Foto-Zwiedzanie: Pałac Narodowy w Sintrze [Zdjęcia]

Sintra Pałac Narodowy Fotografie Palacio Nacional Przewodnik Foto

Sintra i Pałac Narodowy, po portugalsku  Palácio Nacional de Sintra, jest opisywany w każdym przewodniku po Portugalii lub Lizbonie i okolicach. Pałac Narodowy ze swoimi charakterystycznymi dwoma białymi wieżami, kominami kuchennymi, na stałe już zagościł w krajobrazie Sintry i stał się jednym ze symboli Sintry. Gdy myślimy “Sintra”, to właśnie Pałac Narodowy i jego wieże często przychodzą nam na myśl, a zwiedzanie pałacu znajduje się często w programie większości wyjazdów do Sintry. 

My zapraszamy do cyklu Foto-Zwiedzanie, podczas którego prezentujemy wirtualne zwiedzanie Pałacu Narodowego w Sintrze, dzięki czemu jeszcze przed wizytą tutaj można zapoznać się z tym, co czekać będzie na nas w środku. Przygotowaliśmy dla Was specjalną galerię zdjęć, która pokazuje najciekawsze miejsca w Pałacu Narodowym, podpowiada jak zwiedzać jeden z głównych zabytków Sintry oraz opisuje jego największe atrakcje dla turystów. A czy warto zwiedzić Pałac Narodowy będąc w Sintrze? Nasza odpowiedź jest: zdecydowanie tak!

Historia Pałacu Narodowego w Sintrze

Historia pałacu sięga jeszcze czasów islamskich, gdy Sintra posiadała dwa zamki – jeden zlokalizowany na szczycie wzgórza, który obecnie znany jest pod nazwą Zamek Maurów, czyli  Castelo dos Mouros, oraz drugi zlokalizowany u podnóża wzgórza, który pełnił funkcję siedziby dla władców islamskich tych ziemi. Dzisiejszy wygląda zawdzięcza jednak w dużej mierze rozbudowie, która została dokonana za czasów rządów króla Jana I Wielkiego na początku wieku XV oraz króla Manuela I, który to znowu przebudował Pałac Narodowy w wieku XVI.

Sintra Pałac Narodowy Fotografie Palacio Nacional Przewodnik Foto

Sintra cechuje się specyficznym mikroklimatem oraz otoczeniem geograficznym, dzięki czemu tereny te chętnie były odwiedzane przez królów portugalskich, w związku z czym pałac szybko stał się popularną rezydencją dla władców Portugalii, którzy przybywali tutaj z Lizbony, gdzie na co dzień znajdowała się ich siedziba. To właśnie w Pałacu Narodowym w Sintrze Jan I Wielki miał dopracować szczegóły podboju Ceuty w północnej Afryce w roku 1415, czy w roku 1557 koronowano na króla Portugalii, wówczas trzyletniego, króla Sebastiana.

Jako letnia siedziba władców portugalskich Pałac Narodowy w Sintrze pełnił swoją funkcję, aż do lat 80. XIX wieku. W roku 1910 pałac stał się zabytkiem narodowym, a w roku 1940 Raul Lino starał się nadać Pałacu Narodowemu w Sintrze jego wcześniejszy wygląd poprzez rewitalizację i odbudowę pałacu według wcześniejszych planów konstrukcyjnych. Obecnie Pałac Narodowy w Sintrze, to fascynująca mieszanka gotyku, stylu manuelińskiego oraz mauretańskiego, który od roku 1995 wchodzi w skład krajobrazu kulturowego Sintry wpisanego na listę UNESCO.

Foto-Zwiedzanie Pałacu Narodowego w Sintrze

 • Sala Łabędzie – Sala dos Cisnes

Jest to jedne z największych pomieszczeń w całym Pałacu Narodowym. To właśnie w tej sali odbywały się przyjęcia, bankiety oraz przyjmowano gości pałacowych i odbywały się główne uroczystości. Pierwotnie Sala Łabędzie była nazywana po prostu Wielką Salą, a za czasów króla Manuela I sala nosiła nazwę Sali Książąt. Obecną nazwę – Sala Łabędzie – pomieszczenie zawdzięcza sufitowi, na który składa się 27 paneli drewnianych, na których przedstawione są łabędzie, a który to sufit został zrekonstruowany po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Portugalię w roku 1755.

 • Gruta dos Banhos

Jest to pomieszczenie, znajdujące się w centralnym patio, które datowane jest na okres rządów króla Manuela I z późniejszymi dekoracjami pochodzącymi z drugiej połowy XVIII wieku. Płytki azulejos zdobiące ściany przedstawiają fontanny i ogrody. Na suficie zdobione stiuki przedstawiają cztery pory roku oraz sceny stworzenie świata.

 • Sala Srok – Sala das Pegas

Jest to jedyne pomieszczenie w Pałacu Narodowym w Sintrze, które zachowała swoją oryginalną nazwę, aż do dnia dzisiejszego. Nazwa pochodzi od 136 srok wymalowanych na suficie. Sroki trzymają w dziobie motto króla Jana I – “por bem”, czyli “dla dobra”, a do nóg mają przyczepione róże. Była to sala, gdzie król przyjmował zagranicznych dygnitarzy i ambasadorów. Płytki azulejos zdobioące ściany Sali Srok pochodzącą z XVI wieku.

 • Sala króla Sebastiana  Sala de Dom Sebastiao

Sala ta pochodzi z XV wieku, a pod koniec wieku XVI była używana, jako sypialnie dla króla Portugalii Sebastiana. Czasami pomieszczenie to jest nazywana “Złotą Komnatą”, gdyż pierwotne dekoracje były wykonane ze złota w różnych odcieniach, jednak nie zachowały się do dnia dzisiejszego oryginalne wystroje. Obecne płytki azulejos przedstawiają motywy liści winogron, a pochodzą one z początku XVI wieku.

 • Sala Galeonów – Sala das Gales

Jest to długie i stosunkowo wąskie pomieszczenie, którego nazwa pochodzi od drewnianego sufitu przedstawiającego różnego przedstawienie galeonów. Sala Galeonów pochodzi z XVII wieku, a ozdobny sufit został wykonany w wiekach późniejszych.

 • Sala Herbów – Sala dos Bracoes

Jest to jedno z tych pomieszczeń w Pałacu Narodowym w Sintrze, które robi największe wrażenie na odwiedzających. Jest ona wybudowana na kształcie oktagonu, a jego wysokość to ponad 14 metrów. Sufit zdobią kasetony, które przedstawiają ok 70 herbów znakomitych portugalskich rodów. W samym środku znajduje się herb króla Manuela I. Sceny na ścianach pochodzą z XVII i XVIII wieku, a przedstawiają sceny polowań i sceny rycerskie.

 • Sala Chińska – Sala Chinesa

Znajduje się w najstarszej części pałacu zbudowanego jeszcze przez króla Dinisa. Zanim król Jan I Wielki podjął się rozbudowy pałacu, to właśnie tutaj mieściła się jego sypialnia. Obecna nazwa pochodzi od chińskiej pagody, która znajduje się w roku Sali Chińskiej, a która została podarowana Portugalii przez Makao w Chinach.

 • Kaplica – Capela Palatina

Kaplica została wybudowana na początku XIV wieku przez króla Dinisa, jednak w czasie późniejszych przebudów straciła swój pierwotny charakter. Płytki azulejos przedstawiają wpływy islamskie, a sufit jest zdobiony w technice, która nazywa się alfarge. Znajdziemy tam m.in. herb króla Jana I Wielkiego.

 • Kuchnia pałacowa

Jedno z ostatnich pomieszczeń podczas zwiedzania Pałacu Narodowego w Sintrze. Kuchnia pałacowa pierwotnie była osobnym pomieszczeniem wybudowanym przez króla Jana I Wielkiego na początku XV wieku. Oryginalności kuchni nadają dwa, ponad 33 metrowe, kominy, które stanowią symbol Sintry, a do których właśnie tutaj możemy zajrzeć. Herby królewskie, które zobaczymy na ścianie pochodzą z XIX wieku.

 • Sala Manuelińska – Sala Manuelina

Główne pomieszczeni części Pałacu Narodowego w Sintrze, która została wybudowana przez króla Manuela I na początku XVI wieku. Sala została odrestaurowana w w roku 1930 według projektu Raula Lino. Płytki azulejos zdobiące ściany zostały wyprodukowane, aby przypominać pierwotne wzory z czasów powstania sali w XVI wieku. Zobaczymy na nich m.in. przedstawienie astrolabium.

Ceny biletów i godziny otwarcia Pałacu Narodowego w Sintrze

 • Pałac Narodowy jest otwarty każdego dnia od godziny 9.00 do 19.30, ostatnie wejście o godzinie 18.30
 • Bilet normalny: 9,50 €
 • Bilet młodzieżowy (7-16 lat): 7,50 €
 • Bilet senior (powyżej 65. roku życia): 8,50 €
 • Bilet dla dzieci (poniżej 7. roku życia): bezpłatnie
 • Obowiązuje zniżki na bilety łączone z innymi atrakcjami Sintry (na przykład Palacio de Pena lub Zamek Maurów)
 • Bilety do Pałacu Narodowego można również kupić online>>>

 

 Byliście w Pałacu Narodowym w Sintrze? Jak Wasze wrażenia? Czy w ogóle warto wchodzić do pałacu? Co o tym, sądzicie?

Powiązane wpisy

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)