Most 25 Kwietnia w Lizbonie i jego zwiedzanie

Most 25 Kwietnia w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ponte 25 Abril Cena Punkt widokowy Opis Historia Przejazd Przewodnik Zwiedzanie Portugalia Foto

Most 25 Kwietnia w Lizbonie to jedna z ikon Lizbony. Ma on wiele wspólnego z mostem Golden Gate z San Francisco. Jak jednak wygląda zwiedzanie mostu 25 Kwietnia w Lizbonie? Ile kosztuje opłata za przejazd, jaka jest jego historia? Poznajcie Ponte 25 de Abril, który od 1966 roku jest dumą Lizbony i jednym z najpiękniejszych mostów w całej Portugalii.

Lizboński most, to jedna z tych atrakcji turystycznych (tak, tak! Most 25 Kwietnia to atrakcja turystyczna Lizbony też!), którą jaką jedną z pierwszych zobaczymy lądując w Lizbonie. Podczas zwiedzania Lizbony wiele razy będziemy mieli wspaniałe widoki na dumnie prężący się czerwony most nad rzeką Tejo.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym artykule?

Wejścia i bilety do atrakcji w Lizbonie, które warto kupić przez Internet


Jaka jest jednak jego historia? Dlaczego warto zobaczyć most i jakich wrażeń dostarczy jego zwiedzania? Zapraszamy do przewodnika, który szczegółowo opisuje most 25 Kwietnia w stolicy Portugalii oraz wszystko co jest z nim związane. 

Historia mostu 25 Kwietnia w Lizbonie

Historia mostu nad rzeką Tejo w Lizbonie sięga końca XIX wieku, kiedy pojawiły się pierwszy pomysły budowy takowej przeprawy. W latach 30. XX wieku pojawiła się idea budowy pierwszego mostu łączącego Lizbonę z drugą stroną Tagu, w okolicach obecnego mostu Vasco da Gama, jednak pomysł ten nie został zrealizowany na skutek budowy innego mostu – w Vila Franca de Xira, 35 km na północy od Lizbony.

Most 25 Kwietnia w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ponte 25 Abril Cena Punkt widokowy Opis Historia Przejazd Przewodnik Zwiedzanie Portugalia Foto

W 1953 roku specjalna komisja portugalskiego rządu wróciła do pomysłu budowy mostu w Lizbonie. Na miejsce budowy wyznaczono odcinek na wysokości nowopowstałego pomnika Chrystusa Króla (Cristo Rei). Most miał łączyć Lizboną z miastem Almada po drugiej stronie Tagu. W ogłoszonym przetargu na budowę mostu, została wybrana amerykańska firma United States Steel Export Company.

Ponte Salazar w Lizbonie

Budowa mostu 25 Kwietnia rozpoczęła się 5 listopada 1962 roku i trwała ona 45 miesięcy. Most został uroczyście zainaugurowany 6 sierpnia 1966 roku. W otwarciu mostu uczestniczyli wszyscy najważniejszy oficjele w Portugalii tamtych czasów z Américo Thomaz (ówczesnym prezydent kraju), Manuel Gonçalves Cerejeira (patriarcha Lizbony) oraz Antonio de Oliveira Salazar (premier Portugalii, odpowiedzialny za wprowadzenie tzw. Estado Novo i czasy dyktatury), którego imię początkowo nosił most. Tak powstaje most, którego pierwsza nazwa była właśnie Most Salazara – Ponte Salazar.

Po Rewolucji Goździków w Portugalii (Revolução dos Cravos), która obaliła rządy dyktatury 25 kwietnia 1974 roku, zmieniono nazwę mostu. Nowa nazwa – Ponte 25 de Abril – ma upamiętniać datę przewrotu, który rozpoczął nowe czasu w Portugalii. Nazwa ta obowiązuje do dzisiaj i na trwałe przyjęła się już wśród mieszkańców Lizbony.


Lizboński most 25 Kwietnia – ciekawostki i liczby

 • Szacuje się, że budowa mostu kosztowała około 222 milionów dolarów amerykańskich.
 • Przy budowie mostu pracowało 3 000 robotników, z czego 4 osoby straciły życie.
 • Długość głównego przęsła to 1012 metry.
 • Główna platforma mostu przebiega 70 metrów nad wodą.
 • Dokładna długość mostu to 2 277,64 metra.
 • Najwyższy punkt mostu ma 190, 47 metra nad wysokość wody.
 • Główne liny mostowe mają 58,6 cm średnicy.
 • Południowy filar mostu jest osadzony ponad 80 metrów pod powierzchnią wody.
 • Do budowy mostu użyto 72 600 ton stali i 263 000 metrów sześcienny betonu.
 • Dziennie most przejeżdża ok. 150 000 samochodów i ok. 160 pociągów .

Początkowo most miał 4 pasy ruchu dla samochodów. W 1990 roku uruchomiono piąty pas ruchu, a w 1999 szósty pas. Obecnie mostem 25 Kwietnia w Lizbonie przebiega droga, która ma 3 pasy ruchu w każdą stronę. 2 pasy wewnętrzne nie mają asfaltu, a metalowe rusztowanie, po którym jadą samochodu. To właśnie to rusztowanie jest odpowiedzialne za charakterystyczny hałas, który generuje most.

Most 25 Kwietnia w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ponte 25 Abril Cena Punkt widokowy Opis Historia Przejazd Przewodnik Zwiedzanie Portugalia Foto

W 1999 roku miały miejsce prace remontowe, które pozwoliły poprowadzić mostem linię kolejową. Dodano wtedy m.in. dodatkowe liny konstrukcyjne, wzmocniono konstrukcję wież. Za prace te ponownie odpowiedzialna była firma United States Steel Export Company. 30 lipca 1999 roku uruchomiono dwutorową linię kolejową, która przebiega pod mostem.

Most 25 kwietnia w Lizbonie – zwiedzanie

Jak wygląda zwiedzanie mostu 25 Kwietnia w Lizbonie? Czy można wejść na lizboński most? Z racji tego, że mostem przebiega autostrada nie ma możliwości zwiedzania lizbońskiego mostu. Zwiedzania rozumianego, że wchodzimy i spacerujemy po moście. Jadąc samochodem nie możemy też na moście się zatrzymać. Nie ma też żadnego specjalnego miejsca do tego przystosowanego. 

Jak zatem zwiedzać słynny lizboński most? Jest dość ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy mają ochotę “wejść” na most… lub do mostu. Jest to opisane poniżej centrum Pilar 7 Bridge Experience, czyli piękny punkt widokowy na moście 25 Kwietnia w Lizbonie >>> oraz centrum interpretacyjne.

Punkt widokowy na moście 25 Kwietnia

Jest możliwość poznania słynnego lizbońskiego mostu w bardzo ciekawy sposób. 27 września 2017 oficjalnie otwarto centrum interpretacyjne oraz punkt widokowy Pilar 7 Bridge Experience (Experiência Pilar 7). Znajduje się ono w jednym z pilarów mostu 25 de Abril.

Początkowo prowadzi nas ono przez salę ekspozycyjną poświęconą historii projektu mostu oraz jego budowy. Następnie mamy możliwość wejść do wnętrza mostu i zobaczyć, jak potężna oraz ogromna jest to konstrukcja. Można na przykład z bliska zobaczyć zamocowanie lin konstrukcyjnych oraz zobaczyć film poświęcony budowie mostu. Największa atrakcja jednak dalej przed nami.

Most 25 Kwietnia w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ponte 25 Abril Cena Punkt widokowy Opis Historia Przejazd Przewodnik Zwiedzanie Portugalia Foto

Tym dlaczego warto wejść tutaj jest winda, która zabiera nas 70 metrów do góry na przeszklony punk widokowy na moście, który zapewnia najpiękniejszy widok na cały most. Punkt widokowy ma formę tarasu, którego podłoga jest częściowo przeszklona. Taras znajduje się na wysokości głównej platformy mostu, dosłownie kilka metrów od przejeżdżających samochodów. Oferuje on niepowtarzalny widok. Więcej o tym miejscu oraz dużą galerię zdjęć z punktu widokowe na moście w Lizbonie znajdziecie tutaj >>>.


Most 25 Kwietnia w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ponte 25 Abril Cena Punkt widokowy Opis Historia Przejazd Przewodnik Zwiedzanie Portugalia FotoPunkt widokowy na moście działa każdego dnia w godzinach 10.00-20.00 (od maja do września) i 10.00-18.00 (od października do kwietnia). Wstęp na niego kosztuje 6 € za bilet normalny. Podane ceny aktualne są na 2022 rok. Bilet na most można kupić online tutaj >>>.

Z kartą turystyczną Lisboa Card wstęp na punkt widokowy i do centrum jest bezpłatny. Jeśli zatem planujemy odwiedzić to miejsce i zwiedzać inne zabytki w Lizbonie (np. Klasztor Hieronimitów lub Wieżę Belem), to warto zastanowić się nad Lisboa Card, która gwarantuje bezpłatny wstęp do tych atrakcji turystycznych. Więcej o Lisboa Card przeczytać można tutaj: Lisboa Card w Lizbonie – co to jest i jak działa? >>>.


Most 25 Kwietnia – opłaty za przejazd, cena, wstęp

Wyjazd z Lizbony, czyli w kierunku południowym, jest bezpłatny dla wszystkich pojazdów i nie są pobierane żadne opłaty. Wjazd od strony północnej przez most 25 Kwietnia, czyli wjazd do Lizbony, jest płatny.

Opłata zależy od klasy samochodu. Samochody osobowe klasy 1 płacą 1,85 € za przejechanie mostu. Opłata jest pobierana na specjalnych bramkach. Można płacić kartą płatniczą, gotówką lub przy pomocy urządzenia Via Verde. Opłata jest pobierana przez całą dobę. Podane ceny aktualne są na 2022 rok.

Most 25 Kwietnia w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ponte 25 Abril Cena Punkt widokowy Opis Historia Przejazd Przewodnik Zwiedzanie Portugalia Foto

Nie ma okresów z bezpłatnym przejazdem przez most. Więcej o klasach pojazdów oraz aktualna cena przejazdu dla każdej klasy podane są tutaj >>> .

Wstęp na punkt widokowy Pilar 7 Bridge Experience to 6 € za bilet normalny; studenci, młodzież, osoby powyżej 65. roku życia płacą 4 €, posiadacze Lisboa Card i dzieci do 5. roku życia mają wstęp bezpłatny. Ceny są aktualne w 2022 roku. Bilety turystyczne na zwiedzanie mostu online można nabyć tutaj >>>.

Prawie jak San Franciso i most Golden Gate?

Czerwony most w Lizbonie może przypominać słynny most Golden Gate w San Franciso w Stanach Zjednoczonych. Głównie ze względu na kolor oraz konstrukcje. Jest on jednak bardziej podobny do mostu Oakland Bay Bridge również w San Francisco. Most Oakland Bay Bridge był inspiracją do stworzenie lizbońskiego mostu. Obydwa mosty zostały wybudowane przez tą samą amerykańską firmę.

Ponte 25 Abril – godziny otwarcia

Most 25 Kwietnia w Lizbonie jest czynny przez całą dobę,  każdego dnia, przez cały rok. Podobnie czynne są punkty poboru opłat za wjazd na most oraz serwis techniczny.

Wyjątkiem jest tylko 1 dzień w roku – dzień, kiedy odbywa się półmaraton w Lizbonie – EDP Meia Maratona de Lisboa. Odbywa się on najczęściej w marcu każdego roku. Wtedy w określonych godzinach most jest nieczynny dla ruchu samochodowego (pociągi normalnie funkcjonują). Więcej o półmaratonie w Lizbonie oraz jego dokładnej dacie przeczytać można tutaj >>>.

Most 25 Kwietnia – dojazd i przejazd

Od południa Portugalii na most można wjechać od strony autostrady A2 i drogi IC20 z Costa da Caparica. Od północnej strony (Lizbony) na most wjeżdża się od dróg Eixo Norte-Sul, placu Praça de Espanha, dzielnicy Amoreiras, autostrady A5 oraz dzielnicy Alcântara. Wjazdy na most są jasno i czytelnie oznakowane.

Pociągi przejeżdżające przez most 25 Kwietnia w Lizbonie odjeżdżają m.in. z dworców Sete Rios (główny dworzec, z którego odjeżdżają pociągi na drugą stronę mostu), Entercampos, Campolide oraz Roma-Areeiro. Firmą, która obsługuje większość połączeń kolejowych na drugą stronę mostu jest firma Fertagus – www.fertagus.pt. Przez most przejeżdżają też pociągi Comboios de Portugal – www.cp.pt

Jak najprościej przejechać mostem 25 Kwietnia w Lizbonie pociągiem?

Jeśli chcemy przejechać się pociągiem mostem 25 Kwietnia w Lizbonie, to jest to bardzo prosta sprawa. Najłatwiej jest złapać pociąg z dworca Sete Rios do Pragal. Operatorem jest firma Fertagus. Pociąg jedzie ok. 11 minut, a bilet kosztuje 2 €/osobę. Warto również wybrać się do miasta Setubal,. które ma zdecydowanie więcej do zaoferowania – np. rejsy z delfinami.

Adres i dane kontaktowe na most 25 Kwietnia w Lizbonie

Nazwa firmy zarządzającej mostem: Lusoponte Concessionária
Adres: Edifício da Portagem; Praça da Portagem; 2800 – 225 Almada
Numer telefonu: + 351 212 947 920
WWW: lusoponte.pt

Most 25 kwietnia – informacje praktyczne, nasze wskazówki i rady

 • Most 25 Kwietnia w Lizbonie najlepiej jest podziwiać z dwóch perspektyw: z daleka, by zobaczyć go w pełnej okazałości oraz z bliska, by zobaczyć, jak potężna jest to konstrukcja.
 • Najlepsze miejsce, by podziwiać lizboński odpowiednik mostu Golden Gate, to punkt widokowy obok pomnika Chrystusa Króla (Criste Rei), punkt widokowy Nossa Senhora do Monte, dzielnica Belem – okolice Pomnika Odkrywców oraz Wieży Belem, lizboński Cmentarz Przyjemności oraz Cais das Colunas na Praca do Comercio.
 • Warto wejść na punkt widokowy znajdujący się na moście i wjechać na platformę widokową. Nie jest to jednak atrakcja dla osób z lękiem wysokości.
 • W godzinach porannych tworzą się korki wjazdowe do Lizbony, a w godzinach popołudniowo-wieczornych korki wyjazdowe. Jest to związane z ruchem ludzi do pracy.

Most 25 Kwietnia w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ponte 25 Abril Cena Punkt widokowy Opis Historia Przejazd Przewodnik Zwiedzanie Portugalia Foto

 • Wjazdy na most bywają również zakorkowane w dni wolne, weekendy w czasie lata oraz dobrej pogody, gdyż wiele mieszkańców Lizbony przez most 25 Kwietnia jedzie na piękne plaże Costa da Caparica.
 • Warto zobaczyć film o przygodach słynnego agenta 007 – “W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”. W tym filmie James Bond jedzie przez most 25 Kwietnia (wtedy jeszcze Ponte Salazar) swoim Aston Martinem.
 • Jedyną okazją, aby wejść pieszo (a dokładnie przebiec) na most jest lizboński półmaraton opisany powyżej.
 • Most efektownie wygląda również z pokładu łodzi oraz żaglówek, które pod nim przepływają. Warto zastanowić się na rejsem po rzece Tag w Lizbonie w czasie zachodu słońca, by w pełni zachwycić się pięknem mostu. Szczegóły w tym temacie znajdziecie tutaj >>>.

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


25 Kwietnia w Lizbonie – lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony

Niezwykłe wideo z mostu 25 Kwietnia

Most 25 kwietnia w Lizbonie – zdjęcia

Aktualne promocje i zniżki na noclegi w Lizbonie

Booking.com

Chcesz poznać Lizbonę w wyjątkowy sposób? Poza utartym szlakiem turystycznym, dowiedzieć się więcej, niż opisują tradycyjne przewodniki książkowe? Lubisz zwiedzać lokalnie, ze smakiem, z klimatem i pasją?

Napisz do nas, kiedy przyjeżdżasz do Lizbony i poznaj naszą ofertę wycieczek po Lizbonie z polskim, lokalnym przewodnikiem.
Znamy Lizbonę najlepiej i rozkochamy Cię w tym cudownym mieście!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)