? Opierając się na danych Direcção-Geral de Saúde (odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia): w ciągu ostatnich 24h zanotowano w Portugalii 375 nowych przypadków koronawirusa. Daje nam to wzrost dobowy na wysokości 1%. Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii odnotowano zatem łącznie 38 464 przypadki zachorowań na COVID-19.

Liczba osób hospitalizowanych wynosi obecnie 422, z czego 67 przebywa na intensywnej terapii. W ciągu ostatniej doby nieznacznie wzrosła liczba osób hospitalizowanych z 416 na 422. Ostatnie 24h przyniosły również 3 nowy ofiary, co daje łącznie liczbę 1 527 ofiar COVID-19 w Portugalii od początku pandemii. Łączna liczba osób, które wyzdrowiały wynosi aktualnie 24 477 osób.

Portugalia Finał Ligi Mistrzów 2020 Loty Lufthansa z Polski do Portugalii Lizbona Koronawirus

Finał Ligi Mistrzów 2020 w Lizbonie. Dobra wiadomość dla wszystkich fanów piłki nożnej. UEFA podała do wiadomości, że tegoroczny finał Ligi Mistrzów oraz mistrzowski turniej najlepszych 8 drużyn klubowych odbędzie się w Lizbonie. Finał Ligi Mistrzów 2020 zaplanowano na 23 sierpnia 2020, a odbędzie się ona na stadionie klubu Benfica Lizbona. Turniej finałowy potrwa od 12 sierpnia 2020. Więcej o tym piszemy w tekście: Finał Ligi Mistrzów 2020 w Lizbonie >>>, gdzie podajemy wszystkie szczegółowe informacje na temat decyzji UEFA o organizacji tego prestiżowego wydarzenia właśnie w Portugalii.


 • 17 CZERWCA 2020 | Zakaz lotów z Polski do Portugalii na 2 kolejne tygodnie

Od wczoraj miały być możliwe loty poza Polskę do wszystkich krajów UE i należących do strefy Schengen. W ostatniej chwili dosłownie jednak rząd Polski zmienił swoją decyzję. Wykluczone zostały takie kraje, jak Portugalia, Szwecja i Wielka Brytania. Najnowsze rozporządzenie w datowane jest na 16 czerwca i będzie obowiązywało od 17 do 30 czerwca 2020. Więcej o nowych rozporządzeniach przeczytać można tutaj: rynek-lotniczy.pl >>>.

Co to oznacza w przypadku podróży do Portugalii?

  • Do 30 czerwca 2020 nie ma możliwości, by odbywały się loty bezpośrednie na trasie Polska – Portugalia.
  • Można do Portugalii lecieć z przesiadką w innym kraju europejskim. Gdy polecimy takim lotem to bez trudu zostaniemy wpuszczeni do Portugalii.
  • Pamiętajmy, że Portugalia w żaden sposób nie zakazała wjazdu dla osób z Polski.
  • Nie ma obowiązku okazywania ważnych testów na koronawirus po przylocie do Portugalii lub przechodzenia kwarantanny.

 • 16 CZERWCA 2020 | Nowa zasady podróżowania na Azory + dlaczego w Portugalii nie maję liczby zachorowań?

Jak wygląda obecnie aktualna sytuacja w Portugalii co do liczb związanych z zachorowaniem na koronawirus? W ciągu ostatnich 24h zanotowano 346 nowych przypadków potwierdzonych zachorowań na koronawirusa. W ujęciu dobowym jest to wzrost 0,94%. Zmniejszył się dobowy wzrost liczby zgonów – w ciągu ostatnich 24h zanotowano 3 nowe ofiary. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w Portugalii z powodu COVID-19 wynosi zatem 1 520 osób od początku rejestracji takich przypadków. Dobowy wzrost wynosi obecnie 0,2% (w poprzednim dniu wynosił on 0,33%).

Portugalia nowe zachorowania koronawirus COVID-19 aktualna sytuacja polski przewodnik po Lizbonie podróże do Lizbony Lizbona Portugalii Lisbona Lisbon

Nieznacznie zwiększyła się liczba osób hospitalizowanych w Portugalii. Obecnie w szpitalach portugalskich leczonych jest 431 osób (w dniu poprzednim było 419). Na intensywnej terapii było przebywają obecnie 73 osoby.

Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii zanotowano łącznie 37 036 osób przypadków koronawirus. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirus w Portugalii wynosi obecnie 975 737. 22 852 osoby zostały w Portugalii wyleczona z COVID-19.

Jak podkreśla premier Portugalii António Costa – Portugalia jest na 4. miejscu na świecie pod względem liczby przeprowadzonych testów na milion obywateli (niektóre źródło podają, że nawet na 3.miejscu). Portugalia posiada obecnie jednej z najniższych wskaźników potwierdzonych przypadków koronawirusa w stosunku do liczby przeprowadzonych testów na milion mieszkańców. Źródło: publico.pt >>>. W tym samym tekście premier Portugalii wyjaśnia również fakt, dlaczego ostatnimi czasy liczba nowych zachorowań utrzymuje się na podobnym poziomie i tłumaczy zwiększoną liczbę testów.

Portugalia nowe zachorowania koronawirus COVID-19 aktualna sytuacja polski przewodnik po Lizbonie podróże do Lizbony Lizbona Portugalii Lisbona Lisbon

Dlaczego o tym piszemy? Od wczoraj dostajemy informacje o wiadomościach na temat Portugalii, które pojawią się w polskich mediach. Interpretując fakty w nich podane warto opierać się na statystykach, które można odnieść do każdego kraju. Warto o tym pamiętać, gdy czytamy publikowane mediach doniesienia z różnych krajów.

Nowe zasady podróżowania na Azory. Jak donosi Milena Dąbrowską – Polka, która mieszka na Azorach i regularnie pisze o tych wspaniałych wyspach, zmieniły się zasady podróży na Azory w czasach koronawirus. Jak donosi Milena “Na wyniki testu na koronawirusa można czekać w miejscu wybranym przez siebie, a zamiast trzech testów wymagane są tylko dwa testy”. Nowe zasady podróżowania na Azory obowiązują do 1 lipca 2020, godz. 00:00. Przypominamy, że na Azorach nie ma obecnie żadnego przypadku aktywnego koronawirusa, a wszystkie źródła koronawirusa na Azorach uznaje się za wygasłe. Źródło: milenadabrowska.com >>>. Znajdziecie tam wszystkie aktualne informacje dotyczące podróżowania na Azory.

Azory Opinie Portugalia Zwiedzanie Archipelag Azorski Sao Miguel Ponta Delgada Polski Przewodnik po Azorach Co Warto zobaczyć Opinia Relacja Opis

Centra handlowe w Lizbonie. Od wczoraj, tj. 15.06.2020, w Lizbonie ponownie działają centra handlowe i duże galerie zakupowe. Działają w nich wszystkie sklepy i znowu można bez trudu robić zakupy. Należy nosić maseczki ochronę oraz zachować odpowiedni dystans społeczny. W sklepach obowiązują też pewnie ograniczenia – np. nie można przymierzać ubrań. Więcej o zakupach w Lizbonie można przeczytać tutaj: zakupy w Lizbonie >>>.


 • 14 CZERWCA 2020 | Portugalii przedłuża zakaz lotów z / do krajów spoza Unii Europejskiej do końca czerwca 2020

Portugalski rząd podjął decyzję o przedłużeniu zakazu lotów do Portugalii / z Portugalii z krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Zakaz ten obowiązuje od połowy marca 2020, a został on wprowadzony i przedłużony, by zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirus. W stosunku do ustaleń z połowy marca (piszemy o tym w aktualizacji, którą znajdziecie poniżej) nie ma żadnych zmian dotyczących tego zakazu. Loty z jakich krajów są zatem obecnie dozwolone, a jakie zakazane?

Możliwe są loty z krajów Unii Europejskiej oraz krajów strefy Schengen, które nie są członkami UE (Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein, Islandia). Zatem loty z Polski do Portugalii są możliwe i Portugalia przyjmuje obywateli Polski przylatujących do Portugalii bez ograniczeń.

Portugalia Granice dla Polaków koronawirus wakacje w Portugalii 2020 Polski Przewodnik

Mogą odbywać się również loty z krajów takich jak: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki, Wenezuela, Kanada, Republika Południowej Afryki, kraje portugalskojęzyczne. Wyjątkiem jest Brazylia, z której odbywać się mogą loty tylko z Sao Paulo oraz Rio de Janeiro, ze względu na dużą liczbę zachorowań na koronawirus w tym kraju.

Loty z pozostałych krajów świata są zawieszone do końca czerwca, tj. 30 czerwca 2020. O tym, czy decyzja ta zostanie przedłużona, rząd Portugalii poinformuje pod koniec miesiąca. Źródło: portugal.gov.pt >>>.

Jak wygląda sytuacja na lotnisku po przylocie do Portugalii? Po przylocie do Portugalii kontynentalnej na lotnisku trzeba przejść przez specjalną bramkę mierzącą temperaturę. Na lotniskach obowiązuje również obowiązek noszenia maseczek oraz zachowania odpowiedniego dystansu społecznego.

Portugalia Granice dla Polaków koronawirus wakacje w Portugalii 2020 Polski Przewodnik

Aktualnie w Portugalii: W ciągu ostatnich 24h zanotowanie 284 nowe przypadki potwierdzone koronawirusa u mieszkańców Portugalii, co daje nam przyrost procentowy 0,78% w stosunku do dnia poprzedniego. Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirus w Portugalii od początku pandemii wynosi obecnie 36 463 osoby. Zmniejszyła się liczba pacjentów w Portugalii leczonych na intensywnej terapii w szpitalach – obecnie wynosi ona 77, a łącznie w szpitalach jest leczonych 428 osób. Do tej pory w Portugalii wyzdrowiało już z koronawirusa 22 438 osób.


 • 12 CZERWCA 2020 | Granice powietrzne Portugalii otwarte, a granice lądowe z Hiszpanią i granica morska dalej zamknięta + kwarantanna w Portugalii kontynentalnej?

Rząd Polski podał informacje, że od 13 czerwca 2020 zostają otwarte granice Polski, a od 16 czerwca 2020 mogą zostać wznowione loty międzynarodowe z Polski do krajów Unii Europejskiej. W związku z tym pytacie się nas, jak wygląda kwestia przekraczania granic Portugalii, możliwości przylotu i przyjazdu do Portugalii oraz kwestia kwarantanny w Portugalii? Odpowiadając na Wasze pytania:

  • Granice powietrzne Portugalii kontynentalnej są otwarte dla krajów należących do strefy Shengen. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że bez problemu można przylecieć do Portugalii samolotem (również z Polski) i nie będziemy mieli żadnego problemu, by wlecieć do Portugalii, wyjść z lotniska, itp. Dotyczy to wszystkich, również osób, które zamierzają odwiedzić Portugalię w celach wakacyjnych, prywatnych, nie tylko zawodowych.

Portugalia granice powietrzne lądowe morskie COVID-19 przekraczanie aktualne informacje czy Portugalia jest otwarta dla Polaków turystów z Polski aktualne informacje polski przewodnik

  • Jak wygląda kwestia kwarantanny w Portugalii kontynentalnej? Nie ma obowiązku przechodzenia kwarantanny po przybyciu do Portugalii kontynentalnej. Dotyczy to wszystkich podróżnych.
  • Czy w Portugalii kontynentalnej potrzeba po przybyciu pokazać ważne testy na koronawirus? Nie, nie ma takiej potrzeby, ani obowiązku. Przylatując do Portugalii kontynentalnej nie musimy mieć ważnego testu na koronawirus.
  • Czy po powrocie do Polski trzeba przejść kwarantanne? Według informacji podanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 13 czerwca 2020, czyli od dnia, kiedy granice Polski są znowu otwarte, osoby przybywające do Polski (w naszym przypadku wracające z Portugalii) nie muszą odbywać już kwarantanny.

Portugalia granice powietrzne lądowe morskie COVID-19 przekraczanie aktualne informacje czy Portugalia jest otwarta dla Polaków turystów z Polski aktualne informacje polski przewodnik

  • Większość zabytków, atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc, hoteli, restauracji, apartamentów, kawiarnii, itp. normalnie już działa w Portugalii i można z nich skorzystać, dzięki czemu zwiedzanie Portugalii nie stanowi obecnie większego problemu. Podobnie ma się kwestia korzystania z plaż w Portugalii, lasów, plaż rzecznych, parków przyrody. Nie ma również problemów z podróżowaniem po Portugalii.

Ważną sprawą jest przekraczanie granicy lądowej Portugalii, tj. granicy Portugalii i Hiszpanii, gdyż w tym temacie w polskich mediach pojawia się dużo niejasności. Co zatem, gdy chcemy przyjechać do Portugalii (samochodem, autobusem, pociągiem)? Do 30 czerwca 2020 granica lądowa między Portugalią i Hiszpanią pozostaje zamknięte – można ją przekraczać tylko w ściśle określonych przypadkach i określonych miejscach (piszemy o tym dokładnie w aktualizacji z dnia 3 czerwca 2020 – zjedźcie w dół i znajdziecie te informacje). Hiszpania zapowiada otwarcie granic 1 lipca 2020 – całkiem zatem możliwe, że granica lądowa między Portugalią i Hiszpanią pozostanie wtedy otwarta. Na chwilę obecną jednak rząd Portugalii nie wydał jeszcze oficjalnej decyzje w tej sprawie. Gdy taka decyzja zostanie wydana (lub jakakolwiek inna), to poinformujemy Was o tym. Do dnia 15 czerwca 2020 pozostaje zamknięta granica morska Portugalii. Aktualne informacje w tym temacie można znaleźć na oficjalnej stronie rządu Portugalii dedykowanej COVID-19: covid19estamoson.gov.pt >>> oraz sef.pt >>>

Portugalia granice powietrzne lądowe morskie COVID-19 przekraczanie aktualne informacje czy Portugalia jest otwarta dla Polaków turystów z Polski aktualne informacje polski przewodnik

Reasumując zatem aktualne informacje: do Portugalii możemy przylecieć (również w celach turystycznych), jednak na chwilę obecną nie możemy przyjechać (w celach turystycznych) lub przypłynąć. W Portugalii kontynentalnej nie ma obowiązku kwarantanny, ani robienia testów na koronawirusa. Co ważne też: to, że linie lotnicze anulują / zmieniają loty do Portugalii, to jest to związane z polityką danej firmy lotniczej, a nie decyzjami rządu Portugalii w sprawie przekraczania granic. 

A jak obecnie wyglądają statystyki w Portugalii odnośnie koronawirusa? Ostatni dzień przyniósł 310 nowych przypadków zarażeń koronawirusem, co daje ujęciu dobowym przyrost o 0,87%. Zanotowano 7 nowych ofiar śmiertelnych. Na intensywnej terapii przebywa obecnie 415 osób, a liczba ta zmalała w stosunku do dnia poprzedniego. Do tej pory łącznie wyzdrowiało w Portugalii 22 002 osoby. • 10 CZERWCA 2020 | Dzień Portugalii, Luis de Camees i Społeczności Portugalskiej. Dobre promocje na loty do Lizbony

Dzisiaj, tj. 10 czerwca 2020, Portugalia obchodzi ważne święto dla wszystkich Portugalczyków i miłośników Portugalii z całego świata – jest to Dzień Portugalii. Dokładnie święto to nazywa się Dzień Portugalii, Luis de Camoes i Społeczności Portugalskiej (Dia de Portugal, de Camões e das Comunidades Portuguesas). Wiele osób w Portugalii ma dzisiaj dzień wolny zatem. Główne uroczystości w kraju są obchodzę w dzielnicy Belem – w Klasztor Hieronimitów, który dzisiaj jest częściowo z tego powodu niedostępny do zwiedzania.

Dzień Portugalii Luis de Camoes Społeczności Portugalskiej 10 czerwca Portugalia Dia do Portugal

Baseny w Portugalii. Rząd Portugalii wprowadza ostatnie poprawki do regulacji, które będą obowiązywały w Portugalii, jeśli chodzi o zasady funkcjonowania basenów i kąpielisk na terenie całego kraju. Ograniczona będzie pojemność basenów i kąpielisk, między leżakami, parasolami będzie musiał być zachowany odpowiedni odstęp 2-3 metry. Gdy regulacje zostaną potwierdzone, to poinformujemy Was o tym.

A jak obecnie wygląda aktualna sytuacja w Portugalii? W ciągu ostatnich 24h zanotowani 421 nowe przypadki zarażenia koronawirusem na terenie kraju. Daje nam to procentowy wzrost na poziomie 1,2%. Łącznie na udziałach intensywnej terapii w szpitalach przebywa 394 osób. W ciągu ostatniej dobry zmarło 7 nowych osób, a łączna liczba ofiar wirusa w Portugalii od początku pandemii wynosi 1 492.

Dzień Portugalii Luis de Camoes Społeczności Portugalskiej 10 czerwca Portugalia Dia do Portugal

Na stronie lini lotniczych Wizz Air (www.wizzair.com) pojawiły się dobre promocje na loty z Warszawy (lotnisko Chopin) do Lizbony na okres od połowy lipca do końca sierpnia 2020. Bilet za lot w dwie strony kosztuje od 162 zł / osobę. Jest wiele dat dostępnych w tej cenie.


 • 8 CZERWCA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii kontynentalnej, Maderze i Azorach.

Czy można obecnie przylecieć do Portugalii i zaplanować zwiedzanie Lizbony, Porto lub innych miast Portugalii? Często o to pytacie w swoich mailach i wiadomościach. Dokładne odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej, jednak najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać to:

  • Granice powietrzne w Portugalii kontynentalnej są otwarte dla lotów z krajów strefy Schengen (czyli Polski też), wyjątkiem obecnie są jest Hiszpania i Włochy. Bez trudu zatem do Portugalii można przylecieć, również w celach turystycznych.
  • Planując lot z Polski trzeba zwrócić uwagę na kwestie otwarcia granic Polski oraz obowiązek kwarantanny po powrocie do Polski.
  • W Portugalii kontynentalnej, po przylocie, nie ma obowiązku kwarantanny lub okazywania ważnych testów obecność koronawirusa.
  • Osoby podróżujące na Maderę i Azory są objęte restrykcjami. Opisujemy je poniżej.
  • Większość zabytków, atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc dla turystów w Portugalii jest normalnie już otwartych i można je zwiedzać. W pomieszczaniach zamkniętych jest obowiązek noszenia maseczek.

Portugalia kontynentalna i koronawirus. Aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie liczb zachorowań, zgonów i wyzdrowień wygląda następująco: do chwili obecnej portugalska służba zdrowia zanotowała 34 693 potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa. Liczba zgonów w Portugalii od początku pandemii wynosi 1 479. Wyzdrowiało do tej pory 20 995 osób.

Portugalia Zakaz Lotów Koronawirusa Kwarantanna Czerwiec Lipiec 2020 Informacje Polski Przewodnik Azory Madeira Portugal Portugalii Lizbona Porto Lisbona Lisbon

W ujęciu procentowym – w ciągu ostatnich 24h zanotowano wzrost o 1% nowych przypadków zarażeń koronawirusem, co daje nam 342 nowe przypadki. Zmalała liczba zgonów w ujęciu dobowym, bo zmniejszyła się z 0,6% do 0,3%. Zmalała również liczba osób wymagających opieki na intensywnej terapii w szpitalach – obecna liczba pacjentów hospitalizowanych wynosi 398 osób.

Łącznie do tej pory w Portugalii przeprowadzano 873 998 testów na COVID-19. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa w Portugalii zanotowano w regionie Lisboa e Vale do Tejo. Jak zapowiada jednak Minister Zdrowia w Portugalii – Marta Temido, sytuacja jest pod kontrolą i rząd Portugalii podejmuje odpowiednia działania, by monitorować i kontrolować sytuację.

Portugalia Zakaz Lotów Koronawirusa Kwarantanna Czerwiec Lipiec 2020 Informacje Polski Przewodnik Azory Madeira Portugal Portugalii Lizbona Porto Lisbona Lisbon

Jak wygląda aktualna sytuacja na Maderze? Ostatnio nie zanotowano żadnych nowych zachorowań na koronawirusa na Maderze. Obecnie jest już tylko 90 osób z potwierdzonym koronawirusem na Maderze. Są one pod stałą kontrolą i opieką. O tym, jakie ograniczenia obowiązują dla osób, które planują przylot na Maderę w obecnych czasach można dokładnie przeczytać tutaj: visitmadeira.pt >>>.

Azory i koronawirus. Władze Azorów podały, że obecnie na Azorach nie ma już aktywnych przypadków koronawirusa. Ostatnia osoba wyzdrowiała i nie ma obecnie żadnych nowych zachorowań na Azorach. Trzeba jednak pamiętać, że cały czas obowiązują restrykcje dla osób przylatujących na Azory. Więcej o nich przeczytać można tutaj: covid19.azores.gov.pt >>>.

Portugalia Zakaz Lotów Koronawirusa Kwarantanna Czerwiec Lipiec 2020 Informacje Polski Przewodnik Azory Madeira Portugal Portugalii Lizbona Porto Lisbona Lisbon

Kwestia otwarcia granic w Polsce. 7 czerwca 2020 weszło w życie rozporządzenie przedłużające zakaz lotów międzynarodowych z polskich portów lotniczych. Będzie ono obowiązywać do 16 czerwca 2020.

Zakaz nie dotyczy także lotów ratowniczych, z pomocą humanitarną, wykonywanych w związku z bezpieczeństwem kraju oraz lotów wojskowych, policyjnych, celnych. Źródło: tur-info.pl >>>. • 5 CZERWCA 2020 | Rząd zapowiada przedłużenie zamknięcia granicy lądowej między Portugalią i Hiszpanią. Specjalna aplikacja na plaże w Portugalii w czasach COVID-19 już do pobrania + anulowane loty TAP z Polski do Portugalii.

Wczoraj portugalskie media obiegła informacja, że rząd Hiszpanii zamierza otworzyć granice lądowe między Hiszpanią i Francją oraz Hiszpanią i Portugalią w dniu 22.06.2020. Po kilku godzinach informacja ta została zdementowana przez przedstawicieli rządu Hiszpanii. Odniósł się do niej również premier Portugalii – António Costa, który powiedział, że trwają rozmowy ministrów Portugalii i Hiszpanii. Premier Portugalii zapowiedział, że być może granica lądowa między Portugalią, a Hiszpanią pozostanie zamknięta do 30.06.2020. Nie jest to jednak informacja potwierdzona jeszcze na oficjalnych stronach rządu – cały czas trwają rozmowy na ten temat. Źródło: publico.pt >>> (po portugalsku) oraz safecommunitiesportugal.com >>> (po angielsku).

Anulowane loty TAP Czerwiec Lipiec Sierpień 2020 Co Zrobić Polska Portugalia lot Anulacja Hiszpania Przekraczania granic InfoPraia Google Play App Store iPhone informacje

Jeśli chcemy być na bieżąco w kwestii statusu przekraczania granicy lądowej między Portugalią, a Hiszpanią, w tym możliwości przekraczania granicy w celach turystycznych, to najlepiej na bieżąco śledzić strony: sef.pt >>>; visitportugal.com >>> oraz covid19estamoson.gov.pt >>>, na których to są publikowane bieżąco informacje i wytyczne dotyczące przekraczania granicy portugalskiej.

Już jutro, tj. 06.06.2020, rozpoczyna się w Portugalii oficjalnie sezon plażowy. W tym roku korzystanie z plaż w Portugalii będzie wiązało się z pewnymi restrykcjami – piszemy o nich dokładnie w aktualizacji z dnia 26 maja 2020 (wystarczy zjechać w dół strony, by ją odnaleźć). Do pobrania jest już specjalna aplikacja do możliwości monitorowania obłożenia plaż w Portugalii w czasach koronawirusa. Aplikacja nazywa się InfoPraia i jest ona bezpłatna. Można ją pobrać ze stron: play.google.com >>> (dla urządzeń z system Android) oraz apps.apple.com >>> (dla urządzeń z system iOS). Aktualne informacje na możliwości korzystania z plaż można czerpać ze strony Portugalskiej Agencji ds. Środowiska apambiente.pt >>>.

Anulowane loty TAP Czerwiec Lipiec Sierpień 2020 Co Zrobić Polska Portugalia lot Anulacja Hiszpania Przekraczania granic InfoPraia Google Play App Store iPhone informacje

Ostatnimi dniami często informujecie nas, że loty lini lotniczych TAP z Polski (Warszawa) do Portugalii (Lizbona) zostały Wam anulowane. Sprawdziliśmy tą informację i niestety prawdą okazuje się, że loty TAP z Warszawy do Lizbony w czerwcu i lipca 2020 zostały anulowane. Na swojej stronie TAP informuje, że loty z Warszawy do Lizbony zostaną wznowione dopiero w sierpniu 2020 –  loty będą się odbywały 3 razy w tygodniu. Być może sytuacja ta się zmieni. Wszystkie aktualne operacje lotnicze TAP można sprawdzić na stronie flytap.com >>>.

Anulowane loty TAP Czerwiec Lipiec Sierpień 2020 Co Zrobić Polska Portugalia lot Anulacja Hiszpania Przekraczania granic InfoPraia Google Play App Store iPhone informacje

Do dnia dzisiejszego w Portugalii zanotowano łącznie 33 592 potwierdzone przypadki występowania osób z COVID-19. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 331 nowych przypadków, co daje wzrost dobowy na poziomie 1%. Zmniejszył się dobowy wzrost nowych zgonów – w ciągu ostatniej doby zanotowano 5 nowych ofiar, a łączna liczba zgonów wynosi obecnie 1 455 przypadków. Wzrost dobowy jest zatem na poziomie 0,5% i jest to najniższy dobowy wzrost od 15 maja 2020. Na intensywnej terapii w portugalskich szpitalach przebywa obecnie 455 pacjentów. Łączna liczba osób, które wyzdrowiały w Portugalii z choroby COVID-19 wynosi 20 323.


 • 3 CZERWCA 2020 | Przekraczanie granicy lądowej portugalsko-hiszpańskiej w czasach COVID-19

Wielu z Was planuje wakacje na dojazd własny w Portugalii i ostatnimi czasy pytacie nas o możliwości przekraczania granicy lądowej między Hiszpanią, a Portugalia. Jak zatem wygląda w czasach COVID-19 przekraczanie granicy drogowej między Portugalią i Hiszpanią? Dokładnie o tym piszemy w aktualizacji z dnia 17 maja 2020 – wystarczy zjechać w dół i można znaleźć szczegóły. Informacje te aktualne są do dnia 15 czerwca 2020 i nic się w nich nie zmieniło. Najważniejsze obecnie panujące prawa dotyczące przekraczania granicy lądowej hiszpańsko-portugalskiej to:

  • Przekraczanie granicy między Portugalią, a Hiszpanią drogą lądową zawieszone zostaje do 15 czerwca 2020, do godz. 00.00.
  • Aktualny jest zakaz ruchu drogowego na wewnętrznych granicach lądowych, z wyjątkiem międzynarodowego transportu towarów, międzynarodowego przewozu osób w wyraźnie określonych przypadkach, transportu pracowników przygranicznych i pracowników sezonowych z udokumentowanym stosunkiem pracy, ruchu pojazdów ratunkowych oraz pojazdów ratowniczych.
  • Obowiązują kontrole na granicy wewnętrznej między Portugalią, a Hiszpanią.

COVID 19 Przekraczanie granicy Portgualia Hiszpania portugalsko hiszpańskiej w czasach wirusa restrykcje informacje prawo.jpg

  • Obywatele Portugalii i posiadacze zezwoleń na pobyt w swoich krajach nie podlegają ograniczeniom kontroli granicznej, tzn., że w celach turystycznych nie przejedziemy granicą lądową z Hiszpanii do Portugalii, jeśli nie jesteśmy obywatelem Portugalii, rezydentem lub nie spełniamy jednego z wyżej wymienionych warunków.
  • Działające przejścia graniczne między Hiszpanią i Portugalią znajdują się w: Valença – Viana do Castelo; Vila Verde da Raia – Chaves; Quintanilha – Bragança; Vilar Formoso-Guarda; Termas de Monfortinho – Castelo Branco; Marvão – Portalegre; Caia – Elvas;  Vila Verde de Ficalho – Beja; Castro Marim – Praça da Fronteira; Mourão – Ponto de Fronteira de S. Leonardo. Listę dostępnych przejść granicznych między Portugalia, a Hiszpanią można znaleźć również tutaj >>>.
  • Ograniczenia w ruchu nie wpływają na prawo do wyjazdu z Portugalii obywateli zamieszkałych w innym kraju.

Również granica lotnicza i loty między Portugalia, a Włochami zostały zamknięte / wstrzymane. Przedłużono te restrykcje również do 15 czerwca 2020. Wyjątkiem jest transport towarów, poczty, loty rządowe, loty ratunkowe oraz hamintarne.  

COVID 19 Przekraczanie granicy Portgualia Hiszpania portugalsko hiszpańskiej w czasach wirusa restrykcje informacje prawo.jpg

Loty z Portugalii do krajów będących członkami UE, w tym Polski, mogą się normalnie odbywać. W Portugalii kontynentalnej nie ma też już obowiązku kwarantanny dla podróżnych. Szczegóły poniżej, w aktualizacji z dnia 17 maja 2020.

Jak rozwija się aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie liczby zachorowań na COVID-19? Obecnie w Portugalii, od początku pandemii, zdiagnozowano 32 895 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatnich 24h spadł po raz kolejny przyrost dobowy nowych przypadków zarażenie – wynosi on obecnie 0,6% w ujęciu 24h.  Ostatnia doba przyniosła 12 nowych ofiar, jednak warto zaznaczyć, że procentowo liczba ofiar znowu zmalała – przyrost dobowy wynosi obecnie 0.8%. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa w Portugalii od początku pandemii wynosi obecnie 847 181.

COVID 19 Przekraczanie granicy Portgualia Hiszpania portugalsko hiszpańskiej w czasach wirusa restrykcje informacje prawo.jpg

Linie lotniczne Transavia France – lowcostowe linie lotnicze grupy Air France / KLM ogłosiły wznowienie lotów z Francji do Lizbony, Porto i Faro. Loty mają ruszyć od 15 czerwca 2020. 

Jak się ma obecna sytuacja w Polsce? Z różnych źródeł rządowych wynika, że Polska przymierza się do otwarcia granic 15 czerwca 2020, podobnie jak wiele innych krajów UE. Na oficjalne stanowisko trzeba jeszcze czekać.

Od 30 maja w Polsce możliwe organizowanie wszystkich zawodów sportowych do 150 osób, lecz bez udziału publiczności. Od 19 czerwca kibice będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach piłkarskich. Stosowane będą odpowiednie zasady dotyczące dezynfekcji, zakupu biletów oraz  dochodzenia kibiców do stadionu. 1 czerwca ruszyły krajowe loty. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów na pokładzie samolotu będzie połowa miejsc wolnych, wszyscy obowiązkowo muszą nosić maseczki. Nowe zasady obowiązują do odwołania.


 • 1 CZERWCA 2020 | Portugalia wchodzi w 3. fazę łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Co to znaczy?

Portugalia wchodzi w kolejny etap odmrażania swojej gospodarki i łagodzenia obostrzeń związanych z ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa.

Od 30/31 maja zostały wznowione możliwości zbiorowych ceremonii religijnych, w tym co jest przede wszystkim ważne dla wielu Portugalczyków – możliwość uczestniczenia we mszy świętej w portugalskich kościołach. W obiektach religijnych musi jednak być zachowany dystans społeczny oraz zalecenia Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia (Direcção-Geral de Saúde).  Dla osób planujących zwiedzanie Portugalii w 2020 roku istotna będzie ta informacje, że w końcu katedry, kościoły i kaplice oraz inne miejsca kultu będą otwarte nie tylko dla celów religijnych, ale również zwiedzania. Odbywać się będą również uroczystości w sanktuarium w Fatimie. 

Portugalia Obostrzenia Koronawirus Łagodzenie Zasady Podróżowania Czerwiec 2020 Wakacje Lizbona Porto Algarwe Madeira Azory Aktualne Sprawdzone Informacje

Swoje rozgrywki wznawia również portugalska liga piłki nożnej – Primeira Liga, czyli pierwsza, najwyższa liga piłki nożnej w Portugalii. Odbędą się również rozgrywki związane z Mistrzostwem Portugalii w piłce nożnej. Źródło: www.ligaportugal.pt >>>.

Od 1 czerwca 2020 Portugalia również: 

  • Znosi wymóg świadczenia pracy w formie telepracy. Wyjątkiem są pracownicy o zmniejszonej odporności i z chorobami przewlekłymi, pracownicy z niepełnosprawnością powyżej 60% oraz rodzice dzieci poniżej 12 roku życia lub niepełnosprawnych.
  • Otwarte zostaną tzw. Lojas de Cidadão, czyli miejsca załatwienia interesów publicznych.
  • Otwarte zostają sklepy o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych, czyli głównie centra handlowe w Portugalii. Również restauracje mieszczące się w takich miejscach mogą znowu normalnie działać.
  • Zniesione zostaje wymóg ograniczenia liczby gości w restauracji do 50% pojemności lokalu, pod warunkiem że między gośćmi znajdować się będzie fizyczna bariera, a odstęp między klientami wynosić będzie co najmniej 1,5 metra.
  • Otwarte zostaną instytucje edukacyjne dla najmłodszych.
  • Ponownie mogą zostać otwarte siłownie, jednak bez możliwości korzystania z pryszniców i basenów oraz przy zachowaniu odstępu pomiędzy ćwiczącymi.

Portugalia Obostrzenia Koronawirus Łagodzenie Zasady Podróżowania Czerwiec 2020 Wakacje Lizbona Porto Algarwe Madeira Azory Aktualne Sprawdzone Informacje

Wyjątkiem od powyższych decyzji rządu Portugalii jest region Lizbony i aglomeracji lizbońskiej. Decyzje w sprawie regionu Lizbony zostaną podjęte przez rząd Portugalii w dniu 4 czerwca br.

Prezydent Portugalii – Marcelo Rebelo de Sousa, zaapelował również do młodzieży i młodych osób o dbanie o siebie oraz zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Prezydent Portugalii zwrócił uwagę, że osoby młode również są zagrożone zarażeniem koronawirusem. Prezydent odniósł się w tym do kwestii organizacji dużych impreza dla osób młodych, otwarcia dyskotek, barów oraz organizacji imprez plenerowych. Na chwilę obecną rząd Portugalii nie wydał jeszcze żadnych decyzji w sprawie ponownego otwarcia klubów i dyskotek w Portugalii. Więcej o apelu prezydenta Portugalii można przeczytać tutaj >>> (po portugalsku).

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów książek w Portugalii. Słynne lizbońskie Targi Książki (Feira do Livro) odbędą się w tym roku. Feira do Livro 2020 w Lizbonie zmieniły terminy i teraz odbędą się w dniach 27 sierpnia – 13 września 2020. Cieszy ogromnie fakt, że ta słynna i z tradycjami impreza, nie została anulowana i będzie miała miejsce.

Portugalia Obostrzenia Koronawirus Łagodzenie Zasady Podróżowania Czerwiec 2020 Wakacje Lizbona Porto Algarwe Madeira Azory Aktualne Sprawdzone Informacje

Do tej pory w Portugalii łącznie zanotowano 32 500 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatnich 24h odnotowano 294 nowe przypadki, co daje wzrost dobowy na poziomie 0,9%. Łączna liczba ofiar COVID-19 w Portugalii aktualnie to 1 410 osób. Osób, które wyzdrowiały jest zdecydowanie więcej – ponad 19 500. Do tej pory w Portugalii przeprowadzono łącznie ponad 800 000 testów na koronawirusa. Miasta z największą liczbą osób zarażonych to: Lizbona (2 400), Vila Nova de Gaia (1 568), Porto (1 357), Matosinhos (1 280), Braga (1 225) oraz Sintra (1 173). 

 A jak wygląda aktualna sytuacja na Maderze odnośnie koronawirusa? Archipelag Madeiry zanotowano już 25 kolejnych dni bez nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano w Regionie Autonomicznym Madery 90 przypadków zachorowań na koronawirusa, z czego już 76 osób zostało jest wyleczonych. Na chwile obecną jest tylko 14 aktywnych przypadków. Co najważniejsze – nie ma już żadnych nowych zachorowań na COVID-19 na Maderze.

Portugalia Obostrzenia Koronawirus Łagodzenie Zasady Podróżowania Czerwiec 2020 Wakacje Lizbona Porto Algarwe Madeira Azory Aktualne Sprawdzone Informacje

 


 • 30 MAJA 2020 | Rząd Portugalii pozytywnie ocenia starania kraju w walce z koronawirusem + ogłoszenie przywracania lotów Ryanair z Polski do Portugalii

W Pałacu Narodowym Ajuda wczoraj zebrali się przedstawiciele rządu Portugalii oraz różnych organizacji, by przeanalizować dotychczasową sytuację w Portugalii odnośnie pandemii COVID-19 oraz ocenić to w pryzmacie wychodzenie Portugalii z lockdown.

Portugalia COVID-19 wychodzenie z pandemii wznowione loty aktualne sytuacja czerwiec 2020 wakacje przewodnik dane szczegóły info z Portugalii

Premier Portugalii António Costa ogłosił wejście Portugalii w III fazę przywracania kraju do życia i ożywiania gospodarki (o szczegółach poszczególnych etapów piszemy w aktualizacji z dnia 1 maja 2020 – przewiń w dół, by je poznać). Premier Portugalii ogłosił, że sytuacja w Portugalii w związku z koronawirusem jest stabilna. Ogłoszono również, że stan klęski żywiołowej (Estado de Calamidade) potrwa do 14 czerwca 2020, do godz. 23.59.  Źródło i szczegóły wczorajszego spotkania rządu Portugalii >>>

Tanie linie lotniczne Ryanair ogłosiły wznowienie lotów z Portugalii do Polski w wakacje 2020. W najbliższym czasie zostaną wznowione:

  • Kraków – Lizbona od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Kraków – Porto od 3 lipca 20202, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Faro od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Lizbona od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Porto od 4 lipca 2 razy w tygodniu

Portugalia COVID-19 wychodzenie z pandemii wznowione loty aktualne sytuacja czerwiec 2020 wakacje przewodnik dane szczegóły info z Portugalii

Bilety lotnicze są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Można je rezerwować na www.ryainair.com >>>.  Ceny na niektóre loty są bardzo atrakcyjne!

Dzisiaj, tj. 30 maja 2020, wracają również msze święte w Portugalii. W świątyniach i miejscach kultu między wiernymi mysi być zachowany dystans społeczny (2 metry). Szczegóły dostępne są tutaj >>>.

Aktualnie w Portugalii zanotowano 31 946 przypadków potwierdzonych zachorowań na COVID-19. Nieznacznie wzrosła liczba nowych przypadków w ciągu ostatnich 24h – wzrost wynosi 1,1%. Łączna liczba zgonów to 1 383, a osób wyzdrowiałych w Portugalii jest obecnie już 18 911.


 • 28 MAJA 2020 | Rząd Portugalii spotka się, by ocenić aktualną sytuację epidemiologiczną w Portugalii. 

Dzisiaj przedstawiciele rządu Portugalii oraz różnych organizacji spotkają, by ocenić aktualną sytuację epidemiologiczną w Portugalii. Jest to kolejne spotkanie rządu w sprawie sytuacji w Portugalii odnośnie koronawirusa, a przede wszystkim ma ono ocenić dotyczasowym postępy w walce z pandemią oraz omówić działania przed wejściem Portugalii w 3 etap przywracania pełni życia w kraju. Więcej o etapach wychodzenia Portugalii oraz portugalskiej gospodarki i społeczeństwa z ograniczeń wprowadzonych w związku z COVID-19 piszemy w aktualizacji z dnia 3 maja 2020.

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Zostały również ogłoszone szczegóły ponownego otwarcia kin, teatrów oraz innych miejsc kultury w Portugalii. Otwarcie tych miejsc nastąpi w dniu 1 czerwca br. Będzie obowiązek noszenia maseczek w teatrach, zachowania odpowiedniego dystansu oraz odzielenia sceny od widzów na odległość min. 2 metry. Więcej o zasadach korzystania w Portugalii z kin i teatrów po 1 czerwca 2020 można przeczytać tutaj >>>

Aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie liczby związanych z COVID-19 wygląda następująco: 31 292 przypadki osób z potwierdzonym koronawirusem; 689 705 przeprowadzonych testów na korona wirusa od początku pierwszej fali zachorowań; 1 356 ofiar śmiertelnych oraz 18 349 osób, które wyzdrowiały.

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Najbezpieczniejsze europejskie plaże w okresie koronawirusa – aż 3 są w Portugalii. European Best Destination (www.europeanbestdestinations.com) wybrało 10 najbezpieczniejszych, europejskich plaż w okresie koronawirusa. Przy wyborze plaż oceniano m.in. niską liczbę potwierdzonych przypadków koronawirusa w danym kraju / regionie, wielkość plaży, bliskość szpitala. Z 10 wybranych plaż, aż 3 plaże znajdują się w Portugalii. Są to plaże Meia Praia w Lagos (Algarve), plaża Comporta (Alentejo) oraz plaża na Porto Santo (Madera).

A jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce w związku z koronawirusem? Zdecydowano o wdrożeniu w życie czwartego etapu znoszenia ograniczeń. Od 30 maja w przestrzeni otwartej jeśli jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa.  Miejsca w których nadal trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy. Od 30 maja zniesione zostaną limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Od tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie nie będzie obowiązywał limit – 1 osoba na określoną powierzchnię lub liczbę okienek.  Obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach. Od 30 maja zniesienie obostrzeń i limitu osób, obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Od 30 maja możliwość organizowania zgromadzeń na powietrzu i koncertów plenerowych do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Od 6 czerwca możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. 

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness, przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych. Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Od 30 maja możliwość korzystania z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

FlixBus Polska wznawia działalność operacyjną na wybranych trasach krajowych i międzynarodowych. W ramach sześciu regularnych połączeń FlixBus Polska, które będą kursowały od 28 maja, będzie można dotrzeć do ponad 30 europejskich miast, w tym 14 w Polsce i 19 w Niemczech i Holandii. Wśród głównych kierunków znajdą się: Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Zakopane, Poznań, Kielce, Rzeszów, Przemyśl, Berlin, Hamburg, Hanower, Brema, Dortmund, Drezno, Bonn, Amsterdam. 


 • 26 MAJA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie koronawirusa, zasady korzystania z plaż

Portugalia zanotowała do tej pory łącznie 30 788 potwierdzone przypadki zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Przyrost dobowy w stosunku do dnia poprzedniego wynosi 165 nowy przypadki, co daje procentowo 0,5%.  Na tym samym poziomie, czyli 1% wzrostu dobowego, plasuje się wzrost liczby zgonów. Łączna liczba śmierci z powodu korona wirusa od początku pandemii w Portugalii wynosi 1 330 osób. Łączna liczba osób hospitalizowanych na intensywnej terapii wynosi obecnie 531 przypadków. Najwięcej osób z potwierdzonym koronawirusem w Portugalii jest obecnie w Lizbonie (2 182), Vila Nova de Gaia (1 552), Porto (1 347), Matosinhos (1 269) i Bradze (1 209). Od ponad 20 dni nie zanotowano żadnego nowego przypadku zarażenie koronawirusem na Maderze. Prognostyki te są bardzo pozytywne, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem w Portugalii i podróżowanie do Portugalii w czasach koronawirusa.

Władze Portugalii zapowiedziały, że od 1 czerwca 2020 zostaną ponowne otwarte siłownie i kluby fitness. Nie są jednak jeszcze znane dokładne wytyczne. Stopniowe etapy otwierania się Portugalii są zamieszczone na grafice poniżej. Trwają również prace nad przystosowanie plaż w Portugalii do wypoczynku i plażowania w czasach koronawirusa. Więcej o korzystaniu z plaż i zasadach, które będą obowiązywały w te wakacje w Portugalii piszemy w aktualizacji z dnia 16 maja 2020 (zjedź poniżej). 

Plaże Portugalia Wakacje 2020 Zasady Korzystania z plaż praia koronawirus ograniczenia Informacje Wytyczne Przewodnik po Portugalii

Władze miasta Cascais obok Lizbony, czyli popularnej plażowej destynacji dla wielu osób z Lizbony, zapowiedziały, że przeprowadzą testy na korona wirusa dla wszystkich mieszkańców. Ma być przeprowadzonych ponad 200 000 testów, a ma to pozwoli mieszkańcom Cascais cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem i bez stresu korzystać z uroków miasteczka. Źródło (po angielsku) >>>. W Cascais pojawiły się również specjale automaty, w których można kupić maseczki ochronne – 4 maseczki za 1 €. Automaty znajdują się w najpopularniejszych miejscach w Cascais – źródło (po portugalsku) >>>

A jak wygląda sytuacja z podróżami na portugalskie Azory? Jak informuje Milena Dąbrowska, która mieszka na wyspie Terceira: od 29 maja 2020, zostają wznowione loty SATA (azorskie linie lotnicze) pomiędzy wyspami centralnej części archipelagu Azorów: Terceira, São Jorge, Pico, Faial i Graciosa. Jeśli rozwój sytuacji z koronawirusem na Azorach będzie dobry, to SATA otworzy również połączenia z Portugalią kontynentalną, a następnie połączenia zagraniczne. Więcej informacje w tym temacie można znaleźć tutaj >>>.


 • 24 MAJA 2020 | Hiszpania zapowiada otwarcie granic i przyjmowanie turystów

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podał informacje o otwarciu granic Hiszpanii dla turystów w lipcu. Możliwe zatem, że turystyka w Hiszpanii będzie możliwe jeszcze w te lato. Dlaczego jest to ważne odnośnie Portugalii? Turystyka w Portugalii jest w niektórych aspektach połączona z turystyką Hiszpanii, jest wiele wycieczek łączących atrakcje w obydwóch krajach, dlatego otwarcie granic Hiszpanii na pewno można odczytywać, jako pozytywny prognostyk dla turystyki w Portugalii. Źródło informacji o otwarciu granic Hiszpanii >>>. Co prawda brakuje jeszcze wielu szczegółów technicznych przywracania turystyki w Hiszpanii, ale mają one zostać podane na dniach.

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Aktualna sytuacja i statyki w Portugalii odnośnie wirusa. Na dzień dzisiejszy Portugalia odnotowała łącznie od początku pandemii koronawirusa 30 471 potwierdzone przypadki osób zarażonych. Łączna liczba zgonów z powodu korona wirusa w Portugalii to 1302 przypadki. Osób, które wyzdrowiały jest zdecydowanie więcej, bo 7 705. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa w Portugalii wynosi ponad 690 000, co plasuje Portugalię w czołówce krajów Europy. Śmiało można napisać, że sytuacja w Portugalii poprawia się z dnia na dzień – jest bezpieczniej, pewniej i stabilniej, jednak cały czas sytuacja ta może się zmienić. Więcej statystyk odnośnie przebiegu pandemii koronawirusa w Portugalii można znaleźć na stronie Direcção-Geral de Saúde – dgs.pt >>>.

Przypominamy, że w Portugalii jest cały czas obowiązek noszenia maseczek w publicznych przestrzeniach zamkniętych (sklepy, transport publiczny, restauracje). Maseczki muszą nosić również dzieci powyżej 10. roku życia. 

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Rząd Madery postanowił, że od 1 lipca 2020 turyści przybywający na Maderę będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa (nie jest sprecyzowane jakiego testu – czy RT-PCR, czy immunologicznego. Więcej o rodzajach testów na korona wirusa przeczytać można tutaj >>>) zrobionego na nie więcej, niż 72 godziny przed przylotem na Maderę. Jeśli turyście nie będą takiego dokumentu posiadali, to test na korona wirusa zostanie im wykonany po przylocie na Maderę. Na wyniki testu trzeba będzie czekać w pokoju hotelowym. Jeśli wynik testu na koronawirusa będzie negatywny to można bez problemów korzystać z uroków wyspy, jeśli jednak będzie pozytywny, to turyści zostaną skierowani do wyznaczonego hotelu na kwarantanne. Do tej pory był to hotel Vila Gale w Santa Cruz albo Quinta do Lorde w Caniço. Informacje te uzyskaliśmy od Dragon Tree Travel – specjalistów od Madery. Dowiedz się więcej o Dragon Tree Travel >>>.

A jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce? Prowadzone są konsultacje na temat czwartego, ostatniego już etapu odmrażania polskiej gospodarki, który planowany jest na początek czerwca 2020. Przygotowywane są wytyczne dot. eventów, ślubów, parków rozrywki, salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. Ze źródeł rządowych wynika, że wraz z czwartym etapem znoszenia ostrzeżeń lub niedługo później zniknie też nakaz zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni. 

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Odmrażanie pracy urzędów w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od poniedziałku 25 maja 2020 urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. 

W piątek rano premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz ruchu lotniczego. Loty krajowe w Polsce wstrzymane są do 31 maja (oprócz lotów handlowych), natomiast międzynarodowe – do 6 czerwca 2020. Ruch lotniczy z Polski będzie wznawiany w trzech etapach. Na razie brak jest dokładnych dat. Pierwszy etap to loty krajowe. W drugim etapie, po otwarciu granic Polski, przywracane będą połączenia międzynarodowe do krajów europejskich. W trzecim etapie znoszenia ograniczeń wznowione zostaną loty poza Europę, w tym dalekodystansowe połączenia do Azji i Ameryki Północnej.  Więcej informacji na temat planowanych procedur można znaleźć tutaj >>>

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Nowe zasady zwolnień z kwarantanny przy przekroczeniu granicy RP. Od teraz z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP w ramach czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji tutaj >>>

WizzAir ogłosił, że w związku z przedłużeniem zakazu lotów z Polski, przedłuża zawieszenie wszystkich tras w polskiej siatce połączeń do 6 czerwca. PLL LOT od 1 czerwca stopniowo wznawiają loty krajowe. Loty międzynarodowe zawieszone zostają do 14 czerwca. Od początku czerwca Lufthansa planuje wznowienie lotów do Polski – w rozkładzie niemieckiej linii znalazły się połączenia z Warszawy i Krakowa do Frankfurtu.


 • 22 MAJA 2020 | Coraz więcej linii lotniczych wznawia loty do Portugalii

Jak podają różne źródła – coraz więcej linii lotniczych wznawia regularne połączenia do Portugalii (głównie Lizbony i Porto). Po przestoju spowodowanym pandemią do tej porty zawieszone loty do Portugalii, będą znowu normalnie operowały. EasyJet zapowiedział wznowienie regularnych lotów z Genewy do Porto i Lizbony (źródło >>>). Wznowione zostaną również loty do Portugalii luksemburskich linii lotniczych Luxair (źródło >>>). Cały czas też maleje liczba anulowanych lotów do Portugalii z różnych krajów Europy. Przypomnijmy, że na chwilę obecną na przykład do Lizbony bez trudu można się dostać liniami Lufthansa, Wizz Air (przez Wiedeń) lub Ryanair (przez Londyn). 

Jak podaje dziennika Dinheiro Vivo od 1 czerwca mają zostać zniesione w samolotach również ograniczone dotyczące ilości przewożonych pasażerów (obecnie jest to 2/3 pojemności). Źródło >>>. Cały czas zachowany ma być obowiązek noszenia maseczek w samolotach. 

Czy w Portugalii jest bezpiecznie Podróżowanie Kwarantanna Wakacje 2020 Plaże Hotele Loty Przewodnik po Portugalia Lizbona Porto Algarve

Polska planuje wznowić ruch lotniczy w dwóch etapach. Najpierw loty krajowe, w drugim etapie loty międzynarodowe. W ciągu następnych dni mamy poznać oficjalne i pełne szczegóły podane przez rząd. W prasie można przeczytać, że PLL LOT od 1 czerwca stopniowo wznawiają loty krajowe. Loty międzynarodowe w Polsce zawieszone mają być do 14 czerwca. Oficjalne granice powietrzne wciąż są zamknięte do 23 maja. Informuje się również o zakończeniu  obowiązkowej kwarantanny dla osób, które wracają z pracy do Polski z krajów EU i Europejskiego obszaru Gospodarczego.

Region Algarve na południu Portugalii, czyli najpopularniejsza wakacyjna destynacja w Portugalii informuje, że od ostatniej soboty (tj. 16.05.2020) nie zanotowano na Algarve żadnego nowego zachorowania na koronawirusa. Źródło >>>. Algarve z każdym dniem coraz bardziej otwiera się na turystów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. 

Czy w Portugalii jest bezpiecznie Podróżowanie Kwarantanna Wakacje 2020 Plaże Hotele Loty Przewodnik po Portugalia Lizbona Porto Algarve

A jak wyglądają liczby chorych odnośnie pandemii korona wirusa w Portugalii aktualnie? Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenie wirusem SARS-CoV-2 wynosi 29 912, co w ujęciu dobowym pokazuje wzrost nowych zachorować o 0,84%. Spadła również liczba zgonów – zmniejszyła się ona w ujęciu dobowym do 1,1%, a łączna liczba osób, które zmarły w Portugalii z powodu koronawirusa wynosi 1 277. Łącznie wyzdrowiało 6 452 osób.


 • 20 MAJA 2020 | Zasady podróżowania na Azory i Maderę, a najnowsze przepisy

Jak pisaliśmy ostatnio (aktualizacja z dnia 17 maja 2020) zmieniły się zasady podróżowania na wyspy Azorów. Przede wszystkim zniesiono obowiązkową kwarantannę dla osób przybywających na Azory. Na wyspach São Miguel i na Terceira wprowadzono stan klęski żywiołowej (Estado de Calamidade), podobnie, jak ma to miejsce cały czas w Portugalii kontynentalnej. Każdy, kto obecnie przyleci na wyspy São Miguel i na Terceira ma do wyboru jedną z 4 opcji:

  • Musi zrobić zaraz po przylocie test na obecność koronawirusa i do czasu jego wyniku przebywać na obowiązkowej izolacji w wyznaczonym hotelu. Czas wyniki na test na koronawirusa wynosi do 48h maksymalnie. Jeśli ktoś planuje zostać na wyspie dłużej, niż 7 dni, to będzie musiał zrobić dodatkowe testy na koronawirusa.
  • Przedstawić pisemne zaświadczenie z certyfikowanego laboratorium, że nie jest zarażony koronawirusem, a wynik tekstu musi pochodzić z mniej, niż ostatnich 72h. Podobnie jak wyżej – jeśli ktoś zostaje dłużej, niż 7 dni, to będzie musiał przejść dodatkowe testy na koronawirusa.
  • 14-dniową kwarantannę w wyznaczonym hotelu, na koniec kwarantanny zostanie przeprowadzony test na obecność wirusa SARS-CoV-2.
  • Wrócić do miejsca, z którego się przybyło lub opuścić terytorium Azorów.

Azory Sao Miguel Terceira Madeira Madera Koronawirus Loty Podróżowania Obowiązkowa Kwarantanna COVID 19 SARS Czy Można Lecieć Polski Przewodnik Zwiedzanie

Dokładnie o obecnej sytuacji na Azorach i wszystkich zasadach podróżowania tam w czasach koronawirusa przeczytacie na blogu Mileny Dąbrowskiej: milenadabrowska.com >>>, która precyzyjnie i szczegółowo opisana wszystko. Informacje można znaleźć również na stronie azores.gov.pt >>>.

A jak wygląda obecnie sytuacja podróżowania na Maderę? Władze Madery zniosły obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób przybywających na Maderę, jeśli osoby takie przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa, który ma mniej, niż 72h. Osoby bez takiego wyniku muszą się udać na obowiązkową kwarantannę. Od 1 lipca 2020 roku Madera całkowicie zastąpi obowiązkową kwarantannę dla pasażerów przylatujących na wyspę – testami. Pasażerowie będą zobowiązani do przedstawienia aktualnego testu na wirus SARS-CoV-2 lub wykonania badań na obecność koronawirusa zaraz po przylocie. Koszt testu ponosi dana osoba, nie rząd Madery.  Źródło: madeira.gov.pt >>>.

Azory Sao Miguel Terceira Madeira Madera Koronawirus Loty Podróżowania Obowiązkowa Kwarantanna COVID 19 SARS Czy Można Lecieć Polski Przewodnik Zwiedzanie

Jak obecnie wyglada sytuacja na Maderze? Sklepy, galerie handlowe, fryzjerzy i punkty usługowe są otwarte, jednak obowiązują w nich odpowiednie środki bezpieczeństwa. Od 18 maja działają również restauracje, pastelarie i kawiarnie na Maderze. Otwarte są również szlaki, lewady i plaże na Maderze.  Większość muzeów, zabytków i atrakcji na Maderze też jest już czynna. 

O tym, jak wygląda kwestia lotów i przekraczania granic w Portugalii kontynentalnej piszemy szczegółowo w aktualizacji z dnia 17 maja 2020 (poniżej).

Na chwilę obecną w Portugalii zanotowano łącznie ponad 30 000 potwierdzonych przypadków osób z SARS-CoV-2 – dokładnie 29 432 na godz. 09.00 w dniu 20 maja 2020. Łączna liczba zgonów z powodu wirusa SARS-CoV-2 to 1 247. Trzeba jednak zaznaczyć, że wskaźniki przyrostu nowych zachorowań oraz zgonów sukcesywnie się obniżają i jest to pozytywny prognostyk.  Więcej statystyk można znaleźć na stronie dgs.pt >>> (po portugalsku, jednak strona jest intuicyjna).


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>.


 • 17 MAJA 2020 | Granice w Portugalii pozostaną zamknięte do 15 czerwca, ale nie wszystkie… zobaczcie, które. Aktualne zasady odnośnie przekraczania portugalskich granic lądowych oraz powietrznych.

W Portugalii przedłużono stan klęski żywiołowej (tzw. estado de Calamidade) do 31 maja 2020. Rząd Portugalii wprowadził również nowe zasady odnośnie przekraczania granic portugalskich – granic powietrznych, jak i lądowych między Portugalią i Hiszpanią. Jak obecnie wygląda przekraczanie granic w Portugalii? Oto aktualne informacje:

  • Statki wycieczkowe i porty w Lizbonie

Do 15 czerwca 2020 jest przedłuży zakaz opuszczania statków przybywających do portów w Portugalii, w tym popularnych statków wycieczkowych. Wyjątkiem są przypadki wymagające pomocy szpitalnej, osoby, które mają obywatelstwo portugalskie lub odpowiedni dokument związany z pracą.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic loty lot

  • Przekraczanie granicy między Portugalią, a Hiszpanią drogą lądową zawieszone do 15 czerwca 2020.

Przywrócono kontrole na granicy wewnętrznej między Portugalią, a Hiszpanią. Co to oznacza? Zawieszone zostają wszystkie loty rozpoczynające się w Hiszpanii do portugalskich lotnisk lub do Hiszpanii z portugalskich lotnisk. Wyjątkiem są loty sił zbrojnych, samolotów ratowniczych, samolotów transportujących towary. Podtrzymany jest zakaz ruchu drogowego na wewnętrznych granicach lądowych, z wyjątkiem międzynarodowego transportu towarów, międzynarodowego przewozu osób w wyraźnie określonych przypadkach, transportu pracowników przygranicznych i pracowników sezonowych z udokumentowanym stosunkiem pracy, ruchu pojazdów ratunkowych oraz pojazdów ratowniczych. Zawieszony dalej zostaje transport kolejowy i rzeczny, z wyjątkiem transportu towarów. Zakazy te obowiązują do godziny 00:00 w dniu 15 czerwca 2020 r. Co ważne:  Obywatele Portugalii i posiadacze zezwoleń na pobyt w swoich krajach nie podlegają ograniczeniom kontroli granicznej, tzn., że w celach turystycznych nie przejedziemy granicą lądową z Hiszpanii do Portugalii, jeśli nie jesteśmy obywatelem Portugalii, rezydentem lub nie spełniamy jednego z wyżej wymienionych warunków. Listę dostępnych przejść granicznych między Portugalia, a Hiszpanią można znaleźć tutaj >>>. Ograniczenia w ruchu nie wpływają na prawo do wyjazdu z Portugalii obywateli zamieszkałych w innym kraju.

  • Granice lotnicze i loty między Portugalia, a Włochami

Granice powietrzne Portugalii z Włochami zostały zamknięte. Wszystkie loty z Włoch lub do Włoch, z / na portugalski lotniska są zawieszone. Wyjątkiem jest transport towarów, poczty, loty rządowe, loty ratunkowe oraz hamintarne.  Zawieszenie to obowiązuje do 20 maja 2020 roku.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic loty lot

  • Loty do Portugalii z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej

Rząd Portugalii potwierdził przedłużenie ograniczenia na granicach powietrznych Portugalii. Co to znaczy? Portugalia zawiesiła połączenia lotnicze z / do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Są od tego wyjątki jednak:  są to takie kraje jak: Wielka Brytania, Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria, Kanada, USA, Wenezuela, RPA oraz wszystkie kraje portugalskojęzyczne.  Jak długo obowiązują te ograniczenia na loty? Obowiązuje one do 15 czerwca 2020 r.

  • Loty z Portugalii do krajów będących członkami UE, w tym Polski.

Czy istnieją ograniczenia w lotach między państwami członkowskimi UE (w tym Polską), a Portugalią? Nie, z wyjątkiem Włoch i Hiszpanii (patrz wyżej) oraz państw członkowskich, które nie są w strefie Schengen (Polska jest). W Portugalii kontynentalnej nie ma też już obowiązku kwarantanny dla podróżnych.

Serviço de Estrangeiros e Fronteiras w Portugalii sef.pt srcset=>>; Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce gov.pt >>> lub Ambasada RP w Lizbonie, czy Ambasada Portugalii w Polsce.” width=”1500″ height=”1125″>

Czy można zatem do Portugalii przylecieć z Polski w celach prywatnych? Wszystkie informacje, które są prezentowane przez rząd Portugalii wskazują, że możemy przylecieć  do Portugalii w celach prywatnych z krajów UE, które są w Strefie Schengen. Potwierdzają to również relacje osób, które w ostatnich dniach przylatywały do Portugalii, a nie są rezydentami, obywatelami lub nieprzyleciany w udokumentowanych celach pracy. Według dostępnych informacji nie powinniśmy mieć żadnych problemów, aby dostać się do Portugalii. Co ważne: trzeba przylecieć, a nie przyjechać. Przekraczanie granicy lądowej między Portugalią, a Hiszpanią jest objętemu innymi restrykcjami (opisanymi powyżej) i w takim przypadku mogą nas nie wpuścić, jeśli np. będziemy chcieli przyjechać samochodem z Hiszpanii do Portugalii w celach turystycznych. Jest to prywatna opinia / interpretacja autora strony, na podstawienie dostępnych oficjalnych informacji. Polecam kontakt z oficjalnymi instytucjami rządowymi (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras w Portugalii sef.pt >>>; Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce gov.pt >>> lub Ambasada RP w Lizbonie, czy Ambasada Portugalii w Polsce), jeśli ktoś chce potwierdzić powyższe informacje odnośnie przylotów do Portugalii w celach prywatnych w okresie do 15 czerwca 2020.

  • Ograniczenia dla krajów UE nie będących w strefie Schengen

Warunki wjazdu pasażerów do Portugalii na loty z państw członkowskich UE, które nie są w strefie  Schengen (Polska jest, więc obywateli Polski one nie dotyczą!) wyglądają następująco: Pasażerowie lotów z państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie są w Schengen, mogą wjechać do Portugalii tylko wtedy, gdy znajdą się w jednej z następujących sytuacji: udokumentowany motywy wjazdu ze względu na pracę; przyczyny rodzinne lub siły wyższej; powrót obywateli i rezydentów. Które kraje są objęte tymi warunkami? Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia i Rumunia. Jak długo obowiązują te warunki? Obowiązują do godziny 00:00 15 czerwca.

  • Pełne informacje w temacie możliwości obecnie wjazdu do Portugalii z różnych można znaleźć na oficjalnej stronie rządu Portugalii odnośnie sytuacji z COVID-19: covid19estamoson.gov.pt >>>

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic lot Azory loty zwiedzania

Zmiana sytuacji na Azorach i wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jak donosi Milena Dąbrowska – Polka mieszkająca na Azorach, która na bieżąco relacjonuje sytuację na wyspach i robi to super (polecamy odwiedzić jej profil >>>). Na wyspach Terceira i São Miguel na Azorach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Co się z tym wiąże? Każdy, kto obecnie przyleci na Terceirę lub Sao Miguel, będzie miał do wyboru 1 z 4 opcji:
+ zaprezentować potwierdzenie, że nie jest nosicielem SARS-CoV-2
+ przebadać się na obecność koronawirusa po przybyciu i czekać w hotelu na wyniki badań
+ przebyć dobrowolną kwarantannę w wyznaczonym hotelu
+ wrócić do miejsca wylotu lub przemieścić się poza region.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic lot Azory loty zwiedzania

Obecna sytuacja z liczbą zgonów / zarażeń i wyzdrowień w Portugalii odnośnie koronawirusa. Aktualnie w Portugalii potwierdzono 28 810 przypadków potwierdzonego występowania wirusa SARS-CoV 2.  W stosunku dobowym liczba nowych przypadków wzrosła o 0,84% – jest to bardzo mały wzrost! Do tej pory w Portugalii łącznie zmarło 1203 osób. Liczba osób, które wyzdrowiały z choroby koronawirusowej wynosi 3822. Łącznie do tej pory w Portugalii przeprowadzono ponad 600 000 testów na koronawirusa.


 • 16 MAJA 2020 | Portugalia reguluje dostęp do plaż w związku z koronawirusem

Portugalski rząd ogłosił, jak ma wyglądać dostęp do plaż w Portugalii, które oficjalnie zostaną otwarte dla plażowiczów od 6 czerwca 2020. Oto nowe regulacje dostępu plaż w Portugalii:

  • Status obłożenia plaży będzie ogłaszany na światłach przy plaży. Zielone światło: niskie obłożenie (1/3); żółte: duże obłożenie (2/3); czerwone: pełne obłożenie (3/3).

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

  • Informacje o stanie obłożenia plaż będą stale i w czasie rzeczywistym uaktualniane w specjalnej aplikacji “Info beach” oraz na stronie internetowej portugalskiej Agencji Ochrony Środowiska (APA) apambiente.pt >>>.
  • Będzie miał zastosowanie przepis 3 metry odległości między parasolami (baldachimami) lub namiotami plażowymi.
  • Będzie obowiązek zachowanie fizycznej odległości 1,5 metra między użytkownikami plaż, którzy nie należą do tej samej grupy.
  • Maksymalnie 5 użytkowników będzie mogło przypadać na parasol, baldachim lub namiot.
  • Parkowanie będzie zabronione poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

  • Zabronione będą zajęcia sportowe z udziałem 2 lub więcej osób, takie jak np.  gra w piłkę (z wyjątkiem zajęć takich jak np. lekcje surfowania i podobne sporty wodne).
  •  Każda osoba lub grupa będzie mogła wypożyczać markizy lub namioty tylko rano (do 13:30) lub popołudniu (od 14:00).
  • Sprzedawcy na plażach będą musieli nosić maseczki lub przyłbice.
  • Bary i restauracje przy plaży będą otwarte, ale będą mogą obsługiwać zmniejszoną liczbę osób, stoliki muszą być regularnie dezynfekowane, a tarasy przeorganizowane w taki sposób, aby możliwy był do utrzymania między nimi dystans społeczny.

Więcej informacji (po portugalsku) i szczegółów na temat dostępu do plaż w Portugalii w czasach pandemii korona wirusa na świecie można znaleźć tna covid19estamoson.gov.pt >>>.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

A jak się ma sytuacja w Polsce? Zamknięcie szkół w Polsce przedłużone do 26 czerwca 2020, czyli do końca roku szkolnego – podaje PAP powołując się na wiceministra edukacji. A rzecznik ministerstwa edukacji – podaje datę 7 czerwca. Oficjalna data jeszcze nie została uzgodniona.  Odbywać się będą zajęcia opiekuńcze dla dzieci z klas 1-3 (rodzice decydują o powrocie dziecka do szkoły) oraz konsultacje głównie dla ósmoklasistów i maturzystów. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Centralną Komisją Egzaminacyjną, przygotowało szereg wytycznych, które przede wszystkim zapewnią dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkół i placówek bezpieczne warunki, a organom prowadzącym i dyrektorom pomogą w zorganizowaniu pracy w czasie epidemii. Został już również ogłoszony harmonogram przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 r.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

Pociągi Express Intercity Premium (pociągi pendolino) zaczną wracać na tory od 22 maja 2020. Jak poinformował przewoźnik, na razie udostępnione do sprzedaży zostanie 50 proc. miejsc. Pasażerowie otrzymają pakiety ochrony osobistej, składające się z maseczki, jednorazowych rękawiczek i chusteczek dezynfekujących.


 • 14 MAJA 2020 | Algarve zapowiada, że będzie gotowe na przyjęcie turystów w lato 2020

Na aktualny moment liczba potwierdzonych osób z koronawirusem w Portugalii wynosi 28 132 przypadki. Zgonów do tej pory w Portugalii zanotowano 1 175, a liczba wyzdrowień z choroby koronawirusowej wynosi łącznie 3 182. Zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych w Portugalii z powodu koronawirusa – wynosi ona obecnie 692 i jest to najmniejsza liczba osób od 31 marca 2020. 

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

João Fernandes prezydent organizacji turystycznej z południa Portugalii – Turismo do Algarve (www.turismodoalgarve.pt) zapowiedział, że region Algarve w Portugalii będzie gotowy na przyjęcie turystów na sezon lato 2020. Prezydent Turismo do Algarve powiedział, że już na chwilę obecną cześć pól golfowych w Portugalii, hotele w Algarve, mariny oraz porty są gotowe na przyjęcie turystów z uwzględnieniem środków bezpieczeństwa (nie wskazał jednak dokładnie o jakich środkach mowa). Zapowiedziano również otwarcie parków wodnych i aquaparków na południu Portugalii – m.in. słynnego Slide&Splash lub Zoomarine. Prezydent mówi również o wprowadzeniu lokalnego, dla Algarve, certyfikatu bezpieczeństwa – “Algarve Clean & Safe”, który jest bardzo podobno do certyfikatu “Clean & Safe” wydanego przez Turismo de Portugal. Więcej w tekście (po angielsku) na stronie The Portugal News >>>.

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii kard. Manuel Clemente powiedział, że przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie, które mają się odbyć dokładnie w sierpniu 2023 cały czas trwają, aczkolwiek ich tempo zostało obecnie zwolnione. Kardynał powiedział, że ze zrozumieniem i akceptacją przyjął decyzję papieża Franciszka o przeniesieniu zaplanowanych na 2022 rok Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie na 2023 rok. Obecnie wolontariusze włączenie w organizację ŚDM 2023 w Lizbonie deklarują, że włączają się w inne formy pomocy. Więcej o przygotowaniach do ŚDM 2023 w Lizbonie przeczytać można tutaj >>>.

A jak się ma obecnie sytuacja w Polsce odnośnie koronawirusa? Na konferencji rządu polskiego z dnia 13 maja ogłoszono wejście w trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, już od poniedziałku 18 maja.  Oficjalne decyzje: możliwość korzystania z usług kosmetyczek i fryzjerów; możliwość zjedzenia w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym; będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. W poniedziałek otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Od 25 maja umożliwione zostanie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. 

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Od 18 maja podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego (połowa miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących). Od 25 maja prawdopodobne przywrócenie prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.  Kontrole na granicy zostały przedłużone do 12 czerwca na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.  By dowiedzieć się więcej o poszczególnych wytycznych, przeczytaj tutaj >>>.  

Komisja Europejska przedstawiła, w środę, 13 maja pakiet wytycznych i zaleceń, które mają pomóc państwom członkowskim w stopniowym znoszeniu ograniczeń w podróżowaniu i umożliwić przedsiębiorstwom turystycznym ponowne otwarcie, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych środków ostrożności w zakresie ochrony zdrowia. Pakiet ma również na celu pomoc unijnemu sektorowi turystycznemu w wyjściu z kryzysu, poprzez wspieranie przedsiębiorstw.

Rekomendacje Komisji Europejskiej w odniesieniu do przedsiębiorstw turystycznych dostępne są tutaj >>>


 • 12 MAJA 2020 | Oceanarium w Lizbonie otwarte, przedłużenie zakazu ruchu lotniczego w Polsce

Część zabytków i atrakcji turystycznych w Lizbonie już działa i jest otwartych, a część zostanie otwarta od najbliższego tygodnia (18 maja 2020). 

Swoje drzwi dla turystów otworzyła jedna z największych atrakcji turystycznych w Lizbonie – oceanarium lizbońskie >>>. Jak wygląda zwiedzanie oceanarium w Lizbonie w czasach pandemii? Oceanarium jest otwarte każdego dnia od godz. 10.00 do 18.00, przy czym ostatnie wejście jest o godz. 17.00. Podczas zwiedzania oceanarium w Lizbonie jest obowiązek noszenia maseczek, zachowania 2 metrów odległości pomiędzy zwiedzającymi. Przestrzenie wspólne oceanarium są też regularnie czyszczone.

Fatima Koronawirus 2020 Lizbona Zwiedzanie Lorty do Portugalii w czasach Pandemii WizzAir Wiedeń Londyn Jak Dolecieć Zabytki Lizbony Kwarantanna

Na dzień 12 maja 2020 liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Portugalii wynosi 27 689. Wzrost w stosunku do poprzednia dnia to tylko 0,38%, co jest bardzo małym wzrostem nowych, potwierdzonych przypadków. Liczba nowych zgonów to 9, co daje łącznie 1 114 przypadków. Również w przypadku tego wskaźnika zanotowano pozytywne zachowanie w stosunku do dni poprzednich (nie ma wzrostu procentowanego w stosunku do poprzednich dni). Liczba osób, które wyzdrowiały w Portugalii z choroby kocronawirusowej wynosi obecnie 2 549.

A jak wyglądają obecnie kwestia latania do Portugalii z innych krajów? W mediach społecznościowych można znaleźć relacje osób, które w ostatnich dniach przyleciały do Portugalii. Znajdziemy tam informacje o tym, że brak kwarantanny o przylocie do Portugalii kontynentalnej oraz obowiązkowych środkach ochronnych. 

Fatima Koronawirus 2020 Lizbona Zwiedzanie Lorty do Portugalii w czasach Pandemii WizzAir Wiedeń Londyn Jak Dolecieć Zabytki Lizbony Kwarantanna

A jak obecnie dolecieć do Lizbony z Polski, w czasach pandemii? Trzy najpopularniejsze połączenia lotnicze obecnie do Lizbony z Polski, to loty liniami Lufthansa przez Frankfurt do Lizbony, lot Wizz Air z Wiednia do Lizbony lub lot Wizz Air / Ryanair do Lizbony przez Londyn. Połączenia te wszystkie loty są dostępne w systemach rezerwacyjnych przewoźników: www.wizziar.com, www.rynair.com i www.lufthansa.com

Zobaczcie, jak wygląda lot z Wiednia do Lizbony liniami Wizz Air:

Uroczystości rocznicy objawień fatimskich w maju 2020 będzie można oglądać online. W maju 2020 sanktuarium zaapelowała do pielgrzymów i wiernych o nieprzybywanie w tym miesiącu na uroczystości w Fatimie. Można je wszystko zobaczyć w Internecie, gdyż będzie prowadzona transmisja na żywo ze wszystkich uroczystości. Link do transmisja z Fatimy na żywo poniżej:

W Polsce granice pozostają zamknięte do 13 maja 2020. Przejazd tylko przez wyznaczone punkty. Na granicy wciąż będą obowiązywały kontrole graniczne i ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców na terytorium kraju. Postanowiono także o przedłużeniu zawieszenia regularnych, cywilnych lotów krajowych i międzynarodowych połączeń lotniczych do 23 maja 2020. Lecz Komisja Europejska zaapelowała w środę do państw członkowskich oraz państw stowarzyszonych w ramach Schengen o przedłużenie o kolejne 30 dni, czyli do 15 czerwca, ograniczenia dotyczącego innych niż niezbędne podróży do UE. Apeluje również, by te stopniowo otwierały swoje granice wewnętrzne, by ratować branżę turystyczną wewnątrz kraju oraz by zastąpiły ogólny zakaz podróżowania innymi, bardziej konkretnymi obostrzeniami dostosowanymi do sytuacji w konkretnym państwie.

WizzAir poinformował, że w wyniku wydłużenia restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych, przedłuża zawieszenie wszystkich lotów w polskiej siatce połączeń do 24 maja.

Portugalia Clean&Safe certyfikat bezpieczeństwa dla turystów turystyka w czasach wirusa Clean & Safe Portugal znak oznaczenia bezpieczeństwo wycieczki polski przewodnik po Lizbonie

Wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne doniesienia medialne, dotyczące terminu otwarcia gastronomii. Od 18 maja 2020 w Polsce restauracje będą mogły przyjmować gości w ogródkach z zachowaniem 2-metrowego odstępu. Jeśli chodzi o restauracje działające w pomieszczeniach, to są opracowywane protokoły, które pozwolą na zachowania bezpiecznej odległości. Restauracje, które mają ogródki zaczną ponownie przyjmować gości, pozostałym przyjdzie w dalszym ciągu oferować posiłki na wynos. O ile nie nastąpi nagły wzrost zakażonych koronawirusem, wraz z otwarciem ogródków restauracyjnych, można się powoli także spodziewać otwarcia zakładów fryzjerskich i luzowania limitów ilości pasażerów w komunikacji miejskiej. 

Konferencja odnoście rozpoczęcia kolejnego etapu odmrażania gospodarki ma się odbyć już w tym tygodniu. Nieoficjalnie mówi się, że od 18.05 wejdziemy w trzeci etap.


 • 10 MAJA 2020 | Certyfikat “Clean & Safe” w Portugalii

Aktualnie w Portugalii potwierdzono 27 406 przypadków zachorowań na wirusa COVID-19. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 138 nowych przypadków, co daje nam dobowy wzrost na poziomie 0,5% w stosunku do dnia poprzedniego. Wskaźnik ten zatem się obniżył. Liczba zgonów wzrosła do 1 126 osób, a osób, które wyzdrowiały jest obecnie 2 499. Łączna liczba przeprowadzonych testów na obecność koronawirusa w Portugalii wzrosła do 517 226. Wskaźniki te zatem nastrajają dość pozytywnie, jeśli chodzi o dalszy rozwój pandemii koronawirusa w Portugalii. Zaleca się jednak do ostrożnej interpretacji tych faktów, gdyż cała sytuacja może jeszcze ulec zmianie.

Portugalia Safe & Clean Certyfikat Bezpieczeństwa Specjalne Oznaczenie Znak Bezpiecznie i Czysto w Portugalii Safe&Clean Kto ma Firmy Hotele Restauracje Wycieczki Polski Przewodnik

Turismo de Portugal wydało certyfikat “Clean & Safe” przeznaczony dla obiektów, firm turystycznych, hoteli i zabytków, a który ma pomocny dla turystów wybierających się do Portugalii. Certyfikat “Clean & Safe” jest wydawany firmą i podmiot legalnie działającym w Portugalii, które zastosowały specjalne procedury i wytyczne Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie turystów. Więcej o certyfikacie “Clean & Safe” w Portugalii przeczytacie tutaj >>>.

Portugalia Safe & Clean Certyfikat Bezpieczeństwa Specjalne Oznaczenie Znak Bezpiecznie i Czysto w Portugalii Safe&Clean Kto ma Firmy Hotele Restauracje Wycieczki Polski Przewodnik

Miło nam poinformować, że InfoLizbona.pl uzyskała certyfikat “Clean & Safe” i nasze wycieczki oraz serwisy w Portugalii będą odbywały się w zgodzie z odpowiednimi procedurami bezpieczeństwa w trosce o Wasze i nasze zdrowie.


 • 9 MAJA 2020 | Płatna kwarantanna na Azorach, pozytywna ocena pierwszego tygodnia stanu klęski żywiołowej w Portugalii

Rząd Portugalii w specjalnej konferencji prasowej ocenił pozytywnie pierwszy tydzień obowiązywania stanu klęski żywiołowej w Portugalii. Pozytywnie zostały ocenione takie kwestie, jak zachowanie społeczeństwa oraz dostosowanie się do nowych obostrzeń (m.in. obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych, transporcie miejskim), a także przystosowanie poszczególnych sektorów do zaleceń rządu.

Ogłoszono wprowadzanie płatnej kwarantanny dla nierezydentów przybywających na Azory. Źródło: azores.gov.pt >>>. Do tej pory kwarantanna na Azorach była bezpłatna dla wszystkich. Obecnie jest ona płatna. Nie wiadomo, jak długo kwarantanna dla osób przybywających na Azory będzie utrzymana.  Kwarantanna obowiązuje również na Maderze. Dla osób przybywających do Portugalii kontynentalnej nie ma już obowiązku kwarantanny. 

Portugalia Azory Kwarantanna Granice Przekraczanie Informacje Aktualne Maj 2020 Przewodnik po Lisbonie

Łączna liczba potwierdzonych przypadków osób z koronawirusem COVID-19 w Portugalii obecnie wynosi 27 268. W stosunku do ostatnich 24h zanotowano wzrost o 2% liczby nowych, potwierdzonych przypadków. Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia w Portugalii (odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia) uspokoiła odnośnie nieznacznego wzrostu liczby nowych przypadków w ostatnich dniach i nie jest to powiązywane z złagodzeniem obostrzeń obecnie w Portugalii. Łączna liczba osób wyzdrowiałych w Portugalii wynosi 2 422, a liczba zgonów 1 114. Wczoraj zanotowano najmniejszy od marca procentowy wzrost liczby zgonów w ujęciu 24-godzinnym. Do tej pory w Portugalii wykonano łącznie ponad 500 000 testów na koronawirusa COVID-19. Źródło: www.dgs.pt >>>.

Rząd Portugalii wprowadził szczegółowe informacje odnośnie funkcjonowania restauracji i kawiarni, które mają zostać otwarte od 18 maja 2020. Obowiązkowe będzie m.in. noszenie maseczek w restauracji, a będą one mogły być ściągnięte tylko podczas jedzenia. Restauracje w Portugalii będą również musiały zapewnić bezpieczną odległość między stolikami (2 metry). Zaleca się również korzystanie z tarasów i ogród kawiarnianych, jeśli będzie taka możliwość. Restauracje będą również musiały być dezynfekowane min. 6 razy w ciągu dnia. Szczegółowe wytyczne rządu Portugalii i DGS odnośnie funkcjonowania restauracji w Portugalii oraz korzystania z nich znajdują się tutaj >>>.

Portugalia Azory Kwarantanna Granice Przekraczanie Informacje Aktualne Maj 2020 Przewodnik po Lisbonie

A jak się ma obecna sytuacja w Polsce? Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o odwołaniu głosowania w wyborach prezydenckich w dniu 10 maja 2020 z powodów prawnych i organizacyjnych. Wszelkie nowe informacje dotyczące wyborów prezydenckich w 2020 r. będą niezwłocznie zamieszczane na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Godziny dla seniorów w sklepach i supermarketach, które do tej pory odbywały się między godziną 10-12, zostały odwołane. Kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego, po przekroczeniu granicy państwowej są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny. Zwolnienie dotyczy również kierowców niebędących obywatelami państwa członkowskich Unii Europejskiej oraz również kierowców zawodowych w międzynarodowym transporcie drogowym.


 • 7 MAJA 2020 | Aktualne zasady podróżowania do Portugalii obecnie

Często pytacie nas, jak obecnie wygląda kwestia przekraczania granic w Portugalii – czy możecie wlecieć do Portugalii, czy otwarte są granice w Portugalii?

Do 15 maja 2020 Portugalia ma zamknięte granice lotnicze. Oznacza to, że nie każdy ma prawo przylecieć obecnie do Portugalii – prawo takie mają m.in. osoby posiadające zameldowania w Portugalii, będące obywatelami lub niektóre osoby pracujące w Portugalii (w przypadku takich osób, by potwierdzić, czy możemy wlecieć do Portugalii najlepiej skontaktować się ze służbami granicznymi Portugalii – Serviço de Estrangeiros e Fronteiras – www.sef.pt >>>, by mieć pewność, czy zostaniemy wpuszczeni do samolotu lecącego do Portugalii).

A jak wygląda obecnie kwestia kwarantanny w Portugalii? Kwarantanna w długości 14 dni dla osób przylatujących do Portugalii obowiązywała do 2 maja, gdy obowiązywał stan wyjątkowy, obecnie obowiązuje stan klęski żywiołowej w Portugalii. Obecnie nie ma zatem już obowiązku kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Portugalii kontynentalnej. Obowiązek kwarantanny cały czas obowiązuje jeszcze na Maderze i Azorach. Informacje za Ambasada RP w Lizbonie >>>.

Portugalia kwarantanna wakacje 2020 Madera Azory Aktualny Stan Informacje loty Porady Portugal w Portugalii przekraczanie granic

Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie przedłużone zamknięcie granic w Portugalii. Będziemy o tym informowali na bieżąco. 

Aktualna łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenie koronawirusem w Portugalii wynosi obecne 26 182. Liczba osób, które wyzdrowiały wynosi 2076, a liczba zgonów to 1089. 

A co z plażami w Portugalii w lato 2020? Cały czas trwają rozmowy w tym temacie i nie ma jeszcze określonych wytycznych. Jak podaje dziennik Publico rozważa się zamknięcie małych plaż, gdzie istnieje ryzyko gromadzenia się osób. Rząd Portugalii nie podał jednak jeszcze żadnych wytycznych w tym temacie. Źródło >>>.


 • 5 MAJA 2020 | Obowiązek noszenia maseczek w Portugalii

Od wczorajszego dnia media w Portugalii i Władzie uczulają i edukują osoby przebywające w Portugalii o obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Maseczki należy nosić obowiązkowo w transporcie publicznym, pomieszczeniach zamkniętych (np. supermarkety, sklepy). Już od pierwszego dnia obowiązywania nowego prawa były kontrole służb np. w metrze lub autobusach w Lizbonie, czy Porto. Na chwilę obecną nie są jeszcze nakładana żadne mandaty za brak maseczki, jednak rząd zapowiada, że mandaty takie mogą zacząć być nakładane. Mandaty w Portugalii za nieużywanie maseczek w miejsca, gdzie jest taki nakaz, mają wynosić od 150 €. Na chwilę obecną nie ma jeszcze jasno sprecyzowanego prawa / zarządzeń odnośnie używania przyłbic ochronnych. Nie jasna jest jeszcze kwestia, czy sama przyłbica wystarczy i może być używana bez maseczki ochronnej.

Portugalia virus czy jest bezpiecznie coronawirus aktualne informacje maj 2020

Gdzie kupić maseczki ochronne w Portugalii? Maseczki ochronne w Portugalii można kupić np. online – polecamy w tym przypadku Farmácias Portuguesas: www.farmaciasportuguesas.pt >>> lub Loja Femedica www.lojafemedica.pt >>>. Nie ma też obecnie już większego problemu, aby kupić

W ramach pierwszej fazy otwierania gospodarki Portugalia od poniedziałku umożliwiły otwarcie niektórych sklepów. Działalności takie, jak fryzjerzy, salony piękności, pralnie, sklepy komputerowe, sklepy z materiałami remontowanymi, z suplementami dietetycznymi itp. znowu działają. Pełna lista etapów stopniowego przywracania gospodarki w Portugalii jest dostępna poniżej.

Portugalia virus czy jest bezpiecznie coronawirus aktualne informacje maj 2020

Na dzień 5 maja 2020 w Portugalii liczba osób z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa wynosi 25 524. W stosunku do dnia poprzedniego zanotowano wzrost tylko o 0,94% liczby chorych. Liczba zgonów nieznacznie wzrosła i wynosi obecnie 1063 osoby. Liczby osób wyzdrowiałych w Portugalii wynosi aktualnie 1712.  

Portugalska wyspa Madera zapowiada, że będzie jednym z pierwszych regionów na świecie, który otworzy się ponownie na turystów oraz turystykę. Tak podaje dziennika Diario de Noticias z Funchal, źródło >>>, na chwilę obecną nie podaje się żadnych konkretnych informacji w tym temacie. Niezaprzeczalnym faktem jednak jest, że na Maderze od ponad 10 dni już nie zanotowano żadnego nowego przypadku koronawirusem i prognostyki dla wyspy są bardzo obiecujące.

Portugalia virus czy jest bezpiecznie coronawirus aktualne informacje maj 2020

A jak się ma sytuacja w Polsce? Od 4 maja 2020 weszła zmiana dotycząca obowiązkowej kwarantanny. Zmiana polega na zwolnieniu z 14-dniowej kwarantanny osób, które przekraczają polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w Polsce lub w państwie sąsiednim. 

Postanowiono również o przedłużeniu kontroli granicznej na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja. Granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Ministerstwo rozwoju wydało oficjalne wytyczne dla hotelarzy i wszelkich usług noclegowych, które miały rozpocząć swoją działalność już od 4 maja. We współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami zainteresowanych środowisk przygotowane zostały wytyczne dla poszczególnych branż. Szczegółowe informacje na www.gov.pl >>>.

Portugalia virus czy jest bezpiecznie coronawirus aktualne informacje maj 2020

Od niedzieli 3 maja 2020 PKP Intercity postanowiło wznowić część pociągów, zawieszonych do tej pory z powodu epidemii koronawirusa (odwołanych było około 60 proc. pociągów PKP Intercity). Przewoźnik przywraca kilkanaście tras, między innymi do Warszawy, Trójmiasta, Olsztyna, Łodzi, Szczecina czy Kołobrzegu. Jednocześnie przewoźnik w trosce o bezpieczeństwo podróżnych umożliwia obecnie zakup biletów tylko na 50 proc. miejsc siedzących w pociągu w celu zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy podróżnymi. 

Wizz Air ogłosiła nową trasę do Polski z międzynarodowego portu lotniczego w Abu Zabi (AUH), już od września 2020 roku. Dodatkowo Wizz Air zapowiedział uruchomienie trasy z Lizbony do Lwowa. Bilety na te połączenia można już rezerwować w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.


 • 3 MAJA 2020 | Ograniczenia w Portugalii w związku z koronawirusem

Liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych wirusem w Portugalii wynosi obecnie 25 190.  W ciągu ostatnich 24h przybyło zatem 203 nowych potwierdzeń. Zmniejszył się procentowany, dobowy wzrost liczby zgonów, który obecnie wynosi 1,6%. Łączna liczba osób zmarłych w Portugalii z powodu choroby koronawirusowej wynosi zatem 1023 osoby. Zmniejsza sie również liczba osób hospitalizowanych, w tym leczonych na intensywnej terapii. Łączna liczba testów na korona wirusa w Portugalii przekroczyła liczbę 250 000 od czasu zanotowania pierwszych zachorowań. Od kilku dni wzrasta również każdego dnia liczba osób, które wyzdrowiały. Obecnie łączna liczba osób, które wyzdrowiały z choroby kornonawirusowej w Portugalii wynosi 1671.Prognostyki te są pozytywne, jednak należy się jeszcze wstrzymać ze zbyt pozytywnych ich odbieraniem.

Portugalia 2020 Maj koronawirus prognozy aktualna sytuacja czy można podróżować latać przyjechać

Na stronie Ambasady RP w Lizbonie znajduje się przetłumaczona na język polski tabele opisująca etapy ożywania portugalskiej gospodarki, w których pisaliśmy w aktualizacji z dnia 1 maja 2020. Są tutaj przedstawione wszystkie plany łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w Portugalii w związku z wirusem COVID-19. Może to być pomocne dla niektórych osób. Tabelę tą zamieszczamy również poniżej. Źródło >>>.

Portugalia 2020 Maj koronawirus prognozy aktualna sytuacja czy można podróżować latać przyjechać przewodnik Portugalia

Do dnia 17 maja 2020 w Lizbonie obowiązuje zakaz wpływania do portów statków wycieczkowych, w tym dużych statków wycieczkowych, popularnych cruiserów.  

6 maja 2020 rząd Portugalii ma podjąć decyzje o możliwości korzystania z plaż w sezonie letnim oraz podać wytyczne co do tego. 

Azory 2020 covid 19 Maj koronawirus prognozy aktualna sytuacja czy można podróżować latać przyjechać.jpg

Jeśli chodzi o Azory i plan łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z koronawirusem, to archipelag został podzielony na 4 grupy, które zostały stworzone na podstawie liczby zachorowań odnotowanych na każdej z wysp. Na wyspach Santa Maria, Corvo i Flores nie odnotowano żadnych przypadków zarażenia koronawirusem, więc restauracje i instytucje publiczne na tych wyspach otworzą się najszybciej. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowano na wyspie Sao Miguel, więc ona przypuszczalnie otworzy się najpóźniej w pełni. Na bieżąco będziemy Was informować o tym. Więcej informacje odnośnie Azorów i aktualnej sytuacji na nich znaleźć można w linku >>>


 • 1 MAJA 2020 | Portugalia ogłasza plan i daty ożywienia gospodarki

Premier Portugalii António Costa ogłosił plan i daty ponownego otwarcia portugalskiej gospodarki w związku ze zakończeniem stanu wyjątkowego wprowadzanego przez pandemię koronawirusa (stan wyjątkowy zakończy się w dniu 2 maja 2020). Wprowadzono na jego miejsce stan klęski – tzw. Estado de Calamidade

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Plan ożywiania portugalskiej gospodarki zakłada 3 etapy związane z konkretnymi datami. Główne założenia tego planu:

+ od 4 maja 2020: możliwość organizacji spotkań i zebrań osób do 10 osób; obowiązek dalszej kwarantanny dla osób chorych lub z podejrzeniem zarażenia wirusem; pogrzeb w Portugalii może być organizowany z uczestnictwem najbliższej rodziny; jeśli jest dalej taka możliwość, to zaleca się kontynuowanie pracy zdalnej; maksymalna pojemność transportu publicznego ma wynosi 66%; obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznym dla wszystkich – ich nie noszenie ma być karane (nie podane na chwilę obecną, jakie to mają być kary); otwarcie sklepów do 200 metrów kwadratowych; otwarcie fryzjerów i salonów piękności – konieczność wcześniejszej rezerwacji wizyty dla klientów i otwarcie od godz. 10.00 każdego dnia; możliwość uprawiania indywidualnych sportów na zewnątrz; ponownie zostaną otwarte biblioteki w Portugalii i archiwa.

Rząd Portugalii będzie na bieżąco badał sytuację rozwoju zachorowań na koronawirusa i w stosunku do tego podejmował odpowiednie kroki. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód, to po 2 tygodnia mają zostać zniesione kolejne ograniczenia. Będzie wtedy możliwe: 

+ od 18 maja 2020: otwarcie sklepów o powierzchni do 400 metrów kwadratowych; otwarte zostaną kawiarnie, pastelarie i restauracje jednak z obowiązkiem ograniczenia liczby klientów jednocześnie przebywających w danym miejscu do 50%; otwarte ponownie zostaną zabytki i muzea jednak z ograniczoną liczbą osób, które mogą je odwiedzić; cały czas kontynuowany będzie program wsparcia dla rodziców, którzy chcą zostać z dziećmi w domu; otwarte zostaną częściowo szkoły i przedszkola oraz wznowione zajęcia w nich.

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Po kolejnych dwóch tygodniach, tj. 30-31 maja 2020 / 1 czerwca 2020 postanowiono: otwarte zostaną sklepy o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych i centra handlowe w Portugalii; otwarte mają zostać wszystkie przedszkola i przywrócone zajęcia w nich; urzędy publiczne mają wrócić do normalnej pracy; przywrócone zostaną rozgrywki piłki nożnej pierwszej ligi portugalskiej – Primeira Liga. Rozgrywki drugiej ligi zostały anulowane w tym roku; otwarte zostaną kina, teatry.

Do tej pory nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie: otwarcia barów, dyskotek, hoteli i noclegów dla turystów, przywrócenia mszy świętych i innych zgromadzeń religijnych, wytycznych odnośnie festiwali letnich lub pełnego dostępu do plaż w Portugalii. Rząd Portugalii ma o tym poinformować, gdy podejmie odpowiednie decyzje.

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Linie lotnicze TAP ogłosiły zawieszenie połączeń pasażerskich do 31 maja 2020. Po tym terminie loty portugalskiego przewoźnika zostaną wznowione według nowych wytycznych. Jeśli zatem mieliście lecieć TAP-em w maju z / do Portugalii, to sprawdźcie status swojej rezerwacji.

To co jest ważne to obowiązek noszenia maseczek ochronnych w sklepach, transporcie publicznym, zamkniętych przestrzeniach, szkołach.  

Pełny plan ożywiania portugalskiej gospodarki dostępny jest poniżej. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.portugal.gov.pt >>>

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Podobne wytyczne tyczą się Madery oraz Azorów. O szczegółach otwarcia serwisów i gospodarek na Maderze i Azorach można przeczytać tutaj: www.madeira.gov.pt >>> i www.azores.gov.pt >>>.

A jak się ma sytuacja w Polsce w odniesieniu do sytuacji w Portugalii? Na zaplanowanej konferencji prasowej, która odbyła się 29 kwietnia 2020, ogłoszono wdrożenie drugiego już etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, tuż po weekendzie majowym.

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zniesione zostaną ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte z wyjątkiem klubów fitness i przestrzeni rekreacyjnej. Wprowadzony zostanie również limit osób, jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. 

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

W Polsce został zniesiony zakaz dotyczący hoteli i noclegów (w Portugalii jeszcze nie wyjaśniono tej sytuacji). Usługi hotelarskie i noclegowe dostały pozwolenie na wznowienie działalności. Mogą zaczynać już od 4 maja pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom tylko do pokoju. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte.

Od 4 maja sklepy budowlane będą już czynne w weekendy. Biblioteki, muzea, galerie sztuki, archiwa oraz inne miejsca z działalnością kulturalną zostaną otwarte od 4 maja. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie.  Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzje o otwarciu podejmą organy założycielskie, otwarcie z wymaganiami sanitarnymi. Jest to zalecenie, ale nie nakaz. Wytyczne szczegółowe co do funkcjonowania wyżej wymienionych obiektów można znaleźć na stronie gov.pl >>>.

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Niektórzy przewodnicy powoli przygotowują się wznowienia lotów. Oto lista europejskich przewoźników i ich plany na następne miesiące:
+ WizzAir ogłosił przedłużenie zawieszenia wszystkich lotów w polskiej siatce połączeń do 9 maja, ale również ogłosił nowa trasę, która ruszy od lipca ze Szczecina do Lwowa.
+ LOT przedłużył zawieszenie wszystkich połączeń do 31 maja.
+ Ryanair przedłużył przejściowy rozkład lotów do 14 maja.
+ Lufthansa i pozostałe linie z grupy, Austrian oraz Brussels Airlines wydłużyły zawieszenie lotów do 31 maja.
+ Croatia Airline jako pierwszy przewoźnik ma przywrócić loty. Rozpoczynając od lotów krajowych, które mają ruszyć już od 11 maja, a następnie loty międzykrajowe.
+ Linia Emirates przesunęła start na początek lipca, a linia Etihad usunęła wszystkie planowane rezerwacje do 16 czerwca.
+ British Airways nie poinformowało jeszcze o datach ponownego rozpoczęcia ich działalności, podobnie EasyJet. Linia zapewniła jedynie, że anulowane zostały wszystkie połączenia do końca maja,
+ Radykalny krok postanowiła wykonać norweska linia lotnicza Norwegian, która ogłosiła plan restrukturyzacyjny w ramach którego znaczna większość połączeń jest zawieszona przynajmniej do 2021.

Dodatkowo organizatorzy Open’er Festiwal 2020 zdecydowali o anulowaniu tegorocznej edycji festiwalu. W majowy weekend ruszą wyciągi w Karkonoszach: w Karpaczu na Kopę i w Szklarskiej Porębie na Szrenicę. Nie będzie można korzystać z wiat i stref wypoczynku. TPN od 21 kwietnia zezwolił na wejście do dolin reglowych: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką i Dolina Ku Dziurze. Niestety schroniska i parkingi są nadal nieczynne.


 • 29 KWIETNIA 2020 | Prezydent Portugalii zapowiada koniec stanu wyjątkowego

W dniu wczorajszym, tj. 28.04.2020, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, zapowiedział, że stan wyjątkowy w Portugalii (estado de emergência), który trwa do 02.05.2020 nie zostanie przedłużony. Co to oznacza?

Media zapowiadają, że już w maju zostać ma otwarta część do tej pory zamkniętych firm i wznowić swoją działalność będą mogły poszczególne sektory gospodarki. Zapowiada się również otwarcie muzeów, galerii, hoteli. Na pewno jednak z ograniczeniami. Na chwilę obecną nie podano jeszcze żadnych obowiązujących szczegółów. W dniu 30 kwietnia 2020 rząd Portugalii ma ogłosić konkretne decyzje i ograniczenia / możliwości z nimi związane. Będzie to o tyle ważne, że zostaną ogłoszone na pewno nowe zasady podróżowania do Portugalii. Na bieżąco będziemy Was informować o wszystkich postanowieniach portugalskiego rządu.

Lizbona Stan Wyjątkowy wirus pandemia aktualna sytuacja relacja opis przewodnik po Lizbonie i Portugalii
Lizbona w czasach pandemii koronawirusa. Zdjęcie z dnia 28.04.2020

Prezydent zapowiedział, że Portugalia wchodzi w trzecią fazę walki z pandemią, kiedy “zamknięcie społeczeństwa” nie jest dłużej konieczne. Nie wykluczył wprowadzenia stanu wyjątkowego w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba. W trzeciej fazie walki z koronawirusem Portugalia ma się skupić na kontrolowaniu sytuacji i dalszej trosce o zdrowie mieszkańców / gospodarkę kraju.

Na dzień 29.04.2020 liczba potwierdzonych osób zarażonych koronawirusem w Portugalii wynosi 24 322. W stosunku do dnia poprzedniego zanotowano 295 nowych przypadków, co daj nam wzrost na poziomie 1,2%.  Jest to zmniejszenie się liczby nowych, potwierdzonych przypadków zachorować. Zmniejszyła się również procentowa liczba nowych zgonów w ciągu ostatnich 24h – zanotowano 20 nowych zgonów. Łącznie ofiar chroboty koronawirusowej w Portugalii jest łącznie 948. Zmniejsza się również liczba osób hospitalizowanych na intensywnej terapii. Trzeba jednak być ostrożnym w zbyt pozytywnym interpretowaniu tych danych.

Lizbona Stan Wyjątkowy wirus pandemia aktualna sytuacja relacja opis przewodnik po Lizbonie i Portugalii
Lizbona w czasach pandemii koronawirusa. Zdjęcie z dnia 28.04.2020

Jak się to ma to sytuacji w Polsce odnośnie koronawirusa?  Rząd Polski poinformował o znoszeniu kolejnych ograniczeń. Te konkretnie mają dotyczyć sportu. Już od 4 maja zostaną udostępnione obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym tj. m.in. stadiony sportowe, boiska szkolne i wielofunkcyjne, infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe itp. Podczas korzystania z wyżej wymieniowych obiektów będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa. Więcej w tym temacie przeczytać można tutaj >>>.

Z dniem 26 kwietnia wygasał termin obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, dla osób przyjeżdżających do Polski i został on wydłużony do odwołania. O decyzji dowiadujemy się z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Zaplanowano także powrót PKO Ekstraklasy. W ścisłym reżimie sanitarnym, kluby piłkarskie będą po koeli wracać do treningów, a następnie do rywalizacji sportowej. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja. Podobną możliwość powrotu będą mieli również zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. Od 8 maja mają rozpocząć 14-dniową izolację , a następnie 14-dniowy okres treningu. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.  


 • 27 KWIETNIA 2020 | W Portugalii spada liczba nowych zachorowań na wirusa

Łączna liczba potwierdzonych przypadków osób z chorobą Covid-19 w Portugalii na obecny dzień wynosi 23 864. W ciągu ostatniej doby zanotowano 472 nowe przypadki, co w stosunku 24-godzinnym daje dzienny przyrost o ok. 2% – czyli jest on bardzo podobny, jak w poprzednich dniach. Nieznacznie zmniejszyła się liczba zgonów – łącznie z powodu korona wirusa w Portugalii zmarło do tej pory 903 pacjentów. Pozytywną wiadomością jest to na, że w Portugalii spada liczba osób hospitalizowanych na intensywnej terapii – obecnie jest to 1040 pacjentów. Wzrasta również liczba osób, które wyzdrowiały w Portugalii z choroby koronawirusowej. Źródło www.dgs.pt >>>.

Trwają również rozmowy w rządzie Portugalii na temat przywrócenia restauracji w Lizbonie i innych miastach Portugalii do życia, by mógłby być one normalnie otwarte. Na chwilę obecną politycy portugalscy debatują nad różnymi formami pracy personalu restauracji oraz ochrony przed rozprzestrzenianiem się korona wirusa. Mowa m.in. o mierzeniu temperatury gości przychodzących do restauracji, konieczności zachowania bezpiecznego dystansu między stolika lub dezynfekcji rąk przy wejściu do restauracji. Nie ma jednak na chwilę obecną żadnych potwierdzonych i obowiązujących jeszcze zasad. Będziemy o nich informowali na bieżąco.

Polska Portugalia koronawirus covid 19 stan epidemiologiczny otwarcie turystyki w Portugalii 2020 wakacje w Lizbonie przyjazd loty aktualne informacje opis ekspert Lizbona

Do 30 kwietnia 2020 zostaje w Portugalii przedłużony obowiązek właścicieli posesji odnośnie oczyszczenia terenów wokół budynków, w celu ochrony przed zagrożeniem pożarami w Portugalii, które co roku w okresie letnio-jesiennym są problem dla Portugalii. Więcej informacji w tym temacie można znaleźć tutaj >>>.

Od 1 maja 2020 węgierska linia lotnicza Wizz Air ogłosiła wznowienia połączeń lotniczych do Portugalii i Hiszpanii. Co prawda na chwilę obecną tylko z Wielkiej Brytanii, jednak pierwsze loty o charakterze częściowo turystycznym do Portugalii zaczęły się pojawiać w systemie. Na stronie przewoźnika www.wizziar.com >>> loty do Portugalii są już dostępne na maj 2020.

Polska Portugalia koronawirus covid 19 stan epidemiologiczny otwarcie turystyki w Portugalii 2020 wakacje w Lizbonie przyjazd loty aktualne informacje opis ekspert Lizbona

A jak się to ma do sytuacji w Polsce i koronawirusa? Główne decyzje rządu Polski z ostatnich dni, to ogłoszenie 4 etapowego planu znoszenia ograniczeń, z czego pierwszy etap został już wdrążony. Daty rozpoczęcia pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco. Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ocenę sytuacji. Pierwszy etap odmrożenia gospodarki w Polsce – obowiązuje od 20 kwietnia: nowe zasady w handlu i usługach (więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie); życie społeczne (pozwolenie na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych do lasów i parków); starsza młodzież na ulicach bez dorosłych (młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej); kult religijny (liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni – 1 osoba na 15m2 powierzchni). Drugi etap: działalność gospodarcza (otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami); życie społeczne (otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk). Trzeci etap: działalność gospodarcza (otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami); gastronomia (umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami); życie społeczne (wydarzenia sportowe do 50 osób, w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności); organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 z ustaloną max. Liczbą dzieci w sali. Czwarty etap: działalność gospodarcza (otwarcie salonów masażu i solariów, umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness); życie społeczne (teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym).

Zakaz ruchu lotniczego, który obowiązywał do 3 maja na terytorium Polski, zostanie przedłużony do 9 maja z wyjątkami. Dozwolone będą m.in. loty repatriacyjne, loty wyczarterowane przez organizatorów turystyki, przed 15 marca 2020 r. Możliwe będą także loty wyczarterowane przez osoby fizyczne i prawne, samolotami, które mogą wziąć na pokład do 15 pasażerów, a także loty czarterowane na zlecenie premiera.

Polska Portugalia koronawirus covid 19 stan epidemiologiczny otwarcie turystyki w Portugalii 2020 wakacje w Lizbonie przyjazd loty aktualne informacje opis ekspert Lizbona

Przedłużenie zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków do 24 maja 2020 roku oraz kontynuacja nauki w formie zdalnej. Egzaminy ósmoklasisty, maturalne i zawodowe zostały przeniesione na czerwiec. Ograniczenie działalności na uczelniach do 24 maja 2020 roku oraz kontynuacja nauki w formie zdalnej.

Wciąż obowiązujące zasady w Polsce związane ze stanem epidemiologicznym: zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych (do 3 osób przy kasie w sklepach, specjalnie wyodrębniony czas na zakupy dla seniorów, ograniczenie o połowę liczby pasażerów w komunikacji miejskiej); obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych; utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe; ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu); obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób po przyjeździe z zagranicy oraz izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych; zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych; zakaz koncentracji ludzi i organizacji imprez; zamknięte place zabaw i ogrodów zoologicznych; ograniczenie działania centrów handlowych; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu; ograniczenie funkcjonowania zakładów gastronomicznych (wyłącznie wynos lub dostawa do domu); ograniczenie działalności żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli do 24 maja; wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte (muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą); hotele i inne miejsca noclegowe pozostają zamknięte.

Air France i KLM chcą wznowić loty do Polski. W maju przewidywane jest wznowienie lotów z Warszawy do Paryża i do Amsterdamu. KLM planuje wznowienie lotów do Amsterdamu od 3 maja, a Air France do Paryża od 10 maja.  • 25 KWIETNIA 2020 | Portugalia zapowiada odmrażanie gospodarki, ograniczenia związane z majówką 2020

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział ograniczenia w poruszaniu się po kraju dla mieszkańców w okresie 1-3 maja 2020, czyli w okresie weekendu majowego. Od 1 do 3 maja 2020 włącznie będzie obowiązywał zakaz wyjazdu poza miasto/gminę swego zamieszkania – podobnie, jak miało to miejsce w okresie Wielkanocy. 

Trwają również rozmowy nad odmrażaniem portugalskiej gospodarki. Rząd zapowiedział 3 etapy powrotu różnych sektorów gospodarki do normalnego funkcjonowania. Wstępnie podano daty 4 maja, 18 maja 2020 oraz  1 czerwca 2020. Źródło >>>. W pierwszej kolejności mają być otwierane małe sklepy i działalności gospodarcze. Przypuszcza się, że hotele będą mogły normalnie funkcjonować od czerwca 2020. 30 kwietnia ma zostać zwołane specjalne zebranie rządu, na którym zostaną podane szczegółowe informacje na temat dat otwarcia się gospodarki oraz poszczególnych sektorów. Na chwilę obecną nie są to potwierdzone przez rząd Portugalii informacje.

Koronawirus Portugalia obecna sytuacja maj czerwiec 2020 czy można podróżować raport zestawienie

Podano również informację o dostępie do plaż w Portugalii. Jornal de Notícias (www.jn.pt >>>) podał informację o możliwych ograniczeniach w dostępnie do plaż w Portugalii. Według gazety w lato 2020 ma być możliwy dostęp tylko do plaż z ochroną ratownika. Na plażach ma być zachowany bezpieczny dystans 2 metrów między leżakami / kocami. Być może zostanie również zabronione sprzedawanie napojów i przekąsek na plażach (popularnych Bola de Berlim, które corocznie towarzyszą wszystkim plażowiczom w Portugalii). Sezon plażowy w tym roku ma się rozpocząć 1 czerwca, czyli miesiąc później, niż normalnie. Nie są to jednak informacje potwierdzone oficjalnie przez portugalski rząd.

Trwają również rozmowy nad przywróceniem piłki nożnej w Portugalii. Według doniesień prasowych być może w czerwcu 2020 Liga Portugalska wznowiłaby rozgrywki pod specjalnymi obostrzeniami. Więcej info (po angielsku) tutaj >>>.

Koronawirus Portugalia obecna sytuacja maj czerwiec 2020 czy można podróżować raport zestawienie

W dniu 25 kwietnia 2020 potwierdzona liczba przypadków zarażenie wirusem SARS-CoV-2 wynosi ponad 23 000. W stosunku do dnia poprzedniego liczba zarażonych wzrosła o 2%.  Liczba zgonów to 854 przypadki, a wyzdrowiało już 1 228 osób. Nieznacznie zmniejsza się procentowy wzrost zgonów oraz liczba osób hospitalizowanych. Obecnie najwięcej przypadków potwierdzonych osób z chorobą koronawirusową jest w Lizbonie, Vila Nova de Gaia oraz Porto. 

Dzisiaj Portugalia obchodzi święto narodowe – 46. rocznicę obchodów Rewolucji Goździków. Z tej okazji przygotowano szereg wydarzeń, które mają celebrować to ważne wydarzenie. O tym, co będzie się działo w Lizbonie z okazji obchodów 46. rocznicy Rewolucji Goździków można przeczytać na stronie www.culturanarua.pt >>>.

Rewolucja Goździków Portugalia Portugal Goździki Revolution Salazar Upadek Dyktatury Historia 25 kwietnia 1974


22 KWIETNIA 2020  | Przełożone Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Papież Franciszek zdecydował o przełożeniu dwóch wielkich wydarzeń, które miały się odbyć w ciągu najbliższych dwóch lat. Jedno z nich to Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie, a drugie Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które miały się odbyć w 2022 roku. Nowy termin, kiedy odbędą się w Lizbonie Światowe Dni Młodzieży to sierpień 2023 roku. Jest to związane z obecną sytuacją na świecie i pandemią koronawirusa. Na bieżąco będziemy Was informować o Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się w 2023 roku.

Strona Safe Communities Portugal (ww.safecommunitiesportugal.com) opublikowała bardzo pomocne zestawienie dla wszystkich osób, które nie mówią w języku portugalskim. Na stronie >>> jest dostępne tłumaczenie aktualnych postanowień rządu Portugalii w związku z koronawirusem i wszystkich regulacji prawnych, które są z tym związane. To co jest ważne, że są to tylko sprawdzone i potwierdzone informacje. Gorąco zachęcamy do przejrzenia tej strony >>>, jeśli interesuje Was, jakie są dokładne i aktualne postanowienia rządu w kwestiach legislacyjnych obecnie w Portugalii.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie 2023 Koronawirus COVID-19 Pandemia Lizbona 2022 Nowa Data Informacje Czy jest Bezpiecznie Papież Franciszek Portugalia Portugal

Obecnie liczba potwierdzonych przypadków osób z chorobą Covid-19 w Portugalii wynosi 21 379. Wyzdrowieńców jest 917, a zgonów 762. W stosunku do nich poprzednich zaobserwowane niewielki procentowy wzrost liczby zgonów, ale jednocześnie też osób, które zostały wyleczone. Od kilku dni zmniejsza się liczba osób hospitalizowanych i jest to pozytywny prognostyk. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym z nadinterpretacją tego zjawiska jeszcze. 

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) ocenia pozytywnie działania Portugalii w walce z pandemią koronawirusa. Przestrzega jednak przed zbyt pozytywnym nastawieniem i obniżeniem standardów społecznych lub starań społeczeństwa o swoje zdrowie. Źródło: covid19.min-saude.pt >>>.


 • 19 KWIETNIA 2020 | Portugalia powili otwiera gospodarkę, nowy obchody rocznicy Rewolucji Goździków

Pod koniec wczorajszej dnia, tj. 18.04.2020, w Portugalii było 19 865 osób z potwierdzoną chorobą koronawirusową. W ciągu ostatnich 24h nastąpił zatem wzrost o 664 przypadki. Dzienny wzrost liczby potwierdzonych osób z koronawirusem w Portugalii obecnie wynosi 3,5%. Łącznie zmarło 687 osób. Wzrost liczby zgonów w Portugalii z powodu koronawirusa pozostaje na tym samym poziomie i wynosi 4,5%.

Najwięcej osób z potwierdzonych wirusem na terytorium całej Portugalii jest obecnie w regionie Norte, które stolicą jest Porto.  Łącznie zanotowano tam ponad 60% przypadków wszystkich osób z potwierdzoną chorobą koronawirusową.

Koronavirus w Portugalii Portugalia czy można już lecieć i jest bezpiecznie Lizbona Porto 2020

Rząd Portugalii ogłosił również zamiar powolne odmrażania gospodarki i serwisów w Portugalii. Uniwersytety w Portugalii mają teraz 2 tygodnie na przygotowanie się do wznowienia zajęć w maju. Nie jest to jednak pewne, czy zajęcia na uczelniach wyższych w Portugalii zostaną wznowione na 100% – wszystko zależy od bieżącej sytuacji i zagrożenia pandemią wirusa.

Do 30 kwietnia 2020 ma zostać również ogłoszony plan otwierania / wznawiania kolejnych serwisów i normalnego funkcjonowania poszczególnych gałęzi gospodarki.  Już zapowiedziano ponownie otwarcie np. salonów fryzjerskich w Portugalii. Fryzjerzy w Portugalii będą jednak mogli pracować tylko z ograniczoną liczbą klientów w salonie, a wizytę trzeba będzie wcześniej umówić.

Koronavirus w Portugalii Portugalia czy można już lecieć i jest bezpiecznie Lizbona Porto 2020

Poinformowano również o anulacji obchodów 25. kwietnia w Lizbonie – nie będzie zatem w tym roku uroczystego przemarszu na Aveninda da Liberdade. Stowarzyszenie Associação 25 de Abril na swojej stronie www.a25abril.pt >>> prezentuje nowy program obchodów 46. rocznicy obchodów Rewolucji Goździków w Portugalii.


 • 17 KWIETNIA 2020 | Przedłużony stan wyjątkowy w Portugalii na kolejne 2 tygodnie

W dniu 16 kwietnia 2020, wieczorem, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zapowiedział kolejne już, trzecie, przedłużenie stanu wyjątkowego w Portugalii (estado de emergência). Po wystąpieniu prezydenta Parlament Portugalii przegłosował wprowadzenie kolejnego stanu Portugalii.

Stan wyjątkowy w Portugalii trwa zatem do dnia 2 maja 2020, do godz. 23.59. Podczas swojego wystąpienie w parlamencie premier Portugalii António Costa powiedział, że ma nadzieję, że to będzie już ostatni stan wyjątkowy w Portugalii. Jak się jednak sytuacja potoczy – zobaczymy. Na bieżąco będziemy Was informować o tym na łamach InfoLizbona.pl.

Lizbona Koronawirus aktualne zdjęcia sytuacja opis czy można podróżować info przewodnik

Prezydent Portugalii zapowiedział podczas swojego wystąpienia o planach stopniowego otwierania gospodarki i przywracania jej do normalnego funkcjonowania. Na chwilę obecną jednak nie podano żadnych szczegółów lub konkretnych dat. Więcej o przedłużenie, już po raz kolejny, stanu wyjątkowego w Portugalii można przeczytać tutaj >>>. O ograniczeniach związanych z wprowadzeniem stany wyjątkowego w Portugalii piszemy poniżej (opis sytuacji z dnia 21.03.2020, kiedy pisaliśmy o pierwszym wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Portugalii).

A jak wygląda obecna sytuacja w Portugalii odnośnie liczby zarażonych? Wieczorem, dnia 16.04.2020, w Portugalii zanotowano 18 884 przypadki osób z potwierdzoną chorobą Covid-19. W stosunku do dnia poprzedniego przyrost nowych przypadków wyniósł 750 osób, co procentowo daje przyrost na poziomie 4,1%. Łączna liczba zgonów to 650 osób, w tym przypadku zanotowano nieznaczny spadek liczby zgonów w ciągu ostatnich 24h.  

Lizbona Koronawirus aktualne zdjęcia sytuacja opis czy można podróżować info przewodnik

Łącznie do tej pory, od początków pandemii koronawirusa w Portugalii, przeprowadzano ponad 150 000 testów.  W samym wczorajszym dniu przeprowadzono ponad 4 000 testów na koronawirus.

A jak obecnie wygląda Lizbona w czasach koronawirusa? W centrum Lizbony jest bardzo spokojnie. Nie ma praktycznie żadnych turystów. Na ulicach nie ma też dużo mieszkańców. Zobaczcie na zdjęciach, jak to wygląda:


 • 15 KWIETNIA 2020 | Rekomendacja używania maseczek w Portugalii

Na godz. 9.00 rano w dniu 15.04.2020 sytuacja odnośnie liczb i koronawirusa w Portugalii wygląda nastepująco:  potwierdzona liczba osób zarażonych: 17 448, liczba zmarłych: 567, liczba wyzdrowiałych: 347. Aktualne informacje w tym temacie zawsze można znaleźć na www.dgs.pt >>>.

Stan wyjątkowy w Porugalii trwa do północy dnia 17.04.2020 – do tego czasu rząd Portugalii podejmie decyzję o jego zniesieniu / przedłużeniu. Prawdopodobnie stan wyjątkowy w Portugalii zostanie przedłużony – będziemy o tym na bieżaco Was informować oraz o wszystkich ograniczeniach w podróżowaniu do Portugalii / po Portugalii, które z tego wynikają.

Maseczka ochronna Portugalia koronawirus aktuaalna sytuacja opis Portugal Portugalii Lizbona Porto Algarve

Dodatkowo Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia (DGS) w Portugalii rekomenduje używanie maseczek ochronnych w publicznych przestrzeniach zamkniętych (sklepy, centra handlowe, itp.), transporcie publicznym, jako środek zapobiegawczy rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Szczegóły w sprawie rekomendacji DGS odnośnie używania maseczke można znaleźć tutaj >>> (tylko po portugalsku). Pełna informacja odnośnie używania maseczek w Portugalii w języku angielskim jest dostępna tutaj >>>.


 • 13 KWIETNIA 2020 | Po Wielkanocy w Portugalii

Kończy się specjalny okres świąteczny i obowiązujące w jego ramach ograniczenia (o tym, jakie są to ograniczenia, piszemy więcej poniżej). Jak podaja władze Portugalii – społeczność tego kraju przestrzegała ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczenia obowiązują do końca dnia 13.04.2020

Wieczorem, na dzień 12.04.2020, w Portugalii potwierdzono ponad 17 000 osób z potwierdzonym zarażeniem wirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii jest potwierdzonych 504 zgony, a ponad 300 osób zostało wyleczonych.

Koronawirus aktualna sytuacja w Portugalii czy jest bezpiecznie

Minister zdrowia odniosła się z dużą ostrożnością do wszelkich pozytywnych prognostyków odnośnie poprawy sytuacji i dalszego jej rozwoju. Zapewniła również, że nie ma żadnego zakazu publikowania jakichkolwiek danych na temat ilości osób zarażonych w poszczególnych regionach, na różnych szczeblach administracyjnych kraju.

A jakie są nastawienia Portugalczyków? Mimo tej całej sytuacji, która jest ciężka dla całego kraju oraz społeczeństwa – nastawienie społeczeństwa jest pozytywne i ludzie patrzą z nadzieją w przyszłość.


 • 11 KWIETNIA 2020 | Wielkanoc w czasie koronawirusa w Portugalii o przedłużony stan wyjątkowy?

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenie wirusem w Portugalii wynosi 15 472 (godz. 08.00, 11.04.2020) – zanotowano w tym przypadku wzrost o 10,8% liczby zarażonych w stosunku do dnia poprzedniego. Co ciekawe – po wcześniejszym spadku liczby zarażonych w ujęciu dniowym, ta liczba jest nagłym i to dużym wzrostem.

Koronawirus na Wielkanoc 2020 Portugalia Aktualna sytjacja w Portugalii Podróżowania do Lizbony Porto Portugal w czasach wirusa stan wyjątkowy

Łączna liczba zgonów w Portugalii to 435. Najwięcej zgonów jest w grupie osób +80 – łącznie 284 przypadku. W stosunku dobowym przyrost liczby zgonów w Portugalii maleje w stosunku do poprzednich dni. Jest to pozytywny prognostyk odnośnie rozwijana się pandemii koronawirusa w Portugalii.

Wzrasta liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa wśród Portugalczyków – do tej pory przeprowadzona ponad 125 000 testów. 

Przedłużony stan wyjątkowy w Portugalii? Jak podaje dziennika Publico – portugalski rząd rozważa przedłużenia trwającego stanu wyjątkowego w Portugalii. Rząd informuje o możliwości przedłużenia stanu wyjątkowego do 15 maja 2020. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Link do pełnego artykułu: tutaj >>>.

Obecny stan wyjątkowy trwa do 17 kwietnia 2020. Wtedy też, zgodnie z konstytucją portugalską, rząd Portugalii może ewentualnie przedłużyć stan wyjątkowy. Będziemy Was o tym informować na bieżąco.

A jak wygląda Wielkanoc w Portugalii w czasach koronawirusa? Jest bardzo spokojnie. Portugalczycy podchodząc odpowiedzialnie do tematu. Ulice większość miast są puste. Cały czas aktualne jest również ograniczenia w poruszaniu się po kraju. Trwają one do 13 kwietnia 2020. Przypominamy: zamknięte są wszystko lotniska krajowe i międzynarodowe; nie funkcjonują połączenia kolejowe i autokarowe między miastami; obowiązują rygorystyczne obostrzenia w zakresie poruszania się (zakaz wyjazdu poza miasto/gminę swego zamieszkania); obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób (tylko najbliższa rodzina mieszkająca wspólnie).

O tym, jak wygląda Lizbona na Wielkanoc w czasach pandemii piszemy dokładnie tutaj: Lizbona na Wielkanoc 2020 – wymarłe miasto oraz nasze specjalne życzenia dla Ciebie na te święta >>>.

Koronawirus na Wielkanoc 2020 Portugalia Aktualna sytjacja w Portugalii Podróżowania do Lizbony Porto Portugal w czasach wirusa stan wyjątkowy

Korzystając z okazji życzymy wszystkim naszym Czytelnikom dużo zdrowia, uśmiechy i pogody ducha z okazji Świąt Wielkanocy. Wszystkiego dobrego i dbajcie o siebie oraz swoich bliskich!


 • 8 KWIETNIA 2020 | Majowe obchody w Fatimie 2020 bez udziału pielgrzymów

Kardynał D. António Marto podał informację, że obchody objawień fatimskich, które miały się odbyć 12/13 maja 2020 odbędą się bez udziału pielgrzymów, ze względu na obecną sytuację z koronawirusem i w stosunku do zaleceń Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (Direção-Geral da Saúde). Wszystkie uroczystości fatimskie będą transmitowane online i będzie je można zobaczyć na żywo podczas transmisji lub w kanałach social media Sanktuarium Fatimskiego. Szczegóły na www.fatima.pt >>>.

Transmisja online z Kaplicy Objawień w Fatimie można zobaczyć poniżej:

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa na spotkaniu INFARMED – National Authority of Medicines and Health Products powiedział, że widzi “światełko w tunelu”. Przyrost nowych zachorowań w Portugalii obniżył się i być może w maju sytuacja zacznie wracać do normy. Jednocześnie Prezydent Portugalii zaapelował o przestrzeganie zaleceń DGS i rządu w sprawie walki z rozprzestrzenianiem się korona wirusa.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków osób z koronawirusem w Portugalii wynosi obecnie ponad 12 500. 345 osób zmarło, a 184 zostało wyleczonych. Na Maderze odnotowano 52 potwierdzone przypadki wirusa, a na Azorach 68.


 • 6 KWIETNIA 2020 | Festas de Lisboa 2020 i Festas de Sao Joao w Porto anulowane

Władzie Lizbony podały informacje o anulowaniu wielkiego i kolorowego Festiwalu św. Antoniego – Festas de Lisboa 2020. Festiwal św. Antoniego 2020 w Lizbonie miał się odbyć w czerwcu. Odbywa się on już od lat i jest to jedna z największych i najważniejszych imprez w całej Lizbonie. Za przyczynę podano troskę o bezpieczeństwo mieszkańców, zalecenie DGS oraz problemy organizacyjne wynikłe z powodu pandemii wirusa. Więcej o tym przeczytacie tutaj: Lizbona bez kolorowej parady, grillowanych sardynek i Festas de Lisboa 2020 >>>. Cześć z zaplanowanych atrakcji i elementów Festas de Lisboa przeniesiono na 2021 rok. Podobny los spotkał Festiwal św. Jana w Porto – Festas de Sao Joao 2020.