Twoje kubki smakowe pokochają Mercado da Ribeira w Lizbonie! [Przewodnik]

Mercado da Ribeira w Lizbonie to ogromny targ rybny, hala gastronomiczna, wielka restauracja, targ warzywny i owocowy, giełda numizmatyczna? Jakkolwiek to nazwiemy Lizbona jest ostatnio słynna za sprawą Mercado da Ribeira, który istnieje od końca XIX wieku, a obecnie na nowo podbija serca mieszkańców Lizbony i turystów z całego świata. Dlaczego warto odwiedzić to miejsca i dlaczego Twoje kubki smakowe pokochają to miejsca?

Przede wszystkim dlatego, że jeśli chcesz zjeść dobrze, a nie do końca wiesz, na co masz ochotę, to Mercado da Ribeira w Lizbonie będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Mowa tutaj oczywiście o ogromnej hali gastronomicznej, która działa od roku 2014, a która każdego dnia gromadzi setki osób stając się jednocześnie jednym z modniejszych miejsc na gastronomicznej mapie stolicy Portugalii. To właśnie tej części Mercado da Ribeira w Lizbonie będzie poświęcony tekst, który jest swoistym przewodnikiem po najlepszych restauracjach na Mercado da Ribeira w Lizbonie. Jak zwykle jednak prezentujemy również wszystkie najważniejsza informacje praktyczne na temat lizbońskiego targu, abyście trafili w to miejsce samodzielnie bez żadnego trudu.

Lizbona i Mercado da Ribeira

Targ Mercado da Ribeira działa od roku 1892, kiedy to nastąpiło uroczyste otwarcie ogromnej hali targowej, w której się mieści obecne targ. Jednak już wcześniej w tym miejscu gromadzili się sprzedawcy warzyw, owoców oraz rybacy, którzy sprzedawali, to co udało im się wyłowić z wód rzeki Tejo oraz Oceanu Atlantyckiego. Śmiało zatem można powiedzieć, że miejsca, w którym stoi hala goszcząca Mercado da Ribeira ma już historię i tradycje targowe  co najmniej od kilkuset lat.

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Kiedy otworzona obecną halę Mercado da Ribeira nadano bardziej zorganizowany i uporządkowany kształt handlu w tym miejscu. W środku budynek Mercado da Ribeira składa się z dwóch hal, które przedzielona są szerokim korytarzem i mają pasaże boczne. Obecnie jedna hala skupia część z owocami i warzywami, a także rybami i owocami morza, a kolejna hala wchodzi w skład nowego Mercado da Ribeira – Time Out Lisboa tworząc ogromną halę gastronomiczną.. która sprawiła, że miejsce to znowu zaczęło żyć!

Targ rybny Mercado da Ribeira i nie tylko

Każdego dnia, z wyjątkiem niedzieli, w tej lizbońskiej hali targowej, kupić można świeże warzywa i owoce – nie tylko te sezonowe, ale również bardziej wyszukane. Wybór jest na prawdę duży, a na całe szczęście nie ma potrzeby, by stać w długich kolejkach. Wszystko można dotknąć, zapytać się sprzedawczynię – prawie jak na targu! Od wtorku do soboty w hali Mercado da Ribeira kupimy również ryby oraz rozmaite owoce morza – od tuńczyków, przez okonie morskie, żabnicę, różnego rozmiaru mątwy, ośmiornice, czy kałamarnice, po krewetki, kraby lub małże.

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Na Mercado da Ribeira kupimy również świeże mięso (w pasażu obok stoisk z rybami) i wyroby wędlinarskie, kupimy los na szczęście, a także napijemy się kawy oraz tradycyjnej Ginjinhi z Obidos (przed głównym wejściem). Halę z owocami i warzywami od hali gastronomicznej oddziela pasaż z szeregiem kwiaciarni, gdzie dostać można kwiat na każdą okazję – od ślubu po pogrzeb.

Hala gastronomiczna Mercado da Ribeira – Time Out

Od maja 2014 w jednej z dwóch hal targowego Mercado da Ribeira działa hala gastronomiczna Time Out Mercado da Ribeira. Jest to miejsce, które skupia ponad 30 różnych punktów związanych z gastronomią – prawdziwy raj dla smakoszy i chcących spróbować portugalskich i nie tylko specjałów. Znajdziemy tutaj m.in. restauracje z typowo portugalską kuchnią, kuchnię azjatycką, cukiernie i lodziarnie, restauracje z owocami morza i doskonałymi rybami, miejsca z przekąskami oraz portugalskimi winami z całej Portugalii.

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Jak to wygląda w praktyce? Wielka hala po środku której znajdują się stoły z ławami, które mogą pomieścić nawet 500 osób + 250 kolejnych w trzech ogródkach na zewnątrz. Ta część “jadalna” jest otoczona z trzech stron przez punkty gastronomiczne różnego typu. A jak to działa? Przychodzimy na Mercado da Ribeira, każdy z nas zamawia to na co ma ochotę i gdzie ma ochotę, a następnie siadamy przy wspólnych stołach i jemy, integrujemy się.. lub co tylko mamy ochotę robić. Proste, przyjemnie i … smaczne.

Na załączonej mapie można zobaczyć, jak wygląda rozkład restauracji na Mercado da Ribeira. Ceny w restauracjach zaczynają się od 6-8 € za danie główne. Sama hala pełni nie tylko funkcje typowo gastronomiczne i kulinarne, ale również też często gości rozmaite wydarzenie kulturalne, czy społeczne. Miejsce to za sprawą swojej różnorodności i klimatu bardzo szybko pokochali Lizbończycy, dzięki czemu czasami (w szczególności w piątkowe oraz sobotnie wieczory) ciężko jest znaleźć miejsce przy wspólnych stołach.

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Przewodnik po restauracjach na Mercado da Ribeira w Lizbonie

Swoje miejsce na Mercado da Ribeira znalazło kilka słynnych restauracji z Lizbony, które od lat są polecane w każdym przewodniku po Lizbonie. Jeśli ktoś lubi kuchnię japońską, a chciałby zobaczyć, jak wygląda ona w połączeniu z kuchnią portugalską, to na pewno będzie zadowolony z restauracji Sea Me. Ciekawą alternatywą mogą być… rybne burgery, na przykład z tuńczyka, łososia lub dorsza – takich specjałów warto szukać w restauracji O Prego da Peixaria. Jeśli ktoś oglądał portugalskie programy kulinarne i miałby ochotę spróbować restauracji jednego z najsłynniejszych portugalskich szefów kuchni powinien odwiedzić Henrique Sá Pessoa – rozkosze dla podniebienia gwarantowane! W Manteigaria Silva spróbować można najlepszych portugalskich serów, szynek oraz wędlin – warto zamówić degustacyjną deskę serów z okolic Lizbony, by zobaczyć, jak rozmaite smaki kryją się w Lizbonie oraz jej okolicach! Na deser warto wybrać Santini – chyba najsłynniejsze lody w Lizbonie, które produkuje firma, która narodziła się w 1949 roku w Estoril.

Mercado de Ribeira – dojazd

  • Autobusy firmy Carris nr 706, 720, 728, 732, 738, 760 do przystanku “Cais do Sodre”
  • Tramwaje nr 15E i 18E
  • Metro do ostatniej stacji zielonej linii metra “Cais do Sodre”
  • Kolej na linii Lizbona – Cascais, stacja “Cais do Sodre”

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Mercado de Ribeira – godziny otwarcia i funkcjonowania

  1. Targ ze świeżymi produktami: poniedziałek – sobota w godzinach 6.00-14.00
  2. Część florystyczna: poniedziałek – sobota w godzinach 6.00-20.00, niedziela 10.00-20.00
  3. Targ kolekcjonerów: niedziela w godzinach 9.00-13.00
  4. Hala gastronomiczna Time Out Mercado da Ribeira: niedziela – środa w godzinach 10.00-24.00, czwartek – sobota w godzinach 10.00-02.00

Adres Mercado da Ribeira

Avenida 24 de Julho 50
1200-480 Lizbona

Lokalizacja Mercado da Ribeira na turystycznej mapie Lizbony

Wideo z targu Mercado da Ribeira

Hala targowa w Lizbonie na zdjęciach

Więcej zdjęć z Mercado da Ribeira w Lizbonie zobaczyć można tutaj: Sacrum i profanum jedzenia w Lizbonie [Galeria dużych zdjęć]>>>

Powiązane wpisy

3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)