Twoje kubki smakowe pokochają Mercado da Ribeira w Lizbonie! [Przewodnik]

Mercado da Ribeira w Lizbonie to ogromny targ rybny, hala gastronomiczna, wielka restauracja, targ warzywny i owocowy, giełda numizmatyczna? Jakkolwiek to nazwiemy Lizbona jest ostatnio słynna za sprawą Mercado da Ribeira, który istnieje od końca XIX wieku, a obecnie na nowo podbija serca mieszkańców Lizbony i turystów z całego świata. Dlaczego warto odwiedzić to miejsca i dlaczego Twoje kubki smakowe pokochają to miejsca?

Przede wszystkim dlatego, że jeśli chcesz zjeść dobrze, a nie do końca wiesz, na co masz ochotę, to Mercado da Ribeira w Lizbonie będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Mowa tutaj oczywiście o ogromnej hali gastronomicznej, która działa od roku 2014, a która każdego dnia gromadzi setki osób stając się jednocześnie jednym z modniejszych miejsc na gastronomicznej mapie stolicy Portugalii. To właśnie tej części Mercado da Ribeira w Lizbonie będzie poświęcony tekst, który jest swoistym przewodnikiem po najlepszych restauracjach na Mercado da Ribeira w Lizbonie. Jak zwykle jednak prezentujemy również wszystkie najważniejsza informacje praktyczne na temat lizbońskiego targu, abyście trafili w to miejsce samodzielnie bez żadnego trudu.

Lizbona i Mercado da Ribeira

Targ Mercado da Ribeira działa od roku 1892, kiedy to nastąpiło uroczyste otwarcie ogromnej hali targowej, w której się mieści obecne targ. Jednak już wcześniej w tym miejscu gromadzili się sprzedawcy warzyw, owoców oraz rybacy, którzy sprzedawali, to co udało im się wyłowić z wód rzeki Tejo oraz Oceanu Atlantyckiego. Śmiało zatem można powiedzieć, że miejsca, w którym stoi hala goszcząca Mercado da Ribeira ma już historię i tradycje targowe  co najmniej od kilkuset lat.

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Kiedy otworzona obecną halę Mercado da Ribeira nadano bardziej zorganizowany i uporządkowany kształt handlu w tym miejscu. W środku budynek Mercado da Ribeira składa się z dwóch hal, które przedzielona są szerokim korytarzem i mają pasaże boczne. Obecnie jedna hala skupia część z owocami i warzywami, a także rybami i owocami morza, a kolejna hala wchodzi w skład nowego Mercado da Ribeira – Time Out Lisboa tworząc ogromną halę gastronomiczną.. która sprawiła, że miejsce to znowu zaczęło żyć!

Targ rybny Mercado da Ribeira i nie tylko

Każdego dnia, z wyjątkiem niedzieli, w tej lizbońskiej hali targowej, kupić można świeże warzywa i owoce – nie tylko te sezonowe, ale również bardziej wyszukane. Wybór jest na prawdę duży, a na całe szczęście nie ma potrzeby, by stać w długich kolejkach. Wszystko można dotknąć, zapytać się sprzedawczynię – prawie jak na targu! Od wtorku do soboty w hali Mercado da Ribeira kupimy również ryby oraz rozmaite owoce morza – od tuńczyków, przez okonie morskie, żabnicę, różnego rozmiaru mątwy, ośmiornice, czy kałamarnice, po krewetki, kraby lub małże.

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Na Mercado da Ribeira kupimy również świeże mięso (w pasażu obok stoisk z rybami) i wyroby wędlinarskie, kupimy los na szczęście, a także napijemy się kawy oraz tradycyjnej Ginjinhi z Obidos (przed głównym wejściem). Halę z owocami i warzywami od hali gastronomicznej oddziela pasaż z szeregiem kwiaciarni, gdzie dostać można kwiat na każdą okazję – od ślubu po pogrzeb.

Hala gastronomiczna Mercado da Ribeira – Time Out

Od maja 2014 w jednej z dwóch hal targowego Mercado da Ribeira działa hala gastronomiczna Time Out Mercado da Ribeira. Jest to miejsce, które skupia ponad 30 różnych punktów związanych z gastronomią – prawdziwy raj dla smakoszy i chcących spróbować portugalskich i nie tylko specjałów. Znajdziemy tutaj m.in. restauracje z typowo portugalską kuchnią, kuchnię azjatycką, cukiernie i lodziarnie, restauracje z owocami morza i doskonałymi rybami, miejsca z przekąskami oraz portugalskimi winami z całej Portugalii.

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Jak to wygląda w praktyce? Wielka hala po środku której znajdują się stoły z ławami, które mogą pomieścić nawet 500 osób + 250 kolejnych w trzech ogródkach na zewnątrz. Ta część “jadalna” jest otoczona z trzech stron przez punkty gastronomiczne różnego typu. A jak to działa? Przychodzimy na Mercado da Ribeira, każdy z nas zamawia to na co ma ochotę i gdzie ma ochotę, a następnie siadamy przy wspólnych stołach i jemy, integrujemy się.. lub co tylko mamy ochotę robić. Proste, przyjemnie i … smaczne.

Na załączonej mapie można zobaczyć, jak wygląda rozkład restauracji na Mercado da Ribeira. Ceny w restauracjach zaczynają się od 6-8 € za danie główne. Sama hala pełni nie tylko funkcje typowo gastronomiczne i kulinarne, ale również też często gości rozmaite wydarzenie kulturalne, czy społeczne. Miejsce to za sprawą swojej różnorodności i klimatu bardzo szybko pokochali Lizbończycy, dzięki czemu czasami (w szczególności w piątkowe oraz sobotnie wieczory) ciężko jest znaleźć miejsce przy wspólnych stołach.

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Przewodnik po restauracjach na Mercado da Ribeira w Lizbonie

Swoje miejsce na Mercado da Ribeira znalazło kilka słynnych restauracji z Lizbony, które od lat są polecane w każdym przewodniku po Lizbonie. Jeśli ktoś lubi kuchnię japońską, a chciałby zobaczyć, jak wygląda ona w połączeniu z kuchnią portugalską, to na pewno będzie zadowolony z restauracji Sea Me. Ciekawą alternatywą mogą być… rybne burgery, na przykład z tuńczyka, łososia lub dorsza – takich specjałów warto szukać w restauracji O Prego da Peixaria. Jeśli ktoś oglądał portugalskie programy kulinarne i miałby ochotę spróbować restauracji jednego z najsłynniejszych portugalskich szefów kuchni powinien odwiedzić Henrique Sá Pessoa – rozkosze dla podniebienia gwarantowane! W Manteigaria Silva spróbować można najlepszych portugalskich serów, szynek oraz wędlin – warto zamówić degustacyjną deskę serów z okolic Lizbony, by zobaczyć, jak rozmaite smaki kryją się w Lizbonie oraz jej okolicach! Na deser warto wybrać Santini – chyba najsłynniejsze lody w Lizbonie, które produkuje firma, która narodziła się w 1949 roku w Estoril.

Mercado de Ribeira – dojazd

 • Autobusy firmy Carris nr 706, 720, 728, 732, 738, 760 do przystanku “Cais do Sodre”
 • Tramwaje nr 15E i 18E
 • Metro do ostatniej stacji zielonej linii metra “Cais do Sodre”
 • Kolej na linii Lizbona – Cascais, stacja “Cais do Sodre”

Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie Lizbona Lisbona Jedzenie Restauracje Foto

Mercado de Ribeira – godziny otwarcia i funkcjonowania

 1. Targ ze świeżymi produktami: poniedziałek – sobota w godzinach 6.00-14.00
 2. Część florystyczna: poniedziałek – sobota w godzinach 6.00-20.00, niedziela 10.00-20.00
 3. Targ kolekcjonerów: niedziela w godzinach 9.00-13.00
 4. Hala gastronomiczna Time Out Mercado da Ribeira: niedziela – środa w godzinach 10.00-24.00, czwartek – sobota w godzinach 10.00-02.00

Adres Mercado da Ribeira

Avenida 24 de Julho 50
1200-480 Lizbona

Lokalizacja Mercado da Ribeira na turystycznej mapie Lizbony

Wideo z targu Mercado da Ribeira

Hala targowa w Lizbonie na zdjęciach

Więcej zdjęć z Mercado da Ribeira w Lizbonie zobaczyć można tutaj: Sacrum i profanum jedzenia w Lizbonie [Galeria dużych zdjęć]>>>

4 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Grzegorz napisał/a:

  Kilka lat temu, kiedy postanowiliśmy udać się do Lizbony na kilka wiosennych dni, oczywistym było dla nas wynajęcie przewodnika. Wybór padł na Pana Krzysztofa. Cóż mogę napisać? Najlepsza decyzja. Takiej Lizbony sami byśmy nie zobaczyli i nie ogarnęli. Pana Krzysztofa, jako przewodnika, polecam każdemu.

  Odpowiedz
 • rafal napisał/a:

  uwielbiam to miejsce ostrygi i wino bez końca

  Odpowiedz
 • Rafał napisał/a:

  Panie Krzysztofie, czy jest to dobre miejsce, żeby nie tylko napić się wina ale je również kupić “na wynos”
  Pozdrawiam
  Rafał

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)