Koronawirus w Portugalii – bieżąca sytuacja

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Koronawirus i Portugalia – kraj ten odnotował pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa. Miało to miejsce w dniu 2 marca 2020. Jak wygląda obecna sytuacja w Portugalii w związku z koronawirusem, czyli wirusem wywołującym chorobę COVID-19? Jak ma się to do podróżowania i zwiedzania Portugalii? Poznajcie przebieg pandemii korona wirusa w Portugalii i zobaczcie, jak ma się sytuacja na dzień dzisiejszy. Piszemy również o otwarciu granic Portugalii dla Polski, możliwych lotach, promocjach na bilety lotniczne do Portugalii oraz o tym, czy jest kwarantanna w Portugalii.

Często nas pytacie o bieżącą sytuację w Portugalii w związku z koronawirusem. Postanowiliśmy dla Was zatem zebrać wszystkie dostępne informacje w jednym miejscu i odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące koronawirusa w Portugalii. 

Bazując na codziennej obserwacji i życiu w Portugalii oraz potwierdzonych źródłach, które cytujemy / linkujemy w tym tekście stworzyliśmy swoiste archiwum pandemii koronowirusa w Portugalii. Artykuł ten pokazuje przebieg sytuacji z koronawirusem od początku do dnia obecnego.


Wszystkie informacje nt. wirusa w Portugalii są ułożone chronologicznie – od najstarszych informacji na końcu do najnowszych na początku.
Dzięki temu możecie zobaczyć, jak rozwija się pandemia w Portugalii.

Tekst ten ma naświetlić Wam sytuację w Portugalii w związku z koronawirusem. Mamy nadzieję, że będzie on pomocny dla wszystkich osób zainteresowanych lub wybierających się do Portugalii na zwiedzanie lub wakacje. Podobnie, jeśli zastanawiacie się, czy można już przylecieć do Portugalii i czy jest bezpiecznie?

Koronawirus w Portugalii – potwierdzone przypadki

W dniu 2 marca 2020 portugalska Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS – www.dgs.pt) potwierdziła dwa pierwsze przypadki osób zarażonych koronawirusem. Ile zachorowań jest obecnie w Portugalii? Czy wakacje 2020 są bezpiecznie w Portugalii?

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Sytuacja z każdym dniem się rozwija. Sprawdźcie w jakim regionie Portugalii jest najwięcej zarażonych, a gdzie na chwilę obecną nie ma już żadnych potwierdzonych przypadków zarażonych. Ważne są również cały czas obecne zalecenia oraz dyrektywy rządu Portugalii, gdyż mają one oddziaływanie nie tylko na życie w Portugalii, ale również zwiedzanie portugalskich miast i podróżowanie po Portugalii. Wszystkie te informacje znajdziecie w tekście poniżej.  Jest on na bieżąco aktualizowany przez nas.

Portugalia i wirus COVID-19 – bieżąca sytuacja

Poniższe informacje są aktualizowane co 2-3 dni, a jeśli pojawią się nowe, ważne wytyczne lub informacje na temat podróżowania po Portugalii / życia tutaj, to tekst jest aktualizowany częściej. Chcemy dzięki temu pokazać różne aspekty pandemii oraz przedstawić ogólną sytuację z koronawirusem w Portugalii lub związaną z podróżowaniem po Portugalii. 

Wszystkie osoby zainteresowane bieżącą sytuację w Portugalii – liczbą osób zarażonych, z podejrzeniem zarażenie czy chcących zapoznać się z oficjalnymi komunikatami portugalskiej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (Direção-Geral da Saúde) zapraszamy na stronę www.dgs.pt, gdzie są publikowane codzienne raporty oraz wytyczne portugalskich władz. Adres strony Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia poświęconej koronawirusowai to www.dgs.pt/corona-virus

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Warto również zajrzeć na strony Ambasady RP w Lizbonie (www.gov.pl/web/portugalia) oraz Ministerstwa Zdrowia (www.gov.pl/web/zdrowie/). Pomocna będzie również strona Safe Communities Portugal (www.safecommunitiesportugal.com) dla wszystkich osób szukających aktualnych informacji w języki angielskim.


Koronawirus w Portugalii – aktualizacja i sytuacja dzień po dniu 

 • 25 PAŹDZIERNIKA 2020 | Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, planowane ograniczenia w poruszaniu się po Portugalii + aktualny stan epidemiologiczny w Portugalii

Władze Portugalii wprowadziły obowiązek noszenia maseczek ochronnych również w otwartych przestrzeniach publicznych. Obowiązek ten został wprowadzony od 25.10.2020 na 70 dni. Jego nieprzestrzeganie będzie się wiązało z mandatem od 100 do 500 €.

Portugalia COVID-19 Aktualna Sytuacja Epidemiologiczna Koronawirus Obowiązek Noszenia Maseczek w Przestrzeniach Publicznych Zakaz Poruszania się Po Portugalii Aktualne Informacje Październik 2020

Maseczki należy nosić we wszystkich otwartych przestrzeniach publicznych, jeśli nie jest możliwe zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Z obowiązku tego są zwolnione dzieci do lat 10. oraz osoby z odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Cały jest też podtrzymany obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych (transport miejski, galerie handlowe, sklepy, itp.). Czy Portugalczycy stosują się do tego nakazu? Tak, zresztą jeszcze przed jego wprowadzeniem przez Parlament Portugalii wiele osób nosiło maseczki również w otwartych przestrzeniach publicznych. Warto pamiętać o tym, że Portugalczycy też przestrzegają odpowiedniego noszenia maseczek. Źródło: jn.pt >>>.

Planowane ograniczenia w poruszaniu się po Portugalii. 23 października 2020 władze Portugalii podały do informacji publicznej informację o zakazie przemieszania się pomiędzy miastami, który ma obowiązywać od dnia 30.10.2020 od godz. 00.01 do 03.11.2020 do godz. 23.59. Ograniczenia to jest wprowadzone, by ograniczyć transmisję koronawirusa, a którą może spowodować przemieszczanie się ludzi z różnych regionów kraju w związku ze świętem Wszystkich Świętych. Ogłoszono również, że dzień 02.11.2020 będzie narodowym dniem żałoby, by uczcić wszystkie ofiary COVID-19.

Portugalia COVID-19 Aktualna Sytuacja Epidemiologiczna Koronawirus Obowiązek Noszenia Maseczek w Przestrzeniach Publicznych Zakaz Poruszania się Po Portugalii Aktualne Informacje Październik 2020

Z zakazu poruszania się miedzy miastami są wyjęte wszystkie przypadki, gdy ludzie poruszają się w celach związanych z pracą, transfery z / na lotnisko (ważne z punktu widzenia turystów przybywających do Portugalii) lub osoby udające się na zabiegi medyczne, itp. Źródło: dn.pt >>>. Czy komunikacja międzymiastowa będzie działała w tym czasie? Tak. Pociągi i autobusy międzymiastowe będą normalnie funkcjonowały według rozkładu jazdy. Mogą jednak w nich być kontrole odpowiednich służb, by sprawdzić dokąd i w jakich celach jedziemy.

Portugalia COVID-19 Aktualna Sytuacja Epidemiologiczna Koronawirus Obowiązek Noszenia Maseczek w Przestrzeniach Publicznych Zakaz Poruszania się Po Portugalii Aktualne Informacje Październik 2020

Aktualny stan epidemiologiczny w Portugalii. Portugalia w ciągu ostatnich kilku dni przekroczyła granicę 100 000 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Aktualna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Portugalii, od początku pandemii, wynosi 116 109 osób. W ciągu ostatnich obserwuje się wzrost dzienny nowych zachorowań: 21.10.2020: 2 535 nowych przypadków; 22.10.2020: 3 270 nowych przypadków; 23.10.2020: 2 899 nowych przypadków; 24.10.2020: 3 669 nowych przypadków (nowy rekord nowych przypadków od początku pandemii). 

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa w Portugalii notuje się obecnie na północy Portugalii (1 696 nowych przypadków w ciągu ostatnich 24h). Następne w kolejności są regiony (dane za ostatnie 24h): Lizbony (492 nowe przypadki), Centrum (290), Alentejo (44) i Algarve (42 nowe przypadki). W ciągu ostatnich kilku dni można zaobserwować, że znowu północ Portugalii stanowi główny ośrodek zachorowań w przestrzeni całego kraju. 

Do tej pory w Portugalii wyleczonych zostało 67 842 osoby (1 962 w ciągu ostatniej doby), a zmarło do tej pory 2 307 osób (21 nowych zgonów w ciągu ostatnich 24h).

Portugalia COVID-19 Aktualna Sytuacja Epidemiologiczna Koronawirus Obowiązek Noszenia Maseczek w Przestrzeniach Publicznych Zakaz Poruszania się Po Portugalii Aktualne Informacje Październik 2020

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC; ecdc.europa.eu >>>) współczynnik skumulowanej liczby nowych przypadków COVID-19 na 100 000 mieszkańców w Portugalii wynosi obecnie 277,7. Polska dla przykładu: 316,8, Francja: 548,6; Hiszpania: 394,2; Wielka Brytania: 394,9; Niemcy: 128,1. Liczba zgonów w ujęciu 14-dniowych na 100 000 mieszkańców dla Portugalii wynosi obecnie 2,2. Polska: 3,6; Franca: 2,9; Hiszpania: 3,9; Wielka Brytania: 3; Niemcy: 0,5.


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>


 • 17 PAŹDZIERNIKA 2020 | Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej – co to oznacza? Aktualne zasady podróżowania do Portugalii oraz pytania i odpowiedzi na Wasze pytania

Portugalia od 15.10.2020, od godz. 00.01 wprowadziła na terenie całego kraju stan klęski żywiołowej – tzw. situação de calamidade. Wprowadzanie nowych ograniczeń ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i wpisuje się w politykę oraz działana antycovidowe rządu Portugalii. Jak długo obowiązuje aktualny stan w Portugalii? Stan klęski żywiołowej w Portugalii został wprowadzony do 31.10.2020, do godz. 23.59 – po tym terminie rząd Portugalii podejmie decyzję o jego przedłużenie, anulowanie lub zmianie oraz nowych wytycznych w sprawach bezpieczeństwa. 

Portugalia stan klęski żywiołowej jesień 2020 październik aktualne informacje zasady ograniczenia reguły regulacje podsumowanie analiza koronawirus covid 19 Lizbona czy jest bezpiecznie

Jakie są nowe regulacje oraz ograniczenia obowiązujące aktualnie w Portugalii? Poniżej przedstawiamy w formie zestawienie najważniejsze regulacje związane ze wprowadzaniem stanu klęski żywiołowej w Portugalii. Źródło informacji: portugal.gov.pt >>> oraz dre.pt >>>.

  • Zaleca się (nie jest to jednak obowiązek!) korzystanie we wszelkich miejscach publicznych z maseczek ochronnych oraz używanie aplikacji Stayaway Covid (a także komunikowanie za jej pośrednictwem ew. dodatniego wyniku testu na COVID-19). Link do aplikacji: stayawaycovid.pt >>>.
  • Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób w miejscach publicznych (zarówno na otwartym obszarze jak i w zamkniętych pomieszczeniach takich jak restauracje, sklepy czy punkty usługowe).
  • Wprowadzono ograniczenie liczby uczestników wydarzeń o charakterze rodzinnym (śluby, chrzciny itd.) do 50 osób. Wszyscy uczestnicy tych wydarzeń zobowiązani są do przestrzegania zasad dystansu społecznego stosowania środków ochronnych takich jak maseczki oraz dezynfekcja rąk.
  • Zleca się służbom porządkowym i sanitarnym wzmocnienia kontroli przestrzegania obowiązujących zasad bezpieczeństwa, zarówno w na obszarze otwartym, jak i w zamkniętych pomieszczeniach.
  • Wprowadzono całkowity zakaz organizacji w szkołach i na uczelniach wszelkich imprez niezwiązanych bezpośrednio z nauką.
  • Podwyższono do 10 000 € kary dla osób prawnych (w szczególności dla lokali gastronomicznych i punktów handlowych) za niezapewnienie stosowania zasad odnoszących się do dystansu społecznego dopuszczalnej liczby osób przebywających w lokalu.
  • Rząd Portugalii może wprowadzić w dowolnej chwili ograniczenie w poruszaniu się po kraju. Na chwilę obecną jednak żadnych takich ograniczeń nie wprowadzono.

Więcej informacji o aktualnych ograniczeniach w Portugalii, w języku polskim, można również znaleźć na stronie polskiego MSZ: gov.pl/web/dyplomacja/portugalia >>>.

Portugalia stan klęski żywiołowej jesień 2020 październik aktualne informacje zasady ograniczenia reguły regulacje podsumowanie analiza koronawirus covid 19 Lizbona czy jest bezpiecznie

Pytania na Wasze najcześciej zadawane pytania odnoście COVID-19 w Portugalii:

+ Czy Portugalia planuje wprowadzenie zamknięcia granic lub ograniczenia lotów do / z Portugalii?

Nie. Z wyjątkiem obowiązujących ograniczeń (ich pełną listę znaleźć można na stronie: iatatravelcentre.com >>>) Portugalia na chwilę obecną nie planuje zamknięcie granic powietrznych lub ograniczenia ruchu lotniczego. Portugalia jest otwarta dla zagranicznych turystów (w tym turystów z Polski) ze Strefy Schengen. Portugalsko-hiszpańska granica lądowa została otwarta w dniu 1 lipca 2020 roku i jest cały czas otwarta.

+ Czy po przylocie do Portugalii obowiązuje kwarantanna lub obowiązek wykonywania testu na koronawirusa?

Nie. Po przyjeździe / przylocie do Portugalii nie obowiązuje kwarantanna. W Archipelagu Madery i Azorów wymagany jest test PT-PCR na Covid-19, w Portugalii kontynentalnej nie ma obowiązku testu po przyjeździe / przylocie.

+ Czy są jakieś ograniczenia w poruszaniu się po Portugalii?

Nie. Nie ma żadnych ograniczeń w poruszaniu się po Portugalii. Bez trudu można podróżować po terenie całej Portugalii.

+ Czy będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeniach publicznych?

Na chwilę obecną jest to zalecenie rządu Portugalii. Wszystko wskazuje jednak na to, że obowiązek taki zostanie wprowadzony. Trwają prace legislacyjne, które mają to wprowadzić w życie.

+ Jak obecnie wyglądają zasady podróży na Maderę oraz Azory?

Wszystkie aktualne zasady oraz procedury związane z podróżowaniem na Azory lub Maderę są dokładnie opisane w języku polskim na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w tym linku >>>.

Portugalia stan klęski żywiołowej jesień 2020 październik aktualne informacje zasady ograniczenia reguły regulacje podsumowanie analiza koronawirus covid 19 Lizbona czy jest bezpiecznie

Aktualna sytuacja w Portugalii – statystyki. Aktualna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Portugalii od początku pandemii wynosi 95 902 przypadki. Liczba zgonów to 2 149, a liczba osób, które wyzdrowiały wynosi 56 066. Tak wyglądają dane od początku pandemii COVID-19 w tym kraju.

Patrząc na przyrost nowych zachorowań w ciągu ostatnich kilku dni w Portugalii, to krzywa ta ma tendencję zwyżkową – podobnie, jak w innych krajach, w obecnym czasie. 10.10.2020 zanotowano 1 646 nowych zachorowań, 11.10.2020 1 090, 12.10.2020 1 249, 13.10.2020 1 208, 14.10.2020 2 072, 15.10.2020 2 101, a 16.10.2020 2 608 nowych przypadków. Na grafice prezentuję aktualną krzywą od początku pandemii (źródło danych: dgs.pt >>>). Widać zatem wzrost, aczkolwiek nie są one tak duże, jak w innych krajach.

Portugalia stan klęski żywiołowej jesień 2020 październik aktualne informacje zasady ograniczenia reguły regulacje podsumowanie analiza koronawirus covid 19 Lizbona czy jest bezpiecznie


 • 8 PAŹDZIERNIKA 2020 | Elektroniczny formularz zdrowia w Portugalii + aktualna sytuacja epidemiologiczna w Portugalii

Od 2 października 2020 Portugalii wprowadziła elektroniczny formularz zdrowia, nazywany również Kartą Lokalizacyjną Pasażera – Cartao de Localizacao de Passageiro (ang. Passenger Locator Card, w Skrócie PLC). Jego wypełnienia jest obowiązkowe dla wszystkich przylatujących do Portugalii.

Portugalia Październik 2020 COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Informacje Doniesienia Analiza Polski Przewodnik po Lizbonie i Porto Aktualne Info Statystyki Karta Lokalizacji Pasażera

Karta została wprowadzona w celach prewencyjnych i ochronnych związanych z epidemią COVID-19. Szczegółowe informacje (po angielsku) na temat karty można znaleźć w tym linku: safecommunitiesportugal.com >>>.  Kartę można wypełnić przed przylotem, w czasie odprawy lub nawet na lotnisku. Najwygodniej jest to zrobić jednak online na stronie: portugalcleanandsafe.com >>>.  Wypełnienie karty zajmuje kilka minut i jest to bardzo proste. W powyższym linku jest szczegółowo opisane, jak krok po kroku wypełnić kartę.

Aktualna sytuacja w Portugalii. Od kilku dni zmniejsza się liczba nowych przypadków COVID-19 w Portugalii. 03.10.2020: 963 przypadki, 04.10.2020: 904, 05.10.2020: 734 przypadku, 06.10.2020: 427 nowe przypadki. Obecnie od początku pandemii koronawirusa w Portugalii zanotowano łącznie 81 256 potwierdzonych przypadków koronawirusa. W ciągu ostatnich kilku dni wzrosła nieznacznie liczba nowych zgonów (8 nowych zgonów w ciągu ostatnich 24h). Łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 w Portugalii wynosi łącznie 2 040 osób.

Portugalia Październik 2020 COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Informacje Doniesienia Analiza Polski Przewodnik po Lizbonie i Porto Aktualne Info Statystyki Karta Lokalizacji Pasażera

Wzrasta również liczba osób, które zostały wyleczone. Obecnie liczba osób, które wyleczono z COVID-19 wynosi w Portugalii 51 037 osób od początku pandemii. Aktywna liczba przypadków koronawirusa w Portugalii wynosi obecnie 28 179. Największa skupiska koronawirusa w Portugalii to obecnie region Porto i Lizbony.  

Czy jest obowiązek kwarantanny lub wykonywania testów na koronawirusa w Portugalii? Nie, nie ma żadnych testów, ani obowiązku kwarantanny, gdy przylatujemy do Portugalii kontynentalnej.


 • 28 WRZEŚNIA 2020 | Portugalia przedłuża stan podwyższone ryzyka + analiza aktualnej sytuacji w Portugalii. Portugalia w III fazie pandemii koronawirusa

Jak podała Minister Zdrowia Portugalii – Marta Temido: “Portugalia wchodzi w III fazę pandemii koronawirusa”. Według przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia pierwsza faza była w marcu / kwietnia, druga faza w czerwcu/lipcu w regionie Lizbony i doliny rzeki Tejo, a teraz cały kraj wchodzi w trzecią fazę. Wnioski te Ministerstwo Zdrowia poczyniło na podstawie obserwacji danych epidemiologicznych i analiz specjalistów. Źródło: safecommunitiesportugal.com >>>.

Portugalia COVID-19 Koronawirus aktualna sytuacja Października Wrzesień 2020 Statystyki Opis Informacje Analiza Trend Polski Przewodnik Sprawdzone Informacje Dane Wskaźniki

Portugalia przedłuża stan podwyższone ryzyka. Od 15 września br. w Portugalii obowiązuje stan podwyższone ryzyka – tzw. “estado de contingência“. Rząd Portugalii podjął decyzję o przedłużeniu tego stanu do 14 października 2020 w związku ze zwiększoną liczbą przypadku koronawirusa. Stan ten obowiązuje, tak jak poprzednio, na terenie całego kraju.

Przypomnijmy jakie ograniczenia w Portugalii dla podróżnych i mieszkańców są z nim związane:

  • Zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób;
  • Zakaz spożywania alkoholu na ulicy i innych przestrzeniach pubicznych;
  • Zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20:00 (z wyj. lokali gastronomicznych) i całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych;
  • Skrócenie działalności lokali handlowych i usługowych zgodnie z wytycznymi władz lokalnych (z wyj. lokali gastronomicznych). Większość z nich będzie zamykana o godz. 20.00 lub 22.00;
  • Zakaz otwierania lokali handlowych i usługowych (z wyjątkami takimi jak, siłownie, piekarnie, cukiernie, sklepy itp.) przed godz. 10:00;
  • Ograniczenie do 4 osób zgromadzeń w restauracjach, kawiarniach i cukierniach znajdujących się w odległości do 300 metrów od szkoły oraz w centrach handlowych;
  • Podtrzymany zostaje obowiązek korzystania z maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego, komunikacji miejskiej oraz przestrzeniach zamkniętych;
  • Na plażach i innych przestrzeniach otwartych nie ma obowiązku używania maseczek;
  • Zalecenie korzystania z form telepracy w rejonach metropolitalnych Lizbony i Porto;

Źródło informacji i aktualnych wytycznych dotyczących Portugalii: sns.gov.pt >>>. Portugalia przedłużyła stan podwyższonego ryzyka, by chronić mieszkańców, turystów oraz móc podjąć odpowiednia działania profilaktyczne, które ograniczą rozwój pandemii koronawirusa w kraju.

Portugalia COVID-19 Koronawirus aktualna sytuacja Października Wrzesień 2020 Statystyki Opis Informacje Analiza Trend Polski Przewodnik Sprawdzone Informacje Dane Wskaźniki

Wskaźniki i dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Kilka dni temu ECDC umieściło Portugalię w grupie krajów “średniego ryzyka” ze względu na wzrastającą liczbę nowych przypadków COVID-19. Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób stosuje 3 grupie podziału krajów.

Portugalia COVID-19 Koronawirus aktualna sytuacja Października Wrzesień 2020 Statystyki Opis Informacje Analiza Trend Polski Przewodnik Sprawdzone Informacje Dane Wskaźniki

Według statystyk nowych przypadków COVID-19 na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni współczynnik w Portugalii wynosi obecnie 93,7 (dla porównania Polska 32,5l Hiszpania 319,9; Francja 229,1, a Szwecja 38,7). Dla ostatnich 7 dni współczynnik ten wynosi 47,4. W grupie krajów “wysokiego ryzyka” znajdują się takie kraje, jak Hiszpania, Bułgaria, Czechy, Rumunia lub Węgry.

Źródło: ecdc.europa.eu >>>. Władze Portugalii podjęły już działania, by jak najszybciej obniżyć wzrost nowych zarażeń i ponownie sprawić, by Portugalia była w kraju “małego ryzyka”.

Portugalia COVID-19 Koronawirus aktualna sytuacja Października Wrzesień 2020 Statystyki Opis Informacje Analiza Trend Polski Przewodnik Sprawdzone Informacje Dane Wskaźniki

Aktualna sytuacja w Portugalii – trendy i analiza. Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii zanotowano łącznie 73 604 potwierdzone przypadki COVID-19. Łącznie zmarło do tej pory 1 953 osób. Wyzdrowiało do tej pory 47 647 osób.

W ciągu ostatnich kilku dni na wykresie nowych przypadków koronawirusa w Portugalii dominuje trend wzrostowy. Jest to po części związane z powrotem dzieci do szkół oraz pracowników do pracy w biurach, a także rozpoczynającym się sezonem jesiennym. Władze Portugalii na bieżąco monitorują sytuację i informują społeczeństwo o aktualnych statystykach. Szczegółowe statystki na temat liczby nowych przypadków koronawirusa w Portugalii każdego dnia można znaleźć na stronie dgs.pt >>>.

Portugalia COVID-19 Koronawirus aktualna sytuacja Października Wrzesień 2020 Statystyki Opis Informacje Analiza Trend Polski Przewodnik Sprawdzone Informacje Dane Wskaźniki

Czy Portugalia zostanie objęta zakazem lotów z Polski? 25 września br pod obrady Rady Ministrów Polski został skierowany projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym z/do Polski. W nowym rozporządzeniu, które będzie obowiązywało w dniach 30 września – 13 października 2020 zostały po raz pierwszy zniesione wszystkie zakazy lotów w strefie Schengen. Co to oznacza? Bez znaczenie na statystyki i wskaźniki loty Portugalia – Polska będą się mogły regularnie odbywać i na pewno nie zostaną zawieszone / zakazane. Źródło: tur-info.pl >>>.


 • 17 WRZEŚNIA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii + statystyki

Jak wygląda obecna sytuacja w Portugalii co do COVID-19? W ciągu ostatniego tygodnia liczba nowych, potwierdzonych przypadków zarażenie koronawirusem nieznacznie zaczęła wzrastać. W ujęciu dniowym wygląda to następująco: 10.09.: 585 nowych przypadków, 11.09.: 687, 12.09.: 497; 13.09.: 673; 14.09.: 613; 15.09.: 425; 16.09.: 605 nowych zarażeń. Można zatem zaobserwować tendencją wzrostową, jednak nie są to jeszcze wzrosty, które budziłyby niepokój lub zmianę polityki epidemiologicznej rządu Portugalii.

Koronawirusa Portugalia Aktualna Sytuacja Opis Bezpieczeństwa Stan Epidemiologiczny Ograniczenia w Podróżowania Czy jest bezpiecznie relacje opinie informacje zarażenia COVID

Od początku pandemii COViD-19 w Portugalii zanotowano łącznie 65 626 przypadków koronawirusa. Wyzdrowiało do tej pory 44 528 osób (w ciągu ostatniej doby 166 nowych osób), a zmarło 1 878 osób (3 nowe zgodny w ciągu ostatnich 24h).  Aktywnych przypadków koronawirusa na terenie całej Portugalii jest obecnie 19 220. Źródło: dgs.pt >>>.

Współczynnik nowych zarażeń na 100 tysięcy mieszkańców w Portugalii. Według danych i statystyk Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (www.ecdc.europa.eu) współczynnik nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w Portugalii wynosi obecnie 66. Inne kraju dla przykładu: Polska: 19, Hiszpania 281, Francja 163, Szwecja 30. Współczynnik ten jest ważny odnośnie rozporządzeń rządu Polski w sprawie zakazu lotów do wybranych krajów – loty do danego kraju są blokowane, gdy współczynnik ten przekroczy liczbę 90.

Koronawirusa Portugalia Aktualna Sytuacja Opis Bezpieczeństwa Stan Epidemiologiczny Ograniczenia w Podróżowania Czy jest bezpiecznie relacje opinie informacje zarażenia COVID

Czy Portugalia jest na liście krajów z zakazem lotów? Nie. W najnowszym rozporządzeniu rządu Polski w sprawie zakazu lotów, które obowiązuje od 16 września 2020, Portugalii nie ma liście krajów objętych zakazem lotów. Na liście tej znajdują się jednak takie kraje, jak Franca lub Hiszpania. Szczegóły na fly4free.pl >>>. Oznacza to, że do Portugalii bez problemów można przylecieć lotem bezpośrednim z Polski i wrócić również w ten sam sposób.

Aktualne regulacje w Portugalii dotyczące zwiedzania, sytuacji epidemiologicznej i bezpieczeństwa. Do 30.09.2020, do godz. 23.59, w Portugalii trwa “Estado de contingência”, czyli stanu podwyższonego ryzyka. O wszystkich ograniczeniach i regulacjach z nim związanych piszemy poniżej w aktualizacji z 10.09.2020 – wszystkie one są cały czas aktualne i obowiązują na terytorium całej Portugalii.


 • 10 WRZEŚNIA 2020 | Nowe reguły w Portugalii, które będą obowiązywać na terytorium całego kraju od 15.09.2020

Z lekkim, portugalskim, opóźnieniem pojawiła się w końcu oficjalna informacja rządu Portugalii w temacie nowych regulacji, które będą obowiązywały na terytorium całej Portugalii kontynentalnej od 15.09.2020 w związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju “Estado de contingência”, czyli stanu podwyższonego ryzyka.

Porutgalia Stan Wyjątkowy Alarmowy Wrzesień 2020 nowe regulacje obostrzenia reguły podróżowanie zasady aktualne informacja statystyki bezpieczeństwo polscy przewodnicy po Lizbonie

Jakie są nowe regulacje w Portugalii i obostrzenia w związku z Covid-19? Nowe regulacje nie szokują osób śledzących sytuację w Portugalii i były one do przewidzenia – pisaliśmy o ich możliwościach już wcześniej. Zostały one jednak finalnie potwierdzone przez rząd Portugalii i można je w końcu traktować, jako pewnik. Nowe regulacje, które będą obowiązywały w Portugalii kontynentalnej od 15.09.2020, to:

  • Zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób;
  • Zakaz spożywania alkoholu na ulicy i innych przestrzeniach pubicznych;
  • Zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20:00 (z wyj. lokali gastronomicznych) i całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych;
  • Skrócenie działalności lokali handlowych i usługowych zgodnie z wytycznymi władz lokalnych (z wyj. lokali gastronomicznych). Większość z nich będzie zamykana o godz. 20.00 lub 22.00;
  • Zakaz otwierania lokali handlowych i usługowych (z wyjątkami takimi jak, siłownie, piekarnie, cukiernie itp.) przed godz. 10:00;
  • Ograniczenie do 4 osób zgromadzeń w restauracjach, kawiarniach i cukierniach znajdujących się w odległości do 300 metrów od szkoły oraz w centrach handlowych;
  • Podtrzymany zostaje obowiązek korzystania z maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego, komunikacji miejskiej oraz przestrzeniach zamkniętych. Na plażach i innych przestrzeniach otwartych nie ma obowiązku używania maseczek;
  • Zalecenie korzystania z form telepracy w rejonach metropolitalnych Lizbony i Porto;

Nowe ograniczenia w Portugalii będą obowiązywały do 30.09.2020, do godz. 23.59. Źródło: Diário de Notícias >>>.

Porutgalia Stan Wyjątkowy Alarmowy Wrzesień 2020 nowe regulacje obostrzenia reguły podróżowanie zasady aktualne informacja statystyki bezpieczeństwo polscy przewodnicy po Lizbonie

Czy jest lub będzie obowiązek kwarantanny po przylocie do Portugalii kontynentalnej lub okazywania / robienia testów na koronawirusa? Nie – obowiązku takiego nie ma i nie zostanie on wprowadzony po przylocie do Portugalii kontynantalnej z Polski lub innych krajów strefy Shengen.

Czy Portugalia ma szanse znaleźć się na liście krajów objętych zakazem lotów przygotowanej przez polski rząd? Nie i są na to małe szanse. Nowe rozporządzenie przygotowane przez polski rząd, które zacznie obowiązywać od 17.09.2020 zmienia limity, na podstawie których dany kraj może trafić na listę z zakazem lotów.  Współczynnik nowych zakażeń, według którego kraje są wpisywane na listę, zostanie podniesiony do poziomu 90 nowych przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Portugalia plasuje się znacznie poniżej tego wskaźnika. Szansa zatem, że Portugalia trafi na listę krajów objętych zakazem lotów są bardzo małe. Źródło: Fly4free.pl >>>.

Porutgalia Stan Wyjątkowy Alarmowy Wrzesień 2020 nowe regulacje obostrzenia reguły podróżowanie zasady aktualne informacja statystyki bezpieczeństwo polscy przewodnicy po Lizbonie

Aktualna sytuacja w Portugalii w związku z COVID-19. Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Portugalii wynosi obecnie 62 126 od początku pandemii. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 585 nowych przypadków. Liczba nowych zgonów w ciągu ostatniej doby to 3, a łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi 1 852. Liczba osób, które wyzdrowiały w czasie ostatniego dnia, to 157, co łącznie daje 43 441 od początku pandemii. Źródło: dgs.pt >>>.


 • 8 WRZEŚNIA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii + obostrzenia od 15.09.2020 w całej Portugalii

W dniu 07.09.2020 na Uniwersytecie w Porto odbyło się zebranie polityków, naukowców oraz osób ze służb sanitarnych w Portugalii w celu omówienia ewentualnych nowych obostrzeń, które będą w Portugalii obowiązywały od 15.09.2020. Źródło: dn.pt >>>.

Do końca dnia 08.09.2020 jednak nie ogłoszono oficjalnych wyników spotkania oraz nie ma żadnego oficjalnego komunikatu rządowego w tej sprawie. W takiej sytuacji dalej czekamy na oficjalne potwierdzenie strony rządowej, jakie dokładnie reguły będą obowiązywały w Portugalii od 15.09.2020. Gdy będą one znane, to poinformujemy Was o nich.

Portugalia COVID-19 Koronawirus Aktualne Informacje Stan Alarmowy Awaryjne Podwyższonego Ryzyka Wyjątkowy Reguły Nowe Obostrzenia po 15 września 2020 Polski Przewodnik po Lizbonie

Nie stan wyjątkowy, a stan podwyższonego ryzyka. W Portugalii nie ma i nie będzie stanu wyjątkowego. Taka błędna informacja pojawiła się kilka dni temu na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski. Jest to błąd i informacja fałszywa, która przypuszczalnie wynika ze złego tłumaczenia portugalskich słów. Przypomnijmy, że w Portugalii od 15.09.2020 na terenie całego kraju zostanie wprowadzony tzw. “Estado de contingência“, czyli stan podwyższonego ryzyka. Stan ten obowiązuje do tej pory w Lizbonie i okolicach. Od 15.09. 2020 zostanie nim objęta cała Portugalia. Plany wprowadzenie tego stanu na terenie całego kraju są przede wszystkim związane z umożliwieniem bezpiecznego powrotu dzieci do szkół (w Portugalii rok szkolny rozpoczyna się w poł. września), osób do pracy oraz przygotowaniem się kraju do sytuacji na jesień / zimę. Nie jest on wprowadzany w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Portugalii (piszemy o niej poniżej).

Portugalia COVID-19 Koronawirus Aktualne Informacje Stan Alarmowy Awaryjne Podwyższonego Ryzyka Wyjątkowy Reguły Nowe Obostrzenia po 15 września 2020 Polski Przewodnik po Lizbonie

Co donoszą portugalskie media odnośnie nowych reguł od 15.09.2020? W Internecie oraz portugalskiej prasie spotkamy się z różnymi informacjami, jakie restrykcje / reguły zostaną wprowadzone od poł. września. Nie ma jednak nigdzie mowy o żadnych poważniejszych ograniczeniach, które wpłyną wyraźnie na życie w Portugalii lub możliwości zwiedzania kraju / przylotu do Portugalii. 

Oto najważniejsze reguły, które od 15.09. 2020 będą dotyczyły całej Portugalii:

  • Zostanie ograniczona liczba osób mogących uczestniczyć w 1 spotkaniu z 20 do 10.
  • Zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20.00 oraz zakaz spożywania alkoholu w przestrzeniach publicznych. Restauracje, kawiarnie itp. będę mogły sprzedawać alkoholu po godz. 20.00, jeśli jesteśmy ich Klientami.
  • Cały czas będzie obowiązywał nakaz używania maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Warto nadmienić, że Portugalczycy stosują się do tego przepisu i jest on szeroko respektowany.
  • Placówki handlowe będą musiały być wcześniej zamykane – większość będzie mogła działać do godz. 20.00-22.00.

Portugalia COVID-19 Koronawirus Aktualne Informacje Stan Alarmowy Awaryjne Podwyższonego Ryzyka Wyjątkowy Reguły Nowe Obostrzenia po 15 września 2020 Polski Przewodnik po Lizbonie

Podróżowanie do Portugalii, a obowiązek kwarantanny lub testów. Nic się nie mówi w portugalskiej prasie o jakimkolwiek obowiązku kwarantanny po przylocie do Portugalii kontynentalnej z krajów UE, strefy Schengen i Wlk. Brytanii lub obowiązku testów na COVID-19 po przylocie Przepisy takie na pewno nie zostaną zatem wprowadzone. 

Wypełnianie formularzy sanitarnych w celu uzyskania kodu QR po przylocie do Portugalii. Nie ma takiego obowiązku i nie będzie on wprowadzony w Portugalii. Żaden z portugalskich polityków lub dziennika nie podnosi i nie omawia tej kwestii.

Portugalia COVID-19 Koronawirus Aktualne Informacje Stan Alarmowy Awaryjne Podwyższonego Ryzyka Wyjątkowy Reguły Nowe Obostrzenia po 15 września 2020 Polski Przewodnik po Lizbonie

Czy loty z Portugalii do Polski mogą zostać ponownie zabronione? Przypuszczalnie nie i jest na to mała szansa, by Portugalia ponownie trafiła na listę krajów objętych zakazem lotów do Polski. Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiła się informacja odnośnie krajów objętych zakazem lotów (kolor czerwony) i krajów, które potencjalnie również mogą zostać nim objęte (kolor pomarańczowy). Na żadnej z listy nie ma Portugalii. Szczegółowe informacje >>>.

Portugalia COVID-19 Koronawirus Aktualne Informacje Stan Alarmowy Awaryjne Podwyższonego Ryzyka Wyjątkowy Reguły Nowe Obostrzenia po 15 września 2020 Polski Przewodnik po Lizbonie

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Portugalii. Od początku pandemii Covid-19 w Portugalii zanotowano łącznie 60 895 potwierdzonych przypadków koronawirusa (388 nowych przypadków w ciągu ostatnich 24h). Zmarło 1 846 osób (3 osoby w ciągu ostatnich 24h), a wyleczonych zostało łącznie 43 146 osób (130 nowych osób w ciągu ostatnich 24h). Łączna liczba aktywnych przypadków w Portugalii wynosi obecnie 15 903. Źródło: dgs.pt >>>.


 • 31 SIERPNIA 2020 | Plany nowych restrykcji w Portugalii + aktualna sytuacja epidemiologiczna w Portugalii

Jak się ma aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie COVID-19 i rozwoju pandemii? Od kilku dni krzywa nowych przypadków zachorowań na koronawirusa w Portugalii znowu jest w trendzie spadkowym. Od lokalnego szczytu, który miał miejsce w dniu 28.08.2020 (397 nowych zachorowań) liczby nowych, potwierdzonych przypadków znowu maleje. W dniu 29.08.2020 było 374 nowych zachorowań, 30.08.2020 – 320, a na chwilę pisania tej aktualizacji w dniu 31.08.2020 zanotowano 244 nowe przypadki. Mamy do czynienie z trwającym już od dłuższego czasu trendem spadkowym nowych zachorowań każdego dnia.

Portugalia Koronawirusa Aktualne Doniesienia Sytuacja Opis Podróże Restrykcje Obostrzenia Regulacje Prawo Nakazy Zakazy 2020 Wrzesień Stan Alarmowy Podróżowanie Rady dla Podróżnych

Łącznie od początku pandemii COVID-19 w Portugalii zanotowano 58 012 potwierdzonych zachorowań. Zmarły 1 822 osoby (3 nowe ofiary w ciągu ostatnich 24h), wyzdrowiały 41 961 osoby (76 nowych ozdrowień w ciągu ostatnich 24h).

Liczba nowych przypadków zachorowań w Lizbonie. W skali całego kraju region Lizbony i doliny Tejo sukcesywnie zmniejsza procentowy udział nowych przypadków. Tak, jak kiedyś % ten dochodził do 75-80 łącznych zachorowań, tak obecnie wynosi już tylko 56%. Kolejnym regionem z największym procentowym udziałem nowych zachorowań na COVID-19 to region północy (Norte). Źródło: dgs.pt

Portugalia Koronawirusa Aktualne Doniesienia Sytuacja Opis Podróże Restrykcje Obostrzenia Regulacje Prawo Nakazy Zakazy 2020 Wrzesień Stan Alarmowy Podróżowanie Rady dla Podróżnych

Nowe obostrzenia i restrykcje w Portugalii. Rząd Portugalii podał do informacji, że od 15 września 2020 zostaną wprowadzone nowe obostrzenia i regulacje dotyczące całego kraju odnośnie COVID-19. Jakie to restrykcje i dlaczego je wprowadza się w Portugalii? 

Cały kraj od 15.09.2020 przejdzie w stan awaryjny – tzw. “Estado de contingência“. Obecnie w tym stanie jest tylko region Lizbony, a reszta kraju jest w stanie alarmowym – tzw. “Estado de alerta“. Rząd Portugalii zapowiedział, że w pierwszym tygodniu września 2020 poda dokładnie, jakie obostrzenia się będą z tym wiązały. Na chwilę obecną jeszcze nie podano żadnych konkretów. Będziemy Was na bieżąco informować o decyzjach portugalskiego rządu i o tym, jak one wpływają na podróżowanie po Portugalii. 

Portugalia Koronawirusa Aktualne Doniesienia Sytuacja Opis Podróże Restrykcje Obostrzenia Regulacje Prawo Nakazy Zakazy 2020 Wrzesień Stan Alarmowy Podróżowanie Rady dla Podróżnych

Dlaczego wprowadza się estado de contingência w Portugalii? Jak podają portugalskie dzienniki stan się wprowadza, aby umożliwić bezpieczny powrót dzieci do szkoły (w Portugalii rok szkolny startuje w poł. września) oraz powrót osób do normalnej pracy po wielomiesięcznym okresie telepracy dla wielu. Ma on również przygotować Portugalię na okres jesienny i ewentualne nawrót pandemii. Źródło: jornaleconomico.sapo.pt >>>.

Czy jest zakaz lotów z Polski do Portugalii? Nie, nie ma takiego zakazu. Portugalia nie jest objęta żadnym zakazem lotów z Polski, ani również nie znajduje się w żadnym projekcie zakazu lotów. Loty bezpośrednie między Polską i Portugalią normalnie się odbywają. Czy jest kwarantanna po przylocie z Polski do Portugalii lub obowiązek okazywania testów? Nie, nie ma ani obowiązku przechodzenia kwarantanny lub okazywania testów na COVID-19 po przylocie z Polski do Portugalii kontynentalnej.


 • 27 SIERPNIA 2020 | Sytuacja w Portugalii w świetle zakazu lotów do różnych krajów, które zamierza wprowadzić polski rząd. Jak się ma Portugalia w tym wszystkim?

Do 1 września 2020 rząd polski odłożył decyzję o ogłoszeniu nowego rozporządzenia w sprawie zakazu lotów. Więcej o tym przeczytacie tutaj: Nowy zakaz lotów od początku września >>>. W projekcie rozporządzenia znalazły się jednak takie kraje turystyczne, jak Hiszpania (wraz z Wyspami Kanaryjskimi) czy Malta oraz Albania. Niektóre plotki głoszą, że zakazem lotów może zostać nawet objęta Chorwacja.

Nowy zakaz lotów do Polski. Na chwilę obecną trzeba poczekać do 1 września 2020, kiedy zostanie ogłoszone obowiązujące rozporządzenie. Aktualne rozporządzenie będzie ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, który jest dostępny na stronie: dziennikustaw.gov.pl >>>. Trzeba jednak się liczyć z tym, że prawdopodobnie rozporządzenie zostanie ogłoszone dopiero 31 sierpnia 2020. Dlaczego? Ostatnie projekty rozporządzeń w sprawie zakazu lotów zawsze były ogłaszane na kilka godzin przed końcem trwania aktualnego rozporządzenie.

Portugalia COVID-19 koronawirus czy jest zakaz lotów współczynnik zachorowań aktualna sytuacja wrzesień 2020 opis polski przewodnik aktualne informacje zarażenia dane

Jaki jest czynnika brany pod uwagę przy wyborze krajów z zakazem lotów? Czynnikiem, który jest brany przed MSZ przy wyborze krajów, z których nie będą mógłby być realizowane loty do Polski, jest współczynnik zachorowań na COVID-19 na 100 tysięcy osób w danym kraju, Gdy przekracza on 50, to kraj może zostać objęty zakazem lotów.

Na stronie MSZ jest dostępny lista krajów, w których współczynnik ten przekracza 50. Link >>>. Co ważne: na liście tej nie ma Portugalii. Dostępna jest również mapa z krajami, które są już objęte zakazem lotów i w których współczynnik zachorowań na 100 000 osób przekracza 50. Na mapie tej również nie ma Portugalii. Mapę zamieszczamy poniżej.

Portugalia COVID-19 koronawirus czy jest zakaz lotów współczynnik zachorowań aktualna sytuacja wrzesień 2020 opis polski przewodnik aktualne informacje zarażenia dane

Współczynnika zachorowań dla Portugalii na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Na stronie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (www.ecdc.europa.eu) można sprawdzić wskaźniki dla różnych krajów. Obecnie dla Portugalii wskaźnik ten wynosi 28,9 (dla przykładu Polska: 26,6; Hiszpania: 183,1; Francja: 65,6; Szwecja: 36,8; Chorwacja: 68,4). Poniżej zamieszczamy pełną tabelę z danymi. Co ważne: Portugalia jest na chwilę obecną jeszcze daleka do zbliżenia się do liczby 50 i potencjalnej szansy wpisania na listę krajów z zakazem lotów. 

Portugalia COVID-19 koronawirus czy jest zakaz lotów współczynnik zachorowań aktualna sytuacja wrzesień 2020 opis polski przewodnik aktualne informacje zarażenia dane

A jak obecnie wygląda sytuacja w Portugalii, jeśli chodzi o COVID-19? Od początku pandemii koronawirus w Portugalii zanotowano łącznie 56 274 przypadki zachorowań. Zmarło do tej pory 1 807 osób, a wyzdrowiało 41 184 (źródło: www.dgs.pt). Aktywnych przypadków obecnie na terytorium Portugalii jest 13 283. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 362 nowe przypadki COVID-19. 25 sierpnia 192, 24 sierpnia 123, 23 sierpnia 145, 22 sierpnia 241, a 21 sierpnia 219. 

Portugalia COVID-19 koronawirus czy jest zakaz lotów współczynnik zachorowań aktualna sytuacja wrzesień 2020 opis polski przewodnik aktualne informacje zarażenia dane

O aktualnych obostrzeniach w Portugalii i zasadach epidemiologicznych, które obowiązują w Lizbonie, Porto i innych regionach Portugalii piszemy poniżej – w aktualizacji z 17 sierpnia 2020.


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>


 

 • 17 SIERPNIA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii w związku z koronawirusem + najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, jeśli chodzi o COVID-19 w Portugalii.

W ostatnich dniach sytuacja w Portugalii jest bardzo stabilna, jeśli chodzi o rozwój pandemii COVID-19 i statystyki z tym związane. Polityka rządu Portugalii co do ochrony społeczeństwa i wprowadzane przepisy antycovidowe jest przewidywalna bez żadnych nagłych lub ważnych ustaw, które zmieniają zasady podróżowania po Portugalii / do Portugalii.

Lizbona Porto Wakacje Podróżowanie Czy jest Bezpiecznie 2020 COVID -19 koronawirusa aktualne informacje pewne źródło dane statystyki zasady podróżowania loty restrykcje zalecenie

W związku z tym, że dynamika zachorowań i zmian legislacyjnych w Portugalii ustabilizowała się, to nie było przez ostatnie dni nowych aktualizacji. Od teraz aktualizacja na InfoLizbona.pl na temat bieżącej sytuacji w Portugalii w związku z koronawirusem nie będzie pojawiła się co 2-3 dni, jak do tej pory (jak przez ostatnie 5 miesięcy), lecz średnio 1 raz na 7 dni i będzie zawierała tylko najważniejsze podsumowania przebiegu zachorowalności i walki z COVID-19 oraz prognozy wprowadzanych przez rząd Portugalii ustaw / restrykcji / prawa w związku z koronawirusem.

Aktualna sytuacja w Portugalii – statystyki. Do tej pory w Portugalii, od początku pandemii zanotowano łącznie 54 234 przypadki koronawirusa. Do tej pory zmarło 1 779 osób, a wyzdrowiało 39 800 osób. Łączna ilość przeprowadzanych testów na koronawirusa w Portugalii aktualnie wynosi 1 799 226. 

Lizbona Porto Wakacje Podróżowanie Czy jest Bezpiecznie 2020 COVID -19 koronawirusa aktualne informacje pewne źródło dane statystyki zasady podróżowania loty restrykcje zalecenie

Obecnie w Portugalii średnio w czasie każdego dnia notuje się ok. 200 nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Statystyki te zdecydowanie zmalały i są obecnie na stałym, kontrolowanym poziomie.

Gdzie znaleźć aktualne statyki odnośnie COVID-19 w Portugalii? Znajdziemy je na stronie www.dgs.pt >>>.

Zasady podróżowanie do Portugalii kontynentalnej dla osób, które zdecydują się odwiedzić Portugalię w lato 2020 – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:

  • Czy po przylocie do Portugalii kontynentalnej z krajów UE i strefy Schengen jest obowiązek kwarantanny lub okazania testów na koronawirusa?

Nie. Po przylocie do Portugalii kontynentalnej nie ma obowiązku przechodzenie kwarantanny lub okazywania negatywnych testów na koronawirusa. Aktualne zasady podróżowania do / z Portugalii z różnych krajów można znaleźć na stronie reopen.europa.eu >>>. Przypominamy, że zakaz lotów z Polski do Portugalii został zniesiony i loty bezpośrednie między obydwoma krajami się odbywają normalnie.

  • Jak wygląda procedura po przylocie do Portugalii / na lotnisku?

Jeszcze w samolocie zostaniemy poproszeni o wypełnienie oświadczenia zdrowia, gdzie musimy podać adres naszego planowanego noclegu w Portugalii. To na wypadek, gdyby była potrzeba kontaktu z pasażerami danego lotu. Wypełnienie deklaracji jest bardzo jasne i intuicyjne. Po przylocie do Portugalii, na lotnisku, jest wykonywany pomiar temperatury ciała przez specjalną bramkę termometryczną. Na lotnisku jest obowiązek noszenia maseczek.

Lizbona Porto Wakacje Podróżowanie Czy jest Bezpiecznie 2020 COVID -19 koronawirusa aktualne informacje pewne źródło dane statystyki zasady podróżowania loty restrykcje zalecenie

  • Czy po powrocie z Portugalii do Polski musimy przejść kwarantanne?

Nie, na chwilę w świetle obowiązującego polskiego prawa, nie ma obowiązku, by po powrocie z Portugalii do Polski przechodzić kwarantanne. 

  • Czy w Portugalii trzeba nosić maseczki ochronne?

Tak. W Portugalii jest obowiązek noszenie maseczek ochronnych w komunikacji miejskiej, przestrzeniach zamkniętych, sklepach, zabytkach, galeriach, itp. Również w restauracjach i kawiarniach, gdy nie spożywamy posiłku. W przestrzeniach publicznych w Portugalii kontynentalnej i na plażach nie ma obowiązku noszenia maseczek.

Portugalczycy przestrzegają noszenia maseczek i jest to respektowane przez całe społeczeństwo. Koniecznie trzeba zatem mieć maseczkę ochronną, która zakrywa usta i nos. Nie ma problemu, by nabyć maseczki ochronne w większości aptek, sklepów z pamiątkami, sklepach ogólnoprzemysłowych.

  • Czy w restauracjach i kawiarniach trzeba nosić maseczki?

Tak, W restauracjach, barach i kawiarniach jest obowiązek noszenia maseczek ochronnych, z wyjątkiem sytuacji, gdy spożywamy posiłek. Co to znaczy? Wchodząc do kawiarni musimy mieć maseczkę, gdy dostaniemy już nasze zamówienie i je konsumujemy, to nie. 

Lizbona Porto Wakacje Podróżowanie Czy jest Bezpiecznie 2020 COVID -19 koronawirusa aktualne informacje pewne źródło dane statystyki zasady podróżowania loty restrykcje zalecenie

  • Czy zabytki i atrakcje turystyczne w Lizbonie działają normalnie?

Tak. Większość atrakcji turystycznych, zabytków i ciekawych miejsc dla turystów w Lizbonie już normalnie działa i przyjmuje odwiedzających. Część z nich wprowadziła ograniczenia liczby osób, które jednocześnie mogą je zwiedzać. W zabytkach i atrakcjach Lizbony (i innych miast Portugalii) jest obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Nie ma kolejek do większości zabytków, a zachowanie dystansu społecznego nie stanowi problemu. Listę polecanych i najważniejszych ciekawych miejsc w Lizbonie dla turystów można znaleźć tutaj: Co koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie >>>.

  • Czy my oprowadzamy normalnie po polsku po Lizbonie i świadczymy nasze usługi?

Tak. Polscy przewodnicy InfoLizbona.pl nie zawiesili swojej pracy i normalnie działamy nie tylko w Lizbonie, ale również całej Portugalii. Cały czas pokazujemy Wam sekrety Lizbony, jej piękne, czarujące, znane i mniej znane miejsca oraz pomagamy sprawić, że Wasz wyjazd do Lizbony jest jeszcze bardziej udany.  

Jedyne ograniczenia w naszej pracy jest takie, że ze względu na Wasze i nasze bezpieczeństwo nie oprowadzamy większych grup, niż 8 osób. Wymagamy również, by uczestnicy naszych polskich wycieczek po Lizbonie mieli maseczki ochronne w przestrzeniach, gdzie jest obowiązek ich noszenia.

Jeśli chcesz sprawić, by Twój wyjazd do Lizbony był wyjątkowy i na pewno udany, to zapraszamy do kontaktu: info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy >>>.

Nasza firma posiada również zalecany dla bezpieczeństwa certyfikat “Clean & Safe”, który powstał z troski o bezpieczeństwo turystów. Dzięki temu nasze wycieczki po Lizbonie są w pełni bezpieczne i z zachowaniem wszystkich standardów ochrony dla Waszego i naszego bezpieczeństwa.

Lizbona Porto Wakacje Podróżowanie Czy jest Bezpiecznie 2020 COVID -19 koronawirusa aktualne informacje pewne źródło dane statystyki zasady podróżowania loty restrykcje zalecenie

  • Czy są jakieś ograniczenia w przemieszczaniu się po Portugalii?

Nie. Nie ma żadnych ograniczeń w przemieszczaniu się po Portugalii. Pociągi, autobusy normalnie działają i obsługują całą Portugalię. Pamiętajmy, że w transporcie publicznym jest obowiązek noszenia maseczek. Taksówki, Uber itp. mają prawnie ograniczoną liczbą osób, które mogą przewozić – miejsce obok kierowcy musi być puste. 

  • Jakie są dodatkowe restrykcje i zalecenia w Portugalii związane z COVID-19?

Zakaz zgromadzeń powyżej 20 osób, a w przypadku Obszaru Metropolitalnego Lizbony powyżej 10 osób. Zaleca się zachowanie dystansu społecznego min. 2 metry. Piecie alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane. 


 • 11 SIERPNIA 2020 | Zakaz lotów bezpośrednich między Portugalią, a Polską zniesiony + daty wznowienia połączeń lotniczych z Polski do Portugalii.

Jak podał Biuletyn Informacji Publicznej Rady Ministrów RP – www.bip.kprm.gov.pl: zakaz lotów bezpośrednich między Portugalią, a Polską nie został przedłużony. Co to oznacza?

Zniesienie zakazu lotów na trasie Polska – Portugalia oznacza, że od 12 sierpnia 2020 nie ma ograniczeń rządowych, by mogły się odbywać loty bezpośrednie na trasie Polska – Portugalia. Loty takie mogą zostać wznowione po ponad 5 miesięcznej przerwie spowodowanej COVID-19. 

Polska Portugalia Zakaz Lotów Zniesienie Czy Został Przedłużony Loty COVID-19 Wakacje 2020 Jak dolecieć bezpieczeństwo polski przewodnik aktualne informacje Lizbona Porto Faro

Pełna treść rozporządzenia w sprawie zakazu lotów dostępna jest tutaj >>>. Na stronie Dziennika Usta RP: dziennikustaw.gov.pl/DU znajdziemy pełną treść rozporządzania, w którym tym razem wyszczególniono listę krajów, które są objęta zakazem lotów. 

Daty wzownienii lotów z Polski do Portugalii: Przywrócenie lotów z Polski do Portugalii oznacza, że znów będzie można latać na trasach z Warszawy Modlina do Faro (od 13 sierpnia 2020, 2x w tygodniu) , Wrocławia do Faro (od 19 sierpnia 200, l1x w tygodniu), a także z Krakowa do Porto (od 14 sierpnia 2020, 2x w tygodniu) i Modlina do Porto (od 15 sierpnia 2020, 2x w tygodniu). Od 13 sierpnia 2020 wznowione zostaną loty z Modlina do Lizbony (2x w tygodniu) i z Krakowa do Lizbony (2x w tygodniu). Powyższe daty dotyczą lini lotniczych Ryanair – www.ryanair.com.

Polska Portugalia Zakaz Lotów Zniesienie Czy Został Przedłużony Loty COVID-19 Wakacje 2020 Jak dolecieć bezpieczeństwo polski przewodnik aktualne informacje Lizbona Porto Faro

Linie lotnicze Wizz Air wszystkie swoje trasy, tj. z Warszawy do Lizbony i Porto zamierza wznowić od 13 sierpnia 2020. Ceny biletów lotniczych można sprawdzić na stronie www.wizzair.com

Linie lotnicze TAP – www.flytap.com – również zapowiadają wznowienia lotów bezpośrednich na trasie Lizbona – Warszawa. W systemie rezerwacyjnym TAP-u loty te są już dostępne. 

Zasady podróżowania do Portugalii obecnie: O aktualnych zasadach bezpieczeństwa w Portugalii i procedurach po przylocie, a także zwiedzaniu portugalskich miast i zabytków w obecnych czasach piszemy dokładnie poniżej – w aktualizacji z dnia 6 sierpnia 2020. Wystarczy zjechać poniżej, by zapoznać się z tymi informacjami.


 • 8 SIERPNIA 2020 | Znów będzie można lecieć do Portugalia, czyli rząd znosi zakaz lotów Portugalia – Polska?

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów www.bip.kprm.gov.pl pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. W projekcie tym na liście krajów z zakazem lotów nie ma Portugalii. Co to oznacza? Znaczy to tyle, że prawdopodobnie zakaz lotów bezpośrednich Portugalia – Polska zostanie zniesiony i będzie można znowu lecieć bezpośrednio z Polski do tego pięknego kraju.

Polska Portugalia Zakaz Lotów Zniesiony Rozporządzenie Czy Został Anulowany Sierpień 2020 Wakacje Czy Można lecieć z Polski do Portugalii Informacje Loty COVID

Jest to projekt, ale miejmy nadzieję, że zostanie on przyjęty właśnie w takiej formie. O ostatecznej formie tego rozporządzenia dowiemy się do 11 sierpnia 2020, czyli do daty, do której obowiązuje aktualne rozporządzenie (w jego ramach zakaz lotów Portugalia – Polska jest cały czas aktualny). O nowym rozporządzenie w sprawie zakazu lotów będziemy Was na bieżąco informować tutaj, więc zapraszamy do śledzenia tej strony. Tak szybko, jak zostaną opublikowane decyzje polskiego rządu, tak szybko zamieścimy tutaj stosowne informacje. Zrobimy to również na naszych profilach na Facebook >>> i Instagramie >>>.

Projekt rozporządzenie znoszący zakaz lotów do Portugalii, a także opisujący do jakich krajów prawdopodobnie nie będziemy mogli od 12 sierpnia 2020 lecieć z Polski, znajdziecie tutaj: www.bip.kprm.gov.pl >>>.

Polska Portugalia Zakaz Lotów Zniesiony Rozporządzenie Czy Został Anulowany Sierpień 2020 Wakacje Czy Można lecieć z Polski do Portugalii Informacje Loty COVID

Aktualna sytuacja w Portugalii: Od początku pandemii COVID-19 w Portugalii zanotowano łącznie 52 351 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Ostatnie 24h przyniosły 213 nowych przypadków. Łącznie przeprowadzono 1 705 474 testów na koronawirusa. Zmarło do tej pory 1 746 osób, a wyzdrowiało 38 087 osób.

Gdzie zrobić testy na koronawirusa w Portugalii? Często pytacie nas, gdzie można wykonać testy na COVID-19 w Portugalii? Jakie laboratoria i placówki medyczne wykonują testy na koronawirusa? Całą listę certyfikowanych placówek na terenie całej Portugalii, w których można wykonać odpowiednie testy na COVID-19 znajdziecie tutaj >>> wraz z pełnymi danymi kontaktowymi. Jest to lista przygotowana i rekomendowana przez Direção-Geral da Saúde.


 • 6 SIERPNIA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii w związku z COVID-19 – statystyki

Ostatnie kilka dni było bardzo spokojne w Portugalii, jeśli chodzi o rozwój sytuacji z koronawirusem. W mediach nie pojawiły się żadne informacje lub doniesienia, które zmieniałyby obowiązujące zasady podróżowania do lub po Portugalii, czy obecną sytuacją w kraju. Przypominamy zatem aktualne zasady antycovidowe w Portugalii, że obecnie:

  • Po przylocie do Portugalii kontynentalnej z krajów UE i strefy Schengen nie ma obowiązku przechodzenie kwarantanny lub okazywania testów na koronawirusa. Aktualne zasady podróżowania do / z Portugalii z różnych krajów można znaleźć na stronie reopen.europa.eu >>>.
  • W Portugalii jest obowiązek noszenie maseczek ochronnych w komunikacji miejskiej i przestrzeniach zamkniętych. W przestrzeniach publicznych i na plażach nie.
  • Zakaz zgromadzeń powyżej 20 osób, a w przypadku Obszaru Metropolitalnego Lizbony powyżej 10 osób.
  • Zaleca się zachowanie dystansu społecznego min. 2 metry.
  • Piecie alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane.
  • W restauracjach i kawiarniach jest obowiązek noszenia maseczek, z wyjątkiem sytuacji, gdy spożywamy posiłek.
  • Większość zabytków i atrakcji dla turystów w Portugalii normalnie działa i przyjmuje turystów.
  • Nie ma żadnego zakazu przemieszczania się po Portugalii.

Portugalia Polska Zakaz Lotów Aktualna Sytuacja Wskaźnik Zachorowań Statystyki Opis czy można podróżować czy zakaz zostanie przedłużony polski przewodnik sierpień 2020

Więcej o tym, jak obecnie wygląda życie w Portugalii możecie przeczytać w tym artykule >>>.

Jak obecnie wyglądają statystyki w Portugalii? Od początku pandemii COVID-19 w Portugalii potwierdzono 51 848 przypadków pacjentów z koronawirusem.  Wyzdrowiało 37 565 osób. Zmarło 1 740 osób. Do tej pory przeprowadzano łącznie 1 688 567 testów. 

W ciągu ostatnich 24h zanotowano 167 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Statystyki te od kilku dni otrzymują się na podobnym poziomie, w szerszym spojrzeniu widać tendencję spadkową. Jeśli chodzi o wskaźnik średniej czternastodniowej liczby stwierdzonych przypadków COVID-19 na sto tysięcy mieszkańców, podawany przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), to w Portugalii wynosi on obecnie 26,3 (źródło: ecdc.europa.eu).

Portugalia Polska Zakaz Lotów Aktualna Sytuacja Wskaźnik Zachorowań Statystyki Opis czy można podróżować czy zakaz zostanie przedłużony polski przewodnik sierpień 2020

Niemcy i Polska – obowiązek testów lub kwarantanny. W sprawie informacji, że Niemcy mają wprowadzić obowiązek testów na koronawirusa lub kwarantanny dla osób przylatujących do tego kraju nie ma żadnych potwierdzonych informacji. Jest to o tyle ważne, że w dobie zakazu lotów bezpośrednich między Portugalią, a Polską, to właśnie połączenie przez Niemcy z Polski do Portugalii cieszy się największą popularnością. Nie ma również żadnych potwierdzonych informacji o obowiązku kwarantanny po przylocie dla osób, które wracają do Polski z zagranicy.


 • 3 SIERPNIA 2020 | Obowiązek noszenia maseczek na Maderze, sytuacja na Azorach i aktualne informacje na temat zwiedzania Lizbony w czasach obostrzeń związanych z koronawirusem

Podróżowanie na Maderę, a koronawirus. Od 1 sierpnia 2020 władze Madery wprowadziły obowiązek noszenia maseczek również w przestrzeniach publicznych. Jest to jedno z działań antycovidowych, które mają chronić zarówno mieszkańców, jak i turystów. 

COVID-19 koronawirus Portugalia Lizbona Lisbona Madeira Azory Zasady Podróżowania Obostrzenia Restrykcje Zasady Sierpień 2020 Opis Informacje Testy Polski Przewodnik

Nie zmieniły się zasady odnośnie testów na koronawirusa dla osób wybierających się na wakacje na Maderze. Co to oznacza? Dalej jest obowiązek posiadania negatywnego testu na COVID-19, który został wykonany na mniej, niż 72h przed przylotem na Maderę w certyfikowanym laboratorium. Jeśli testu takiego nie mamy, to zostanie on nam wykonany po przylocie na Maderę. Koszt testu pokrywany jest przez władze Madery. Więcej o aktualnych zasadach podróży na Maderę oraz obostrzeniach dla turystów na Maderze przeczytać można na stronie: covidmadeira.pt >>> oraz visitmadeira.pt >>>. W podanych linkach znajdują się również dokładne informacje o obowiązku kwarantanny na Maderze, sytuacji, gdy okażę się, że test na koronawirusa po przylocie jest pozytywny oraz szczegóły na temat obowiązku noszenia maseczek na Maderze również w przestrzeniach publicznych.

W ostatni weekend na Maderze odnotowano 5 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Łącznie jest zatem 11 aktywnych przypadków osób z koronawirusem. Wszystkie osoby są pod opieką regionalnych władz. Źródło: jm-madeira.pt >>>.

COVID-19 koronawirus Portugalia Lizbona Lisbona Madeira Azory Zasady Podróżowania Obostrzenia Restrykcje Zasady Sierpień 2020 Opis Informacje Testy Polski Przewodnik

Koronawirus na Azorach. Jak donosi Milena Dąbrowska, która mieszka na Azorach i od początku pandemii COVID-19 opisuje sytuację na Azorach: Do 15 sierpnia 2020 roku został przedłużony stan klęski żywiołowej na Terceirze, São Miguel, Santa Maria, Faial i Pico, a na Flores, Corvo, Graciosie i São Jorge został przedłużony stan alarmowy. Nie zmieniły się zasady odnośnie testów na koronawirusa po przylocie na Azory – opisujemy je szczegółowo poniżej.

Informacje o aktualnej sytuacji na Azorach w czasach COVID-19. Również na stronie Mileny – milenadabrowska.pl >>>, znajdziecie dokładne wytyczne odnośnie testów na koronawirusa dla turystów planujących wakacje na Azorach lub ich zwiedzanie. Dodatkowo warto również zajrzeć na stronę destinoseguro.azores.gov.pt >>>, gdzie są podawane aktualne wszystkie wytyczne dotyczące podróżowania i decyzji władz Azorów.

COVID-19 koronawirus Portugalia Lizbona Lisbona Madeira Azory Zasady Podróżowania Obostrzenia Restrykcje Zasady Sierpień 2020 Opis Informacje Testy Polski Przewodnik

Aktualna sytuacja w Portugalii. Obserwując statystyki nowych zachorowań na COVID-19 w Portugalii, to widać, że statystyki się polepszają, czyli liczba nowych przypadków koronawirusa spada od kilku dni. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 153 nowe, potwierdzone przypadki pacjentów zarażonych koronawirusem. Od początku pandemii zatem w Portugalii odnotowano 51 463 przypadków łącznie. 1 738 osób zmarło. Wyleczonych zostało 36 984 pacjentów. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa wynosi 1 622 951. O tym, jak się to ma do statystyk w Polsce piszemy w aktualizacji z dnia 31 lipca 2020 (poniżej). 

COVID-19 koronawirus Portugalia Lizbona Lisbona Madeira Azory Zasady Podróżowania Obostrzenia Restrykcje Zasady Sierpień 2020 Opis Informacje Testy Polski Przewodnik

Zwiedzanie Lizbony w czasach COVID-19 – aktualne informacje. A jak wygląda zwiedzanie Lizbony obecnie? Jakich ograniczeń możemy się spodziewać? Poniżej prezentujemy najważniejsze ograniczenia / trudności lub inne ważne sprawy, które czekają na Was obecnie, gdy będziecie zwiedzali Lizbonę:

  • W popularnej hali gastronomicznej Mercado da Ribeira można płacić tylko kartą płatniczą.
  • Cały czas punkt widokowy na szczycie windy Santa Justa nie jest dostępny do zwiedzania.
  • Oceanarium w Lizbonie do końca sierpnia przedłużyło promocje na bilety, które są teraz tańsze. Za bilet normalny zapłacimy obecnie 15 €, a nie 19 €.
  • Katedra Se jest otwarta w ograniczonych godzinach.
  • Cukiernia Casa Pasteis de Belem, które serwuje słynne babeczki Pasteis de Belem prowadzi ich sprzedaż tylko na wynos.
  • W trosce o Wasze i nasze zdrowie zredukowaliśmy liczbę osób, które mogą jednocześnie uczestniczyć w naszych wycieczkach po Lizbonie do max. 8 osób. Większe grupy rozdzielamy na mniejsze grupy. Szczegóły zwiedzania Lizbony z polskimi przewodnikami dostępne są tutaj >>>.

 • 31 LIPCA 2020 | Aktualne statystyki dla Portugalii w sprawie COVID-19 + ogólne informacje na temat podróżowania, testów i kwarantanny

Podsumowanie najważniejszych informacje na temat pandemii koronawirusa w Portugalii i podróżowania do tego kraju zacznijmy od przeglądu statystyk COVID-19 dla Portugalii. 

Aktualne statystyki dla Portugalii i ich porównanie z Polską. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 od początku pandemii w Portugalii wynosi obecnie 51 072 przypadki. Liczba osób, które wyzdrowiały to 36 483, a liczba zgonów obecnie wynosi 1 735. Dla porównania Polska: 45 688 (liczba potwierdzonych przypadków), 33 643 (wyzdrowienia) i 1 716 (zgony). Liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa w obydwóch krajach to odpowiednio 1 591 873 (Portugalia) i 2 134 486 (Polska).

Poniższy wykres przedstawia porównanie liczby nowych przypadków w Portugalii i Polsce w ujęciu dziennym od początku pandemii.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Kwarantanna Testy COVID-19 Bezpieczeństwo relacje Polaków Lizbona Porto Faro Algarve Informacje Statystyki Liczby

Kolejny wykres przedstawia liczbę dziennych testów wykonywanych w każdym kraju na 1000 mieszkańców. 

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Kwarantanna Testy COVID-19 Bezpieczeństwo relacje Polaków Lizbona Porto Faro Algarve Informacje Statystyki Liczby

Źródło danych to Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia w Portugalii (dgs.pt), Ministerstwo Zdrowia w Polsce (gov.pl/web/zdrowie) i Our World in Data (ourworldindata.org).

Czy w Portugalii jest obecnie bezpiecznie? Ostatnimi czasu udzieliliśmy wywiadu dla portalu Wirtualna Polska, w którym to mamy przyjemność wypowiadać się razem z Ewą Waligórską z Turismo de Portugal na temat obecnej sytuacji w Portugalii. Link do artykułu: Wakacje 2020. Zakaz lotów do Portugalii przedłużony >>>. Przeczytacie w nim o takich kwestiach, jak np. dlaczego przedłużono zakaz lotów bezpośrednich z Portugalii do Polski, czy czujemy się bezpiecznie w Lizbonie, jak portugalskie społeczeństwo przestrzega narzuconych norm i zasad związanych z COVID-19. Zachęcamy do lektury tekstu, gdyż będzie on pomocny dla wszystkich osób planujących wyjazd na wakacje do Portugalii w najbliższym czasie.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Kwarantanna Testy COVID-19 Bezpieczeństwo relacje Polaków Lizbona Porto Faro Algarve Informacje Statystyki Liczby

Kwarantanna po powrocie z Portugalii do Polski. W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiają się informacja o możliwości wprowadzania obowiązkowej kwarantanny dla osób wracających do Polski. Jak na razie są to tylko doniesienia o takiej możliwości, lecz żadna z tych informacji nie została potwierdzona oficjalnie przez polski rząd. W kontekście tych informacji nie mówi się o Portugalii. Czy zostanie wprowadzona kwarantanna dla osób, które wracają z Portugalii do Polski? Tego nie wiadomo i nie ma żadnych doniesień w tym temacie. Jeśli jednak decyzja taka zostanie podjęta, to niezwłocznie poinformujemy Was o tym. Rząd Polski nie podaje informacji na podstawie jakich wskaźników miałyby być wyznaczone kraje, z których powrót do Polski miałby się wiązać z obowiązkiem kwarantanny.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Kwarantanna Testy COVID-19 Bezpieczeństwo relacje Polaków Lizbona Porto Faro Algarve Informacje Statystyki Liczby

Czy obecnie w Portugalii obowiązuje kwarantanna lub obowiązkowy test dla osób, które przylatują tutaj krajów UE? Jeśli chodzi o Portugalię kontynentalną to nie – nie ma obowiązku przechodzenia kwarantanny lub okazywania negatywnego testu na koronawirusa, jeśli przylatujemy do Portugalii z krajów UE oraz strefy Schengen.


 • 28 LIPCA 2020 | Przedłużono zakaz lotów bezpośrednich Portugalia -m Polska. Dlaczego i na jak długo?

Tak, jak przewidywaliśmy w aktualizacji z dnia 25.07.2020 polski rząd przedłużył zakaz lotów bezpośrednich na trasie Portugalia – Polska. Zakaz ten został przedłużony o kolejne 2 tygodnie i obowiązuje obecnie do 11 sierpnia 2020. Do tego czasu żadne loty cywilne, bezpośrednie na trasie Portugalia – Polska na pewno się nie odbędą. 

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej można zapoznać się z całą treścią rozporządzenie. Oto link: dziennikustaw.gov.pl >>>. Najważniejsza treść z tego rozporządzenia to taka, że od 29 lipca 2020 nadal nie polecimy do Szwecji i Portugalii, a także – co jest nowością na liście, do Czarnogóry i Luksemburga. Przywrócono też ruch lotniczy z takimi krajami jak Maroko, Tajlandia, Nowa Zelandia, Algieria, Rwanda, Tunezja, Turcja, Urugwaj i Australia.

Zakaz Lotów Polska Portugalia Sierpień 2020 dlaczego statystyki polski przewodnik po Portugalii wyjaśnienie informacje wskaźniki powody zakazu wakacje

Czy obecny zakaz lotów Polska – Portugalia oznacza, że obywatele Polski nie mogą wlecieć / przyjechać do Portugalii kontynentalnej? Nie i nigdy on czegoś takiego nie oznaczał. Obywatele Polski mogą przyjechać / przylecieć do Portugalii, jednak muszą to zrobić z przesiadką w jednym z krajów, które nie mają ograniczeń w ruchu lotniczym z Polską (np. Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja. Szczegółowa lista krajów znajduje się w rozporządzeniu, do którego link znajduje się powyżej). Ewentualnie można się dostać do Portugalii w inny sposób, niż samolotem (koleją, autobusem, samochodem, itp.).

Jakie są obecnie najkorzystniejsze połączenie lotnicze z Polski do Portugalii z przesiadką zatem? Polecamy 3 rozwiązania, które obecnie sprawdzają się najlepiej: 1) Lot linią Lufthansą z przesiadką we Frankfurcie lub Hamburgu; 2) Lot liniami KLM z Warszawy do Amsterdamu i dalej do Lizbony; 3) Lot liniami Ryanair z Warszawy do Berlina, a potem liniami easyJet do Lizbony. Jeśli macie inne, fajne pomysły, jak obecnie najlepiej się dostać z przesiadką z Polski do Portugalii, to dajcie znać w komentarzach.

Zakaz Lotów Polska Portugalia Sierpień 2020 dlaczego statystyki polski przewodnik po Portugalii wyjaśnienie informacje wskaźniki powody zakazu wakacje

Czy w Portugalii po przylocie z Polski jest obowiązek kwarantanny? Nie, w Portugalii kontynentalnej, gdy przylatujemy z Polski z przesiadką, to nie ma obowiązku kwarantanny, ani okazywania ważnego testu na koronawirusa. Już od długiego czasu nie ma takich obowiązków. Należy wypełnić jedynie tendencyjny formularz zdrowotny w samolocie i po przylocie przejść kontrolę temperatury.

Dlaczego zatem przedłużono zakaz lotów z Portugalii do Polski? Najprawdopodobniej rozchodzi się o statystki liczby zachorowań, a dokładnie wskaźnik, który nazywa się “wskaźnik liczby przypadków zarażenie wirusem na 100 000 mieszkańców w ostatnich 2 tygodniach”. Granica, która jest przyjęta za “bezpieczną” to wysokość wskaźnika 20 lub mniej. W Portugalii za ostatnie 2 tygodnie wynosi on obecnie 39,9. Szczegóły i statystki w tym temacie można znaleźć na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (www.ecdc.europa.eu >>>). Jest to jednak nasza prywatna opinia.  Jest to jednak prywatna opinia autora strony.


 • 25 LIPCA 2020 | Zakaz lotów Polska – Portugalia zostanie przedłużony? Jak zatem obecnie dolecieć najlepiej z Polski do Portugalii?

W Internecie, na stronie Biuletyn Informacji Publicznej Rady Ministrów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – bip.kprm.gov.pl >>>, pojawił się projekt rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym z powodu COVID-19. W projekcie przeczytać można, że obecnie trwający zakaz lotów bezpośrednich na trasie Portugalia – Polska zostanie przedłużony do 11 sierpnia 2020. Zakazem tym objęte będę nie tylko loty bezpośrednie z Portugalii do Polski, ale również ze Szwecji i Czarnogóry. 

Pełną treść projektu rozporządzenie można przeczytać tutaj >>>. Dodatkowe o nowym projekcie pisze portal Fly4Free.pl >>>, który omawia je szczegółowo pod względem wakacyjnych wyjazdów Polaków.

Przedłużenie zakazu lotów Polska Portugalia Koronawirus COVID-19 lipiec 2020 Rozporządzenie Rady Ministrów RP Informacje Link Opis Decyzja

Co ważne na chwilę obecną: Jest to tylko jeszcze projekt. Czy zostanie on przyjęty i zaakceptowany w takiej lub innej formie dowiemy się dopiero 28 lipca 2020 (lub wcześniej, jednak patrząc na dotychczasowe terminy ogłaszania tych rozporządzeń, to zawsze były one podawane do wiadomości publicznej w ostatnim dniu obowiązywania aktualnego rozporządzenia). Aktualne rozporządzenie w sprawie zakazów ruchu lotniczego do / z Polski pojawi się na stronie Dziennika Ustaw RP – dziennikustaw.gov.pl >>>.

Dlaczego zostanie przedłużony zakaz lotów bezpośrednich Portugalia – Polska? Wszystko rozchodzi się w tym przypadku prawdopodobnie o statystyki związane z COVID-19, a dokładnie wskaźnik liczby przypadków zarażenie wirusem na 100 000 mieszkańców w ostatnich 2 tygodniach. W Portugalii za ostatnie 2 tygodnie (tydzień 28 i 29 tego roku) wynosi on 39,9 (Szwecja 43,3; Polska do porównania 12,2). Warto jednak podkreślić, że ten sam wskaźnik dla Portugalii za ostatni tydzień, tj. 29 tydzień 2020 roku, spadł już do poziomy 19, czyli poniżej alarmowego poziomu wynoszącego 20 (źródło: safecommunitiesportugal.com, aktualizacja z 21.07.2020).

Zaznaczmy jednak, że jest to tylko nasza prywatna opinia, gdyż rząd Polski nie podaje do wiadomości publicznej na podstawie jakiś wskaźników / prognostyków / wyznaczników zostaje podjęta decyzja o zakazie lotów. Próbowaliśmy się skontaktować z Marcinem Horałą, z Ministerstwa Infrastruktury, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego rozporządzanie, ale nasze pytania zostały bez odpowiedzi do chwili obecnej. 

Przedłużenie zakazu lotów Polska Portugalia Koronawirus COVID-19 lipiec 2020 Rozporządzenie Rady Ministrów RP Informacje Link Opis Decyzja

Poniżej prezentujemy dane statyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (www.ecdc.europa.eu >>>) odnośnie statystyk COVID-19 za ostatnie 2 tygodnie w Europie. 

Przedłużenie zakazu lotów Polska Portugalia Koronawirus COVID-19 lipiec 2020 Rozporządzenie Rady Ministrów RP Informacje Link Opis Decyzja

Jak zatem dolecieć obecnie najlepiej z Polski do Portugalii na wakacje? Można to zrobić na 2 sposoby: wybrać lotnisko poza granicami Polski, z którego odbywają się loty bezpośrednie do Portugalii albo też lecieć z Polski do Portugalii z przesiadką. Poniżej prezentujemy obecnie najpopularniejsze i najlepsze sposoby dotarcie drogą lotniczą z Polski do Portugalii. Wszystkie one były testowane przez nas osobiście lub naszych Klientów, którzy już w wakacje odwiedzieli Portugalię i wszystkie te połączenia lotnicze działają sprawnie:

  • Wybrać lot linią lotniczą Lufthansa z lokalnych lotnisk w Polsce z przesiadką we Frankfurcie lub Hamburug, a dalej do Lizbony. Plusem linii lotniczej Lufthansa jest to, że lata ona z większości lotnisk lokalnych w Polsce, a loty do Lizbony z niemieckich portów lotniczych odbywają się kilka razy dziennie.
  • Wybrać połączenie Wizzair z Wiednia do Lizbony – opcja polecane dla mieszkańców południowej Polski, którzy w łatwy sposób mogą dostać się do Wiednia. (NIEAKTUALNE).
  • Wybrać połączenie linii lotniczych easyJet z Berlina – opcja polecane dla mieszkańców Polski zachodniej, który łatwo mogą dojechać do Berlina.
  • Z Warszawy Ryanair do Berlina, a dalej liniami TAP do Lizbony.

 • 22 LIPCA 2020 | Spada liczba nowych przypadków COVID-19 w Portugalii + czy zostanie przedłużony zakaz lotów Polska – Portugalia?

Jak podają najnowsze statystyki Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia w Portugalii (Direcção-Geral de Saúde, dgs.pt) dotyczące koronawirusa w Portugalii, spada liczba nowych przypadków zarażenie wirusem SARS-CoV-2.

Portugalia liczba zarażeń COVID-19 na 100 000 mieszkańców statystyki wskaźnik informacje prognostyki czy zakaz lotów zostanie przedłużony Aktualne Informacje Lizbona Porto

18.07.2020 odnotowano to 313 nowych zachorowań, 19.07.2020 246 nowych przypadków, 20.07.2020 tylko 135, a 21.07.2020 już tylko 127 nowych zachorowań. Są to oczywiście pozytywne dane, jednak zalecamy podchodzić z ostrożnością do ich zbyt pozytywnego interpretowanie. Faktem jest jednak to, że działania antypandemiczne portugalskiego rządu przynoszą pozytywne efekty.

Do tej pory w Portugalii od początku pandemii COVID-19 zanotowano łącznie 48 898 przypadków zarażenie. 33 769 osób wyzdrowiało, a 1 697 zmarło. Łączna liczba przeprowadzonych testów na COVID-19 w Portugalii wynosi 1 480 040.

Portugalia liczba zarażeń COVID-19 na 100 000 mieszkańców statystyki wskaźnik informacje prognostyki czy zakaz lotów zostanie przedłużony Aktualne Informacje Lizbona Porto

Łącznie w Portugalii jest 13 533 aktywnych przypadków koronawirusa. 56% z tej liczby jest odnotowanych w regionie Lizbony i doliny Tejo, reszta rozkłada się na całą Portugalię.

Ważnym wskaźnikiem jest liczba przypadków koronawirusa na 100 000 obywateli, gdyż ten czynnik jest brany przez wiele krajów pod uwagę, jeśli chodzi o ograniczenie możliwości wjazdu / lotów. 


 • 19 LIPCA 2020 | Aktualne zasady podróży i lotów do Portugalii kontynentalnej i na Azory + aktualne statystyki odnośnie Portugalii

Ostatnimi dniami mało było nowych informacji na temat pandemii COVID-19 w Portugalii, dlatego też najnowsza aktualizacja odnośnie obecnej sytuacji w tym pięknym kraju pojawia się dopiero dzisiaj. Zebraliśmy tutaj dla Was takie informacje jak: aktualne zasady, nakazy i obostrzenia, jeśli przylatujecie do Portugalii kontynentalnej i szukacie informacji, jak obecnie można dolecieć tutaj (do Lizbony, Porto lub Faro),  zasady podróży na Azory, a także przedstawiamy rozwój sytuacji epidemiologicznej w Portugalii na przestrzeni ostatnich kilku dni.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Zasady podróży do Portugalii kontynentalnej: Przylatując do Portugalii kontynentalnej (lotniska w Lizbonie, Porto i Faro) nie jesteśmy objęci obowiązkową kwarantanną lub potrzebą okazania ważnych testów na koronawirusa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przylatujemy z krajów portugalskojęzycznych (Angola, Mozambik, Wyspy Zielonego Przylądka, Gwinea Bissau, Wyspy św. Tomasza i Książeca, Brazylia) oraz USA – w takim przypadku, jeśli przylatujemy z tych krajów musimy okazać ważny negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany na mniej, niż 72h przed podróżą. 

Po przylocie na lotniska w Portugalii kontynentalnej przechodzimy przez specjalną bramkę do mierzenia temperatur. Jeśli bramka pokaże podwyższony stan temperatury zostaniemy skierowani na odpowiednia badania zapewniane przez portugalski rząd. Reasumując: Obywatele Polski mogą bez trudów i dodatkowych obowiązków epidemiologicznych przylatywać do Portugalii kontynentalnej w każdym celu (prywatym, turystycznym, biznesowym, itp.). Źródło: covid19estamoson.gov.pt >>>.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Jak obecnie najwygodniej jest dolecieć do Portugalii z Polski? Dolecieć mając na uwadze zakaz lotów bezpośrednich Polska – Portugalia wprowadzony przez polski rząd 14 lipca 2020? Obecnie najwięcej połączeń, które są realizowana regularnie i nie mają żadnych nieprzewidzianych anulacji lub zmian lotów odbywa się przez Niemcy. Wystarczy dolecieć na lotnisko w Niemczech (Berlin, Frankfurt lub Monachium) i dalej kolejnym samolotem do Portugalii kontynentalnej – lotniska w Niemczech oferują loty na wszystkie lotniska w Portugalii – w Lizbonie, Porto i Faro. Linie lotnicze, które obsługują loty z Niemiec do Portugalii to: easyJet (www.easyjet.com), Ryanair (www.ryanair.com) oraz Lufthansa (www.lufthansa.com– najwięcej lotów i najpewniejsza).

Aktualne zasady podróżowania na Azory w Portugalii. Jak podaje Milena Dąbrowską – Polka, która mieszka na Azorach i na bieżąco relacjonuje sytuację na Azorach (www.milenadabrowska.com) do 1 sierpnia 2020 roku, do godz. 00:00, został przedłużony stan klęski żywiołowej na wyspach Terceira, Sao Migule, Santa Maria, Faial i Pico, a na wyspach Flores, Corvo, Graciosa i Sao Jorge został przedłużony stan alarmowy.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Jeszcze przed przylotem na Azory lub w samolocie należy wypełnić specjalna deklarację medyczną, na której podajemy dane kontaktowe, adres, gdzie zatrzymamy się na Azorach oraz zaznaczamy 1 z poniższych, dostępnych 3 opcji, która wybieramy w związku z COVID-19.

Opcja 1 po przylocie na Azory: Przedstawiamy negatywny test na COVID-19, który został wykonany w ciągu 72h przed wylotem. Jeśli zostajemy na wyspach 7 dni lub dłużej, mamy obowiązek w 6. dniu po pierwotnym teście wykonać na miejscu dodatkowy test – jest ona na koszt rządu Azorów.
Opcja 2 po przylocie na Azory: Przebadany się na obecność SARS-CoV-2 zaraz po przylocie i udamy się na izolację profilaktyczną, aż do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu. Test taki też jest na koszt rządu Azorów. N
Opcja 3 po przylocie na Azory: Wrócimy do miejsca, z którego wylecieliśmy lub opuścimy terytorium Azorów.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Więcej aktualnych informacji na temat zasad podróżowania na Azory obecnie znajdziecie na stronie Mileny – www.milenadabrowska.com, gdzie dokładnie są wyjaśnione wszystkie niejasności oraz podane informacji dla wszystkich osób, które w wakacje 2020 wybierają się na zwiedzanie Azorów.

Aktualne statystyki odnośnie COVID-19 w Portugalii. Na przestrzeni ostatnich kilku dni liczba nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa w Portugalii utrzymywała się na podobnym poziomie z lekką tendencją malejącą – 15.07.2020 zanotowano 475 nowych potwierdzeń, 16.07.2020 339 nowych przypadków, 17.07.2020 to 312 nowych przypadków, a 18.07.2020 to 313 nowych zachorowań. Jest to pozytywny prognostyk odnośnie aktualnej sytuacji w Portugalii.

Portugalia Azory COVID-19 Koronawirus Aktualna Sytuacja Lipiec 2020 podróżowanie czy jest bezpiecznie czy można lecieć jak dolecieć do Portugalii Lizbona Porto Polski Przewodnik

Łącznie do tej pory w Portugalii, od początku pandemii koronawirusa, odnotowano 48 390 przypadków zachorowań. 1 684 osoby zmarły, a 33 153 zostały wyleczone. Łącznie do tej pory przeprowadzono 1 413 519 testów na COVID-19. Źródło: www.dgs.pt >>>


 • 14 LIPCA 2020 | Zakaz lotów bezpośrednich Portugalia – Polska przedłużony do 28 lipca 2020

Pojawiło się nowe rozporządzenie Rady Ministrów RP, które przedłużyło zakaz lotów bezpośrednich z Portugalii do Polski. Pełną treść najnowszego rozporządzenia można znaleźć w Dzienniku Ustaw RP lub na grafice poniżej.

Zakaz lotów Portugalia Polska 14 lipca 2020 Polski Przewodnik po Lizbonie

Jak się obecnie zatem przylecieć do Portugalii z Polski? Najlepiej jest to zrobić z przesiadką w jednym z europejskich krajów. Najpopularniejsze są w tym temacie Niemcy – z Frankfurtu, Berlina lub Monachium jest bardzo dużo lotów do Portugalii, a do tych miast też bez trudu można dolecieć z Polski. Linie lotnicze oferujące połączenia na tych trasach to Lufthansa, Wizz Air, easy Jet oraz Ryanair


 • 13 LIPCA 2020 | Obecna sytuacja na Maderze, Azorach, Algarve i reszcie Portugalii + wyniki II tury wyborów prezydenckich z komisji w Portugalii

Nowy przypadek koronawirusa na Maderze. Jak donoszą władze Madery – na wyspie zanotowano 1 nowy przypadek osoby zarażonej koronawirusem w ostatni weekend. Osoba ta je jest pod obserwacją i przebywa na izolacji. Osoba zarażona została zdiagnozowana na lotnisku na Maderze. Obecnie na Maderze jest 5 aktywnych przypadków koronawirusa. Z 98 przypadków łącznie 93 osoby w pełni wyzdrowiały. Źródło: www.jm-madeira.pt >>>.

Madera Azory Algarve Portugalia Madeira Algarwe Południowa Portugal koronawirus COVID19 wyniki analizy aktualna sytuacja update polski przewodnik Portugalia

Azory. Władze Azorów podają, że w ostatni weekend przeprowadzono na Azorach 989 testów na koronawirusa. Żaden z testów nie pokazał wyniku pozytywnego. Trzeba jednak pamiętać, że przed weekendem na Azorach, na wyspie Terceira zanotowano 1 nowy przypadek koronawirusa – po prawie 23 dniach bez żadnych nowych przypadków. Osoba zarażona została podania odpowiedniej opiece. Źródło: www.dn.pt >>>.

O aktualnych zasadach podróżowania na Maderę i Azory oraz procedurach, które należy przejść po przylocie piszemy dokładnie w aktualizacji z dnia 6 lipca 2020. Wystarczy zjechać na dół i znaleźć odpowiednią datę.

Madera Azory Algarve Portugalia Madeira Algarwe Południowa Portugal koronawirus COVID19 wyniki analizy aktualna sytuacja update polski przewodnik Portugalia

Algarve. Na ulice miast i miasteczek Algarve wyjedzie ponownie specjalny autokar – tzw. Camião da Esperança, który ma promować wiedzę, jak dbać o siebie i zasady higieny w związku z zagrożeniem COVID-19 oraz będzie również przeprowadzał testy na koronawirusa. Autobus Camião da Esperança będzie można spotkać w miastach Algarve między 9 lipca, a 14 sierpnia 2020. Odwiedzi on takie miasta, jak m.in. Portimão, Albufeira, Olhão, Tavira, Lagos i Lagos. Obecnie w regionie Algarve jest 7 aktywnych przypadków koronawirusa. O tym co warto zobaczyć na południu Portugalii piszemy tutaj >>>.

Aktualna sytuacja w Portugalii na temat COVID-19. Od ostatniej soboty w Portugalii zanotowano 291 nowych przypadków zarażenie koronawirusem. Ponad 3/4 wszystkich nowych przypadków było w regionie Lizbony i okolic. Łączna liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Portugalii od początku pandemii wynosi zatem 46 512 osób. Ostatnia doba przyniosła też 6 nowych ofiar podnosząc liczbę zmarłych do 1 660. Źródło: www.dgs.pt >>>.

Madera Azory Algarve Portugalia Madeira Algarwe Południowa Portugal koronawirus COVID19 wyniki analizy aktualna sytuacja update polski przewodnik Portugalia

Wyniki wyborów w Portugalii. Jak głosowała Polonia w Portugalii w czasie II tury wyborów prezydenckich w Polsce? Komisja wyborcza nr 108, które mieściła się w Lizbonie podała oficjalne wyniki wyborów z komisji: Andrzej Duda – 88 głosów, Rafał Trzaskowski – 1033 głosów. Więcej na profilu Ambasady RP w Lizbonie >>>.


 • 11 LIPCA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii + tańsze bilety do części atrakcji w Lizbonie + ograniczenie w lotach z Portugalii do Belgii

Dzisiejsze zestawienie zaczniemy od przejrzenie aktualnych statystyki dotyczących COVID-19 w Portugalii. Jak podaje raport Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia w Portugalii (Direção-Geral da Saúde; www.dgs.pt) w ciągu ostatnich 24h w Portugalii zanotowano 402 nowe, potwierdzone przypadki osób z koronawirusem. W ciągu 24h jest to wzrost na poziomie 0,88%. 342 osoby pochodzą z regionu Lizbony i doliny Tejo (Lisboa e Vale do Tejo).

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Informacje Ograniczenia w Lotach Restrykcje Loty z Lizbony do Brukseli Statystyki Liczby Nakazy Kwarantanna Testy 10 lipca 2020

Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii zanotowano zatem łącznie 45 679 przypadków koronawirusa. W ujęciu regionalnym wygląda to następująco (dane od początku pandemii): Lizbona i Dolina Tejo 21 926; region Północ 18 001, region Centrum 4 254, Algarve 688, Alentejo 562, Azory 153, Madera 95.

Ostatnie 24h przyniosły 2 nowe ofiary (osoby starsze pochodzące z centralnej Portugalii), co daje wzrost dobowy na poziomie 0,12%, a łączna liczba ofiar COVID-19 w Portugalii wynosi obecne 1 646. Obecnie 471 osób jest hospitalizowanych z powodu koronawirusa w Portugalii, z czego 66 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Najwięcej ofiar koronawirusa w Portugalii jest wśród osób z przedziału wiekowego powyżej 80 lat (1 104), między 70-79 lat (315) i między 60-69 lat (148). Łączna liczba osób, które wyzdrowiały wynosi obecnie 30 350, a w ciągu ostatnich 24h 301 osoby zwyciężyły wirusa.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Informacje Ograniczenia w Lotach Restrykcje Loty z Lizbony do Brukseli Statystyki Liczby Nakazy Kwarantanna Testy 10 lipca 2020

Władze Lizbony zdecydowanie odrzuciły pomysł wystosowany przez partię Centrum Demokratyczne i Społeczne – Partia Ludowa (CDS–PP), by wprowadzić obowiązkowe testy dla każdego na koronawirusa dla pasażerów, którzy przybywają do Portugalii kontynentalnej. Obecnie przybywając do Portugalii kontynentalnej nie ma zatem obowiązku przeprowadzania / okazywania testów na koronawirusa, ani też obowiązku kwarantanny. Wyjątkiem są tutaj niektóre kraje (jak np. USA, kraje portugalskojęzyczna – piszemy o nich we wcześniejszej aktualizację, a pełną listę krajów można sprawdzić na stronie www.iatatravelcentre.com >>>. Na liście tej nie ma Polski!).

Tańsze / darmowe bilety wstępu do części atrakcji turystycznych w Lizbonie. W lipcu 2020 niektóre atrakcje w Lizbonie ogłosiły, że obniżają ceny biletów wstępu, by zachęcić turystów do wizyty. Na przykład oceanarium w Lizbonie obniżyło cenę biletów dla osób do 18. roku życia – osoby takie za bilet do oceanarium zapłacą tylko 5 € do końca lipca 2020. Mieszczące się w Belem muzeum sztuki współczenej – Muzeum Kolekcji Berardo (Museu Coleção Berardo), aż do końca lipca 2020 ma darmowy wstęp dla wszystkich we wszystkie dni tygodnia (normalnie jest tylko w soboty). Jest to połączone z celebracją 13. rocznicą istnienia muzeum.

Portugalia Koronawirus Aktualna Sytuacja Informacje Ograniczenia w Lotach Restrykcje Loty z Lizbony do Brukseli Statystyki Liczby Nakazy Kwarantanna Testy 10 lipca 2020

Władze Belgii dały “zielone światło” dla lotów z Portugalii. Osoby przylatujące z Portugalii do Belgii nie będą musiały okazywać ważnych testów na koronawirusa lub przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Wyjątkiem są jedynie osoby, które mieszkają w Obszarze Metropilalny Lizbony. Nie podano jedno, w jaki sposób będzie weryfikowane, czy ktoś przylatujący lotem z Lizbony do Belgii przebywał w tym obszarze podczas pobytu w Portugalii. Źródło: dn.pt >>>.


 • 8 LIPCA 2020 | Ograniczenia w podróżach do Portugalii z USA i krajów portugalskojęzycznych

Władze Portugalii podjęły decyzje o wprowadzeniu ograniczeń dla podróżujących drogą lotniczą z takich krajów, jak: Stany Zjednoczone Ameryki oraz kraje portugalskojęzyczne (Angola, Mozambik, Gwinea Bissau, Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Brazylia). Osoby przylatujące do Portugalii z tych krajów będą musiały na lotnisku w Portugalii przedstawić dowód negatywnego testu PCR dla COVID-19, przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed ich odlotem. Jeżeli pasażerowie przylecą bez dowodu negatywnego testu PCR, zostaną poddani testowi PCR na koronawirusa na własny koszt. Szczegóły w nowych ograniczeniach dostępne są na stronie: www.iatatravelcentre.com >>>.

USA Angola Angola Mozambik Gwinea Bissau Wyspy Zielonego Przylądka Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Brazylia a loty do Portugalii Lipiec 2020 Koronawirusa Informacje

Jak obecnie wyglądają procedury na lotnisku po przylocie do Portugalii kontynentalnej? Po przybyciu na lotniska w Lizbonie, Porto, Faro i Beja wszyscy pasażerowie muszą przejść przez skanowanie temperatury wykonane metodą podczerwieni (przejście po prostu przez specjalną bramkę). A co gdy mamy temperaturę? Gdy zostaną wykryci z gorączką, zostaną poddani drugiemu skanowi temperatury. Jeżeli ocena sytuacji to uzasadnia, będą one przedmiotem testu dla COVID-19 i osoby takie będą mogły opuścić port lotniczy po podaniu swoich danych kontaktowych. Osoby takie będą musiały pozostać zamknięte w miejscu przeznaczenia, dopóki nie otrzymają negatywnego wyniku testu PCR, zgodnie z wytycznymi Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (www.dgs.pt, odpowiednik Ministerstwa Zdrowia w Portugalii).

Polskie media o Portugalii obecnie. Ewa Waligórska z Toursimo de Portugal (oficjalnej organizacji turystycznej Portugalii) wypowiedziała się dla mediów w Polsce. – Codziennie odzywa się do nas wiele osób, które błędnie interpretują wiadomości i uważają, że Portugalia nie przyjmuje Polaków, jest zamknięta etc. A to wyłącznie decyzja polskiego rządu o zakazie bezpośrednich lotów – wyjaśnia Waligórska. Ostatnio uznano za niezbędne zastosowanie specjalnych zasad na obrzeżach Lizbony, takie jak zamknięcie niektórych obiektów handlowych o godz. 20 i zakaz zgromadzeń grup większych niż 10 osób – dodaje Ewa Waligórska. Jednak hotele, restauracje, supermarkety i hipermarkety, służba zdrowia, stacje benzynowe i obiekty sportowe zachowują normalne godziny otwarcia. To samo dotyczy wszystkich muzeów, obiektów kultury itp. Nie ma również ograniczeń w przemieszczaniu się mieszkańców lub turystów, a cały transport jest w pełni sprawny. W Lizbonie nie ma nakazu izolacji ani kwarantanny. Cały tekst do przeczytania jest np. na portalu wp.pl: Wakacje 2020. Urlop w Portugalii jest możliwy >>>

USA Angola Angola Mozambik Gwinea Bissau Wyspy Zielonego Przylądka Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Brazylia a loty do Portugalii Lipiec 2020 Koronawirusa Informacje

Donosi o tym samym również portal Fly4Free (www.fly4free.pl), który również opublikował ostatnio informację o promocji na tanie loty na południe Portugalii pod koniec wakacji 2020. Czytaj więcej: Zakończenie wakacji w Algarve za 860 PLN. Loty z Warszawy i 7 noclegów niedaleko plaży >>>.

Obecna sytuacja w Portugalii odnośnie koronawirusa: Ostatnie 24h przyniosły w Portugalii 287 nowych przypadków potwierdzonych osób z koronawirusem. Na Maderze jest obecnie 5 aktywnych przypadków koronawirusa, a wszystkie one są pod opieką i monitoringiem. Na Azorach jest 6 aktywnych przypadków COVID-19 – 4 na wyspie Sao Miguel, 1 na Terceirze i 1 na wyspie Flores.

Łącznie od początku pandemii koronawirusa w Portugalii zanotowano 44 416 przypadków z COVID-19. 29 445 osób wyzdrowiało. 1 629 zmarło. Liczba przeprowadzonych testów to 1 271 425.


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>


 • 6 LIPCA 2020 | Aktualne zasady wjazdu na Madery i Azory w Portugalii + statystyki ostatnich kilku dni w Portugalii

Wielu z Was pyta obecnie o zasady podróżowania na Maderę i Azory po tym, kiedy te portugalskie archipelagi wysp otworzyły się ponownie na turystykę. Specjalnie czekaliśmy z podaniem aktualnych informacji, jak podróżować obecnie na Azory i Maderę, by sprawdzić, jak to działa już w praktyce.

Aktualne zasady podróżowania na Maderę, tj. od 1 lipca 2020: Władze Madery, jak zapowiadały, zniosły nakaz obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich osób przylatujących na Maderę, jak i Porto Santo. Od 1 lipca 2020 jest obowiązek okazania negatywnego, ważnego (wykonanego na mniej, niż 72h przed przybyciem na wyspę) testu na koronawirusa. Dodatkowo przed podróżą należy wypełnić specjalny formularz zdrowia dostępny na stronie madeirasafe.com >>>. Najpierw należy się zarejestrować, a następnie podążać według instrukcji. 

Madera Azory Portugalia Lipiec 2020 COVID-19 Koronawirusa Aktualne Zasady Podróżowania Lotów Podróży Nakazy Informacje Sytuacja Czy można podróżować testy po przylocie

Po przybyciu na Maderę lub Porto Santo wszyscy pasażerowie muszą również przejść przez bramkę termiczną wykonującą pomiar temperatury. Jeśli wszystko jest ok, tzn. mamy negatywny, ważny wynik testu, wypełniliśmy formularz i pomiar temperatury jest poprawny, to możemy zwiedzać Maderę i wypoczywać na niej.

Co jeśli jednak nie mamy ważnego testu na SARS-CoV-2? Wtedy taki test zostanie wykonany na lotnisku, a na jego wyniki czekamy do 12h. W tym czasie musimy pozostać w izolacji. Jak podaja nasi przyjaciele z Dragon Tree Travel (www.dragontreetravel.com >>>, którzy mieszkają na Maderze i są specjalistami od tego kierunku) testy są wykonywane na koszt rządu Madery. Dodatkowo bezpłatnie testu na koronawirusa można wykonać w Portugalii kontynentalnej, w certyfikowanych laboratoriach w Lizbonie. Należy się jednak wtedy wcześniej zarejestrować. Lista miejsca, gdzie w Lizbonie można wykonać bezpłatne testy na COVID-19 oraz szczegóły rejestracji są dostępne tutaj: www.visitmadeira.pt >>>. Przed podróżą na Maderę polecamy również odwiedzić stronę covidmadeira.pt >>>, na której są opisane wszystkie aktualne zasady. Strona ta ma również polską wersję językową.

Madera Azory Portugalia Lipiec 2020 COVID-19 Koronawirusa Aktualne Zasady Podróżowania Lotów Podróży Nakazy Informacje Sytuacja Czy można podróżować testy po przylocie

Jakie restrykcje obowiązują aktualnie po przylocie na Azory? Do 15 lipca 2020 roku na wyspach Terceira, Sao Miguel, Santa Maria, Faial i Pico został przedłużony stan klęski żywiołowej, a na Flores, Corvo, Graciosa i Sao Jorge stan alarmowy. Po przylocie na Azory obecnie należy wypełnić specjalna deklarację zdrowia, a na niej wybrać 1 z 3 dostępnych opcji:

  • Opcja 1: Przedstawić negatywny wynik testu na koronawirus przeprowadzony metodą RT-PCR w ciągu 72h przed przybyciem na Azory. Jeśli zostajemy 7 dni lub dłużej, to w 6. dniu mamy obowiązek wykonać dodatkowy test (jest on na koszt władz Azorów).
  • Opcja 2: Wykonać test na koronawirusa zaraz po przylocie, a do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu udać się na izolację do hotelu / apartamentu.
  • Opcja 3: . Wrócić do miejsca, z którego się przylecieliśmy lub opuścić terytorium Azorów.

Dokładnie o wszystkich restrykcjach na Azorach związanych z podróżowaniem obecnie pisze na swoje stronie Milena Dąbrowska, która mieszka na Terceirze: www.milenadabrowska.com >>>. Znajdziecie na tej stronie szczegółowe wyjaśnienie przedstawionych wyżej informacji. Przed podróżą na Azory zachęcamy również do odwiedzenie strony www.covid19.azores.gov.pt >>>, gdzie są dostępne wszystkie aktualne zalecenia rządu Azorów, restrykcje i nakazy.

Madera Azory Portugalia Lipiec 2020 COVID-19 Koronawirusa Aktualne Zasady Podróżowania Lotów Podróży Nakazy Informacje Sytuacja Czy można podróżować testy po przylocie

Obecna sytuacja w Portugalii kontynentalnej, w tym szczególnie w Lizbonie: Od początku pandemii COVID-19 w Portugalii łącznie zanotowano 43 897 przypadków potwierdzonych przypadków. W ciągu ostatnich 24h w Portugalii potwierdzono 328 nowych zachorowań. W skali ostatnich 5 dni liczba nowych zachorowań w ujęciu dziennym nieznacznie zmalała. Za większość nowych przypadków jest odpowiedzialny region Lizbony i doliny Tejo, gdzie w ciągu ostatniej doby zanotowano 254 nowe przypadki z 328.

Liczba pacjentów hospitalizowanych w Portugalii z powodu koronawirusa wynosi obecnie 504, z czego 73 osoby są na intensywnej terapii. Do tej pory w Portugalii łącznie wyzdrowiało 29 017 osób, a liczba przeprowadzonych testów wynosi 1 205 593. Najnowszy raport portugalskiej Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia omawiający szczegółowo statystyki w Portugalii odnośnie COVID-19 można znaleźć tutaj >>>.


 • 1 LIPCA 2020 | Otwarcie / zamknięcie granic Portugalii + zakaz lotów do Polski

Z dniem 1 lipca 2020 weszły w życie nowe postanowienia rządu Portugalii regulujące kwestie przekraczania granic powietrznych, morskich oraz lądowych Portugalii. Dodatkowo 1 lipca 2020 weszło w życie rozporządzenie rządu Polski w sprawie lotów z Portugalii do Polski. Jakie granice są zatem otwarte, a jakie zamknięte, jeśli chodzi o podróżowanie do Portugalii kontynentalnej?

GRANICA LĄDOWE PORTUGALII: Od 1 lipca 2020 granica lądowa między Portugalią, a Hiszpanią jest w pełni otwarta i można ją bez żadnych obostrzeń przekraczać. Co to znaczy? Że można na przykład przyjechać z Hiszpanii do Portugalii samochodem, również w celach turystycznych. Źródło: www.safecommunitiesportugal.com >>> .

GRANICE MORSKIE PORTUGALII: Rząd Portugalii przedłużył do 15 lipca 2020, do godz. 23.59, zakaz schodzenia na ląd pasażerów statków przypływających do portów portugalskich. Co to oznacza? Jeśli przypłyniemy do Portugalii na statkach, np. na wycieczkowcach, to nie będziemy mogli zejść na ląd w Portugalii. Źródło: Diário da República >>>.

GRANICE POWIETRZNE PORTUGALII: Rząd Portugalii zezwala na loty do wszystkich państw członkowskich UE, państw należących do Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii. Dodatkowo możliwe są loty do / z Stanów Zjednoczonych, krajów portugalskojęzycznych oraz Brazylii (loty do Sao Paulo oraz Rio de Janeiro tylko). Co ważne w kontekście Polski: rząd Portugalii nie zabrania lotów na trasie Portugalia – Polska, ani w żaden sposób nie ogranicza obywatelom Polski możliwości wjazdu na terytorium Portugalii. Źródło: Serviço de Estrangeiros e Fronteiras >>>.

ZAKAZ LOTÓW Z PORTUGALII DO POLSKI: 30 czerwca 2020 wieczorem Rada Ministrów rządu polskiego opublikowała przedłużenie zakazu lotów bezpośrednich, cywilnych z Portugalii do Polski. Zakaz ten obowiązuje do 14 lipca 2020. Co to oznacza? Mimo, że rozporządzenie tak dokładnie to zakazuje lotów bezpośrednich z Portugalii do Polski, to skutkuje jednak ono tym, że również loty bezpośrednie z Polski do Portugalii są w tym momencie zawieszone. Żaden przewoźnik nie lata na tej trasie tylko w jednym kierunku. Źródło: Dziennik Ustaw RP, rozporządzenie “Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym” (pozycja 1160) >>>

Jak się obecnie zatem przylecieć do Portugalii z Polski? Najlepiej jest to zrobić z przesiadką w jednym z europejskich krajów. Najpopularniejsze są w tym temacie Niemcy – z Frankfurtu, Berlina lub Monachium jest bardzo dużo lotów do Portugalii, a do tych miast też bez trudu można dolecieć z Polski. Linie lotnicze oferujące połączenia na tych trasach to Lufthansa, Wizz Air, easy Jet oraz Ryanair

Polska - Portugalia Nowy Zakaz Lotów Bezpośrednich Lipiec 2020 Statystyki koronawirus w Portugalii Liczby Porównanie Granice Lądowe Morskie Powietrzne Lizbona Porto Przekraczanie

Aktualne statystki w Portugalii: W ciągu ostatnich 24h w Portugalii zanotowano 229 nowych przypadków COVID-19. Liczba zarażonych wynosi zatem w Portugalii od początku pandemii 42 141 osób. Liczba osób, które zmarły to 1 576 (8 nowych ofiar w ciągu ostatnich 24h). Liczba osób, które wyzdrowiały to 27 505. Łączna liczba przeprowadzonych testów w Portugalii na COVID-19 wynosi obecnie 1 190 384. Źródło i dostęp do pełnych statystyk: dgs.pt >>>. W celu porównania statystyk w Portugalii na tle innych krajów zapraszamy do aktualizacji z dnia 29 czerwca 2020 lub na strony Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ze statystyk, którego również korzystamy.


 • 29 CZERWCA 2020 | Portugalia, a inne kraje Europy + wyniki wyborów prezydenckich I tury w Portugalii

Aktualna sytuacja w Portugalii – statystyki. Na dzień dzisiejszy w Portugalii od początku pandemii COVID-19 zanotowano 41 646 potwierdzonych przypadków osób zarażonych koronawirusem. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 457 nowych przypadków, co daje nam wzrost dobowy na poziomie 1,1%.

Obecnie najwięcej nowych przypadków COVID-19 w Portugalii notuje się w regionie Lizbony i doliny Tejo (region administracyjny Lisboa e Vale do Tejo, którego zasięg można zobaczyć na dołączonej poniżej grafice). Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii w regionie tym potwierdzone 18 752 przypadki, a ostatnie 24h przyniosły 391 nowych zarażonych. O czym należy pamiętać i mieć na uwadze? O tym, że zdecydowana większość nowych zarażeń nie dotyczy samej Lizbony, jako miasta, a miast ościennych (Odivelas, Amadora, Sintra, Loures), w których to notuje się obecnie największą liczbę zarażeń. Pamiętajcie o tym czytając, czy to doniesienia polskich mediów o obecnej sytuacji w Portugalii, czy podane w tym tekście informacje. O restrykcjach i ograniczeniach w podróży wprowadzonych w tych miastach piszemy w aktualizacji z dnia 26 czerwca 2020.

Wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP 28 czerwca 2020 Portugalia COVID-19 Portugalia a inne kraje Europy statystyki informacje dla podróżnych i turystów Lizbona Lisbona

Obecnie w Portugalii 458 pacjentów z COVID-19 jest hospitalizowanych, z czego 75 przebywa na intensywnej terapii. Łączne liczba zgonów w Portugalii z powodu koronawirusa wynosi 1 564. Liczba osób, które wyzdrowiały to aktualnie 27 066. Najnowszy raport na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Portugalii można zobaczyć tutaj >>>.

Portugalia, a inne kraje Europy – jak wypada na ich tle Portugalia, jeśli chodzi o statystyki związane z COVID-19? Te porównanie zostało przygotowane na podstawie najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (“Situation Report – 160”, których pochodzi z 28.06.2020, na podstawie danych z 27.06.2020). Cały raport można zobaczyć tutaj >>>.

Wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP 28 czerwca 2020 Portugalia COVID-19 Portugalia a inne kraje Europy statystyki informacje dla podróżnych i turystów Lizbona Lisbona

W Europie najwięcej potwierdzonych przypadków osób zarażonych COVID-19 mają takie kraj jak: Rosja (634 437), Wielka Brytania (310 254), Hiszpania (248 469), Włochy (240 136) i Turcja (195 883). Portugalia notuje 41 189, a Polska 33 714 potwierdzonych przypadków COVID-19 od początku pandemii. W ciągu ostatnich 24h najwięcej nowych przypadków zanotowany takie kraj jak Rosja (6 791), Turcja (1 372), (Ukraina 917), Wielka Brytania (890), Armenia (736). Portugalia ma 323 przypadki, Polska 319, Hiszpania 564, Włochy 175, Niemcy 256. Jeśli chodzi o nowe przypadki śmiertelne to najwięcej nowych ofiar koronawirusa zanotowano w Rosji (104),Wielkiej Brytanii (100), Ukrainie (19), Turcji (17). Portugalia ma 6 nowych ofiar, tyle samo co Polska. Hiszpania to 3 nowe ofiary, Włochy 8, Rumunia 10, a Niemcy 3.

Co do liczby przeprowadzonych testów na koronawirusa, statystyki wyglądają następująco – liczba testów łącznie / liczba testów na 1 mln mieszkańców: Rosja (19 334 442 / 132 487), Wielka Brytania (9 195 132 / 135 453), Niemcy (5 412 655 / 64 603), Włochy (5 314 619 / 87 900), Hiszpania (5 162 909 / 110 425) Polska (1 493 993 / 39 475), Portugalia (1 102 066 / 108 080). Źródło tych danych to worldometers.info >>>.

Wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP 28 czerwca 2020 Portugalia COVID-19 Portugalia a inne kraje Europy statystyki informacje dla podróżnych i turystów Lizbona Lisbona

Zakaz lotów bezpośrednich z Polski do Portugalii. Do 30 czerwca br. obowiązuje jeszcze wprowadzony przez polski rząd zakaz lotów bezpośrednich na trasie Polska – Portugalia. Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie on przedłużony czy nie. Będziemy Was o tym na bieżąco informowali.

Wyniki I tury wyborów prezydenckich – jak głosowała Polonia w Portugalii? Ambasada RP w Lizbonie podała wyniki głosowania w wyborach Prezydenta RP 28 czerwca 2020 r. w obwodzie głosowania nr 108 (Portugalia): Rafał Trzaskowski – 497; Szymon Hołownia – 145; Robert Biedroń – 80; Andrzej Duda – 49; Krzysztof Bosak – 38; Władysław Kosiniak-Kamysz – 7; Waldemar Witkowski – 5; Paweł Tanajno – 2; Marek Jakubiak – 1; Mirosław Piotrowski – 0; Stanisław Żółtek – 0.


 • 26 CZERWCA 2020 | Lizbona walczy zdecydowanie z koronawirusem i wprowadza nowe restrykcje dla części dzielnic – jakie? Czy centrum Lizbony jest nimi objęte?

Rząd Portugalii po raz kolejny zwołał ważne spotkanie w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19 w Portugalii. Po spotkaniu, które odbyło się 25 czerwca 2020, przedstawiciele rządu ogłosili nowe restrykcje dla jeden dzielnicy Lizbony oraz okolicznych miast tworzących Obszar Metropolitalny Lizbony (Área Metropolitana de Lisboa, AML) w związku z utrzymującą się dużą liczbą nowych zachorowań w tym obszarze na koronwirusa. Działania rządu mają być zdecydowaną odpowiedzią w walce z COVID-19, a ich celem jest zmniejszenie transmisji wirusa, która obecnie w obszarze AML jest odpowiedzialna za większość nowych zachorowań w Portugalii.

Jakie są nowe restrykcje w wybranych częściach Obszaru Metropolitalnego Lizbony w stosunku do tych, o których pisaliśmy w dniu 23 czerwca 2020 (poniżej znajdziecie szczegóły)?

 • Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, chyba, że osoby te należą do tej samej rodziny.
 • Zakaz organizacji targów.
 • Zalecenie pozostania w domach i opuszczania ich tylko w sytuacjach, które tego wymagają (praca, zakupy, realizacji potrzeb życiowych).
 • Powyższe nakazy obowiązują tylko do 19 dzielnica Obszaru Metropolitalnego Lizbony. Dzielnice to takie części, jak: miasto Amadora: Alfragide, Águas Livres, Falagueira-Venda Nova, Encosta do Sol, Venteira i Mina de Água. Miasto Odivelas: Odivelas, Pontinha-Famões, Póvoa de Santo Adrião-Olival de Basto i Ramada-Caneças. Miasto Sintra: Agualva-Mira Sintra, Algueirão-Mem Martins, Cacém-S. Marcos, Massamá-Monte Abraão, Queluz-Belas i Rio de Mouro. Miasto Loures: Camarate-Unhos-Apelação i Sacavém-Prior Velho. Miasto Lizbona: dzielnica Santa Clara. Co ważne: w Lizbonie tylko jedna dzielnic jest tym nakazami objęta – Santa Clara, która leży całkowicie poza centrum. Centrum historyczne nie jest objęta powyższymi restrykcjami (poniższymi, czyli wprowadzonymi w dniu 23 czerwca 2020 już tak – czytaj poniżej, jakie dokładnie to obostrzenia).
 • Środki te stanowią uzupełnienie środków zatwierdzonych dla pozostałej części obszaru metropolitalnego.
 • W pożywnych dzielnicach AML zostanie również przedłużony stan klęski żywiołowej do 14 lipca 2020, godz. 23.59.

Portugalia Lizbona Nowe Restrykcja Nakazy Prawo Obostrzenia Koronawirus 2020

Jednocześnie na wczorajszym spotkaniu rząd Portugalii poinformował, że od 1 lipca 2020 na terytorium większości kraju zostaje zakończony stan klęski żywiołowej (estado de calamidade). Źródło wiadomości: Diário de Notícias >>> i Safe Communities Portugal >>>.

Jak obecnie wyglądają statystki w Portugalii jeśli chodzi o COVID-19? Portugalia od początku pandemii COVID-19 zanotowała łącznie 40 415 przypadków zachorowań. W ciągu ostatnich 24h odnotowano 311 nowych przypadków, co daje wzrost dobowy w wysokości 0,77%. Ostatnie 24h przyniosły 6 nowych ofiar – wzrost dobowy w takim przypadku wynosi 0,39. Łącznie od początku pandemii w Portugalii na koronawirusa zmarło zatem 1 549 osób. Łączna liczba osób, które wyzdrowiały wynosi obecnie 26 382. O tym, jak wyglądają statystki Portugalii na tle innych krajów Europy napiszemy dokładnie w kolejnej aktualizacji.


 • 23 CZERWCA 2020 | Nowe obostrzenia dla miast Lizbona, Sintra, Amadora, Loures i Odivelas

Portugalia w ciągu ostatnich 24h zanotowała 259 nowych przypadków zachorowań na COVID-19, z czego większość została odnotowana w regionie Lizbony. Sytuacja taka utrzymuje się już od kilku dni. W związku z tym rząd Portugalii postanowił wprowadzić nowe obostrzenia dla regionu Lizbony, które weszły w życie dzisiaj o godz. 00.00. Nowe obostrzenia to:

  • Zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, chyba, że należą do tej samej rodziny.
  • Lokale komercyjne muszą być zamykane o godz. 20.00. Wyjątkiem są restauracje, które mogą serwować posiłki dłużej lub zapewniać dostawy jedzenie na wynos.
  • Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i spożywania alkoholu na wolnym powietrzu, poza ogródkami należącymi do restauracji i barów.
  • W miastach takich jak Lizbona, Sintra, Amadora, Loures i Odivelas przedłużono stan klęski żywiołowej (estado de calamidade).
Lizbona Portugalia Nowe Obostrzenia 23 czerwca 2020 Odivelas Sintra Loures Amadora Restrykcje
Najnowsze statystki DGS odnośnie koronawirusa w Portugalii.

  • Policja będzie miała za zadanie lepiej kontrolować, czy są przestrzegane reguły walki z pandemią koronawirusa. Nie ma jednak jeszcze szczegółów w tej sprawie, co to dokładnie znaczy. Zostaną one ogłoszone w najbliższy czwartek.
  • Wzmocnienie kontroli liczby klientów/pracowników i wytycznych dot. poruszania się w centrach handlowych i sektorze budownictwa
  • WAŻNE: Zasady te dotyczą tylko regionu Lizbony (Lisbona i otaczające miasta), nie całej Portugalii! W Portugalii kontynentalnej nie przywrócono również obowiązku kwarantanny po przylocie lub obowiązku robienia / okazywania ważnych testów na koronawirusa.
  • Źródło: Diário de Notícias >>>

Nowe reguły mają pomóc obniżyć liczbę nowych przypadków COVID-19 w Portugalii, szczególnie w regionie Lizbonie. Premier Portugalii Antonio Costa podkreśla również w swoich wypowiedziach, że Lizbona nie zostanie objęte kordonem sanitarnym, jak donoszą niektóre media w Portugalii.


 • 22 CZERWCA 2020 | Przypadki koronawirusa w Fatimie + statystyki o Portugalii na tle innych krajów Europy

Jak podaje Sanktuarium w Fatimie: 16 osób pracowników sanktuarium zostało zarażonych koronawirusem w minionym tygodniu. Osoby zarażone to członkowie chóru sanktuarium. Sanktuarium podkreśla, że osoby te nie miały kontaktu z pielgrzymami przebywającymi w Fatimie. Do zarażenie prawdopodobnie doszło w miniony piątek. “W sobotę przeprowadzono 244 testy, co dało 16 pozytywnych przypadków i 228 negatywnych przypadków – można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez Sanktuarium w Fatimie. Źródło (po portugalsku): jm-madeira.pt >>>. Osoby zarażone zostały podane odpowiedniej opiece, a ich zarażenie nie wpływa na funkcjonowanie i zwiedzanie Fatimy. 

Fatima 2020 Koronawirus COVID-19 Portugalia Sanktuarium w Fatimie Informacje Statystyki Zarażenie Podróżowanie Dane

Portugalia, a inne kraje Europy i pandemia koronawirusa – statystyki. Agencja Lusa (Agência de Notícias de Portugal; lusa.pt) przygotowała raporty bazujące na danych przedstawianych przez oficjalne instytucje poszczególnych krajów oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control; hecdc.europa.eu). Portugalia plasuje się w nich następująco na tle innych kraj Europy, jeśli chodzi o statystyki związane z koronawirusem

Między 14, a 20 czerwca Portugalia zanotowała 2 378 nowych przypadków zarażenie koronawirusem. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii zanotowano 8 823 nowe przypadki, w Szwecji 6 359, Francji 3 280, Niemczech 3 113, Włoszech 2 026, Hiszpanii 2 333. Na 100 tysięcy mieszkańców w Portugalii zanotowano w tym czasie 23,2 przypadki koronawirusa. Jest to powyżej limitu 20 przypadków na każde 100 tysięcy mieszkańców, który to limit cześć państw wprowadziła, jeśli chodzi o obostrzenia związane z wjazdem obywateli danego kraju. Obywatele Portugalii na dzień dzisiejszy są objęcie restrykcjami, jeśli chodzi o wjazdy do takich krajów, jak Austria, Bułgaria, Cypr, Dania, Słowacja, Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa, Czechy.

Fatima 2020 Koronawirus COVID-19 Portugalia Sanktuarium w Fatimie Informacje Statystyki Zarażenie Podróżowanie Dane
Dane z najnowszego (22.06.2020) raportu WHO

Łączna liczba przypadków koronawirusa w Portugalii na minioną sobotę wynosiła 38 841. Plasuje to Portugalię na 9. pozycji w 10 krajów z największą liczbą zarażonych. Na liście tej przoduje Wielka Brytania z liczbą 303 110 osób zarażonych. Od początku pandemii koronawirusa stosunek liczby zachorowań na COVID-19 na każde 100 tysięcy mieszkańców w Portugalii wynosi obecnie 378,94. Jest on niższy, niż w Szwecji (550,52), Belgii (530,21), Irlandii (523,18), Hiszpanii (519,73), Wielkiej Brytanii (456,28) lub Włoszech (394,82).

W ostatnich dniach w europejskiej prasie pojawiło się kilka tekstów krytykujących Portugalię w ostatnich dniach za niskie efekty walki z pandemią koronawirusa. Minister Zdrowia Portugalii – Marta Temido, przyznała w miniony piątek, że kraj ma trudności z przerwaniem łańcucha nowych transmisji koronawirusa, jednak podkreśliła, że zwiększona liczba zachorowań w Portugalii jest związana ze znacznie większą liczbą przeprowadzanych obecnie testów na koronawirusa wśród obywateli Portugalii. Źródło >>>.

Fatima 2020 Koronawirus COVID-19 Portugalia Sanktuarium w Fatimie Informacje Statystyki Zarażenie Podróżowanie Dane
Grafika przygotowania przez DGS – dane z 21.06.2020

Obecnie najwięcej nowych przypadków koronawirusa odnotowuje się w Lizbonie i okolicznych miastach (Sintra, Odivelas, Amadora, Loures). Premier Portugalii Antonio Costa ma spotkać się z prezydentami tych miast i na wspólnym spotkaniu mają zostać omówione kwestie ograniczenia nowych przypadków oraz walki z koronawirusem w regionie Lizbonie. Źródło: publico.pt >>>. Będziemy Was na bieżąco informowali o decyzjach władz Portugalii w sprawie regionu Lizbony i nowych obostrzeniach, jeśli takowe się pojawią i zostaną potwierdzone oficjalnie.


 • 20 CZERWCA 2020 | Loty do Portugalii przez Niemcy + aktualna sytuacja w Portugalii + finał Ligi Mistrzów 2020 w Lizbonie

Informacja, o zawieszeniu lotów bezpośrednich na trasie Polska – Portugalia wzbudziła wiele pytań i wątpliwości. Piszemy o niej w aktualizacji z dnia 17 czerwca 2020. 

Pamiętajmy, że nie odbywają się tylko loty bezpośrednie między Polska, a Portugalią, a zawieszenie te jest ważne do 30 czerwca 2020. Czy zakaz lotów między Polska, a Portugalią zostanie przedłużony? Tego jeszcze nie wiadomo. 

Portugalia Finał Ligi Mistrzów 2020 Loty Lufthansa z Polski do Portugalii Lizbona Koronawirus

Jak zatem obecnie można dostać się z Polski do Portugalii drogą lotniczą? Bez trudu możemy się dostać do Portugalii samolotem z Polski z przesiadką w jednym z europejskich krajów. Bardzo popularną w ostatnich dniach opcją jest lot Lufthansą, która oferuje wylot z wielu polskich lotnisk do Monachium lub Frankfurtu, a dalej do Lizbony. Jak zapewniają zarówno Ambasady Polski i Portugalii oraz pasażerowie, którzy mieli okazję już lecieć w ten sposób (ich relacje można znaleźć na internetowych grupach oraz forach podróżniczych) takie połączenie lotnicze odbywa się bez problemów i Polacy bez żadnych trudów, czy komplikacji, są wpuszczani do Portugalii.

Aktualne promocje i ceny biletów lotniczych Lufthansy można sprawdzić na stronie: lufhtafsa.com >>>. Ceny za bilet w dwie strony rozpoczynają się normalnie od cen 200-250 €, chyba, że skorzystamy z dostępnych promocji lub bonów zniżkowych (jeśli takie mamy).

Portugalia Finał Ligi Mistrzów 2020 Loty Lufthansa z Polski do Portugalii Lizbona Koronawirus

A jak obecnie wyglądają statystki w Portugalii, jeśli chodzi o COVID-19? Opierając się na danych Direcção-Geral de Saúde (odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia): w ciągu ostatnich 24h zanotowano w Portugalii 375 nowych przypadków koronawirusa. Daje nam to wzrost dobowy na wysokości 1%. Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii odnotowano zatem łącznie 38 464 przypadki zachorowań na COVID-19.

Liczba osób hospitalizowanych wynosi obecnie 422, z czego 67 przebywa na intensywnej terapii. W ciągu ostatniej doby nieznacznie wzrosła liczba osób hospitalizowanych z 416 na 422. Ostatnie 24h przyniosły również 3 nowy ofiary, co daje łącznie liczbę 1 527 ofiar COVID-19 w Portugalii od początku pandemii. Łączna liczba osób, które wyzdrowiały wynosi aktualnie 24 477 osób.

Portugalia Finał Ligi Mistrzów 2020 Loty Lufthansa z Polski do Portugalii Lizbona Koronawirus

Finał Ligi Mistrzów 2020 w Lizbonie. Dobra wiadomość dla wszystkich fanów piłki nożnej. UEFA podała do wiadomości, że tegoroczny finał Ligi Mistrzów oraz mistrzowski turniej najlepszych 8 drużyn klubowych odbędzie się w Lizbonie. Finał Ligi Mistrzów 2020 zaplanowano na 23 sierpnia 2020, a odbędzie się ona na stadionie klubu Benfica Lizbona. Turniej finałowy potrwa od 12 sierpnia 2020. Więcej o tym piszemy w tekście: Finał Ligi Mistrzów 2020 w Lizbonie >>>, gdzie podajemy wszystkie szczegółowe informacje na temat decyzji UEFA o organizacji tego prestiżowego wydarzenia właśnie w Portugalii.


 • 17 CZERWCA 2020 | Zakaz lotów z Polski do Portugalii na 2 kolejne tygodnie

Od wczoraj miały być możliwe loty poza Polskę do wszystkich krajów UE i należących do strefy Schengen. W ostatniej chwili dosłownie jednak rząd Polski zmienił swoją decyzję. Wykluczone zostały takie kraje, jak Portugalia, Szwecja i Wielka Brytania. Najnowsze rozporządzenie w datowane jest na 16 czerwca i będzie obowiązywało od 17 do 30 czerwca 2020. Więcej o nowych rozporządzeniach przeczytać można tutaj: rynek-lotniczy.pl >>>.

Co to oznacza w przypadku podróży do Portugalii?

  • Do 30 czerwca 2020 nie ma możliwości, by odbywały się loty bezpośrednie na trasie Polska – Portugalia.
  • Można do Portugalii lecieć z przesiadką w innym kraju europejskim. Gdy polecimy takim lotem to bez trudu zostaniemy wpuszczeni do Portugalii.
  • Pamiętajmy, że Portugalia w żaden sposób nie zakazała wjazdu dla osób z Polski.
  • Nie ma obowiązku okazywania ważnych testów na koronawirus po przylocie do Portugalii lub przechodzenia kwarantanny.

 • 16 CZERWCA 2020 | Nowa zasady podróżowania na Azory + dlaczego w Portugalii nie maję liczby zachorowań?

Jak wygląda obecnie aktualna sytuacja w Portugalii co do liczb związanych z zachorowaniem na koronawirus? W ciągu ostatnich 24h zanotowano 346 nowych przypadków potwierdzonych zachorowań na koronawirusa. W ujęciu dobowym jest to wzrost 0,94%. Zmniejszył się dobowy wzrost liczby zgonów – w ciągu ostatnich 24h zanotowano 3 nowe ofiary. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w Portugalii z powodu COVID-19 wynosi zatem 1 520 osób od początku rejestracji takich przypadków. Dobowy wzrost wynosi obecnie 0,2% (w poprzednim dniu wynosił on 0,33%).

Portugalia nowe zachorowania koronawirus COVID-19 aktualna sytuacja polski przewodnik po Lizbonie podróże do Lizbony Lizbona Portugalii Lisbona Lisbon

Nieznacznie zwiększyła się liczba osób hospitalizowanych w Portugalii. Obecnie w szpitalach portugalskich leczonych jest 431 osób (w dniu poprzednim było 419). Na intensywnej terapii było przebywają obecnie 73 osoby.

Od początku pandemii koronawirusa w Portugalii zanotowano łącznie 37 036 osób przypadków koronawirus. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirus w Portugalii wynosi obecnie 975 737. 22 852 osoby zostały w Portugalii wyleczona z COVID-19.

Jak podkreśla premier Portugalii António Costa – Portugalia jest na 4. miejscu na świecie pod względem liczby przeprowadzonych testów na milion obywateli (niektóre źródło podają, że nawet na 3.miejscu). Portugalia posiada obecnie jednej z najniższych wskaźników potwierdzonych przypadków koronawirusa w stosunku do liczby przeprowadzonych testów na milion mieszkańców. Źródło: publico.pt >>>. W tym samym tekście premier Portugalii wyjaśnia również fakt, dlaczego ostatnimi czasy liczba nowych zachorowań utrzymuje się na podobnym poziomie i tłumaczy zwiększoną liczbę testów.

Portugalia nowe zachorowania koronawirus COVID-19 aktualna sytuacja polski przewodnik po Lizbonie podróże do Lizbony Lizbona Portugalii Lisbona Lisbon

Dlaczego o tym piszemy? Od wczoraj dostajemy informacje o wiadomościach na temat Portugalii, które pojawią się w polskich mediach. Interpretując fakty w nich podane warto opierać się na statystykach, które można odnieść do każdego kraju. Warto o tym pamiętać, gdy czytamy publikowane mediach doniesienia z różnych krajów.

Nowe zasady podróżowania na Azory. Jak donosi Milena Dąbrowską – Polka, która mieszka na Azorach i regularnie pisze o tych wspaniałych wyspach, zmieniły się zasady podróży na Azory w czasach koronawirus. Jak donosi Milena “Na wyniki testu na koronawirusa można czekać w miejscu wybranym przez siebie, a zamiast trzech testów wymagane są tylko dwa testy”. Nowe zasady podróżowania na Azory obowiązują do 1 lipca 2020, godz. 00:00. Przypominamy, że na Azorach nie ma obecnie żadnego przypadku aktywnego koronawirusa, a wszystkie źródła koronawirusa na Azorach uznaje się za wygasłe. Źródło: milenadabrowska.com >>>. Znajdziecie tam wszystkie aktualne informacje dotyczące podróżowania na Azory.

Azory Opinie Portugalia Zwiedzanie Archipelag Azorski Sao Miguel Ponta Delgada Polski Przewodnik po Azorach Co Warto zobaczyć Opinia Relacja Opis

Centra handlowe w Lizbonie. Od wczoraj, tj. 15.06.2020, w Lizbonie ponownie działają centra handlowe i duże galerie zakupowe. Działają w nich wszystkie sklepy i znowu można bez trudu robić zakupy. Należy nosić maseczki ochronę oraz zachować odpowiedni dystans społeczny. W sklepach obowiązują też pewnie ograniczenia – np. nie można przymierzać ubrań. Więcej o zakupach w Lizbonie można przeczytać tutaj: zakupy w Lizbonie >>>.


 • 14 CZERWCA 2020 | Portugalii przedłuża zakaz lotów z / do krajów spoza Unii Europejskiej do końca czerwca 2020

Portugalski rząd podjął decyzję o przedłużeniu zakazu lotów do Portugalii / z Portugalii z krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Zakaz ten obowiązuje od połowy marca 2020, a został on wprowadzony i przedłużony, by zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirus. W stosunku do ustaleń z połowy marca (piszemy o tym w aktualizacji, którą znajdziecie poniżej) nie ma żadnych zmian dotyczących tego zakazu. Loty z jakich krajów są zatem obecnie dozwolone, a jakie zakazane?

Możliwe są loty z krajów Unii Europejskiej oraz krajów strefy Schengen, które nie są członkami UE (Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein, Islandia). Zatem loty z Polski do Portugalii są możliwe i Portugalia przyjmuje obywateli Polski przylatujących do Portugalii bez ograniczeń.

Portugalia Granice dla Polaków koronawirus wakacje w Portugalii 2020 Polski Przewodnik

Mogą odbywać się również loty z krajów takich jak: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki, Wenezuela, Kanada, Republika Południowej Afryki, kraje portugalskojęzyczne. Wyjątkiem jest Brazylia, z której odbywać się mogą loty tylko z Sao Paulo oraz Rio de Janeiro, ze względu na dużą liczbę zachorowań na koronawirus w tym kraju.

Loty z pozostałych krajów świata są zawieszone do końca czerwca, tj. 30 czerwca 2020. O tym, czy decyzja ta zostanie przedłużona, rząd Portugalii poinformuje pod koniec miesiąca. Źródło: portugal.gov.pt >>>.

Jak wygląda sytuacja na lotnisku po przylocie do Portugalii? Po przylocie do Portugalii kontynentalnej na lotnisku trzeba przejść przez specjalną bramkę mierzącą temperaturę. Na lotniskach obowiązuje również obowiązek noszenia maseczek oraz zachowania odpowiedniego dystansu społecznego.

Portugalia Granice dla Polaków koronawirus wakacje w Portugalii 2020 Polski Przewodnik

Aktualnie w Portugalii: W ciągu ostatnich 24h zanotowanie 284 nowe przypadki potwierdzone koronawirusa u mieszkańców Portugalii, co daje nam przyrost procentowy 0,78% w stosunku do dnia poprzedniego. Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirus w Portugalii od początku pandemii wynosi obecnie 36 463 osoby. Zmniejszyła się liczba pacjentów w Portugalii leczonych na intensywnej terapii w szpitalach – obecnie wynosi ona 77, a łącznie w szpitalach jest leczonych 428 osób. Do tej pory w Portugalii wyzdrowiało już z koronawirusa 22 438 osób.


 • 12 CZERWCA 2020 | Granice powietrzne Portugalii otwarte, a granice lądowe z Hiszpanią i granica morska dalej zamknięta + kwarantanna w Portugalii kontynentalnej?

Rząd Polski podał informacje, że od 13 czerwca 2020 zostają otwarte granice Polski, a od 16 czerwca 2020 mogą zostać wznowione loty międzynarodowe z Polski do krajów Unii Europejskiej. W związku z tym pytacie się nas, jak wygląda kwestia przekraczania granic Portugalii, możliwości przylotu i przyjazdu do Portugalii oraz kwestia kwarantanny w Portugalii? Odpowiadając na Wasze pytania:

  • Granice powietrzne Portugalii kontynentalnej są otwarte dla krajów należących do strefy Shengen. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że bez problemu można przylecieć do Portugalii samolotem (również z Polski) i nie będziemy mieli żadnego problemu, by wlecieć do Portugalii, wyjść z lotniska, itp. Dotyczy to wszystkich, również osób, które zamierzają odwiedzić Portugalię w celach wakacyjnych, prywatnych, nie tylko zawodowych.

Portugalia granice powietrzne lądowe morskie COVID-19 przekraczanie aktualne informacje czy Portugalia jest otwarta dla Polaków turystów z Polski aktualne informacje polski przewodnik

  • Jak wygląda kwestia kwarantanny w Portugalii kontynentalnej? Nie ma obowiązku przechodzenia kwarantanny po przybyciu do Portugalii kontynentalnej. Dotyczy to wszystkich podróżnych.
  • Czy w Portugalii kontynentalnej potrzeba po przybyciu pokazać ważne testy na koronawirus? Nie, nie ma takiej potrzeby, ani obowiązku. Przylatując do Portugalii kontynentalnej nie musimy mieć ważnego testu na koronawirus.
  • Czy po powrocie do Polski trzeba przejść kwarantanne? Według informacji podanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 13 czerwca 2020, czyli od dnia, kiedy granice Polski są znowu otwarte, osoby przybywające do Polski (w naszym przypadku wracające z Portugalii) nie muszą odbywać już kwarantanny.

Portugalia granice powietrzne lądowe morskie COVID-19 przekraczanie aktualne informacje czy Portugalia jest otwarta dla Polaków turystów z Polski aktualne informacje polski przewodnik

  • Większość zabytków, atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc, hoteli, restauracji, apartamentów, kawiarnii, itp. normalnie już działa w Portugalii i można z nich skorzystać, dzięki czemu zwiedzanie Portugalii nie stanowi obecnie większego problemu. Podobnie ma się kwestia korzystania z plaż w Portugalii, lasów, plaż rzecznych, parków przyrody. Nie ma również problemów z podróżowaniem po Portugalii.

Ważną sprawą jest przekraczanie granicy lądowej Portugalii, tj. granicy Portugalii i Hiszpanii, gdyż w tym temacie w polskich mediach pojawia się dużo niejasności. Co zatem, gdy chcemy przyjechać do Portugalii (samochodem, autobusem, pociągiem)? Do 30 czerwca 2020 granica lądowa między Portugalią i Hiszpanią pozostaje zamknięte – można ją przekraczać tylko w ściśle określonych przypadkach i określonych miejscach (piszemy o tym dokładnie w aktualizacji z dnia 3 czerwca 2020 – zjedźcie w dół i znajdziecie te informacje). Hiszpania zapowiada otwarcie granic 1 lipca 2020 – całkiem zatem możliwe, że granica lądowa między Portugalią i Hiszpanią pozostanie wtedy otwarta. Na chwilę obecną jednak rząd Portugalii nie wydał jeszcze oficjalnej decyzje w tej sprawie. Gdy taka decyzja zostanie wydana (lub jakakolwiek inna), to poinformujemy Was o tym. Do dnia 15 czerwca 2020 pozostaje zamknięta granica morska Portugalii. Aktualne informacje w tym temacie można znaleźć na oficjalnej stronie rządu Portugalii dedykowanej COVID-19: covid19estamoson.gov.pt >>> oraz sef.pt >>>

Portugalia granice powietrzne lądowe morskie COVID-19 przekraczanie aktualne informacje czy Portugalia jest otwarta dla Polaków turystów z Polski aktualne informacje polski przewodnik

Reasumując zatem aktualne informacje: do Portugalii możemy przylecieć (również w celach turystycznych), jednak na chwilę obecną nie możemy przyjechać (w celach turystycznych) lub przypłynąć. W Portugalii kontynentalnej nie ma obowiązku kwarantanny, ani robienia testów na koronawirusa. Co ważne też: to, że linie lotnicze anulują / zmieniają loty do Portugalii, to jest to związane z polityką danej firmy lotniczej, a nie decyzjami rządu Portugalii w sprawie przekraczania granic. 

A jak obecnie wyglądają statystyki w Portugalii odnośnie koronawirusa? Ostatni dzień przyniósł 310 nowych przypadków zarażeń koronawirusem, co daje ujęciu dobowym przyrost o 0,87%. Zanotowano 7 nowych ofiar śmiertelnych. Na intensywnej terapii przebywa obecnie 415 osób, a liczba ta zmalała w stosunku do dnia poprzedniego. Do tej pory łącznie wyzdrowiało w Portugalii 22 002 osoby. • 10 CZERWCA 2020 | Dzień Portugalii, Luis de Camees i Społeczności Portugalskiej. Dobre promocje na loty do Lizbony

Dzisiaj, tj. 10 czerwca 2020, Portugalia obchodzi ważne święto dla wszystkich Portugalczyków i miłośników Portugalii z całego świata – jest to Dzień Portugalii. Dokładnie święto to nazywa się Dzień Portugalii, Luis de Camoes i Społeczności Portugalskiej (Dia de Portugal, de Camões e das Comunidades Portuguesas). Wiele osób w Portugalii ma dzisiaj dzień wolny zatem. Główne uroczystości w kraju są obchodzę w dzielnicy Belem – w Klasztor Hieronimitów, który dzisiaj jest częściowo z tego powodu niedostępny do zwiedzania.

Dzień Portugalii Luis de Camoes Społeczności Portugalskiej 10 czerwca Portugalia Dia do Portugal

Baseny w Portugalii. Rząd Portugalii wprowadza ostatnie poprawki do regulacji, które będą obowiązywały w Portugalii, jeśli chodzi o zasady funkcjonowania basenów i kąpielisk na terenie całego kraju. Ograniczona będzie pojemność basenów i kąpielisk, między leżakami, parasolami będzie musiał być zachowany odpowiedni odstęp 2-3 metry. Gdy regulacje zostaną potwierdzone, to poinformujemy Was o tym.

A jak obecnie wygląda aktualna sytuacja w Portugalii? W ciągu ostatnich 24h zanotowani 421 nowe przypadki zarażenia koronawirusem na terenie kraju. Daje nam to procentowy wzrost na poziomie 1,2%. Łącznie na udziałach intensywnej terapii w szpitalach przebywa 394 osób. W ciągu ostatniej dobry zmarło 7 nowych osób, a łączna liczba ofiar wirusa w Portugalii od początku pandemii wynosi 1 492.

Dzień Portugalii Luis de Camoes Społeczności Portugalskiej 10 czerwca Portugalia Dia do Portugal

Na stronie lini lotniczych Wizz Air (www.wizzair.com) pojawiły się dobre promocje na loty z Warszawy (lotnisko Chopin) do Lizbony na okres od połowy lipca do końca sierpnia 2020. Bilet za lot w dwie strony kosztuje od 162 zł / osobę. Jest wiele dat dostępnych w tej cenie.


 • 8 CZERWCA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii kontynentalnej, Maderze i Azorach.

Czy można obecnie przylecieć do Portugalii i zaplanować zwiedzanie Lizbony, Porto lub innych miast Portugalii? Często o to pytacie w swoich mailach i wiadomościach. Dokładne odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej, jednak najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać to:

  • Granice powietrzne w Portugalii kontynentalnej są otwarte dla lotów z krajów strefy Schengen (czyli Polski też), wyjątkiem obecnie są jest Hiszpania i Włochy. Bez trudu zatem do Portugalii można przylecieć, również w celach turystycznych.
  • Planując lot z Polski trzeba zwrócić uwagę na kwestie otwarcia granic Polski oraz obowiązek kwarantanny po powrocie do Polski.
  • W Portugalii kontynentalnej, po przylocie, nie ma obowiązku kwarantanny lub okazywania ważnych testów obecność koronawirusa.
  • Osoby podróżujące na Maderę i Azory są objęte restrykcjami. Opisujemy je poniżej.
  • Większość zabytków, atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc dla turystów w Portugalii jest normalnie już otwartych i można je zwiedzać. W pomieszczaniach zamkniętych jest obowiązek noszenia maseczek.

Portugalia kontynentalna i koronawirus. Aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie liczb zachorowań, zgonów i wyzdrowień wygląda następująco: do chwili obecnej portugalska służba zdrowia zanotowała 34 693 potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa. Liczba zgonów w Portugalii od początku pandemii wynosi 1 479. Wyzdrowiało do tej pory 20 995 osób.

Portugalia Zakaz Lotów Koronawirusa Kwarantanna Czerwiec Lipiec 2020 Informacje Polski Przewodnik Azory Madeira Portugal Portugalii Lizbona Porto Lisbona Lisbon

W ujęciu procentowym – w ciągu ostatnich 24h zanotowano wzrost o 1% nowych przypadków zarażeń koronawirusem, co daje nam 342 nowe przypadki. Zmalała liczba zgonów w ujęciu dobowym, bo zmniejszyła się z 0,6% do 0,3%. Zmalała również liczba osób wymagających opieki na intensywnej terapii w szpitalach – obecna liczba pacjentów hospitalizowanych wynosi 398 osób.

Łącznie do tej pory w Portugalii przeprowadzano 873 998 testów na COVID-19. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa w Portugalii zanotowano w regionie Lisboa e Vale do Tejo. Jak zapowiada jednak Minister Zdrowia w Portugalii – Marta Temido, sytuacja jest pod kontrolą i rząd Portugalii podejmuje odpowiednia działania, by monitorować i kontrolować sytuację.

Portugalia Zakaz Lotów Koronawirusa Kwarantanna Czerwiec Lipiec 2020 Informacje Polski Przewodnik Azory Madeira Portugal Portugalii Lizbona Porto Lisbona Lisbon

Jak wygląda aktualna sytuacja na Maderze? Ostatnio nie zanotowano żadnych nowych zachorowań na koronawirusa na Maderze. Obecnie jest już tylko 90 osób z potwierdzonym koronawirusem na Maderze. Są one pod stałą kontrolą i opieką. O tym, jakie ograniczenia obowiązują dla osób, które planują przylot na Maderę w obecnych czasach można dokładnie przeczytać tutaj: visitmadeira.pt >>>.

Azory i koronawirus. Władze Azorów podały, że obecnie na Azorach nie ma już aktywnych przypadków koronawirusa. Ostatnia osoba wyzdrowiała i nie ma obecnie żadnych nowych zachorowań na Azorach. Trzeba jednak pamiętać, że cały czas obowiązują restrykcje dla osób przylatujących na Azory. Więcej o nich przeczytać można tutaj: covid19.azores.gov.pt >>>.

Portugalia Zakaz Lotów Koronawirusa Kwarantanna Czerwiec Lipiec 2020 Informacje Polski Przewodnik Azory Madeira Portugal Portugalii Lizbona Porto Lisbona Lisbon

Kwestia otwarcia granic w Polsce. 7 czerwca 2020 weszło w życie rozporządzenie przedłużające zakaz lotów międzynarodowych z polskich portów lotniczych. Będzie ono obowiązywać do 16 czerwca 2020.

Zakaz nie dotyczy także lotów ratowniczych, z pomocą humanitarną, wykonywanych w związku z bezpieczeństwem kraju oraz lotów wojskowych, policyjnych, celnych. Źródło: tur-info.pl >>>. • 5 CZERWCA 2020 | Rząd zapowiada przedłużenie zamknięcia granicy lądowej między Portugalią i Hiszpanią. Specjalna aplikacja na plaże w Portugalii w czasach COVID-19 już do pobrania + anulowane loty TAP z Polski do Portugalii.

Wczoraj portugalskie media obiegła informacja, że rząd Hiszpanii zamierza otworzyć granice lądowe między Hiszpanią i Francją oraz Hiszpanią i Portugalią w dniu 22.06.2020. Po kilku godzinach informacja ta została zdementowana przez przedstawicieli rządu Hiszpanii. Odniósł się do niej również premier Portugalii – António Costa, który powiedział, że trwają rozmowy ministrów Portugalii i Hiszpanii. Premier Portugalii zapowiedział, że być może granica lądowa między Portugalią, a Hiszpanią pozostanie zamknięta do 30.06.2020. Nie jest to jednak informacja potwierdzona jeszcze na oficjalnych stronach rządu – cały czas trwają rozmowy na ten temat. Źródło: publico.pt >>> (po portugalsku) oraz safecommunitiesportugal.com >>> (po angielsku).

Anulowane loty TAP Czerwiec Lipiec Sierpień 2020 Co Zrobić Polska Portugalia lot Anulacja Hiszpania Przekraczania granic InfoPraia Google Play App Store iPhone informacje

Jeśli chcemy być na bieżąco w kwestii statusu przekraczania granicy lądowej między Portugalią, a Hiszpanią, w tym możliwości przekraczania granicy w celach turystycznych, to najlepiej na bieżąco śledzić strony: sef.pt >>>; visitportugal.com >>> oraz covid19estamoson.gov.pt >>>, na których to są publikowane bieżąco informacje i wytyczne dotyczące przekraczania granicy portugalskiej.

Już jutro, tj. 06.06.2020, rozpoczyna się w Portugalii oficjalnie sezon plażowy. W tym roku korzystanie z plaż w Portugalii będzie wiązało się z pewnymi restrykcjami – piszemy o nich dokładnie w aktualizacji z dnia 26 maja 2020 (wystarczy zjechać w dół strony, by ją odnaleźć). Do pobrania jest już specjalna aplikacja do możliwości monitorowania obłożenia plaż w Portugalii w czasach koronawirusa. Aplikacja nazywa się InfoPraia i jest ona bezpłatna. Można ją pobrać ze stron: play.google.com >>> (dla urządzeń z system Android) oraz apps.apple.com >>> (dla urządzeń z system iOS). Aktualne informacje na możliwości korzystania z plaż można czerpać ze strony Portugalskiej Agencji ds. Środowiska apambiente.pt >>>.

Anulowane loty TAP Czerwiec Lipiec Sierpień 2020 Co Zrobić Polska Portugalia lot Anulacja Hiszpania Przekraczania granic InfoPraia Google Play App Store iPhone informacje

Ostatnimi dniami często informujecie nas, że loty lini lotniczych TAP z Polski (Warszawa) do Portugalii (Lizbona) zostały Wam anulowane. Sprawdziliśmy tą informację i niestety prawdą okazuje się, że loty TAP z Warszawy do Lizbony w czerwcu i lipca 2020 zostały anulowane. Na swojej stronie TAP informuje, że loty z Warszawy do Lizbony zostaną wznowione dopiero w sierpniu 2020 –  loty będą się odbywały 3 razy w tygodniu. Być może sytuacja ta się zmieni. Wszystkie aktualne operacje lotnicze TAP można sprawdzić na stronie flytap.com >>>.

Anulowane loty TAP Czerwiec Lipiec Sierpień 2020 Co Zrobić Polska Portugalia lot Anulacja Hiszpania Przekraczania granic InfoPraia Google Play App Store iPhone informacje

Do dnia dzisiejszego w Portugalii zanotowano łącznie 33 592 potwierdzone przypadki występowania osób z COVID-19. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 331 nowych przypadków, co daje wzrost dobowy na poziomie 1%. Zmniejszył się dobowy wzrost nowych zgonów – w ciągu ostatniej doby zanotowano 5 nowych ofiar, a łączna liczba zgonów wynosi obecnie 1 455 przypadków. Wzrost dobowy jest zatem na poziomie 0,5% i jest to najniższy dobowy wzrost od 15 maja 2020. Na intensywnej terapii w portugalskich szpitalach przebywa obecnie 455 pacjentów. Łączna liczba osób, które wyzdrowiały w Portugalii z choroby COVID-19 wynosi 20 323.


 • 3 CZERWCA 2020 | Przekraczanie granicy lądowej portugalsko-hiszpańskiej w czasach COVID-19

Wielu z Was planuje wakacje na dojazd własny w Portugalii i ostatnimi czasy pytacie nas o możliwości przekraczania granicy lądowej między Hiszpanią, a Portugalia. Jak zatem wygląda w czasach COVID-19 przekraczanie granicy drogowej między Portugalią i Hiszpanią? Dokładnie o tym piszemy w aktualizacji z dnia 17 maja 2020 – wystarczy zjechać w dół i można znaleźć szczegóły. Informacje te aktualne są do dnia 15 czerwca 2020 i nic się w nich nie zmieniło. Najważniejsze obecnie panujące prawa dotyczące przekraczania granicy lądowej hiszpańsko-portugalskiej to:

  • Przekraczanie granicy między Portugalią, a Hiszpanią drogą lądową zawieszone zostaje do 15 czerwca 2020, do godz. 00.00.
  • Aktualny jest zakaz ruchu drogowego na wewnętrznych granicach lądowych, z wyjątkiem międzynarodowego transportu towarów, międzynarodowego przewozu osób w wyraźnie określonych przypadkach, transportu pracowników przygranicznych i pracowników sezonowych z udokumentowanym stosunkiem pracy, ruchu pojazdów ratunkowych oraz pojazdów ratowniczych.
  • Obowiązują kontrole na granicy wewnętrznej między Portugalią, a Hiszpanią.

COVID 19 Przekraczanie granicy Portgualia Hiszpania portugalsko hiszpańskiej w czasach wirusa restrykcje informacje prawo.jpg

  • Obywatele Portugalii i posiadacze zezwoleń na pobyt w swoich krajach nie podlegają ograniczeniom kontroli granicznej, tzn., że w celach turystycznych nie przejedziemy granicą lądową z Hiszpanii do Portugalii, jeśli nie jesteśmy obywatelem Portugalii, rezydentem lub nie spełniamy jednego z wyżej wymienionych warunków.
  • Działające przejścia graniczne między Hiszpanią i Portugalią znajdują się w: Valença – Viana do Castelo; Vila Verde da Raia – Chaves; Quintanilha – Bragança; Vilar Formoso-Guarda; Termas de Monfortinho – Castelo Branco; Marvão – Portalegre; Caia – Elvas;  Vila Verde de Ficalho – Beja; Castro Marim – Praça da Fronteira; Mourão – Ponto de Fronteira de S. Leonardo. Listę dostępnych przejść granicznych między Portugalia, a Hiszpanią można znaleźć również tutaj >>>.
  • Ograniczenia w ruchu nie wpływają na prawo do wyjazdu z Portugalii obywateli zamieszkałych w innym kraju.

Również granica lotnicza i loty między Portugalia, a Włochami zostały zamknięte / wstrzymane. Przedłużono te restrykcje również do 15 czerwca 2020. Wyjątkiem jest transport towarów, poczty, loty rządowe, loty ratunkowe oraz hamintarne.  

COVID 19 Przekraczanie granicy Portgualia Hiszpania portugalsko hiszpańskiej w czasach wirusa restrykcje informacje prawo.jpg

Loty z Portugalii do krajów będących członkami UE, w tym Polski, mogą się normalnie odbywać. W Portugalii kontynentalnej nie ma też już obowiązku kwarantanny dla podróżnych. Szczegóły poniżej, w aktualizacji z dnia 17 maja 2020.

Jak rozwija się aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie liczby zachorowań na COVID-19? Obecnie w Portugalii, od początku pandemii, zdiagnozowano 32 895 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatnich 24h spadł po raz kolejny przyrost dobowy nowych przypadków zarażenie – wynosi on obecnie 0,6% w ujęciu 24h.  Ostatnia doba przyniosła 12 nowych ofiar, jednak warto zaznaczyć, że procentowo liczba ofiar znowu zmalała – przyrost dobowy wynosi obecnie 0.8%. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa w Portugalii od początku pandemii wynosi obecnie 847 181.

COVID 19 Przekraczanie granicy Portgualia Hiszpania portugalsko hiszpańskiej w czasach wirusa restrykcje informacje prawo.jpg

Linie lotniczne Transavia France – lowcostowe linie lotnicze grupy Air France / KLM ogłosiły wznowienie lotów z Francji do Lizbony, Porto i Faro. Loty mają ruszyć od 15 czerwca 2020. 

Jak się ma obecna sytuacja w Polsce? Z różnych źródeł rządowych wynika, że Polska przymierza się do otwarcia granic 15 czerwca 2020, podobnie jak wiele innych krajów UE. Na oficjalne stanowisko trzeba jeszcze czekać.

Od 30 maja w Polsce możliwe organizowanie wszystkich zawodów sportowych do 150 osób, lecz bez udziału publiczności. Od 19 czerwca kibice będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach piłkarskich. Stosowane będą odpowiednie zasady dotyczące dezynfekcji, zakupu biletów oraz  dochodzenia kibiców do stadionu. 1 czerwca ruszyły krajowe loty. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów na pokładzie samolotu będzie połowa miejsc wolnych, wszyscy obowiązkowo muszą nosić maseczki. Nowe zasady obowiązują do odwołania.


 • 1 CZERWCA 2020 | Portugalia wchodzi w 3. fazę łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Co to znaczy?

Portugalia wchodzi w kolejny etap odmrażania swojej gospodarki i łagodzenia obostrzeń związanych z ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa.

Od 30/31 maja zostały wznowione możliwości zbiorowych ceremonii religijnych, w tym co jest przede wszystkim ważne dla wielu Portugalczyków – możliwość uczestniczenia we mszy świętej w portugalskich kościołach. W obiektach religijnych musi jednak być zachowany dystans społeczny oraz zalecenia Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia (Direcção-Geral de Saúde).  Dla osób planujących zwiedzanie Portugalii w 2020 roku istotna będzie ta informacje, że w końcu katedry, kościoły i kaplice oraz inne miejsca kultu będą otwarte nie tylko dla celów religijnych, ale również zwiedzania. Odbywać się będą również uroczystości w sanktuarium w Fatimie. 

Portugalia Obostrzenia Koronawirus Łagodzenie Zasady Podróżowania Czerwiec 2020 Wakacje Lizbona Porto Algarwe Madeira Azory Aktualne Sprawdzone Informacje

Swoje rozgrywki wznawia również portugalska liga piłki nożnej – Primeira Liga, czyli pierwsza, najwyższa liga piłki nożnej w Portugalii. Odbędą się również rozgrywki związane z Mistrzostwem Portugalii w piłce nożnej. Źródło: www.ligaportugal.pt >>>.

Od 1 czerwca 2020 Portugalia również: 

  • Znosi wymóg świadczenia pracy w formie telepracy. Wyjątkiem są pracownicy o zmniejszonej odporności i z chorobami przewlekłymi, pracownicy z niepełnosprawnością powyżej 60% oraz rodzice dzieci poniżej 12 roku życia lub niepełnosprawnych.
  • Otwarte zostaną tzw. Lojas de Cidadão, czyli miejsca załatwienia interesów publicznych.
  • Otwarte zostają sklepy o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych, czyli głównie centra handlowe w Portugalii. Również restauracje mieszczące się w takich miejscach mogą znowu normalnie działać.
  • Zniesione zostaje wymóg ograniczenia liczby gości w restauracji do 50% pojemności lokalu, pod warunkiem że między gośćmi znajdować się będzie fizyczna bariera, a odstęp między klientami wynosić będzie co najmniej 1,5 metra.
  • Otwarte zostaną instytucje edukacyjne dla najmłodszych.
  • Ponownie mogą zostać otwarte siłownie, jednak bez możliwości korzystania z pryszniców i basenów oraz przy zachowaniu odstępu pomiędzy ćwiczącymi.

Portugalia Obostrzenia Koronawirus Łagodzenie Zasady Podróżowania Czerwiec 2020 Wakacje Lizbona Porto Algarwe Madeira Azory Aktualne Sprawdzone Informacje

Wyjątkiem od powyższych decyzji rządu Portugalii jest region Lizbony i aglomeracji lizbońskiej. Decyzje w sprawie regionu Lizbony zostaną podjęte przez rząd Portugalii w dniu 4 czerwca br.

Prezydent Portugalii – Marcelo Rebelo de Sousa, zaapelował również do młodzieży i młodych osób o dbanie o siebie oraz zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Prezydent Portugalii zwrócił uwagę, że osoby młode również są zagrożone zarażeniem koronawirusem. Prezydent odniósł się w tym do kwestii organizacji dużych impreza dla osób młodych, otwarcia dyskotek, barów oraz organizacji imprez plenerowych. Na chwilę obecną rząd Portugalii nie wydał jeszcze żadnych decyzji w sprawie ponownego otwarcia klubów i dyskotek w Portugalii. Więcej o apelu prezydenta Portugalii można przeczytać tutaj >>> (po portugalsku).

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów książek w Portugalii. Słynne lizbońskie Targi Książki (Feira do Livro) odbędą się w tym roku. Feira do Livro 2020 w Lizbonie zmieniły terminy i teraz odbędą się w dniach 27 sierpnia – 13 września 2020. Cieszy ogromnie fakt, że ta słynna i z tradycjami impreza, nie została anulowana i będzie miała miejsce.

Portugalia Obostrzenia Koronawirus Łagodzenie Zasady Podróżowania Czerwiec 2020 Wakacje Lizbona Porto Algarwe Madeira Azory Aktualne Sprawdzone Informacje

Do tej pory w Portugalii łącznie zanotowano 32 500 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatnich 24h odnotowano 294 nowe przypadki, co daje wzrost dobowy na poziomie 0,9%. Łączna liczba ofiar COVID-19 w Portugalii aktualnie to 1 410 osób. Osób, które wyzdrowiały jest zdecydowanie więcej – ponad 19 500. Do tej pory w Portugalii przeprowadzono łącznie ponad 800 000 testów na koronawirusa. Miasta z największą liczbą osób zarażonych to: Lizbona (2 400), Vila Nova de Gaia (1 568), Porto (1 357), Matosinhos (1 280), Braga (1 225) oraz Sintra (1 173). 

 A jak wygląda aktualna sytuacja na Maderze odnośnie koronawirusa? Archipelag Madeiry zanotowano już 25 kolejnych dni bez nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano w Regionie Autonomicznym Madery 90 przypadków zachorowań na koronawirusa, z czego już 76 osób zostało jest wyleczonych. Na chwile obecną jest tylko 14 aktywnych przypadków. Co najważniejsze – nie ma już żadnych nowych zachorowań na COVID-19 na Maderze.

Portugalia Obostrzenia Koronawirus Łagodzenie Zasady Podróżowania Czerwiec 2020 Wakacje Lizbona Porto Algarwe Madeira Azory Aktualne Sprawdzone Informacje

 


 • 30 MAJA 2020 | Rząd Portugalii pozytywnie ocenia starania kraju w walce z koronawirusem + ogłoszenie przywracania lotów Ryanair z Polski do Portugalii

W Pałacu Narodowym Ajuda wczoraj zebrali się przedstawiciele rządu Portugalii oraz różnych organizacji, by przeanalizować dotychczasową sytuację w Portugalii odnośnie pandemii COVID-19 oraz ocenić to w pryzmacie wychodzenie Portugalii z lockdown.

Portugalia COVID-19 wychodzenie z pandemii wznowione loty aktualne sytuacja czerwiec 2020 wakacje przewodnik dane szczegóły info z Portugalii

Premier Portugalii António Costa ogłosił wejście Portugalii w III fazę przywracania kraju do życia i ożywiania gospodarki (o szczegółach poszczególnych etapów piszemy w aktualizacji z dnia 1 maja 2020 – przewiń w dół, by je poznać). Premier Portugalii ogłosił, że sytuacja w Portugalii w związku z koronawirusem jest stabilna. Ogłoszono również, że stan klęski żywiołowej (Estado de Calamidade) potrwa do 14 czerwca 2020, do godz. 23.59.  Źródło i szczegóły wczorajszego spotkania rządu Portugalii >>>

Tanie linie lotniczne Ryanair ogłosiły wznowienie lotów z Portugalii do Polski w wakacje 2020. W najbliższym czasie zostaną wznowione:

  • Kraków – Lizbona od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Kraków – Porto od 3 lipca 20202, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Faro od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Lizbona od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Porto od 4 lipca 2 razy w tygodniu

Portugalia COVID-19 wychodzenie z pandemii wznowione loty aktualne sytuacja czerwiec 2020 wakacje przewodnik dane szczegóły info z Portugalii

Bilety lotnicze są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Można je rezerwować na www.ryainair.com >>>.  Ceny na niektóre loty są bardzo atrakcyjne!

Dzisiaj, tj. 30 maja 2020, wracają również msze święte w Portugalii. W świątyniach i miejscach kultu między wiernymi mysi być zachowany dystans społeczny (2 metry). Szczegóły dostępne są tutaj >>>.

Aktualnie w Portugalii zanotowano 31 946 przypadków potwierdzonych zachorowań na COVID-19. Nieznacznie wzrosła liczba nowych przypadków w ciągu ostatnich 24h – wzrost wynosi 1,1%. Łączna liczba zgonów to 1 383, a osób wyzdrowiałych w Portugalii jest obecnie już 18 911.


 • 28 MAJA 2020 | Rząd Portugalii spotka się, by ocenić aktualną sytuację epidemiologiczną w Portugalii. 

Dzisiaj przedstawiciele rządu Portugalii oraz różnych organizacji spotkają, by ocenić aktualną sytuację epidemiologiczną w Portugalii. Jest to kolejne spotkanie rządu w sprawie sytuacji w Portugalii odnośnie koronawirusa, a przede wszystkim ma ono ocenić dotyczasowym postępy w walce z pandemią oraz omówić działania przed wejściem Portugalii w 3 etap przywracania pełni życia w kraju. Więcej o etapach wychodzenia Portugalii oraz portugalskiej gospodarki i społeczeństwa z ograniczeń wprowadzonych w związku z COVID-19 piszemy w aktualizacji z dnia 3 maja 2020.

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Zostały również ogłoszone szczegóły ponownego otwarcia kin, teatrów oraz innych miejsc kultury w Portugalii. Otwarcie tych miejsc nastąpi w dniu 1 czerwca br. Będzie obowiązek noszenia maseczek w teatrach, zachowania odpowiedniego dystansu oraz odzielenia sceny od widzów na odległość min. 2 metry. Więcej o zasadach korzystania w Portugalii z kin i teatrów po 1 czerwca 2020 można przeczytać tutaj >>>

Aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie liczby związanych z COVID-19 wygląda następująco: 31 292 przypadki osób z potwierdzonym koronawirusem; 689 705 przeprowadzonych testów na korona wirusa od początku pierwszej fali zachorowań; 1 356 ofiar śmiertelnych oraz 18 349 osób, które wyzdrowiały.

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Najbezpieczniejsze europejskie plaże w okresie koronawirusa – aż 3 są w Portugalii. European Best Destination (www.europeanbestdestinations.com) wybrało 10 najbezpieczniejszych, europejskich plaż w okresie koronawirusa. Przy wyborze plaż oceniano m.in. niską liczbę potwierdzonych przypadków koronawirusa w danym kraju / regionie, wielkość plaży, bliskość szpitala. Z 10 wybranych plaż, aż 3 plaże znajdują się w Portugalii. Są to plaże Meia Praia w Lagos (Algarve), plaża Comporta (Alentejo) oraz plaża na Porto Santo (Madera).

A jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce w związku z koronawirusem? Zdecydowano o wdrożeniu w życie czwartego etapu znoszenia ograniczeń. Od 30 maja w przestrzeni otwartej jeśli jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa.  Miejsca w których nadal trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy. Od 30 maja zniesione zostaną limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Od tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie nie będzie obowiązywał limit – 1 osoba na określoną powierzchnię lub liczbę okienek.  Obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach. Od 30 maja zniesienie obostrzeń i limitu osób, obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Od 30 maja możliwość organizowania zgromadzeń na powietrzu i koncertów plenerowych do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Od 6 czerwca możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. 

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness, przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych. Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Od 30 maja możliwość korzystania z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

FlixBus Polska wznawia działalność operacyjną na wybranych trasach krajowych i międzynarodowych. W ramach sześciu regularnych połączeń FlixBus Polska, które będą kursowały od 28 maja, będzie można dotrzeć do ponad 30 europejskich miast, w tym 14 w Polsce i 19 w Niemczech i Holandii. Wśród głównych kierunków znajdą się: Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Zakopane, Poznań, Kielce, Rzeszów, Przemyśl, Berlin, Hamburg, Hanower, Brema, Dortmund, Drezno, Bonn, Amsterdam. 


 • 26 MAJA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie koronawirusa, zasady korzystania z plaż

Portugalia zanotowała do tej pory łącznie 30 788 potwierdzone przypadki zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Przyrost dobowy w stosunku do dnia poprzedniego wynosi 165 nowy przypadki, co daje procentowo 0,5%.  Na tym samym poziomie, czyli 1% wzrostu dobowego, plasuje się wzrost liczby zgonów. Łączna liczba śmierci z powodu korona wirusa od początku pandemii w Portugalii wynosi 1 330 osób. Łączna liczba osób hospitalizowanych na intensywnej terapii wynosi obecnie 531 przypadków. Najwięcej osób z potwierdzonym koronawirusem w Portugalii jest obecnie w Lizbonie (2 182), Vila Nova de Gaia (1 552), Porto (1 347), Matosinhos (1 269) i Bradze (1 209). Od ponad 20 dni nie zanotowano żadnego nowego przypadku zarażenie koronawirusem na Maderze. Prognostyki te są bardzo pozytywne, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem w Portugalii i podróżowanie do Portugalii w czasach koronawirusa.

Władze Portugalii zapowiedziały, że od 1 czerwca 2020 zostaną ponowne otwarte siłownie i kluby fitness. Nie są jednak jeszcze znane dokładne wytyczne. Stopniowe etapy otwierania się Portugalii są zamieszczone na grafice poniżej. Trwają również prace nad przystosowanie plaż w Portugalii do wypoczynku i plażowania w czasach koronawirusa. Więcej o korzystaniu z plaż i zasadach, które będą obowiązywały w te wakacje w Portugalii piszemy w aktualizacji z dnia 16 maja 2020 (zjedź poniżej). 

Plaże Portugalia Wakacje 2020 Zasady Korzystania z plaż praia koronawirus ograniczenia Informacje Wytyczne Przewodnik po Portugalii

Władze miasta Cascais obok Lizbony, czyli popularnej plażowej destynacji dla wielu osób z Lizbony, zapowiedziały, że przeprowadzą testy na korona wirusa dla wszystkich mieszkańców. Ma być przeprowadzonych ponad 200 000 testów, a ma to pozwoli mieszkańcom Cascais cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem i bez stresu korzystać z uroków miasteczka. Źródło (po angielsku) >>>. W Cascais pojawiły się również specjale automaty, w których można kupić maseczki ochronne – 4 maseczki za 1 €. Automaty znajdują się w najpopularniejszych miejscach w Cascais – źródło (po portugalsku) >>>

A jak wygląda sytuacja z podróżami na portugalskie Azory? Jak informuje Milena Dąbrowska, która mieszka na wyspie Terceira: od 29 maja 2020, zostają wznowione loty SATA (azorskie linie lotnicze) pomiędzy wyspami centralnej części archipelagu Azorów: Terceira, São Jorge, Pico, Faial i Graciosa. Jeśli rozwój sytuacji z koronawirusem na Azorach będzie dobry, to SATA otworzy również połączenia z Portugalią kontynentalną, a następnie połączenia zagraniczne. Więcej informacje w tym temacie można znaleźć tutaj >>>.


 • 24 MAJA 2020 | Hiszpania zapowiada otwarcie granic i przyjmowanie turystów

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podał informacje o otwarciu granic Hiszpanii dla turystów w lipcu. Możliwe zatem, że turystyka w Hiszpanii będzie możliwe jeszcze w te lato. Dlaczego jest to ważne odnośnie Portugalii? Turystyka w Portugalii jest w niektórych aspektach połączona z turystyką Hiszpanii, jest wiele wycieczek łączących atrakcje w obydwóch krajach, dlatego otwarcie granic Hiszpanii na pewno można odczytywać, jako pozytywny prognostyk dla turystyki w Portugalii. Źródło informacji o otwarciu granic Hiszpanii >>>. Co prawda brakuje jeszcze wielu szczegółów technicznych przywracania turystyki w Hiszpanii, ale mają one zostać podane na dniach.

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Aktualna sytuacja i statyki w Portugalii odnośnie wirusa. Na dzień dzisiejszy Portugalia odnotowała łącznie od początku pandemii koronawirusa 30 471 potwierdzone przypadki osób zarażonych. Łączna liczba zgonów z powodu korona wirusa w Portugalii to 1302 przypadki. Osób, które wyzdrowiały jest zdecydowanie więcej, bo 7 705. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa w Portugalii wynosi ponad 690 000, co plasuje Portugalię w czołówce krajów Europy. Śmiało można napisać, że sytuacja w Portugalii poprawia się z dnia na dzień – jest bezpieczniej, pewniej i stabilniej, jednak cały czas sytuacja ta może się zmienić. Więcej statystyk odnośnie przebiegu pandemii koronawirusa w Portugalii można znaleźć na stronie Direcção-Geral de Saúde – dgs.pt >>>.

Przypominamy, że w Portugalii jest cały czas obowiązek noszenia maseczek w publicznych przestrzeniach zamkniętych (sklepy, transport publiczny, restauracje). Maseczki muszą nosić również dzieci powyżej 10. roku życia. 

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Rząd Madery postanowił, że od 1 lipca 2020 turyści przybywający na Maderę będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa (nie jest sprecyzowane jakiego testu – czy RT-PCR, czy immunologicznego. Więcej o rodzajach testów na korona wirusa przeczytać można tutaj >>>) zrobionego na nie więcej, niż 72 godziny przed przylotem na Maderę. Jeśli turyście nie będą takiego dokumentu posiadali, to test na korona wirusa zostanie im wykonany po przylocie na Maderę. Na wyniki testu trzeba będzie czekać w pokoju hotelowym. Jeśli wynik testu na koronawirusa będzie negatywny to można bez problemów korzystać z uroków wyspy, jeśli jednak będzie pozytywny, to turyści zostaną skierowani do wyznaczonego hotelu na kwarantanne. Do tej pory był to hotel Vila Gale w Santa Cruz albo Quinta do Lorde w Caniço. Informacje te uzyskaliśmy od Dragon Tree Travel – specjalistów od Madery. Dowiedz się więcej o Dragon Tree Travel >>>.

A jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce? Prowadzone są konsultacje na temat czwartego, ostatniego już etapu odmrażania polskiej gospodarki, który planowany jest na początek czerwca 2020. Przygotowywane są wytyczne dot. eventów, ślubów, parków rozrywki, salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. Ze źródeł rządowych wynika, że wraz z czwartym etapem znoszenia ostrzeżeń lub niedługo później zniknie też nakaz zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni. 

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Odmrażanie pracy urzędów w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od poniedziałku 25 maja 2020 urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. 

W piątek rano premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz ruchu lotniczego. Loty krajowe w Polsce wstrzymane są do 31 maja (oprócz lotów handlowych), natomiast międzynarodowe – do 6 czerwca 2020. Ruch lotniczy z Polski będzie wznawiany w trzech etapach. Na razie brak jest dokładnych dat. Pierwszy etap to loty krajowe. W drugim etapie, po otwarciu granic Polski, przywracane będą połączenia międzynarodowe do krajów europejskich. W trzecim etapie znoszenia ograniczeń wznowione zostaną loty poza Europę, w tym dalekodystansowe połączenia do Azji i Ameryki Północnej.  Więcej informacji na temat planowanych procedur można znaleźć tutaj >>>

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Nowe zasady zwolnień z kwarantanny przy przekroczeniu granicy RP. Od teraz z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP w ramach czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji tutaj >>>

WizzAir ogłosił, że w związku z przedłużeniem zakazu lotów z Polski, przedłuża zawieszenie wszystkich tras w polskiej siatce połączeń do 6 czerwca. PLL LOT od 1 czerwca stopniowo wznawiają loty krajowe. Loty międzynarodowe zawieszone zostają do 14 czerwca. Od początku czerwca Lufthansa planuje wznowienie lotów do Polski – w rozkładzie niemieckiej linii znalazły się połączenia z Warszawy i Krakowa do Frankfurtu.


 • 22 MAJA 2020 | Coraz więcej linii lotniczych wznawia loty do Portugalii

Jak podają różne źródła – coraz więcej linii lotniczych wznawia regularne połączenia do Portugalii (głównie Lizbony i Porto). Po przestoju spowodowanym pandemią do tej porty zawieszone loty do Portugalii, będą znowu normalnie operowały. EasyJet zapowiedział wznowienie regularnych lotów z Genewy do Porto i Lizbony (źródło >>>). Wznowione zostaną również loty do Portugalii luksemburskich linii lotniczych Luxair (źródło >>>). Cały czas też maleje liczba anulowanych lotów do Portugalii z różnych krajów Europy. Przypomnijmy, że na chwilę obecną na przykład do Lizbony bez trudu można się dostać liniami Lufthansa, Wizz Air (przez Wiedeń) lub Ryanair (przez Londyn). 

Jak podaje dziennika Dinheiro Vivo od 1 czerwca mają zostać zniesione w samolotach również ograniczone dotyczące ilości przewożonych pasażerów (obecnie jest to 2/3 pojemności). Źródło >>>. Cały czas zachowany ma być obowiązek noszenia maseczek w samolotach. 

Czy w Portugalii jest bezpiecznie Podróżowanie Kwarantanna Wakacje 2020 Plaże Hotele Loty Przewodnik po Portugalia Lizbona Porto Algarve

Polska planuje wznowić ruch lotniczy w dwóch etapach. Najpierw loty krajowe, w drugim etapie loty międzynarodowe. W ciągu następnych dni mamy poznać oficjalne i pełne szczegóły podane przez rząd. W prasie można przeczytać, że PLL LOT od 1 czerwca stopniowo wznawiają loty krajowe. Loty międzynarodowe w Polsce zawieszone mają być do 14 czerwca. Oficjalne granice powietrzne wciąż są zamknięte do 23 maja. Informuje się również o zakończeniu  obowiązkowej kwarantanny dla osób, które wracają z pracy do Polski z krajów EU i Europejskiego obszaru Gospodarczego.

Region Algarve na południu Portugalii, czyli najpopularniejsza wakacyjna destynacja w Portugalii informuje, że od ostatniej soboty (tj. 16.05.2020) nie zanotowano na Algarve żadnego nowego zachorowania na koronawirusa. Źródło >>>. Algarve z każdym dniem coraz bardziej otwiera się na turystów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. 

Czy w Portugalii jest bezpiecznie Podróżowanie Kwarantanna Wakacje 2020 Plaże Hotele Loty Przewodnik po Portugalia Lizbona Porto Algarve

A jak wyglądają liczby chorych odnośnie pandemii korona wirusa w Portugalii aktualnie? Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenie wirusem SARS-CoV-2 wynosi 29 912, co w ujęciu dobowym pokazuje wzrost nowych zachorować o 0,84%. Spadła również liczba zgonów – zmniejszyła się ona w ujęciu dobowym do 1,1%, a łączna liczba osób, które zmarły w Portugalii z powodu koronawirusa wynosi 1 277. Łącznie wyzdrowiało 6 452 osób.


 • 20 MAJA 2020 | Zasady podróżowania na Azory i Maderę, a najnowsze przepisy

Jak pisaliśmy ostatnio (aktualizacja z dnia 17 maja 2020) zmieniły się zasady podróżowania na wyspy Azorów. Przede wszystkim zniesiono obowiązkową kwarantannę dla osób przybywających na Azory. Na wyspach São Miguel i na Terceira wprowadzono stan klęski żywiołowej (Estado de Calamidade), podobnie, jak ma to miejsce cały czas w Portugalii kontynentalnej. Każdy, kto obecnie przyleci na wyspy São Miguel i na Terceira ma do wyboru jedną z 4 opcji:

  • Musi zrobić zaraz po przylocie test na obecność koronawirusa i do czasu jego wyniku przebywać na obowiązkowej izolacji w wyznaczonym hotelu. Czas wyniki na test na koronawirusa wynosi do 48h maksymalnie. Jeśli ktoś planuje zostać na wyspie dłużej, niż 7 dni, to będzie musiał zrobić dodatkowe testy na koronawirusa.
  • Przedstawić pisemne zaświadczenie z certyfikowanego laboratorium, że nie jest zarażony koronawirusem, a wynik tekstu musi pochodzić z mniej, niż ostatnich 72h. Podobnie jak wyżej – jeśli ktoś zostaje dłużej, niż 7 dni, to będzie musiał przejść dodatkowe testy na koronawirusa.
  • 14-dniową kwarantannę w wyznaczonym hotelu, na koniec kwarantanny zostanie przeprowadzony test na obecność wirusa SARS-CoV-2.
  • Wrócić do miejsca, z którego się przybyło lub opuścić terytorium Azorów.

Azory Sao Miguel Terceira Madeira Madera Koronawirus Loty Podróżowania Obowiązkowa Kwarantanna COVID 19 SARS Czy Można Lecieć Polski Przewodnik Zwiedzanie

Dokładnie o obecnej sytuacji na Azorach i wszystkich zasadach podróżowania tam w czasach koronawirusa przeczytacie na blogu Mileny Dąbrowskiej: milenadabrowska.com >>>, która precyzyjnie i szczegółowo opisana wszystko. Informacje można znaleźć również na stronie azores.gov.pt >>>.

A jak wygląda obecnie sytuacja podróżowania na Maderę? Władze Madery zniosły obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób przybywających na Maderę, jeśli osoby takie przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa, który ma mniej, niż 72h. Osoby bez takiego wyniku muszą się udać na obowiązkową kwarantannę. Od 1 lipca 2020 roku Madera całkowicie zastąpi obowiązkową kwarantannę dla pasażerów przylatujących na wyspę – testami. Pasażerowie będą zobowiązani do przedstawienia aktualnego testu na wirus SARS-CoV-2 lub wykonania badań na obecność koronawirusa zaraz po przylocie. Koszt testu ponosi dana osoba, nie rząd Madery.  Źródło: madeira.gov.pt >>>.

Azory Sao Miguel Terceira Madeira Madera Koronawirus Loty Podróżowania Obowiązkowa Kwarantanna COVID 19 SARS Czy Można Lecieć Polski Przewodnik Zwiedzanie

Jak obecnie wyglada sytuacja na Maderze? Sklepy, galerie handlowe, fryzjerzy i punkty usługowe są otwarte, jednak obowiązują w nich odpowiednie środki bezpieczeństwa. Od 18 maja działają również restauracje, pastelarie i kawiarnie na Maderze. Otwarte są również szlaki, lewady i plaże na Maderze.  Większość muzeów, zabytków i atrakcji na Maderze też jest już czynna. 

O tym, jak wygląda kwestia lotów i przekraczania granic w Portugalii kontynentalnej piszemy szczegółowo w aktualizacji z dnia 17 maja 2020 (poniżej).

Na chwilę obecną w Portugalii zanotowano łącznie ponad 30 000 potwierdzonych przypadków osób z SARS-CoV-2 – dokładnie 29 432 na godz. 09.00 w dniu 20 maja 2020. Łączna liczba zgonów z powodu wirusa SARS-CoV-2 to 1 247. Trzeba jednak zaznaczyć, że wskaźniki przyrostu nowych zachorowań oraz zgonów sukcesywnie się obniżają i jest to pozytywny prognostyk.  Więcej statystyk można znaleźć na stronie dgs.pt >>> (po portugalsku, jednak strona jest intuicyjna).


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>.


 • 17 MAJA 2020 | Granice w Portugalii pozostaną zamknięte do 15 czerwca, ale nie wszystkie… zobaczcie, które. Aktualne zasady odnośnie przekraczania portugalskich granic lądowych oraz powietrznych.

W Portugalii przedłużono stan klęski żywiołowej (tzw. estado de Calamidade) do 31 maja 2020. Rząd Portugalii wprowadził również nowe zasady odnośnie przekraczania granic portugalskich – granic powietrznych, jak i lądowych między Portugalią i Hiszpanią. Jak obecnie wygląda przekraczanie granic w Portugalii? Oto aktualne informacje:

  • Statki wycieczkowe i porty w Lizbonie

Do 15 czerwca 2020 jest przedłuży zakaz opuszczania statków przybywających do portów w Portugalii, w tym popularnych statków wycieczkowych. Wyjątkiem są przypadki wymagające pomocy szpitalnej, osoby, które mają obywatelstwo portugalskie lub odpowiedni dokument związany z pracą.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic loty lot

  • Przekraczanie granicy między Portugalią, a Hiszpanią drogą lądową zawieszone do 15 czerwca 2020.

Przywrócono kontrole na granicy wewnętrznej między Portugalią, a Hiszpanią. Co to oznacza? Zawieszone zostają wszystkie loty rozpoczynające się w Hiszpanii do portugalskich lotnisk lub do Hiszpanii z portugalskich lotnisk. Wyjątkiem są loty sił zbrojnych, samolotów ratowniczych, samolotów transportujących towary. Podtrzymany jest zakaz ruchu drogowego na wewnętrznych granicach lądowych, z wyjątkiem międzynarodowego transportu towarów, międzynarodowego przewozu osób w wyraźnie określonych przypadkach, transportu pracowników przygranicznych i pracowników sezonowych z udokumentowanym stosunkiem pracy, ruchu pojazdów ratunkowych oraz pojazdów ratowniczych. Zawieszony dalej zostaje transport kolejowy i rzeczny, z wyjątkiem transportu towarów. Zakazy te obowiązują do godziny 00:00 w dniu 15 czerwca 2020 r. Co ważne:  Obywatele Portugalii i posiadacze zezwoleń na pobyt w swoich krajach nie podlegają ograniczeniom kontroli granicznej, tzn., że w celach turystycznych nie przejedziemy granicą lądową z Hiszpanii do Portugalii, jeśli nie jesteśmy obywatelem Portugalii, rezydentem lub nie spełniamy jednego z wyżej wymienionych warunków. Listę dostępnych przejść granicznych między Portugalia, a Hiszpanią można znaleźć tutaj >>>. Ograniczenia w ruchu nie wpływają na prawo do wyjazdu z Portugalii obywateli zamieszkałych w innym kraju.

  • Granice lotnicze i loty między Portugalia, a Włochami

Granice powietrzne Portugalii z Włochami zostały zamknięte. Wszystkie loty z Włoch lub do Włoch, z / na portugalski lotniska są zawieszone. Wyjątkiem jest transport towarów, poczty, loty rządowe, loty ratunkowe oraz hamintarne.  Zawieszenie to obowiązuje do 20 maja 2020 roku.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic loty lot

  • Loty do Portugalii z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej

Rząd Portugalii potwierdził przedłużenie ograniczenia na granicach powietrznych Portugalii. Co to znaczy? Portugalia zawiesiła połączenia lotnicze z / do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Są od tego wyjątki jednak:  są to takie kraje jak: Wielka Brytania, Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria, Kanada, USA, Wenezuela, RPA oraz wszystkie kraje portugalskojęzyczne.  Jak długo obowiązują te ograniczenia na loty? Obowiązuje one do 15 czerwca 2020 r.

  • Loty z Portugalii do krajów będących członkami UE, w tym Polski.

Czy istnieją ograniczenia w lotach między państwami członkowskimi UE (w tym Polską), a Portugalią? Nie, z wyjątkiem Włoch i Hiszpanii (patrz wyżej) oraz państw członkowskich, które nie są w strefie Schengen (Polska jest). W Portugalii kontynentalnej nie ma też już obowiązku kwarantanny dla podróżnych.

Serviço de Estrangeiros e Fronteiras w Portugalii sef.pt srcset=>>; Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce gov.pt >>> lub Ambasada RP w Lizbonie, czy Ambasada Portugalii w Polsce.” width=”1500″ height=”1125″>

Czy można zatem do Portugalii przylecieć z Polski w celach prywatnych? Wszystkie informacje, które są prezentowane przez rząd Portugalii wskazują, że możemy przylecieć  do Portugalii w celach prywatnych z krajów UE, które są w Strefie Schengen. Potwierdzają to również relacje osób, które w ostatnich dniach przylatywały do Portugalii, a nie są rezydentami, obywatelami lub nieprzyleciany w udokumentowanych celach pracy. Według dostępnych informacji nie powinniśmy mieć żadnych problemów, aby dostać się do Portugalii. Co ważne: trzeba przylecieć, a nie przyjechać. Przekraczanie granicy lądowej między Portugalią, a Hiszpanią jest objętemu innymi restrykcjami (opisanymi powyżej) i w takim przypadku mogą nas nie wpuścić, jeśli np. będziemy chcieli przyjechać samochodem z Hiszpanii do Portugalii w celach turystycznych. Jest to prywatna opinia / interpretacja autora strony, na podstawienie dostępnych oficjalnych informacji. Polecam kontakt z oficjalnymi instytucjami rządowymi (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras w Portugalii sef.pt >>>; Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce gov.pt >>> lub Ambasada RP w Lizbonie, czy Ambasada Portugalii w Polsce), jeśli ktoś chce potwierdzić powyższe informacje odnośnie przylotów do Portugalii w celach prywatnych w okresie do 15 czerwca 2020.

  • Ograniczenia dla krajów UE nie będących w strefie Schengen

Warunki wjazdu pasażerów do Portugalii na loty z państw członkowskich UE, które nie są w strefie  Schengen (Polska jest, więc obywateli Polski one nie dotyczą!) wyglądają następująco: Pasażerowie lotów z państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie są w Schengen, mogą wjechać do Portugalii tylko wtedy, gdy znajdą się w jednej z następujących sytuacji: udokumentowany motywy wjazdu ze względu na pracę; przyczyny rodzinne lub siły wyższej; powrót obywateli i rezydentów. Które kraje są objęte tymi warunkami? Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia i Rumunia. Jak długo obowiązują te warunki? Obowiązują do godziny 00:00 15 czerwca.

  • Pełne informacje w temacie możliwości obecnie wjazdu do Portugalii z różnych można znaleźć na oficjalnej stronie rządu Portugalii odnośnie sytuacji z COVID-19: covid19estamoson.gov.pt >>>

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic lot Azory loty zwiedzania

Zmiana sytuacji na Azorach i wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jak donosi Milena Dąbrowska – Polka mieszkająca na Azorach, która na bieżąco relacjonuje sytuację na wyspach i robi to super (polecamy odwiedzić jej profil >>>). Na wyspach Terceira i São Miguel na Azorach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Co się z tym wiąże? Każdy, kto obecnie przyleci na Terceirę lub Sao Miguel, będzie miał do wyboru 1 z 4 opcji:
+ zaprezentować potwierdzenie, że nie jest nosicielem SARS-CoV-2
+ przebadać się na obecność koronawirusa po przybyciu i czekać w hotelu na wyniki badań
+ przebyć dobrowolną kwarantannę w wyznaczonym hotelu
+ wrócić do miejsca wylotu lub przemieścić się poza region.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic lot Azory loty zwiedzania

Obecna sytuacja z liczbą zgonów / zarażeń i wyzdrowień w Portugalii odnośnie koronawirusa. Aktualnie w Portugalii potwierdzono 28 810 przypadków potwierdzonego występowania wirusa SARS-CoV 2.  W stosunku dobowym liczba nowych przypadków wzrosła o 0,84% – jest to bardzo mały wzrost! Do tej pory w Portugalii łącznie zmarło 1203 osób. Liczba osób, które wyzdrowiały z choroby koronawirusowej wynosi 3822. Łącznie do tej pory w Portugalii przeprowadzono ponad 600 000 testów na koronawirusa.


 • 16 MAJA 2020 | Portugalia reguluje dostęp do plaż w związku z koronawirusem

Portugalski rząd ogłosił, jak ma wyglądać dostęp do plaż w Portugalii, które oficjalnie zostaną otwarte dla plażowiczów od 6 czerwca 2020. Oto nowe regulacje dostępu plaż w Portugalii:

  • Status obłożenia plaży będzie ogłaszany na światłach przy plaży. Zielone światło: niskie obłożenie (1/3); żółte: duże obłożenie (2/3); czerwone: pełne obłożenie (3/3).

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

  • Informacje o stanie obłożenia plaż będą stale i w czasie rzeczywistym uaktualniane w specjalnej aplikacji “Info beach” oraz na stronie internetowej portugalskiej Agencji Ochrony Środowiska (APA) apambiente.pt >>>.
  • Będzie miał zastosowanie przepis 3 metry odległości między parasolami (baldachimami) lub namiotami plażowymi.
  • Będzie obowiązek zachowanie fizycznej odległości 1,5 metra między użytkownikami plaż, którzy nie należą do tej samej grupy.
  • Maksymalnie 5 użytkowników będzie mogło przypadać na parasol, baldachim lub namiot.
  • Parkowanie będzie zabronione poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

  • Zabronione będą zajęcia sportowe z udziałem 2 lub więcej osób, takie jak np.  gra w piłkę (z wyjątkiem zajęć takich jak np. lekcje surfowania i podobne sporty wodne).
  •  Każda osoba lub grupa będzie mogła wypożyczać markizy lub namioty tylko rano (do 13:30) lub popołudniu (od 14:00).
  • Sprzedawcy na plażach będą musieli nosić maseczki lub przyłbice.
  • Bary i restauracje przy plaży będą otwarte, ale będą mogą obsługiwać zmniejszoną liczbę osób, stoliki muszą być regularnie dezynfekowane, a tarasy przeorganizowane w taki sposób, aby możliwy był do utrzymania między nimi dystans społeczny.

Więcej informacji (po portugalsku) i szczegółów na temat dostępu do plaż w Portugalii w czasach pandemii korona wirusa na świecie można znaleźć tna covid19estamoson.gov.pt >>>.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

A jak się ma sytuacja w Polsce? Zamknięcie szkół w Polsce przedłużone do 26 czerwca 2020, czyli do końca roku szkolnego – podaje PAP powołując się na wiceministra edukacji. A rzecznik ministerstwa edukacji – podaje datę 7 czerwca. Oficjalna data jeszcze nie została uzgodniona.  Odbywać się będą zajęcia opiekuńcze dla dzieci z klas 1-3 (rodzice decydują o powrocie dziecka do szkoły) oraz konsultacje głównie dla ósmoklasistów i maturzystów. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Centralną Komisją Egzaminacyjną, przygotowało szereg wytycznych, które przede wszystkim zapewnią dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkół i placówek bezpieczne warunki, a organom prowadzącym i dyrektorom pomogą w zorganizowaniu pracy w czasie epidemii. Został już również ogłoszony harmonogram przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 r.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

Pociągi Express Intercity Premium (pociągi pendolino) zaczną wracać na tory od 22 maja 2020. Jak poinformował przewoźnik, na razie udostępnione do sprzedaży zostanie 50 proc. miejsc. Pasażerowie otrzymają pakiety ochrony osobistej, składające się z maseczki, jednorazowych rękawiczek i chusteczek dezynfekujących.


 • 14 MAJA 2020 | Algarve zapowiada, że będzie gotowe na przyjęcie turystów w lato 2020

Na aktualny moment liczba potwierdzonych osób z koronawirusem w Portugalii wynosi 28 132 przypadki. Zgonów do tej pory w Portugalii zanotowano 1 175, a liczba wyzdrowień z choroby koronawirusowej wynosi łącznie 3 182. Zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych w Portugalii z powodu koronawirusa – wynosi ona obecnie 692 i jest to najmniejsza liczba osób od 31 marca 2020. 

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

João Fernandes prezydent organizacji turystycznej z południa Portugalii – Turismo do Algarve (www.turismodoalgarve.pt) zapowiedział, że region Algarve w Portugalii będzie gotowy na przyjęcie turystów na sezon lato 2020. Prezydent Turismo do Algarve powiedział, że już na chwilę obecną cześć pól golfowych w Portugalii, hotele w Algarve, mariny oraz porty są gotowe na przyjęcie turystów z uwzględnieniem środków bezpieczeństwa (nie wskazał jednak dokładnie o jakich środkach mowa). Zapowiedziano również otwarcie parków wodnych i aquaparków na południu Portugalii – m.in. słynnego Slide&Splash lub Zoomarine. Prezydent mówi również o wprowadzeniu lokalnego, dla Algarve, certyfikatu bezpieczeństwa – “Algarve Clean & Safe”, który jest bardzo podobno do certyfikatu “Clean & Safe” wydanego przez Turismo de Portugal. Więcej w tekście (po angielsku) na stronie The Portugal News >>>.

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii kard. Manuel Clemente powiedział, że przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie, które mają się odbyć dokładnie w sierpniu 2023 cały czas trwają, aczkolwiek ich tempo zostało obecnie zwolnione. Kardynał powiedział, że ze zrozumieniem i akceptacją przyjął decyzję papieża Franciszka o przeniesieniu zaplanowanych na 2022 rok Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie na 2023 rok. Obecnie wolontariusze włączenie w organizację ŚDM 2023 w Lizbonie deklarują, że włączają się w inne formy pomocy. Więcej o przygotowaniach do ŚDM 2023 w Lizbonie przeczytać można tutaj >>>.

A jak się ma obecnie sytuacja w Polsce odnośnie koronawirusa? Na konferencji rządu polskiego z dnia 13 maja ogłoszono wejście w trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, już od poniedziałku 18 maja.  Oficjalne decyzje: możliwość korzystania z usług kosmetyczek i fryzjerów; możliwość zjedzenia w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym; będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. W poniedziałek otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Od 25 maja umożliwione zostanie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. 

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Od 18 maja podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego (połowa miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących). Od 25 maja prawdopodobne przywrócenie prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.  Kontrole na granicy zostały przedłużone do 12 czerwca na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.  By dowiedzieć się więcej o poszczególnych wytycznych, przeczytaj tutaj >>>.  

Komisja Europejska przedstawiła, w środę, 13 maja pakiet wytycznych i zaleceń, które mają pomóc państwom członkowskim w stopniowym znoszeniu ograniczeń w podróżowaniu i umożliwić przedsiębiorstwom turystycznym ponowne otwarcie, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych środków ostrożności w zakresie ochrony zdrowia. Pakiet ma również na celu pomoc unijnemu sektorowi turystycznemu w wyjściu z kryzysu, poprzez wspieranie przedsiębiorstw.

Rekomendacje Komisji Europejskiej w odniesieniu do przedsiębiorstw turystycznych dostępne są tutaj >>>


 • 12 MAJA 2020 | Oceanarium w Lizbonie otwarte, przedłużenie zakazu ruchu lotniczego w Polsce

Część zabytków i atrakcji turystycznych w Lizbonie już działa i jest otwartych, a część zostanie otwarta od najbliższego tygodnia (18 maja 2020). 

Swoje drzwi dla turystów otworzyła jedna z największych atrakcji turystycznych w Lizbonie – oceanarium lizbońskie >>>. Jak wygląda zwiedzanie oceanarium w Lizbonie w czasach pandemii? Oceanarium jest otwarte każdego dnia od godz. 10.00 do 18.00, przy czym ostatnie wejście jest o godz. 17.00. Podczas zwiedzania oceanarium w Lizbonie jest obowiązek noszenia maseczek, zachowania 2 metrów odległości pomiędzy zwie