Pociągi w Lizbonie – dworce kolejowe, bilety, rozkład jazdy, mapa

Pociągi w Lizbonie – ile kosztują bilety, gdzie są dworce kolejowe w Lizbonie? W Lizbonie czasami zamiast tramwaju, autobus lub metra wygodniej i szybciej jest skorzystać z pociągów miejskich lub podmiejskich. Podróż nimi nie tylko często jest bardziej komfortowa, niż innymi środkami transportu, ale często tańsza i szybsza. Lizbona posiada kilka dworców kolejowych, a wszystkie one zaznaczone są na mapie dołączonej do tego tekstu. Podajemy również aktualne ceny biletów na pociągi w Lizbonie na 2022 rok.

W Lizbonie znajdują się trzy główne stacje kolei miejskiej, które będą przydatne z punktu zwiedzania Lizbony i okolic (Sintry, Cascais oraz plaż, terenów na północ od stolicy Portugalii). Główne dworce kolejowe obsługujące połączenia lokalne to Santa Apolónia, Cais do Sodre w centrum oraz dworzec Oriente, położony dalej od centrum i obsługujący w dużej mierze również ruch pociągów krajowych oraz międzynarodowych. Popularne, mniejsze stacje, to w szczególności Entrecampos i Sete Rios.

Jaki są rodzaje pociągów w Lizbonie?

Lizbona jest obsługiwana przez kilka rodzajów pociągów. Z różnych stacji odchodzą różne rodzaje pociągów. Rodzaje pociągów i składów kolejowych, które spotkamy w Lizbonie to:

 • Pociągi długostanowe – tzw. Longo Curso
  • Alfa Pendular – najnowocześniejsze i najszybsze pociągi w Portugalii. Ich prędkość dochodzi w momentach nawet do 220 km/h. Łączą one Lizbonę z miastami Porto, Braga, Guimaraes i Faro.
  • Intercidades, czyli międzymiastowe – jest to szybki serwis kolejowy portugalskich kolei, który łączy główne miasta w Portugalii. Z Lizbony tymi pociągami dojedziemy do wszystkich większych miast w Portugalii, które mają dworce kolejowe.
  • Internacionais, czyli pociągi międzynarodowe – to szybkie koleje międzynarodowe. Z Lizbony dojedziemy nimi do Madrytu w Hiszpanii i Hendaia we Francji.
 • Pociągi średniodystansowe – tzw. Médio Curso
  • Regional, czyli pociągi regionalne – podstawowy rodzaj kolei portugalskich. Pociągi, które łączą poszczególne miasta w regionie. Zatrzymują się na każdej stacji.
  • InterRegional – szybkie pociągi regionalne, które pomijają mniejsze stacje w danym regionie. Są szybsze i jeżdżą rzadziej, niż pociągi regionalne.
 • Pociągi miejskie – tzw. Urbanos
  • Urbanos de Lisboa – pociągi miejskiej, które łączą poszczególne stacje wewnątrz Lizbony wraz z miastami wchodzącymi w skład Metropolii Lizbońskiej.  W skład pociągów miejskich wchodzą linie: Linha da Azambuja, Linha de Cascais, Linha de Sintra i Linha do Sado, które są opisane poniżej.

Pociągi w Lizbonie i Portugalii - jakie są rodzaje, aktualne ceny biletów, taryfy, trasy, dworce kolejowe, informacje, rozkład jazdy, jak kupić bilet, polski przewodnik po Lizbonie

Główne dworce i stacje kolejowe w Lizbonie

Poniżej prezentujemy główne dworce i stacje kolejowe w Lizbonie, które są ważne dla turystów odwiedzających Lizbonę. Lizbona jako tako nie ma jednego głównego dworca kolejowego, z którego pociągi odjeżdżają ze wszystkich kierunkach. Ma kilka dworców, a każdy z nich obsługuje ruch kolejowy w różnych kierunkach. Poniżej odpowiadamy również na pytania skąd w Lizbonie odjeżdżają pociągi do Sintry, Cascais, Porto, Fatimy, na Algarve lub na plaże w okolicach Lizbony?

 • Dworzec kolejowy Cais do Sodre w Lizbonie – to jeden z głównych dworców kolejowych w centrum Lizbony. Z tego dworca odjeżdżają pociągi miejskie (urbanos) do miejscowości takich jak Carcavelos, Estoril i Cascais. Zatem to właśnie z tego dworca najłatwiej i najwygodniej jest złapać pociągi na plaże w okolicach Lizbony.
 • Dworzec kolejowy Rossio w Lizbonie – kolejny ważny dworzec dla turystów w ścisłym turystycznym centrum Lizbony. Dlaczego ważny? To właśnie ze stacji kolejowej Rossio w Lizbonie odjeżdżają pociągi z centrum Lizbony do Sintry
 • Dworzec kolejowy Oriente w Lizbonie – jeden z ważniejszych dworców kolejowych w Lizbonie dla turystów wyjeżdżających lub przyjeżdżających do Lizbony koleją z innych regionów Portugalii. Zatrzymują się tutaj pociągi międzymiastowe i Alfa Pendular z Faro (południe Portugalii) i Porto (północ Portugalii). Dworzec jest obsługiwany również przez wiele pociągów regionalnych. Dojedziemy również z niego do Sintry.
 • Dworzec kolejowy Sete Rios w Lizbonie – ważny dworzec kolejowy dla wszystkich, którzy zamierzają się wybrać pociągiem na drugą stronę rzeki Tejo. Dojedziemy nim zarówno w kierunku plaż Costa da Caparica (następnie trzeba złapać autobus) jak i miasta Setubal.

Pociągi w Lizbonie: Mapa dworców i stacji kolejowych w Lizbonie

Pociągi w Lizbonie i Portugalii - jakie są rodzaje, aktualne ceny biletów, taryfy, trasy, dworce kolejowe, informacje, rozkład jazdy, jak kupić bilet, polski przewodnik po Lizbonie

Pociągi w Lizbonie: Bilety – jak kupić?

Bilety na pociągi długodystansowe i średniodystansowe można zakupić w każdej kasie kolejowej (możliwość płatności kartą oraz gotówką). Bilety na te pociągi można również zakupić online na stronie kolei portugalskich – www.cp.pt >>>.  Wyszukujemy odpowiedni kurs, a następnie pojawia się opcja zakupu biletu online.

Na pociągi miejskie w Lizbonie, tzw. urbanos, również można zakupić bilety w kasie. Dodatkowo można je zakupić w specjalnych zielonych / niebieskich automatach ustawionych na dworcach kolejowych. W przypadku pociągów miejskich nie ma jednak możliwości zakupu biletów online. Plusem jest to, że można skorzystać z różnych taryf, zniżek na pociągi w Lizbonie i rodzajów biletów łączonych – ich szczegóły wykaz znajduje się tutaj >>>.

Najważniejsze bilety zniżkowe lub łączone na pociągi miejskie, które obowiązuje na linie opisane poniżej, to:

 • Bilet 24h na pociągi – 6 €.
 • Bilet 72h na pocągi – 13,50 €.
 • Bilet 10 przejazdów – cena w zależności od strefy to od 12,15 € do 31,50 €.
 • Bilet Train&Bus na trasę Lizbona – Sintra – Cascais – cena to 16,00 €.
 • Zniżki:
  • Dzieci do 5. roku życia, jeśli nie zajmują miejsca siedzącego.
  • Dzieci w wieku 5-12 lat płacą 50% ceny biletu.
  • Osoby powyżej 65. roku życia mają zniżkę 50%.
 • Ceny aktualne są na rok 2022.

Na pociągi miejskie w Lizbonie obowiązują również bilety załadowane w opcji zapping. Więcej o tej opcji przeczytać można w poradniku: Wszystko o biletach miejskich na transport publiczny w Lizbonie >>>.

Pociągi miejskie w Lizbonie

Sieć pociągów miejskich w Lizbonie jest skonstruowana w cztery linie:

 • Azambuja Line

azambuja_eng

 • Cascais Line

cascais_eng

 • Sintra Line

sintra_eng

 • Sado Line

sado_eng

 

Pociągi miejskie w Lizbonie – schemat wszystkich linii + diagram

Pociągi w Lizbonie i Portugalii - jakie są rodzaje, aktualne ceny biletów, taryfy, trasy, dworce kolejowe, informacje, rozkład jazdy, jak kupić bilet, polski przewodnik po Lizbonie

Pociągi w Lizbonie – rozkład jazdy

Rozkład jazdy pociągów w Lizbonie najlepiej jest sprawdzić na stronie przewoźników obsługujących lokalne połączenie kolejowe w Lizbonie. Największym przewoźnikiem jest Comboios de Portugal – rozkład jazdy można sprawdzić na stronie www.cp.pt, na stronie można również kupić bilety online na kursy dalekobieżne oraz sprawdzić aktualne promocje. Przewoźnikiem, który obsługuje połączenia przez most 25 Kwietnia na drugą stronę rzeki Tag jest firma Fertagus – rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na www.fertagus.pt.


Wybierasz się do Lizbony i szukasz przewodnika? Daj nam znać – pokażmy Ci urok Lizbony i pomożemy zaplanować idealny wyjazd do Portugalii!


  14 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Marko napisał/a:

   Panie Krzysztofie, czy dobrze rozumiem, że posiadając naładowaną kartę z opcją Zapping mogę poruszać się po wszystkich 4 liniach, których schematy zamieścił Pan powyżej? (Tzn Azambuja Sintra Cascais Sado) a więc mogę wsiadać na wszystkich pokazanych tam stacjach i za każdym razem odbijając kartę mogę być spokojny, że jadę z ważnym biletem? (Temat kosztów pomijam).

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Dokładnie tak. Każdy przejazd będzie kosztować 1.90€, bez znaczenia w jaką strefę Pan wjedziesz.

    Pozdrawiam serdecznie i udanego wyjazdu do Portugalii!

    Odpowiedz
  • Urszula B napisał/a:

   Planuję wyjazd do Lizbony, ale noclegi mam zarezerwowane w Belem. Czy mogę dojechać z lotniska metrem (czerwona, zielona), a potem pociągiem z Cais do Sodre?

   Odpowiedz
  • Justyna Knieć napisał/a:

   W drodze z Lizbony do Coimbry (i dalej do Porto) chcielibyśmy zobaczyć Tomar, który nie znajduje się na trasie kolejowej Lizbona-Porto. Planujemy więc przesiadkę np. w Lamarosie czy Entroncamento i potem z tych miejscowości dalszą podróż do Coimbry. Nigdzie nie znalazłam informacji, czy bilety na pociągi regionalne obowiązują na konkretny pociąg? Czy możemy jednak skorzystać z tego samego biletu w innym, późniejszym pociągu regionalnym na trasie Lizbona-Coimbra?

   Odpowiedz
  • Szyszka napisał/a:

   Natknęłam się na taką informację odnośnie pociagów Lizbona-Sintra: The train fare is charged to the reusable “Viva Viagem” public transport
   ticket, which is used for Lisbon’s buses, metro and trams. The initial
   purchase price for this card is €0.50. The train fare must be charged to
   an empty “Viva Viagem” card, if there are any unused metro or tram
   fares still remaining on the card, a new card must be purchased. The
   Viva Viagem ticket holds the fare for one person, meaning each traveller
   in a group will need their own card.”
   Z tego wynika, że nie mogę mieć jednej karty załadowanej w zappingu (powiedzmy na 15E) na wiele środków transportu (metro, autobus, pociąg)?

   Odpowiedz
  • Magda napisał/a:

   Dobry wieczór. Chciałyśmy udać się do Faro pociągiem. Na który dworzec kolejowy się udać? Z lotniska? Bardzo dziękuje

   Odpowiedz
   • Z lotniska najwygodniej będzie Pani podjechać na Dworzec Oriente – wszystkie pociągi z Lizbony jadąc do Faro przejeżdżają przez ten dworzec. Dworzec Oriente znajduje się tylko 3 stacje metrem od lotniska. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Janusz napisał/a:

   Dzień dobry. Panie Krzysztofie, zamierzamy przepłynąć promem z Cais do Sodre do Cacilhas później do Costa de Caparica autobusem 135 na plażę. Powrót autobusem 124 do przystanku Almada aby zobaczyć Cristo de Rei a następnie przejść do przystani aby wrócić do Cais do Sodre. Czy na bilecie 24h można podróżować autobusami po drugiej stronie Tag-u? Jakie są ceny biletów na te autobusy? Może Pan coś podpowiedzieć do takiego planu?

   Odpowiedz
  • Matek napisał/a:

   Witam, mam pytanie: jak najlepiej dostać się na plaże nad Atlantykiem (korzystając z komunikacji miejskiej)?

   Odpowiedz
  • Seweryn napisał/a:

   Czy bilet 24h obejmuje też trasę pociągiem stacja Rossio-Sintra i Cascais-Rossio?

   Odpowiedz
  • asia napisał/a:

   Witam, mam pytanie czy jest jakiś bezpośredni dojazd z Lizbony na Cabo de Roca? dziekuję

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)