Pociągi w Lizbonie – dworce kolejowe, bilety, rozkład jazdy, mapa

Pociągi w Lizbonie – ile kosztują bilety, gdzie są dworca kolejowe? W Lizbonie czasami zamiast tramwaju, autobus lub metra wygodniej i szybciej jest skorzystać z usług pociągów miejskich. Podróż nimi nie tylko często jest bardziej komfortowa, niż innymi środkami transportu, ale czesto i szybsza. Lizbona posiada kilka dworców kolejowych, a wszystkie one zaznaczone są na mapie dołączonej do tego tekstu.

W Lizbonie znajdują się dwie trzy główne stacje kolei miejskiej, są to Santa Apolónia, Cais do Sodre w centrum oraz Oriente, położona dalej od centrum i obsługująca w dużej mierze również ruch pociągów krajowych oraz międzynarodowych. Popularne, mniejsze stacje, to w szczególności Entrecampos i Sete Rios.

Pociągi w Lizbonie

Lokalne pociągi łączą stację Cais do Sodre z kurortami Cascais i Estoril, korzystając z tej stacji dotrzeć możemy również do dzielnicy Belem. Natomiast ze stacji Rossio dostaniemy się do popularnej Sintry. W niektórych sytuacjach korzystniej jest skorzystać z pociągu miejskiego, niż innego środka transportu, jeśli zależy nam na czasie lub wygodzie – np. między dworcem Santa Apolónia, a dworcem Oriente podróż metrem lub autobusami zajmie nam ok 30-40 minut, a pociągiem tylko 8 minut.

Uważać należy jednak na rodzaj pociągu – system biletu zapping obowiązuje tylko na pociągi regionalne, w granicach metropolii. Rozkład jazdy pociągów w Lizbonie można sprawdzić na stronie: www.cp.pt

Pociągi w Lizbonie: Bilety

Jeśli chodzi o bilety, to skorzystać można z karty Viva Viagem / 7 Colina z opcją zapping lub kupić bilet na pojedynczy przejazd. Plusem jest to, że można skorzystać z różnych taryf i rodzajów biletów łączonych – ich szczegóły wykaz znajduje się tutaj. Najważniejsze bilety zniżkowe lub łączone na pociągi miejskie i podmiejskie, które obowiązuje na linie opisane poniżej, to:

 • bilet 24h na pociągi – 6€
 • bilet 72h na pocągi – 13,50€
 • bilet 10 przejazdów – cena w zależności od strefy to od 12,15 € do 31,05€
 • bilet Train&Bus na trasę Lizbona – Sintra – Cascais – cena to 15,80€
 • zniżki:
  • dzieci do 5. roku życia, jeśli nie zajmują miejsca siedzącego
  • dzieci w wieku 5-12 lat płacą 50% ceny biletu
  • osoby powyżej 65. roku życia mają zniżkę 50%
 • ceny aktualne są na rok 2019

Pociągi w Lizbonie: Sieć pociągów miejskich w Lizbonie jest skonstruowana w cztery linie:

 • Azambuja Line

azambuja_eng

 • Cascais Line

cascais_eng

sintra_eng

 • Sado Line

sado_eng

Pociągi w Lizbonie: Mapa stacji kolejowych w Lizbonie

Lisbon Train Station

Powiązane wpisy

14 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Marko napisał/a:

  Panie Krzysztofie, czy dobrze rozumiem, że posiadając naładowaną kartę z opcją Zapping mogę poruszać się po wszystkich 4 liniach, których schematy zamieścił Pan powyżej? (Tzn Azambuja Sintra Cascais Sado) a więc mogę wsiadać na wszystkich pokazanych tam stacjach i za każdym razem odbijając kartę mogę być spokojny, że jadę z ważnym biletem? (Temat kosztów pomijam).

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Dokładnie tak. Każdy przejazd będzie kosztować 1.90€, bez znaczenia w jaką strefę Pan wjedziesz.

   Pozdrawiam serdecznie i udanego wyjazdu do Portugalii!

   Odpowiedz
 • Urszula B napisał/a:

  Planuję wyjazd do Lizbony, ale noclegi mam zarezerwowane w Belem. Czy mogę dojechać z lotniska metrem (czerwona, zielona), a potem pociągiem z Cais do Sodre?

  Odpowiedz
 • Justyna Knieć napisał/a:

  W drodze z Lizbony do Coimbry (i dalej do Porto) chcielibyśmy zobaczyć Tomar, który nie znajduje się na trasie kolejowej Lizbona-Porto. Planujemy więc przesiadkę np. w Lamarosie czy Entroncamento i potem z tych miejscowości dalszą podróż do Coimbry. Nigdzie nie znalazłam informacji, czy bilety na pociągi regionalne obowiązują na konkretny pociąg? Czy możemy jednak skorzystać z tego samego biletu w innym, późniejszym pociągu regionalnym na trasie Lizbona-Coimbra?

  Odpowiedz
 • Szyszka napisał/a:

  Natknęłam się na taką informację odnośnie pociagów Lizbona-Sintra: The train fare is charged to the reusable “Viva Viagem” public transport
  ticket, which is used for Lisbon’s buses, metro and trams. The initial
  purchase price for this card is €0.50. The train fare must be charged to
  an empty “Viva Viagem” card, if there are any unused metro or tram
  fares still remaining on the card, a new card must be purchased. The
  Viva Viagem ticket holds the fare for one person, meaning each traveller
  in a group will need their own card.”
  Z tego wynika, że nie mogę mieć jednej karty załadowanej w zappingu (powiedzmy na 15E) na wiele środków transportu (metro, autobus, pociąg)?

  Odpowiedz
 • Magda napisał/a:

  Dobry wieczór. Chciałyśmy udać się do Faro pociągiem. Na który dworzec kolejowy się udać? Z lotniska? Bardzo dziękuje

  Odpowiedz
  • Z lotniska najwygodniej będzie Pani podjechać na Dworzec Oriente – wszystkie pociągi z Lizbony jadąc do Faro przejeżdżają przez ten dworzec. Dworzec Oriente znajduje się tylko 3 stacje metrem od lotniska. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • Janusz napisał/a:

  Dzień dobry. Panie Krzysztofie, zamierzamy przepłynąć promem z Cais do Sodre do Cacilhas później do Costa de Caparica autobusem 135 na plażę. Powrót autobusem 124 do przystanku Almada aby zobaczyć Cristo de Rei a następnie przejść do przystani aby wrócić do Cais do Sodre. Czy na bilecie 24h można podróżować autobusami po drugiej stronie Tag-u? Jakie są ceny biletów na te autobusy? Może Pan coś podpowiedzieć do takiego planu?

  Odpowiedz
 • Matek napisał/a:

  Witam, mam pytanie: jak najlepiej dostać się na plaże nad Atlantykiem (korzystając z komunikacji miejskiej)?

  Odpowiedz
 • Seweryn napisał/a:

  Czy bilet 24h obejmuje też trasę pociągiem stacja Rossio-Sintra i Cascais-Rossio?

  Odpowiedz
 • asia napisał/a:

  Witam, mam pytanie czy jest jakiś bezpośredni dojazd z Lizbony na Cabo de Roca? dziekuję

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)