Pomnik Odkrywców w Belem – zdjęcia, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Pomnik Odkrywców Lizbona Belem Pomnik Odkryć Geograficznych

Pomnik Odkrywców w Lizbonie, leżący w dzielnicy Belem, to jedna z tych atrakcji turystycznych Lizbony, która najsilniej jest powiązana z erą wielkich odkryć geograficznych. Lizbona zawsze była silnie związane z odkrywaniem nowego świata, a pomnik ten – po portugalsku Padrão dos Descobrimentos – upamiętnia osoby zasłużone dla Portugalii i jej działu historii poświęconego erze wielkich odkryć geograficznych.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie to jednocześnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli nie tylko dzielnicy Belem, ale i całej Lizbony. Poniżej można znaleźć praktyczne informacje na temat zwiedzania pomnika, zdjęcia oraz jego lokalizację na turystycznej mapie Lizbony. Dodatkowo podajemy też aktualne ceny biletów (2020 rok), opis dojazdu pod piknik z centrum Lizbony oraz kilka informacji praktycznych, co warto zobaczyć w pobliżu pomnika.

Czasami Pomnik Odkrywców jest również nazywany Pomnikiem Odkryć Geograficznych, więc nie zdziwcie się, gdy w polskich przewodnikach turystycznych po Lizbonie znajdziecie taką właśnie nazwę tego miejsc. 

Pomnik Odkryć Geograficznych w Lizbonie

Pierwsza konstrukcja Pomnika Odkrywców w Lizbonie –  Padrão dos Descobrimentos – została wybudowana na wystawę światową, która Portugalia organizowała w roku 1940. Jednak w krótkim czasie po wystawie, pomnik ten postanowiono wyburzyć. Po kilku latach pomysł postawienia pomnika, który upamiętniać miał portugalskich marynarzy, odkrywców, nawigatorów i osoby, którym dziś zawdzięczamy zapełnienie białych plam na mapie świata, powrócił.

Obecna konstrukcja została odsłonięta w 1960 roku, dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci słynnego Portugalczyka – księcia Henryka Żeglarza. Konstrukcja jest zbudowana z betonu, ma kształt karaweli i liczy sobie 52 metry wysokości. Na pomniku znajdują się łącznie 33 postacie, którym przewodzi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w dłoniach.  Obok Henryk Żeglarza znajdziemy tam takie postacie jak m.in. Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cão, Nuno Gonçalves, Luís de Camões, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque.

Pomnik Odkrywców w Belem Lizbona Polski Przewodnik po Lizbonie Opis Dojazd Ceny Biletów Zwiedzanie Lizbona

Róża wiatrów z mapą świata w Belem

Przed pomnikiem położona jest marmurowa mozaika o średnicy 50 m. Przedstawia ona różę wiatrów, na której znajduje się mapa świata z zaznaczonymi miejscami i datami odkryć ich przez Portugalczyków. Cała ta misternie zrobiono mozaika jest darem rządu Republiki Południowej Afryki dla Portugalii, który został podarowany w 1960 roku. Upamiętnia ten fakt tablica wmurowana między mozaiką, a pomnikiem.

Godziny otwarcia Pomnika Odkrywców w Lizbonie

 • Od marca do września w godzinach 10:00 – 19:00 (ostatnie wejście o godzinie 18:30).
 • Od października do lutego w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30).
 • Pomnik jest nieczynny 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie Lizbona Pomnik Odkryć Geograficznych Belem Polski Przewodnik po Lizbonie Ceny Bilety 2020

Pomnik Odkrywców w Lizbonie: Bilety i cena wstępu (2020 rok)

 • Bilet normalny obejmujący wstęp na wystawę w środku, film oraz punkt widokowy na szczycie: 6,00 €.
 • Bilet ulgowy dla osób w wieku 13-25 lat obejmujący wstęp na wystawę w środku, film oraz punkt widokowy na szczycie: 3,00 €.
 • Bilet dla seniorów >65 roku życia obejmujący wstęp na wystawę w środku, film oraz punkt widokowy na szczycie: 5,00 €.
 • Bilet dla posiadaczy Lisboa Card obejmujący wstęp na wystawę w środku, film oraz punkt widokowy na szczycie: 4,80 €.
 • Bilet normalny tylko na wystawę w środku: 3 €.
 • Bilet ulgowy dla osób w wieku 13-25 lat tylko na wystawę w środku: 1,50 €.
 • Bilet dla seniorów >65 roku życia tylko na wystawę w środku: 2,50 €.
 • Bilet dla posiadaczy Lisboa Card obejmujący tylko wystawę w środku: 2,80 €.
 • Podane ceny aktualne są na 2020 rok.

Dojazd do Pomnika Odkrywców w Lizbonie

 • Tramwajem 15 do przystanku “Mosteiro dos Jeronimos” z centrum Lizbony – m.in. Praca da Figueira, Praca do Comercio lub Cais do Sodre (obok słynnej hali Mercado da Ribeira).
 • Autobusami firmy Carris numer 714 z Praca da Figueira, 727, 728 (z Praca do Comercio) i 729 lub 751 do przystanku “Mosteiro dos Jeronimos”/
 • Pociąg z dworca Cais do Sodre do stacji Belem, a następnie spacerem ok. 10 minut.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie Polski Przewodnik po Portugalii Zwiedzanie Opis Atrakcje Zabytki Bilety Co Warto zobaczyć w Lizbona 2020

Lizbona i Pomnik Odkrywców – atrakcje i zabytki w pobliżu

Dzielnica Belem w Lizbonie jest bardzo prosta do zwiedzania, a Pomnik Odkrywców stanowi jeden z jej centralnych punktów. Bardzo blisko pomnika znajduje się przepiękny Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos), który jest wpisany na listę zabytków UNESCO i jest jednym z najważniejszych zabytków Lizbony.  Zaraz obok klasztoru czeka nas sprawdzenia słodkiej strony Lizbony, czyli możliwość spróbować pysznych, zawsze dobrych i słynnych babeczek Pasteis de Belem w cukierni Pasteis de Belem.

Za cukiernią, w kierunku centrum, znajduje się często polecane w polskich przewodnikach po Lizbonie, Narodowe Muzeum Powozów (Museu Nacional dos Coches) z bogatą kolekcją powozów, karet i bryczek zebraną tutaj z przestrzeni kilku wieków. Inne muzea polecane do zobaczenia w Belem to Muzeum Morskie (Museu de Marinha), mieszczące się w tym samym budynku co Klasztor Hieronimitów, oraz Muzeum Sztuki Kolekcji Berardo (Museu Coleção Berardo) z bogatą kolekcją sztuki współczesnej i nowoczesnej.

Pomnik Odkrywców w Lizbonie Polski Przewodnik po Portugalii Zwiedzanie Opis Atrakcje Zabytki Bilety Co Warto zobaczyć w Lizbona 2020

Idąc od Pomnik Odkrywców w kierunku zachodnim widać już z daleką Wieżę Belem, nazywaną czasami Wieżą Betlejemską w Lizbonie (Torre de Belem). Jej konstrukcja rozpoczęła się w XVI wieku, by strzec wejścia do portu w Lizbonie. Dziś jest ona również zabytkiem z listy UNESCO i jednym z najpiękniejszych przykładów stylu manuelińskiego w Portugalii. Co jeszcze zobaczyć ciekawego w Belem? Skontaktuj się z nami i poznaj nasze ofertę wycieczek po polsku na zwiedzanie Belem! Kontakt >>>

Adres Pomnika Odkrywców w Lizbonie

Padrão dos Descobrimentos
Av. Brasília
1400-038 Lisboa
Tel: +351 213 031 950
Fax: +351 213 031 957

Pomnik Odkrywców – Lokalizacja w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

Zdjęcia Pomnika Odkrywców w Lizbonie


Wybierasz się do Lizbony i chcesz poznać to miasto w ciekawy sposób? Odkryć lokalne restauracje, spróbować pysznych specjałów portugalski kuchni, spojrzeć na nie oczami mieszkańców i trafić do miejsc, gdzie nie trafia większość turystów? 

Zwiedzaj Lizbonę z nami po polsku, w kameralnym gronie, bez pośpiechu i chaosu! InfoLizbona.pl to najlepsi polscy przewodnicy po Lizbonie – oprowadzamy z pasją, wiedzą i profesjonalizmem. Sprawimy, że Twój pobyt w Lizbonie będzie jeszcze bardziej piękny i uroczy, a także dobrze wykorzystasz dostępny czas w Lizbonie.

Zaufały nam już tysiące osób, przeczytaj ich opinie tutaj >>>, a skontaktuj się z nami i poznać ofertę wycieczek po polsku po czarującej Lizbonie!


Powiązane wpisy

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)