Koronawirus w Portugalii – bieżąca sytuacja

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Koronawirus i Portugalia – kraj ten odnotował pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa. Miało to miejsce w dniu 2 marca 2020. Jak wygląda obecna sytuacja w Portugalii w związku z koronawirusem, czyli wirusem wywołującym chorobę COVID-19? Jak ma się to do podróżowania i zwiedzania Portugalii? Poznajcie przebieg pandemii korona wirusa w Portugalii i zobaczcie, jak ma się sytuacja na dzień dzisiejszy.

Często nas pytacie o bieżącą sytuację w Portugalii w związku z koronawirusem. Postanowiliśmy dla Was zatem zebrać wszystkie dostępne informacje w jednym miejscu i odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące koronawirusa w Portugalii. 

Bazując na codziennej obserwacji i życiu w Portugalii oraz potwierdzonych źródłach, które cytujemy / linkujemy w tym tekście stworzyliśmy swoiste archiwum pandemii koronowirusa w Portugalii. Artykuł ten pokazuje przebieg sytuacji z koronawirusem od początku do dnia obecnego.


Wszystkie informacje nt. wirusa w Portugalii są ułożone chronologicznie – od najstarszych informacji na końcu do najnowszych na początku.
Dzięki temu możecie zobaczyć, jak rozwija się pandemia w Portugalii.

Tekst ten ma naświetlić Wam sytuację w Portugalii w związku z koronawirusem. Mamy nadzieję, że będzie on pomocny dla wszystkich osób zainteresowanych lub wybierających się do Portugalii na zwiedzanie lub wakacje. Podobnie, jeśli zastanawiacie się, czy można już przylecieć do Portugalii i czy jest bezpiecznie?

Koronawirus w Portugalii – potwierdzone przypadki

W dniu 2 marca 2020 portugalska Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS – www.dgs.pt) potwierdziła dwa pierwsze przypadki osób zarażonych koronawirusem. Ile zachorowań jest obecnie w Portugalii?

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Sytuacja z każdym dniem się rozwija. Sprawdźcie w jakim regionie Portugalii jest najwięcej zarażonych, a gdzie na chwilę obecną nie ma już żadnych potwierdzonych przypadków zarażonych. Ważne są również cały czas obecne zalecenia oraz dyrektywy rządu Portugalii, gdyż mają one oddziaływanie nie tylko na życie w Portugalii, ale również zwiedzanie portugalskich miast i podróżowanie po Portugalii. Wszystkie te informacje znajdziecie w tekście poniżej.  Jest on na bieżąco aktualizowany przez nas.

Portugalia i wirus COVID-19 – bieżąca sytuacja

Poniższe informacje są aktualizowane co 2-3 dni, a jeśli pojawią się nowe, ważne wytyczne lub informacje na temat podróżowania po Portugalii / życia tutaj, to tekst jest aktualizowany częściej. Chcemy dzięki temu pokazać różne aspekty pandemii oraz przedstawić ogólną sytuację z koronawirusem w Portugalii lub związaną z podróżowaniem po Portugalii. 

Wszystkie osoby zainteresowane bieżącą sytuację w Portugalii – liczbą osób zarażonych, z podejrzeniem zarażenie czy chcących zapoznać się z oficjalnymi komunikatami portugalskiej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (Direção-Geral da Saúde) zapraszamy na stronę www.dgs.pt, gdzie są publikowane codzienne raporty oraz wytyczne portugalskich władz. Adres strony Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia poświęconej koronawirusowai to www.dgs.pt/corona-virus

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Warto również zajrzeć na strony Ambasady RP w Lizbonie (www.gov.pl/web/portugalia) oraz Ministerstwa Zdrowia (www.gov.pl/web/zdrowie/). Pomocna będzie również strona Safe Communities Portugal (www.safecommunitiesportugal.com) dla wszystkich osób szukających aktualnych informacji w języki angielskim.


Koronawirus w Portugalii – aktualizacja i sytuacja dzień po dniu 

 • 30 MAJA 2020 | Rząd Portugalii pozytywnie ocenia starania kraju w walce z koronawirusem + ogłoszenie przywracania lotów Ryanair z Polski do Portugalii

W Pałacu Narodowym Ajuda wczoraj zebrali się przedstawiciele rządu Portugalii oraz różnych organizacji, by przeanalizować dotychczasową sytuację w Portugalii odnośnie pandemii COVID-19 oraz ocenić to w pryzmacie wychodzenie Portugalii z lockdown.

Portugalia COVID-19 wychodzenie z pandemii wznowione loty aktualne sytuacja czerwiec 2020 wakacje przewodnik dane szczegóły info z Portugalii

Premier Portugalii António Costa ogłosił wejście Portugalii w III fazę przywracania kraju do życia i ożywiania gospodarki (o szczegółach poszczególnych etapów piszemy w aktualizacji z dnia 1 maja 2020 – przewiń w dół, by je poznać). Premier Portugalii ogłosił, że sytuacja w Portugalii w związku z koronawirusem jest stabilna. Ogłoszono również, że stan klęski żywiołowej (Estado de Calamidade) potrwa do 14 czerwca 2020, do godz. 23.59.  Źródło i szczegóły wczorajszego spotkania rządu Portugalii >>>

Tanie linie lotniczne Ryanair ogłosiły wznowienie lotów z Portugalii do Polski w wakacje 2020. W najbliższym czasie zostaną wznowione:

  • Kraków – Lizbona od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Kraków – Porto od 3 lipca 20202, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Faro od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Lizbona od 2 lipca 2020, 2 razy w tygodniu
  • Warszawa Modlin – Porto od 4 lipca 2 razy w tygodniu

Portugalia COVID-19 wychodzenie z pandemii wznowione loty aktualne sytuacja czerwiec 2020 wakacje przewodnik dane szczegóły info z Portugalii

Bilety lotnicze są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Można je rezerwować na www.ryainair.com >>>.  Ceny na niektóre loty są bardzo atrakcyjne!

Dzisiaj, tj. 30 maja 2020, wracają również msze święte w Portugalii. W świątyniach i miejscach kultu między wiernymi mysi być zachowany dystans społeczny (2 metry). Szczegóły dostępne są tutaj >>>.

Aktualnie w Portugalii zanotowano 31 946 przypadków potwierdzonych zachorowań na COVID-19. Nieznacznie wzrosła liczba nowych przypadków w ciągu ostatnich 24h – wzrost wynosi 1,1%. Łączna liczba zgonów to 1 383, a osób wyzdrowiałych w Portugalii jest obecnie już 18 911.


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>


 • 28 MAJA 2020 | Rząd Portugalii spotka się, by ocenić aktualną sytuację epidemiologiczną w Portugalii. 

Dzisiaj przedstawiciele rządu Portugalii oraz różnych organizacji spotkają, by ocenić aktualną sytuację epidemiologiczną w Portugalii. Jest to kolejne spotkanie rządu w sprawie sytuacji w Portugalii odnośnie koronawirusa, a przede wszystkim ma ono ocenić dotyczasowym postępy w walce z pandemią oraz omówić działania przed wejściem Portugalii w 3 etap przywracania pełni życia w kraju. Więcej o etapach wychodzenia Portugalii oraz portugalskiej gospodarki i społeczeństwa z ograniczeń wprowadzonych w związku z COVID-19 piszemy w aktualizacji z dnia 3 maja 2020.

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Zostały również ogłoszone szczegóły ponownego otwarcia kin, teatrów oraz innych miejsc kultury w Portugalii. Otwarcie tych miejsc nastąpi w dniu 1 czerwca br. Będzie obowiązek noszenia maseczek w teatrach, zachowania odpowiedniego dystansu oraz odzielenia sceny od widzów na odległość min. 2 metry. Więcej o zasadach korzystania w Portugalii z kin i teatrów po 1 czerwca 2020 można przeczytać tutaj >>>

Aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie liczby związanych z COVID-19 wygląda następująco: 31 292 przypadki osób z potwierdzonym koronawirusem; 689 705 przeprowadzonych testów na korona wirusa od początku pierwszej fali zachorowań; 1 356 ofiar śmiertelnych oraz 18 349 osób, które wyzdrowiały.

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Najbezpieczniejsze europejskie plaże w okresie koronawirusa – aż 3 są w Portugalii. European Best Destination (www.europeanbestdestinations.com) wybrało 10 najbezpieczniejszych, europejskich plaż w okresie koronawirusa. Przy wyborze plaż oceniano m.in. niską liczbę potwierdzonych przypadków koronawirusa w danym kraju / regionie, wielkość plaży, bliskość szpitala. Z 10 wybranych plaż, aż 3 plaże znajdują się w Portugalii. Są to plaże Meia Praia w Lagos (Algarve), plaża Comporta (Alentejo) oraz plaża na Porto Santo (Madera).

A jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce w związku z koronawirusem? Zdecydowano o wdrożeniu w życie czwartego etapu znoszenia ograniczeń. Od 30 maja w przestrzeni otwartej jeśli jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa.  Miejsca w których nadal trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy. Od 30 maja zniesione zostaną limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Od tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie nie będzie obowiązywał limit – 1 osoba na określoną powierzchnię lub liczbę okienek.  Obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach. Od 30 maja zniesienie obostrzeń i limitu osób, obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Od 30 maja możliwość organizowania zgromadzeń na powietrzu i koncertów plenerowych do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Od 6 czerwca możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. 

Podróże do Portugalii a koronawirus podróżowanie loty Portugalia Algarve Lizbona Porto Madera Azory Decyzje rządu czy jest bezpiecznie informacje plan polski przewodnik

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness, przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych. Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Od 30 maja możliwość korzystania z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

FlixBus Polska wznawia działalność operacyjną na wybranych trasach krajowych i międzynarodowych. W ramach sześciu regularnych połączeń FlixBus Polska, które będą kursowały od 28 maja, będzie można dotrzeć do ponad 30 europejskich miast, w tym 14 w Polsce i 19 w Niemczech i Holandii. Wśród głównych kierunków znajdą się: Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Zakopane, Poznań, Kielce, Rzeszów, Przemyśl, Berlin, Hamburg, Hanower, Brema, Dortmund, Drezno, Bonn, Amsterdam. 


 • 26 MAJA 2020 | Aktualna sytuacja w Portugalii odnośnie koronawirusa, zasady korzystania z plaż

Portugalia zanotowała do tej pory łącznie 30 788 potwierdzone przypadki zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Przyrost dobowy w stosunku do dnia poprzedniego wynosi 165 nowy przypadki, co daje procentowo 0,5%.  Na tym samym poziomie, czyli 1% wzrostu dobowego, plasuje się wzrost liczby zgonów. Łączna liczba śmierci z powodu korona wirusa od początku pandemii w Portugalii wynosi 1 330 osób. Łączna liczba osób hospitalizowanych na intensywnej terapii wynosi obecnie 531 przypadków. Najwięcej osób z potwierdzonym koronawirusem w Portugalii jest obecnie w Lizbonie (2 182), Vila Nova de Gaia (1 552), Porto (1 347), Matosinhos (1 269) i Bradze (1 209). Od ponad 20 dni nie zanotowano żadnego nowego przypadku zarażenie koronawirusem na Maderze. Prognostyki te są bardzo pozytywne, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem w Portugalii i podróżowanie do Portugalii w czasach koronawirusa.

Władze Portugalii zapowiedziały, że od 1 czerwca 2020 zostaną ponowne otwarte siłownie i kluby fitness. Nie są jednak jeszcze znane dokładne wytyczne. Stopniowe etapy otwierania się Portugalii są zamieszczone na grafice poniżej. Trwają również prace nad przystosowanie plaż w Portugalii do wypoczynku i plażowania w czasach koronawirusa. Więcej o korzystaniu z plaż i zasadach, które będą obowiązywały w te wakacje w Portugalii piszemy w aktualizacji z dnia 16 maja 2020 (zjedź poniżej). 

Plaże Portugalia Wakacje 2020 Zasady Korzystania z plaż praia koronawirus ograniczenia Informacje Wytyczne Przewodnik po Portugalii

Władze miasta Cascais obok Lizbony, czyli popularnej plażowej destynacji dla wielu osób z Lizbony, zapowiedziały, że przeprowadzą testy na korona wirusa dla wszystkich mieszkańców. Ma być przeprowadzonych ponad 200 000 testów, a ma to pozwoli mieszkańcom Cascais cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem i bez stresu korzystać z uroków miasteczka. Źródło (po angielsku) >>>. W Cascais pojawiły się również specjale automaty, w których można kupić maseczki ochronne – 4 maseczki za 1 €. Automaty znajdują się w najpopularniejszych miejscach w Cascais – źródło (po portugalsku) >>>

A jak wygląda sytuacja z podróżami na portugalskie Azory? Jak informuje Milena Dąbrowska, która mieszka na wyspie Terceira: od 29 maja 2020, zostają wznowione loty SATA (azorskie linie lotnicze) pomiędzy wyspami centralnej części archipelagu Azorów: Terceira, São Jorge, Pico, Faial i Graciosa. Jeśli rozwój sytuacji z koronawirusem na Azorach będzie dobry, to SATA otworzy również połączenia z Portugalią kontynentalną, a następnie połączenia zagraniczne. Więcej informacje w tym temacie można znaleźć tutaj >>>.


 • 24 MAJA 2020 | Hiszpania zapowiada otwarcie granic i przyjmowanie turystów

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podał informacje o otwarciu granic Hiszpanii dla turystów w lipcu. Możliwe zatem, że turystyka w Hiszpanii będzie możliwe jeszcze w te lato. Dlaczego jest to ważne odnośnie Portugalii? Turystyka w Portugalii jest w niektórych aspektach połączona z turystyką Hiszpanii, jest wiele wycieczek łączących atrakcje w obydwóch krajach, dlatego otwarcie granic Hiszpanii na pewno można odczytywać, jako pozytywny prognostyk dla turystyki w Portugalii. Źródło informacji o otwarciu granic Hiszpanii >>>. Co prawda brakuje jeszcze wielu szczegółów technicznych przywracania turystyki w Hiszpanii, ale mają one zostać podane na dniach.

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Aktualna sytuacja i statyki w Portugalii odnośnie wirusa. Na dzień dzisiejszy Portugalia odnotowała łącznie od początku pandemii koronawirusa 30 471 potwierdzone przypadki osób zarażonych. Łączna liczba zgonów z powodu korona wirusa w Portugalii to 1302 przypadki. Osób, które wyzdrowiały jest zdecydowanie więcej, bo 7 705. Łączna liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa w Portugalii wynosi ponad 690 000, co plasuje Portugalię w czołówce krajów Europy. Śmiało można napisać, że sytuacja w Portugalii poprawia się z dnia na dzień – jest bezpieczniej, pewniej i stabilniej, jednak cały czas sytuacja ta może się zmienić. Więcej statystyk odnośnie przebiegu pandemii koronawirusa w Portugalii można znaleźć na stronie Direcção-Geral de Saúde – dgs.pt >>>.

Przypominamy, że w Portugalii jest cały czas obowiązek noszenia maseczek w publicznych przestrzeniach zamkniętych (sklepy, transport publiczny, restauracje). Maseczki muszą nosić również dzieci powyżej 10. roku życia. 

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Rząd Madery postanowił, że od 1 lipca 2020 turyści przybywający na Maderę będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa (nie jest sprecyzowane jakiego testu – czy RT-PCR, czy immunologicznego. Więcej o rodzajach testów na korona wirusa przeczytać można tutaj >>>) zrobionego na nie więcej, niż 72 godziny przed przylotem na Maderę. Jeśli turyście nie będą takiego dokumentu posiadali, to test na korona wirusa zostanie im wykonany po przylocie na Maderę. Na wyniki testu trzeba będzie czekać w pokoju hotelowym. Jeśli wynik testu na koronawirusa będzie negatywny to można bez problemów korzystać z uroków wyspy, jeśli jednak będzie pozytywny, to turyści zostaną skierowani do wyznaczonego hotelu na kwarantanne. Do tej pory był to hotel Vila Gale w Santa Cruz albo Quinta do Lorde w Caniço. Informacje te uzyskaliśmy od Dragon Tree Travel – specjalistów od Madery. Dowiedz się więcej o Dragon Tree Travel >>>.

A jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce? Prowadzone są konsultacje na temat czwartego, ostatniego już etapu odmrażania polskiej gospodarki, który planowany jest na początek czerwca 2020. Przygotowywane są wytyczne dot. eventów, ślubów, parków rozrywki, salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. Ze źródeł rządowych wynika, że wraz z czwartym etapem znoszenia ostrzeżeń lub niedługo później zniknie też nakaz zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni. 

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Odmrażanie pracy urzędów w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od poniedziałku 25 maja 2020 urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. 

W piątek rano premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz ruchu lotniczego. Loty krajowe w Polsce wstrzymane są do 31 maja (oprócz lotów handlowych), natomiast międzynarodowe – do 6 czerwca 2020. Ruch lotniczy z Polski będzie wznawiany w trzech etapach. Na razie brak jest dokładnych dat. Pierwszy etap to loty krajowe. W drugim etapie, po otwarciu granic Polski, przywracane będą połączenia międzynarodowe do krajów europejskich. W trzecim etapie znoszenia ograniczeń wznowione zostaną loty poza Europę, w tym dalekodystansowe połączenia do Azji i Ameryki Północnej.  Więcej informacji na temat planowanych procedur można znaleźć tutaj >>>

Hiszpania Koronawirus Portugalia Ponowne Otwarcie Granic Turystyka w Hiszpanii Portugalii Loty Podróże Podróżowanie Informacje Aktualności Premier Epanha Polski Przewodnik

Nowe zasady zwolnień z kwarantanny przy przekroczeniu granicy RP. Od teraz z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP w ramach czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji tutaj >>>

WizzAir ogłosił, że w związku z przedłużeniem zakazu lotów z Polski, przedłuża zawieszenie wszystkich tras w polskiej siatce połączeń do 6 czerwca. PLL LOT od 1 czerwca stopniowo wznawiają loty krajowe. Loty międzynarodowe zawieszone zostają do 14 czerwca. Od początku czerwca Lufthansa planuje wznowienie lotów do Polski – w rozkładzie niemieckiej linii znalazły się połączenia z Warszawy i Krakowa do Frankfurtu.


 • 22 MAJA 2020 | Coraz więcej linii lotniczych wznawia loty do Portugalii

Jak podają różne źródła – coraz więcej linii lotniczych wznawia regularne połączenia do Portugalii (głównie Lizbony i Porto). Po przestoju spowodowanym pandemią do tej porty zawieszone loty do Portugalii, będą znowu normalnie operowały. EasyJet zapowiedział wznowienie regularnych lotów z Genewy do Porto i Lizbony (źródło >>>). Wznowione zostaną również loty do Portugalii luksemburskich linii lotniczych Luxair (źródło >>>). Cały czas też maleje liczba anulowanych lotów do Portugalii z różnych krajów Europy. Przypomnijmy, że na chwilę obecną na przykład do Lizbony bez trudu można się dostać liniami Lufthansa, Wizz Air (przez Wiedeń) lub Ryanair (przez Londyn). 

Jak podaje dziennika Dinheiro Vivo od 1 czerwca mają zostać zniesione w samolotach również ograniczone dotyczące ilości przewożonych pasażerów (obecnie jest to 2/3 pojemności). Źródło >>>. Cały czas zachowany ma być obowiązek noszenia maseczek w samolotach. 

Czy w Portugalii jest bezpiecznie Podróżowanie Kwarantanna Wakacje 2020 Plaże Hotele Loty Przewodnik po Portugalia Lizbona Porto Algarve

Polska planuje wznowić ruch lotniczy w dwóch etapach. Najpierw loty krajowe, w drugim etapie loty międzynarodowe. W ciągu następnych dni mamy poznać oficjalne i pełne szczegóły podane przez rząd. W prasie można przeczytać, że PLL LOT od 1 czerwca stopniowo wznawiają loty krajowe. Loty międzynarodowe w Polsce zawieszone mają być do 14 czerwca. Oficjalne granice powietrzne wciąż są zamknięte do 23 maja. Informuje się również o zakończeniu  obowiązkowej kwarantanny dla osób, które wracają z pracy do Polski z krajów EU i Europejskiego obszaru Gospodarczego.

Region Algarve na południu Portugalii, czyli najpopularniejsza wakacyjna destynacja w Portugalii informuje, że od ostatniej soboty (tj. 16.05.2020) nie zanotowano na Algarve żadnego nowego zachorowania na koronawirusa. Źródło >>>. Algarve z każdym dniem coraz bardziej otwiera się na turystów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. 

Czy w Portugalii jest bezpiecznie Podróżowanie Kwarantanna Wakacje 2020 Plaże Hotele Loty Przewodnik po Portugalia Lizbona Porto Algarve

A jak wyglądają liczby chorych odnośnie pandemii korona wirusa w Portugalii aktualnie? Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenie wirusem SARS-CoV-2 wynosi 29 912, co w ujęciu dobowym pokazuje wzrost nowych zachorować o 0,84%. Spadła również liczba zgonów – zmniejszyła się ona w ujęciu dobowym do 1,1%, a łączna liczba osób, które zmarły w Portugalii z powodu koronawirusa wynosi 1 277. Łącznie wyzdrowiało 6 452 osób.


 • 20 MAJA 2020 | Zasady podróżowania na Azory i Maderę, a najnowsze przepisy

Jak pisaliśmy ostatnio (aktualizacja z dnia 17 maja 2020) zmieniły się zasady podróżowania na wyspy Azorów. Przede wszystkim zniesiono obowiązkową kwarantannę dla osób przybywających na Azory. Na wyspach São Miguel i na Terceira wprowadzono stan klęski żywiołowej (Estado de Calamidade), podobnie, jak ma to miejsce cały czas w Portugalii kontynentalnej. Każdy, kto obecnie przyleci na wyspy São Miguel i na Terceira ma do wyboru jedną z 4 opcji:

  • Musi zrobić zaraz po przylocie test na obecność koronawirusa i do czasu jego wyniku przebywać na obowiązkowej izolacji w wyznaczonym hotelu. Czas wyniki na test na koronawirusa wynosi do 48h maksymalnie. Jeśli ktoś planuje zostać na wyspie dłużej, niż 7 dni, to będzie musiał zrobić dodatkowe testy na koronawirusa.
  • Przedstawić pisemne zaświadczenie z certyfikowanego laboratorium, że nie jest zarażony koronawirusem, a wynik tekstu musi pochodzić z mniej, niż ostatnich 72h. Podobnie jak wyżej – jeśli ktoś zostaje dłużej, niż 7 dni, to będzie musiał przejść dodatkowe testy na koronawirusa.
  • 14-dniową kwarantannę w wyznaczonym hotelu, na koniec kwarantanny zostanie przeprowadzony test na obecność wirusa SARS-CoV-2.
  • Wrócić do miejsca, z którego się przybyło lub opuścić terytorium Azorów.

Azory Sao Miguel Terceira Madeira Madera Koronawirus Loty Podróżowania Obowiązkowa Kwarantanna COVID 19 SARS Czy Można Lecieć Polski Przewodnik Zwiedzanie

Dokładnie o obecnej sytuacji na Azorach i wszystkich zasadach podróżowania tam w czasach koronawirusa przeczytacie na blogu Mileny Dąbrowskiej: milenadabrowska.com >>>, która precyzyjnie i szczegółowo opisana wszystko. Informacje można znaleźć również na stronie azores.gov.pt >>>.

A jak wygląda obecnie sytuacja podróżowania na Maderę? Władze Madery zniosły obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób przybywających na Maderę, jeśli osoby takie przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa, który ma mniej, niż 72h. Osoby bez takiego wyniku muszą się udać na obowiązkową kwarantannę. Od 1 lipca 2020 roku Madera całkowicie zastąpi obowiązkową kwarantannę dla pasażerów przylatujących na wyspę – testami. Pasażerowie będą zobowiązani do przedstawienia aktualnego testu na wirus SARS-CoV-2 lub wykonania badań na obecność koronawirusa zaraz po przylocie. Koszt testu ponosi dana osoba, nie rząd Madery.  Źródło: madeira.gov.pt >>>.

Azory Sao Miguel Terceira Madeira Madera Koronawirus Loty Podróżowania Obowiązkowa Kwarantanna COVID 19 SARS Czy Można Lecieć Polski Przewodnik Zwiedzanie

Jak obecnie wyglada sytuacja na Maderze? Sklepy, galerie handlowe, fryzjerzy i punkty usługowe są otwarte, jednak obowiązują w nich odpowiednie środki bezpieczeństwa. Od 18 maja działają również restauracje, pastelarie i kawiarnie na Maderze. Otwarte są również szlaki, lewady i plaże na Maderze.  Większość muzeów, zabytków i atrakcji na Maderze też jest już czynna. 

O tym, jak wygląda kwestia lotów i przekraczania granic w Portugalii kontynentalnej piszemy szczegółowo w aktualizacji z dnia 17 maja 2020 (poniżej).

Na chwilę obecną w Portugalii zanotowano łącznie ponad 30 000 potwierdzonych przypadków osób z SARS-CoV-2 – dokładnie 29 432 na godz. 09.00 w dniu 20 maja 2020. Łączna liczba zgonów z powodu wirusa SARS-CoV-2 to 1 247. Trzeba jednak zaznaczyć, że wskaźniki przyrostu nowych zachorowań oraz zgonów sukcesywnie się obniżają i jest to pozytywny prognostyk.  Więcej statystyk można znaleźć na stronie dgs.pt >>> (po portugalsku, jednak strona jest intuicyjna).


Masz dodatkowe pytania odnośnie obecnej sytuacji w Portugalii i podróżowania po tym kraju? Zapraszamy do kontaktu info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy dostępny na końcu strony >>>.


 • 17 MAJA 2020 | Granice w Portugalii pozostaną zamknięte do 15 czerwca, ale nie wszystkie… zobaczcie, które. Aktualne zasady odnośnie przekraczania portugalskich granic lądowych oraz powietrznych.

W Portugalii przedłużono stan klęski żywiołowej (tzw. estado de Calamidade) do 31 maja 2020. Rząd Portugalii wprowadził również nowe zasady odnośnie przekraczania granic portugalskich – granic powietrznych, jak i lądowych między Portugalią i Hiszpanią. Jak obecnie wygląda przekraczanie granic w Portugalii? Oto aktualne informacje:

  • Statki wycieczkowe i porty w Lizbonie

Do 15 czerwca 2020 jest przedłuży zakaz opuszczania statków przybywających do portów w Portugalii, w tym popularnych statków wycieczkowych. Wyjątkiem są przypadki wymagające pomocy szpitalnej, osoby, które mają obywatelstwo portugalskie lub odpowiedni dokument związany z pracą.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic loty lot

  • Przekraczanie granicy między Portugalią, a Hiszpanią drogą lądową zawieszone do 15 czerwca 2020.

Przywrócono kontrole na granicy wewnętrznej między Portugalią, a Hiszpanią. Co to oznacza? Zawieszone zostają wszystkie loty rozpoczynające się w Hiszpanii do portugalskich lotnisk lub do Hiszpanii z portugalskich lotnisk. Wyjątkiem są loty sił zbrojnych, samolotów ratowniczych, samolotów transportujących towary. Podtrzymany jest zakaz ruchu drogowego na wewnętrznych granicach lądowych, z wyjątkiem międzynarodowego transportu towarów, międzynarodowego przewozu osób w wyraźnie określonych przypadkach, transportu pracowników przygranicznych i pracowników sezonowych z udokumentowanym stosunkiem pracy, ruchu pojazdów ratunkowych oraz pojazdów ratowniczych. Zawieszony dalej zostaje transport kolejowy i rzeczny, z wyjątkiem transportu towarów. Zakazy te obowiązują do godziny 00:00 w dniu 15 czerwca 2020 r. Co ważne:  Obywatele Portugalii i posiadacze zezwoleń na pobyt w swoich krajach nie podlegają ograniczeniom kontroli granicznej, tzn., że w celach turystycznych nie przejedziemy granicą lądową z Hiszpanii do Portugalii, jeśli nie jesteśmy obywatelem Portugalii, rezydentem lub nie spełniamy jednego z wyżej wymienionych warunków. Listę dostępnych przejść granicznych między Portugalia, a Hiszpanią można znaleźć tutaj >>>. Ograniczenia w ruchu nie wpływają na prawo do wyjazdu z Portugalii obywateli zamieszkałych w innym kraju.

  • Granice lotnicze i loty między Portugalia, a Włochami

Granice powietrzne Portugalii z Włochami zostały zamknięte. Wszystkie loty z Włoch lub do Włoch, z / na portugalski lotniska są zawieszone. Wyjątkiem jest transport towarów, poczty, loty rządowe, loty ratunkowe oraz hamintarne.  Zawieszenie to obowiązuje do 20 maja 2020 roku.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic loty lot

  • Loty do Portugalii z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej

Rząd Portugalii potwierdził przedłużenie ograniczenia na granicach powietrznych Portugalii. Co to znaczy? Portugalia zawiesiła połączenia lotnicze z / do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Są od tego wyjątki jednak:  są to takie kraje jak: Wielka Brytania, Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria, Kanada, USA, Wenezuela, RPA oraz wszystkie kraje portugalskojęzyczne.  Jak długo obowiązują te ograniczenia na loty? Obowiązuje one do 15 czerwca 2020 r.

  • Loty z Portugalii do krajów będących członkami UE, w tym Polski.

Czy istnieją ograniczenia w lotach między państwami członkowskimi UE (w tym Polską), a Portugalią? Nie, z wyjątkiem Włoch i Hiszpanii (patrz wyżej) oraz państw członkowskich, które nie są w strefie Schengen (Polska jest). W Portugalii kontynentalnej nie ma też już obowiązku kwarantanny dla podróżnych.

Serviço de Estrangeiros e Fronteiras w Portugalii sef.pt srcset=>>; Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce gov.pt >>> lub Ambasada RP w Lizbonie, czy Ambasada Portugalii w Polsce.” width=”1500″ height=”1125″>

Czy można zatem do Portugalii przylecieć z Polski w celach prywatnych? Wszystkie informacje, które są prezentowane przez rząd Portugalii wskazują, że możemy przylecieć  do Portugalii w celach prywatnych z krajów UE, które są w Strefie Schengen. Potwierdzają to również relacje osób, które w ostatnich dniach przylatywały do Portugalii, a nie są rezydentami, obywatelami lub nieprzyleciany w udokumentowanych celach pracy. Według dostępnych informacji nie powinniśmy mieć żadnych problemów, aby dostać się do Portugalii. Co ważne: trzeba przylecieć, a nie przyjechać. Przekraczanie granicy lądowej między Portugalią, a Hiszpanią jest objętemu innymi restrykcjami (opisanymi powyżej) i w takim przypadku mogą nas nie wpuścić, jeśli np. będziemy chcieli przyjechać samochodem z Hiszpanii do Portugalii w celach turystycznych. Jest to prywatna opinia / interpretacja autora strony, na podstawienie dostępnych oficjalnych informacji. Polecam kontakt z oficjalnymi instytucjami rządowymi (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras w Portugalii sef.pt >>>; Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce gov.pt >>> lub Ambasada RP w Lizbonie, czy Ambasada Portugalii w Polsce), jeśli ktoś chce potwierdzić powyższe informacje odnośnie przylotów do Portugalii w celach prywatnych w okresie do 15 czerwca 2020.

  • Ograniczenia dla krajów UE nie będących w strefie Schengen

Warunki wjazdu pasażerów do Portugalii na loty z państw członkowskich UE, które nie są w strefie  Schengen (Polska jest, więc obywateli Polski one nie dotyczą!) wyglądają następująco: Pasażerowie lotów z państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie są w Schengen, mogą wjechać do Portugalii tylko wtedy, gdy znajdą się w jednej z następujących sytuacji: udokumentowany motywy wjazdu ze względu na pracę; przyczyny rodzinne lub siły wyższej; powrót obywateli i rezydentów. Które kraje są objęte tymi warunkami? Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia i Rumunia. Jak długo obowiązują te warunki? Obowiązują do godziny 00:00 15 czerwca.

  • Pełne informacje w temacie możliwości obecnie wjazdu do Portugalii z różnych można znaleźć na oficjalnej stronie rządu Portugalii odnośnie sytuacji z COVID-19: covid19estamoson.gov.pt >>>

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic lot Azory loty zwiedzania

Zmiana sytuacji na Azorach i wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jak donosi Milena Dąbrowska – Polka mieszkająca na Azorach, która na bieżąco relacjonuje sytuację na wyspach i robi to super (polecamy odwiedzić jej profil >>>). Na wyspach Terceira i São Miguel na Azorach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Co się z tym wiąże? Każdy, kto obecnie przyleci na Terceirę lub Sao Miguel, będzie miał do wyboru 1 z 4 opcji:
+ zaprezentować potwierdzenie, że nie jest nosicielem SARS-CoV-2
+ przebadać się na obecność koronawirusa po przybyciu i czekać w hotelu na wyniki badań
+ przebyć dobrowolną kwarantannę w wyznaczonym hotelu
+ wrócić do miejsca wylotu lub przemieścić się poza region.

Portugalia 2020 stan klęski żywiołowej wirus SARS Aktualna sytuacja Czy można lecieć obywatele Polski przekraczanie granic lot Azory loty zwiedzania

Obecna sytuacja z liczbą zgonów / zarażeń i wyzdrowień w Portugalii odnośnie koronawirusa. Aktualnie w Portugalii potwierdzono 28 810 przypadków potwierdzonego występowania wirusa SARS-CoV 2.  W stosunku dobowym liczba nowych przypadków wzrosła o 0,84% – jest to bardzo mały wzrost! Do tej pory w Portugalii łącznie zmarło 1203 osób. Liczba osób, które wyzdrowiały z choroby koronawirusowej wynosi 3822. Łącznie do tej pory w Portugalii przeprowadzono ponad 600 000 testów na koronawirusa.


 • 16 MAJA 2020 | Portugalia reguluje dostęp do plaż w związku z koronawirusem

Portugalski rząd ogłosił, jak ma wyglądać dostęp do plaż w Portugalii, które oficjalnie zostaną otwarte dla plażowiczów od 6 czerwca 2020. Oto nowe regulacje dostępu plaż w Portugalii:

  • Status obłożenia plaży będzie ogłaszany na światłach przy plaży. Zielone światło: niskie obłożenie (1/3); żółte: duże obłożenie (2/3); czerwone: pełne obłożenie (3/3).

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

  • Informacje o stanie obłożenia plaż będą stale i w czasie rzeczywistym uaktualniane w specjalnej aplikacji “Info beach” oraz na stronie internetowej portugalskiej Agencji Ochrony Środowiska (APA) apambiente.pt >>>.
  • Będzie miał zastosowanie przepis 3 metry odległości między parasolami (baldachimami) lub namiotami plażowymi.
  • Będzie obowiązek zachowanie fizycznej odległości 1,5 metra między użytkownikami plaż, którzy nie należą do tej samej grupy.
  • Maksymalnie 5 użytkowników będzie mogło przypadać na parasol, baldachim lub namiot.
  • Parkowanie będzie zabronione poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

  • Zabronione będą zajęcia sportowe z udziałem 2 lub więcej osób, takie jak np.  gra w piłkę (z wyjątkiem zajęć takich jak np. lekcje surfowania i podobne sporty wodne).
  •  Każda osoba lub grupa będzie mogła wypożyczać markizy lub namioty tylko rano (do 13:30) lub popołudniu (od 14:00).
  • Sprzedawcy na plażach będą musieli nosić maseczki lub przyłbice.
  • Bary i restauracje przy plaży będą otwarte, ale będą mogą obsługiwać zmniejszoną liczbę osób, stoliki muszą być regularnie dezynfekowane, a tarasy przeorganizowane w taki sposób, aby możliwy był do utrzymania między nimi dystans społeczny.

Więcej informacji (po portugalsku) i szczegółów na temat dostępu do plaż w Portugalii w czasach pandemii korona wirusa na świecie można znaleźć tna covid19estamoson.gov.pt >>>.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

A jak się ma sytuacja w Polsce? Zamknięcie szkół w Polsce przedłużone do 26 czerwca 2020, czyli do końca roku szkolnego – podaje PAP powołując się na wiceministra edukacji. A rzecznik ministerstwa edukacji – podaje datę 7 czerwca. Oficjalna data jeszcze nie została uzgodniona.  Odbywać się będą zajęcia opiekuńcze dla dzieci z klas 1-3 (rodzice decydują o powrocie dziecka do szkoły) oraz konsultacje głównie dla ósmoklasistów i maturzystów. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Centralną Komisją Egzaminacyjną, przygotowało szereg wytycznych, które przede wszystkim zapewnią dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkół i placówek bezpieczne warunki, a organom prowadzącym i dyrektorom pomogą w zorganizowaniu pracy w czasie epidemii. Został już również ogłoszony harmonogram przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 r.

Portugalia Plaże Wakacje 2020 Koronawirus Pandemia Dostęp Ograniczenia Leżaki Parasole Materace Czy można iść na plaże w Portugalii plaża Portugal beaches coronavirus

Pociągi Express Intercity Premium (pociągi pendolino) zaczną wracać na tory od 22 maja 2020. Jak poinformował przewoźnik, na razie udostępnione do sprzedaży zostanie 50 proc. miejsc. Pasażerowie otrzymają pakiety ochrony osobistej, składające się z maseczki, jednorazowych rękawiczek i chusteczek dezynfekujących.


 • 14 MAJA 2020 | Algarve zapowiada, że będzie gotowe na przyjęcie turystów w lato 2020

Na aktualny moment liczba potwierdzonych osób z koronawirusem w Portugalii wynosi 28 132 przypadki. Zgonów do tej pory w Portugalii zanotowano 1 175, a liczba wyzdrowień z choroby koronawirusowej wynosi łącznie 3 182. Zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych w Portugalii z powodu koronawirusa – wynosi ona obecnie 692 i jest to najmniejsza liczba osób od 31 marca 2020. 

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

João Fernandes prezydent organizacji turystycznej z południa Portugalii – Turismo do Algarve (www.turismodoalgarve.pt) zapowiedział, że region Algarve w Portugalii będzie gotowy na przyjęcie turystów na sezon lato 2020. Prezydent Turismo do Algarve powiedział, że już na chwilę obecną cześć pól golfowych w Portugalii, hotele w Algarve, mariny oraz porty są gotowe na przyjęcie turystów z uwzględnieniem środków bezpieczeństwa (nie wskazał jednak dokładnie o jakich środkach mowa). Zapowiedziano również otwarcie parków wodnych i aquaparków na południu Portugalii – m.in. słynnego Slide&Splash lub Zoomarine. Prezydent mówi również o wprowadzeniu lokalnego, dla Algarve, certyfikatu bezpieczeństwa – “Algarve Clean & Safe”, który jest bardzo podobno do certyfikatu “Clean & Safe” wydanego przez Turismo de Portugal. Więcej w tekście (po angielsku) na stronie The Portugal News >>>.

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii kard. Manuel Clemente powiedział, że przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie, które mają się odbyć dokładnie w sierpniu 2023 cały czas trwają, aczkolwiek ich tempo zostało obecnie zwolnione. Kardynał powiedział, że ze zrozumieniem i akceptacją przyjął decyzję papieża Franciszka o przeniesieniu zaplanowanych na 2022 rok Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie na 2023 rok. Obecnie wolontariusze włączenie w organizację ŚDM 2023 w Lizbonie deklarują, że włączają się w inne formy pomocy. Więcej o przygotowaniach do ŚDM 2023 w Lizbonie przeczytać można tutaj >>>.

A jak się ma obecnie sytuacja w Polsce odnośnie koronawirusa? Na konferencji rządu polskiego z dnia 13 maja ogłoszono wejście w trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, już od poniedziałku 18 maja.  Oficjalne decyzje: możliwość korzystania z usług kosmetyczek i fryzjerów; możliwość zjedzenia w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym; będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. W poniedziałek otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Od 25 maja umożliwione zostanie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. 

Algarve Portugalia Podróżowania a koronawirus aktualna sytuacja Algarwe w Portugalii wirus virus pandemia covid-19

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Od 18 maja podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego (połowa miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących). Od 25 maja prawdopodobne przywrócenie prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.  Kontrole na granicy zostały przedłużone do 12 czerwca na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.  By dowiedzieć się więcej o poszczególnych wytycznych, przeczytaj tutaj >>>.  

Komisja Europejska przedstawiła, w środę, 13 maja pakiet wytycznych i zaleceń, które mają pomóc państwom członkowskim w stopniowym znoszeniu ograniczeń w podróżowaniu i umożliwić przedsiębiorstwom turystycznym ponowne otwarcie, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych środków ostrożności w zakresie ochrony zdrowia. Pakiet ma również na celu pomoc unijnemu sektorowi turystycznemu w wyjściu z kryzysu, poprzez wspieranie przedsiębiorstw.

Rekomendacje Komisji Europejskiej w odniesieniu do przedsiębiorstw turystycznych dostępne są tutaj >>>


 • 12 MAJA 2020 | Oceanarium w Lizbonie otwarte, przedłużenie zakazu ruchu lotniczego w Polsce

Część zabytków i atrakcji turystycznych w Lizbonie już działa i jest otwartych, a część zostanie otwarta od najbliższego tygodnia (18 maja 2020). 

Swoje drzwi dla turystów otworzyła jedna z największych atrakcji turystycznych w Lizbonie – oceanarium lizbońskie >>>. Jak wygląda zwiedzanie oceanarium w Lizbonie w czasach pandemii? Oceanarium jest otwarte każdego dnia od godz. 10.00 do 18.00, przy czym ostatnie wejście jest o godz. 17.00. Podczas zwiedzania oceanarium w Lizbonie jest obowiązek noszenia maseczek, zachowania 2 metrów odległości pomiędzy zwiedzającymi. Przestrzenie wspólne oceanarium są też regularnie czyszczone.

Fatima Koronawirus 2020 Lizbona Zwiedzanie Lorty do Portugalii w czasach Pandemii WizzAir Wiedeń Londyn Jak Dolecieć Zabytki Lizbony Kwarantanna

Na dzień 12 maja 2020 liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Portugalii wynosi 27 689. Wzrost w stosunku do poprzednia dnia to tylko 0,38%, co jest bardzo małym wzrostem nowych, potwierdzonych przypadków. Liczba nowych zgonów to 9, co daje łącznie 1 114 przypadków. Również w przypadku tego wskaźnika zanotowano pozytywne zachowanie w stosunku do dni poprzednich (nie ma wzrostu procentowanego w stosunku do poprzednich dni). Liczba osób, które wyzdrowiały w Portugalii z choroby kocronawirusowej wynosi obecnie 2 549.

A jak wyglądają obecnie kwestia latania do Portugalii z innych krajów? W mediach społecznościowych można znaleźć relacje osób, które w ostatnich dniach przyleciały do Portugalii. Znajdziemy tam informacje o tym, że brak kwarantanny o przylocie do Portugalii kontynentalnej oraz obowiązkowych środkach ochronnych. 

Fatima Koronawirus 2020 Lizbona Zwiedzanie Lorty do Portugalii w czasach Pandemii WizzAir Wiedeń Londyn Jak Dolecieć Zabytki Lizbony Kwarantanna

A jak obecnie dolecieć do Lizbony z Polski, w czasach pandemii? Trzy najpopularniejsze połączenia lotnicze obecnie do Lizbony z Polski, to loty liniami Lufthansa przez Frankfurt do Lizbony, lot Wizz Air z Wiednia do Lizbony lub lot Wizz Air / Ryanair do Lizbony przez Londyn. Połączenia te wszystkie loty są dostępne w systemach rezerwacyjnych przewoźników: www.wizziar.com, www.rynair.com i www.lufthansa.com

Zobaczcie, jak wygląda lot z Wiednia do Lizbony liniami Wizz Air:

Uroczystości rocznicy objawień fatimskich w maju 2020 będzie można oglądać online. W maju 2020 sanktuarium zaapelowała do pielgrzymów i wiernych o nieprzybywanie w tym miesiącu na uroczystości w Fatimie. Można je wszystko zobaczyć w Internecie, gdyż będzie prowadzona transmisja na żywo ze wszystkich uroczystości. Link do transmisja z Fatimy na żywo poniżej:

W Polsce granice pozostają zamknięte do 13 maja 2020. Przejazd tylko przez wyznaczone punkty. Na granicy wciąż będą obowiązywały kontrole graniczne i ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców na terytorium kraju. Postanowiono także o przedłużeniu zawieszenia regularnych, cywilnych lotów krajowych i międzynarodowych połączeń lotniczych do 23 maja 2020. Lecz Komisja Europejska zaapelowała w środę do państw członkowskich oraz państw stowarzyszonych w ramach Schengen o przedłużenie o kolejne 30 dni, czyli do 15 czerwca, ograniczenia dotyczącego innych niż niezbędne podróży do UE. Apeluje również, by te stopniowo otwierały swoje granice wewnętrzne, by ratować branżę turystyczną wewnątrz kraju oraz by zastąpiły ogólny zakaz podróżowania innymi, bardziej konkretnymi obostrzeniami dostosowanymi do sytuacji w konkretnym państwie.

WizzAir poinformował, że w wyniku wydłużenia restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych, przedłuża zawieszenie wszystkich lotów w polskiej siatce połączeń do 24 maja.

Portugalia Clean&Safe certyfikat bezpieczeństwa dla turystów turystyka w czasach wirusa Clean & Safe Portugal znak oznaczenia bezpieczeństwo wycieczki polski przewodnik po Lizbonie

Wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne doniesienia medialne, dotyczące terminu otwarcia gastronomii. Od 18 maja 2020 w Polsce restauracje będą mogły przyjmować gości w ogródkach z zachowaniem 2-metrowego odstępu. Jeśli chodzi o restauracje działające w pomieszczeniach, to są opracowywane protokoły, które pozwolą na zachowania bezpiecznej odległości. Restauracje, które mają ogródki zaczną ponownie przyjmować gości, pozostałym przyjdzie w dalszym ciągu oferować posiłki na wynos. O ile nie nastąpi nagły wzrost zakażonych koronawirusem, wraz z otwarciem ogródków restauracyjnych, można się powoli także spodziewać otwarcia zakładów fryzjerskich i luzowania limitów ilości pasażerów w komunikacji miejskiej. 

Konferencja odnoście rozpoczęcia kolejnego etapu odmrażania gospodarki ma się odbyć już w tym tygodniu. Nieoficjalnie mówi się, że od 18.05 wejdziemy w trzeci etap.


 • 10 MAJA 2020 | Certyfikat “Clean & Safe” w Portugalii

Aktualnie w Portugalii potwierdzono 27 406 przypadków zachorowań na wirusa COVID-19. W ciągu ostatnich 24h zanotowano 138 nowych przypadków, co daje nam dobowy wzrost na poziomie 0,5% w stosunku do dnia poprzedniego. Wskaźnik ten zatem się obniżył. Liczba zgonów wzrosła do 1 126 osób, a osób, które wyzdrowiały jest obecnie 2 499. Łączna liczba przeprowadzonych testów na obecność koronawirusa w Portugalii wzrosła do 517 226. Wskaźniki te zatem nastrajają dość pozytywnie, jeśli chodzi o dalszy rozwój pandemii koronawirusa w Portugalii. Zaleca się jednak do ostrożnej interpretacji tych faktów, gdyż cała sytuacja może jeszcze ulec zmianie.

Portugalia Safe & Clean Certyfikat Bezpieczeństwa Specjalne Oznaczenie Znak Bezpiecznie i Czysto w Portugalii Safe&Clean Kto ma Firmy Hotele Restauracje Wycieczki Polski Przewodnik

Turismo de Portugal wydało certyfikat “Clean & Safe” przeznaczony dla obiektów, firm turystycznych, hoteli i zabytków, a który ma pomocny dla turystów wybierających się do Portugalii. Certyfikat “Clean & Safe” jest wydawany firmą i podmiot legalnie działającym w Portugalii, które zastosowały specjalne procedury i wytyczne Generalnej Dyrekcji ds. Zdrowia w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie turystów. Więcej o certyfikacie “Clean & Safe” w Portugalii przeczytacie tutaj >>>.

Portugalia Safe & Clean Certyfikat Bezpieczeństwa Specjalne Oznaczenie Znak Bezpiecznie i Czysto w Portugalii Safe&Clean Kto ma Firmy Hotele Restauracje Wycieczki Polski Przewodnik

Miło nam poinformować, że InfoLizbona.pl uzyskała certyfikat “Clean & Safe” i nasze wycieczki oraz serwisy w Portugalii będą odbywały się w zgodzie z odpowiednimi procedurami bezpieczeństwa w trosce o Wasze i nasze zdrowie.


 • 9 MAJA 2020 | Płatna kwarantanna na Azorach, pozytywna ocena pierwszego tygodnia stanu klęski żywiołowej w Portugalii

Rząd Portugalii w specjalnej konferencji prasowej ocenił pozytywnie pierwszy tydzień obowiązywania stanu klęski żywiołowej w Portugalii. Pozytywnie zostały ocenione takie kwestie, jak zachowanie społeczeństwa oraz dostosowanie się do nowych obostrzeń (m.in. obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych, transporcie miejskim), a także przystosowanie poszczególnych sektorów do zaleceń rządu.

Ogłoszono wprowadzanie płatnej kwarantanny dla nierezydentów przybywających na Azory. Źródło: azores.gov.pt >>>. Do tej pory kwarantanna na Azorach była bezpłatna dla wszystkich. Obecnie jest ona płatna. Nie wiadomo, jak długo kwarantanna dla osób przybywających na Azory będzie utrzymana.  Kwarantanna obowiązuje również na Maderze. Dla osób przybywających do Portugalii kontynentalnej nie ma już obowiązku kwarantanny. 

Portugalia Azory Kwarantanna Granice Przekraczanie Informacje Aktualne Maj 2020 Przewodnik po Lisbonie

Łączna liczba potwierdzonych przypadków osób z koronawirusem COVID-19 w Portugalii obecnie wynosi 27 268. W stosunku do ostatnich 24h zanotowano wzrost o 2% liczby nowych, potwierdzonych przypadków. Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia w Portugalii (odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia) uspokoiła odnośnie nieznacznego wzrostu liczby nowych przypadków w ostatnich dniach i nie jest to powiązywane z złagodzeniem obostrzeń obecnie w Portugalii. Łączna liczba osób wyzdrowiałych w Portugalii wynosi 2 422, a liczba zgonów 1 114. Wczoraj zanotowano najmniejszy od marca procentowy wzrost liczby zgonów w ujęciu 24-godzinnym. Do tej pory w Portugalii wykonano łącznie ponad 500 000 testów na koronawirusa COVID-19. Źródło: www.dgs.pt >>>.

Rząd Portugalii wprowadził szczegółowe informacje odnośnie funkcjonowania restauracji i kawiarni, które mają zostać otwarte od 18 maja 2020. Obowiązkowe będzie m.in. noszenie maseczek w restauracji, a będą one mogły być ściągnięte tylko podczas jedzenia. Restauracje w Portugalii będą również musiały zapewnić bezpieczną odległość między stolikami (2 metry). Zaleca się również korzystanie z tarasów i ogród kawiarnianych, jeśli będzie taka możliwość. Restauracje będą również musiały być dezynfekowane min. 6 razy w ciągu dnia. Szczegółowe wytyczne rządu Portugalii i DGS odnośnie funkcjonowania restauracji w Portugalii oraz korzystania z nich znajdują się tutaj >>>.

Portugalia Azory Kwarantanna Granice Przekraczanie Informacje Aktualne Maj 2020 Przewodnik po Lisbonie

A jak się ma obecna sytuacja w Polsce? Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o odwołaniu głosowania w wyborach prezydenckich w dniu 10 maja 2020 z powodów prawnych i organizacyjnych. Wszelkie nowe informacje dotyczące wyborów prezydenckich w 2020 r. będą niezwłocznie zamieszczane na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Godziny dla seniorów w sklepach i supermarketach, które do tej pory odbywały się między godziną 10-12, zostały odwołane. Kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego, po przekroczeniu granicy państwowej są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny. Zwolnienie dotyczy również kierowców niebędących obywatelami państwa członkowskich Unii Europejskiej oraz również kierowców zawodowych w międzynarodowym transporcie drogowym.


 • 7 MAJA 2020 | Aktualne zasady podróżowania do Portugalii obecnie

Często pytacie nas, jak obecnie wygląda kwestia przekraczania granic w Portugalii – czy możecie wlecieć do Portugalii, czy otwarte są granice w Portugalii?

Do 15 maja 2020 Portugalia ma zamknięte granice lotnicze. Oznacza to, że nie każdy ma prawo przylecieć obecnie do Portugalii – prawo takie mają m.in. osoby posiadające zameldowania w Portugalii, będące obywatelami lub niektóre osoby pracujące w Portugalii (w przypadku takich osób, by potwierdzić, czy możemy wlecieć do Portugalii najlepiej skontaktować się ze służbami granicznymi Portugalii – Serviço de Estrangeiros e Fronteiras – www.sef.pt >>>, by mieć pewność, czy zostaniemy wpuszczeni do samolotu lecącego do Portugalii).

A jak wygląda obecnie kwestia kwarantanny w Portugalii? Kwarantanna w długości 14 dni dla osób przylatujących do Portugalii obowiązywała do 2 maja, gdy obowiązywał stan wyjątkowy, obecnie obowiązuje stan klęski żywiołowej w Portugalii. Obecnie nie ma zatem już obowiązku kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Portugalii kontynentalnej. Obowiązek kwarantanny cały czas obowiązuje jeszcze na Maderze i Azorach. Informacje za Ambasada RP w Lizbonie >>>.

Portugalia kwarantanna wakacje 2020 Madera Azory Aktualny Stan Informacje loty Porady Portugal w Portugalii przekraczanie granic

Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie przedłużone zamknięcie granic w Portugalii. Będziemy o tym informowali na bieżąco. 

Aktualna łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenie koronawirusem w Portugalii wynosi obecne 26 182. Liczba osób, które wyzdrowiały wynosi 2076, a liczba zgonów to 1089. 

A co z plażami w Portugalii w lato 2020? Cały czas trwają rozmowy w tym temacie i nie ma jeszcze określonych wytycznych. Jak podaje dziennik Publico rozważa się zamknięcie małych plaż, gdzie istnieje ryzyko gromadzenia się osób. Rząd Portugalii nie podał jednak jeszcze żadnych wytycznych w tym temacie. Źródło >>>.


 • 5 MAJA 2020 | Obowiązek noszenia maseczek w Portugalii

Od wczorajszego dnia media w Portugalii i Władzie uczulają i edukują osoby przebywające w Portugalii o obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Maseczki należy nosić obowiązkowo w transporcie publicznym, pomieszczeniach zamkniętych (np. supermarkety, sklepy). Już od pierwszego dnia obowiązywania nowego prawa były kontrole służb np. w metrze lub autobusach w Lizbonie, czy Porto. Na chwilę obecną nie są jeszcze nakładana żadne mandaty za brak maseczki, jednak rząd zapowiada, że mandaty takie mogą zacząć być nakładane. Mandaty w Portugalii za nieużywanie maseczek w miejsca, gdzie jest taki nakaz, mają wynosić od 150 €. Na chwilę obecną nie ma jeszcze jasno sprecyzowanego prawa / zarządzeń odnośnie używania przyłbic ochronnych. Nie jasna jest jeszcze kwestia, czy sama przyłbica wystarczy i może być używana bez maseczki ochronnej.

Portugalia virus czy jest bezpiecznie coronawirus aktualne informacje maj 2020

Gdzie kupić maseczki ochronne w Portugalii? Maseczki ochronne w Portugalii można kupić np. online – polecamy w tym przypadku Farmácias Portuguesas: www.farmaciasportuguesas.pt >>> lub Loja Femedica www.lojafemedica.pt >>>. Nie ma też obecnie już większego problemu, aby kupić

W ramach pierwszej fazy otwierania gospodarki Portugalia od poniedziałku umożliwiły otwarcie niektórych sklepów. Działalności takie, jak fryzjerzy, salony piękności, pralnie, sklepy komputerowe, sklepy z materiałami remontowanymi, z suplementami dietetycznymi itp. znowu działają. Pełna lista etapów stopniowego przywracania gospodarki w Portugalii jest dostępna poniżej.

Portugalia virus czy jest bezpiecznie coronawirus aktualne informacje maj 2020

Na dzień 5 maja 2020 w Portugalii liczba osób z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa wynosi 25 524. W stosunku do dnia poprzedniego zanotowano wzrost tylko o 0,94% liczby chorych. Liczba zgonów nieznacznie wzrosła i wynosi obecnie 1063 osoby. Liczby osób wyzdrowiałych w Portugalii wynosi aktualnie 1712.  

Portugalska wyspa Madera zapowiada, że będzie jednym z pierwszych regionów na świecie, który otworzy się ponownie na turystów oraz turystykę. Tak podaje dziennika Diario de Noticias z Funchal, źródło >>>, na chwilę obecną nie podaje się żadnych konkretnych informacji w tym temacie. Niezaprzeczalnym faktem jednak jest, że na Maderze od ponad 10 dni już nie zanotowano żadnego nowego przypadku koronawirusem i prognostyki dla wyspy są bardzo obiecujące.

Portugalia virus czy jest bezpiecznie coronawirus aktualne informacje maj 2020

A jak się ma sytuacja w Polsce? Od 4 maja 2020 weszła zmiana dotycząca obowiązkowej kwarantanny. Zmiana polega na zwolnieniu z 14-dniowej kwarantanny osób, które przekraczają polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w Polsce lub w państwie sąsiednim. 

Postanowiono również o przedłużeniu kontroli granicznej na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja. Granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Ministerstwo rozwoju wydało oficjalne wytyczne dla hotelarzy i wszelkich usług noclegowych, które miały rozpocząć swoją działalność już od 4 maja. We współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami zainteresowanych środowisk przygotowane zostały wytyczne dla poszczególnych branż. Szczegółowe informacje na www.gov.pl >>>.

Portugalia virus czy jest bezpiecznie coronawirus aktualne informacje maj 2020

Od niedzieli 3 maja 2020 PKP Intercity postanowiło wznowić część pociągów, zawieszonych do tej pory z powodu epidemii koronawirusa (odwołanych było około 60 proc. pociągów PKP Intercity). Przewoźnik przywraca kilkanaście tras, między innymi do Warszawy, Trójmiasta, Olsztyna, Łodzi, Szczecina czy Kołobrzegu. Jednocześnie przewoźnik w trosce o bezpieczeństwo podróżnych umożliwia obecnie zakup biletów tylko na 50 proc. miejsc siedzących w pociągu w celu zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy podróżnymi. 

Wizz Air ogłosiła nową trasę do Polski z międzynarodowego portu lotniczego w Abu Zabi (AUH), już od września 2020 roku. Dodatkowo Wizz Air zapowiedział uruchomienie trasy z Lizbony do Lwowa. Bilety na te połączenia można już rezerwować w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.


 • 3 MAJA 2020 | Ograniczenia w Portugalii w związku z koronawirusem

Liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych wirusem w Portugalii wynosi obecnie 25 190.  W ciągu ostatnich 24h przybyło zatem 203 nowych potwierdzeń. Zmniejszył się procentowany, dobowy wzrost liczby zgonów, który obecnie wynosi 1,6%. Łączna liczba osób zmarłych w Portugalii z powodu choroby koronawirusowej wynosi zatem 1023 osoby. Zmniejsza sie również liczba osób hospitalizowanych, w tym leczonych na intensywnej terapii. Łączna liczba testów na korona wirusa w Portugalii przekroczyła liczbę 250 000 od czasu zanotowania pierwszych zachorowań. Od kilku dni wzrasta również każdego dnia liczba osób, które wyzdrowiały. Obecnie łączna liczba osób, które wyzdrowiały z choroby kornonawirusowej w Portugalii wynosi 1671.Prognostyki te są pozytywne, jednak należy się jeszcze wstrzymać ze zbyt pozytywnych ich odbieraniem.

Portugalia 2020 Maj koronawirus prognozy aktualna sytuacja czy można podróżować latać przyjechać

Na stronie Ambasady RP w Lizbonie znajduje się przetłumaczona na język polski tabele opisująca etapy ożywania portugalskiej gospodarki, w których pisaliśmy w aktualizacji z dnia 1 maja 2020. Są tutaj przedstawione wszystkie plany łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w Portugalii w związku z wirusem COVID-19. Może to być pomocne dla niektórych osób. Tabelę tą zamieszczamy również poniżej. Źródło >>>.

Portugalia 2020 Maj koronawirus prognozy aktualna sytuacja czy można podróżować latać przyjechać przewodnik Portugalia

Do dnia 17 maja 2020 w Lizbonie obowiązuje zakaz wpływania do portów statków wycieczkowych, w tym dużych statków wycieczkowych, popularnych cruiserów.  

6 maja 2020 rząd Portugalii ma podjąć decyzje o możliwości korzystania z plaż w sezonie letnim oraz podać wytyczne co do tego. 

Azory 2020 covid 19 Maj koronawirus prognozy aktualna sytuacja czy można podróżować latać przyjechać.jpg

Jeśli chodzi o Azory i plan łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z koronawirusem, to archipelag został podzielony na 4 grupy, które zostały stworzone na podstawie liczby zachorowań odnotowanych na każdej z wysp. Na wyspach Santa Maria, Corvo i Flores nie odnotowano żadnych przypadków zarażenia koronawirusem, więc restauracje i instytucje publiczne na tych wyspach otworzą się najszybciej. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowano na wyspie Sao Miguel, więc ona przypuszczalnie otworzy się najpóźniej w pełni. Na bieżąco będziemy Was informować o tym. Więcej informacje odnośnie Azorów i aktualnej sytuacji na nich znaleźć można w linku >>>


 • 1 MAJA 2020 | Portugalia ogłasza plan i daty ożywienia gospodarki

Premier Portugalii António Costa ogłosił plan i daty ponownego otwarcia portugalskiej gospodarki w związku ze zakończeniem stanu wyjątkowego wprowadzanego przez pandemię koronawirusa (stan wyjątkowy zakończy się w dniu 2 maja 2020). Wprowadzono na jego miejsce stan klęski – tzw. Estado de Calamidade

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Plan ożywiania portugalskiej gospodarki zakłada 3 etapy związane z konkretnymi datami. Główne założenia tego planu:

+ od 4 maja 2020: możliwość organizacji spotkań i zebrań osób do 10 osób; obowiązek dalszej kwarantanny dla osób chorych lub z podejrzeniem zarażenia wirusem; pogrzeb w Portugalii może być organizowany z uczestnictwem najbliższej rodziny; jeśli jest dalej taka możliwość, to zaleca się kontynuowanie pracy zdalnej; maksymalna pojemność transportu publicznego ma wynosi 66%; obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznym dla wszystkich – ich nie noszenie ma być karane (nie podane na chwilę obecną, jakie to mają być kary); otwarcie sklepów do 200 metrów kwadratowych; otwarcie fryzjerów i salonów piękności – konieczność wcześniejszej rezerwacji wizyty dla klientów i otwarcie od godz. 10.00 każdego dnia; możliwość uprawiania indywidualnych sportów na zewnątrz; ponownie zostaną otwarte biblioteki w Portugalii i archiwa.

Rząd Portugalii będzie na bieżąco badał sytuację rozwoju zachorowań na koronawirusa i w stosunku do tego podejmował odpowiednie kroki. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód, to po 2 tygodnia mają zostać zniesione kolejne ograniczenia. Będzie wtedy możliwe: 

+ od 18 maja 2020: otwarcie sklepów o powierzchni do 400 metrów kwadratowych; otwarte zostaną kawiarnie, pastelarie i restauracje jednak z obowiązkiem ograniczenia liczby klientów jednocześnie przebywających w danym miejscu do 50%; otwarte ponownie zostaną zabytki i muzea jednak z ograniczoną liczbą osób, które mogą je odwiedzić; cały czas kontynuowany będzie program wsparcia dla rodziców, którzy chcą zostać z dziećmi w domu; otwarte zostaną częściowo szkoły i przedszkola oraz wznowione zajęcia w nich.

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Po kolejnych dwóch tygodniach, tj. 30-31 maja 2020 / 1 czerwca 2020 postanowiono: otwarte zostaną sklepy o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych i centra handlowe w Portugalii; otwarte mają zostać wszystkie przedszkola i przywrócone zajęcia w nich; urzędy publiczne mają wrócić do normalnej pracy; przywrócone zostaną rozgrywki piłki nożnej pierwszej ligi portugalskiej – Primeira Liga. Rozgrywki drugiej ligi zostały anulowane w tym roku; otwarte zostaną kina, teatry.

Do tej pory nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie: otwarcia barów, dyskotek, hoteli i noclegów dla turystów, przywrócenia mszy świętych i innych zgromadzeń religijnych, wytycznych odnośnie festiwali letnich lub pełnego dostępu do plaż w Portugalii. Rząd Portugalii ma o tym poinformować, gdy podejmie odpowiednie decyzje.

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Linie lotnicze TAP ogłosiły zawieszenie połączeń pasażerskich do 31 maja 2020. Po tym terminie loty portugalskiego przewoźnika zostaną wznowione według nowych wytycznych. Jeśli zatem mieliście lecieć TAP-em w maju z / do Portugalii, to sprawdźcie status swojej rezerwacji.

To co jest ważne to obowiązek noszenia maseczek ochronnych w sklepach, transporcie publicznym, zamkniętych przestrzeniach, szkołach.  

Pełny plan ożywiania portugalskiej gospodarki dostępny jest poniżej. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.portugal.gov.pt >>>

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Podobne wytyczne tyczą się Madery oraz Azorów. O szczegółach otwarcia serwisów i gospodarek na Maderze i Azorach można przeczytać tutaj: www.madeira.gov.pt >>> i www.azores.gov.pt >>>.

A jak się ma sytuacja w Polsce w odniesieniu do sytuacji w Portugalii? Na zaplanowanej konferencji prasowej, która odbyła się 29 kwietnia 2020, ogłoszono wdrożenie drugiego już etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, tuż po weekendzie majowym.

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zniesione zostaną ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte z wyjątkiem klubów fitness i przestrzeni rekreacyjnej. Wprowadzony zostanie również limit osób, jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. 

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

W Polsce został zniesiony zakaz dotyczący hoteli i noclegów (w Portugalii jeszcze nie wyjaśniono tej sytuacji). Usługi hotelarskie i noclegowe dostały pozwolenie na wznowienie działalności. Mogą zaczynać już od 4 maja pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom tylko do pokoju. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte.

Od 4 maja sklepy budowlane będą już czynne w weekendy. Biblioteki, muzea, galerie sztuki, archiwa oraz inne miejsca z działalnością kulturalną zostaną otwarte od 4 maja. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie.  Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzje o otwarciu podejmą organy założycielskie, otwarcie z wymaganiami sanitarnymi. Jest to zalecenie, ale nie nakaz. Wytyczne szczegółowe co do funkcjonowania wyżej wymienionych obiektów można znaleźć na stronie gov.pl >>>.

Portugalia Stan Klęski Żywiołowej Koronawirus Wychodzenie z Pandemii Ożywiania gospodarki ponowne otwarcie kiedy można przyjeżdżać latać aktualna sytuacja opis informacje

Niektórzy przewodnicy powoli przygotowują się wznowienia lotów. Oto lista europejskich przewoźników i ich plany na następne miesiące:
+ WizzAir ogłosił przedłużenie zawieszenia wszystkich lotów w polskiej siatce połączeń do 9 maja, ale również ogłosił nowa trasę, która ruszy od lipca ze Szczecina do Lwowa.
+ LOT przedłużył zawieszenie wszystkich połączeń do 31 maja.
+ Ryanair przedłużył przejściowy rozkład lotów do 14 maja.
+ Lufthansa i pozostałe linie z grupy, Austrian oraz Brussels Airlines wydłużyły zawieszenie lotów do 31 maja.
+ Croatia Airline jako pierwszy przewoźnik ma przywrócić loty. Rozpoczynając od lotów krajowych, które mają ruszyć już od 11 maja, a następnie loty międzykrajowe.
+ Linia Emirates przesunęła start na początek lipca, a linia Etihad usunęła wszystkie planowane rezerwacje do 16 czerwca.
+ British Airways nie poinformowało jeszcze o datach ponownego rozpoczęcia ich działalności, podobnie EasyJet. Linia zapewniła jedynie, że anulowane zostały wszystkie połączenia do końca maja,
+ Radykalny krok postanowiła wykonać norweska linia lotnicza Norwegian, która ogłosiła plan restrukturyzacyjny w ramach którego znaczna większość połączeń jest zawieszona przynajmniej do 2021.

Dodatkowo organizatorzy Open’er Festiwal 2020 zdecydowali o anulowaniu tegorocznej edycji festiwalu. W majowy weekend ruszą wyciągi w Karkonoszach: w Karpaczu na Kopę i w Szklarskiej Porębie na Szrenicę. Nie będzie można korzystać z wiat i stref wypoczynku. TPN od 21 kwietnia zezwolił na wejście do dolin reglowych: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką i Dolina Ku Dziurze. Niestety schroniska i parkingi są nadal nieczynne.


 • 29 KWIETNIA 2020 | Prezydent Portugalii zapowiada koniec stanu wyjątkowego

W dniu wczorajszym, tj. 28.04.2020, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, zapowiedział, że stan wyjątkowy w Portugalii (estado de emergência), który trwa do 02.05.2020 nie zostanie przedłużony. Co to oznacza?

Media zapowiadają, że już w maju zostać ma otwarta część do tej pory zamkniętych firm i wznowić swoją działalność będą mogły poszczególne sektory gospodarki. Zapowiada się również otwarcie muzeów, galerii, hoteli. Na pewno jednak z ograniczeniami. Na chwilę obecną nie podano jeszcze żadnych obowiązujących szczegółów. W dniu 30 kwietnia 2020 rząd Portugalii ma ogłosić konkretne decyzje i ograniczenia / możliwości z nimi związane. Będzie to o tyle ważne, że zostaną ogłoszone na pewno nowe zasady podróżowania do Portugalii. Na bieżąco będziemy Was informować o wszystkich postanowieniach portugalskiego rządu.

Lizbona Stan Wyjątkowy wirus pandemia aktualna sytuacja relacja opis przewodnik po Lizbonie i Portugalii
Lizbona w czasach pandemii koronawirusa. Zdjęcie z dnia 28.04.2020

Prezydent zapowiedział, że Portugalia wchodzi w trzecią fazę walki z pandemią, kiedy “zamknięcie społeczeństwa” nie jest dłużej konieczne. Nie wykluczył wprowadzenia stanu wyjątkowego w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba. W trzeciej fazie walki z koronawirusem Portugalia ma się skupić na kontrolowaniu sytuacji i dalszej trosce o zdrowie mieszkańców / gospodarkę kraju.

Na dzień 29.04.2020 liczba potwierdzonych osób zarażonych koronawirusem w Portugalii wynosi 24 322. W stosunku do dnia poprzedniego zanotowano 295 nowych przypadków, co daj nam wzrost na poziomie 1,2%.  Jest to zmniejszenie się liczby nowych, potwierdzonych przypadków zachorować. Zmniejszyła się również procentowa liczba nowych zgonów w ciągu ostatnich 24h – zanotowano 20 nowych zgonów. Łącznie ofiar chroboty koronawirusowej w Portugalii jest łącznie 948. Zmniejsza się również liczba osób hospitalizowanych na intensywnej terapii. Trzeba jednak być ostrożnym w zbyt pozytywnym interpretowaniu tych danych.

Lizbona Stan Wyjątkowy wirus pandemia aktualna sytuacja relacja opis przewodnik po Lizbonie i Portugalii
Lizbona w czasach pandemii koronawirusa. Zdjęcie z dnia 28.04.2020

Jak się to ma to sytuacji w Polsce odnośnie koronawirusa?  Rząd Polski poinformował o znoszeniu kolejnych ograniczeń. Te konkretnie mają dotyczyć sportu. Już od 4 maja zostaną udostępnione obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym tj. m.in. stadiony sportowe, boiska szkolne i wielofunkcyjne, infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe itp. Podczas korzystania z wyżej wymieniowych obiektów będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa. Więcej w tym temacie przeczytać można tutaj >>>.

Z dniem 26 kwietnia wygasał termin obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, dla osób przyjeżdżających do Polski i został on wydłużony do odwołania. O decyzji dowiadujemy się z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Zaplanowano także powrót PKO Ekstraklasy. W ścisłym reżimie sanitarnym, kluby piłkarskie będą po koeli wracać do treningów, a następnie do rywalizacji sportowej. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja. Podobną możliwość powrotu będą mieli również zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. Od 8 maja mają rozpocząć 14-dniową izolację , a następnie 14-dniowy okres treningu. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.  


 • 27 KWIETNIA 2020 | W Portugalii spada liczba nowych zachorowań na wirusa

Łączna liczba potwierdzonych przypadków osób z chorobą Covid-19 w Portugalii na obecny dzień wynosi 23 864. W ciągu ostatniej doby zanotowano 472 nowe przypadki, co w stosunku 24-godzinnym daje dzienny przyrost o ok. 2% – czyli jest on bardzo podobny, jak w poprzednich dniach. Nieznacznie zmniejszyła się liczba zgonów – łącznie z powodu korona wirusa w Portugalii zmarło do tej pory 903 pacjentów. Pozytywną wiadomością jest to na, że w Portugalii spada liczba osób hospitalizowanych na intensywnej terapii – obecnie jest to 1040 pacjentów. Wzrasta również liczba osób, które wyzdrowiały w Portugalii z choroby koronawirusowej. Źródło www.dgs.pt >>>.

Trwają również rozmowy w rządzie Portugalii na temat przywrócenia restauracji w Lizbonie i innych miastach Portugalii do życia, by mógłby być one normalnie otwarte. Na chwilę obecną politycy portugalscy debatują nad różnymi formami pracy personalu restauracji oraz ochrony przed rozprzestrzenianiem się korona wirusa. Mowa m.in. o mierzeniu temperatury gości przychodzących do restauracji, konieczności zachowania bezpiecznego dystansu między stolika lub dezynfekcji rąk przy wejściu do restauracji. Nie ma jednak na chwilę obecną żadnych potwierdzonych i obowiązujących jeszcze zasad. Będziemy o nich informowali na bieżąco.

Polska Portugalia koronawirus covid 19 stan epidemiologiczny otwarcie turystyki w Portugalii 2020 wakacje w Lizbonie przyjazd loty aktualne informacje opis ekspert Lizbona

Do 30 kwietnia 2020 zostaje w Portugalii przedłużony obowiązek właścicieli posesji odnośnie oczyszczenia terenów wokół budynków, w celu ochrony przed zagrożeniem pożarami w Portugalii, które co roku w okresie letnio-jesiennym są problem dla Portugalii. Więcej informacji w tym temacie można znaleźć tutaj >>>.

Od 1 maja 2020 węgierska linia lotnicza Wizz Air ogłosiła wznowienia połączeń lotniczych do Portugalii i Hiszpanii. Co prawda na chwilę obecną tylko z Wielkiej Brytanii, jednak pierwsze loty o charakterze częściowo turystycznym do Portugalii zaczęły się pojawiać w systemie. Na stronie przewoźnika www.wizziar.com >>> loty do Portugalii są już dostępne na maj 2020.

Polska Portugalia koronawirus covid 19 stan epidemiologiczny otwarcie turystyki w Portugalii 2020 wakacje w Lizbonie przyjazd loty aktualne informacje opis ekspert Lizbona

A jak się to ma do sytuacji w Polsce i koronawirusa? Główne decyzje rządu Polski z ostatnich dni, to ogłoszenie 4 etapowego planu znoszenia ograniczeń, z czego pierwszy etap został już wdrążony. Daty rozpoczęcia pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco. Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ocenę sytuacji. Pierwszy etap odmrożenia gospodarki w Polsce – obowiązuje od 20 kwietnia: nowe zasady w handlu i usługach (więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie); życie społeczne (pozwolenie na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych do lasów i parków); starsza młodzież na ulicach bez dorosłych (młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej); kult religijny (liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni – 1 osoba na 15m2 powierzchni). Drugi etap: działalność gospodarcza (otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami); życie społeczne (otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk). Trzeci etap: działalność gospodarcza (otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami); gastronomia (umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami); życie społeczne (wydarzenia sportowe do 50 osób, w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności); organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 z ustaloną max. Liczbą dzieci w sali. Czwarty etap: działalność gospodarcza (otwarcie salonów masażu i solariów, umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness); życie społeczne (teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym).

Zakaz ruchu lotniczego, który obowiązywał do 3 maja na terytorium Polski, zostanie przedłużony do 9 maja z wyjątkami. Dozwolone będą m.in. loty repatriacyjne, loty wyczarterowane przez organizatorów turystyki, przed 15 marca 2020 r. Możliwe będą także loty wyczarterowane przez osoby fizyczne i prawne, samolotami, które mogą wziąć na pokład do 15 pasażerów, a także loty czarterowane na zlecenie premiera.

Polska Portugalia koronawirus covid 19 stan epidemiologiczny otwarcie turystyki w Portugalii 2020 wakacje w Lizbonie przyjazd loty aktualne informacje opis ekspert Lizbona

Przedłużenie zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków do 24 maja 2020 roku oraz kontynuacja nauki w formie zdalnej. Egzaminy ósmoklasisty, maturalne i zawodowe zostały przeniesione na czerwiec. Ograniczenie działalności na uczelniach do 24 maja 2020 roku oraz kontynuacja nauki w formie zdalnej.

Wciąż obowiązujące zasady w Polsce związane ze stanem epidemiologicznym: zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych (do 3 osób przy kasie w sklepach, specjalnie wyodrębniony czas na zakupy dla seniorów, ograniczenie o połowę liczby pasażerów w komunikacji miejskiej); obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych; utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe; ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu); obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób po przyjeździe z zagranicy oraz izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych; zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych; zakaz koncentracji ludzi i organizacji imprez; zamknięte place zabaw i ogrodów zoologicznych; ograniczenie działania centrów handlowych; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu; ograniczenie funkcjonowania zakładów gastronomicznych (wyłącznie wynos lub dostawa do domu); ograniczenie działalności żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli do 24 maja; wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte (muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą); hotele i inne miejsca noclegowe pozostają zamknięte.

Air France i KLM chcą wznowić loty do Polski. W maju przewidywane jest wznowienie lotów z Warszawy do Paryża i do Amsterdamu. KLM planuje wznowienie lotów do Amsterdamu od 3 maja, a Air France do Paryża od 10 maja.  • 25 KWIETNIA 2020 | Portugalia zapowiada odmrażanie gospodarki, ograniczenia związane z majówką 2020

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział ograniczenia w poruszaniu się po kraju dla mieszkańców w okresie 1-3 maja 2020, czyli w okresie weekendu majowego. Od 1 do 3 maja 2020 włącznie będzie obowiązywał zakaz wyjazdu poza miasto/gminę swego zamieszkania – podobnie, jak miało to miejsce w okresie Wielkanocy. 

Trwają również rozmowy nad odmrażaniem portugalskiej gospodarki. Rząd zapowiedział 3 etapy powrotu różnych sektorów gospodarki do normalnego funkcjonowania. Wstępnie podano daty 4 maja, 18 maja 2020 oraz  1 czerwca 2020. Źródło >>>. W pierwszej kolejności mają być otwierane małe sklepy i działalności gospodarcze. Przypuszcza się, że hotele będą mogły normalnie funkcjonować od czerwca 2020. 30 kwietnia ma zostać zwołane specjalne zebranie rządu, na którym zostaną podane szczegółowe informacje na temat dat otwarcia się gospodarki oraz poszczególnych sektorów. Na chwilę obecną nie są to potwierdzone przez rząd Portugalii informacje.

Koronawirus Portugalia obecna sytuacja maj czerwiec 2020 czy można podróżować raport zestawienie

Podano również informację o dostępie do plaż w Portugalii. Jornal de Notícias (www.jn.pt >>>) podał informację o możliwych ograniczeniach w dostępnie do plaż w Portugalii. Według gazety w lato 2020 ma być możliwy dostęp tylko do plaż z ochroną ratownika. Na plażach ma być zachowany bezpieczny dystans 2 metrów między leżakami / kocami. Być może zostanie również zabronione sprzedawanie napojów i przekąsek na plażach (popularnych Bola de Berlim, które corocznie towarzyszą wszystkim plażowiczom w Portugalii). Sezon plażowy w tym roku ma się rozpocząć 1 czerwca, czyli miesiąc później, niż normalnie. Nie są to jednak informacje potwierdzone oficjalnie przez portugalski rząd.

Trwają również rozmowy nad przywróceniem piłki nożnej w Portugalii. Według doniesień prasowych być może w czerwcu 2020 Liga Portugalska wznowiłaby rozgrywki pod specjalnymi obostrzeniami. Więcej info (po angielsku) tutaj >>>.

Koronawirus Portugalia obecna sytuacja maj czerwiec 2020 czy można podróżować raport zestawienie

W dniu 25 kwietnia 2020 potwierdzona liczba przypadków zarażenie wirusem SARS-CoV-2 wynosi ponad 23 000. W stosunku do dnia poprzedniego liczba zarażonych wzrosła o 2%.  Liczba zgonów to 854 przypadki, a wyzdrowiało już 1 228 osób. Nieznacznie zmniejsza się procentowy wzrost zgonów oraz liczba osób hospitalizowanych. Obecnie najwięcej przypadków potwierdzonych osób z chorobą koronawirusową jest w Lizbonie, Vila Nova de Gaia oraz Porto. 

Dzisiaj Portugalia obchodzi święto narodowe – 46. rocznicę obchodów Rewolucji Goździków. Z tej okazji przygotowano szereg wydarzeń, które mają celebrować to ważne wydarzenie. O tym, co będzie się działo w Lizbonie z okazji obchodów 46. rocznicy Rewolucji Goździków można przeczytać na stronie www.culturanarua.pt >>>.

Rewolucja Goździków Portugalia Portugal Goździki Revolution Salazar Upadek Dyktatury Historia 25 kwietnia 1974


22 KWIETNIA 2020  | Przełożone Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Papież Franciszek zdecydował o przełożeniu dwóch wielkich wydarzeń, które miały się odbyć w ciągu najbliższych dwóch lat. Jedno z nich to Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie, a drugie Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które miały się odbyć w 2022 roku. Nowy termin, kiedy odbędą się w Lizbonie Światowe Dni Młodzieży to sierpień 2023 roku. Jest to związane z obecną sytuacją na świecie i pandemią koronawirusa. Na bieżąco będziemy Was informować o Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się w 2023 roku.

Strona Safe Communities Portugal (ww.safecommunitiesportugal.com) opublikowała bardzo pomocne zestawienie dla wszystkich osób, które nie mówią w języku portugalskim. Na stronie >>> jest dostępne tłumaczenie aktualnych postanowień rządu Portugalii w związku z koronawirusem i wszystkich regulacji prawnych, które są z tym związane. To co jest ważne, że są to tylko sprawdzone i potwierdzone informacje. Gorąco zachęcamy do przejrzenia tej strony >>>, jeśli interesuje Was, jakie są dokładne i aktualne postanowienia rządu w kwestiach legislacyjnych obecnie w Portugalii.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie 2023 Koronawirus COVID-19 Pandemia Lizbona 2022 Nowa Data Informacje Czy jest Bezpiecznie Papież Franciszek Portugalia Portugal

Obecnie liczba potwierdzonych przypadków osób z chorobą Covid-19 w Portugalii wynosi 21 379. Wyzdrowieńców jest 917, a zgonów 762. W stosunku do nich poprzednich zaobserwowane niewielki procentowy wzrost liczby zgonów, ale jednocześnie też osób, które zostały wyleczone. Od kilku dni zmniejsza się liczba osób hospitalizowanych i jest to pozytywny prognostyk. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym z nadinterpretacją tego zjawiska jeszcze. 

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) ocenia pozytywnie działania Portugalii w walce z pandemią koronawirusa. Przestrzega jednak przed zbyt pozytywnym nastawieniem i obniżeniem standardów społecznych lub starań społeczeństwa o swoje zdrowie. Źródło: covid19.min-saude.pt >>>.


 • 19 KWIETNIA 2020 | Portugalia powili otwiera gospodarkę, nowy obchody rocznicy Rewolucji Goździków

Pod koniec wczorajszej dnia, tj. 18.04.2020, w Portugalii było 19 865 osób z potwierdzoną chorobą koronawirusową. W ciągu ostatnich 24h nastąpił zatem wzrost o 664 przypadki. Dzienny wzrost liczby potwierdzonych osób z koronawirusem w Portugalii obecnie wynosi 3,5%. Łącznie zmarło 687 osób. Wzrost liczby zgonów w Portugalii z powodu koronawirusa pozostaje na tym samym poziomie i wynosi 4,5%.

Najwięcej osób z potwierdzonych wirusem na terytorium całej Portugalii jest obecnie w regionie Norte, które stolicą jest Porto.  Łącznie zanotowano tam ponad 60% przypadków wszystkich osób z potwierdzoną chorobą koronawirusową.

Koronavirus w Portugalii Portugalia czy można już lecieć i jest bezpiecznie Lizbona Porto 2020

Rząd Portugalii ogłosił również zamiar powolne odmrażania gospodarki i serwisów w Portugalii. Uniwersytety w Portugalii mają teraz 2 tygodnie na przygotowanie się do wznowienia zajęć w maju. Nie jest to jednak pewne, czy zajęcia na uczelniach wyższych w Portugalii zostaną wznowione na 100% – wszystko zależy od bieżącej sytuacji i zagrożenia pandemią wirusa.

Do 30 kwietnia 2020 ma zostać również ogłoszony plan otwierania / wznawiania kolejnych serwisów i normalnego funkcjonowania poszczególnych gałęzi gospodarki.  Już zapowiedziano ponownie otwarcie np. salonów fryzjerskich w Portugalii. Fryzjerzy w Portugalii będą jednak mogli pracować tylko z ograniczoną liczbą klientów w salonie, a wizytę trzeba będzie wcześniej umówić.

Koronavirus w Portugalii Portugalia czy można już lecieć i jest bezpiecznie Lizbona Porto 2020

Poinformowano również o anulacji obchodów 25. kwietnia w Lizbonie – nie będzie zatem w tym roku uroczystego przemarszu na Aveninda da Liberdade. Stowarzyszenie Associação 25 de Abril na swojej stronie www.a25abril.pt >>> prezentuje nowy program obchodów 46. rocznicy obchodów Rewolucji Goździków w Portugalii.


 • 17 KWIETNIA 2020 | Przedłużony stan wyjątkowy w Portugalii na kolejne 2 tygodnie

W dniu 16 kwietnia 2020, wieczorem, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zapowiedział kolejne już, trzecie, przedłużenie stanu wyjątkowego w Portugalii (estado de emergência). Po wystąpieniu prezydenta Parlament Portugalii przegłosował wprowadzenie kolejnego stanu Portugalii.

Stan wyjątkowy w Portugalii trwa zatem do dnia 2 maja 2020, do godz. 23.59. Podczas swojego wystąpienie w parlamencie premier Portugalii António Costa powiedział, że ma nadzieję, że to będzie już ostatni stan wyjątkowy w Portugalii. Jak się jednak sytuacja potoczy – zobaczymy. Na bieżąco będziemy Was informować o tym na łamach InfoLizbona.pl.

Lizbona Koronawirus aktualne zdjęcia sytuacja opis czy można podróżować info przewodnik

Prezydent Portugalii zapowiedział podczas swojego wystąpienia o planach stopniowego otwierania gospodarki i przywracania jej do normalnego funkcjonowania. Na chwilę obecną jednak nie podano żadnych szczegółów lub konkretnych dat. Więcej o przedłużenie, już po raz kolejny, stanu wyjątkowego w Portugalii można przeczytać tutaj >>>. O ograniczeniach związanych z wprowadzeniem stany wyjątkowego w Portugalii piszemy poniżej (opis sytuacji z dnia 21.03.2020, kiedy pisaliśmy o pierwszym wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Portugalii).

A jak wygląda obecna sytuacja w Portugalii odnośnie liczby zarażonych? Wieczorem, dnia 16.04.2020, w Portugalii zanotowano 18 884 przypadki osób z potwierdzoną chorobą Covid-19. W stosunku do dnia poprzedniego przyrost nowych przypadków wyniósł 750 osób, co procentowo daje przyrost na poziomie 4,1%. Łączna liczba zgonów to 650 osób, w tym przypadku zanotowano nieznaczny spadek liczby zgonów w ciągu ostatnich 24h.  

Lizbona Koronawirus aktualne zdjęcia sytuacja opis czy można podróżować info przewodnik

Łącznie do tej pory, od początków pandemii koronawirusa w Portugalii, przeprowadzano ponad 150 000 testów.  W samym wczorajszym dniu przeprowadzono ponad 4 000 testów na koronawirus.

A jak obecnie wygląda Lizbona w czasach koronawirusa? W centrum Lizbony jest bardzo spokojnie. Nie ma praktycznie żadnych turystów. Na ulicach nie ma też dużo mieszkańców. Zobaczcie na zdjęciach, jak to wygląda:


 • 15 KWIETNIA 2020 | Rekomendacja używania maseczek w Portugalii

Na godz. 9.00 rano w dniu 15.04.2020 sytuacja odnośnie liczb i koronawirusa w Portugalii wygląda nastepująco:  potwierdzona liczba osób zarażonych: 17 448, liczba zmarłych: 567, liczba wyzdrowiałych: 347. Aktualne informacje w tym temacie zawsze można znaleźć na www.dgs.pt >>>.

Stan wyjątkowy w Porugalii trwa do północy dnia 17.04.2020 – do tego czasu rząd Portugalii podejmie decyzję o jego zniesieniu / przedłużeniu. Prawdopodobnie stan wyjątkowy w Portugalii zostanie przedłużony – będziemy o tym na bieżaco Was informować oraz o wszystkich ograniczeniach w podróżowaniu do Portugalii / po Portugalii, które z tego wynikają.

Maseczka ochronna Portugalia koronawirus aktuaalna sytuacja opis Portugal Portugalii Lizbona Porto Algarve

Dodatkowo Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia (DGS) w Portugalii rekomenduje używanie maseczek ochronnych w publicznych przestrzeniach zamkniętych (sklepy, centra handlowe, itp.), transporcie publicznym, jako środek zapobiegawczy rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Szczegóły w sprawie rekomendacji DGS odnośnie używania maseczke można znaleźć tutaj >>> (tylko po portugalsku). Pełna informacja odnośnie używania maseczek w Portugalii w języku angielskim jest dostępna tutaj >>>.


 • 13 KWIETNIA 2020 | Po Wielkanocy w Portugalii

Kończy się specjalny okres świąteczny i obowiązujące w jego ramach ograniczenia (o tym, jakie są to ograniczenia, piszemy więcej poniżej). Jak podaja władze Portugalii – społeczność tego kraju przestrzegała ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczenia obowiązują do końca dnia 13.04.2020

Wieczorem, na dzień 12.04.2020, w Portugalii potwierdzono ponad 17 000 osób z potwierdzonym zarażeniem wirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii jest potwierdzonych 504 zgony, a ponad 300 osób zostało wyleczonych.

Koronawirus aktualna sytuacja w Portugalii czy jest bezpiecznie

Minister zdrowia odniosła się z dużą ostrożnością do wszelkich pozytywnych prognostyków odnośnie poprawy sytuacji i dalszego jej rozwoju. Zapewniła również, że nie ma żadnego zakazu publikowania jakichkolwiek danych na temat ilości osób zarażonych w poszczególnych regionach, na różnych szczeblach administracyjnych kraju.

A jakie są nastawienia Portugalczyków? Mimo tej całej sytuacji, która jest ciężka dla całego kraju oraz społeczeństwa – nastawienie społeczeństwa jest pozytywne i ludzie patrzą z nadzieją w przyszłość.


 • 11 KWIETNIA 2020 | Wielkanoc w czasie koronawirusa w Portugalii o przedłużony stan wyjątkowy?

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenie wirusem w Portugalii wynosi 15 472 (godz. 08.00, 11.04.2020) – zanotowano w tym przypadku wzrost o 10,8% liczby zarażonych w stosunku do dnia poprzedniego. Co ciekawe – po wcześniejszym spadku liczby zarażonych w ujęciu dniowym, ta liczba jest nagłym i to dużym wzrostem.

Koronawirus na Wielkanoc 2020 Portugalia Aktualna sytjacja w Portugalii Podróżowania do Lizbony Porto Portugal w czasach wirusa stan wyjątkowy

Łączna liczba zgonów w Portugalii to 435. Najwięcej zgonów jest w grupie osób +80 – łącznie 284 przypadku. W stosunku dobowym przyrost liczby zgonów w Portugalii maleje w stosunku do poprzednich dni. Jest to pozytywny prognostyk odnośnie rozwijana się pandemii koronawirusa w Portugalii.

Wzrasta liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa wśród Portugalczyków – do tej pory przeprowadzona ponad 125 000 testów. 

Przedłużony stan wyjątkowy w Portugalii? Jak podaje dziennika Publico – portugalski rząd rozważa przedłużenia trwającego stanu wyjątkowego w Portugalii. Rząd informuje o możliwości przedłużenia stanu wyjątkowego do 15 maja 2020. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Link do pełnego artykułu: tutaj >>>.

Obecny stan wyjątkowy trwa do 17 kwietnia 2020. Wtedy też, zgodnie z konstytucją portugalską, rząd Portugalii może ewentualnie przedłużyć stan wyjątkowy. Będziemy Was o tym informować na bieżąco.

A jak wygląda Wielkanoc w Portugalii w czasach koronawirusa? Jest bardzo spokojnie. Portugalczycy podchodząc odpowiedzialnie do tematu. Ulice większość miast są puste. Cały czas aktualne jest również ograniczenia w poruszaniu się po kraju. Trwają one do 13 kwietnia 2020. Przypominamy: zamknięte są wszystko lotniska krajowe i międzynarodowe; nie funkcjonują połączenia kolejowe i autokarowe między miastami; obowiązują rygorystyczne obostrzenia w zakresie poruszania się (zakaz wyjazdu poza miasto/gminę swego zamieszkania); obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób (tylko najbliższa rodzina mieszkająca wspólnie).

O tym, jak wygląda Lizbona na Wielkanoc w czasach pandemii piszemy dokładnie tutaj: Lizbona na Wielkanoc 2020 – wymarłe miasto oraz nasze specjalne życzenia dla Ciebie na te święta >>>.

Koronawirus na Wielkanoc 2020 Portugalia Aktualna sytjacja w Portugalii Podróżowania do Lizbony Porto Portugal w czasach wirusa stan wyjątkowy

Korzystając z okazji życzymy wszystkim naszym Czytelnikom dużo zdrowia, uśmiechy i pogody ducha z okazji Świąt Wielkanocy. Wszystkiego dobrego i dbajcie o siebie oraz swoich bliskich!


 • 8 KWIETNIA 2020 | Majowe obchody w Fatimie 2020 bez udziału pielgrzymów

Kardynał D. António Marto podał informację, że obchody objawień fatimskich, które miały się odbyć 12/13 maja 2020 odbędą się bez udziału pielgrzymów, ze względu na obecną sytuację z koronawirusem i w stosunku do zaleceń Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (Direção-Geral da Saúde). Wszystkie uroczystości fatimskie będą transmitowane online i będzie je można zobaczyć na żywo podczas transmisji lub w kanałach social media Sanktuarium Fatimskiego. Szczegóły na www.fatima.pt >>>.

Transmisja online z Kaplicy Objawień w Fatimie można zobaczyć poniżej:

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa na spotkaniu INFARMED – National Authority of Medicines and Health Products powiedział, że widzi “światełko w tunelu”. Przyrost nowych zachorowań w Portugalii obniżył się i być może w maju sytuacja zacznie wracać do normy. Jednocześnie Prezydent Portugalii zaapelował o przestrzeganie zaleceń DGS i rządu w sprawie walki z rozprzestrzenianiem się korona wirusa.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków osób z koronawirusem w Portugalii wynosi obecnie ponad 12 500. 345 osób zmarło, a 184 zostało wyleczonych. Na Maderze odnotowano 52 potwierdzone przypadki wirusa, a na Azorach 68.


 • 6 KWIETNIA 2020 | Festas de Lisboa 2020 i Festas de Sao Joao w Porto anulowane

Władzie Lizbony podały informacje o anulowaniu wielkiego i kolorowego Festiwalu św. Antoniego – Festas de Lisboa 2020. Festiwal św. Antoniego 2020 w Lizbonie miał się odbyć w czerwcu. Odbywa się on już od lat i jest to jedna z największych i najważniejszych imprez w całej Lizbonie. Za przyczynę podano troskę o bezpieczeństwo mieszkańców, zalecenie DGS oraz problemy organizacyjne wynikłe z powodu pandemii wirusa. Więcej o tym przeczytacie tutaj: Lizbona bez kolorowej parady, grillowanych sardynek i Festas de Lisboa 2020 >>>. Cześć z zaplanowanych atrakcji i elementów Festas de Lisboa przeniesiono na 2021 rok. Podobny los spotkał Festiwal św. Jana w Porto – Festas de Sao Joao 2020. 

Portugal Portugalia COVID-19 Wirus 2020 Vírus Aktualna Sytuacja Podróżowanie po Portugalii czy jest bezpieczne opis przewodnik wskazówki informacje Wielkanoc 2020

Przypomina się również o ograniczeniach w Portugalii związanych z przemieszczaniem się w okresie Świąt Wielkanocy 2020. Ograniczenie te będą w okresie od 9 do 13 kwietnia 2020. Więcej o ograniczeniach w poruszaniu się po Portugalii w okresie wielkanocnym przeczytać można tutaj >>> (po angielsku).

Prezydent Turismo do Algarve, czyli oficjalnego Departamentu Turystyki w Algarve napisał list do wszystkich mieszkańców Algarve. Można z nim zapoznać się tutaj: List prezydenta Turismo do Algarve do osób mieszkających na Algarve >>> (po angielsku).

Portugal Portugalia COVID-19 Wirus 2020 Vírus Aktualna Sytuacja Podróżowanie po Portugalii czy jest bezpieczne opis przewodnik wskazówki informacje Wielkanoc 2020

W dniu 6 kwietnia 2020, godz. 9.00, łączna liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych koronawirusem wynosiła 11 278. Liczba zgonów w Portugalii na ten czas to 295. 75 osobom udało się wyzdrowieć z choroby COVID-19. 

O tym, jak wygląda obecnie życie w Portugalii, w czasach koronawirus, dowiecie się więcej z naszego Instagrama >>> – zapraszamy do śledzenie i pozostania w kontakcie z Portugalią cały czas. 

Przewodnik po Lizbonie


 • 4 KWIETNIA 2020 | Portugalii przedłuża stan wyjątkowy

W dniu 03.04.2020 portugalscy politycy podjęli decyzje o przedłużeniu stanu wyjątkowego na terenie całej Portugalii – w tym Azorów i Madery. Stan wyjątkowy będzie trwać do dni 17 kwietnia 2020, do godz. 23.59.

Więcej o stanie wyjątkowym w Portugalii i wszystkich ograniczeniach związanych z jego wprowadzeniem można przeczytać po polsku na stronie Ambasady RP w Lizbonie: www.gov.pl/web/portugalia >>>.

No godz. 09.00 w dniu 4 kwietnia 2020 liczba osób z potwierdzonym wirusem SARS-CoV-2 wynosi ponad 10 000 – dokładnie 9 886. Zmarło 246 osób, a 68 zostało wyleczonych.


 • 2 KWIETNIA 2020 | Portugalia przedłuży stan wyjątkowy?

Dzisiaj, tj. 02.04.2020 rząd Portugalii podejmie decyzję, czy przedłuży stan wyjątkowy w Portugalii (estado de emergência) o kolejne 2 tygodnie. Wszystko wskazuje na to, że stan wyjątkowy w Portugalii zostanie przedłużony. Najnowsze informacje w tym temacie można śledzić na stronie rządu: portugal.gov.pt >>>.

Covid-19 Portugalia Lizbona Porto Fatima Faro

Łączna liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 w Portugalii wynosi 8 251. 187 osób zmarło, a 43 zostały wyleczona. Łączna liczba osób z podejrzeniem wirusa wynosi ponad 60 000.

Na chwilę obecną w Portugalii nie ma jeszcze obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Działają też cały czasy loty z Lizbony m.in. do Niemiec i Anglii. Program lotów LotDoDomu z Portugalii do Polski został zakończony i na chwilę obecną nie przewiduje się kolejnych lotów LOT-u w ramach tej akcji z Portugalii.


 • 30 MARCA 2020 | Ile jest osób chorych w Portugalii?

Łącznie liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych osiągnęła ponad 6000 (dokładnie 5962 na godz. 8.00). Najwięcej przypadków osób zarażonych jest w regionach Lizbony i Porto. Patrząc na mapę Portugalii najmniej lub wcale osób zarażonych jest w regionach przy wschodniej granicy z Hiszpanią. 

Koronawirus COVID-19 Portugalia obecna sytuacja czy jest bezpiecznie kwarantanna 2020 majówki.jpg

Można zaobserwować delikatny spadek dobowy wzrostu potwierdzonych przypadków osób zarażonych (z 21,1% do 15,3% w stosunku do dni 28/29 marca 2020) oraz zmniejszenie się procentu liczby zgonów (obecnie na koronawirus w Portugalii zmarło 119 osób) w stosunku do ilości zarażonych. Są to jednak bardzo ostrożne prognozy, które mogą ulec zmianie. Liczba osób hospitalizowanych to ponad 500, reszta osób jest leczonych w domach. Łącznie w Portugalii wykonano ponad 40 000 testów na wirusa.

Trwają rozmowy nad przedłużeniem zamknięcia szkół, przeszkoli, uniwersytetów w Portugalii. Rozważane są różne opcje, w tym opcje nauczania online lub przy pomocy publicznej TV w Portugalii.

Cały czas należy pamiętać też o 14-dniowej, przymusowej kwarantannie, dla wszystkich osób, które przybywają do Portugalii, w tym do Lizbony.


 • 27 MARCA 2020 | Pandemia w Portugalii

Ogłoszono, że w dniu 31 marca 2020 zostanie zwołane specjalnie posiedzenie, w którym udział weźmie Prezydent Portugalii – Marcelo Rebelo de Sousa oraz przedstawiciele rządu w sprawie przedłużenie / anulowania stanu wyjątkowego w Portugalii na kolejne 14 dni. Przypomnijmy, że obecnie wprowadzany stan wyjątkowy został aktywowany w dniu 19.03.2020.

W Portugalii potwierdzono ponad 3500 potwierdzonych przypadków osób zarażonych wirusem. Zmarło 60 osób, a 43 zostały wyleczone. Przypadki wirusa pojawiły się już w całym kraju, w tym na Azorach i Maderze.

Koronawirus 27 03 2020 Portugalia


 • 25 MARCA 2020 | Liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych koronawirusem w Portugalii cały czas wzrasta

Na godz. 9.00 rano w dniu 25 marca 2020 DGS (Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia w Portugalii, Direção-Geral da Saúde) potwierdziła, że liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych w Portugalii wynosi 2362. Na poniższej grafice przedstawiamy liczbę osób w poszczególnych miastach (grafika została opublikowana w dniu 24.03.2020). 

Portugalia Lizbona Porto Fatima Algarve wirus 2020 sytuacja liczba zarażonych aktualne informacje

Wprowadzono nowe ograniczenia w działaniu transportu publicznego – np. w Lizbonie metro będzie funkcjonowało, jak w weekendy (krótsze składy i mniejsza częstotliwość kursów), tramwaj 28 będzie jeździł według rozkłady z miesięcy luty / listopad, a tramwaj 15 został zamieniony na autobusy. Wszystkie windy w Lizbonie zostały zatrzymane i nie funkcjonują.

Rząd podjął również działania mające na celu ograniczenie spekulacji cenowych na takie produkty, jak żele dezynfekujące, maseczki i inne produkty związane z higieną w czasach pandemii koronawirusa.

TAP Portugal cały czas kontynuuje operację powrotów Portugalczyków do kraju. Ryanair ogłosił zawieszenie kolejnych połączeń – szczegóły tutaj >>>. Linie lotnicze LOT rozszerzyły zakres akcji #LOTdoDomu, jednak nie ma żadnej wzmianki o dodatkowych połączeniach z Portugalii do Polski. Szczegóły tutaj >>>.

W tych niespokojnych czasach jest jednak nutka pozytywnych wiadomości. Polecamy wszystkim zobaczyć najnowsze wideo promocyjne Portugalii o wymownym tytule “Can’t skip hope”. Pokazuje ono nie tylko piękno Porutgali, ale również niesie bardzo piękne przesłanie. Wideo “Can’t skip hope” można zobaczyć poniżej, a więcej o nim przeczytać tutaj: Piękny klip promocyjny Portugalii na trudne czasy pandemii >>>.


 • 23 MARCA 2020 | Gdzie jest najwięcej chorych na korona wirusa?

Na początek dnia 23 marca 2020 w Portugalii, na godz. 8.00 potwierdzono 1600 przypadków potwierdzonych osób zarażonych. 14 osób zmarło, a 5 zostało wyleczonych. 4 potwierdzone przypadku osób zarażonych są na Azorach, a 7 na Maderze.

COVID-19 Portugalia Algarve Lizbona Porto Wirus Sytuacja Opis Czy jest bezpiecznie w Portugalii podróże do Portugalii

Najwięcej potwierdzonych przypadków jest na północy Portugalii (825), najmniej w Alentejo (tylko 5 potwierdzonych przypadków). 

Strona Safe Communities Portugal uruchomiła specjalny serwis na temat wirusa COVID-19 poświęcony regionowi Algarve. Wszystkie osoby, które planują wybrać się na Algarve (południe Portugalii) powinny go odwiedzić. Link dostępny jest tutaj >>>. Jest po angielsku i jest bieżąco aktualizowany. Osoby lądujące na lotnisku w Faro (Algarve) będą podane 14-dniowej kwarantannie. Szczegółowe informacje i zarządzenie dostępne tutaj >>>.

Portugalskie linie lotnicze TAP uruchomiły akcję powrotów Portugalczyków do kraju – m.in. z Wysp Zielonego Przylądka. Szczegóły na flytap.com >>>.


 • 21 MARCA 2020 | Szczegóły stanu wyjątkowego w Portugalii

W dniu 20 marca 2020 rząd Portugalii wydał dokładne postanowienia oraz wyjaśnia do wprowadzonego dzień wcześniej stanu wyjątkowego na terenie całej Portugalii. Wprowadzono szereg restrykcji / ograniczeń / zaleceń praz praw, które mają ograniczyć pandemie koronawirusa w Portugalii i chronić życie obywateli Portugalii.

Pełen tekst ustawy / postanowień znajduje się do wglądu tutaj >>> (jest on po portugalsku). Osoby nieposłujące się językiem portugalskim mogą skorzystać z tłumaczenia przygotowanego przez społeczność Safe Communities Portugal (www.safecommunitiesportugal.com), które dostępne jest tutaj >>>

Pandemia 2020 Portugalia Stan Wyjątkowy Ustalenia Szczegóły Informacje dla Podróżujących Wirus w Portugalii

Ustawa ta reguluje dokładnie m.in. możliwości poruszania się po Portugalii dla jej obywateli i osób przebywających na terytorium Portugalii, działanie transportu publicznego (autobusów, pociągów, metra, lini lotniczych), otwarcie sklepów i punktów usługowych (pokazuje, jakie rodzaje sklepów mogą być otwarte, a jakie nie oraz jakie rodzaje serwisów mogą działać w okresie stanu wyjątkowego), dostęp do atrakcji, zabytków oraz punktów rozrywki (w tym parków, kin, prywatnych galerii i atrakcji turystycznych), opisuje grupy objęta specjalną ochroną w czasie pandemii (szczególnie osoby powyżej 70. roku życia, a także opisuje przysługujące im dodatkowe prawa) lub określa zakres działania administracji publicznej i długość ważności dokumentów (przedłużenie ważności dokumentów, których okres ważności się skończył lub skończy się niedługo), a także możliwości kultu religijnego (w tym możliwości odprawiania mszy świętych i pogrzebów). Warto zapoznać się szczegółowo z ustawą. Ze względu na jej długość nie przywołujemy tutaj wszystkich jest zapisów.

Łączna liczba przypadków osób zarażonych w Portugalii wynosi na chwilę obecną 1020 osób. 6 osób zmarło, a 5 zostało wyleczonych. Na Maderze zanotowano 1 przypadek potwierdzone osoby z wirusem, a na Azorach 3 przypadki. Informacje za Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia (Direção-Geral da Saúde; www.dgs.pt).


 • 19 MARCA 2020 | Portugalia wprowadza stan wyjątkowy od 19.03.2020 do 02.04.2020

W dniu 18 marca 2020 Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa podjął decyzję o wprowadzeniu w Portugalii stany wyjątkowego (estado de emergência). Jeszcze w tym samym dniu dekret ten przyjął rząd Portugalii. Stan wyjątkowy jest wprowadzony od dnia 19 marca 2020 godz. 00.00 i ma trwać przez 15 dni, tj. Do dnia 02.04.2020 z opcją przedłużenia. Źródło: portugal.gov.pt

Co oznacza stan wyjątkowy w Portugalii? Jak podaje Ambasada RP w Lizbonie: “Wprowadzenie stanu wyjątkowego uprawnia rząd do częściowego ograniczenia prawa do przemieszczania się, praw pracowniczych, przekraczania granic Republiki Portugalskiej, prawa do zgromadzeń i manifestacji, wolności kultu w formie zgromadzenia i prawa oporu. Wszystkie te prawa mogą zostać zawieszone jedynie częściowo i w niezbędnym wymiarze.”  Warto śledzić bieżące informacje podawane przez Ambasadę RP w Lizbonie tutaj >>>

Co oznacza na chwilę obecną stan wyjątkowy w praktyce? Prawda jest tak, że na chwilę obecną cały czas trwają ustalenia szczegółów, które w tym przypadku podejmie rząd Portugalii. Na przykład narodowy przewoźnik TAP Portugal podjął decyzję o ograniczeniu lotów z 90 do 15 destynacji tylko. Szczegóły tutaj >>> Rząd Portugalii zaleca wychodzenie z domu tylko w szczególnych przypadkach: do pracy, jeśli nie jest możliwe pracowanie z domu, do apteki po leki, do sklepów po żywność i podstawowe artykuły, by pomóc rodzinie lub osobom starszym. Cały czas możemy też z psem itp. Może wprowadzić dodatkowe ograniczenia w stosunku do poruszania się po kraju i poza domem. Otwarte zostają: sklepy spożywcze, banki, stacje paliw, restauracje i kawiarnie (aczkolwiek one mogą zapewnić tylko serwis taki away lub z dostawą do domu), apteki. Urzędy i serwisy publiczne będą działać tylko w minimalny, wymaganym przez sytuację zakresie. Transport publiczny ma normalnie działać, jednak w ograniczonym zakresie. Źródło portugalresident.com >>>

Na bieżąco będziemy Was informować o rozwoju stanu wyjątkowego w Portugalii. Zachęcamy również do śledzenia strony Safe Communities Portugal (www.safecommunitiesportugal.com), na której w pełni są podawane tylko potwierdzone i prawdziwe informacje na temat obecnej sytuacji i zaleceń rządku. Zachęcamy do filtrowania wiadomości, które do Was dochodzą, by unikać tzw. fake news, czyli wiadomości nieprawdziwych.


 • 18 MARCA 2020korona wirus na Azorach, zamknięte granice i anulowane loty z Portugalii

Liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych koronawirusem wynosi obecne 448. 1 osoba zmarła, a 3 zostały wyleczone. Zanotowano pierwszy przypadek potwierdzonej osoby zarażonej na Azorach. Łączna liczba osób z podejrzeniem wirusa wynosi 4030.

Miasto Ovar na północy Portugalii (niedaleko Porto) zostało objęte kwarantanną geograficzną do dnia 4 kwietnia 2020, ze względu na duże ognisko osób zarażonych i potencjalnie zarażonych. 

Wirus w Portugalii 2020 aktualne informacje pandemia czy jest bezpiecznie zalecenie relacja liczba ofiar zwiedzanie polski przewodnik wiadomości Portugalia Lizbona Porto Azory koronawirus

W dniu 17 marca 2020 podjęte decyzję o zamknięciu granic między Portugalia, a Hiszpanią. Granice będą zamknięte do 15 kwietnia 2020. Autoryzowane przejścia drogowe między Portugalią, a Hiszpanią znajdują się w Valença-Tuy; Vila Verde da Raia-Verín; Quintanilha-San Vitero; Vilar Formoso-Fuentes de Oñoro; Termas de Monfortinho-Cilleros; Marvão-Valência de Alcântara; Caia-Badajoz; Vila Verde de Ficalho-Rosal de la Frontera oraz Vila Real de Santo António-Ayamonte. Ograniczeniem przekraczania granic nie są objęte: przepływ towarów i pracowników, osoby wracające do swoich krajów ojczystych (czyli wracając do Polski z Portugalii możemy przekroczyć granicę samochodem!). Szczegóły na portugal.gov.pt >>>

17 marca 2020 Unia Europejska podjęła również decyzję o czasowym zamknięciu granic UE. Jak podają Wiadomości Turystyczne: “Szef Rady Europejskiej ogłosił zamknięcie granic zewnętrznych Unii przed obywatelami państw trzecich na 30 dni. Dotyczy to też Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, które nie są co prawda członkami UE, ale należą do strefy Schengen. Zakaz wstępu na teren Unii nie obejmuje obywateli państw unijnych wracających do domu, pracowników służby zdrowia, naukowców pracujących nad rozwiązaniem kryzysu, także Brytyjczyków jako obywateli Europy. Zakaz stosuje się do transportu lądowego osób i lotniczego. Odstępstwem od tej reguły jest transport towarów.” Link do artykułu: wiadomosciturystyczne.pl >>>

Dostęp do zabytków i atrakcji w Lizbonie: Z każdym dniem zwiększa się liczba miejsc niedostępnych do zwiedzania w Lizbonie. Zamknięte jest m.in. Muzeum Gulbenkiana; cześć wind miejskich w Lizbonie oraz Katedra Se w Lizbonie. Anulowano również ostatni Targ Złodziei, a przypuszczalnie wszystkie kolejne targi również będą anulowane. 

Wirus w Portugalii 2020 aktualne informacje pandemia czy jest bezpiecznie zalecenie relacja liczba ofiar zwiedzanie polski przewodnik wiadomości Portugalia Lizbona Porto Azory koronawirus

Dodatkowe siły na walkę z pandemią wirusa w Portugalii: Rząd Portugalii poinformował o mobilizacji dodatkowych 1600 lekarzy oraz 1000 pielęgniarek, by opanować sytuację w pandemią wirusa w Portugalii. Ochrona Cywilna w Portugalii (Proteção Civil; www.prociv.pt) zaczęła wysyłać wiadomości SMS do obywateli z informacjami na temat działań prewencyjnych dotyczących koronawirusa. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Portugalii (Ministério dos Negócios Estrangeiros) otworzyło specjalną infolinie telefoniczną dla Portugalczyków podróżujących po świecie i potrzebujących pomocy w powrocie do Portugalii. Numer telefonu tej infolinii to +351 217 929 755, można również kontaktować się z MNE drogą e-mailową na adres: covid19@mne.pt.

Więcej o bieżącej sytuacji w Lizbonie i o tym, jak wygląda Lizbona lub inne miasta w Portugalii w czasach pandemii zobaczycie na naszym instagramowym story: infolizbona.pl >>>


 • 16 MARCA 2020 | Część atrakcji i zabytków zamknięta w Lizbonie

Wprowadzano nowe ograniczenia przez rząd Portugalii, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Są to m.in. zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, obowiązkowe zamknięcie barów i klubów o godz. 21.00, ograniczenie liczby osób w zgromadzeniach do maksymalnie 100 osób, ograniczono dostęp na plaże w całym kraju.

Wirus na Azorach i Maderze: Osoby podróżujące na Azory i Maderę będę objęta obowiązkową, 14-dniową kwarantanną.

Trwają rozmowy o częściowym ograniczeniu ruchu na granicy portugalsko-hiszpańskiej.

Dodatkowo coraz więcej zabytków i atrakcji w Lizbonie jest zamkniętych lub z ograniczonymi godzinami funkcjonowania / możliwościami skorzystania z nich. Są to m.in. Mercado da Ribeira (zamknięty do odwołania), oceanarium w Lizbonie (zamknięte do odwołania), winda Santa Justa (zamknięta do odwołania), obiekty w Sintrze, w tym m.in. Pałac Pena, Pałac Narodowy lub Quinta da Regaleira (zamknięte do odwołania).

Cały czas trwa program lotów powrotnych z Portugalii do Polski – LotDoDomu (www.lotdodomu.com).

Lot do Domu LOT 2020 Koronawirus Lizbona Portugalia


 • 14 MARCA 2020 | Podróżowanie między Polską, a Portugalią oraz zamknięte szkoły w Portugalii i inne ograniczenia

Na dzień 14 marca 2020 w Portugalii zanotowano 112 potwierdzonych przypadków osób zarażonych koronawirusem. 1 osoba została wyleczona. Jeśli chodzi o rozkład potwierdzonych przypadków osób zarażonych to wygląda on następująco: 53 przypadki w regionie Norte (północ Portugalii), 46 w regionie Lisboa e Vale do Tejo (Lizbona i okolice), 6 w regionie Centro (centralna Portugalia) oraz 6 na Algarve (południe Portugalii). 0 przypadków zanotowano w Alentejo, na Maderze oraz Archipelagu Azorów. Żródło: www.dgs.pt – Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia w Portugalii.

Koronawirus Portugalia Madera Azory 2020 stan uwagi zagrożenie informacje

Dodatkowo rząd w Portugalii zamknął wszystkie szkoły i przedszkola do dnia 9 kwietnia 2020 w ramach działań przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa oraz ochrony ludności. Zamknięte są również wszystkie dyskoteki oraz kluby nocne. Pojemność restauracji ma być zmniejszona o 1/3, a sklepy i centra handlowe mają skrócone godziny otwarcia. Dodatkowo zabroniono zejść ze statków dla wszystkich pasażerów, z wyjątkiem Portugalczyków wracających do Portugalii.

Rząd zapewnił również, że nie będzie problemu z zaopatrzeniem sklepów w żywność. Jednak od kilku dni można zaobserwować wzmożony ruch w sklepach – z półek bardzo szybko znikają takie produkty, jak konserwy, mrożonki, makarony, papier toaletowy. Bardzo cieżko jest też już dostać wszelkiego rodzaju żele dezynfekcyjne do rąk lub maseczki ochronne.

Portugalia coronavirus obecny stan 2020 informacje przewodnik
Blood sample with respiratory coronavirus positive

Na chwilę obecną nie ma zamknięcia granic w Portugalii, jednak w sieci można znaleźć informacje / przypuszczanie o takich planach. Nie są one jednak potwierdzona.

Niektóre miasta w Portugalii, jak np. Vila Nova de Gaia na północy lub Cascais obok Lizbony zamierzają wprowadzić lub wprowadziły już ograniczenie w dostępie do plaż.

Koronawirus na Maderze: Rząd Madery wprowadził zarządzenie, lotnisko na Maderze i na Porto Santo jest zamknięte dla wszystkich samolotów przylatujących z krajów, gdzie potwierdzono obecność koronawirusa. Na ten moment na 7 dni. Szczegóły na www.madeira.gov.pt.

Podróżowanie między Portugalią, a Polską: Od niedzieli 15 marca 2020 rząd RP zamyka na 10 dni granice Polski dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawiesza się międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Szczegóły na www.gov.pl >>> MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

Portugalia coronavirus obecny stan 2020 informacje przewodnik


 • 12 MARCA 2020 | Koronawirus, a Madera

W Portugalii łącznie jest 78 potwierdzonych przypadków osób zarażonych wirusem. Nie ma żadnych przypadków potwierdzonych na Azorach, Maderze i w regionie Alentejo w Portugalii. Łączna liczba osób z podejrzeniem wirusa to 673, z czego 133 czeka na wyniki testów laboratoryjnych.

Wczoraj rząd Portugalii dyskutował o tymczasowym zamknięciu szkół w Portugalii, a dokładnie wcześniejszym rozpoczęciu ferii wielkanocnych. Nie podjęto jednak ostatecznej decyzji jeszcze w tej sprawie.

Rząd Madery wydał oświadczenie o ograniczeniu w dostępie do portów na Maderze dla jachtów i statków. Zapowiedział również kontrole pasażerów przylatujących na Maderę. Szczegóły w tym temacie można znaleźć na oficjalnej stronie rządu na Maderze: madeira.gov.pt


 • 10 MARCA 2020 | Lizbona zamyka cześć muzeów i galerii

Władze miasta Lizbony podjęły decyzję prewencyjną, by zamknąć cześć zabytków i atrakcji zarządzanych przez miasto. Zamknięte będą również teatry, galerie zarządzane przez miasto. Obiekty zamknięte będą od 11 marca 2020 do 3 kwietnia 2020. Co to znaczy dla zwiedzających Lizbonę?

Tyle, że cześć muzeów zarządzanych przez miasto (nie prywatnych, zarządzanych przez państwo lub we własność współdzielonej) będzie zamknięta. Zamknięte będą m.in. Muzeum Teatru Rzymskiego, Muzeum św. Antoniego lub Muzeum Casa dos Bicos.  Otwarty będzie zamek św. Jerzego!

Takie ważne zabytki i atrakcje Lizbony, jak Klasztor Hieronimitów, Wieża Betlejemska lub oceanarium w Lizbonie pozostają otwarte i normalnie działają! 

Na stronie internetowej tych obiektów nie ma żadnych informacji o ograniczeniu w ich funkcjonowaniu.

Łączna liczba osób zarażonych wirusem w Portugalii wzrosła do 41. DGS wydał szereg zaleceń dla hotelarzy, wynajmujących apartamenty oraz organizatorów imprez masowych w sprawie działań prewencyjnych mających chronić przed wirusem.


 • 9 MARCA 2020 | Koronawirus na Algarve

Najwięcej potwierdzonych osób z wirusem notuje się na północy Portugalii – łącznie 27 przypadków na dzień 9 marca 2020. Potwierdzono pierwsze przypadki na południu Portugalii – w Algarve, dokładnie w Portimao. Regiony bez potwierdzonych przypadków korona wirusa to cały czas Alentejo w kontynentalnej Portugalii oraz Azory i Madera. Łączna liczba potwierdzonych przypadków to 39, osoby z podejrzeniami to 339.

Koronawirus w Portugalii 2020 aktualna sytuacja Portugalia Lizbona Porto Madera Algarve

Cześć szkół m.in. w Porto została zamknięte z troski o zdrowie uczniów. Linie lotnicze TAP zdecydowały o anulowaniu części lotów do Włoch i krajów z ogniskami wirusa. Prezydent Portugalii podał się sam dwutygodniowej kwarantannie domowej, mimo, że nie ma żadnych objawów zarażenie wirusem. Swoją decyzję Prezydent Portugalii motywuję tym, że spotkał się wcześniej z uczniami szkoły, do której chodzi osoba zakażona koronawirusem.


 • 6 MARCA 2020 | Media o Portugalii i koronawirusie

Media podają, że w aptekach zaczyna brakować maseczek ochronnych oraz produktów do dezynfekcji. Są one cały czas dostępne w Internecie jednak – podają różne media. Na ulicach portugalskich miast jest spokojnie, a Lizbona, Porto, Fatima lub miasteczka Algarve są pełne wypoczywających i zwiedzających turystów.

Łączne liczba potwierdzonych przypadków korona wirusa wzrosła do 13. Na Maderze i Azorach nie odnotowano żadnych potwierdzonych przypadków zarażenie wirusem. Podobnie na południu Portugalii, czy turystycznym Algarve.


 • 5  MARCA 2020 | Łączna liczba zakażonych w Portugalii

Łączna liczba potwierdzony osób zarażonych koronawirusem wzrosła do 9. 5 osób przebywa w szpitalach na północy Portugalii, 1 w centralnej Portugalii, a 3 osoby w Lizbonie. Media podają, że 4 osoby zaraziły się wirusem we Włoszech, 1 w Hiszpanii, a pozostałe z kontaktu z osobami już zarażonymi.

W sklepach coraz ciężej znaleźć maseczki ochronne lub żele bakteryjne. Dotyczy to jednak tylko niektórych regionów, nie całej Portugalii. Na chwilę obecną nie ma żadnych oznak paniki lub utrudnień dla osób podróżujących po Portugalii. Na ulicach Porto lub Lizbony tylko czasami widzi się osoby noszące maski ochronne.


 • 3 MARCA 2020  | Koronawirus w Lizbonie

Potwierdzono dwa nowe przypadki osób zarażonych koronawirusem. Jedna w dystrykcie Coimbra, a druga w Lizbonie. Tym samym po raz pierwszy koronawirus pojawił się w Lizbonie. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenie wirusem wzrosła zatem do 4. Trzy osoby przebywają w szpitalach w Porto, jedna w Lizbonie – w Hospital Curry Cabral na Rua Beneficência 8.

W parlamencie Portugalii zapowiedziano debatę o sytuacji związanej z wirusem w skali Portugalii.


 • 2 MARCA 2020 | Pierwszy przypadek wirusa w Portugalii

Pierwsze dwa potwierdzone przypadki koronawirusa w Portugalii. Wystąpiły one na północy Portugalii, w Porto. Osoby zarażone to mężczyźni, którzy przebywali wcześniej we Włoszech i Hiszpanii. Trwa również wyjaśnienie zarażenie koronawirusem pisarza Luisa Sepulvedy. Osoby z portugalskiego wydawnictwa Porto Editora, które miały z nim styczność, zostały poddane 14-dniowej kwarantannie.  

Portugalskie władze podjęły decyzje o objęciu kontrolą pasażerów przybywających drogą lotniczą z Włoch i Chin do Portugalii.


 • 29 LUTY 2020 | Pierwsze informacje o koronawirusie w Portugalii

Łączna liczba osób z podejrzeniem zarażeniem wirusem wynosi 70. W ciągu ostatnich 24h odnotowano 11 nowych podejrzeń zarażeniem wirusem. Liczba potwierdzonych przypadków wirusa to 0.

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Koronawirus, a podróżowanie do i po Portugalii

Jak korona wirus wpływa na podróżowania do Portugalii i po Portugalii? Jak wygląda bieżącą sytuacja odnośnie zwiedzania Lizbony, Porto, Fatimy lub innych miast portugalskich oraz ich atrakcji i zabytków? Czy korona wirus jest na Maderze lub Azorach? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na Wasze najczęściej zadawane pytania (informacje zostały zaktualizowane w dniu 22 maja 2020):

 • Czy są jakieś restrykcje lub ograniczenia w podróżowania do / z Portugalii?

Do końca stanu epidemiologicznego w Polsce oraz stanu wyjątkowego w Portugalii nie ma lotów bezpośrednich między Polską, a Portugalią. Dokładny opis ograniczeń związanych z podróżowaniem z Polski do Portugalii oraz dla osób wracających z Portugalii do Polski można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – www.gov.pl/web/dyplomacja >>> oraz Ambasady RP w Lizbonie www.gov.pl/web/portugalia >>>

 • Podróże na Madery i Azory

Zarówno władze Madery i Azorów na chwilę obecną odradzają podróże do tych destynacji. Osoby przybywające na Maderę będę objęta 14-dniową kwarantanną / obowiązkiem testu na koronawirusa. Osoby wybierające się na Azory będę miały do wyboru jedną z 4 opcji po przylocie (szczegóły w aktualizacji z dnia 20 maja 2020 powyżej). Ze wszystkimi ograniczenia w podróżowaniu na Maderę lub Azory można zapoznać się na stronie Ambasady RP w Lizbonie >>> oraz Turismo de Portugal >>>.

 • Czy polski rząd odradza szczególnie podróżowanie do Portugalii w związku z koronawirusem?

Nie ma żadnego specjalnego oświadczenia polskiego rządu, które odradzałoby szczególnie podróże z Polski do Portugalii. Bieżące informacje w tym temacie można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – www.gov.pl/web/dyplomacja

 • Jakie są zalecenie portugalskie rządu w sprawie koronawirusa?

Jeśli przebywamy w Portugalii, to wszystkie przypadki podejrzenia zarażenia koronawirusem należy zgłaszać telefonicznie na portugalską linie Linha de Saúde 24 pod numer 808 24 24 24, a następnie należy postępować zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od operatora. Co ważne i co jest często podkreślane: osoby, u których występuje podejrzenie zarażenia nie powinny udawać się do placówek służby zdrowia.

Ogólne zalecenia portugalskiej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (DGS) można znaleźć na poniższej grafice, a szczegółowe wytyczne na stronie www.

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

 • Czy Portugalia jest obecnie bezpieczna do zwiedzania / podróżowania?

Warto śledzić bieżącą sytuację na świecie i zalecenia instytucji rządowych. Decyzję o wyjeździe należy podjąć w nawiązaniu do stanu swojego zdrowia, ogólnej atmosfery wyjazdowej oraz przede wszystkim zdrowego rozsądku. 

 • Jak wygląda zwiedzania zabytków, atrakcji w Lizbonie obecnie w związku z koronawirusem? Czy zabytki w Portugalii są otwarte?

Tak. Od 18 maja 2020 większość zabytków i atrakcji turystycznych w Portugalii jest już ponownie otwarta dla turystów i jest możliwość ich zwiedzania. W pomieszczeniach zamkniętych jest obowiązek noszenia maseczek. Zabytki i atrakcje wprowadziły również limity odwiedzin / osób jednocześnie korzystających z danej atrakcji. Nie ma jednak żadnych dodatkowych trudności ze zwiedzaniem muzeów, galerii, zabytków i innych atrakcji w Lizbonie lub innych miastach Portugalii. W żaden sposób nie jest też utrudniony dostęp do nich dla kogokolwiek. W Lizbonie normalnie otwarte są już takie miejsce, jak np. oceanarium, Klasztor Hieronimitów lub Wieża Belem.

 • Czy hotele i noclegi w Portugalii już działają?

Na chwilę obecną (aktualizacja 22 maja 2020) niektóre hotele, hostele i inne noclegi w Lizbonie są już otwarte. Większość hoteli zapowiada wznowienie działalności od 1 czerwca 2020.

 • Czy restauracje w Portugalii są czynne?

Tak. Od 18 maja 2020 restauracje, kawiarnie, pastelarie itp. zostały ponownie otwarte i obsługują one gości. Zostały wprowadzone odpowiednie normy bezpieczeństwa – np. obowiązek noszenia maseczek w każdej sytuacji poza jedzeniem, odpowiednia odległość między stolikami, dezynfekcja lokali. Można jednak ponownie normalnie korzystać z restauracji i kawiarni w całej Portugalii.

 • Jak Portugalczycy reagują na koronawirusa?

Portugalczycy podchodzą bardzo spokojnie do sprawy koronawirusa na chwilę obecną. W mediach regularnie pojawią się informacje o bieżącej sytuacji w kraju i na świecie. Nie ma oznak żadnej lub chaosu. 

 • Czy są specjalne kontrole na lotniskach w Portugalii?

Na lotniskach w Portugalii obowiązują standardowe kontrole zalecane przez DGS (odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia) dla wszystkich pasażerów przybywających do Portugalii. Szczegóły na stronach www.dgs.pt >>> i www.ana.pt >>>.

Koronawirus Portugalia w Portugalii COVID-19 Bieżąca Sytuacja Informacje Rady Wskazówki Relacja Czy Jest Bezpiecznie Portugal Lizbona Porto Algarve Wirus Zwiedzanie

Koronawirus – podstawowe informacje

Czym jest koronawirus? Pełna nazwa nowego wirusa to SARS-Cov-2. Wywołuje on chorobę o nazwie COVID-19. Objawy tej choroby to najczęściej gorączka (88%), suchy kaszel (68%), mokry kaszel (33%), bóle mięśni (14%), zmęczenie (28%) – dane te opracowano na podstawie oficjalnego raportu WHO ws. koronawirusa dostępnego tutaj >>>).

Jak przenosi się koronawirus? Wirus przenosi się drogą kropelkową – na przykład podczas kichania, czy kaszlu. Kto jest najbardziej narażony? Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Czas trwania od początku do wyzdrowienia to średni 3-6 tygodni dla przypadków ciężkich, a 2 tygodnie dla przypadków lekkich (za raportem WHO i danymi Ministerstwa Zdrowia).

Ile osób zachorowało do tej pory na COVID-19? Globalnie potwierdzono ponad 2 miliony przypadków zachorowania, w tym ok. 326 000 zgonów (stan na 22 maja 2020, z każdym dniem liczby te będą się zmieniały). Bieżącą liczbę przypadków zachorowania na świecie i poszczególnych krajach można sprawdzić na stronie www.who.maps.arcgis.com >>>

Portugalia Azory Madeira Madera Podróżowania Kwarantanna Koronawirus Wakacje 2020 Loty Czy Jest Kwarantanna Testy na koronawirusa aktualne informacje stan ograniczenia restrykcje


Masz dodatkowe pytania odnośnie podróżowania do Portugalii?

Skontaktuj się z InfoLizbona.pl


Powiązane wpisy

14 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Luciana napisał/a:

  Proszę o informację jak wygląda sytuację na Maderze? Jest kwarantannę jeszcze i do kiedy ma być?
  Bo nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
  dziękuję

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Dzień dobry,

   Dziękuję za wiadomość. Na Maderze cały czas obowiązuje kwarantanna dla przyjezdnych i nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie ona zniesiona. Cały czas czekamy na decyzję rządu Madery odnośnie tego tematu. Aktualne info w tej sprawie zawsze można znaleźć na madeira.gov.pt

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Olga napisał/a:

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie podróży międzymiastowych w Portugalii. Czy jest możliwość jednodniowej wycieczki poza miasto np. pociągiem? I jak wygląda sprawa z hotelami, czy można zarezerwować nocleg, gdyby w planach była wycieczka dwudniowa?
  Pozdrawiam,
  Olga

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Dzień dobry,

   Nie ma już żadnego ograniczenia w podróżach między poszczególnymi miastami, regionami Portugalii. Można w pełni, bez skrępowania podróżować. Podróżowanie było ograniczone tylko w czasie stanu wyjątkowego i krótko po nim. Obecnie nie ma żadnych problemów z przemieszczaniem się między miastami, również w celach turystycznych.

   Niestety nie ma jeszcze żadnych konkretnych i obowiązujacych wytycznych odnośnie funkcjonowania hoteli / innych obiektów noclegowych w Portugalii. Cały czas branża czeka na te decyzje. Gdy tylko one się pojawią, to poinformujemy tutaj o funkcjonowaniu hoteli w Portugalii w obecnych czasach.

   Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrowia:)

   Odpowiedz
 • Joanna napisał/a:

  Mam dom w Portugalii, przepadły mi kolejne bilety. .Jestem tam zazwyczaj co miesiąc. Nie mam pojęcia, jak i kiedy będę mogła tam wrócić…Czy czerwiec jest realny? Czy planowane są jakiejś kwarantanny po przekroczeniu granicy? Coś wiadomo?
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Dzień dobry,
   Na chwilę obecną dużo zależy od tego, czy stan wyjątkowy zostanie przedłużony, czy nie. Wszystko będzie wiadomo na początku maja myślę (stan wyjątkowy obowiązuje do 2 maja br.), wtedy będzie można więcej planować. Mam nadzieję jednak, że w czerwcu już będzie zdecydowanie łatwiej podróżować do Portugalii i np. nie będzie potrzeby 2 tygodniowej kwarantanny (jak ma to miejsce obecnie). Najlepiej na bieżąco śledzić informacje na temat aktualnej sytuacji w Portugalii w związku pandemią wirusa.

   Życzę powodzenia, mam nadzieję, że szybko uda się Pani wrócić do Portugalii.

   Pozdrawiam z Lizbony!

   Odpowiedz
   • Joanna napisał/a:

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Bardzo już tęsknię za Portugalią…Może wytrzymam jeszcze miesiąc…
    Pozdrawiam serdecznie z Warszawy!

    Odpowiedz
    • Krzysztof Gierak napisał/a:

     Nie ma za co:) Życzę Pani, by szybko udało się wrócić do Portugalii!

     Pozdrawiam i wszystkiego dobrego

     Odpowiedz
 • Marek napisał/a:

  Świetny serwis, dziękuję za bieżące pisanie o sytuacji w Portugalii. Mam nadzieję, że Portugalia szybko upora się z problemem wirusa.

  Mamy lot na koniec czerwca 2020 – czy radzisz anulować już wyjazd, czy jeszcze poczekać?

  Marek

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Cieszę się, że przygotowany tekst jest pomocny.

   Co do przyjazdu do Lizbony pod koniec czerwca br., to ja bym na chwilę obecną jeszcze wstrzymał się z anulacją lotów/noclegów, itp. Zaczekałbym do maja / początku czerwca i zobaczył, jak się sytuacja rozwinie i czy bezpiecznie będzie można podróżować już do Portugalii.

   Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego!

   Odpowiedz
 • Tadeusz Jakubowski napisał/a:

  Mam wykupiony wyjazd – wczasy na Maderze od 14 do 21 marca 2020 r.
  Wylot z Warszawy czy są przeciw wskazania ? Czy Madera jest zagrożona koronowirusem ?

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Na chwilę obecną nie ma żadnych potwierdzonych przypadków koronawirusa na Maderze. Sytuacja jednak zmianie się z dnia na dzień. Na chwilę obecną w Portugalii jest 78 potwierdzonych przypadków (dzień 12.03.2020). Żadnego na Maderze lub Azorach. Najlepiej na bieżąco śledzić sytuację i na bazie zdrowego rozsądku oraz wytycznych instytucji publicznych podjąć decyzję o wyjeździe.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Anna napisał/a:

  Witam, mam wykupioną wycieczkę na Maderę 24.03.2020. Jak wygląda sprawa z koronawirusem na wyspie? Czy podróżni są na chwilę obecną jakoś specjalnie monitorowani? Jaka sytuacja może być z drogą powrotną? Mamy dużo obaw, ale biuro podróży z tego powodu nie przełoży nam wyjazdu. pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Proszę sprawdzić stronę: http://www.madeira.gov.pt – tutaj znajdują się wszystkie aktualne informacje na temat bieżącej sytuacji na Maderze. W dniu 12.03.2020 wprowadzono ograniczenia co do jachtów i statków wpływających do portów na Maderze oraz podjęte decyzję o kontroli pasażerów przylatujących na Maderę. Na chwilę obecną nie ma na Maderze żadnego potwierdzonego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)