Pociągi w Lizbonie – dworce kolejowe, bilety, rozkład jazdy, mapa

Pociągi w Lizbonie – ile kosztują bilety, gdzie są dworce kolejowe w Lizbonie? W Lizbonie czasami zamiast tramwaju, autobus lub metra wygodniej i szybciej jest skorzystać z pociągów miejskich lub podmiejskich. Podróż nimi nie tylko często jest bardziej komfortowa, niż innymi środkami transportu, ale często tańsza i szybsza. Lizbona posiada kilka dworców kolejowych, a wszystkie one zaznaczone są na mapie dołączonej do tego tekstu. Podajemy również aktualne ceny biletów na pociągi w Lizbonie na 2020 rok.

W Lizbonie znajdują się trzy główne stacje kolei miejskiej, które będą przydatne z punktu zwiedzania Lizbony i okolic (Sintry, Cascais oraz plaż, terenów na północ od stolicy Portugalii). Główne dworce kolejowe obsługujące połączenia lokalne to Santa Apolónia, Cais do Sodre w centrum oraz Oriente, położona dalej od centrum i obsługująca w dużej mierze również ruch pociągów krajowych oraz międzynarodowych. Popularne, mniejsze stacje, to w szczególności Entrecampos i Sete Rios.

Pociągi w Lizbonie

Lokalne pociągi łączą stację Cais do Sodre z kurortami Cascais i Estoril, gdzie znajdują się najpopularniejsze plaże w pobliżu Lizbony. Korzystając z tej stacji dotrzeć możemy również do dzielnicy Belem. Natomiast ze stacji Rossio dostaniemy się do popularnej Sintry. W niektórych sytuacjach korzystniej jest skorzystać z pociągu miejskiego, niż innego środka transportu, jeśli zależy nam na czasie lub wygodzie – np. między dworcem Santa Apolónia, a dworcem Oriente podróż metrem lub autobusami zajmie nam ok 30-40 minut, a pociągiem tylko 8 minut.

Uważać należy jednak na rodzaj pociągu – system biletu zapping obowiązuje tylko na pociągi regionalne, w granicach metropolii. Rozkład jazdy pociągów w Lizbonie można sprawdzić na stronie: www.cp.pt

Pociągi w Lizbonie: Bilety

Jeśli chodzi o bilety, to skorzystać można z karty Viva Viagem / 7 Colina z opcją zapping lub kupić bilet na pojedynczy przejazd. Plusem jest to, że można skorzystać z różnych taryf i rodzajów biletów łączonych – ich szczegóły wykaz znajduje się tutaj. Najważniejsze bilety zniżkowe lub łączone na pociągi miejskie i podmiejskie, które obowiązuje na linie opisane poniżej, to:

 • bilet 24h na pociągi – 6€
 • bilet 72h na pocągi – 13,50€
 • bilet 10 przejazdów – cena w zależności od strefy to od 12,15 € do 31,05€
 • bilet Train&Bus na trasę Lizbona – Sintra – Cascais – cena to 15,90€
 • zniżki:
  • dzieci do 5. roku życia, jeśli nie zajmują miejsca siedzącego
  • dzieci w wieku 5-12 lat płacą 50% ceny biletu
  • osoby powyżej 65. roku życia mają zniżkę 50%
 • ceny aktualne są na rok 2020

Pociągi w Lizbonie: Sieć pociągów miejskich w Lizbonie jest skonstruowana w cztery linie:

 • Azambuja Line

azambuja_eng

 • Cascais Line

cascais_eng

 • Sintra Line

sintra_eng

 • Sado Line

sado_eng

Pociągi w Lizbonie: Mapa stacji kolejowych w Lizbonie

Lisbon Train Station

Pociągi miejskie w Lizbonie – schemat wszystkich linii + diagram

Pociągi w Lizbonie – rozkład jazdy

Rozkład jazdy pociągów w Lizbonie najlepiej jest sprawdzić na stronie przewoźników obsługujących lokalne połączenie kolejowe w Lizbonie. Największym przewoźnikiem jest Comboios de Portugal – rozkład jazdy można sprawdzić na stronie www.cp.pt, na stronie można również kupić bilety online na kursy dalekobieżne oraz sprawdzić aktualne promocje. Przewoźnikiem, który obsługuje połączenia przez most 25 Kwietnia na drugą stronę rzeki Tag jest firma Fertagus – rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na www.fertagus.pt.

14 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Marko napisał/a:

  Panie Krzysztofie, czy dobrze rozumiem, że posiadając naładowaną kartę z opcją Zapping mogę poruszać się po wszystkich 4 liniach, których schematy zamieścił Pan powyżej? (Tzn Azambuja Sintra Cascais Sado) a więc mogę wsiadać na wszystkich pokazanych tam stacjach i za każdym razem odbijając kartę mogę być spokojny, że jadę z ważnym biletem? (Temat kosztów pomijam).

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Dokładnie tak. Każdy przejazd będzie kosztować 1.90€, bez znaczenia w jaką strefę Pan wjedziesz.

   Pozdrawiam serdecznie i udanego wyjazdu do Portugalii!

   Odpowiedz
 • Urszula B napisał/a:

  Planuję wyjazd do Lizbony, ale noclegi mam zarezerwowane w Belem. Czy mogę dojechać z lotniska metrem (czerwona, zielona), a potem pociągiem z Cais do Sodre?

  Odpowiedz
 • Justyna Knieć napisał/a:

  W drodze z Lizbony do Coimbry (i dalej do Porto) chcielibyśmy zobaczyć Tomar, który nie znajduje się na trasie kolejowej Lizbona-Porto. Planujemy więc przesiadkę np. w Lamarosie czy Entroncamento i potem z tych miejscowości dalszą podróż do Coimbry. Nigdzie nie znalazłam informacji, czy bilety na pociągi regionalne obowiązują na konkretny pociąg? Czy możemy jednak skorzystać z tego samego biletu w innym, późniejszym pociągu regionalnym na trasie Lizbona-Coimbra?

  Odpowiedz
 • Szyszka napisał/a:

  Natknęłam się na taką informację odnośnie pociagów Lizbona-Sintra: The train fare is charged to the reusable “Viva Viagem” public transport
  ticket, which is used for Lisbon’s buses, metro and trams. The initial
  purchase price for this card is €0.50. The train fare must be charged to
  an empty “Viva Viagem” card, if there are any unused metro or tram
  fares still remaining on the card, a new card must be purchased. The
  Viva Viagem ticket holds the fare for one person, meaning each traveller
  in a group will need their own card.”
  Z tego wynika, że nie mogę mieć jednej karty załadowanej w zappingu (powiedzmy na 15E) na wiele środków transportu (metro, autobus, pociąg)?

  Odpowiedz
 • Magda napisał/a:

  Dobry wieczór. Chciałyśmy udać się do Faro pociągiem. Na który dworzec kolejowy się udać? Z lotniska? Bardzo dziękuje

  Odpowiedz
  • Z lotniska najwygodniej będzie Pani podjechać na Dworzec Oriente – wszystkie pociągi z Lizbony jadąc do Faro przejeżdżają przez ten dworzec. Dworzec Oriente znajduje się tylko 3 stacje metrem od lotniska. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • Janusz napisał/a:

  Dzień dobry. Panie Krzysztofie, zamierzamy przepłynąć promem z Cais do Sodre do Cacilhas później do Costa de Caparica autobusem 135 na plażę. Powrót autobusem 124 do przystanku Almada aby zobaczyć Cristo de Rei a następnie przejść do przystani aby wrócić do Cais do Sodre. Czy na bilecie 24h można podróżować autobusami po drugiej stronie Tag-u? Jakie są ceny biletów na te autobusy? Może Pan coś podpowiedzieć do takiego planu?

  Odpowiedz
 • Matek napisał/a:

  Witam, mam pytanie: jak najlepiej dostać się na plaże nad Atlantykiem (korzystając z komunikacji miejskiej)?

  Odpowiedz
 • Seweryn napisał/a:

  Czy bilet 24h obejmuje też trasę pociągiem stacja Rossio-Sintra i Cascais-Rossio?

  Odpowiedz
 • asia napisał/a:

  Witam, mam pytanie czy jest jakiś bezpośredni dojazd z Lizbony na Cabo de Roca? dziekuję

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)