Gdzie wypić kawę w Lizbonie? Może w kultowej café A Brasileira?

Kawiarnia Cafe A Brasileira Lizbona Lisbona Kawa Chiado Przewodnik

Café A Brasileira i Lizbona, to dla wielu kultowy i nierozłączny duet. Kawiarnia A Brasileira mieszcząca się w lizbońskiej dzielnicy Chiado, to zdecydowanie ta najsłynniejsza kawiarnia w centrum Lizbony – miejsce słynne, z tradycją, modne, a jednocześnie takie, które zachowało jeszcze swój klimat i gdzie każdego dnia Portugalczycy również przychodzą, by napić się wyśmienitej kawy – bo przede wszystkim chodzi tutaj o kawę!

Kawiarnia Brasileira istnieje od listopada 1905 roku i od tego czasu zdobyła już sobie rzesze fanów. Sami tam często chodzimy na kawę, jak tylko możemy! Podczas zwiedzania Lizbony warto właśnie tutaj zatrzymać się na kawę, bo Brasileira ma doskonałą lokalizację. Café A Brasileira jest w samym centrum Lizbony, dzięki czemu zawsze można tak zmodyfikować trasę, by przyjść na aromatyczną filiżankę kawy oraz coś słodkiego – na przykład słynne pasteis de nata. Dlaczego jednak Brasileira jest taka słynna i tak ją wychwalamy?


Spis treści po przewodniku nt. najsłynniejszej kawiarni w centrum Lizbony

Gdzie w Lizbonie wcześniej warto kupić bilet online?


Lizbona i cafe A Brasileira

Słynna kawiarnia została otwarta 19 listopada 1905 roku przez Adriano Telles pod numerem 122 na Rua Garret. Kawiarnia została otworzona, by sprzedawać „prawdziwą brazylijską kawę” z regionu Minas Gerais w Brazylii – towar trochę niedoceniony przez Lizbończyków ówczesnych czasów. Każdemu, kto kupił kilogram kawy pomysłowy Telles oferował darmową filiżankę swojej kawy, co jak mówi legenda miało spopularyzować jeszcze bardziej jego brazylijską kawę. Lecz Telles na początku nie handlował tylko kawą, lecz również mąką, winem, oliwą, przyprawami i herbatą, które to produkty bez trudu sprowadzał ze swojej rodzimej Brazylii.

Kawiarnia Cafe A Brasileira Lizbona Lisbona Kawa Chiado Przewodnik

W 1908 roku Brasileira została przebudowana przez Manuela Joaquim Norte Júnior, a w 1922 roku ponownie zmieniono jej wygląd i funkcje. Wszystko to, aby zmienić model sprzedaży i skupić się na serwowaniu kawy oraz napojów – to właśnie w Café A Brasileira miał zostać zainstalowany pierwszy ekspres do kawy. To z tego okresu pochodzi słynne wnętrze kawiarni uwieczniane na wielu zdjęciach, czyli zielone drzwi wejściowe, lustra na ścianach oraz wykończenia w stylu Art Deco.

Za czasów Pierwszej Republiki Portugalskiej, która działała od 5 października 1910 roku, Brasileira stała się miejscem spotkań różnych ważnych osobistości dla tamtych czasów Portugalii. To właśnie wtedy również to miejsce uwielbili sobie portugalscy intelektualiści oraz artyści, co do dnia dzisiejszego działa często, jak magnes.

Kawiarnia Cafe A Brasileira Lizbona Lisbona Kawa Chiado Przewodnik

W kolejnych latach lizbońska Brasileira przechodziła różne koleje losu – na przykład w latach 1950-1960 groziło jej zamknięcie, a w latach 90. XX wieku na skutek problemów finansowych jej właściciele musieli się zwrócić o pomoc do urzędników. Na całe szczęście udało się przetrwać wszystkie problemy i do dnia dzisiejszego Café A Brasileira przyciąga rzesze turystów swoją historią i wyglądem oraz… przepyszną kawą, czyli bicą.

Brasileira, Lizbona i artyści

Przez lata ściany Brasileiry zgromadziły kolekcję obrazów wielu artystów. W 1925 roku kawiarnia zaczęła wystawiać prace pokolenia nowej generacji malarzy tamtych czasów, z których wielu na co dzień odwiedzało słynną kawiarnię. Byli to José de Almada Negreiros, António Soares, Eduardo Viana, Jorge Barradas, Bernardo Marques, José Pacheko i Stuart Carvalhais. Każdą z prac można było bezpośrednio kupić w kawiarni.

Kawiarnia Cafe A Brasileira Lizbona Lisbona Kawa Chiado Przewodnik

W 1971 roku odnowiono wnętrza tej swoistej galerii, a na ścianach powieszono prace  António Palolo, Carlos Calvet, Eduardo Nery, Fernando Azevedo, João Hogan, João Vieira, Joaquim Rodrigo, Manuel Baptista, Nikias Skapinakis, Noronha da Costa i Vespeira – malarzy ówczesnych czasów. W 1988 roku przed kawiarnią postawiono statuę najsłynniejszego poety portugalskiego z XX wieku – Fernando Pessoa, który często miał odwiedzać Brasileire (choć pamiętajmy, że nie był to jego ulubiony lokal w mieści, co zresztą sam często powtarzał).

Kawiarnia Brasileira – dojazd

Kawiarnia Brasileira jest zlokalizowana w samym centrum – w dzielnicy Chiado, na jej głównej ulicy Rua Garrett, gdzie znajdziemy również wiele sklepów z różnym asortymentem. Do kawiarni Brasileria najlepiej zatem się dostać:

 • Metrem do stacji Baixa Chiado, gdzie krzyżuje się niebieska linia z zieloną, a po przekroczeniu bramek kierować się w kierunku wyjścia „Largo do Chiado”.
 • Tramwaje 28, który zatrzymuje się zaraz obok Café A Brasileira.
 • Spacerek Rua do Carmo i dalej Ria Garret od placu Rossio.
 • Obok kawiarni na Largo Luis de Camoes znajduje się podziemny parking samochodowy.

Kawiarnia Cafe A Brasileira Lizbona Lisbona Kawa Chiado Przewodnik

Cafe A Brasileira – godziny otwarcia

Kawiarnia jest otwarta każdego dnia tygodnia w godzinach 08.00-02.00. Nawet przy złej pogodzie wystawiane są stoliki na zewnątrz. W lokalu Brasileria działa kawiarnia oraz na niższym piętrze restauracja – jednak wybór dań nie jest zbyt duży. Zdecydowanie lepiej zaplanować lekki posiłek zatem w kawiarni oczywiście w towarzystwie wyśmienitej kawy.


Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Ile kosztuje kawa w słynnej kawiarni w Lizbonie?

Ostatnimi czasy cena kawy w słynnej kawiarni Cafe A Brasileira podskoczyła. Jest to związane z historią samego miejsca, polityką menadżerów oraz zmianą modelu biznesowego kawiarni. W 2022 roku kawa espresso (najsłynniejsza) kosztuje 2€. Dużo nie dużo? Sami oceńcie, jednak kawa w Cafe A Brasileira to już kultowa sprawa w Lizbonie.

Adres kawiarni Brasileira w Lizbonie

Rua Garrett 120, 1200 Lisboa, Portugalia
Telefon:+351 21 346 9541
Współrzędne geograficzne: 38°42′38.49″N 9°8′31.37″W

Lokalizacja Cafe A Brasileira na turystycznej mapie Lizbony

Café A Brasileira – fotografie

Zniżki, promocje i rabaty na najlepsze noclegi w Lizbonie

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Avrea napisał/a:

   „A Brasileira” mnie rozczarowała podali nam zimną kawę… po zgłoszeniu,że kawa zimna zamiast zaparzyć nową barman zlał obydwie do garnuszka zagrzał za pomocą spieniacza do kawy i rozlał … polecam do obejrzenia ,ale nie wypicia kawy …

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)