Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie. Muzeum dla koneserów [Zdjęcia]

Które muzea ze sztuką w Lizbonie są najlepsze? Na pewno jednym z nich jest Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie – po portugalsku Museu Nacional de Arte Antiga. Nie jest to jednak muzeum, które spodoba się każdemu, dlaczego? O tym piszemy w poniższym przewodniku po lizbońskim Muzeum Sztuki Antycznej. Śmiało wręcz można powiedzieć, że jest to muzeum dla koneserów obrazów, sztuki europejskiej i bogatej oraz różnorodnej kolekcji sztuki użytkowej.

Poznajcie zatem bliżej Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie wraz z jego najsłynniejszymi dziełami (w tym ze słynnym obrazem pt. “Kuszenie św. Antoniego” Hieronima Boscha). Dodatkowo w naszym przewodniku znajdziecie informacje praktyczne na temat zwiedzania muzeum – takie, jak np. godziny otwarcia, info jak dojechać do muzeum lub ile kosztuje bilet? Zapraszamy!


Spis treści przewodnika po tym muzeum

Bilety do muzeów w Lizbonie, które można i warto kupić wcześniej online


Poniższy wpis na temat tego ważnego i cennego muzeum sztuki w Lizbonie podzieliśmy na kilka działów, które opisują historię muzeum, jego zwiedzanie, wybrane dzieła oraz informacje praktyczne. Dodatkowo na końcu zamieszczamy obszerną galerię zdjęć i wideo prezentujące zbiory muzealne.

Czy warto się wybrać do Narodowego Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czy w ogóle warto się wybrać do Narodowego Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie? Dla kogo muzeum to będzie dobrym wyborem, a kogo raczej może ono rozczarować? (w Lizbonie znajdziemy wiele ciekawych i interesujących muzeów, a podczas jednej wizyty w Lizbonie nie sposób zobaczyć ich wszystkich, dlatego radzę zawsze wcześniej zaplanować sobie, jakie muzea w Lizbonie chcemy zobaczyć).

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie na pewno będzie dobrym wyborem dla turystów zainteresowanych rozwojem sztuki europejskiej od średniowiecza, aż do XX wieku, szczególnie portugalskiego malarstwa i sztuki użytkowej. Jeśli lubimy oglądać obrazy (w dużej części o tematyce sakralnej), w tym dzieła, które należą do kanonu najcenniejszych obrazów w Europie, to lizbońskie muzeum spełni nasze oczekiwania.

Nie przypadkowo Museu Nacional de Arte Antiga uważa się za najważniejsze publiczne muzeum sztuki w Portugalii. W jego kolekcji znajduje się ponad 40 000 dzieł sztuki łącznie! Znajdziemy tutaj malarstwo, rzeźbę, sztukę użytkową, wyroby ze srebra oraz złota, które pochodzą nie tylko z Europy, ale też Afryki i Dalekiego Wschodu. 

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

Osoby, które nie lubią sztuki sakralnej, średnio są zainteresowane malarstwem od XV do XX wieku mogą poczuć się znużoną bogata kolekcję muzeum. Muzeum mimo, że posiada eksponaty dobrze opisane (zarówno w języku portugalskim, jak i angielskim), to nie stawia na przedstawienia i efekty multimedialne. Raczej nie jest to opcja polecana dla dzieci, które po prostu w muzeum… mogą się nudzić. 

Muzeum Sztuki Antycznej czy Muzeum Sztuki Dawnej?

Warto tutaj jeszcze wyjaśnić nazwę muzeum, której używamy w tym przewodniku. Portugalską nazwę Museu Nacional de Arte Antiga tłumaczy się w różnych przewodnikach na kilka sposobów – Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej, Narodowe Muzeum Sztuki Starożytnej lub Narodowe Muzeum Sztuki Dawnej. Trzeba pamiętać, że ze starożytnością muzeum ma mało wspólnego, dlatego nazwą najbliższą prawdzie byłaby nazwa “Narodowe Muzeum Sztuki Dawnej”. W Internecie i przewodnikach książkowych najbardziej popularna jest jednak nazwa Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej, dlatego też taką nazwę używamy w tym tekście. 

Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie – historia

Przejdźmy teraz do krótkiej historii Muzeum Sztuki Antycznej w stolicy Portugalii, by poznać lepiej i zrozumieć, dlaczego w ogóle takie muzeum powstało w Lizbonie?

Powstanie muzeum jest związane z rokiem 1833, kiedy to w Portugalii nastąpiła kasacja zakonów klasztornych i konfiskata ich majątków. Dzięki temu wiele dzieł sztuki sakralnej trafiło do przestrzeni publicznej. W 1836 roku z polecenie portugalskiego polityka Passos Manuel utworzono Akademię Sztuk Pięknych (Academia de Bellas Artes), w ramach której powstała Narodowa Galeria Malarstwa (Galeria Nacional de Pintura), której zadaniem było zgromadzenie najcenniejszych dzieł pochodzących z klasztorów portugalskich. Kolekcje galerii z kolejnymi latami powiększała się o dzieła pochodzące z prywatnych kolekcji rodzin arystokratycznych i zamożnych mieszkańców. Z czasem galeria dostała dofinansowanie królewskie i mogła funkcjonować, jako niezależna, osobna instytucja.

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

W 1884 roku kolekcję galerii przeniesiono do Pałacu Zielonych Okien (jak czasami nazywany jest budynek, w którym obecnie mieści się muzeum) i ten rok uważa się oficjalnie za inaugurację działalności naszego muzeum. Choć wtedy muzeum działało pod nazwą Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych i Archeologii (Museu Nacional de Belas-Artes e Arqueologia). W 1911 roku z kolekcji muzeum wydzielono część poświęconą sztuce współczenej, którą przeniesiono do Muzeum Sztuki Współczesnej w Lizbonie (więcej o nim przeczytać możecie tutaj >>>). Od tego czasu muzeum wyspecjalizowało się też głównie w malarstwie, które obecnie stanowi największą część kolekcji Museu Nacional de Arte Antiga.

Pałac Zielonych Okien w Lizbonie

Ciekawa jest historia samego budynku, w którym znajduje się Museu Nacional de Arte Antiga, gdyż budynek ten jest nazywany Pałacem Zielonych Okien w Lizbonie. Dlaczego? Dawny pałac powstał w roku 1690 i został wybudowany przez Dom Francisco de Távora, który był wicekrólem Indii. Należał on do rodziny Alvor, stąd też nazwa Palacio Alvor, którą czasami spotkamy w przewodnikach.

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

Pałac charakteryzował się zielonymi oknami od strony rzeki, które były dobrze widoczne, stąd nazwa, która przetrwała do dzisiaj na kartach historii Lizbony – Palacio das Janelas Verdes. W dalszych swoich losach pałac został nabyty przez rodzinę słynne Markiza Pombal, którego znamy z odbudowy Lizbonę ze skutków tragicznego trzęsienia ziemi z 1755 roku.

Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie – zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum Sztuk Antycznych w Lizbonie odbywa się na 4 piętrach – parter mieści wystawy czasowe (ich tematykę można sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum: museudearteantiga.pt), piętro pierwsze to sale m.in. z sztuką użytkowa, malarstwem europejskim i meblami portugalskimi. Piętro drugie zawiera ekspozycje biżuterii i ceramiki, a piętro trzecie muzeum to sale z malarstwem i rzeźbą portugalską.

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

Warto tutaj zaznaczyć, że eksponaty w MNAA (jak czasami w skrócie jest nazywane muzeum) są dobrze oświetlone, nie ma przepychu w ich prezentacji, a wszystkie one są opisane zarówno w języku portugalskim, jak i angielskiem. Dzięki temu poznanie ich historii i samo zwiedzanie muzeum jest łatwe oraz przyjemne.

Muzeum Sztuk Antycznych w liczbach

+ Kolekcja muzeum składa się z ok. 2200 obrazów.
+ 3200 różnego przykładu biżuterii oraz produktów portugalskich, francuskich i innych europejskich, od XII do XIX wieku.
+ Ponad 1700 egzemplarzy mebli z Europy i dalekiego wschodu.
+ Ok. 7500 elementów ceramicznych.
+ Ponad 4500 różnych tekstyliów.
+ Nie wszystkie jednak eksponaty są wystawione na wystawach stałych.


Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Jakie obrazy i jakich malarzy warto zobaczyć w MNAA w Lizbonie?

Zwiedzanie Narodowego Muzeum Sztuk Antycznych w Lizbonie to podróż przez różne szkoły i nurty malarskie Europy od XIV do XIX wieku. Wszystko jest ułożone w chronologiczny i czytelny sposób, dzięki czemu nawet laicy będą w stanie dostrzec różne wpływy i różnice między poszczególnymi salami ekspozycyjnymi.

Do najsłynniejszych obrazów i malarzy europejskich, które i którzy są prezentowani w MNAA należą: obraz “Święty Hieronim”, którego autorem jest Albrecht Dürer, “Kuszenie świętego Antoniego” Hieronima Boscha, “Madonna z Dzieciątkiem i z jabłkiem” Hansa Memling, “Cud św. Euzebiusza z Cremony” autorstwa Santi Rafael, “Salome z głową św. Jana Chrzciciela” Lucasa Cranacha. Inni malarze, których prace można podziwiać w lizbońskim muzeum to m.in. Jacob Adriaensz Backer, Bartolomé Bermejo, Pieter Brueghel, David Gerard, Piero della Francesca, Jan Gossaert, Hans Holbein, Pieter de Hooch, Adriaen Isenbrandt, Quentin Metsys, Antonis Mor, Joachim Patinir, Jan Provost, Raphael, José Ribera, Andrea del Sarto, Tintoretto, Anthony van Dyck, Diego Velázquez, David Vinckeboons oraz Francisco de Zurbarán.

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

Muzeum posiada również liczną i cenną kolekcją malarzy portugalskich. Do najsłynniejszych obrazów portugalskich prezentowanych w MNAA należą: honorowe miejsce należy się na pewno tutaj obrazowi “Adoracja św. Wincentego”, którego autorem jest portugalski malarz Nuno Gonçalves, a który to obraz pochodzi z XV wieku (jest ona czasami nazywany też “Panele św. Wincentego”). Obraz ten uznaje się za jedno z najważniejszych dzieł w portugalskim malarstwie.

Inni malarze portugalscy, których prace są szczególnie warte zobaczenia to Cristóvão de Morais i Domingos António de Sequeira. Dodatkowo zobaczymy również obrazy Józefy z Obidos, Francisco Vieira (znanego również jako Vieira Portuense) oraz Jorge Afonso.

Narodowe Muzeum Sztuk Antycznych w Lizbonie – ceny biletów i wstęp

Bilet normalny do muzeum kosztuje 6 € – cena aktualna na 2022. Bilet można kupić w kasie, płatność gotówką lub kartą. Bilet normalny + wstęp na wystawy czasowe: 10 €.

Dodatkowo można liczyć na szereg zniżek i rabatów. Jakich?

 • Osoby powyżej 65. roku życia: 50% zniżki.
 • Dzieci do 12. roku życia: bezpłatnie.
 • Uczniowe i studenci: 50% zniżki.
 • Przy zakupie biletu łączonego “Frente Ribeirinha”, który obejmuje wstęp do Narodowego Muzeum Sztuki Antycznej, Narodowego Muzeum Azulejos i Panteonu Narodowego: 15 €. 
 • Bilet łączony “Lisboa”, który obejmuje wstęp do Muzeum Anastácio Gonçalves, Muzeum Muzyki, Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej Chiado, Narodowego Muzeum Sztuki Antycznej, Narodowego Muzeum Azulejos, Narodowego Muzeum Strojów, Narodowego Muzeum Teatru i Panteonu Narodowego: 25 €.

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

Godziny otwarcia Museu Nacional de Arte Antiga w Lizbonie

Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie jest otwarte od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00-18.00. Muzeum jest zamknięte w dniach: 1 stycznia, Niedziela Wielkanocna, 1 maja, 13 czerwca i 25 grudnia.

Aktualne godziny otwarcia i ewentualne zmiany w funkcjonowaniu muzeum można sprawdzić na stronie www muzeum.

Jak dojechać do Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie?

Muzeum mieści się przy ulicy Rua das Janelas Verdes. Jak zatem najłatwiej dojechać do Muzeum Sztuki Dawnej z centrum Lizbony?

 • Autobusami numer 713 (np. spod Bazyliki Estrela), 714 z placu Praca da Figueira w centrum Lizbony oraz 727 (np. spod ronda Marques de Pombal lub Belem). Wysiadamy na przystanku “R. Janelas Verdes (Museu Nac. Arte Antiga)”, który znajduje się zaraz obok wejścia do muzeum.
 • Tramwajami 15E lub 18E z centrum Lizbony (np. z dworca Cais do Sodre – tramwaj 18E lub z placu Praca do Comercio – tramwaj 15E). Wysiadamy wtedy na przystanku “Cais Rocha (Museu Nac. Arte Antiga)”.
 • Spacer z centrum Lizbony (z Cais do Sodre) do muzeum zajmuje ok. 25-30 minut. 
 • Rozkład jazdy tramwajów i autobusów w Lizbonie można znaleźć na stronie www.carris.pt >>>.

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

Kontakt i dane adresowe MNAA w Lizbonie

Museu Nacional de Arte Antiga
Adres: Rua das Janelas Verdes, 1249-017 Lisboa
Telefon: +351 213 912 800
E-mail: geral@mnaa.dgpc.pt
WWW: www.museudearteantiga.pt
GPS: 38.705034,-9.161389

Co warto zobaczyć w okolicach Muzeum Sztuk Antycznych w Lizbonie?

Wycieczka do Museu Nacional de Arte Antiga i jego zwiedzanie mogą być świetną okazją, by poznać tereny na zachód od centrum turystycznego Lizbony. Miejsca, które nie są odwiedzane przez wszystkich turystów, którzy spędzają urlop w Lizbonie.

Lizbona Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie Muzeum Sztuki Dawnej Sztuk Dawnych Sztuk Antycznych Lisbona Portugalia Galerie z Obrazami Kultura Polecane Najlepsze Polski Przewodnik

Co zatem warto zobaczyć i zwiedzić w okolicach MNAA?

 • Tuż obok muzeum znajduje się niewielkie park, w którym zlokalizowany jest punkt widokowy Rocha Conde de Óbidos (Miradouro da Rocha Conde de Óbidos). Widać z niego ładnie port w Lizbonie oraz most 25. Kwietnia wraz z pomnikiem Chrystusa Króla po drugiej stronie rzeki.
 • Jeśli mamy ochotę na inne ciekawe muzeum w Lizbonie, to wybierzmy się do Muzeum Orientu (Museu do Oriente), które prezentuje dorobek kulturalny dalekiego wschodu.
 • Z tego miejsca blisko też już do popularnej przestrzeni w dawnej fabryce, czyli LX Factory (LxFactory), która skupia różnego typu restauracje, kawiarnie, miejsca ze street-artem i sklepy z portugalskim designem.
 • Inne popularne miejsce w okolicach, to Centrum Interpretacyjne 7 Pilar (Experiência Pilar 7), czyli niezwykły punkt widokowy mieszczący się na moście 25. Kwietnia.

Lokalizacja Narodowego Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie na mapie turystycznej Lizbony

Poniższa mapa prezentuje dokładne położenie Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony. Więcej miejsc oraz filtrów wyszukiwania naszej mapy turystycznej portugalskiej stolicy znaleźć można tutaj >>>.

Wideo z Museu Nacional de Arte Antiga

Kolekcja Muzeum Sztuki Antycznej w Lizbonie – fotografie

Najciekawsze promocje na noclegi w stolicy Portugalii

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)