Metro w Lizbonie: ceny biletów, rozkład, linie, schemat, informacje, historia

Metro w Lizbonie – jak działa?Ile kosztuję bilety na metro w Lizbonie?Gdzie jeździ metro w Lizbonie? System metra w Lizbonie to najpopularniejszy środek transportu w portugalskiej stolicy. Metro w Lizbonie to jednocześnie najdłuższy tego typu system komunikacyjny w Portugalii. W poniższym tekście można znaleźć informacje nie tylko o aktualnych cenach biletów na metro (ceny aktualne na 2020 rok), ale również schemat komunikacyjny lizbońskiego metra, rozkład jazdy oraz dodatkowo historię metra w Lizbonie.

Metro w Lizbonie posiada cztery linie – czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną, które łączą ze sobą najważniejsze punkty portugalskiej stolicy. W połowie lipca 2012 otworzone trzy nowe stacje, które połączyły m.in. lizbońskie lotnisko z siecią metra, a od kwietnia 2016 roku niebieska linia została przedłużona o stację Reboleira. W 2020 roku trwają prace nad rozbudową metra w Lizbonie.

Metro w Lizbonie funkcjonuje codziennie od godziny 06:30 rano do 01:00 w nocy. Każda stacja metra w Lizbonie jest dobrze oznakowana, charakterystycznym znakiem litery “M”. Sprawdźcie, ile kosztuje pojedynczy przejazd metrem w 2020 roku i jakie są aktualne ceny innych biletów na metro w Lizbonie. W 2020 roku mają również ruszyć prace nad kolejną rozbudową metra w Lizbonie – o nich również na bieżąco informujemy.


Wybierasz się do Lizbony? Sprawdź propozycje polskich wycieczek po Lizbonie z przewodnikiem i poznaj Lizbonę nieopisywaną w przewodnikach!
Napisz e-mail: info@infolizbona.pl lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy na końcu tego wpisu.

Lizbona Metro Opis Schemat Bilety Cena Rozkład Jazdy Informacje Stacje Jak Działa Jak Kupić Bilety Metro w Lizbonie Lisbonie Portugalia Informacje Praktyczne Wskazówki


Metro w Lizbonie

Codziennie z metra w Lizbonie korzysta tysiące osób – zarówno mieszkańców Lizbony, jak i turystów. Lizbońskie metro to jednak nie tylko środek transportu, to również przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowane są różne odmiany sztuki, a także przestrzeń koncertowa i handlowa… oraz narzędzie, dzięki któremu praktycznie cała Lizbona dowiaduje się o strajku generalnym, gdy taki ma miejsce. Poniżej znajduje się schemat metra, najnowsza aktualizacja mapy metra (zawiera trzy nowe stacje), informacje praktyczne, ceny biletów  informacji oraz ceny biletów całodniowych oraz zniżkowych.

Metro w Lizbonie: Mapa metra

Lizbona metro mapa schemat metro w Lizbonie subway underground aktualny plan 2016 przewodnik Lisbona Lisbonie Lisboa

Metro w Lizbonie: Linie metra dziś (2020 rok)

 • Linia niebieska – Linha Azul – (14 km długości) kursuje pomiędzy stacją Santa Apolonia i stacją Reboleira.
 • Linia żółta – Linha Amarela – (11 km długości ) kursuje pomiędzy stacją Rato i stacją Odivelas.
 • Linia zielona – Linha Verde – (9 km długości) kursuje pomiędzy stacją Cais do Sodre i stacją Telheiras.
 • Linia czerwona – Linha Vermelha – (11,5 km długości) kursuje pomiędzy stacją Sao Sebastiao i stacją Aeroporto (lotnisko w Lizbonie).

Obecnie sieć czterech linii lizbońskiego metra ma długość 45,5 km (28,3 mi) i 56 stacji. Linie metra w Lizbonie są oznaczone kolorami i znakami graficznymi, mają również swoje nazwy, lecz powszechne w użyciu są po prostu nazwy pochodzące od kolorów. I tak wyróżniamy linie: niebieską (linia mew), zieloną (linia karaweli), czerwoną (linia Oriente) oraz żółta (linia słonecznika). Pociągi składają się z sześcio- i cztero wagonowych składów i są napędzane elektrycznie z trzeciej szyny o napięciu 750V DC. Każdy wagon ma 38 miejsc siedzących i 127 stojących. Cześć wagonów jest przystosowana do przewozów rowerów. Perony mają długość 105m lub 70m długości.

IS_Lizbona Lisbon Lisboa zabytki photo foto pics 000276

Metro w Lizbonie: Rozkład jazdy metra

Metro w Lizbonie posiada interwałowy rozkład jazdy, który informuje o odjazdach metra ze stacji początkowych. Na każdej stacji znajduje się informacja o interwałach poszczególnych linii w poszczególnych okresach dnia i porach roku. W szczycie dnia metro jeździ co kilka minut, jednak wieczorami zdarza, że interwały między poszczególnymi liniami wynoszą nawet 12 minut.

Metro w Lizbonie funkcjonuje od godziny 6:30 rano do 01:00 w nocy każdego dnia (również w święta kościele i państwowe). Strajki generalne zawsze ogłaszane są na 2-3 dni przed strajkiem. Każda stacja, na peronach, posiada elektroniczny wyświetlacz, który często informuje, ile minut pozostało do przyjazdu następnego składu oraz informuje o wszystkich przerwach w funkcjonowaniu. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy metra można znaleźć na oficjalnej stronie metra w Lizbonie: www.metrolisboa.pt.

Metro w Lizbonie: Udogodnienia dla niepełnosprawnych w metrze

Na schemacie załączonym do tego postu można znaleźć informacje, które stacją posiadają udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów. Większość stacji takie posiada (przeważnie w formie wind), lecz nie wszystkie.

Osoby niepełnosprawne zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników metra lub po prostu innych pasażerów. Warto nadmienić tutaj, że Portugalczycy to naród bardzo pomocy i miły – bardzo rzadko kiedy odmawiają pomocy osobom w potrzebie.

Metro w Lizbonie: Aktualne ceny biletów (2020)

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, punktach oznaczonych napisem “MOB”, na wszystkich stacjach metra oraz stacjach kolejowych (tylko bilety w opcji zapping).

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem lub Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0.50 i jest ona ważna rok od daty zakupu.

Karta Viva Viagem/ 7 Colinas w Lizbonie może być zasilona na trzy różne sposoby:
 • Pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windę lub metro – koszt: €1,50.
 • Bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt €6,40 (€9,55 lub €10,60 w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Rodzaje biletów całodniowych na komunikację w Lizbonie).
 • Opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż metrem kosztuje tylko €1.33 Podróż autobusem, tramwajem lub windą kosztuje €1,35.
 • Podane ceny są aktualne na: 2020 rok.
 • Fzytaj więcej o rodzajach biletów na metro w Lizbonie, biletach czasowych oraz informacjach, jak je doładować: Komunikacja miejska w Lizbonie – bilety i ich ceny oraz zniżki [Informacje praktyczne].

Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem /7 Colinas .

Metro w Lizbonie: Historia metra w Lizbonie

Historia metra w Lizbonie rozpoczyna się w roku 1948, kiedy to zaczęto studiować techniczne i ekonomiczne możliwości wybudowania metra w portugalskiej stolicy. Budowa rozpoczęła się 7 sierpnia 1955 roku, by po czterech latach urochomić pierwszy odcinek metra. Składał się on ze wspólnego fragmentu linii w centrum Restauradores – Rotunda (obecnie Marques de Pombal) oraz dwóch odgałęzień: Rotunda – Entre Campos oraz Rotunda – Sete Rios (obecnie Jardim Zoologico). Całość składała się z 11 stacji i miała długość ok.6,5km.

W kolejnych latach przedłużano linię od stacji Restauradores kolejno do: Rossio (1966), Anjos (1969) i Alvalade (1972). Dalsza rozbudowa sieci zatrzymała się na ponad 10 lat. W tym czasie wydłużono i wyremontowano perony na 10 stacjach. W roku 1988 wydłużono oba ramiona linii: Jardim Zoologico – Colegio Militar / Luz oraz Entre Campos – Cidade Universitaria. W 1993 wybudowano stację Campo Grande oraz połączono ją ze stacjami Cidade Universitaria oraz Alvalade. Dość szybko okazało się, że jedna linia, składająca się z fragmentów obecnych linii niebieskiej, żółtej i zielonej, nie jest efektywnym rozwiązaniem.

W 1995 zdecydowano o podziale linii na dwie oddzielne: niebieską (Colegio Militar / Luz – Campo Grande) oraz żółtą (Campo Grande – Rotunda). Łącznie obie linie miały 19km i 27 stacje. W roku 1997 uruchomiono odcinki: Rotunda – Rato oraz Colegio Militar / Luz – Pontinha. W 1998r. podzielono linię niebieską na dwie: Pontinha – Baixa-Chiado oraz Campo Grande – Cais do Sodre (linia zielona). W tym samym roku, w związku z wystawą EXPO uruchomiono także linię czerwona na trasie Alameda – Oriente, która w latach późniejszych została przedłużona z Alameda do São Sebastião. (źr www.metro-stacja.com).

Metro w Lizbonie: Mapa z planami rozwoju metra

Maps of metro in Lisbon - in future

 

Metro w Lizbonie: Informacje praktyczne

Poniżej zamieszczany najważniejsze informacje praktyczne na temat metra w Lizbonie. Będą one pomocne dla wszystkich, którzy planują zwiedzanie Lizbony, a podczas swojego pobytu w Lizbonie będą chcieli korzystać z lizbońskiego metra.

 • Ruch metra jest lewostronny.
 • Metro w Lizbonie jest czyste i w miarę bezpieczne.
 • W weekendy i święta oraz w godzinach wieczornych jeżdżą składy tylko 3 wagonowe.
 • Rowery w metrze w Lizbonie można przewozić po godz. 20.30 w dni robocze oraz przez cały dzień w weekendy.
 • Należy uważać na kieszonkowców w metrze. Szczególnie w linii czerwonej łączącej centrum Lizbony z lotniskiem.
 • Są specjalne miejsca dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży.
 • Uważajmy przy wsiadaniu i wysiadaniu z metra.
 • Nie ma ograniczenia, co do przewożonego bagażu metrem.
 • Automaty, w których można kupić bilety znajdują się przed bramki. Żółte automaty służą tylko do płatności kartą, a niebieskie automaty do płatności zarówno gotówką, jak i kartą.

Mapa metra w Lizbonie nałożona na mapę Lizbony

Metro w Lizbonie na mapie Lizbony plan schemat układ aktualny rozkład Lizbona Lisbona metra przewodnik 2016


Osoby zainteresowane zwiedzaniem Lizbony z polskim przewodnikiem lub potrzebujące pomocy przy planowaniu wymarzonego wyjazdu do Lizbony, zapraszamy do kontaktu. 
Na Lizbonie znamy się najlepiej, a z naszą pomocą Twój wyjazd będzie jeszcze bardziej udany!


  29 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)