Tramwaje w Lizbonie: ceny biletów, linie, rozkład jazdy, trasy [Przewodnik]

Tramwaje w Lizbonie Lisbonie Lizbona Tramwaje Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne Trasa

Tramwaje w Lizbonie – jaki jest ten słynny tramwaj w Lizbonie? Ile kosztują bilety, gdzie znajdują się przystanki? Tramwaje i Lizbona to długa opowieść, bo tramwaje lizbońskie to ciekawy środek transportu porównując je do tramwajów znanych z innych miast. W Lizbonie jest tylko 6 linii tramwajowych, z czego wszystkie, z wyjątkiem linii 15, obsługiwane są przez charakterystyczne, żółte, małe wagony. Tramwaj linii 28 to jedna z największych atrakcji miasta. Są one używane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Poniżej znajdują się informacje o lizbońskich tramwajach – rozkład jazdy, aktualne ceny biletów (2023 rok), schemat linii oraz historia.

Bez wątpienia żółte, stare, charakterystyczne, wagony tramwajów w Lizbonie to jeden z najbardziej obfotografowanych i słynnych elementów Lizbony. Choć sieć tramwajów w Lizbonie nie jest już rozwijana (z małym wyjątkami, czyli tramwaj 24) i stanowi mały procent całego transportu publicznego Lizbony, to jednak jest to dalej ważny element komunikacji miejskiej.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku?

Lizbona i tramwaje: Sieć tramwajów w Lizbonie

Obecnie sieć tramwajowa w Lizbonie składa się z 6 linii tramwajowych:

 • Tramwaj 12: Praça da Figueira – Martim Moniz – São Tomé – Praça da Figueira (linia okrężna).
 • Tramwaj 15: Praça da Figueira – Praça do Comércio – Cais do Sodre – Santos – Alcântara-Mar – Santo Amaro – Belém – Algés (Jardim).
 • Tramwaj 18: Cais do Sodre – Santos – Alcântara-Mar -Boa Hora – Cemitério Ajuda.
 • Tramwaj 24: Praça Luís de Camões – Praça de Campolide.
 • Tramwaj 25: Campo Ourique (Prazeres) – Conde Barão – Santos – Lapa -Estrela – Praça da Figueira.
 • Tramwaj 28: Campo Ourique (Prazeres) – Graça – São Tomé – Rua da Conceição – São Bento – Estrela – Martim Moniz.

Tramwaje w Lizbonie Przewodnik Informacje Praktyczne Jak kupić i ile kosztuje bilet Bilety Przystanki Opis Rozkład Jazdy Cena Żółte turystyczne Stary Tramwaj Portugalia Opis

 

Tramwaje w Lizbonie: Bilety i ich ceny (2023 rok)

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, na wszystkich stacjach metra, sklepach i kioskach oznaczonych napisem “MOB” oraz stacjach kolejowych (tylko w opcji zapping). Istnieje również możliwość zakupu biletu u motorniczego, jednak wtedy bilet jest droższy. Poniżej przedstawiam i opisujemy poszczególne rodzaje biletów w Lizbonie, które obowiązują na lizbońskie tramwaje.

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej Viva Viagem lub Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0,50 i jest ona ważna rok.

Karta Viva Viagem może być zasilona na trzy różne sposoby:

 • Pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windy lub metro – €1,65. Bilet jest ważny 60 minut od pierwszego skasowania.
 • Bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt €6,60 (lub odpowiednio €9,70 i €10,70 w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Rodzaje biletów całodniowych na komunikację miejską w Lizbonie >>>).
 • Opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€, a przy każdym doładowaniu dostajemy bonus pieniężny na kartę. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż tramwajem kosztuje tylko €1,47 – podobnie, jak autobusem oraz windą. Przejazd metrem w opcji zapping kosztuje również €1,47.
 • Ceny podane w tym tekście są aktualne na rok 2023.
 • Czytaj więcej o rodzajach i cenach biletów na komunikację miejską w Lizbonie >>>.

Bilet również można kupić u kierowcy lub w specjalnych maszynach, które znajdują się w nowych tramwajach (tylko w tramwajach nr 15) – jednak wtedy bilet taki nie zawiera karty Viva Viagem, a płacimy za niego €2 w autobusach i €3 w tramwajach, €3,80 w windach Gloria, Lavra i Bica (w cenie zawarte są dwie podróże) i €5,30 w windzie Santa Justa (w cenie zawarte są dwa przejazdy).

Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem lub Viva Viagem SRT.


Zobacz instrukcję, jak łatwo zakupić bilet na tramwaje w Lizbonie


Tramwaje w Lizbonie: Mapa linii tramwajowych oraz metra i koleji

Na poniższym schemacie zaznaczone są trasy wszystkich tramwajów w Lizbonie, w tym również tramwaju 24 i słynnego tramwaju 28. Dodatkowo kolorami oznaczone są przebiegi metra w Lizbonie, a na szaro lini kolejowych. Może to być pomocne podczas planowania zwiedzania miasta >>> przy wykorzystaniu tramwajów. Oznaczono tutaj również poszczególne przystanki tramwajowe.

Tramwaje w Lizbonie schemat rozkład jazy bilety trasy zwiedzanie Lizbony Opis Mapa

Rozkład jazdy tramwajów w Lizbonie

Tramwaje w Lizbonie Przewodnik Informacje Praktyczne Jak kupić i ile kosztuje bilet Bilety Przystanki Opis Rozkład Jazdy Cena Żółte turystyczne Stary Tramwaj Portugalia Opis

 

Historia tramwajów w Lizbonie

Pierwsze tramwaje konne na ulice Lizbony wyjechały 17 listopada 1873, połączyły one dworzec kolejowy Santa Apolonia z dzielnicą Santos. W ciągu następnych lat sieć tramwajowa była rozbudowywana (utrzymywano 1200 koni) oraz przebudowano torowiska tramwajowe na tor o szerokości 900 mm. Tramwaje elektryczne w Lizbonie uruchomiono 31 sierpnia 1901 na trasie z Cais do Sodrè do Algès. Do 1928 zakończono rozbudowę sieci w górzystej części Lizbony budując trasę obecnej linii 28 na Calçada da Săo Francisco (znajduje się tu najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie wynoszący 145‰, a na wielu odcinkach podjazdy osiągają pochylenie przekraczające 120‰). Rozwój sieci tramwajowej trwał do lat 50. XX w. wtedy to osiągnęła największą długość wynoszącą 76 km i liczbę 27 linii.  Od 1959 rozpoczęto likwidację odcinków sieci tramwajowej. W latach 1991–1997 zlikwidowano około 2/3 sieci tramwajowej, pozostawiając jedynie linie w najstarszej części miasta oraz jedną trasę wzdłuż rzeki Tag którą zmodernizowano i zakupiono nowe niskopodłogowe tramwaje (źr: wikipedia.pl). W 2018 roku przywrócono linię tramwaju 24.

Tramwaje w Lizbonie Przewodnik Informacje Praktyczne Jak kupić i ile kosztuje bilet Bilety Przystanki Opis Rozkład Jazdy Cena Żółte turystyczne Stary Tramwaj Portugalia Opis

 

Żółty Tramwaj 28 w Lizbonie

Zdecydowanie najbardziej popularna jest linia 28, która jest najchętniej wybierana przez turystów ze względu na jej trasę, która biegnie przez najważniejsze punkty centrum Lizbony, przy okazji dostarczając nie lada wrażeń i wspaniałych widoków.  Linia ta startuje z Praca Martim Moniz, a kończy swój bieg na Campo de Ourique (Prazeres). W godzinach szczytów jest ona oblegana przez turystów i nie rzadko tramwaj jest wypełniony po brzegi, dlatego jeśli chcemy zająć miejsce siedzące na drewnianych ławkach, to czasami lepiej jest zaczekać na kolejny tramwaj, a zaraz po odjeździe poprzedniego zając odpowiednie miejsce na przystanku.

Na trasie linii 28 znajduje się kilka interesujących przystanków i malowniczych punktów, na których warto jest wysiąść i zobaczyć dane miejsce, jeśli dysponujemy czasem, a potem.. po prostu złapać kolejny tramwaj, który w godzinach szczytu kursuje co 10-15 minut.

Tramwaje w Lizbonie Przewodnik Informacje Praktyczne Jak kupić i ile kosztuje bilet Bilety Przystanki Opis Rozkład Jazdy Cena Żółte turystyczne Stary Tramwaj Portugalia Opis

 

Poniżej znajduje się spis najciekawszych rzeczy, które znajdują się na trasie linii 28 oraz które warto zobaczyć, gdy zdecydujemy się przerwać naszą podróż żółtym wagonem:

Tramwaje w Lizbonie – informacje praktyczne i porady

 • Koniecznie trzeba uważać na kieszonkowców, w szczególności w tramwaju 28!
 • Przystanki są blisko siebie, więc jeśli na jednym przystanku znajduje się grupa wielu osób czasami lepiej przejść przystanek wcześniej.
 • Wsiadamy zawsze pierwszymi drzwiami, a wysiadamy ostatnimi (wyjątek tramwaj 15).
 • Kasownik w formie żółtej skrzynki znajduje się za kierowcą. Kartę przykłady do czytnika, musi zapalić się zielone światło.
 • Aby zatrzymać tramwaj należy na niego machnąć lub dać mu inny znak, aby zatrzymać tramwaj, gdy jesteśmy w środku należy nacisnąć czerwony przycisk “parar” – w przeciwnym wypadku tramwaj nie zatrzyma się na przystanku.
 • W tramwaju za bilety nie można płacić kartą płatniczą.
 • Ustępujmy miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym lub kobietą w ciąży lub z dziećmi.
 • Najpopularniejsze linie tramwajowe, to linia tramwaju 12 i 28.
 • Popołudniami tramwaj 28 jest zdecydowanie mniej wypełniony turystami.
 • Do 4. roku życia dzieci podróżują tramwaje za darmo.
 • W czasie godzin szczytu tramwaj 28 jest naprawdę zapchany!
 • Podane tutaj ceny biletów i informacje o tramwajach w Lizbonie są aktualne na rok: 2023.
Cieszymy się, że nasza strona okazała się pomocna w planowaniu Twojego wyjazdu do Lizbony! Jesteśmy wdzięczni, że znalazłeś tutaj potrzebne informacje. Jeśli chcesz wesprzeć naszą pracę i pomóc nam kontynuować rozwój naszej strony, to kupując wirtualną kawę, wspierasz naszą pasję i umożliwiasz nam dalsze tworzenie wartościowej zawartości dla naszych czytelników. Będzie to dla nas wielkie wyróżnienie i motywacja do dalszego działania. Dziękujemy z całego serca za Twoje wsparcie!
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Lizbona i tramwaje – galeria zdjęć i fotografii

Jechaliście tramwajami w Lizbonie? Jak Wasze wrażenia? Zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach pod tekstem!

Bilety online, które można kupić do atrakcji w Lizbonie

Zobacz, do jakich miejsc w Lizbonie – atrakcji turystycznych, zabytków oraz muzeów można kupić wcześniej bilety przez Internet. Jest to wygodne i łatwe rozwiązanie, jeśli chcesz zaoszczędzić czas podczas zwiedzania stolicy Portugalii.


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  15 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Marta napisał/a:

   Cześć, nie rozumiem do końca tego doładowywania karty, załóżmy, że chcę kupić 8 biletów 1 razowych, kupuję taką kartę i co dalej?

   Pozdrawiam,
   Marta

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Jeśli chce Pani kupić 8 biletów dla 1 osoby, to trzeba kupić 1 kartę i załadować na nią 8 biletów. Jeśli jednak chce Pani kupić po 1 bilecie dla 8 osób, to musi Pani kupić 8 karta, a na każdą kartę załadować 1 bilet. Pozdrawiam serdecznie i udanego zwiedzania Lizbony!

    Odpowiedz
  • […] Linia ta startuje z Praca Martim Moniz, a kończy swój bieg na Campo de Ourique (Prazeres). Czytaj więcej o tramwajach w Lizbonie>>> oraz zobacz, jak zwiedzać Lizbonę przy pomocy tramwaju 28: Zwiedzanie Lizbony za pomocą […]

   Odpowiedz
  • Tomek Gwiazda napisał/a:

   24 kwietnia 2018, po 27 latach przerwy powraca na lizbońskie ulice linia tramwajowa numer 24. Trasa: Praça Luís de Camões (Cais do Sodré) then via Rua da Misericórdia, Largo Trindade Coelho, Rua São Pedro de Alcântara, Praça do Príncipe Real, Rua da Escola Politécnica, Largo do Rato, Rua das Amoreiras, Avenida Conselheiro Fernando Sousa to Praça de Campolide.

   Odpowiedz
  • Hanna napisał/a:

   Czy za bilety kupowane w automacie można płacić kartą Visa? Czy koniecznie gotówką? Czy mogę doładować kartę 7 colinas, jeśli zostało mi np. 1,20 Euro ? Jeśli tak, to gdzie?

   Odpowiedz
   • Tomek Gwiazda napisał/a:

    Za bilety kupowane w niebieskich automatach biletowych na stacjach metra mozna płacić zrówno gotówką, jak i kartami kredytowymi lub debetowymi. Szczerze mówiąc od kiedy przebywam w Lizbonie nigdy nie widziałem karty “7 Colinas”. Automaty wydają kartę “Viva Viagem”. Kartę można zawsze doładować zappingiem; ja to robię na stacjach metra. Minimalne doładowanie to 3 EUR.

    Odpowiedz
  • Darek napisał/a:

   Czy jadąc z lotniska z bagażem podręcznym (według zasad linii lotniczych) mogę skorzystać z tramwaju 28? Jakie są ograniczenia na bagaż w tym tramwaju? Będę jechać 20 stycznia 2018 w godzinach wieczornych

   Odpowiedz
  • Janusz Dulian napisał/a:

   Jak to jest ze zniżką dla seniorów przy zakupie karty miejskiej? W jednym miejscu napisano, że nie ma takowej, a w innym (3 wiersze niżej) że jest. Jak to w końcu jest i ile ona wynosi w wersji 72 godz.?

   Odpowiedz
  • Karol napisał/a:

   Czy przejazd dziecka w wieku 3 lat (3 lata i tydzień :)) jest darmowy, czy również muszę wykupić mu bilet? Rozumiem, że karta 24h działa na windy i nie trzeba już nic dopłacać?

   pozdrawiam

   Odpowiedz
  • marta napisał/a:

   Hej!
   fajna stronka, mam pytanie, czy na elevadory i kolejki linowe bilrt tez kosztuje 1,25 jesli sie korzysta z karty Viva ?
   i jak to jest w metrze? czy jesi przesiadam się z linii na linię , bez wychodzenia na powierzchnię ze stacji, to muze kasować kolejny bilet, czy tez poki nie wyjde z systemu metra moge jezdzic na tym samym bilecie?
   wyczytalam, ze bilet raz skasowany wazny jest godzine. Czy dobrze rozumiem?

   pozdrawiam
   Marta

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Witam,
    Jeśli chodzi o windy (elevadores), to pzejazd z nimi z przypadku posiadania karty Viva Viagem kosztuje 1,25€ lub 1,40€, w zależności, którą opcję biletu mamy wybraną – szczegóły rodzajów biletów i ich cen na komunikację miejską w Lizbonie dostępne są tutaj: https://infolizbona.pl/?p=904 Jeśli kupuje się bilety na pokładzie, to są one droższe.

    Odnośnie metra: gdy “odbijemy” bilet i przejdziemy przez bramki, to możemy przemieszczać się metrem tak długo oraz tyle razy, ile tylko chcemy. Nie ma żadnego ograniczenia czasowego i nie nie trzeba kasować kolejnego biletu, by przejechać się inną linią – ważne, aby pozostać w obrębie bramek metra.

    Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Lizbonie!

    Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)