Ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie [Aktualne ceny 2023]

Komunikacja miejska w Lizbonie – jakie są ceny, a jakie bilety na autobusy, tramwaje, windy, metro? Ile kosztuje jeden przejazd? Poniższy przewodnik prezentuje aktualne ceny (2023) i rodzaje biletów obowiązujące w systemie komunikacji miejskiej w Lizbonie. Na transport publiczny w Lizbonie składają się autobusy, metro, tramwaje, promy / barki, windy i pociągi. Do wyboru mamy kilka rodzajów biletów, w tym bilety okresowe i jednodniowe. System ten na początku może wydawać się skomplikowany, jednak po zapoznaniu się z nim nie jest on wcale trudny do zrozumienia.

W tekście tym znajdują się nie tylko aktualne ceny i taryfy komunikacji publicznej w Lizbonie, ale również kilka porad praktycznych, które wyjaśniają, jak korzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Portugalii? W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości zapraszamy do komentowania, a autorzy portalu udzielą wszelkich odpowiedzi. Odpowiadamy również na podstawowe pytania jak kupić bilet na metro w Lizbonie? Który bilet na komunikację miejską w Lizbonie będzie najlepszy?

Spis treści – co znajdziesz w tym poradniku?


Zwiedzanie Lizbony po polski polski przewodnik po Lizbonie wycieczki po Lizbonie


Komunikacja miejska w Lizbonie: Gdzie można kupić bilety?

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika “Carris”, w niektórych oddziałach poczty oraz na wszystkich stacjach metra w Lizbonie oraz stacjach kolejowych,  a także oznaczonych kioskach i punktach usługowych (niebieski napis MOB na białym tle).

Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy. Bilety na konkretne połączenie kolejowe kupujemy na stacjach kolejowych, to samo się tyczy przepraw promowych.

Dla ułatwienia i podsumowania: gdzie kupić bilet na komunikację w Lizbonie?

 • U kierowcy: można kupić bilety na autobusy, tramwaje i windy, jednak są one odpowiednio droższe (tzw. tarifa de bordo).
 • Na każdej stacji metra: kupimy pojedyncze bilety (ważne 60 minut od pierwszego skasowania) na przejazd metrem, autobusem, tramwajem lub windą, a także bilety 24h oraz doładujemy bilety opcją zapping (szczegółowe informacje poniżej). Bilety można kupić w specjalnych niebieskich lub żółtych automatach, jak i w kasie.
 • W punktach oznaczonych napisem “MOB”: zakupić można pojedyncze przejazdy na metro, autobusy, windy i tramwaj, bilety z opcją zapping oraz bilety 24h. Punkty takie można znaleźć na przykład na: Praca de Figueira, pod windą Santa Justa, obok dworca Santa Apolonia, w kioskach przy Cais de Sodre.
 • Na stacjach kolejowych: kupimy bilety w opcji zapping lub pojedyncze bilety na przejazdy koleją, a także bilety okresowe na kolej (1 i 3 dniowe). Bilety można kupić w specjalnych zielonych automatach, jak i w kasie.
 • Na stacjach promów: kupimy bilety z opcją zapping lub pojedyncze bilety na przeprawy promowe. Bilety można kupić w kasie lub specjalnych automatach.
 • W tramwaju 15, w specjalnych maszynach.
 • W sezonie turystycznych na niektórych przystankach tramwajowych (np. przystanku Martim Moniz lub Praca da Figueira) od sprzedawców biletów, którzy są w uniformach oraz mają specjalne automaty do sprzedaży biletów. Kupimy od nich tylko bilety na pojedynczy przejazd.

Lizbona Jak Kupić Bilet na Metro Tramwaj Komunikacja Miejska Publiczna w Lizbonie Lizbonie Transport Publiczny Miejski Bilety Cena Opłaty Działania Instrukcja 2022 Portugalia Opis

Jak wyglądają bilety na komunikację miejską w Lizbonie?

Jeśli zakupimy bilet u kierowcy (autobusu, windy lub tramwaju), to dostaniemy paragon, który jest biletem i należy go zachować przez cały czas trwania podróży. W każdym innym przypadku bilet będzie załadowany na specjalną kartonową kartę z paskiem magnetycznym, która nosi nazwę Viva Viagem (kolor zielony) lub Viva Viagem SRT (kolor biały). Dostępne są również karty Navegante Ocasional (kolor żółto-czarny). Bilety miesięczne mają formę plastikowej karty – Lisboa Viva / Navegante (tych biletów używaj jednak głównie mieszkańcy, bardzo rzadko korzystają z nich osoby odwiedzające Lizbonę tylko na kilka dni).

Lizbona Jak Kupić Bilet na Metro Tramwaj Komunikacja Miejska Publiczna w Lizbonie Lizbonie Transport Publiczny Miejski Bilety Cena Opłaty Działania Instrukcja 2022 Portugalia Opis

Komunikacja miejska w Lizbonie: Karty Viva Viagem, Viva Viagem SRT i Navegante Ocasional

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup kartonowej karty magnetycznej Viva Viagem / Viva Viagem SRT lub Navegante Ocasional. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach miejskich sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje 0,50 € i jest ona ważna rok od daty zakupu.

Jest to karta wielokrotnego użytku. Karta Viva Viagem / Viva Viagem SRT / Navegante Ocasional może być zasilona na różne sposoby (aktualne ceny na 2023 rok):

 • Pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windę lub metro – koszt: 1,65 € / jeden przejazd. Bilet jest ważny 60 minut od pierwszego skasowania i w tym czasie można zmieniać środek transportu (szczegóły poniżej, przy dokładnym opisie każdego rodzaju biletów na komunikację miejską w Lizbonie).
 • Bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt: 6,60 €.
 • Bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Cacilhas – koszt 9,70 €.
 • Bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado – koszt 10,70 €.
 • Opcja zapping – doładowanie kwotą od 3 do 40 €, ważna na pociągi podmiejskiej, windy, autobusy, metro, promy i tramwaje oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo. Koszt pojedynczego przejazdu w takim przypadku to 1,47 € autobusem, windą lub tramwajem; również 1,47 € na podróż metrem. Koszt 1,90 € na podróż do Sintry lub Cascais z Lizbony, promami od 1,21 € do 2,76 € w zależności od wybranej trasy, połączenia Fertagus od 1,40 do 4,35 € w zależności od połączenia, Metro Sul do Tejo 0,85 €/podróż.

WAŻNE: Na kartę Viva Viagem, Viva Viagem SRT lub Navegante Ocasional  może być załadowany tylko jeden rodzaj biletów! Dla przykładu: nie możemy mieć załadowanego biletu 24h i w tym samym czasie doładować karty w opcji zapping. Można zmienić rodzaj biletów, jednak po wcześniejszym skończeniu się pierwszej opcji lub wyczyszczeniu karty w kasie (środki pozostałe na karcie nie są zwracane).

Różnice między kartami Viva Viagem, Viva Viagem SRT i Navegante Ocasional

Czy są jakieś różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami kart z biletami na transport publiczny w Lizbonie? Odpowiedź brzmi: nie. Nie ma większych różnic w funkcjonowaniu między tymi trzema typami kart. Różnią się one jedynie wyglądem, a dokładnie kolorem. Wszystkie typy kart działają dokładnie tam samo. Kupując jedną z tych kart warto zachować rachunek zakupu. Karty te nie są już refundowane, tak jak było kiedyś. Warto jednak zatrzymać rachunki, w przypadku jakichkolwiek problemów z kartą (na przykład bramka się nie chce otworzyć, karta uległa uszkodzeniu, itp). Każdy z pasażerów musi posiadać swoją kartę.

Jedyna różnica między kartami Viva Viagem, a Viva Viagem SRT dotyczy tego, że karty Viva Viagem SRT (białe karty) dostać można tylko w niektórych maszynach sprzedających bilety w sieci metro i na stacjach kolejowych. Karty te (Viva Viagem SRT) załadowane w opcji zapping nie są honorowane w środkach transportu Fertagus i metro Transportes do Sul. Dla 99% turystów odwiedzających Lizbonę nie będzie to jednak robiło żadnej różnicy i nie jest to dla nich ważne.

Bez znaczenia zatem, jaką kartę dostaniemy lub zakupimy (czy zieloną, białą lub żółtą) korzysta się z niej dokładnie tak samo, w każdym przypadku. Odpowiednie bilety na nich załadowane na pewno obowiązywać będą na całe metro, wszystkie tramwaje i autobusy oraz windy, a także promu i pociągi, czyli te najpopularniejsze środki transportu w Lizbonie dla turystów.

Lizbona Jak Kupić Bilet na Metro Tramwaj Komunikacja Miejska Publiczna w Lizbonie Lizbonie Transport Publiczny Miejski Bilety Cena Opłaty Działania Instrukcja 2022 Portugalia Opis

Komunikacja miejska w Lizbonie: Rodzaje biletów + ceny 2023

Jakie mamy rodzaje biletów w Lizbonie na komunikację miejską? Poniżej znajdziecie opisy wszystkich opcji biletów, które może zakupić turysta na transport publiczny w Lizbonie. Są generalnie 3 rodzaje biletów: bilety pojedyncze (czasowe), bilety 24-godzinne (dostępne są 3 różne opcje) i bilety przedpłacone, tzw. zapping (prepaid).

Czym one się różnią od siebie i ile dokładnie kosztuje każdy rodzaj biletu w 2023 roku?

Bilety czasy / pojedyncze przejazdy:
 • Cena 1,65 € z kartą Viva Viagem lub Viva Viagem SRT za przejazd metrem, autobusem, windą lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie metra, autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach z wyjątkiem metro – metro (taka kombinacja musi być przedzielona skorzystanie z tramwaju/ windy/ autobusu). Co to znaczy? To, że można zmieniać linie metra, tak długo jak nie wychodzi przez bramki. Gdy wyjdziemy, to aby ponownie skorzystać z metra w ramach biletu 60-minutowego, należy skorzystać z autobusu/tramwaju/windy). Po 60 minutach traci on swoją ważność! Cena za przejazdy pociągami lub promami jest zależna od trasy – takie bilety nie są ważne 60 minut od skasowania.
 • Bilety kupiony u kierowcy jest odpowiednio droższy: 2 €/autobus; 3 €/tramwaj (w tym słynny tramwaj 28); 5,30 €/winda Santa Justa; 3,80 €/winda Gloria, Bica lub Lavra. Bilety te nie są ważne 60 minut od skasowania.
Bilety 24-godzinne, czyli całodniowe w Lizbonie:
 • Bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy
  • cena 6,60 €/os. i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy i tramwaje 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej. 
 • Bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Casilhas
  • cena 9,70 €/os. i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz promy do Casilhas 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej.
  • jeśli chodzi o promy, to bilet jest ważny tylko na promy do Casilhas, nie obowiązuje on na inne połączenia przez rzekę Tag.
 • Bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado
  • cena 10,70 €/os. i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz pociągi CP 24h od pierwszego skasowania.
  • bilet nie jest ważny na połączenie turystyczne, shuttle bus na lotnisko oraz promy.
  • bilet jest ważny na połączenie pociągów CP na liniach Sintra, Cascais, Azambuja e Sado, czyli dojedziemy nim zarówno na plaże w Cascais, jak i do Sintry z Lizbony.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej.
Bilety przedpłacone, tzw. zapping w Lizbonie:
 • Zapping daje możliwość doładowania karty Viva Viagem określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo).
  • doładowanie może być od minimum 3 € do 40 €.
  • pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,47 / windą, autobusem lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania w autobusach, tramwaju i windach tzn. można zmienić środki transportu w obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach. Nie można zmienić na metro, prom, pociąg, transport Fertagus lub MTS gdyż wtedy pobierze kolejną opłatę.
  • przejazd metrem kosztuje również 1,47 € i można zmieniać linie metra bez ograniczeń, tak długo, jak pozostajemy w obrębie bramek metra. W cenie biletu jest zawarty już bagaż. Przejazd taki nie ma ograniczeń czasowych.
  • podróż pociągiem do Sintry z dworca Rossio lub do Cascais z Cais do Sodre kosztu 1,90 €. Cena za przepłynięcie promem jest zależna od trasy. Jeśli korzystamy z pociągów i mamy załadowany bilet w opcji zapping to bilet jest ważny 2h od pierwszego skasowania, a w czasie od 1 do 90 minuty od pierwszego skasowania możemy zmieniać linie kolejowe w obrębie sieci Sintra, Cascais, Azambuja e Sado. Za każdym razem bilet należy jednak skasować, a z karty w takim przypadku nie pobierze nowej opłaty.
  • na pociągi firmy Fertagus bilety w opcji zapping są ważne na jedną podróż, do 120 minut od pierwszego skasowania, a pobrana opłata zależy od wybranego kursu – dla przykładu koszt trasy Lizbona – Setubal to 4,35 €, Lizbona – Palmela 4,15 €. Autobusy Fertagus kosztują zawsze 1,55 €/przejazd.
  • przejazd MTS – Metro Sul do Tejo kosztuje €0,85 i można dowolną ilość zmieniać środek transportu w ciągu 60 minut od pierwszego skasowania.

Pełny taryfikator firmy Carris w Lizbonie na rok 2023 – aktualne ceny biletów

Lizbona Komunikacja MIejska 2023 Aktualne Ceny BIletów Polski Przewodnik po Lizbonie Portugalia Cena Tramwaj Metro Bilet Autobus.

Komunikacja miejska w Lizbonie – bilety: Zniżki i rabaty

W transporcie publicznym w Lizbonie obowiązuje kilka zniżek. Mogą z nich również skorzystać turyście i osoby odwiedzające Lizbonę. Wszystkie aktualne (2023) zniżki, rabaty i promocje, z których można skorzystać podczas korzystania z transportu publicznego w Lizbonie opisaliśmy poniżej:

 • Dzieci do 4. roku życia podróżują za darmo autobusami, metrem, windami i tramwajami przy towarzystwie osoby pełnoletniej, która ma ważny cały bilet.
 • Dzieci do 6. roku życia podróżują za darmo promami.
 • Seniorzy nie mają żadnych zniżek, w tym osoby powyżej 65. roku życia. Zniżki obowiązują jedynie na bilety miesięczne.
 • Studenci oraz uczniowie nie mają zniżek na pojedyncze przejazdy, jedynie na bilety miesięczne (nie opisane w tym tekście).
 • Młodzież i seniorzy mają zniżkę na Lisboa Card, w ramach której jest również zawarty bilet na komunikację miejską. Czytaj więcej: Lisboa Card – turystyczna karta w Lizbonie >>>.

Rodzaje transportu miejskiego w Lizbonie

 • Metro w Lizbonie – podstawa komunikacji miejskiej w Lizbonie. Cztery linie metra oznaczone kolorami niebieskim, czerwonym, zielonym i żółtym. Metro w Lizbonie działa od godziny 6.30 do 01.00 każdego dnia. Metro łączy lotnisko w Lizbonie z centrum >>>. Czytaj więcej o metrze w Lizbonie: Metro w Lizbonie – informacje praktyczne, bilety, schemat >>>.
 • Autobusy w Lizbonie – centrum Lizbony jest obsługiwane przez autobusy firmy Carris. Autobusy często docierają tam, gdzie nie dociera metro i tramwaje. W Lizbonie działają zarówno autobusy dzienne, jak i nocne. Dowiedz się więcej: Autobusy w Lizbonie – informacje praktyczne, rozkłady jazdy, siatka połączeń, bilety >>>.
 • Tramwaje w Lizbonie – Lizbona posiada sześć linii tramwajowych + linie turystyczne. Sieć tramwajowa przecina całą Lizbonę, a sama podróż tramwajem należy do atrakcji samej w sobie, gdyż pięć linii: 12, 18, 24, 25 i 28 są obsługiwane przez krótkie, żółte wagony. Linia nr 15 biegnąca z centrum Lizbony do dzielnicy Belem jest obsługiwana przez niskopodłogowe składy. Zobacz również: Tramwaje w Lizbonie – rozkład jazdy, bilety, informacje praktyczne >>>.
 • Windy w Lizbonie – w skład transportu publicznego w Lizbonie wchodzą również windy / kolejki, w tym słynna winda Santa Justa. Mamy cztery windy historyczne, którymi przejazd jest płatny, a które pamiętają jeszcze koniec XIX i początek XX wieku. Windy te śmiało można wykorzystać, aby poruszać się po Lizbonie, jak? Zapraszamy do tekstu: Windy w Lizbonie – inny sposób na zwiedzanie Lizbony: informacje praktyczne, bilety, zdjęcia >>>. Do tego dochodzą współczesne windy w Lizbonie, jak Elevador da Baixa, Elevador do Castelo i Elevador de Santa Luzia. Przejazd tymi windami jest bezpłatny dla wszystkich.
 • Promy w Lizbonie – czasami nazywane w przewodnikach barkami. Łączą one Lizbonę z drugą stroną rzeki Tag. Z Lizbony dopłyniemy promami m.in. do Trafaria,  Cacilhas lub Seixal. Przeprawa promami wcale nie jest droga (czasami nawet tańsza, niż pojedyncza podróż metrem), a można zobaczyć Lizbonę z inne perspektywy. Czytaj więcej: Promy w Lizbonie – informacje praktyczne i ceny >>>.
 • Kolej podmiejska w Lizbonie – w skład transportu publicznego wchodzi również rozwinięty system pociągów miejskich i podmiejskich. Obowiązują na nie częściowo bilety w opcji zapping. Dwie najpopularniejsze linie kolejowe w Lizbonie dla turystów to linia Lizbona / Rossio – Sintra (linia kolejowa do zabytków w Sintrze) i Lizbona / Cais do Sodre – Cascais (linia kolejowa na plaże). Dowiedz się więcej: Pociągi miejskie i podmiejskie w Lizbonie – informacje praktyczne >>>.
 • Taksówki w Lizbonie – wbrew pozorom korzystanie z taxi w Lizbonie wcale nie musi być drogie. Przy 4 osobach czasami warto się zastanowić, czy lepiej jest jechać komunikacją miejską, czy może zamówić taksówkę, gdyż kosztowo może to wyjść bardzo podobnie. Taksówki w Lizbonie są zawsze koloru kremowego lub czarnego z zielonymi dachami. Nie obawiajmy się taxi w Lizbonie, zanim jednak je zamówicie przeczytajcie ten tekst: Taksówki w Lizbonie – ceny, informacje praktyczne, kontakt >>>. Dodatkowo w Lizbonie świetnie działa Uber i Bolt, które są dostępne 24h na dobę. Więcej o tym, jak funkcjonuje Uber w Lizbonie przeczytacie tutaj: Jak działa Uber w Lizbonie i na co warto zwrócić uwagę? >>>.

Komunikacja miejska w Lizbonie: Informacje praktyczne i porady

 • Do autobusów i tramwajów wchodzimy zawsze pierwszymi drzwiami, które znajdują się obok kierowcy. Wyjątkiem jest tramwaj 15, gdzie zasada ta nie obowiązuje.
 • Bilet kasujemy przykładając go do żółtego kasownika. Bilet jest skasowany po zapaleniu się zielonej lampki, gdy zaświeci się czerwona oznacza to, że bilet nie został skasowany i musimy przyłożyć naszą kartę jeszcze raz do czytnika. Należy przyłożyć kartę do czerwonej kropki i chwilę poczekać.
 • Autobusy i tramwaje nie zatrzymują się na przystankach, jeżeli nie poinformuje się kierowcy o zamiarze opuszczenia pojazdu (przyciskając przycisk “parar“) lub przed wejściem do niego (np. czekając na przystanku musimy pomachać z przystanku do kierowcy ręką).
 • Na niektórych stacjach kolejowych (np. Santa Apolonia lub Estoril) kasowniki znajdują się przed wejściem na perony lub na peronach. Zanim wejdziemy do pociągu należy skasować bilet.
 • Komunikacja miejska w Lizbonie działa sprawnie. Po centrum Lizbony zdecydowanie lepiej się przemieszczać przy jej użyciu, niż samochodem.
 • Metro kursuje od 6.30 rano do godziny 1.00 w nocy.
 • Co jakiś czas zdarzają się strajki metra. Czytaj więcej: Aktualne informacje o strajkach komunikacji miejskiej w Lizbonie >>>.
 • Ze względu na kontrole biletów i wysokie kary nie warto poruszać się po Lizbonie bez ważnego biletu. Mandat za jazdę bez ważnego biletu to równowartość od 100 do 150 razy wartość opłaty za przejazd.

Lizbona Jak Kupić Bilet na Metro Tramwaj Komunikacja Miejska Publiczna w Lizbonie Lizbonie Transport Publiczny Miejski Bilety Cena Opłaty Działania Instrukcja 2022 Portugalia Opis

 • Tramwajami i autobusami firmy Carris można przewozić tylko bagaż podręczny.
 • Koniecznie należy uważać na kieszonkowców w Lizbonie, w tym również w słynnym tramwaju 28.
 • Duży hub komunikacyjny w Lizbonie to Cais do Sodre, gdzie znajdziemy autobusy, metro, pociągi, tramwaje oraz promy. Cais do Sodre znajduje się w centrum, nad rzeką. Z tego miejsca dojedziemy na plaże obok Lizbony, popłynie na drugą stronę rzeki Tejo promem, złapiemy tramwaj do Belem lub dojedziemy autobusem w różne części Lizbony.
 • Na przystankach lub peronach ludzie czekają w kolejkach. Wpychanie się lub wsiadanie innymi drzwiami, niż pierwsze jest źle widziane (wyjątek to pociągi, promy i nowoczesny składy tramwaju nr 15).
 • Ustępujmy miejsca osobom starszym, niepełnosprawnych oraz kobietom w ciąży.
 • Czy w Lizbonie jest bilet kilkudniowy? Bilet kilkudniowy, na przykład 48h lub 2 dniowy, to kilka biletów 24h załadowanych na tą samą kartę. Nie ma niestety wtedy żadnej zniżki z racji zakupu kilku biletów za jednym razem.
 • W automatach biletowych możemy płacić gotówką lub kartą (zarówno klasycznie podając numer PIN karty, jak i zbliżeniowo – taka opcja jest dostępna od początku 2021 roku).
 • Podane w tekście ceny są aktualne na rok 2023, a strona ta jest na bieżąco aktualizowana.

Podane informacje są pomocne dla Ciebie? Postaw nam wirtualną kawę i wspomóż tworzenia nowych treści na InfoLizbona.pl. Dziękujemy!🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak kupić bilet w Lizbonie? [Instrukcja]

Na poniższym materiale wideo dokładnie tłumaczy, jak poprawnie i łatwo kupić bilet na komunikację miejską w Lizbonie w automatach metra. Tłumaczymy to na przykładzie zakupu biletu na metro z lotniska do centrum miasta. Zachęcamy do zobaczenia tej instrukcji, jak kupić bilet na metro w Lizbonie, gdyż na pewno będzie ona dla Was pomocna przed samodzielnym zakupem biletów na transport publiczny w Lizbonie.

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube i bycia na bieżąco z ciekawymi wideo z Portugalii. Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube >>>.


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  298 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Gosia napisał/a:

   Dzień dobry, Mam 3 pytania:
   1. Czy w tych automatach na stacjach Metra w Lizbonie można też kupić kartę na przejazdy realizowane przez Carris Metropolitana chodzi mi o kartę navegante® ocasional (interesują mnie przejazdy np Setubal-Sesimbra, Sesimbra-Cabo Espichel)?
   2. Dla tej karty navegante® ocasional też do wyboru bilety 1-razowe (60 minut) albo ten Zapping.
   3. Czy jest gdzieś cennik dla przejazdów realizowanych przez Carris Metropolitana,

   Z góry dziękuję za pomoc,
   Gosia

   Odpowiedz
  • Marcin napisał/a:

   Mam dzieciaki 6, 4 i 2 letnie, rozumiem, że tylko 2 letnie jeździ za darmo, a reszta nie ma rządnych zniżek?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dokładnie tak. Tylko dziecko 2-letnie od opieką osoby dorosłej posiadającej pełny bilet może korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Andrzej napisał/a:

   Artykuł bardzo pomocny aby zgłębić komunikację w Lizbonie. Poległem niestety na zmianie biletu z zapping na 24h. Zostało mi na karcie 0.5 eur i nie mogłem tego skasować w automacie aby zmienić na 24h. Czy mozna zmienić bilet z zapping na 24h ?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Tak, można to zrobić w kasie / punkcie obsługi. W takim przypadku jednak środki zgromadzone na karcie na zappingu przepadają.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Marzena napisał/a:

   jeśli będę chciała doładować jeden przejazd. To ten kartonik trzeba gdzieś przyłożyć, zbliżyć ? czy na przystankach są takie maszyny gdzie można doładować?
   czy można znaleźć jakąś obsługą która ewentualnie pomaga ?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Bilety można doładować na stacjach metra, dworcach kolejowych, itp. oraz wybranych kioskach. Jest to dość jasno oznakowane, więc nie będzie problemu z doładowaniem.

    Odpowiedz
  • Sylwia napisał/a:

   Hej,
   bardzo przydatne informecj!
   jestes w stanie podpowiedzień, jeśli na kartę viva viagem zakupi się bilet 24h to i tak trzeba go “kasować”/ przykładać do kasownika w każdym środku transportu czy wsyatrczy ten pierwszy raz “rozpoczynajacy” ?
   z góry dzięki za podpowiedź

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Każdorazowo należy go przyłożyć go czytnika.

    Odpowiedz
    • Roxana napisał/a:

     Wchodząc i wychodząc czy tylko wchodząc? Dziękuję za przydatne materiały!

     Odpowiedz
     • Krzysztof Gierak napisał/a:

      Wchodząc “odbijamy” bilet przy kasowniku. Wychodząc z autobusu, tramwaju lub windy nie ma potrzeby kolejnego “odbijania” karty. W metrze należy to zrobić, ale tylko po to, aby bramka się otworzyła.

      Pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
  • Paweł napisał/a:

   Dzięki za świetny artykuł, wyjaśniający wiele kwestii.
   Jedna rzecz mnie jednak zastanawia, czy w przypadku opcji zapping, i aktywowania poprzez skasowanie biletu na 60 minut za 1,47 euro, po zmianie środka transportu muszę przyłożyć bilet do kasownika ponownie, czy przez godzinę mogę nie kasować biletu w żadnym ze środków transportu ?
   Będę wdzięczny za odp.
   Pozdrawiam 😉

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Cieszę się, że zaprezentowane treści są pomocne.

    Co do biletu, to należy go przyłożyć do czytnika za każdym razem, gdy wsiadamy do nowego środka transportu.

    Pozdrawiam serdecznie i udanego zwiedzania Lizbony

    Odpowiedz
  • Manik napisał/a:

   Bardzo przydatny artykuł! Dokładnie tłumaczy, jakie są rodzaje biletów i jakie są ceny na różne środki transportu w Lizbonie. Szczególnie podoba mi się, że opisuje też, jak korzystać z różnych kart transportowych. Jestem teraz lepiej zorientowany, gdyby kiedyś odwiedzić Lizbonę i podróżować po mieście. Dziękuję za takie informacje.

   Odpowiedz
  • Anonim napisał/a:

   Ciekawy artykuł! Bardzo przydatne informacje dotyczące cen i rodzajów biletów na różne środki transportu w Lizbonie. Dzięki temu łatwiej będzie mi zaplanować podróż po mieście. Dobrze, że autor uwzględnił także informacje dotyczące okazji i zniżek, które są dostępne. Polecam przeczytać ten artykuł każdemu, kto planuje wyjazd do Lizbony!

   Odpowiedz
  • Przemek napisał/a:

   Witam, wybieramy się do Lizbony w tym roku i mam pytanie do karty Viva Viagem. Przejazd pociągiem sieci fertagus z lizbony stacja Roma do stacji Pragal po drugiej stronie rzeki ma inną kwotę niż podróż np do setubal. W jaki sposób korzystać z karty w trybie zapping żeby określić kwotę pobrania w zależności od połączenia?

   Odpowiedz
  • Marzena napisał/a:

   Witam.
   Mam pytanie odnośnie zaladowania karty VIVA VIAGEM opcją zapping jak można sprawdzić ile pozostało środków na karcie.
   Dziękuje

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Środki na karcie można sprawdzić:
    + w automatach, które znajdują się na stacjach metra, dworcach kolejowych, przystaniach promów itp.
    + na czytniku, do którego przykłady kartę, w środku transportu – na wyświetlaczu pojawi się kwota, która pozostała na karcie

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Aśka napisał/a:

   Dzień dobry,
   rozumiem że karte muszę mieć dla każdej podrózującej osoby, nie mogę kupić paru biletów za pomocą jednej karty?
   czy z opcji zapingu można korzystać jeżdżąc z Costa da Caparica do Lizbony?

   Pozdrawiam,
   AŚka

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Tak, każda osoba musi mieć swoją kartę.

    Zapping obowiązuje również na dojazd z Costa da Caparica do Lizbony.

    Pozdrawiam serdecznie i udanego wyjazdu

    Odpowiedz
  • Ewa napisał/a:

   Bardzo dużo przydatnych informacji. System biletowy w Lizbonie choć na pierwszy, drugi i trzeci rzut oka wydaje się skomplikowany, to jednak da się opanować. Brakowało mi jednak informacji o karcie miesięcznej. Jest to świetne rozwiązanie dla takich odwiedzających Lizbonę jak my. Byliśmy 11 dni i mieszkaliśmy w Seixal. Czyli w grę wchodził prom dwa razy dziennie. Po wykupieniu Metropolitan Navegante mieliśmy opanowaną komunikację obsługiwaną przez CARRIS w całej aglomeracji od Sintry do Setúbal. Zdobycie karty nie było bardzo skomplikowane ale wymagało trochę zachodu, jednak się opłaciło. Chyba warto dodać parę słów więcej o tej opcji podróżowania. 🙂

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dzień dobry,

    Dziękuję za wiadomość i sugestię. Myślę, że dodanie informacji o karcie Metropolitan Navegante to świetny pomysł. Dziękuję!

    Pozdrawiam serdecznie z Lizbony!👋

    Odpowiedz
  • Piotr napisał/a:

   W tekście poradnika mowa jest o możliwości kupna kilku biletów 24h na jedną kartę, jako alternatywy dla biletu kilkudniowego. Czy można kartę jednorazowo “zasilić” na 2 cykle 24-godzinne, czy dokupienie kolejnego pakietu 24-godzinnego będzie możliwe dopiero po wykorzystaniu pierwotnego? Czy jeśli możliwe jest zakupienie dwóch 24-godzinówek od razu – system sam je poprawnie wykorzysta np. uwzględniając datę/godzinę pierwszego “skasowania” biletu w danym dniu? Z góry dziękuję za info zwrotne i pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Można za jednym razem załadować na kartę kilka biletów 24h. Nie ma z tym żadnego problemu. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Anna napisał/a:

   Witam. Mam takie pytanie. Chcę jechać metrem do stacji Baixa Chiado, następnie dojść do przystanku tramwaju 15 i jechać do Belem. Czy taką podróż można odbyć na 1 bilecie za 1,50€?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dzień dobry,

    Jeśli zdąży Pani zrealizować całą podróż w ciągu 60 minut od pierwszego skasowania, to tak – jest teoretycznie taka możliwość. Można taką podróż odbyć na 1 bilecie za 1,50€.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
   • Tomasz napisał/a:

    Dobry wieczór, funkcja Zapping działa na promach – a czy jest honorowana w autobusie po drugiej stronie Tagu, żeby dojechać do pomnika Chrystusa? I czy (bo zastanawiam się nad alternatywą) mając 24-godzinny bilet ważny także na promy – bedzie on honorowany w autobusie 101 do “Chrystusa”?

    Odpowiedz
    • Krzysztof Gierak napisał/a:

     Tak, opcja zapping działa zarówno na promy w Lizbonie, jak i na autobus pod pomnik Chrystusa Króla (obecnie jest to autobus 3001, nie 101). Bilety 24h każdego rodzaju nie obowiązują na autobusy po drugiej stronie rzeki. W takim przypadku bilet można kupić wcześniej w kasie lub u kierowcy.

     Pozdrawiam serdecznie i udanego wyjazdu do Lizbony

     Odpowiedz
  • DARIUSZ napisał/a:

   Witam,

   Swietna strona!
   Pytanie czy niewykorzystana kwote doladowania mozna zwrocic?
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Niestety nie, środki załadowane na karty, w przypadku lizbońskiego systemu komunikacji miejskiej, nie są zwracane. Są one ważne 1 rok od daty załadowania.

    Dziękuję za miłe słowa nt. strony – cieszę się, że jest ona pomocna podczas planowania zwiedzania Lizbony.

    Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Janusz napisał/a:

     super stronka! pokazuje pasje i kompetencje autora! bedziemy po raz pierwszy w Lizbonie z poczatkiem maja…czy placenie telefonem (Aple Pay) jest powszechne jak np w Hiszpanii? i czy zaladowane 40 Euro wystarczy na spokojne poruszanie sie po samej Lizbonie prze 4 dni?
     dzieki i pozdrawiam1
     tak trzymac!

     Odpowiedz
  • Patrycja napisał/a:

   Czy kartę można doładować na określoną kwotę i co godzinę odbijać bilet wsiadając do metra/windy itp?

   Odpowiedz
  • Viet napisał/a:

   Dzień dobry, na początku chciałbym bardzo podziękować za wszystkie informacje na tej stronie, jest ona prawdziwą skarbnicą wiedzy o Lizbonie i na jej podstawie można bardzo łatwo zaplanować wyjazd 🙂

   W przyszłym tygodniu czeka nas wyjazd do Portugalii i planujemy jednego dnia wybrać się na Costa da Caparica. Chcemy tam pojechać autobusem 161, a wrócić 135 i promem. Chciałbym się tylko upewnić, czy na te autobusy i prom obowiązuje zapping? Gdzieś na stronie się przewinęło, że na autobus 161 i prom można kupić bilet przez zapping, ale niestety nie znalazłem tej informacji o 135.

   Pozdrawiam serdecznie:)

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dzień dobry,

    Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że przygotowana strona jest pomocna i mam nadzieję, że dostarczy jeszcze wiele inspiracji do zwiedzania Lizbony.

    Co do Państwa pytania: tak, na autobusu 161, 135 i promy obowiązują bilety w opcji zapping. Szczegóły dojazdu na plaże Costa da Caparica znajdą Państwo tutaj: Jak dojechać na Costa da Caparica z Lizbony

    Pozdrawiam serdecznie i udanych wakacji w Lizbonie

    Odpowiedz
  • Izabela napisał/a:

   Przyjechałam dzisiaj do Lizbony
   Kupiłam kartę Viva, ale w 3 automatach na stacji metra nie było opcji zapping do kupienia. Czy to normalne? W końcu kupiłam bilet jednorazowy na metro. Jechałam z Aeroporto do Intedente. Przy wyjściu bramki nie chciały się otworzyć, ale na szczęście jakaś pani pomogła mi otwierając bramki swoją karta. Czy nie mogłam przejść bo kupiłam tylko jeden bilet i nie miała już nic na karcie?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dziwna sytuacja. Opcja zapping jest normalnie dostępna w automatach. Sam z niej korzystałem wczoraj:) Dziwna sytuacja również z kartą przy wyjściu z metra. Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć. Proszę udać się z kartą do kasy i wyjaśnić sytuację. Może jest jakiś problem z kartą.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Lech napisał/a:

   Chcę przejechać autobusem z lotniska do hotelu z dużą walizką. Jaka jest za nią opłata? jak zapłacić skoro do autobusu można tylko z podręcznym?

   Odpowiedz
  • Karol napisał/a:

   Witam, wybieramy się z Żoną do Lizbony na 6dni czyli musimy kupić 6.40×6 =38.4euro na jedną osobę zamierzamy zwiedzać i teraz pytanie czy jest opcja zrobić to taniej opcją tygodniową czy w inny sposób?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dzień dobry,

    Niestety nie ma żadnej zniżki, jeśli kupimy x razy bilet 24h. Jest dokładnie ta sama cena za bilet 24h bez znaczenia czy kupimy tylko 1x bilet 24h, czy 6x bilet 24h.

    Proszę jedynie zwrócić uwagę, czy potrzebują Państwo bilet 24h na każdy dzień zwiedzania? Lizbona nie jest dużym miastem. Większość zabytków w centrum jest położona blisko siebie. Warto przygotować sobie wcześniej plan zwiedzania Lizbony i w stosunku do niego policzyć sobie plus/minus, ile potrzebujmy przejazdów, a następnie w stosunku do tego podjąć decyzję, jaki rodzaj biletu na transport publiczny w stolicy Portugalii będzie dla Państwa najlepszy.

    Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Darek napisał/a:

   Czy jak pierwsze wejscie do metra na Lisboa Card mialem o 17:01 ikarta ma waznosc 3 dni to ostatnie moge zrobic za 3 dni o 17:00 czy tez musze wyjsc z metra o 17:00? Nie chodzi o jakąś oszczednosc tylkotak mi wypadl przyjazd i wyjazd. Reasumujac czy waznosc jest sprawdzana tylko przy wejsciu czy tez przy wyjsciu?

   Odpowiedz
  • Jan napisał/a:

   witam , jak dojechać z lotniska w Lizbonie do mariny w Belem , pozdrawiam .

   Odpowiedz
  • Tomasz napisał/a:

   Czy na jednej karcie, załadowanej opcją zapping kwotą powiedzmy 15e mogę jeździć zarówno po Lizbonie jak i autobusami TST 161 i 153 na Costa da Caparica?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Tak, nie ma problemu z tym. Mając bilety załadowane w opcji zapping możemy w Lizbonie korzystać zarówno z tramwajów, jak i komunikacji TST na drugą stroną Tagu, czyli autobusy 153 i 161.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
    • Tomasz napisał/a:

     Dziekuję za odpowiedź:)
     Jeszcze zapytam jaki jest koszt przejazdu z Costa da Caparica do centrum Lizbony w opcji zapping? 1,35e czy 4,20e?
     pozdrawiam

     Odpowiedz
  • Monika napisał/a:

   Dzień dobry,
   Cieszę się, że udało mi się trafić na tę stronę pełną informacji. Mam jednak pytanie: Czy dla dzieci powyżej 4 r.ż. nie przysługują żadne zniżki na przejazdy na bilecie 24h ? Wybieramy się na 3 dni do Lizbony z 5 letnim dzieckiem wiec jeżdżenia tramwajami i metrem pewnie będzie sporo.

   Odpowiedz
  • Marta napisał/a:

   Jestem obecnie w Lizbonie,na tydzień.Jak szybko wyrabia sie kartę do zapping?Kilka dni czy od reki?Na których stacjach metra moge ja wyrobić?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Karty na komunikację miejską, w tym na opcję zapping, bez trudu można dostać w każdej stacji metra, dworcach kolejowych, punktach obsługi Klienta. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
    • Piotr napisał/a:

     Dzień dobry….ja w temacie tramwaju 28….otóż używając karty dziennej trzeba dopłacić 3 euro

     Odpowiedz
     • Krzysztof Gierak napisał/a:

      Dzień dobry,

      Dziękuję za wiadomość. Mając bilet 24h (bez znaczenia, którego rodzaju) nie ma potrzeby nic dopłacać, gdy jedziemy tramwajem 28. Bilety 24-godzinne również obowiązują na słynny tramwaj 28.

      Musiał wystąpić jakiś błąd z Pana kartą lub bilet 24h stracił ważność, gdyż mając taki bilet nie trzeba nic dopłacać, gdy jedziemy tramwajem 28. Sprawdzam to regularnie, więc mam informacje z pierwszej ręki:)

      Pozdrawiam serdecznie!

      Odpowiedz
  • Weronika napisał/a:

   Dzien dobry 🙂
   Chcialam zapytac, czy te karty magnetyczne typu viva viagem dostaniemy od reki czy tez czeka sie na ich wyrobienie? Czy po prostu idzie sie do danego punktu i od razu mozna ja zdobyc? Nastepnie, doladowanie takiej karty jest mozliwe przez automaty (np. zapping?). Oraz juz ostatnie pytanie -dotyczace biletow miesiecznych – czy sa znizki wtedy dla studentow i ile kosztuje taki bilet i gdzie mozna wyrobic? (czytalam, ze normalny to ok. 36euro w granicach adm. miasta – oznacza to wszystkie typy transportu, tj. metro/tramwaje/autobusy?) Z gory dziekuje za pomoc 🙂

   Odpowiedz
  • Katarzyna napisał/a:

   Dzień dobry,
   dziękuję za mnóstwo informacji na temat Portugalii 🙂
   Czy na lotnisku też mozna kupić kartę do komunikacji i ją doładować na 24 h ?
   Kasia

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Tak, nie ma żadnego problemu. Obok hali przylotów jest wejście do stacji metra i tam można nabyć bilety na komunikację miejską w Lizbonie.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Magda napisał/a:

   Dzień dobry,
   w poniedziałek planuję zrobić trasę Lizbona – Sintra – Cabo da Roca – Cascais – Lizbona.Chcemy wyruszyć najwcześniej jak to możliwe. Niestety mamy tylko jeden dzień żeby zwiedzić Sintrę, Cabo da Roca i Cascais, a nie chcemy z niczego rezygnować 🙁 . Jakie bilety proponuje Pan kupić i które z zamków w Sintrze odwiedzić? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie! 🙂

   Odpowiedz
   • Marcin napisał/a:

    Również mam taki plan za 2 tygodnie. Proszę dać znać jak to się udało i czy jakieś wnioski na przyszłość dla potomnych- czego unikać, co warto, a co można sobie darować?

    Odpowiedz
    • Krzysztof Gierak napisał/a:

     Jeśli wyruszymy rano z Lizbony (godz. 08.00-08.30) to bez problemu uda nam się taką trasę zrealizować. W Sintrze jedynie polecam się skupić na max 2 miejscach do zobaczenia, a potem jechać zaraz na Cabo da Roca. Bilet Train&Bus w takim przypadku jest bardzo wygodnym i fajnym rozwiązaniem.

     Pozdrawiam serdecznie i udanych wakacji w Portugalii!

     Odpowiedz
     • Monika napisał/a:

      Dzień dobry, czy mając bilet train&bus na karcie magnetycznej trzeba się nią odbijać po każdym wejściu i wyjściu z pociągu/autobusu? W Lizbonie dopiero będę i chciałabym wiedzieć jak to tam funkcjonuje 🙂 będę wdzięczna za szybką odpowiedź

      Odpowiedz
      • Krzysztof Gierak napisał/a:

       Tak, należy kartę “odbić” za każdym razem, gdy z niej korzystamy:) Warto również zachować rachunek za zakup biletu Train&Bus.

       Pozdrawiam

  • Agnieszka napisał/a:

   Dzień dobry,

   Czy dziecko, które ma 3,5 roku również podróżuje za darmo transportem miejskim ?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dzień dobry,
    Tak, dziecko do 4. roku życia, pod opieką osoby mającej cały, normalny i ważny bilet, podróżuje bezpłatnie środkami transportu obsługiwanymi przez firmę Carris (m.in. autobusy, tramwaje i windy). Podobnie ma się sprawa z metrem.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Adam napisał/a:

   Dzień dobry,
   Zgodnie z informacją na tej stronie “tramwajami i autobusami firmy Carris można przewozić tylko bagaż podręczny”. Czy są określone maksymalne wymiary oraz ciężar takiego bagażu, tak jak w liniach lotniczych (gdzie jednak nieco się różnią)?

   Odpowiedz
  • Alina napisał/a:

   Dzień dobry! Bardzo dziękuję za tak ciekawy artykuł. W maju lecimy do Lizbony i Porto. Czy orientuje się Pan być może jest jakiś bilet, który możemy wykupić i jeździć po całej Portugalii lub we wszystkich transportach publicznych Portugalii ? Jeśli jest taki bilet, to gdzie można go nabyć? Będę wdzięczna za odpowiedź.

   Odpowiedz
  • Marek napisał/a:

   Jakiś czas temu będąc w Paryżu, całą trasę opracowałem na podstawie informacji jakie znalazłem na Pańskim blogu http://www.krzysztofgierak.pl/. Zwiedzanie było naprawdę łatwe i przyjemne 🙂 Następnie była Madera i podobny scenariusz. Po tamtych doświadczeniach, planując podróż do Lizbony pomyślałem, że nie może być inaczej. Lizbonę odwiedzimy dopiero w październiku, ale już teraz zaczynam przygotowania – oczywiście w oparciu o Pana opis.
   Jak zwykle informacje są dokładne i wyczerpujące. Dopiero przebrnąłem przez opis “komunikacji” ale już na podstawie tego wiem, że znowu wszystko jest na wysokim poziomie.
   SUPER bardzo dziękujemy za takie opracowanie !!!!!!!!

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Cieszę się, że przygotowane informację były i są pomocne. Życzę już teraz udanego pobytu w Lizbonie i zakochania się w Portugalii!

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Lilianna napisał/a:

   Dziękuję za aktualny wpis dotyczący cen transportu w Lizbonie.
   Mam tylko jedną wątpliwość dotyczącą biletu jednorazowego, którego ważność to 1h, czy przesiadając się z jednego środka transportu na drugi należy go za każdym razem “kasować”?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Nie ma za co. Mam nadzieję, że opisane informacje okażą się pomocne podczas zwiedzania Lizbony i planowania urlopu w Portugalii.

    Co do biletów: tak, należy “skasować” bilet wsiadając do innego środka transportu, nawet jeśli korzystamy z tego, że jest on ważny 1h od pierwszego skasowania.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
    • Lilianna napisał/a:

     Bardzo dziękuję za odpowiedź, jest Pan dla mnie wsparciem “logistycznym” w planowaniu wyjazdu do Portugalii zarówno w internecie jak i w formie “papierowej”, ponieważ korzystam również ze świetnych przewodników opracowanych przez Pana.
     Pozdrawiam!

     Odpowiedz
  • Mateusz napisał/a:

   Witam, świetna strona z najbardziej potrzebnymi informacjami:)
   Czapki z głów za pasję, i podziwiam zaangażowanie i w sposób nie do podrobienia przekazanie swojego doświadczenia i wiedzy dla wszelkiej społeczności turystycznej chętnej odwiedzić to piękne miasto 🙂

   Mam pytanie lekko mnie nurtujące. wykupując zapping (wyjeżdżam do Lizbony pod koniec marca z dziewczyną) czy istnieje możliwość doładowania karty za np 30Euro i wejścia na bramkach do metra itd na jednej karcie? tj. przekazanie drugiej osobie swojej karty aby mogła tez skasować ? czy każdy z nas musi mieć swoją kartę?

   Pytam z ciekawości gdyż przykładowo w Barcelonie po wykupieniu biletu T10 (10 wejść uprawniających korzystanie z transportu miejskiego) przy bramkach najpierw ja skasowałem bilet, a później przekazałem drugiej osobie.

   Czy podobna zasada jest w Lizbonie ?:)

   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Cieszę, że przygotowana strona jest pomocna przy planowaniu zwiedzania Lizbony. Mam nadzieję, że będzie również pomocna podczas pobytu w tym cudownym mieście.

    Co do karty, to każdy musi mieć swoją kartę. Na jednej karcie nie mogą podróżować dwie osoby. Co do doładowania za 30€, to nie ma z tym żadnego problemu. Proszę jednak mieć na uwadze, że środki na karcie nie podlegają refundacji.

    Pozdrawiam i udanego pobytu w Lizbonie!

    Odpowiedz
  • Arkadiusz napisał/a:

   Dzień dobry
   Jeśli przeoczyłem, przepraszam…
   Aby zakupić 3x bilet24h należy wykupić 3 karty magnetyczne, czy wystarcza jedna?
   Dziękuję

   Odpowiedz
  • Leszek napisał/a:

   Witam wszystkich na tym forum. Jestem podróżnikiem i miłośnikiem komunikacji miejskiej, zwłaszcza tramwajów. Jak więc możecie się domyślać, odwiedzając Portugalię nigdy nie narzekam na nudę. Ostatnio czytałem o zabytkowej linii tramwajowej z Sintry do Praia das Macas (piszę nazwę bez portugalskich znaków). Tak się składa że już niedługo, 1 i 2 grudnia będę w Lizbonie i chciałbym przejechać się wspomnianą linią. Słyszałem jednak, że jest to linia sezonowa i nie kursuje cały rok. Nie wiem czy to prawda? Szukałem informacji w Internecie, niestety nie udało się nic znaleźć. Na oficjalnej stronie miasta Sintra co prawda znalazłem rozkład jazdy, ale był on ważny tylko do czerwca 2018.
   Mam więc pytanie: Czy 1 lub 2 grudnia (sobota oraz niedziela) będzie czynna ta zabytkowa linia? Jeśli ktoś z Was wie, albo ma możliwość sprawdzić to będę bardzo wdzięczny za pomoc.
   Pozdrawiam!
   Leszek z Warszawy

   Odpowiedz
  • Artur napisał/a:

   Dzień dobry
   Wybraliśmy się na wycieczkę do Sintry Cabo wg wszystkich wytycznych. Zakupiliśmy 3 bilety bus & train. Niestety przy wyjeździe z Sintry do Cabo karty odrzuciło i byliśmy zmuszeni kupić bilety jednostkowe. Czy można można w jakiś sposób odczytać kartę i w jakikolwiek sposób odzyskać pieniądze?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Najlepiej będzie to zrobić w punktach obsługi CP lub Scotturb Sintra, ewentualnie można spróbować wyjaśnić sprawę w kasie CP. Ważny, aby okazać rachunek zakupu biletów,.

    Pozdrawiam!

    Odpowiedz
   • Należy zachować paragon, kierowcy na tej podstawie powinni pozwolić jechać bez dodatkowych opłat. Sprawdziłam w tamtym roku w identycznym czasie, w którym pojawił się Twój komentarz.

    Odpowiedz
  • Tomasz napisał/a:

   Witam,
   Bardzo przydatne informacje. Jednak mam pytanie jak to jest z tymi pociągami. Ruszyliśmy pociągiem z Lizbony do cascais. Na wejściu skasowaliśmy bilet oraz na wyjściu ze stacji i pobrało nam 2 x 1,90 euro (w tekście jest napisane, że bilet od skasowania jest ważny 120 minut a jechaliśmy że 40 minut.

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Przy wyjściu z peronu należy “odbić” bilet przy kasowniku lub przyłożyć go do bramki, aby się otworzyła. Nie jest wtedy jednak ściągana żadna opłata z karty. Jeśli ściągnęło jakąś opłatę, to należy to wyjaśnić w kasie lub punkcie obsługi klienta CP.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Łukasz napisał/a:

   W artykule jest info że dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo autobusem, tramwajem i metrem. A co z pociągami np do Cascais?
   Łukasz

   Odpowiedz
  • yellow napisał/a:

   Cześć, w październiku wybieram się z dziewczyną na 8 dni do Lizbony. Naszym środkiem transportu zapewne będzie komunikacja miejska. Jaki bilet najlepiej kupić? Pojedyncze, dobowe, miesięczny? Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Katarzyna napisał/a:

   Jak dostać się komunikacją miejską na lotnisko z Corpo Santo 10 na lot o g. 7:50? będziemy mieć ze sobą tylko bagaż podręczny

   Odpowiedz
  • Anna Polakowska-Kapica napisał/a:

   Witam serdecznie. Wybieramy się do Lizbony rodziną 4 osobową. Jaki bilet byłby najlepszy dla dzieci 5 i 7 lat? Czy są jakieś zniżki dla dzieci? Czy kupuję taki sam bilet jak dla dorosłych? Mam na myśli opcję zapping lub bilety 24 godzinne.

   Odpowiedz
  • Marzena napisał/a:

   czy autobuesem w Lizboniemoge przewieżc walizke pdróżna?

   Odpowiedz
  • łukasz napisał/a:

   witam, pytanie, wybieramy sie do SINTRY NA CABO DA ROCA z centrum lizbony, jaki najlepiej bilet kupic ??

   Odpowiedz
  • Dorota Marzec napisał/a:

   Wróciłam zachwycona z Lizbony, ale byłam 4 dni (dojeżdżałam z Costa da Caparica) i przywiozłam 4 karty. Nie do końca zrozumiałam system ich doładowywania. Miałam jedną kartę i chciałam ją doładować w punkcie mob, ale nie mogłam, bo karta była 24-godzinna. Chyba pojadę jeszcze raz żeby to wyjaśnić… A może ktoś z Was mógłby? 🙂

   Odpowiedz
  • Sebastian napisał/a:

   Witam wyjeżdżam do Lizbony na 3 tygodnie jaki bilet byłby dla mnie najlepszy? Musze dojeżdżać do pracy i z pracy oraz w weekendy coś zwiedzić.

   Odpowiedz
  • Tomek Gwiazda napisał/a:

   Jednogodzinny system przesiadkowy obrazowo przedstawiony jest na stronie: http://www.carris.pt/fotos/editor2/desdobravel_ocasionais_jul2017_uk.pdf

   BTW: ogromne wyrazy uznania dla Pana Krzysztofa za stworzenie tego portalu. Portal jest nieocenionym żródłem praktycznej wiedzy o mieście dla przeciętnego (i nie tylko) turysty. Doceniam zwłaszcza przejrzystość, jasność, systematyke i aktualność wszystkich informacji

   Odpowiedz
   • Dziękuję ślicznie! Cieszę się, że przygotowany portal jest pomocy.

    Dziękuję jednocześnie Panu za pomoc i odpowiadanie innym osobom w komentarzach.

    Pozdrawiam serdecznie z Lizbony!

    Odpowiedz
  • Seba Bart napisał/a:

   Witam
   Mam takie pytanie, czy z Costa da Caparica można dojechać do Lizbony w ramach biletu 24 godzinnego? Ktoś pisał, że autobusem ponoć nie można, bo trzeba kupić osoby bilet ale gdyby dojść do pierwszej stacji metra, lub dostać się do stacji promowej w Cacilhas lub Trafaria? Będziemy mieszkać w Costa da Caparica ale chcialibyśmy zrobić jednodniowy wypad do Lizbony.

   Odpowiedz
   • Tomek Gwiazda napisał/a:

    Jeśli Twój ‘lizboński’ bilet dobowy obejmuje również promy TT to możesz sie przespacerować do przystani w Trafaria i tam rozpocząć przygodę z biletem 24 godzinnym. Jesli bilet nie obejmuje promu to placisz bilet promowy (1.25 EUR) plyniesz do Belem i tam przesiadasz sie w autobus lub tramwaj do centrum.

    Odpowiedz
  • Krzysztof napisał/a:

   Jeszcze jedno pytanie. Czy bilet 24h za 6,30 dotyczy tramwaju 28 oraz windy Santa Justa?

   Odpowiedz
   • Tomek Gwiazda napisał/a:

    Pan Krzysztof przecież to jasno opisał: cena 6,30 € uprawnia do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy i tramwaje

    Odpowiedz
  • Krzysztof napisał/a:

   Witam!
   Wybieram się do Lizbony na trzy dni. Dwie osoby dorosłe + dziecko 9 lat. Zwiedzanie na miejscu komunikacją tj słynny tramwaj, winda oraz jednodniowa wycieczka na trasie Lizbona – Sintra – Cabo da Roca – Cascais (pociąg, autobus). Mam pytanie jaki rodzaj biletu kupić najlepiej czy też w jakiej kwocie doładować kartę aby opłacało się najkorzystniej?

   Odpowiedz
   • Tomek Gwiazda napisał/a:

    Kupic 3 karty Viva Viagem i zaladowac je kwota 15 EUR. Za autobus Cabo da Roca placi sie oddzielnie, tak samo jak za autobus 101 do Cristo Rei.
    Slynny tramwaj 28 mozna sobie odpuscic w kwietniu 2018, gdyz najciekawsza czesc trasy jest wylaczona z ruchu.
    Jak bedziecie w Belem to można się załadować na prom i zrobic sobie kilkudziesięciominutowy rejs okrężny (bez wysiadania) do dwóch portów po drugiej stronie Tagu.

    Odpowiedz
  • Aldona napisał/a:

   Dziekuje za odpowiedz ! Jeszcze jedno pytanie .Bedziemy z mezem przez 4 dni w Lizbonie , czy moze Pan mi poradzic na ile Euro zaladowac te karty ? .Chcemy pojechac do Sintry i moze jeden dzien na plaze .Poza tym wolelibysmy chodzic po miescie na nogach 🙂 ( moze przejechac sie tylko slynnym tramwajem i winda ) .Dziekuje bardzo i serdecznie pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Aldona napisał/a:

   Witam ,a czy na te karte moze jezdzic dwie osoby,czy kazdy musi miec swoja ?

   Odpowiedz
  • Evatje napisał/a:

   Do mojego poprzedniego pytania dołączam pytanie jak liczyć walidację biletu na windę Santa Justa? Czy cena wskazana w opcji zapping jest ceną w jedną stronę? Czy tez w przeciagu 1 godziny należy np. zjechac na dół na tym samym bilecie a konto karty Viva Viagem dodatkowo nie zostanie obciążone? dziękuję za wyrozumiałość i pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Tomek Gwiazda napisał/a:

    Cena wskazana na czytniku po walidacji przy wsiadaniu wskazuje ile pieniedzy zostalo jeszcze na karcie. Pobrany impuls wazny jest w przeciagu najblizszej godziny w windach tramwajach i autobusach Carris.

    Odpowiedz
  • Evatje napisał/a:

   Witam! Już tyle wyjaśniano o lizbońskich biletach a dla mnie nadal nie wszystko jest oczywiste.Chciałabym prosic o wyjaśnienie jak liczyć długość jazdy z kartą Viva Viagem.Generalnie zrozumiałam iż jazda 1 godzinna kosztuje 1,31 e w opcji zapping. Załózmy ze przejadę 40 min tramwajem 28do końca trasy i zechcę choćby zaraz wrócić kursem powrotnym.Suma jazd trwałaby ponad 80 minut.Czy w chwili wsiadania “kasownik” mnie jakoby przepuści bo jeszcze godzina nie minęła ,ale co zrobić jak godzina minie? Czy cała trasa bedzie mi jakoś “zaliczona” czy tez mam sobie sama
   pilnować tych 60 minut i w trakcie jazdy “dokasować bilet” ??

   Odpowiedz
  • Agnieszka napisał/a:

   Chwilę temu czytałam odnośnie opcji zapping na innym blogu, teraz tutaj i mam zagwozdkę z powodu sprzecznych informacji.
   Zakładając, że załaduję kartę np. na 10e to mogę wsiadać do metra, autobusu, pociągu do Sintry tylko przykładając ją do kasownika? Mam na myśli bilety jednorazowe, ale na różne środki transportu. Czy lepiej kupować za każdym razem pojedyncze bilety? Przyznam, że trochę tego nie rozumiem :/

   Odpowiedz
   • Nie wiem, co piszą na innym blogu, więc do tego się odnieść niestety nie mogę:) Odpowiadając na Pani pytanie: tak, korzystając z karty, należy ją za każdym razem przyłożyć do bramki/kasownika, aby móc skorzystać z danego transportu. Pozdrawiam serdecznie i udanego wyjazdu!

    Odpowiedz
  • Nasza Trójka napisał/a:

   Dzień dobry, Panie Krzysztofie w jaki sposób sprawdzić, jakie mam saldo na karcie doladowanej w systemie zapping. Dodatkowo, którą wypożyczalnie samochodów Pan poleca?
   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
   • Dobry wieczór,
    Saldo na karcie można sprawdzić np. w każdym automacie, w którym kupujemy/doładowujemy bilety. Również na czytniku, gdy korzystamy z komunikacji miejskiej pojawi się, ile jeszcze środków zostało na karcie.

    Co do wypożyczalni samochód, to proszę sprawdzić ceny na https://infolizbona.pl/auto/

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Grzegorz Giebon napisał/a:

   Witam. Mam pytanie. Gdy kupuję kartę w formie zapping i doładowuję ją np na 20 euro to jak długo mogę się nią posługiwać? Czy jeśli tej kwoty nie zużyję przez dobę to następnego dnia dalej mogę z niej korzystać?
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Krzysztof napisał/a:

   Wyczytalem ze w Lizbonie sa 4 windy – mam w podejrzeniu ze sa dodatkowo platne, a w wielu miejscach spotkalem info ze bilety 24h obowiazuja na autobusy, tramwaje, metro i windy … czegos tu nie rozumiem.

   Prosze o odpowiedz – to moj pierwszy wyjazd do Lizbony.

   Z gory dziekuje

   Odpowiedz
  • Krzysztof napisał/a:

   Panie Krzysztofie czy majac kupiony bilet 24h moge bezplatnie korzystac z wszystkich 4 wind – czy one sa dodatkowo platne? …1,30 – 5,70 Euro
   … chce sie jeszcze upewnic – sa osobne bilety 24h po 6,15 Euro, i sa karty (2 rodzaje)
   Zalezy mi na pewnej informacji , z gory dziekuje 🙂

   Odpowiedz
  • Oskar napisał/a:

   Planuję podróż z południa Portugalii na rowerze. Którym promem przeprawię się na trasie Setubal Lizbona

   Odpowiedz
  • Karolina napisał/a:

   Panie Krzysztofie mam pytanie odnośnie dzieci. Darmowe przejazdy są dla dzieci do lat 4. Czy to jest do 4 włączenie? Córka ma 4 lata i 4 miesiące.

   Odpowiedz
  • Paulina napisał/a:

   Wyczytałam że karty 7 colinas/viva viagem kosztują 0,5 euro, ale gdzie można je kupić i czy dostaje się je od ręki?

   Odpowiedz
  • Kuba napisał/a:

   Witam
   Jak rozumiem, karta Viva Viagem doładowana w opcji zapping daje możliwość podróżowania również pociągiem podmiejskim do Cascais i Sintry, Skoro tak, to w jaki sposób zakupić bilet na taki pociąg za pomocą Viva Viagem? W autobusach, tramwajach, windach i metrze rozumiem, że wystarczy przyłożyć kartę do kasownika/bramki. A jak to się odbywa w pociągu?

   Odpowiedz
  • Wojciech Botwina napisał/a:

   Byłbym niezmiernie wdzięczny za podpowiedź, czy turysta może zakupić
   bilet miesięczny na transport publiczny w Lizbonie, jaki rodzaj tego
   biletu (bo są ich niezliczone rodzaje), na jakich warunkach i gdzie.
   Będziemy w Lizbonie 2 tygodnie. Planujemy zwiedzać głównie Lizbonę, a poza tym 1-dniowe wypady do
   Cascais, Sintra, Cabo da Roca.
   Dziękuję serdecznie za pomoc!

   Odpowiedz
  • Alena napisał/a:

   Przeglądam stronkę – fakt, super!- ale jakoś nie mogę znaleźć :co to znaczy “doładować” kartę/bilet, czyli gdzie i jak to zrobić? Pozdrawiam Alena

   Odpowiedz
  • Monika napisał/a:

   Czy mając bilet miesięczny można pojechać do Sintry? Czy trzeba dokupić osobny?

   Odpowiedz
  • Pan Ciekawski napisał/a:

   Witam, ja mam takie pytanie: czy jeśli chcę pojechać autobusem 753 do przystanku Centro Sul w Almadzie czy potrzebuję jakiegoś droższego biletu czy wystarczy zwykły na 24h za 6,15€ ?

   Odpowiedz
  • OLGA napisał/a:

   Witam, ja mam pytanie o doładowanie w opcji zapping i jednocześnie posiadanie na karcie biletu 24H – czy jesli mam środki do wykorzystania oraz bilet dobowy to w pierwszej kolejnosci wykorzystany bedzie bilet dobowy ? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

   Odpowiedz
  • Małgorzata napisał/a:

   Czy bilet dobowy zawsze musi być kupiony z kartą za 0,5€, czy można kupić tylko papierek za 6,15€ do wyrzucenia po 1 dobie?
   Czy dokupienie wejścia na taras widokowy przy wjeździe Santa Justa jest obligatoryjne? Czy to tylko opłata dla naiwnych turystów?

   Odpowiedz
  • Mania Frąckowiak napisał/a:

   Czy posiadając bilet 24h na tramwaje, metra, autobusy i winy w cenie jest również wejście na windę Santa Justa?

   Odpowiedz
  • Tomasz Szabon napisał/a:

   Dzień doby, czy na kartę Viva Viagem można doładować bilet 24 godzinny tylko na 1 dobę czy można doładować na kilka dni z góry? Jeśli jest opcja doładowania na kilka dni (powiedzmy 5) to czy jej ważność wygaśnie po 5 dniach od pierwszego “skasowania” czy można tych 5 biletów 24 godzinnych wykorzystać w dowolne dni nie następujące po sobie? Bardzo fajna strona. Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Zbyszek napisał/a:

   Witam. Tylka jedno pytanko. Zamierzam w niedzielę (w maju) od rana zwiedzać na piechotę Lizbonę.
   Rankiem myślę wejść do tramwaju 28 przy Bazylice Estrela, przejechać się do Martim Moniz, i stąd na piechotę przejść do św. Rocha, Karmelitów, windy s. Justa, i dalej do Se, s. Catariny itd. Moje pytanie brzmi: gdzie mam kupić bilet jednorazowy na tramwaj?
   I ile zapłacę za 4 bilety? Bo myślę, że jeśli jednorazowo kupię bilety, to nie warto wykupować kart zappingowych.

   Odpowiedz
   • Dobry wieczór,
    Aktualne ceny biletów są opisane powyżej, więc tutaj nie będę za dużo pisał. Bilet na tramwaj może Pan kupić w każdej stacji metra (najbliższa w tym przypadku Rato) lub w kiosku przy głównej ulicy oznaczonym napisem PayShop.

    Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Andrzej napisał/a:

   Witam
   Wybieramy się na 7 dni do Lizbony chcemy się wybrać do Sintry ,Cabo da Roca ,Cascais (damy chyba radę w jeden dzień) oraz pozwiedzać samą stolicę . Mamy wykupioną rezerwację w Residencial Vila Nova, Avenida Duque de Loulé. Moje pytanie dotyczy wyboru biletu komunikacji miejskiej lub Lisboa Card na cały pobyt .Jaka opcja jest najatrakcyjniejsza i najlepsza cenowo? Czy możemy liczyć na pomoc?

   Odpowiedz
  • Michał napisał/a:

   Dzień dobry, proszę o informację. Jeśli dobrze rozumiem gdy posiadam doladowaną kartę zapping to bilet na Santa Justa wciąż kosztuje 5 euro ? Czy 1,25 ?
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Joanna napisał/a:

   Czy jeśli mam bilet doładowany opcją zapping i zostało mi tam jeszcze kilka centów, to mogę zmienić rodzaj biletu na karcie?

   Odpowiedz
  • Już 19-24.09 będziemy w Lizbonie. Nie możemy się doczekać. 🙂
   Szukamy fajnej i niedrogiej lokalnej restauracji 🙂

   Odpowiedz
  • Inga Kania napisał/a:

   Witam
   Czy jest szansa kupić bilet miesięczny na metro i pociągi w stronę cascais? Mieszkam w samym centrum a mam uczelnie przy stacji cruz quebrada. Za każdym razem jak będę chciała jechac pociągiem musze płacić 1,8 euro czy moge kupić jakiś bilet miesięczny na pociąg podmiejski?
   Jak ktoś jeździ codziennie pociagiem to można zbankrutować jeśli miało by się płacić za każdy przejazd osobno.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Maciek Trybuszewski napisał/a:

   Hmmm… Z tekstu wynika że nie ma czegoś takiego jak bilet tygodniowy (a przynajmniej nie dałem rady przebrnąć przez taryfikator w języku portugalskim)? Czy to znaczy że muszę po prostu codziennie doładowywać kartę na kolejne 24 h?

   Odpowiedz
  • Daria napisał/a:

   Dzień dobry, na Teneryfie taki rodzaj kartę jak zapping mozna było wykorzystać dla kilku osób, po prostu kilka razy się kasowało. Czy w Lizbonie karta zapping jest tylko dla jednej osoby?

   Odpowiedz
  • Monika Kolodziejczyk napisał/a:

   Dzień dobry Panie Krzysztofie, planujemy pobyt 3-dniowy w Lizbonie w sierpniu (2 dorosłych, 3 dzieci – 9 lat, 7 i 7 lat). Jakie rozwiązanie odnośnie komunikacji miejskiej byłoby optymalne dla nas? Planujemy się poszwendać po całym mieście 🙂 – dlatego zastanawiamy się, czy są bilety na 3-dni/rodzinne?

   Odpowiedz
  • Basia napisał/a:

   Rozumiem. Dziekuje bardzo!!!

   Odpowiedz
  • Basia napisał/a:

   Panie Krzysztofie czy bilet za 6€ na 24h obejmuje rowniez wszystkie windy? A tego co wiem sa one drozsze niz tramwaje czy autobusy, a winda Santa Justa podobno kosztuje 5€. Jak to jest?

   Odpowiedz
   • Dzień dobry,
    Tak, bilet 24h za 6€ obowiązuje również na wszystkie windy, w tym Santa Justę. Nie zapewnia jednak wejścia na punkt widokowy znajdujący się na szczycie windy. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
    • Agnieszka Połom napisał/a:

     Czy to znaczy, że trzeba dokupić dodatkowy bilet na punkt widokowy? Jeśli tak zna Pan cenę tego biletu?
     Pozdrawiam

     Odpowiedz
  • Iwona napisał/a:

   na różnych stronach o Lizbonie wyczytałam informacje dot. używania biletów z karty Viva Viagem, na wielu stronach piszą, że jeśli załaduję np. 4 bilety na autobus, to muszę je zużyć zanim będę mogła kupić np. na tramwaj, i że nie można korzystać z jednego biletu dla różnych środków transportu, nie rozumiem tego

   Odpowiedz
   • Ciężko mi odnosić się do tego, co piszą na innych stronach:) Jeśli ma Pani załadowane karty Viva Viagem, czy to pojedynczymi biletami, czy określoną sumą środków, to może Pani dowolnie korzystać z różnych środków transportu, które są objęte danym rodzajem doładowania. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Krzysztof napisał/a:

   Bardzo dziękuję za odpowiedź Panie Krzysztofie. W internecie nie zalazłem biletów łączonych do kilku muzeów. Gdzieś je można kupić?

   Odpowiedz
  • Krzysztof napisał/a:

   Dzień dobry panie Krzysztofie. W kwietniu wybieramy się rodzinnie do Lizbony, ale raptem na weekend. Na niedzielę kupiliśmy bilety do Sintry, a sobotę planujemy spędzić w Belem. Czy powinniśmy zadbać wcześniej o kupno biletów do klasztoru, na wieżę i ewentualnie innego muzeum, czy załatwimy wszystko w Belem rano przed wejściem to pierwszego muzeum?

   Odpowiedz
   • Dobry wieczór,
    Można zakupić bilety do Klasztoru Hieronimitów lub Wieży Belem wcześniej. Bez trudu jednak załatwią Państwo wszystko w kasach, Mogą się jednak zdarzyć kolejki, czy to do klasztoru, czy wieży. Pozdrawiam i udanego wyjazdu!:)

    Odpowiedz
  • Tina40 napisał/a:

   Gdzie w nocy na lotnisku można kupić bilet dobowy?

   Odpowiedz
  • Sebastian napisał/a:

   Dzień dobry,
   Mam pytanie,czy przy zakupie karty Lisboa Viva Card na miesiąc mogę wtedy bez ograniczeń podróżować po mieście tylko metrem, czy również autobusami i tramwajami(w tym 28) a także windami i barkami? Cena wyniosła niecałe 36 euro. Z góry dziękuje za odpowiedź.Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Dzień dobry,
    Można podróżować autobusami, metrem, tramwajami (w tym słynnym 28) oraz windami, z wyjątkiem promów oraz pociągów, jeśli mowa o podstawowym wariancie za niecałe 36€. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Kawu napisał/a:

   Dzień dobry,
   Planuję wyjazd na Erasmusa do Lizbony, gdzie codziennie będę musiała odbyć podróż promem lub pociagiem ( do Caparica). Chcialabym się dowiedzieć, jaki typ biletu byłby dla mnie najkorzystniejszy. Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Bernard napisał/a:

   Na początek wyrazy uznania za tak profesjonalnie przygotowana stronę a przede wszystkim bardzo pomocna. Właśnie jesteśmy w Lizbonie, mamy bilet 24 godzinny i powstała wątpliwość czy “kasujemy” tylko przy pierwszym użyciu czy też mamy go zbliżać do czytnika przy każdym wejściu do autobusu? Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
   • Dzień dobry,
    Ciszę się, że przygotowana strona jest pomocna. Odpowiadając na Pana pytanie – bilet należy “kasować” za każdym razem, gdy korzystamy z komunikacji miejskiej. Pozdrawiam i udanego pobytu w Lizbonie!

    Odpowiedz
  • Ewa napisał/a:

   Dobry Wieczór, Panie Krzysztofie przeczytałam dokładnie artykuł i staram się nie zadawać głupich pytań 😉 Proszę jednak uściślić, czy w zappingu 60-minutowy bilet w metrze liczy się na kilku nitkach metra, czy zmiana nitki z zielonej na różową wymaga ponownego kasowania biletu, a więc i kolejnej opłaty, czyli w sumie ściągnie mi 2,5 euro za taką przesiadkę, jeśli nawet nie minęło 60 minut? pozdrawiam/Ewa

   Odpowiedz
  • Radosław Grabowski napisał/a:

   Dzień dobry. W październiku wybieram się z rodziną do Lizbony. Mam pytanie o kasowanie biletu z opcją zappingu w pociągach w kierunku Cascais z wyjazdem ze stacji Belem. Prawdopodobnie będę chciał wysiąść w Carcavelos i wyczytałem gdzieś że jest to “strefa 3” pytanie jak kasować bilet w opcji zapping, żeby “nabił” koszt jak za 3 strefę i gdzie się to robi (w pociągu? w kasowniku na peronie?). Będę wdzięczny za odpowiedź. I jeszcze dodatkowe pytanie o autobusy podmiejskie np nr 753. Jak kasować bilet, żeby “nabił” 2 strefę ponieważ chciał bym wysiąść na przystanku za mostem 25 kwietnia czyli w strefie 2 podmiejskiej?

   Odpowiedz
   • Dobry wieczór,
    Bilet na stacji w Belem kasujemy przy kasownikach na peronach, przykładając kartę w odpowiednie miejsce, zapala się zielona strzałka i jest naliczana odpowiednia opłata. Co do autobusu 752, to jeśli chcemy skasować bilet na strefę podmiejską, to przy kasowniku należy nacisnąć najpierw przycisk z numerem dwa, a potem przyłożyć kartę i zostanie pobrana odpowiednia opłata z karty. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Radosław Grabowski napisał/a:

     Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy dobrze rozumiem, że nie ma różnicy w cenie biletu (zapping) na pociąg między stacjami docelowymi Carcavelos czy Cascais? Pytam o to ponieważ wyczytałem, że Carcavelos jest w strefie 3 a Cascais w strefie 4. Stąd wydawało mi się, że będzie różnica w cenie biletu w zależności od miejsca do którego się udaję i kasowanie być może będzie na podobnej zasadzie jak w autobusie podmiejskim (przyciski 3 lub 4 w zależności od strefy na kasowniku, przed przyłożeniem karty)?

     Odpowiedz
     • Nie ma za co dziękować. Co do opłaty w opcji zapping, to z tego się orientuje nie ma różnicy w cenie, aczkolwiek należałoby to sprawdzić jeszcze na stronie przewoźnika – cp.pt, gdyż nie jestem pewien. Pozdrawiam serdecznie!

      Odpowiedz
  • Michał napisał/a:

   Witam,
   Zastanawiałem się czy w Lizbona ma jakąś aplikację na Androida, w której offline będę mógł wyszukać czym najlepiej dotrzeć w jakieś miejsce. Chodzi o to by nie tracić czasu na szukanie na oślep punków przesiadkowych.

   Odpowiedz
  • Oluszka napisał/a:

   Dzień dobry 🙂 Mam pytanie dotyczące zappingu – zaczynam podróż w metrze, następnie chcę przesiąść się na tramwaj, czy mogę zrobić to na jednym bilecie 60 minutowym czy po wyjściu z metra rozpoczynam nową podróż? I odwrotnie czy jeśli zaczęłam podróż w tramwaju to wchodząc do metra ponownie płacę za bilet? pzdr!

   Odpowiedz
   • Odpowiedź jest w tekście powyżej:

    “(…)Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach. Nie można zmienić na metro, gdyż wtedy pobierze kolejną opłatę.”

    …czyli po wyjście z metra rozpoczyna Pani nową podróż, jeśli będzie Pani chciała jechać tramwajem, autobusem lub windą.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • j_kowalska_vp.pl napisał/a:

   Witam,

   Czy moze Pan wyjasnić, jak wygląda sprawa przesiadek w ramach 60-min biletu? Planuję skorzystać z opcji Zapping. Czy mogę w czasie 60 min na jednym bilecie zmieniac środki transportu metro-tramwaj-autobus? Pamiętając o konieczności zmiany środka transportu po wyjściu za bramki metra. Czy za kazdym razem po wejściu do pojazdu mam przykładać kartę do kasownika? Bo zastanawiam się, czy nie spowoduje to pobrania kolejnego biletu.
   Przy okazji dziekuję za przystępny i jasny opis komunikacji publicznej w Lizbonie,

   Odpowiedz
   • Dzień dobry,
    Tak, za każdym razem należy przyłożyć kartę do kasownika. Jak działa system zmian środków transportu ma Pan opisane powyżej dokładnie, w dziale poświęconym biletom pojedynczym oraz opcją zapping. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Kasia napisał/a:

   Przy opcji zapping mimo, że bilet jest wazny godzine trzeba za kazdym razem przykladac do kasownika?

   Odpowiedz
  • Mewa napisał/a:

   Witam
   Jeśli dobrze rozumiem to po doładowaniu biletu jakąś kwotą w opcji Zapping i nie wykorzystaniu jej do końca i nabywaniu biletu 24h reszta kwoty przepada ??

   Odpowiedz
  • Robert C. napisał/a:

   witam,
   wybieram się z rodziną do Lizbony. prześledziłem Pana informacje z uwagą. przyznam, że opracowanie jest obszerne i szczegółowe za co serdecznie dziękuję. mam tylko jedno pytanie odnośnie opcji zapping. czy jest możliwość skontrolowania stopnia załadowania karty tzn. ile jest środków ma karcie tak by nie zdziwić się brakiem środków wsiadając do jakiegoś pociągu , czy windy?

   Odpowiedz
   • Witam,
    Nie ma za co dziękować. Cieszę, że przygotowana strona jest pomocna podczas planowania wyjazdu. Odpowiadając na Pana pytanie: stan środków na karcie można sprawdzić w specjalnych automatach, w których kupuje się bilety. Znajdziemy je m.in. na każdej stacji metra, przystaniach promów lub niektórych dworach kolejowych. Przykładając kartę do czytnika, tzn. kasując bilet, czytnik pokazuje nam jednocześnie, ile zostało jeszcze środków na karcie. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • AnTg napisał/a:

   Mam pytanie :Czy bilet 24h też kasujemy za każdym razem po wejściu do pojazdu czy tylko za pierwszym razem?

   Odpowiedz
  • JustyK napisał/a:

   Witam, przede wszystkim dziękuję za praktyczną stronę dot. Lizbony, już drugi rok z niej korzystam. Jednak ciągle system komunikacji miejskiej wydaje mi się skomplikowany. W ubiegłym roku przez 10 dni wydałam 50 euro w opcji zapping; w tym roku jadę do Lizbony na miesiąc i będę dużo jeżdzić, więc teraz chciałabym wyrobić jakąś kartę z biletem miesięcznym, obejmującym metro, comboios, carris + Cascais (+ ewentualnie Caparica), czy istnieje coś takiego? Czyżby to była opcja “passes intermodais L123”? Wiem, że można kartę taką wyrobić w trybie szybkim na stacji Marques de Pombal, trzeba wypełnić druk i dać zdjęcie i kosztuje to 12 euro. Proszę o radę panie Krzysztofie, jaką opcję biletu mam sobie kupic.

   Odpowiedz
   • Dzień dobry,
    Cieszę się, że strona jest pomocna. Polecam bilet 30-dniowy Viva Lisboa w odpowiedniej opcji. Odnośnie odpowiedniej opcji najlepiej będzie skontaktować się z Carris i zapytać się ich, jaki bilet byłby najodpowiedniejszy. Informacji może też Pani zasięgnąć w punkcie informacji w Metrze, m.in. na stacji Marques de Pombal lub Campo Grando. Tam jednocześnie wyrobi Pani też kartę. Można też spróbować napisać do nich maila. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Michał M napisał/a:

   Zastanawia mnie ta opcja zapping. Wydaje się niezła, bo można z różnych środków transportu korzystać, ale: wymienione są miejsca gdzie można takie karty doładować, ale czy można je też tam kupić? (trzeba gdzieś zacząć :)). Druga sprawa czy powinno się kasować bilet zawsze? Tzn. Wsiadam do pierwszego autobusu (czyli zaczynam podróż) więc kasuję bilet, ale za pół godziny się przesiadam np. do tramwaju. Z tego co rozumiem, bilet jest ważny przez godzinę, więc czy powinienem go ponownie skasować? Chodzi też o to czy system jest na tyle mądry, że będzie wiedzieć, żeby nie pobierać ponownie kwoty 1,25euro?

   Odpowiedz
   • Witam, jako tako nie ma możliwości zakupienia samej karty w automatach w metrze, trzeba zawsze ją zakupić razem z jakimś rodzajem biletu. Bilet należy skasować zawsze, za każdym razem, gdy wsiadamy do środka transportu, nawet jeśli przesiadką jest w czasie mniejszym, niż 60 minut (bilet “kasujemy”, ale nie pobiera wtedy żadnej sumy z karty). Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Iwan Bezdomny napisał/a:

   Dzień dobry!
   Od września zaczynam Erasmusa w Lizbonie. Prawdopodobnie wybiorę mieszkanie w centrum miasta, a mój wydział jest w Caparicii. Jaki sposób podróżowania byłby najtańszy w takim wypadku? Chodzi o codzienny dojazd, a z tego co zrozumiałem inna firma obsługuje przejazdy przez most. Czy jest jakiś bilet miesięczny, który obsługuje transport miejski i przez most oraz komunikację po drugiej stronie rzeki?
   Pozdrawiam!

   Edit: Znalazłem połączenie Fertagusem w cenie 41,8E miesięcznie, ale czy ten bilet działa razem z inną komunikacją?

   Odpowiedz
  • Kasia napisał/a:

   Witam, zamierzam pojechać do Lizbony na miesiąc na kurs językowy. Jestem studentką i zamierzam codziennie przemieszczać się przede wszystkim żółtą linią metra. Czy mógłby mi Pan poradzić, która opcja z powyższych byłaby dla mnie najkorzystniejsza? Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
  • Juppi napisał/a:

   Dzien Dobry!

   Moje corki wybieraja sie do Lizbony w najblizsza sobote i w zwiazku z tym mam pytanie o dojazd z lotniska do hotelu i z hotelu do centrum ( Praia do Guincho Cascais 2750374 Estalagem Muchaxo Hotel )
   Niestety dopiero po dokonaniu rezerwacji corka stwierdzila , ze dojazd moze byc nieco utrudniony . Bardzo prosilabym o informacje .
   Serdecznie pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Riczi5 napisał/a:

   Witam, mam pytanie odnośnie autobusów wycieczkowych CarrisTur , na żadnym forum nie znalazłem informacji czy warto z nich skorzystać. Będziemy w Lizbonie z zoną i synem 4 dni i na stronie Carris jest oferta ” Lisbon Premium 4 in 1 Tour ” . Można wysiadać i wsiadać na przystankach przy wszystkich atrakcjach a bilet jest ważny 48 h i w tym czasie można korzystać za darmo z całej komunikacji Carris,wind i są zniżki do Zoo i Oceanarium. Teraz mam problem z decyzją, wykupić Tour czy kupić 3 karty Viva Viagem z opcją zapping. Czy ktos miał doswiadczenia z tymi autobusami i czy można te bilety kupić na lotnisku. Dzięki , pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Paulina napisał/a:

   Witam,
   planuje wyjazd do Lizbony w czerwcu i chcę również odwiedzić Fatimę. Mam pytanie odnośnie biletów zniżkowych w Rede Expressos: mają opcję Youth Ticket – dla osób do 29 roku życia. Czy trzeba być studentem by z tej zniżki korzystać? I co dla Portugalczyków oznacza “do 29 r.ż” – traci się zniżkę w dniu 29-tych czy 30-tych urodzin?
   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
  • Marmar napisał/a:

   witam, Będziemy w Lizbonie 9 dni, w tym czasie chcemy jak najlepiej zwiedzic miasto, oraz wybrać sie do Sintry oraz Fatimy. Jaka wg Pana bedzie najtansza opcja komunikacyjna? Lepiej w tym przypadku kupic bilet miesieczny za 35 euro czy kupić karte na doładowanie ale przyjmujac ze jeden przejazd to 1,50 to starczy nam (biorac pod uwage 35euro doladowania) na 23 przejazdy pojedyncze. czy to wystarczajaca ilosc zeby w tym czasie zwiedzic miasto, co by Pan zaproponował? Pozdrawiam (bedziemy w Lizbonie pierwszy raz).

   Odpowiedz
   • Witam, proszę pamiętać, że za wyrobienie karty Lisboa Viva tez się płaci, więc koszt biletu 30 dniowego jest relatywnie wyższy. Jaka opcja bardziej się opłaca? Tutaj dużo zależy od adresu Państwa noclegu, czy będzie potrzeba dojeżdżania do centrum, czy nie. Najrozsądniejszą opcję byłaby opcja zapping, gdyż Lizbona wcale nie jest duża. Radzę ułożyć sobie plan zwiedzania i przeanalizować plus minus ile przejazdów będą Państwo potrzebowali, a następnie wybrać najlepszą opcję. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Aga0404 napisał/a:

   Witam
   Przede wszystkim chciałabym podziękować za tak świetnie rozplanowaną stronę dot. Lizbony 🙂 W Marcu będę w Lizbonie na 3 dni i wiele chce zobaczyć 🙂 Dzięki tym wskazówkom zostanie mi to Ułatwione.

   Ps. Wylatuje w Piątek rano o 7, jednak metro czynne jest od 6.30 i moje pytanie brzmi, czy autobusy wyjeżdżają o 5 rano w stronę lotniska? Będę mieszkać w Centrum Lizbony na ulicy R. Telhal?
   Z góry dziękuje za pomoc i gorąco pozdrawiam
   Aga

   Odpowiedz
   • Witam,
    Cieszę się, że strona jest pomocna. Odpowiadając na pytanie: tak, z Cais do Sodre odjeżdżają autobusy nocne. Autobus 208 jedzie na lotnisko, więc nie powinno być problemu z dotarciem na lotnisko. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Ewa Manik napisał/a:

   Witam, czy w ramach biletu 24 godz można pojechać równieżlinową Oriente

   Odpowiedz
  • Łukasz napisał/a:

   Witam,

   Przede wszystkim, wielkie podziękowania za wspaniałą stronę, dzięki której plan zobaczenia Lizbony jest już niemalże dopięty na ostatni guzik.

   Mój plan jest następujący:
   Przylot do Lizbony pierwszego dnia wieczorem.
   Drugi dzień cały w Lizbonie
   Trzeci dzień wylot 7.00 na Maderę

   Myślałem że najlepiej będzie pierwszego dnia podjechać na bilecie jednorazowym do centrum metrem, a drugiego rano kupić sobie bilet 24h, który starczy do końca pobytu. I tu narodziły się pytania:
   1. Czy bilet 24h obowiązuje na autobusy nocne na lotnisko?

   2. Rozumiem, że na lotnisku kupując bilet w automacie przed wejściem na metro nabywa się kartę 7 Colinas / Viva Viagem z biletem jednorazowym (0,5€ + 1,4€)?

   3. Kolejnego dnia na tą kartę (7 Colinas / Viva Viagem) mogę “nabić” bilet 24h?

   Z góry dzięki za pomoc.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • Odpowiadając na Pana pytania: 1) Tak, bilet 24h obowiązuje na autobusy nocne na lotnisko 2) dokładnie tak 3) tak, nie ma z tym żadnego problemu Pozdrawiam serdecznie i udanego pobytu zarówno w Lizbonie, jak i na Maderze

    Odpowiedz
  • Szczegółówe zniżki są opisane na stronie carris.pt Z najważniejszych zniżek to ta, która uprawnia dzieci do 4. roku życia, do bezpłatnej jazdu metrem, autobusami, windami lub metrem. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • Malina napisał/a:

   Niedawno wróciłem z kilkunastodniowego pobytu w Lizbonie i jeśli mogę doradzić osobą które chca poruszać się po Lizbonie komunikacją miejską to najlepszym rozwiązaniem według mnie jest bilet ( karta) 24 h który pozwala na dowolną ilość przejazdów metrem, autobusem , windą i oczywiście tramwajem .Podczas spacerów po Lizbonie kiedy zmęczenie daje znać o sobie mozna zawsze wsiac do tramwaju atobusu lub metra i podejechać do kolejnej atrakcji o siescie nie wspominając podczas której można podładować akumulatory wracając do miejsca zakwaterowania. Z takich porad skorzystałem dzięki stronie Pana Krzysztofa.

   Odpowiedz
  • Joe napisał/a:

   Witam,
   Chciałbym się zapytać czy ten bilet 24h jest ważny 24h od godziny skasowania czy jest np. tak jak w Paryżu ważny tylko tego dnia do północy?

   Odpowiedz
  • KAsia napisał/a:

   Chciałabym zapytać czy bilet miesięczny za 36EUR jest ważny również na pociągi (jeśli tak, to w jakim zasięgu), promy i autobusy na drugim brzegu Tagu?

   Odpowiedz
  • ewka napisał/a:

   Witam, przepraszam bo nie wiem czy dobrze zrozumialam. Jesli wybiore opcje zapping i wybiore sie pociagiem do Sintry to ile bedzie to kosztowac. I jeszcze jedno pytanie; czy na dworcach kolejowych tez sa kasowniki czy moze przy wejsciu do pociagu?
   Dziekuje

   Odpowiedz
   • Bilet do Sintry, w opcji zapping kosztuje 1,85€/jedna strona. Kasowniki są przed wejściem na perony lub bezpośrednio na peronach – myślę, że nie będzie Pani miała problemów, by je znaleźć. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Dziękuję za cenne info! Na pewno okaże się pomocne dla wszystkich wybierających się do Lizbony. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
  • Witam, oczywiście jest taka możliwości i nie ma z tym żadnego problemu. Legitymacja studencka nie jest potrzebna – wystarczy dowód lub paszport. Pozdrawiam serdecznie i wielu wspaniałych momentów w Lizbonie!:)

   Odpowiedz
  • Witam, najlepszą opcją w takim razie byłaby opcja biletu 24h, jeśli zamierzają Państwo dużo korzystać z komunikacji miejskiej. Opcja ta opłaca się, jeśli w ciągu 24h zamierzamy korzystać z komunikacji miejskiej więcej, niż 4 razy. Przy każdym nowym przejeździe należy przyłożyć kartę do kasownika, prosze o tym nie zapomnieć. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
  • Marek napisał/a:

   Panie Krzysztofie jest Pan wielki!! , podroze tez sa moja pasja i sam je organizuje za nieduze pieniadze ale musze przyznac ze pana wiadomosci i informacje sa wiecej warte niz wszystkie przewodniki razem wziete, Ja tez sie wybierak do Lizbony ale w styczniu, zrobilem sobie taka mala imprezke , Lizbona, Madera,Lizbona powrot , Madryt i powrot do Polski i milo by bylo wypic z panem jakas kawke w Lizbonie, pozdrawiam

   Odpowiedz
  • 1) O zniżki dla kogo chodzi dokładnie?
   2) Każdy musi mieć swoją kartę. Nie ma możliwości, że kilka osób z tej samej karty podczas tego samego przejazdu.

   Odpowiedz
  • Nie ma za co dziękować! Takie komentarza to najlepsze nagroda i motywacja, by dalej prowadzić stronę, zatem to ja dziękuję:) Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • Ewelina napisał/a:

   Uzyskałam tu nieskończoną ilość przydatnych informacji. Dziękuję!

   Mam 2 pytania dotyczące transportu publicznego:
   1. Czy informacje z tej strony są aktualne? Tzn. czy istnieje możliwość zakupu biletu czasowego (tydzień-2 tygodnie)? http://docelowo.pl/lizbona/tramwaje-autobusy-metro.html
   2. Czy jeśli kupię bilet 24-godzinny, będę mogła go wykorzystać w podróży do Sintry i Cascais pociągami podmiejskimi?

   Odpowiedz
   • Nie ma za co dziękować, cieszę się, że strona jest pomocna przy planowaniu wyjazdu. Odpowiadając na pytania: 1) Nie, z podanej przez Panią strony, informacje są już bardzo nieaktualne. Ceny poszły do góry. Aktulane ceny można znaleźć na tej stronie. 2) Bilet 24h nie obowiązuje na pociągi do Sintry i Cascais. Obowiązuje on na autobusy, metro, windy i tramwaje, na pociągi już nie. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • ghart_pl napisał/a:

   Po niedawnym pobycie również w Lizbonie mam drobne pomocne uwagi, które mogą pomóc przyszłym zwiedzającym Lizbonę.

   Próbującym zakupić lub doładować kartę typu Viagem w automatach przed wejściem do danej stacji:
   1. nie działają w nich polskie karty płatnicze (zarówno Visa jak i MasterCard) – kilkukrotne próby na różnych stacjach i w różnych automatach po próbie autoryzacji i podaniu kodu pin odrzucały transakcję – wypróbowane na 4 różnych kartach.
   2. automaty nie przyjmują nominałów powyżej 10EUR (pomimo iż powinny do 50EUR).

   Tak więc – gotówka i tylko drobna, przed przystąpieniem do zakupu lub doładowania karty.

   Odnośnie nocnych autobusów – zdarza im się nie kursować – czyli jeżeli na przystanku autobusowym nie ma nikogo jak również wyświetlacz wskazuje iż do następnego kursu pozostało np. 83 minuty (pomimo iż autobus miał przybyć za 5 minut), nie ma na co czekać, ponieważ planowo kurs z którego mieliśmy skorzystać w tym dniu nie odjedzie.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Witam,
    Dziękuję za komentarz i przydatne info! Faktycznie jest problem z płatnościami zagranicznymi kartami płatniczymi w automatach, w których można kupić bilety. Co do bankontów, to czasami jednak zdarza się, że przyjmuje kwoty 20€ – aczkolwiek jeszcze nigdy nie widziałem, aby zaakceptował banknoty 50€. Mam nadzieję, że jednak, mimo przygód z komunikacją miejską, będzie Pan miło wspominał Lizbonę! Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Dziękuję za miłe słowa. Gdy skończy się okres ważności biletów 24h, to można je załadować opcją zapping. Można to też zrobić wcześniej, jednak w takim przypadku przepadają bilety 24h (karty można przekodować w punktach informacji i kasach)/ Bilet 24 nie obowiązuje na pociągi podmiejskie. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • Witam, niestety zniżki takowe nie obowiązuję na legitymację studencką. Nie ma też możliwości wyrobienia karty zniżkowej. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
  • Nie ma za co dziękować! Mam nadzieję, że moje rady były pomocne. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
  • wojtal1606 napisał/a:

   Czy karte 7 Colinas czy inną kasujemy też przy wysiadaniu z metra/tramwaju? Jak naliczana jest opłata? Chodzi mi, że jak np. raz chcę jechać całą trasę tramwaju nr 28 a innym razem tylko jeden przystanek np. metrem to czy płace tyle samo?

   Odpowiedz
   • Witam, kartę Viva Viagem lub 7 Colinas “kasujemy”, tzn przykładamy do czytnika przy wsiadaniu do tramwaju, przy wysiadaniu nie ma potrzeby. Gdy chcemy jechać metrem, to kartę przykłady do czytnika zarówno przy przechodzeniu przez bramki, jak i przy wychodzeniu przez bramki. Bez znaczenia, czy jedziemy jeden przystanek, czy całą trase, to płacimy tyle samo. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • asm napisał/a:

   Hej mam jeszcze dwa pytania odnośnie komunikacji bo mam lekki stres 😉 Czy jeśli posiadam kartę Lisbon Card w której cenę wliczona jest komunikacja miejska to powinienem ją też jakoś kasować wsiadając do metra/tramwaju/autobusu; I druga sprawa czy posiadając bilet 24h po pierwszym skasowaniu również powinienem go kasować ponownie przy kolejnym wsiadaniu do tramwaju czy metra ?

   Odpowiedz
  • Krzysiek napisał/a:

   Witam, czy na ten bilet 24-godzinny można dojechać do Costa Da Caparica? I jaki transport jest najdogodniejszy z Costa Da Caparica do Lizbony, pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Nie, na bilecie 24h nie dojedziemy na Costa da Caparica. Najlepszy dojazd z Lizbony przy pomocy transportu publicznego na Costa da Caparica to prom z Cais do Sodre do Cacilhas i dalej autobusy 124 lub 135. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Nie ma za co dziękować. Na pewno sobie poradzisz:) Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • asm napisał/a:

   Witam, skąd wiadomo czy na karcie jest jeszcze jakaś kwota? Chodzi mi o sytuację gdy doładuję kartę za 15 euro i później nie wiem czy mam jeszcze coś na karcie i mogę wsiąść do metra czy nie

   Odpowiedz
  • Jerzyk napisał/a:

   Jak się ładuje kartę Viva Viagem

   Odpowiedz
  • Tak, jest taka możliwość – wybieramy w takim przypadku doładowanie 3 biletów na 1 kartę. Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
  • Tak, jest taka możliwość + jazda autobusami, metrem oraz windami. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
  • Damian Kończak napisał/a:

   Witam serdecznie.
   Czy występują bilety 7 lub 14 – dniowe?

   Odpowiedz
  • Anna napisał/a:

   Witam,
   czytam o komunikacji w Lizbonie i karta Viva Viagem wydaje mi się bardzo dobrym rozwiązaniem:) Mam mało czasu, a chciałabym jak najwięcej zobaczyć:), nie wiem na ile mi się to uda… Czy niewykorzystane środki na karcie Viva Viagem można otrzymać z powrotem, jeśli tak, to w jaki sposób?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.
   Anna

   Odpowiedz
  • Ewelina napisał/a:

   Panie Krzysztofie,
   przede wszystkim – fantastyczny blog, dużo lepszy od wszystkich przewodników razem wziętych.
   Mam pytanie dotyczące biletu 5-dniowego. Internet donosi, że taki istnieje i kosztuje 14 euro. Czy to prawda? Jak bardzo jest to opłacalne w stosunku do pozostałych opcji biletowych? Czy w Lizbonie jest możliwość zakupu biletu 14-dniowego?

   Serdeczności!

   Odpowiedz
  • Piotr Mioduszewski napisał/a:

   Witam! Mam kilka pytanek. Czy z zappingu można korzystać także w kolejkach do Cascais i Sintry czy też trzeba kupować oddzielne bilety. Czy korzystając z zappingu płaci się wtedy 1, 25 euro czy cena jest inna? Co z windami. Jak wyczytałem przejażdżka winda Santa Justa kosztuje normalnie 5 euro. Czy przy zappingu tyle pobiera z karty czy tylko 1, 25 euro?
   Z góry dziękuje i pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Można korzystać z zappingu na tych trasach, tak jak napisane jest to w tekście – cena jednak jest inna wtedy, wynosi 2,15€. Windy – można, cena normalna, czyli 1,25€, łącznie z Santa Justa. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Joanna napisał/a:

   Witam, czy istnieją zniżki dla dzieci (5,7,12), czy cena za bilet 24h lub doładowywany jest bez względu na wiek?

   Odpowiedz
  • Tak, w automatach przed bramkami metra. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • Tak, dokładnie te same, więc nie ma żadnego problemu. Pojedyńczy przejazd 1,40 €, w opcji zapping 1,25€ Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • Patrycja napisał/a:

   witam , ja mam pytanie odnosnie dzieci , wozkow w autobusach , czy maja one jakies znizki czy za bilet sie placi tyle samo co za dorosla osobe, I jak jest z wozkiem czy tez podlega oplacie, nigdzie nie moge znalezc informacji na ten temat wiec bede wdzieczna za odpowiedz. pozdrwiam

   Odpowiedz
  • wojtal napisał/a:

   Czy jadąc metrem z lotniska linią czerwoną i potem przesiadając się na inną można mieć ze sobą bagaż ? Chodzi o ten większy który jest w luku bagażowym w samolocie, a nie podręczny

   Odpowiedz
  • Małgorzata L napisał/a:

   Witam chciałam zapytać czy bilet dobowy jest ważny 24 godz od momentu skasowania czy zakupu”?Czy upoważnia on również do korzystania ze wszystkich wind?

   Odpowiedz
   • Jest on ważny 24h od pierwszego skasowania, nie od zakupu, a upoważnia on do przejazdów autobusami Carris, tramwajami, metrem oraz windami:) Koszt 6€ + 0,50€ za kartę Viva Viagem. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Małgorzata L napisał/a:

   Witam chciałam zapytać czy bilet 24-godzinny jest ważny 24 godziny od momentu pierwszwgo skasowania czy od momentu zakupienia? Czy ww bilet upoważnia też do korzystania z wind ?

   Odpowiedz
  • Od stycznie 2014 podrożały niektóre bilety na komunikację miejską w Lizbonie. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://infolizbona.pl/?p=2197 Zapraszam serdecznie!

   Nie zmieniła się cena biletów na pojedyńcze przejazdy, opcji zapping oraz biletów jednodniowych. Zmienie od stycznia 2014 ulegał cena biletów 30-dniowych.

   W razie pytań służę pomocą!

   Odpowiedz
  • Marek napisał/a:

   Panie Krzysztofie,
   czy każda podróżująca osoba potrzebuje własnej karty 7 Colinas, czy można użyć jednej karty dla kilku osób, oczywiście przykładając ją do czytnika dla każdej osoby?
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Każda osoba musi mieć swoją kartę 7 Colinas lub Viva Viagem. Nie możemy zrobić tak, że jedna karta będzie na kilka osób. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Kasia napisał/a:

   Witam,
   Świetny wpis, bardzo rozjaśnił mi kwestię poruszania się po Lizbonie. Wyjeżdżam tam na miesiąc w lutym 2014 i chciałabym kupić sobie miesięczny bilet. Z tego, co zrozumiałam, mogę to zrobić na stacji metra? Potrzebuję do tego jakoś wcześniej wypełnić formularz (będąc w Polsce np.) albo zdjęcie? Jestem studentką, ile będzie mnie kosztował bilet (nie znam języka, więc taryfy nic mi nie mówią)?
   Dziękuję i pozdrawiam,
   Kasia

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Cieszę się, że wpis okazał się pomocny. Odpowiadając na pytanie odnośnie biletu miesięcznego: Bilet miesięczny (Lisboa Viva Card) można wyrobić na więkoszości stacji metra, m.in. Marques de Pombal, Alameda lub Campo Grande (ja wyrabiałem na MdP), generalnie we wszystkich punktach sprzedaży spółki Carris. Należy złożyć wypełniony wcześniej formularz, dostępny m.in. na wymienionych stacjach. Cena za wyrobie to 7€, a czas czekania 10 dni, jeśli jednak chcesz mieć kartę szybciej, to cena za jej wyrobienie to 12 €. Szczegółowo karta Lisboa Viva (czyli bilet miesięczny) jest opisany na stronie metra w Lizbonie. Pozdrawiam i udanego erasmusa w Lizbona:)

    Odpowiedz
    • Kasia napisał/a:

     Dziękuję za odpowiedź 🙂 W Portugalii będę z czysto podróżniczo-turystycznych pobudek i z powodu dłuższych ferii zimowych a nie na Erasmusie, jednak jeśli mi się spodoba… to może w przyszłym roku spróbuję się dostać.

     Odpowiedz
  • Wojtek napisał/a:

   Panie Krzysztofie,
   Poproszę o dodatkowe wyjaśnienie.
   1. Kupię kartę Viva Viagem lub 7 Colinas.
   2. Od razu doładuję ją za 10e.
   … i co dalej?
   Czy karta staje się biletem i wsiadam z nią po prostu do metra lub tramwaju, czy jest tylko środkiem płatności za bilety, które muszę nabyć przed każdym wejściem do środka transportu?
   Jak mogę sprawdzać ile mi zostało środków na karcie?
   pozdrawiam
   Wojtek

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dziękuję za komentarz. Odpowiadając na pytania: karta z doładowaniem staje się zaraz w pełni używalnym biletem, czyli wsiadająć do tramwaju lub metra wystarczy ją przyłożyć do czytnika, by “skasować” bilet i tyle. Dodatkowo w opcji zapping można korzystać nie tylko z tramwajów i metra, ale również z autobusów, wind, promów oraz pociągów miejskich.

    Za każdym razem, gdy przyłożymy kartę do czytnika przy wsiadaniu do środka komunikacji miejskiej, czytnik pokazuje, ile zostało jeszcze na karcie. Ilość środków na karcie można również za każdym razem sprawdzić w automatach na każdej stacji metra.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  • Jerzy napisał/a:

   Witam. Super strona! A moje pytanie dotyczy udogodnień dla niepełnosprawnych. Wybieram się do Lizbony z 30-letnim synem, który porusza się trochę na kulach, ale na dalsze odległości na wózku inwalidzkim. Jak jest z dostępnością do tramwajów, autobusów, wind itd. A może ze względu na wiele wzniesień najlepiej zwiedzać wynajętym samochodem? Na pewno wielu ludziom przyda się trochę takich informacji. Serdecznie pozdrawiam Autora i wszystkich forumowiczów. Jerzy

   Odpowiedz
  • Joanna napisał/a:

   Witam,

   Wybieram się z przyjaciółmi(jesteśmy studentami;) na 4 dni do Lizbony, zastanawiam się jaka opcja komunikacji miejskiej będzie dla nas najlepsza. Czy warto kupić na każdy dzień bilet 24h czy może skorzystać z opcji doładowania ? Nie mogłam nic znaleźć o biletach kilkudniowych, czy owe istnieją i jaka jest ich cena?

   W imieniu naszej grupy bardzo dziękujemy za wszystkie wprost idealnie przygotowane informacje;)

   Pozdrawiam,

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Nie ma za co dziękować, cieszę się, że strona jest pomocna. Odpowiadając zatem na pytania. Bilet 24h opłaca się w przypadku, jeśli w przeciągu 24h che się korzystać z komunikacji miejskiej więcej, niż 4 razy. Jeśli nie, to lepiej wybrać opcję zapping – jest ona w takim przypadku bardziej opłacalna. Jeśli chodzi o biletu kilkudniowe, to jest to poprostu kilka połączonych biletów 24h – nie ma na nie żadnej specjalnej ceny.

    Lizbona wcale nie jest duża. Na Waszym miejscu nie kupowałbym kilku biletów 24hh – lepiej wybrac opcję zapping np za 10€, a potem w razie potrzeby doładować bilety.

    Pozdrawiam i udanego wyjazdu do Lizbony:)

    Odpowiedz
  • Ula napisał/a:

   Jeżeli jadę czerwoną i chce się przesiąść na zieloną linię to muszę kupić kolejny bilet , tak?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Nie, nie ma takiej potrzeby. Linie metra można zmieniać na jednym bilecie, bez potrzeby kupowania/kasowania kolejnego. Tak długo jak jest się w obrębie bramek, to tak długo można zmieniać linie metra, bez ograniczeń:)

    Odpowiedz
  • asia napisał/a:

   Czy bilet jest ważny na przewóz jednym konkretnym środkiem transportu , nie ważne jak długo jedziemy , 5 czy 50 min , jak przesiadamy się do kolejnego musimy ponownie kasować nowy bilet , tak ?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Tak, jednym konkretnym, jeśli mowa o bilecie jednorazowym. Gdy korzystamy z metro, to możemy zmieniać linie dowolną ilość razy, ważne, aby nie wychodzić poza obszar bramek.

    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)