Jak dojechać do Fatimy z Lizbony? Autobusem, pociągiem, samochodem + przewodnik po Fatimie

Fatima Lizbona Dojazd z Lizbony do Fatimy Portugalia przewodnik autobusy rozkład jazdy informacje pielgrzymka 2016

Fatima to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej Portugalii – Sanktuarium w Fatimie przyciąga każdego roku miliony turystów. Dojazd do Fatimy i miejsc związanych z objawieniami (Cova da Iria, sanktuarium, wioska Aljustrel i centrum Fatimy) z Lizbony nie stanowi żadnego problemu, zarówno autobusem, pociągiem lub samochodem. Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samochód lub komunikacja autobusowa. Poniżej znajduje się poradnik, jak dojechać do Fatimy, który zawiera szczegółowe informacje na temat rozkładów jazdy, cen biletów oraz info praktyczne i przewodnik po sanktuarium fatimskim. Ceny są aktualne na 2019 r.

Fatima położona jest w odległości ok. 125 km na północ od Lizbony i często jest odwiedzana w ramach jednodniowej wycieczki właśnie ze stolicy Portugalii, w szczególności podczas rocznic objawień fatimskich, które przypadają od maja do października. Podróż do Fatimy, w zależności od wybranego środka transportu, zajmuje od ok. 1 h do 2,5 h.

Lizbona – Fatima: Autobusy i autokary

To właśnie autobusy międzymiastowe stanowią najpopularniejszy środek i sposób dotarcia do Fatimy dla większości turystów i pielgrzymów przybywających do Portugalii. Jest jednocześnie to najwygodniejszy środek transportu pomiędzy Fatimą i Lizboną, jak i innymi portugalskimi miasta (Coimbra lub Porto).

Fatima Lizbona Dojazd z Lizbony do Fatimy Portugalia przewodnik autobusy rozkład jazdy informacje pielgrzymka 2016

Bilet na trasie Lizbona – Fatima kosztuje 12,50 € w jedną stroną (ceny aktualne na 2019), a czas jazdy to ok. 1,5 h. Pierwsze autobusy z Lizboną odjeżdżają o godzinie 7.00, a ostatnie o 20:30. W ciągu dnia kursuje ponad 25 kursów, więc nie ma żadnego problemu, by znaleźć kurs, który pasuje nam najbardziej. Rozkład jazdy dostępny jest na grafice poniżej oraz pod linkiem: www.rede-expressos.pt pod którym to można również rezerwować bilety online. Bilet kupiony w dwie strony jest 10% tańszy, jednak należy się już przy zakupie zadeklarować, co do godziny powrotu z Fatimy do Lizbony.

 

Z Lizbony autobusy do Fatimy odjeżdżają z dworca autobusowego Sete Rios (Rede Expressos), który jest położony ok. 10 minut jazdy metrem od centrum Lizbony, a znajduje się na niebieskiej linii metra, na stacji Jardim Zoologico. Dokładny adres dworca autobusów długodystansowych w Lizbonie to: Praça Marechal Humberto Delgado Lisboa 1500-423, telefon: 707 223 344, współrzędne geograficzne 38° 44′ 37.2876″ N, 9° 10′ 2.8596″ W.

W Fatimie autobusy zatrzymują się na dworcu Terminal Rodoviário de Fátima, którego adres to Av. D. José Alves Correia da Silva Telefon kontaktowy: +351 249 531 611. Dworzec autobusy w Fatimie jest położony ok. 10 minut spacerem od terenu Sanktuarium Fatimskiego. Gdy wychodzi się z dworca, to należy kierować się w prawo i deptakiem dojedziemy do Bazyliki Trójcy Przenajświętszej, który znajduje się na głównym placu sanktuarium.

Fatima Lizbona Dojazd z Lizbony do Fatimy Portugalia przewodnik autobusy rozkład jazdy informacje pielgrzymka 2016

Dojazd do Fatimy samochodem z Lizbony

Podróż samochodem z Lizbony do Fatimy zajmuje 1-1,5 h, a autostrada, którą biegnie jest bezpieczna i bardzo dobrze utrzymana. Z Lizbony należy jechać autostradą A1, kierunek Porto, aż do zjazdu nr 8 w drogę N356 Fatima – Batalha. Koszt przejazdu autostradą na trasie Lizbona – Fatima to 7,80 €/samochód osobowy. Parkingi w Fatimie znajdziemy w samym sąsiedztwie sanktuarium (płatne i bezpłatne), dlatego jeśli udajemy się tam poza szczytem, to można spróbować znaleźć miejsce parkingowe w centrum lub na obrzeżach. Jadąc do Fatimy z Lizbony autostradą A1 jest możliwość zobaczenia urokliwego miasta Santarem, a w okolicach Fatimy miejscowości Batalha z Klasztorem Matki Boskiej Zwycięskiej.

Lizbona – Fatima: Wypożyczenie samochodu

Warto zastanowić się nad wypożyczeniem samochodu, jeśli wybieramy się do Fatimy z Lizbony. Przy 4 osobach dorosłych cena wypożyczenie samochodu może być bardzo konkurencyjna, a często jest znacznie taniej, niż dojazd komunikacją miejską. Sprawdźcie najlepsze oferty wynajmu samochodów w Lizbonie – tylko w polecanych i sprawdzanych wypożyczalniach!

Dojazd do Fatimy pociągiem

Dojazd z Lizbony do Fatimy pociągiem jest zdecydowanie najmniej popularną i najdłuższą formę transportu na trasie Lizbona – Fatima. Fatima jednak nie posiada dworca kolejowego, a najbliższa stacja, na której zatrzymują się pociągi to Caxarias, ponad 10 km od Fatimy. Każdego dnia z Lizbony kursuje kilkanaście pociągów do Caxarias. Taka podróż zajmie nam ok. 2,5 h. Pociąg z Lizbony odjeżdżają ze Dworca Oriente (na czerwonej linii metra, stacja o tej samej nazwie Oriente). Dziennie jest 14 składów, a podróż zajmuje od 1,5 do 2,5 h w zależności od wybranego rodzaju pociągu. Ceny biletów zaczynają się od 10 €. Między Caxarias, a Fatimą kursują autobusy, na które bilety kosztuje 3 €, ulgowy 1,5 €. Rozkłd jazdy pociągów dostępny jest poniżej lub na stronie www.cp.pt. Rozkład jazdy autobusów między Caxarias, a Fatimą dostępny jest na stronie tutaj>>>

Fatima Portugalia Lizbona dojazd jak mapa pociągi autobusy przewodnik

Polski przewodnik po Fatimie

Osoby prywatne zwiedzające Lizbonę mogą skorzystać z oferty polskiego, licencjonowanego pilota, przewodnika po Fatimie, który pokaże i oprowadzi po Sanktuarium w Fatimie, a jednocześnie opowie historię tego miejsca oraz objawień fatimskich i tajemnic fatimskich wraz z całym kontekstem historycznym i społecznym. Dodatkowo istnieje również możliwość zwiedzenia wioski Aljustrel (domy pastuszków, muzeum, miejsca objawień oraz droga krzyżowa) oraz centrum Fatimy (Kościół Parafialny w Fatimie oraz cmentarz). Istnieje możliwość dojazdu z Lizbony lub innego miasta w Portugalii – szczegóły oraz kontakt na polski przewodnik po Fatimie i Portugalii >>>

Fatima Lizbona Dojazd z Lizbony do Fatimy Portugalia przewodnik autobusy rozkład jazdy informacje pielgrzymka 2016

Aljustrel, Cova da Iria, Valinhos, czy Fatima?

Nazwa Fatima jest dość ogólnikowa, gdyż odnosi się ona do większego regionu, obejmującego kilka punktów związanych z historią słynnych objawień Matki Boskiej oraz wcześniej Anioła Pokoju. Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej nie znajduje się w samym mieście Fatima, a w pobliskiej wiosce Cova de Iria, na terenie której wybudowano cały kompleks sanktuarium. Domy pastuszków zlokalizowane są w oddalonej o ok. 3 km wiosce Aljustrel. W centrum samej Fatimie zobaczyć można mały kościółek, w którym ochrzczone były dzieci i do którego uczęszczały wraz z rodzicami oraz cmentarz, gdzie pochowani są członkowie ich rodzin. Warto wiedzie, że wszystkie trzy miejscowości (Cova da Iria, Aljustrel, Fatima) znajdują się w bardzo bliskiej odległości od siebie: Sanktuarium Maryjne od wioski pastuszków i centrum Fatimy dzielą ok. 3 km, zaś Fatimę i Aljustrel ok. 2 kilometry Dlatego niech nie zmyli nad dojazd, jeśli zobaczymy jakiś autobus z napisem np. Cova da Iria zamiast Fatima.

Polecane hotele w Fatimie

Wybór bazy noclegowego w Fatimie jest duży, jeśli zdecydujemy zostać w Fatimie dłużej, niż na jeden dzień. Najwięcej hoteli znajdziemy w bezpośrednio sąsiedztwie sanktuarium – na ulicach Rua Francisco Marto, Rua Anjo de Portugal lub Avenida de Dom José Alves Correia. Najlepsze oferty noclegów w Fatimie można sprawdzić korzystając z wyszukiwarki poniżej:Booking.com

Polecane noclegi w Fatimie – luksusowe i eleganckie hotele czterogwiazdkowe, sprawdzone i dobre hotele trzygwiazdkowe oraz tanie pensjonaty dla pielgrzymów – zebraliśmy w poście: Polecane noclegi w Fatimie >>>

Powiązane wpisy

23 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Weronika napisał/a:

  Dzień dobry, przez nieuwagę zakupiłam bilety na pociąg z Lizbony do stacji Fatima zamiast do Caxarias. Czy istnieją połączenia autobusowe z tego dworca do sanktuarium? W miarę możliwości poproszę o ewentualny link do rozkładu jazdy. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Proszę sprawdzić na stronie przewoźnika Rodoviária do Tejo – być może uda się Pani znaleźć jakieś połączenie autobusowe do sanktuarium. Zdecydowanie jednak bardziej polecam dojazd do Sanktuarium Fatimskiego autobusami z innych miast Portugalii, niż pociągiem. Jest to łatwiejsza i wygodniejsza opcja.

   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • Rafał napisał/a:

  Witam,
  czy z dworca Oriente także odjeżdżają autobusy do Fatimy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Marta Lipińska napisał/a:

  Dołączam się do pytania o możliwość przechowani bagażu w fatimie?

  Odpowiedz
  • Anna napisał/a:

   Witam,

   bardzo proszę o informację, czy na terenie Sanktuarium, lub na dworcu autobusowym jest możliwość pozostawienia bagażu?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Tak, na dworcu autobusowym w Fatimie jest możliwość zostawienia bagażu.

    Pozdrawiam serdecznie i udanego zwiedzania Fatimy

    Odpowiedz
 • Dorota Jakubiak napisał/a:

  A czy jest jakiś dojazd z Fatimy do Torres Verdas?

  Odpowiedz
 • Żaneta napisał/a:

  Czy w Fatimie jest gdzieś możliwość przechowania bagażu, najlepiej na dworcu autobusowym?

  Odpowiedz
  • Marta Lipińska napisał/a:

   Pani Żaneto, czy była już Pani w Fatimie? Jest Pani w stanie odpowiedzieć mi na pytanie o przechowalnie bagażu? Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Tara napisał/a:

  Przydałaby się zwięzła informacja jak dojechać do Fatimy po wylądowaniu na lotnisku w Lizbonie. Pół godziny straciłam na szukanie związków pomiędzy lotniskiem, metrem, autobusem, a Fatimą. Nadal nie wiem, która z możliwości najlepsza.

  Odpowiedz
  • AT napisał/a:

   Moze komus sie przyda: z lotniska najwygodniej jest wsiasc w nawete N1, ktorej koszt wynosi 4€ ( listopad 2017). Autobus wyposazony jest w specjalne miejsca na bagaze, jedzie az do dworca Sete Rios (ostatni przystanek), z ktorego dotrzemy do Fatimy. Zaleta jest to, ze podziwiac mozna Lizbone, gdyz jedzie glownymi arterami miasta. Wada jest az 30 minutowa podroz. Z dworca do Fatimy podrozujemy szybko (ok 1,5h) w bardzo wygodnych fotelach linii Rede Expressos w cenie 12,50€.

   Odpowiedz
 • Krzysztof napisał/a:

  Witam,czy autobusem do Fatimy tak z marszu to się idzie dostać czy rezerwować trzeba wcześniej,pozdrawiam Krzysztof

  Odpowiedz
  • W zależności od terminu. Jeśli nie ma żadnych szczególnych uroczystości, to można zakupić normalnie w kasie i nie powinno z tym być problemu. Warto zakupić jednak bilet wcześniej, gdyż po pierwsze mamy pewność, że dostaniemy bilet, a można również skorzystać z różnego rodzaju promocji.

   Odpowiedz
   • Krzysztof napisał/a:

    Witam ponownie panie Krzysztofie.Właśnie wróciliśmy Z Lizbony.Bardzo chciałbym panu podziękować za wskazówki na pana stronie,bardzo nam pomogły ,czuliśmy się jak bym znał miasto .Lizbona jest przepiękna,chcielibyśmy kiedyś tam wrócić,serdecznie pozdrawiamy Krzysztof z Iwoną

    Odpowiedz
  • Agnieszka napisał/a:

   Poza tym lepiej kupić od razu w obie strony – jest dodatkowa zniżka.

   Odpowiedz
 • Agnieszka napisał/a:

  Witam, planuję w przyszłym roku pojechać do Fatimy na 100. rocznicę objawień. Poszukuję informacji, w które dni odbywają się nocne procesje z figurą Matki Boskiej, czy w nocy z 12 na 13 czy z 13 na 14, czy odbywają się tylko w maju czy też w inne miesiące. Będę bardzo wdzięczna na info lun wskazanie źródła informacji w języku polskim lub angielskim. Pozdrawiam:)

  Odpowiedz
 • Gucio napisał/a:

  Witam.Bilety kupujemy u kierowcy czy w kasie.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Witam, Proponuję autobusami Rede Expressos. Rozkład, jak i ceny można znaleźć na stronie http://www.rede-expressos.pt Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 • Adrianna napisał/a:

  Dziękuję za dobry tekst, dzięki niemu dojazd do Fatimy z Lizbony nie stanowił żadnego problemu! A Fatima nas z jednej strony oczarowała, a z druiej bardzo rozczarowała. Warto tam jednak pojechać!

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)