Pomnik Odkrywców w Belem – zdjęcia, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Pomnik Odkrywców Lizbona Belem Pomnik Odkryć Geograficznych

Pomnik Odkrywców w Lizbonie, leżący w dzielnicy Belem, to jedna z tych atrakcji turystycznych Lizbony, która najsilniej jest powiązana z erą wielkich odkryć geograficznych. Lizbona zawsze była silnie związane z odkrywaniem nowego świata, a pomnik ten – po portugalsku Padrão dos Descobrimentos – upamiętnia osoby zasłużone dla Portugalii i jej działu historii poświęconego erze wielkich odkryć geograficznych.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie to jednocześnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli nie tylko target="_blank" rel="noopener noreferrer">dzielnicy Belem >>>, ale i całej Lizbony. Poniżej można znaleźć praktyczne informacje na temat zwiedzania pomnika, zdjęcia oraz jego lokalizację na turystycznej mapie Lizbony. Dodatkowo podajemy też aktualne ceny biletów (2022 rok), opis dojazdu pod pomnik z centrum Lizbony oraz kilka informacji praktycznych, co warto zobaczyć w pobliżu pomnika.


Spis treści, czyli co znajdziesz w tym przewodniku:

Bilety i wejścia online do zabytków oraz atrakcji w stolicy Portugalii


Czasami Pomnik Odkrywców jest również nazywany Pomnikiem Odkryć Geograficznych, więc nie zdziwcie się, gdy w polskich przewodnikach turystycznych po Lizbonie >>> znajdziecie taką właśnie nazwę tego miejsc. 

Pomnik Odkryć Geograficznych w Lizbonie

Pierwsza konstrukcja Pomnika Odkrywców w Lizbonie –  Padrão dos Descobrimentos – została wybudowana na wystawę światową, która Portugalia organizowała w roku 1940. Jednak w krótkim czasie po wystawie, pomnik ten postanowiono wyburzyć. Po kilku latach pomysł postawienia pomnika, który upamiętniać miał portugalskich marynarzy, odkrywców, nawigatorów i osoby, którym dziś zawdzięczamy zapełnienie białych plam na ówczesnej mapie świata, powrócił.

Obecna konstrukcja została odsłonięta w 1960 roku, dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci słynnego Portugalczyka – księcia Henryka Żeglarza. Konstrukcja jest zbudowana z betonu, ma kształt karaweli i liczy sobie 52 metry wysokości. Na pomniku znajdują się łącznie 33 postacie, którym przewodzi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w dłoniach.  Obok Henryk Żeglarza znajdziemy tam takie postacie jak m.in. Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cão, Nuno Gonçalves, Luís de Camões, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque.

Pomnik Odkrywców w Belem Lizbona Polski Przewodnik po Lizbonie Opis Dojazd Ceny Biletów Zwiedzanie Lizbona

Róża wiatrów z mapą świata w Belem

Przed pomnikiem położona jest marmurowa mozaika o średnicy 50 m. Przedstawia ona różę wiatrów, na której znajduje się mapa świata z zaznaczonymi miejscami i datami odkryć ich przez Portugalczyków. Cała ta misternie zrobiono mozaika jest darem rządu Republiki Południowej Afryki dla Portugalii, który został podarowany w 1960 roku. Upamiętnia ten fakt tablica wmurowana między mozaiką, a pomnikiem.

Godziny otwarcia Pomnika Odkrywców w Lizbonie

 • Od marca do września codziennie w godzinach 10:00 – 19:00 (ostatnie wejście o godzinie 18:30).
 • Październik: codziennie w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30).
 • Od listopada do stycznia wtorek-niedziela w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30).
 • Luty: codziennie w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30).
 • Pomnik jest nieczynny 1 stycznia, 1 maja i 24-25 i 31 grudnia.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie Lizbona Pomnik Odkryć Geograficznych Belem Polski Przewodnik po Lizbonie Ceny Bilety 2020

Pomnik Odkrywców w Lizbonie: Bilety i cena wstępu (2022 rok)

 • Bilet normalny obejmujący wstęp na wystawę w środku, film oraz punkt widokowy na szczycie: 6,00 €.
 • Bilet ulgowy dla osób w wieku 13-25 lat obejmujący wstęp na wystawę w środku, film oraz punkt widokowy na szczycie: 3,00 €.
 • Bilet dla seniorów >65 roku życia obejmujący wstęp na wystawę w środku, film oraz punkt widokowy na szczycie: 5,00 €.
 • Bilet dla posiadaczy Lisboa Card >>> obejmujący wstęp na wystawę w środku, film oraz punkt widokowy na szczycie: 4,80 €.
 • Bilet normalny tylko na wystawę w środku: 3 €.
 • Bilet ulgowy dla osób w wieku 13-25 lat tylko na wystawę w środku: 1,50 €.
 • Bilet dla seniorów >65 roku życia tylko na wystawę w środku: 2,50 €.
 • Bilet dla posiadaczy Lisboa Card >>> obejmujący tylko wystawę w środku: 2,80 €.
 • Podane ceny aktualne są na 2022 rok.

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Dojazd do Pomnika Odkrywców w Lizbonie

 • Tramwajem 15 do przystanku “Mosteiro dos Jeronimos” z centrum Lizbony – m.in. Praca da Figueira, Praca do Comercio lub Cais do Sodre (obok słynnej hali Mercado da Ribeira).
 • Autobusami firmy Carris numer 714 z Praca da Figueira, 727, 728 (z Praca do Comercio) i 729 lub 751 do przystanku “Mosteiro dos Jeronimos”.
 • Pociąg z dworca Cais do Sodre do stacji Belem, a następnie spacerem ok. 10 minut.
 • O tym, jaki bilet na komunikację miejską w Lizbonie najlepiej kupić piszemy tutaj >>>.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie Polski Przewodnik po Portugalii Zwiedzanie Opis Atrakcje Zabytki Bilety Co Warto zobaczyć w Lizbona 2020

Lizbona i Pomnik Odkrywców – atrakcje i zabytki w pobliżu

Dzielnica Belem w Lizbonie jest bardzo prosta do zwiedzania, a Pomnik Odkrywców stanowi jeden z jej centralnych punktów. Bardzo blisko pomnika znajduje się przepiękny Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos), który jest wpisany na listę zabytków UNESCO i jest jednym z najważniejszych zabytków Lizbony. Zaraz obok klasztoru czeka nas sprawdzenia słodkiej strony Lizbony, czyli możliwość spróbować pysznych, zawsze dobrych i słynnych babeczek Pasteis de Belem w cukierni Pasteis de Belem.

Za cukiernią, w kierunku centrum, znajduje się często polecane w polskich przewodnikach po Lizbonie, Narodowe Muzeum Powozów (Museu Nacional dos Coches) z bogatą kolekcją powozów, karet i bryczek zebraną tutaj z przestrzeni kilku wieków. Inne muzea polecane do zobaczenia w Belem to Muzeum Morskie (Museu de Marinha), mieszczące się w tym samym budynku co Klasztor Hieronimitów, oraz Muzeum Sztuki Kolekcji Berardo (Museu Coleção Berardo) z bogatą kolekcją sztuki współczesnej i nowoczesnej.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie Polski Przewodnik po Portugalii Zwiedzanie Opis Atrakcje Zabytki Bilety Co Warto zobaczyć w Lizbona 2020

Idąc od Pomnik Odkrywców w kierunku zachodnim widać już z daleką Wieżę Belem, nazywaną czasami Wieżą Betlejemską w Lizbonie (Torre de Belem). Jej konstrukcja rozpoczęła się w XVI wieku, by strzec wejścia do portu w Lizbonie. Dziś jest ona również zabytkiem z listy UNESCO i jednym z najpiękniejszych przykładów stylu manuelińskiego w Portugalii.


Co jeszcze zobaczyć ciekawego w Belem? Skontaktuj się z nami i poznaj nasze ofertę wycieczek po polsku na zwiedzanie Belem! Kontakt >>>


Adres Pomnika Odkrywców w Lizbonie

Padrão dos Descobrimentos
Av. Brasília
1400-038 Lisboa
Tel: +351 213 031 950
Strona internetowa: www.padraodosdescobrimentos.pt

Pomnik Odkrywców – Lokalizacja w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

 

Zdjęcia Pomnika Odkrywców w Lizbonie

Promocje na hotele i apartamenty w stolicy Portugalii

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)