Foto-Zwiedzanie: Pałac Narodowy w Sintrze [Zdjęcia]

Sintra Pałac Narodowy Fotografie Palacio Nacional Przewodnik Foto

Sintra i Pałac Narodowy, po portugalsku  Palacio Nacional de Sintra, jest opisywany w każdym przewodniku po Portugalii lub Lizbonie i okolicach. Pałac Narodowy ze swoimi charakterystycznymi dwoma białymi wieżami, które są kominami kuchennymi, na stałe już zagościł w krajobrazie Sintry i stał się jednym ze symboli Sintry. Gdy myślimy “Sintra”, to właśnie Pałac Narodowy i jego wieże często przychodzą nam na myśl, a zwiedzanie pałacu znajduje się często w programie większości wyjazdów do Sintry. 

My zapraszamy do cyklu Foto-Zwiedzanie, podczas którego prezentujemy wirtualne zwiedzanie Pałacu Narodowego w Sintrze, dzięki czemu jeszcze przed wizytą tutaj można zapoznać się z tym, co czekać będzie na nas w środku.

Przygotowaliśmy dla Was specjalną galerię zdjęć, która pokazuje najciekawsze miejsca w Pałacu Narodowym w Sintrze, podpowiada jak zwiedzać jeden z głównych zabytków Sintry oraz opisuje jego największe atrakcje dla turystów. A czy warto zwiedzić Pałac Narodowy będąc w Sintrze? Nasza odpowiedź jest: zdecydowanie tak!


Spis treści przewodnika po Pałacu Narodowym w Sintrze

Bilety online do atrakcji i zabytków w Sintrze, które można kupić przez Internet, by nie czekać w kolejkach do kas przed zwiedzaniem


Historia Pałacu Narodowego w Sintrze

Historia pałacu sięga jeszcze czasów islamskich, gdy Sintra posiadała dwa zamki – jeden zlokalizowany na szczycie wzgórza, który obecnie znany jest pod nazwą Zamek Maurów, czyli Castelo dos Mouros, oraz drugi zlokalizowany u podnóża wzgórza, który pełnił funkcję siedziby dla władców islamskich tych ziemi. Dzisiejszy wygląd Pałac Narodowy w Sintrze zawdzięcza jednak w dużej mierze rozbudowie, która została dokonana za czasów rządów króla Portugalii Jana I Wielkiego na początku wieku XV oraz króla Manuela I, który to znowu przebudował Pałac Narodowy w Sintrze w wieku XVI.

Sintra Pałac Narodowy Fotografie Palacio Nacional Przewodnik Foto

Dlaczego Sintra, jako siedziba pałacu królewskiego?

Sintra cechuje się specyficznym mikroklimatem oraz otoczeniem geograficznym, dzięki czemu tereny te chętnie były odwiedzane przez królów portugalskich, w związku z czym pałac szybko stał się popularną rezydencją dla władców Portugalii, którzy przybywali tutaj z Lizbony, gdzie na co dzień znajdowała się ich siedziba. To właśnie w Pałacu Narodowym w Sintrze król Portugalii Jan I Wielki miał dopracować szczegóły podboju Ceuty w północnej Afryce w roku 1415, czy w roku 1557 koronowano na króla Portugalii, wówczas trzyletniego, króla Sebastiana.

Jako letnia siedziba władców portugalskich Pałac Narodowy w Sintrze, pełnił swoją funkcję, aż do lat 80. XIX wieku. W roku 1910 pałac stał się zabytkiem narodowym, a w roku 1940 Raul Lino starał się nadać Pałacu Narodowemu w Sintrze jego wcześniejszy wygląd poprzez rewitalizację i odbudowę pałacu według wcześniejszych planów konstrukcyjnych. Obecnie Pałac Narodowy w Sintrze, to fascynująca mieszanka gotyku, stylu manuelińskiego oraz mauretańskiego, który od roku 1995 wchodzi w skład krajobrazu kulturowego Sintry wpisanego na listę UNESCO.


Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Foto – Zwiedzanie Pałacu Narodowego w Sintrze

 • Sala Łabędzi – Sala dos Cisnes

Jest to jedne z największych pomieszczeń w całym Pałacu Narodowym w Sintrze. To właśnie w tej sali odbywały się przyjęcia, bankiety oraz przyjmowano gości pałacowych i odbywały się główne uroczystości. Pierwotnie Sala Łabędzi była nazywana po prostu Wielką Salą, a za czasów króla Manuela I sala nosiła nazwę Sali Książąt. Obecną nazwę – Sala Łabędzi – pomieszczenie zawdzięcza sufitowi, na który składa się 27 paneli drewnianych, na których przedstawione są łabędzie, a który to sufit został zrekonstruowany po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Portugalię w roku 1755.

 • Gruta dos Banhos

Jest to pomieszczenie, znajdujące się w centralnym patio, które datowane jest na okres rządów króla Manuela I z późniejszymi dekoracjami pochodzącymi z drugiej połowy XVIII wieku. Biało-niebieskie płytki azulejos zdobiące ściany przedstawiają fontanny i ogrody. Na suficie zdobione stiuki przedstawiają cztery pory roku oraz sceny stworzenie świata. Zwiedzając Pałac Narodowy w Sintrze przypatrzmy się dokładniej tym zdobieniom, gdyż są one pełne szczegółów!

 • Sala Srok – Sala das Pegas

Jest to jedyne pomieszczenie w Pałacu Narodowym w Sintrze, które zachowała swoją oryginalną nazwę, aż do dnia dzisiejszego. Nazwa pochodzi od 136 srok wymalowanych na suficie. Sroki trzymają w dziobie motto króla Jana I – “por bem”, czyli “dla dobra”, a do nóg mają przyczepione róże. Była to sala, gdzie król przyjmował zagranicznych dygnitarzy i ambasadorów. Płytki azulejos zdobiące ściany Sali Srok w Pałacu Narodowym w Sintrze pochodzącą z XVI wieku.

 • Sala króla Sebastiana  – Sala de Dom Sebastiao

Sala ta pochodzi z XV wieku, a pod koniec wieku XVI była używana, jako sypialnie dla króla Portugalii Sebastiana. Czasami pomieszczenie to jest nazywana “Złotą Komnatą”, gdyż pierwotne dekoracje były wykonane ze złota w różnych odcieniach, jednak nie zachowały się do dnia dzisiejszego oryginalne wystroje. Obecne płytki azulejos przedstawiają motywy liści winogron, a pochodzą one z początku XVI wieku.

 • Sala Galeonów – Sala das Gales

Jest to długie i stosunkowo wąskie pomieszczenie, którego nazwa pochodzi od drewnianego sufitu przedstawiającego różnego przedstawienie galeonów. Sala Galeonów pochodzi z XVII wieku, a ozdobny sufit został wykonany w wiekach późniejszych.

 • Sala Herbów – Sala dos Bracoes

Jest to jedno z tych pomieszczeń w Pałacu Narodowym w Sintrze, które robi największe wrażenie na odwiedzających. Jest ono wybudowane na kształcie oktagonu, a jego wysokość to ponad 14 metrów. Sufit zdobią kasetony, które przedstawiają ok. 70 herbów znakomitych portugalskich rodów. W samym środku znajduje się herb króla Manuela I. Sceny na ścianach pochodzą z XVII i XVIII wieku, a przedstawiają sceny polowań i sceny rycerskie.

 • Sala Chińska – Sala Chinesa

Znajduje się w najstarszej części Pałacu Narodowego w Sintrze, która została zbudowana jeszcze przez króla Dinisa. Zanim król Jan I Wielki podjął się rozbudowy pałacu, to właśnie tutaj mieściła się jego sypialnia. Obecna nazwa pochodzi od chińskiej pagody, która znajduje się w roku Sali Chińskiej, a która została podarowana Portugalii przez Makao w Chinach.

 • Kaplica – Capela Palatina

Kaplica została wybudowana na początku XIV wieku przez króla Dinisa, jednak w czasie późniejszych przebudów straciła swój pierwotny charakter. Płytki azulejos przedstawiają wpływy islamskie, a sufit jest zdobiony w technice, która nazywa się alfarge. Znajdziemy tam m.in. herb króla Jana I Wielkiego.

 • Kuchnia pałacowa

Jedno z ostatnich pomieszczeń podczas zwiedzania Pałacu Narodowego w Sintrze. Kuchnia pałacowa pierwotnie była osobnym pomieszczeniem wybudowanym przez króla Jana I Wielkiego na początku XV wieku. Oryginalności kuchni nadają dwa, ponad 33 metrowe, kominy, które stanowią symbol Sintry, a do których właśnie tutaj możemy zajrzeć. Herby królewskie, które zobaczymy na ścianie pochodzą z XIX wieku.

 • Sala Manuelińska – Sala Manuelina

Główne pomieszczeni części Pałacu Narodowego w Sintrze, która została wybudowana przez króla Manuela I na początku XVI wieku. Sala została odrestaurowana w w roku 1930 według projektu Raula Lino. Płytki azulejos zdobiące ściany zostały wyprodukowane, aby przypominać pierwotne wzory z czasów powstania sali w XVI wieku. Zobaczymy na nich m.in. przedstawienie astrolabium.

Ceny biletów i godziny otwarcia Pałacu Narodowego w Sintrze

 • Pałac Narodowy jest otwarty każdego dnia od godziny 9.00 do 18.30, ostatnie wejście o godzinie 18.00.
 • Bilet normalny: 10 €.
 • Bilet młodzieżowy (6-17 lat): 8,50 €.
 • Bilet senior (powyżej 65. roku życia): 8,50 €.
 • Bilet dla dzieci (poniżej 6. roku życia): bezpłatnie.
 • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci 6-17 lat): 33 €.
 • Obowiązuje zniżki na bilety łączone z innymi atrakcjami Sintry (na przykład Palacio de Pena lub Zamek Maurów).
 • Bilet do Pałacu Narodowego online można kupić tutaj >>>. Bilet online umożliwia wejście do pałacu bez kolejki.
 • Podane ceny aktualne są na rok: 2022.
Zobacz do jakich zabytków i atrakcji w Sintrze można kupić bilet przez Internet:

Mapa i ceny noclegów w Sintrze

Booking.com
Interesuje Cię zwiedzanie Sintry z polskim przewodnikiem?
Zapraszamy do kontaktu!


  2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Robert napisał/a:

   Witam, mam pytanie odnośne dojazdu do Sintry, przyjechaliśmy swoim autem do Lizbony i chcielibyśmy odwiedzić Sintrę. Czy da się tam dojechać samochodem? Ewentualnie jak tam parkować? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam. Robert

   Odpowiedz
  • Naba napisał/a:

   Byłam w tym Pałacu, wart jest odwiedzenia
   Relacja świetnie oddaje moje wrażenia ze zwiedzania Pałacu

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)