Autobusy w Lizbonie – rozkład jazdy, godziny, mapa połączeń

Autobus Carris

Autobusy miejskie w Lizbonie, to drugi po metrze najbardziej popularny sposób przemieszczania się po Lizbonie. Główną firmą, która obsługuje autobusy w Lizbonie – zarówno dzienne, jak i nocne – jest firma Carris, odpowiedzialna również za funkcjonowania wind i słynnych żółtych tramwajów . W Lizbonie dostępnych jest kilkadziesiąt linii autobusowych, dzięki czemu praktycznie w każde miejsce można swobodnie dojechać – komunikacja autobusowa w Lizbonie stanowi doskonałe uzupełnienie metra.

Komunikacja autobusowa w Lizbonie obsługuje nie tylko ścisłe centrum miasta, ale również dzielnice oddalone dalej od centrum. Autobusy firmy Carris są koloru żółtego i są one dobrze oznakowane, dzięki czemu nie sposób pomylić ich z żadnym innym przewoźnikiem. Dodatkowo autobusy na przedniej szybkie oraz na schemacie komunikacji miejskiej w Lizbonie są oznaczone różnymi kolorami, które przydzielona są do poszczególnych stref w mieście.

Autobusy w Lizbonie

Przystanki autobusowe w Lizbonie są bardzo dobrze oznakowane, umieszczono na nich również mapy z trasami linii obsługujących dany przystanek, a często i  trasami wszystkich linii autobusowych w Lizbonie. Przystanki najczęściej są zadaszone, bardzo często posiadając elektroniczny wyświetlacz, który informuje, ile czasu pozostało do przyjazdu najbliższego autobusu danej linii. Każdy autobus ma swój numer, a na wyświetlaczu z przodu autobusu zawsze jest pokazany kierunek, w którym autobus jedzie.

Autobusy dzienne i nocne w Lizbonie – jak działają?

Autobusy dzienne firmy Carris funkcjonują od ok. 5 rano do ok. północy, a autobusy nocne oznakowane są dwójką na początku i są trzycyfrowe: 2xy – wszystkie autobusy nocne ruszają spod dworca Cais do Sodre, a następnie rozjeżdżają się po całej aglomeracji. Zaczynają one kursować od północy, a jeżdżą +/- raz na godzinę.

Autobusy w Lizbonie: Rozkład jazdy autobusów i mapa komunikacji autobusowej

Mapa komunikacji autobusowej w Lizbonie dostępna jest tutaj >>>, a rozkład jazdy autobusów i tramwajów oraz wind znajdziemy pod tym linkiem: http://www.carris.pt/en/buslines/.

Lizbona Autobusy Miejskie Bilety Rozkład Jazdy Aktualny Cena Bilet Linie Przystanki Linie Informacje Czas Odjazdy Jak działają autobusy w Lizbonie Jak dojechać Polski Przewodnik po Lizbonie

Autobusy w Lizbonie: Bilety i aktualne ceny 2022

Gdzie kupić bilety na autobusy w Lizbonę? Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, w punkach oznaczonych napisem „MOB”, wszystkich stacjach metra oraz na stacjach kolejowych (tylko w opcji zapping). Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy.

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej Viva Viagem / Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0,50 i jest ona ważna rok.

Karta Viva Viagem może być zasilona na trzy różne sposoby:

 • Pojedynczy bilet na autobus, tramwaj lub metro – €1,50.
 • Bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i niektóre pociągi miejskie – koszt €6,45 (lub €9,60 i €10,70 w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Rodzaje biletów całodniowych na komunikację miejską w Lizbonie >>>.
 • Opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€, a przy każdym doładowaniu dostajemy bonus pieniężny na kartę. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,35 autobusem, tramwajem lub windą, a €1,35 metrem.
 • Ceny są aktualne na: rok 2022.
 • Dowiedz się więcej o biletach na autobusy w Lizbonie w tekście: Aktualne ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie >>>.

Zobacz, jak kupić bilet na transport miejski w Lizbonie


Bilet również można kupić u kierowcy lub w specjalnych maszynach, które znajdują się w nowych tramwajach – jednak wtedy bilet taki nie zawiera karty Viva Viagem, a płacimy za niego €2 w autobusach i €3 w tramwajach, € 3,80 w windach Gloria, Lavra i Bica (w cenie zawarte są dwie podróże i €5,30 w windzie St Justa (w cenie zawarte są dwa przejazdy).

Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem lub Viva Viagem SRT. Jedyna różnica między kartami Viva Viagem, a Viva Viagem SRT dotyczy tego, że karty Viva Viagem SRT (białe karty) dostać można tylko w niektórych maszynach sprzedających bilety w sieci metro i na stacjach kolejowych. Karty te (Viva Viagem SRT) załadowane w opcji zapping nie są honorowane w środkach transportu Fertagus i metro Transportes do Sul. Dla 99% turystów odwiedzających Lizbonę nie będzie to jednak robiło żadnej różnicy i nie jest to dla nich ważne.

Autobusy w Lizbonie: Informacje praktyczne

 • Wsiadamy zawsze pierwszymi drzwiami i obowiązuje kolejka na przystanku.
 • Kasowniki znajdują się za kierowcą.
 • Nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą za bilet u kierowcy.
 • W niektórych autobusach jest bezpłatne wifi.
 • Autobusy są często klimatyzowane, nie ma zatem potrzeby otwierania w nich okien.
 • Firma Carris posiada nowy tabor, dzięki czemu autobusy są w miarę nowoczesne. 
 • Należy uważać na kieszonkowców w autobusach, szczególnie jadących  do Belem lub Parku Narodów.
 • Nie ma możliwości przewozu dużego bagażu autobusami, tylko bagaż podręczny.

Wybierasz się do Lizbony i potrzebujesz pomocy przy organizacji wyjazdu?
Skontaktuj się z nami, zwiedź Lizbonę z polskimi przewodnikami – sprawimy, że Twój pobyt w Portugalii na pewno będzie udany!


  30 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Katarzyna napisał/a:

   Mam pytanie skąd odjezdzaja autobusy firmy Alsa do Hiszpanii z lotniska w Lizobonie, czy sprzed terminala 1 czy trzeba gdzies dojechac? Przystanek nazywa sie Aeroporto Lisboa?

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Autobusy Alsa odjeżdżają sprzed terminala 1 lotniska w Lizbonie, przystanek jest przed halą odlotów. Najlepiej jednak potwierdzić tą informację kontaktują się z firmą Alsa lub lotniskiem w Lizbonie.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Zbyszek napisał/a:

   Witam. Panie Krzysztofie, czy autobus nr. 1 (Carristur) z Praca Comercio do Portu Lotniczego jest objęty kartą Viagem?

   Odpowiedz
  • Paweł napisał/a:

   Mam pytanie o autobus 208. Czy on w ogóle kursuje? Próbowałem otworzyć rozkład jazdy i na stronie Carris da się co prawda wyświetlić podstronę ze spisem przystanków, ale próba wgrania rozkładu kończy się jakimś błędem. Nie znalazłem też informacji, że linia jest zawieszona czy zlikwidowana. Potrzebuję się dostać 15 stycznia na samolot o 6.30 z Praca da Figueira.

   Odpowiedz
  • iga napisał/a:

   Witam, jak dojadę z Cacilhas na Costa Caparica? Ile kosztuje przejazd? Czy gdzieś mogę znaleźć cennik biletów na autobusy TST?

   Odpowiedz
  • Natalia napisał/a:

   Dzień dobry,
   Jaki jest koszt biletu autobusowego z Lizbony do Sesimbry?

   Odpowiedz
  • Ewa napisał/a:

   Dobry wieczór,
   Proszę o pomoc w znalezienia polaczenia autobusowego miedzy Lizbona a Sesimbra, rano do Sesimbry i wieczorem powrot do Lizbony. Dziekuje

   Odpowiedz
  • Joanna napisał/a:

   W kwietniu 2019 jadę do Lizbony. Będę mieszkała w dzielnicy Ajuda. Wylot mam o godzinie 6.00. Proszę o informację jak mam dojechać w nocy na lotnisko, żeby się nie spóźnić. Z tego co zobaczyłam to muszę jechać 2 autobusami 201 i 208.

   Odpowiedz
  • Iwona napisał/a:

   Witam. Mam pytanie jak dojechać z hostelu 4U znajdującego się Rua da Madalena 96, Santa Maria Maior na lotnisko na 5 rano. mam kłopot z rozszyfrowaniem autobusu linii nocnej. Nie wiem czy powinnam interesować się linią 208? Może powinnam postawić na taxi?
   Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Krzysztof Gierak napisał/a:

    Tak, na lotnisko w Lizbonie nocą z centrum miasta jedzie autobus 208. Rozkład jazdy można znaleźć w linku powyżej. Zdecydowanie jednak wygodniejszą formą transportu będzie taxi lub uber. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Aga napisał/a:

   Witam,
   proszę o podpowiedź jakim transportem najlepiej dotrzeć z lotniska w Lizbonie do Costa da Caprica, w godzinach wieczornych. Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Natalia napisał/a:

   Czy z walizką, którą ma się jako bagaż podręczny w samolocie można wsiąść do tego autobusu?

   Odpowiedz
  • Prorok napisał/a:

   Hej,
   szybkie pytanie, czy jak skasujemy bilet raz to jest on ważny 60min ot tak, czy trzeba jak w Porto w każdym pojeździe przykładać do czytnika przy wejściu?

   Odpowiedz
   • Bilet należy za każdym razem przyłożyć czytnika przy wejściu. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Prorok napisał/a:

     Hej, dzięki za odpowiedź 😉
     Ale jak jest z tym (tekst z drugiego artykułu)
     „pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,30 / windą, metrem, autobusem lub
     tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania w
     autobusach, tramwaju i windach tzn. można zmienić środki transportu w
     obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach.”
     Przykładowo bilet skasowałem 50min temu, wsiadam do autobusu przykładam do czytnika(bilet jeszcze jest ważny bo 1h nie minęła) i jadę gdzieś 20min, czyli 10min jest już po skończeniu się ważności biletu.

     Pozdrawiam 😉

     Odpowiedz
  • Wojciech Gdowski napisał/a:

   Dzień dobry,
   czy bilet 24h obejmuje wszystkie strefy? będę dojeżdżał do centrum z Costa Caparica i widzę, że pojedyncze bilety do centrum są droższe niż te w samym mieście.

   Odpowiedz
  • Robert napisał/a:

   Witam,
   W jaki sposób i gdzie można doładowywać kartę Viva Viagem?
   Pozdrawiam serdecznie,
   Robert

   Odpowiedz
  • Joe napisał/a:

   Witam,

   Mam pytanie, czy bilet 24h uprawnia do wjazdu windą Elevador de Santa Justa i innymi windami?
   Z góry dzięki za odpowiedz.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Tak, bilet 24h upoważnia do korzystania ze wszystkich wind miejskich w Lizbonie! Jedynie wejście na taras widokowy na windzie Santa Justa nie jest objęte biletem 24h – wstęp jest płatny 1,5€. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)