Autobusy w Lizbonie – rozkład jazdy, godziny, mapa połączeń

Autobus Carris

Autobusy miejskie w Lizbonie, to drugi po metrze najbardziej popularny sposób przemieszczania się po Lizbonie. Główną firmą, która obsługuje autobusy w Lizbonie – zarówno dzienne, jak i nocne – jest firma Carris, odpowiedzialna również za funkcjonowania wind i słynnych żółtych tramwajów . W Lizbonie dostępnych jest kilkadziesiąt linii autobusowych, dzięki czemu praktycznie w każde miejsce można swobodnie dojechać – komunikacja autobusowa w Lizbonie stanowi doskonałe uzupełnienie metra.

Komunikacja autobusowa w Lizbonie obsługuje nie tylko ścisłe centrum miasta, ale również dzielnice oddalone dalej od centrum. Autobusy firmy Carris są koloru żółtego i są one dobrze oznakowane, dzięki czemu nie sposób pomylić ich z żadnym innym przewoźnikiem. Dodatkowo autobusy na przedniej szybkie oraz na schemacie komunikacji miejskiej w Lizbonie są oznaczone różnymi kolorami, które przydzielona są do poszczególnych stref w mieście.

Autobusy w Lizbonie

Przystanki są bardzo dobrze oznakowane, umieszczono na nich również mapy z trasami linii obsługujących dany przystanek, a często i  trasami wszystkich linii autobusowych w Lizbonie. Przystanki są zadaszone, bardzo często posiadając elektroniczny wyświetlacz, który informuje, ile czasu pozostało do przyjazdu najbliższego autobusu danej linii. Każdy autobus ma swój numer, a na wyświetlaczu z przodu autobusu zawsze jest pokazany kierunek, w którym autobus jedzie.

Autobusy dzienne i nocne w Lizbonie

Autobusy dzienne firmy Carris funkcjonują od ok. 5 rano do ok. północy, a autobusy nocne oznakowane są dwójką na początku i są trzycyfrowe: 2xy – wszystkie autobusy nocne ruszają spod dworca Cais do Sodre, a następnie rozjeżdżają się po całej aglomeracji. Zaczynają one kursować od północy, a jeżdżą +/- raz na godzinę.

Autobusy w Lizbonie: Rozkład jazdy autobusów i mapa komunikacji autobusowej

Mapa komunikacji autobusowej w Lizbonie dostępna jest tutaj, a rozkład jazdy autobusów i tramwajów oraz wind znajdziemy pod tym linkiem: http://www.carris.pt/en/buslines/

Mapa de rede carris maps of buses and tram in Lisbon

Autobusy w Lizbonie: Bilety i aktualne ceny

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika “Carris”, w punkach oznaczonych napisem “MOB”, wszystkich stacjach metra oraz na stacjach kolejowych (tylko w opcji zapping). Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy.

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem / Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0.50 i jest ona ważna rok.

Karta Viva Viagem może być zasilona na trzy różne sposoby:

 • pojedynczy bilet na autobus, tramwaj lub metro – €1,50
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i niektóre pociągi miejskie – koszt €6,40 (lub €9,55 i €10,6- w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Rodzaje biletów całodniowych na komunikację miejską w Lizbonie >>>)
 • opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€, a przy każdym doładowaniu dostajemy bonus pieniężny na kartę. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,35 autobusem, tramwajem lub windą, a €1,33 metrem.
 • ceny są aktualne na: rok 2020
 • dowiedz się więcej o biletach na autobusy w Lizbonie w tekście: Aktualne ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie>>>

Bilet również można kupić u kierowcy lub w specjalnych maszynach, które znajdują się w nowych tramwajach – jednak wtedy bilet taki nie zawiera karty Viva Viagem, a płacimy za niego €2 w autobusach i €3 w tramwajach, € 3,80 w windach Gloria, Lavra i Bica (w cenie zawarte są dwie podróże i €5,30 w windzie St Justa (w cenie zawarte są dwa przejazdy).

Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem /7 Colinas lub Viva Viagem SRT. Jedyna różnica między kartami Viva Viagem, 7 Colinas, a Viva Viagem SRT dotyczy tego, że karty Viva Viagem SRT (białe karty) dostać można tylko w niektórych maszynach sprzedających bilety w sieci metro i na stacjach kolejowych. Karty te (Viva Viagem SRT) załadowane w opcji zapping nie są honorowane w środkach transportu Fertagus i metro Transportes do Sul. Dla 99% turystów odwiedzających Lizbonę nie będzie to jednak robiło żadnej różnicy i nie jest to dla nich ważne.

Autobusy w Lizbonie: Informacje praktyczne

 • wsiadamy zawsze pierwszymi drzwiami i obowiązuje kolejka na przystanku
 • kasowniki znajdują się za kierowcą
 • nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą za bilet u kierowcy
 • w niektórych autobusach jest bezpłatne wifi
 • autobusy są często klimatyzowane, nie ma zatem potrzeby otwierania w nich okien
 • firma Carris posiada nowy tabor, dzięki czemu autobusy są w miarę nowoczesne
 • należy uważać na kieszonkowców
 • nie ma możliwości przewozu dużego bagażu autobusami, tylko bagaż podręczny
Powiązane wpisy

24 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • iga napisał/a:

  Witam, jak dojadę z Cacilhas na Costa Caparica? Ile kosztuje przejazd? Czy gdzieś mogę znaleźć cennik biletów na autobusy TST?

  Odpowiedz
 • Natalia napisał/a:

  Dzień dobry,
  Jaki jest koszt biletu autobusowego z Lizbony do Sesimbry?

  Odpowiedz
 • Ewa napisał/a:

  Dobry wieczór,
  Proszę o pomoc w znalezienia polaczenia autobusowego miedzy Lizbona a Sesimbra, rano do Sesimbry i wieczorem powrot do Lizbony. Dziekuje

  Odpowiedz
 • Joanna napisał/a:

  W kwietniu 2019 jadę do Lizbony. Będę mieszkała w dzielnicy Ajuda. Wylot mam o godzinie 6.00. Proszę o informację jak mam dojechać w nocy na lotnisko, żeby się nie spóźnić. Z tego co zobaczyłam to muszę jechać 2 autobusami 201 i 208.

  Odpowiedz
 • Iwona napisał/a:

  Witam. Mam pytanie jak dojechać z hostelu 4U znajdującego się Rua da Madalena 96, Santa Maria Maior na lotnisko na 5 rano. mam kłopot z rozszyfrowaniem autobusu linii nocnej. Nie wiem czy powinnam interesować się linią 208? Może powinnam postawić na taxi?
  Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Tak, na lotnisko w Lizbonie nocą z centrum miasta jedzie autobus 208. Rozkład jazdy można znaleźć w linku powyżej. Zdecydowanie jednak wygodniejszą formą transportu będzie taxi lub uber. Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • Aga napisał/a:

  Witam,
  proszę o podpowiedź jakim transportem najlepiej dotrzeć z lotniska w Lizbonie do Costa da Caprica, w godzinach wieczornych. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Natalia napisał/a:

  Czy z walizką, którą ma się jako bagaż podręczny w samolocie można wsiąść do tego autobusu?

  Odpowiedz
 • Prorok napisał/a:

  Hej,
  szybkie pytanie, czy jak skasujemy bilet raz to jest on ważny 60min ot tak, czy trzeba jak w Porto w każdym pojeździe przykładać do czytnika przy wejściu?

  Odpowiedz
  • Bilet należy za każdym razem przyłożyć czytnika przy wejściu. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Prorok napisał/a:

    Hej, dzięki za odpowiedź 😉
    Ale jak jest z tym (tekst z drugiego artykułu)
    “pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,30 / windą, metrem, autobusem lub
    tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania w
    autobusach, tramwaju i windach tzn. można zmienić środki transportu w
    obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach.”
    Przykładowo bilet skasowałem 50min temu, wsiadam do autobusu przykładam do czytnika(bilet jeszcze jest ważny bo 1h nie minęła) i jadę gdzieś 20min, czyli 10min jest już po skończeniu się ważności biletu.

    Pozdrawiam 😉

    Odpowiedz
 • Wojciech Gdowski napisał/a:

  Dzień dobry,
  czy bilet 24h obejmuje wszystkie strefy? będę dojeżdżał do centrum z Costa Caparica i widzę, że pojedyncze bilety do centrum są droższe niż te w samym mieście.

  Odpowiedz
 • Robert napisał/a:

  Witam,
  W jaki sposób i gdzie można doładowywać kartę Viva Viagem?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Robert

  Odpowiedz
 • Joe napisał/a:

  Witam,

  Mam pytanie, czy bilet 24h uprawnia do wjazdu windą Elevador de Santa Justa i innymi windami?
  Z góry dzięki za odpowiedz.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Tak, bilet 24h upoważnia do korzystania ze wszystkich wind miejskich w Lizbonie! Jedynie wejście na taras widokowy na windzie Santa Justa nie jest objęte biletem 24h – wstęp jest płatny 1,5€. Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)