Łuk Triumfalny w Lizbonie – zwiedzanie, zdjęcia i informacje

Łuk Triumfalny w Lizbonie Arco da Rua Augusta - przewodnik fotografie opis informacje zdjęcia

Łuk Triumfalny w Lizbonie, po portugalsku Arco da Rua Augusta, czyli łuk ulicy Augusta, to jedna z najbardziej charakterystycznych i chętnie fotografowanych budowli nie tylko w dzielnicy Baixa, w której to łuk ten się znajduje, ale i w całej Lizbonie. Łączy on jeden z głównych placy Lizbony – Praca do Comercio – z najbardziej reprezentacyjną ulicą Lizbony, czyli Rua Augusta, które ciągnie się dalej do placu Rossio.

Łuk ten, podobnie, jak cała dzielnicy Baixa, został wybudowany po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Lizbonę w roku 1755 i od tego czasu stał się jednym z najchętniej oglądanych zabytków i atrakcji turystycznych portugalskiej stolicy. Składa się na niego 6 potężnych, ponad 11 metrowych kolumn, oraz kilka figur, zarówno alegorycznych: Chwała, Pomysłowość i Męstwo, jak i zasłużonych dla portugalskiej historii (m.in. Vasco da Gama, czy Viriato).

Dodatkowo na szczycie lizbońskiego łuku triumfalnego działa punkt widokowy,  z którego rozpościera się piękna panorama na całego centrum Lizbony. Jeśli ktoś lubi ładne widoki (i nie ma lęku wysokości!), to warto odwiedzić szczyt łuku triumfalnego, bo zdjęcia z tego miejsca są piękne!

Łuk Triumfalny w Lizbonie – opis

Łuk Triumfalny w Lizbonie został wybudowany w roku 1875 na podstawie projektu francuskiego rzeźbiarza Antoniego Calmelsa. W jego konkustrukcji najbardziej wyróżnia się zegar widoczny od strony ulicy Rua Agusta oraz dziewięć potężnych figur i postaci, które przedstawiają postacie z dumą zapisane na kartach portugalskiej i lizbońskiej historii.

IS_Lizbona Lisbon Lisboa zabytki photo foto pics 000015

Łuk Triumfalny w Lizbonie: Postacie

Łuk wieńczą trzy postacie – alegorie Chwały, Pomysłowości i Męstwa. Największa z nich jest żeńska alegoria Chwały, która ma ponad 7 metrów wysokości, a która trzyma dwie korony nad głowami Pomysłowości i Męstwa. Szcześć pozostałych rzeźb rozmieszczonych w rogach lizbońskiego łuku triumfalnego przedstawia: Variato – narodowego, portugalskiego bohatera, Vasco da Gama – słynnego żeglarza i nawigatora, Nuno Alvaresa Pereiry – portugalskiego dowódzce, który walczył o obronę niepodległości Portugalii, Markiza Pombala – budowniczego Lizbony, który zabrał się za odbudowę zniszczone miasta po trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Pozostałe dwie figury przedstawiają alegorię rzek Douro i Tag – głównych rzek Portugalii.

Łączna wysokość Arco da Rua Augusta to ponad 30 metrów. Wykonany on jest z wapienia, a za projekt rzeźb odpowiedzialny jest projektant  Victor Bastos. Łuk ten łączy Praca do Comercio (Czytaj więcej: Plac Comercio w Lizbonie (Praça do Comércio)) z ulicą Rua Augusta (Czytaj więcej: Rua Augusta w Lizbonie), która następnie przechodzi w plac Rossio.

Łuk Triumfalny w Lizbonie – zwiedzanie i bilety

Od roku 2013 na łuku triumfalnym znajduje się punkt widokowy, który nosi nazwę Miradouro do Arco da Rua Augusta. Z punktu widokowego, który znajduje się na szczycie łuku triumfalnego rozciąga się widok na całą dzielnicę Baixa oraz zamek św. Jerzego, katedre Se, jak i ładny widok na Alfamę. Aktualne ceny na kwiecień 2021 wyglądają następująco:

 • 3 € – bilet normalny.
 • do 5. roku życia najmłodsi wchodzą za darmo.
 • 8 € – bilet łączony na Łuk Triumfalny i Lisboa Story Centre.
 • 6 € – bilet łączony na łuk i do Centrum Interpretacji Dorsza Portugalskiego.
 • 4,5€ – bilet łączony na Łuk Triumfalny i Lisboa Story Centre dla dzieci do 15. roku życia.
 • 24 € – bilet łączony na Łuk Triumfalny i Lisboa Story Centre dla rodzin.
 • Bilet online do łuku triumfalnego w Lizbonie można kupić tutaj >>>.
 • Posiadacze karty turystycznej Lisboa Card mają wejście bezpłatne.

Łuk Triumfalny w Lizbonie – godziny otwarcia

Łuk Arco da Rua Augusta w Lizbonie jest otwarty każdego dnia w godzinach 9.00-19.00. Godziny mogą ulec zmianie, szczegóły na www.visitlisboa.com.

Łuk Triumfalny w Lizbonie – dojazd

 • Tramwaj nr 15 z Belem lub tramwajem 25 z Cmentarza Przyjemności.
 • Autobusy 711, 794,  714, 732, 735,  736, 728, 759, 760, 781, 782 oraz Aerobus z lotniska w Lizbonie.
 • Metro – niebieska linia, stacja “Terreiro do Paco”.
 • Promy – przystań  “Terreiro do Paco”.

Łuk Triumfalny w Lizbonie: Lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony

Łuk Triumfalny w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie


Jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony po polsku? Zapraszamy do kontaktu!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)