Metro w Lizbonie: ceny biletów, rozkład, linie, schemat, informacje, historia

Metro w Lizbonie – jak działa? Ile kosztuje bilet na metro w Lizbonie? Gdzie i do której godziny jeździ metro w Lizbonie? System metra w Lizbonie to najpopularniejszy środek transportu w portugalskiej stolicy. Metro w Lizbonie to jednocześnie najdłuższy tego typu system komunikacyjny w Portugalii. W poniższym tekście można znaleźć informacje nie tylko o aktualnych cenach biletów na metro (ceny aktualne na 2023 rok), ale również schemat komunikacyjny lizbońskiego metra, rozkład jazdy oraz dodatkowo historię metra w Lizbonie.

Metro w Lizbonie posiada cztery linie – czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną, które łączą ze sobą najważniejsze punkty portugalskiej stolicy. W połowie lipca 2012 otworzone trzy nowe stacje, które połączyły m.in. lizbońskie lotnisko z siecią metra, a od kwietnia 2016 roku niebieska linia została przedłużona o stację Reboleira. W 2023 mają trwać dalsze prace nad rozbudową metra w Lizbonie. O ich wynikach będziemy Was informowali na bieżąco.


Co znajdziesz w tym przewodniku po lizbońskim metrze? Spis treści:


W jakich godzinach funkcjonuje lizbońskie metro?

W jakich godzinach funkcjonuje lizbońskie metro? Metro w Lizbonie funkcjonuje codziennie od godziny 06:30 rano do 01:00 w nocy. Każda stacja metra w Lizbonie jest dobrze oznakowana, charakterystycznym znakiem litery “M”. Sprawdźcie, ile kosztuje pojedynczy przejazd metrem w 2023 roku i jakie są aktualne ceny innych biletów na metro w Lizbonie. 


Wybierasz się do Lizbony? Daj nam znać i poznaj ofertę polskich wycieczek z przewodnikiem po Lizbonie.
Napisz e-mail: info@infolizbona.pl lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy na końcu tego wpisu.

Lizbona Metro Opis Schemat Bilety Cena Rozkład Jazdy Informacje Stacje Jak Działa Jak Kupić Bilety Metro w Lizbonie Lisbonie Portugalia Informacje Praktyczne Wskazówki


Metro w Lizbonie

Codziennie z metra w Lizbonie korzysta tysiące osób – zarówno mieszkańców Lizbony, jak i turystów. Lizbońskie metro to jednak nie tylko środek transportu, to również przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowane są różne odmiany sztuki i kultury, a także przestrzeń koncertowa i handlowa… oraz narzędzie, dzięki któremu praktycznie cała Lizbona dowiaduje się o strajku generalnym, gdy taki ma miejsce. Poniżej znajduje się schemat metra, najnowsza aktualizacja mapy metra (zawiera trzy nowe stacje), informacje praktyczne, ceny biletów  pojedynczych oraz ceny biletów całodniowych i zniżkowych.

Metro w Lizbonie: Mapa metra

Poniżej prezentujemy aktualny schemat metra w Lizbonie (2023). Są na nim zaznaczone wszystkie linie metra oraz poszczególne stacje. Zaznaczona jest również stacja metra “Arroios”, która po kilku latach remontu znowu jest czynna.

 

Metro w Lizbonie Lizbonie Jak działa jak kupić bilet Diagram Schemat Linie Opis Informacje Praktyczne Polski Przewodnik po Lizbonie Bilety Ile Kosztuje bilet godziny otwarcia

Metro w Lizbonie: Linie metra dziś (2023 rok)

 • Linia niebieska – Linha Azul – (14 km długości) kursuje pomiędzy stacją Santa Apolonia i stacją Reboleira.
 • Linia żółta – Linha Amarela – (11 km długości ) kursuje pomiędzy stacją Rato i stacją Odivelas.
 • Linia zielona – Linha Verde – (9 km długości) kursuje pomiędzy stacją Cais do Sodre i stacją Telheiras.
 • Linia czerwona – Linha Vermelha – (11,5 km długości) kursuje pomiędzy stacją Sao Sebastiao i stacją Aeroporto (lotnisko w Lizbonie).

Obecnie sieć czterech linii lizbońskiego metra ma długość 45,5 km (28,3 mi) i 56 stacji. Jak oznaczone są linie metra w Lizbonie? Linie metra w Lizbonie są oznaczone kolorami i znakami graficznymi, mają również swoje nazwy, lecz powszechne w użyciu są po prostu nazwy pochodzące od kolorów. I tak wyróżniamy linie: niebieską (linia mew), zieloną (linia karaweli), czerwoną (linia Oriente) oraz żółta (linia słonecznika). Pociągi składają się z sześcio- i cztero wagonowych składów i są napędzane elektrycznie z trzeciej szyny o napięciu 750V DC. Każdy wagon ma 38 miejsc siedzących i 127 stojących. Cześć wagonów jest przystosowana do przewozów rowerów. Perony mają długość 105 m lub 70 m długości.

IS_Lizbona Lisbon Lisboa zabytki photo foto pics 000276

Metro w Lizbonie: Rozkład jazdy metra

Metro w Lizbonie posiada interwałowy rozkład jazdy, który informuje o odjazdach metra ze stacji początkowych. Na każdej stacji znajduje się informacja o interwałach poszczególnych linii w poszczególnych okresach dnia i porach roku. W szczycie dnia metro jeździ co kilka minut, jednak wieczorami zdarza, że interwały między poszczególnymi liniami wynoszą nawet 12 minut.

Jakie są godziny funkcjonowania metra w Lizbonie? Metro w Lizbonie funkcjonuje od godziny 6:30 rano do 01:00 w nocy każdego dnia (również w święta kościele i państwowe). Strajki generalne zawsze ogłaszane są na 2-3 dni przed strajkiem. Każda stacja, na peronach, posiada elektroniczny wyświetlacz, który często informuje, ile minut pozostało do przyjazdu następnego składu oraz informuje o wszystkich przerwach w funkcjonowaniu.

Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy metra można znaleźć na oficjalnej stronie metra w Lizbonie: www.metrolisboa.pt >>>.

Lizbona Metro Schemat Rozkład Jazdy Linie Bilety Bilet Cena Aktualne Ceny Aplikacja Mapa Kolory Jak dojechać Jak kupić bilety Informacje Historia Diagram Jak działa metro w Lizbonie

Metro w Lizbonie: Udogodnienia dla niepełnosprawnych w metrze

Na schemacie załączonym do tego postu można znaleźć informacje, które stacją posiadają udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów. Większość stacji takie posiada (przeważnie w formie wind), lecz nie wszystkie.

Osoby niepełnosprawne zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników metra lub po prostu innych pasażerów. Warto nadmienić tutaj, że Portugalczycy to naród bardzo pomocy i miły – bardzo rzadko kiedy odmawiają pomocy osobom w potrzebie.

Metro w Lizbonie: Aktualne ceny biletów (2023)

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, punktach oznaczonych napisem “MOB”, na wszystkich stacjach metra oraz stacjach kolejowych (tylko bilety w opcji zapping).

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej Viva Viagem lub Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0,50 i jest ona ważna rok od daty zakupu.

Lizbona Metro Schemat Rozkład Jazdy Linie Bilety Bilet Cena Aktualne Ceny Aplikacja Mapa Kolory Jak dojechać Jak kupić bilety Informacje Historia Diagram Jak działa metro w Lizbonie

Karta Viva Viagem/ 7 Colinas w Lizbonie może być zasilona na trzy różne sposoby:
 • Pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windę lub metro – koszt: €1,65.
 • Bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt €6,60 (€9,70 lub €10,70 w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Rodzaje biletów całodniowych na komunikację w Lizbonie >>>).
 • Opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż metrem kosztuje tylko €1,47. Podróż autobusem, tramwajem lub windą kosztuje również €1,47.
 • Podane ceny są aktualne na: 2023 rok.
 • Czytaj więcej o rodzajach biletów na metro w Lizbonie, biletach czasowych oraz informacjach, jak je doładować: Komunikacja miejska w Lizbonie – bilety i ich ceny oraz zniżki [Informacje praktyczne] >>>.

Co ważne odnośnie biletów na komunikację miejską w Lizbonie: Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem.


Zobacz, jak kupić bilet na metro w Lizbonie (i inne środki transportu – np. tramwaj, windę lub autobus)


Metro w Lizbonie: Historia metra w Lizbonie

Historia metra w Lizbonie rozpoczyna się w roku 1948, kiedy to zaczęto studiować techniczne i ekonomiczne możliwości wybudowania metra w portugalskiej stolicy. Budowa rozpoczęła się 7 sierpnia 1955 roku, by po czterech latach urochomić pierwszy odcinek metra. Składał się on ze wspólnego fragmentu linii w centrum Restauradores – Rotunda (obecnie Marques de Pombal) oraz dwóch odgałęzień: Rotunda – Entre Campos oraz Rotunda – Sete Rios (obecnie Jardim Zoologico). Całość składała się z 11 stacji i miała długość ok.6,5km.

W kolejnych latach przedłużano linię od stacji Restauradores kolejno do: Rossio (1966), Anjos (1969) i Alvalade (1972). Dalsza rozbudowa sieci zatrzymała się na ponad 10 lat. W tym czasie wydłużono i wyremontowano perony na 10 stacjach. W roku 1988 wydłużono oba ramiona linii: Jardim Zoologico – Colegio Militar / Luz oraz Entre Campos – Cidade Universitaria. W 1993 wybudowano stację Campo Grande oraz połączono ją ze stacjami Cidade Universitaria oraz Alvalade. Dość szybko okazało się, że jedna linia, składająca się z fragmentów obecnych linii niebieskiej, żółtej i zielonej, nie jest efektywnym rozwiązaniem.

W 1995 zdecydowano o podziale linii na dwie oddzielne: niebieską (Colegio Militar / Luz – Campo Grande) oraz żółtą (Campo Grande – Rotunda). Łącznie obie linie miały 19km i 27 stacje. W roku 1997 uruchomiono odcinki: Rotunda – Rato oraz Colegio Militar / Luz – Pontinha. W 1998r. podzielono linię niebieską na dwie: Pontinha – Baixa-Chiado oraz Campo Grande – Cais do Sodre (linia zielona). W tym samym roku, w związku z wystawą EXPO uruchomiono także linię czerwona na trasie Alameda – Oriente, która w latach późniejszych została przedłużona z Alameda do São Sebastião. (źr www.metro-stacja.com).

Metro w Lizbonie: Mapa z planami rozwoju metra

Maps of metro in Lisbon - in future

 

Metro w Lizbonie: Informacje praktyczne

Poniżej zamieszczany najważniejsze informacje praktyczne na temat metra w Lizbonie. Będą one pomocne dla wszystkich, którzy planują zwiedzanie Lizbony >>>, a podczas swojego pobytu w Lizbonie będą chcieli korzystać z lizbońskiego metra.

 • Ruch metra jest lewostronny.
 • Metro w Lizbonie jest czyste i w miarę bezpieczne.
 • W weekendy i święta oraz w godzinach wieczornych jeżdżą składy tylko 3 wagonowe.
 • Rowery w metrze w Lizbonie można przewozić po godz. 20.30 w dni robocze oraz przez cały dzień w weekendy.
 • Należy uważać na kieszonkowców w metrze. Szczególnie w linii czerwonej łączącej centrum Lizbony z lotniskiem.
 • Są specjalne miejsca dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży.
 • Uważajmy przy wsiadaniu i wysiadaniu z metra.
 • Nie ma ograniczenia, co do przewożonego bagażu metrem.
 • Automaty, w których można kupić bilety znajdują się przed bramki. Żółte automaty służą tylko do płatności kartą, a niebieskie automaty do płatności zarówno gotówką, jak i kartą.

Mapa metra w Lizbonie nałożona na mapę Lizbony

Lizbona Metro Schemat Rozkład Jazdy Linie Bilety Bilet Cena Aktualne Ceny Aplikacja Mapa Kolory Jak dojechać Jak kupić bilety Informacje Historia Diagram Jak działa metro w Lizbonie

 

Chcesz nam pomóc?

Cieszymy się, że nasza strona okazała się pomocna w planowaniu Twojego wyjazdu do Lizbony! Jesteśmy wdzięczni, że znalazłeś tutaj potrzebne informacje. Jeśli chcesz wesprzeć naszą pracę i pomóc nam kontynuować rozwój naszej strony, to kupując wirtualną kawę, wspierasz naszą pasję i umożliwiasz nam dalsze tworzenie wartościowej zawartości dla naszych czytelników. Będzie to dla nas wielkie wyróżnienie i motywacja do dalszego działania. Dziękujemy z całego serca za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  35 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Maciej napisał/a:

   Dziękuję za super informacje. Mam tylko pytanie a propos biletów Viagem w Lizbonie. Czy korzystając z nich i np. zmieniając w ciągu 60 minut środek komunikacji, trzeba w nim każdorazowo (jak w Porto) kasować kartę, czy to pierwsze skasowanie wystarczy?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dziękuję za komentarz. Co do Pana pytania: tak, należy za każdym razem przyłożyć kartę do czytnika, czyli “skasować” bilet, jeśli zmieniamy środek transportu.

    Życzę udanego wyjazdu do Lizbony i pozdrawiam serdecznie

    Krzysztof

    Odpowiedz
  • Robert napisał/a:

   Witam
   Ponawiam pytanie, czy na stacji Alameda można się przesiąść z linii czerwonej na zieloną bez konieczności przechodzenia ponownie przez bramki?

   Odpowiedz
  • Mariusz napisał/a:

   Witam,
   czy na stacji Alameda można się przesiąść z linii czerwonej na zieloną bez konieczności przechodzenia ponownie przez bramki?

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Joanna napisał/a:

   Witam mam pytanie czy mogę z loniska dojechac metrem w okolice Rua do Sol? Jeśli tak to jaką linią metra oraz na jakim przystanku powinnam wysiąść. Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz
  • Irek napisał/a:

   WITAM
   CZY NA 1 BILECIE JEDNORAZOWYM ZA 1,50 MOŻNA PODRÓŻOWAĆ DWIEMA LINIAMI CZYLI Z 1 PRZESIADKĄ?

   Odpowiedz
  • Joanna napisał/a:

   Witam, w jaki sposób dostane sie z Lotniska na 19 Travessa Artur Lamas, Alcantara?…nie wiem czy w tym rejonie w ogóle jeździ metro?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Niestety metro w te okolice nie jeździ. Jadąc metrem można dojechać do centrum, np. Cais do Sodre (można również skorzystać z Aerobusa), a następnie tramwajem nr 15 lub autobusem 728. Najwygodniej będzie jednak skorzystać z Ubera, taxi lub zorganizowanych transferów. Szczegóły znajdzie Pani w zakładce Porady > Lotnisko w Lizbonie na tej stronie. Pozdrawiam i udanego wyjazdu do Lizbony

    Odpowiedz
  • Patrycja napisał/a:

   Witam, czy mapa metra nałożona na mapę Lizbony jest gdzieś dostępna w lepszej rozdzielczości do pobrania?

   Odpowiedz
  • […] w Lizbonie, w tym (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); na słynny tramwaj 28 lub metro w Lizbonie. Podpowiadamy również, jaki rodzaj biletu będzie najkorzystniejszy przy zwiedzaniu […]

   Odpowiedz
  • […] Metro „Restauradores” na niebieskiej linii metra […]

   Odpowiedz
  • Monika napisał/a:

   Witam. Jak sprawdzić ile środków zostało jeszcze na karcie? Doładowałam kartę za 10€ i kilka razy korzystałam z metra i autobusu. Gdzie znajdę informację że środki na karcie się wyczerpały?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Najłatwiej to zrobić w automatach, które są w każdej stacji metra 🙂

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Czarek napisał/a:

   Cześć Krzysztof!
   Czy zmieniając nitkę metra należy kupić oddzielny bilet, czy można taką podróż wykonać na jednym?
   Dzięki,
   Czarek

   Odpowiedz
  • Misia napisał/a:

   Bardzo dziękuję za stworzenie tej strony! Wakacje w Lizbonie i Ericeira zaplanowane! 🙂

   Odpowiedz
  • Daniel Pysz napisał/a:

   Witam. Wybieramy się do Lizbony w opcji 2 dorosłych i troje dzieci. Jedno dziecko jest na wózku inwalidzkim, drugie ma 4 lata skończone. Czy dla wszystkich pięciu osób musimy kupić osobne karty i czy są jakieś zniżki dla wymienionych dzieci?

   Odpowiedz
   • Dzień dobry,
    Wydaje mi się, że osoba na wózku inwalidzkim ma bezpłatny przejazd, jeśli będzie pod opieką opiekuna, która posiada normalny, ważny bilet. Proszę jednak tą informację potwierdzić u danego przewoźnika, gdyż nie chciałbym Państwa wprowadzić w błąd.

    Wszystkie pozostałe osoby potrzebują swoja karty i normalne bilety, w tym również dziecko, które skończyło 4 lata.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Magdalena Kulinska napisał/a:

   Dzień dobry,
   za tydzień wybieram się do Lizbony, niestety sama i mam pewne obawy czy dam radę opanować komunikację (nie jestem osobą młodą). Chciałabym kupić 3-dniowy bilet na wszystkie środki komunikacji, który nie musiałabym doładowywać (będę miała z tym problem) i który po pierwszym skasowaniu będzie ważny. Czy istnieje taka opcja?
   Będę wdzięczna za wszelkie rady.
   Magda

   Odpowiedz
  • piotr napisał/a:

   Dzień Dobry
   Poruszam sie o kulach i chciałbym wiedzieć czy w wagonach metra są wejścia dla osób o ograniczonej mobilności z poręczą ułatwiającą wchodzenie i wychodzenie

   Odpowiedz
   • Dzień dobry!
    Niestety nie ma takich poręczy. Wagony jednak zatrzymują się bardzo blisko peron, dlatego nie powinno być większych problemów, aby wejść. Proszę zwrócić uwagę również na to, że nie wszystkie stacje metra są wyposażone w windy.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Qbior napisał/a:

   Czy w Lizbonie są parkingi przy stacjach metra na obrzeżach miasta tzw Park And Ride?

   Odpowiedz
  • Marek napisał/a:

   Wybieram się do Lizbony pierwszy raz mam następujące pytania:
   1 Czy kartę należy zakupić dla każdej osoby czy też mogą z niej kozystać np 2 osoby?
   2 Czy można przesiadać się na inne linie metra (bez wyjścia na zewnątrz) bez dodatkowej opłaty?

   Odpowiedz
  • Emilia napisał/a:

   Mam ogromną prośbę – czy mogłabym się w jakiś sposób zorientować gdzie powinnam wysiąść z metra jadąc z lotniska do hotelu (Fenix Urban) na Avda Antonio Augusto de Aguiar, 14. Będę wdzięczna za pomoc.

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)