Lizbona bez kolorowej parady, ulicznych zabaw i Festas de Lisboa 2020

Festiwal św. Antoniego 2020, czyli Festas de Lisboa – najbardziej kolorowy i charyzmatyczny festiwal w Lizbonie, który każdego roku przyciągały tysiące osób, został anulowany. Informacje taką podały władze Lizbony. To samo spotkało Święto św. Jana w Porto. Dlaczego tak się stało?

Każdy miłośnik Portugalii wie, że czerwiec to miesiąc zabawy w Portugalii, a najhuczniej bawią się w tym okresie właśnie Lizbona i Porto. Wszystko za sprawą Święta św. Antoniego w Lizbonie oraz Święta św. Jana w Porto. Niestety w 2020 roku te wielkie i słynne festiwale się nie odbędą.

style="text-align: justify;">Festas de Lisboa to wielkie kolorowe święto, do którego niektórzy przygotowują się cały rok, a bezwątpienia żyje nim cała Lizbona. Każdego roku czerwiec upływa w stolicy Portugalii pod znakiem grillowanych na ulicach sardynek, ulic ozdobionych kolorowymi girlandami, ulicznych fiest oraz licznych wydarzeń i różnorodnych wydarzeń kulturowych.

Festiwal świętego Antoniego 2020 anulowany anulacja Święto św Antoniego Festas de Lisboa Fest de Lisboa 2021 Program Opis przeniesiony program informacje aktualizacja

Noc z 12 na 13 czerwca to zawsze niezapomniana noc w Lizbonie, gdy miasto to nie śpi, a na ulice wychodzą tysiące mieszkańców i turystów, by do rana się bawić. W 2020 roku tego jednak nie będzie. Jest to tym bardziej przykra informacja, że wiemy, że każdego roku wielu z Was przyjeżdża do Lizbony specjalnie na Festiwal św. Antoniego, by bawić się razem z Lizboną i zobaczyć, jak cudowne w tym okresie jest miasto. 

Festas de Lisboa 2020 – anulowana. Dlaczego?

Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa Covid-19, który w 2020 roku zmienił życie milionów osób na całym świecie, w tym Portugalii. W dniu 4 kwietnia 2020 władze Lizbony – Câmara Municipal de Lisboa wspólnie z EGEAC (Empresa de Gestão de Equipamentos e Animação Cultural, czyli organizacją odpowiedzialną za organizowanie Święta św. Antoniego) podały informację o anulowaniu Festas de Lisboa 2020.

Swoją decyzję argumentują one zaleceniami Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia (Direção-Geral da Saúde) w sprawie ochrony zdrowia i walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, troski o zdrowie mieszkańców oraz odwiedzających, a także niemożliwością realizacji szeregu działań przygotowujących i niezbędnych do zorganizowania Festas de Lisboa 2020.

Festiwal św. Antoniego 2020 – co się nie odbędzie w tym roku?

Swoją decyzję władze Lizbony ogłosiły m.in. przez kanały social media – poniżej zamieszczamy wpis Câmara Municipal de Lisboa. Informacja o anulacji wydarzenia, jakim jest Festiwal św. Antoniego 2020, nie jest jednak obszerna i do końca jasna. To co jest pewne, co się nie odbędzie w 2020 roku:

Kolorowa parada – Marchas Populares de Lisboa

Podano informacje, że kolorowa i barwna parada, która każdego roku przechodziła wieczorem przez Avenida da Liberdade, czyli Marchas Populares de Lisboa 2020 zostaje odwołana. Argumentuje się to niemożliwością przygotowania scenografii, układów, strojów przez grupy dzielnic, stowarzyszeń i organizacji, które każdego roku sprawiają, że parada przechodząca przez Aveninda da Liberdade w Lizbonie jest taka wyjątkowa i piękna.

Temat 2020 roku to “Amália Rodrigues”.  Został on przeniesiony na Festas de Lisboa w 2021 roku, dzięki temu wszystkie osoby zaangażowane w edycję 2020, która się nie odbędzie, będą miały więcej czasu na przygotowanie się, a także praca włożona do tej pory, nie pójdzie na marne.


Zobacz, jak Lizbona bawi się każdego roku na Festas de Lisboa:

Śluby św. Antoniego w Lizbonie

Kolejny nieodłącznym elementem Święta św. Antoniego w Lizbonie corocznie są Śluby św. Antoniego (Casamentos de Santo António). One również się nie odbędą.  W 2020 roku, w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 w Lizbonie, nie było możliwości przygotowania całej uroczystości. Więcej o tej wyjątkowej tradycji, jaką są Śluby św. Antoniego w Lizbonie przeczytacie tutaj >>>.

Uliczne fiesty na ulicach Lizbony

To co zasmuci na pewno najwięcej osób, to decyzja o odwołaniu ulicznych fiest, zabaw i potańcówek na ulicach Lizbony, czyli popularnych “Arraiais Populares”. 

Corocznie uliczki Alfamy, Mourarii, czy Gracy zapełniały się w czerwcowe weekendy setkami osób, które razem przy dźwiękach muzyki pimba, dymie grillowanych sardynek, smaku bifany i zupy caldo verde oraz hektolitrach wina oraz piwa bawiły się razem da rana. 

Festas de Lisboa 2020

Jest nam bardzo przykro z powodu anulowania Festas de Lisboa 2020, gdyż jest to jeden z najpiękniejszych festiwali w Lizbonie. Festiwal, który jest wizytówką Lizbony, festiwal o którym pisze każdy przewodnik po Lizbonie i wreszcie festiwal, na który wielu mieszkańców i turystów czeka cały rok. My również.

Festiwal świętego Antoniego 2020 anulowany anulacja Święto św Antoniego Festas de Lisboa Fest de Lisboa 2021 Program Opis przeniesiony program informacje aktualizacja

Nie podano jednak żadnych informacji o anulowaniu innych wydarzeń kulturalnych, które co roku towarzyszą Festiwalowi św. Antoniego – licznych koncertach, wystawach, spotkaniach, mniejszych festiwalach i świętach. Być może one się odbędą – choć w zmienionej formie. Na bieżąco będziemy Was informować o tym, więc śledźcie InfoLizbona zaglądając tutaj na stronę lub do naszych kanałów na: Facebook >>> oraz Instagram >>>

Rozumiemy jednak w pełni decyzję władz Lizbony oraz EGEAC i doceniamy troskę o zdrowie mieszkańców oraz osób odwiedzających Lizbonę.

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie 2021?

Anulując Festiwal świętego Antoniego 2020 w Lizbonie, nie podano żadnych informacji o Festas de Lisboa 2021 – jedynie z wyjątkiem informacji o przeniesieniu tematu “Amália Rodrigues” na kolejny oraz wszystkich kandydatur na Śluby św. Antoniego 2021.

Na pewno jednak edycja Festiwalu św. Antoniego w roku 2021 będzie jeszcze huczniejsza i bogatsza. Jesteśmy przekonani o tym, że mieszkańcy Lizbony oraz wszyscy zakochani w Portugalii będą sobie chcieli “odbić” brak tego pięknego święta w 2020 roku. 

Jeśli zatem nie planów na czerwiec 2021 roku… odwiedźcie wtedy Portugalię i zaplanujcie sobie zabawę na Festas de Lisboa 2021! Bo na pewno będzie się działo dużo!

Święto św. Jana w Porto 2020

Niestety również Porto musiało zmienić swoje plany, które pokrzyżowała pandemia koronawirusa w Portugalii. Władze miasta zdecydowały się o anulowaniu Święta św. Jana, czyli popularnego Festas de São João. Świata, które corocznie odbywa się w noc z 23 na 24 czerwca i którym żyje całe Porto.

Argumentacja w przypadku anulacji Festas de Sao Joao 2020 w Porto jest bardzo podobna, jak w przypadku władz Lizbony. Więcej o tym przeczytać można tutaj >>>.

Festiwal świętego Antoniego 2020 anulowany anulacja Święto św Antoniego Festas de Lisboa Fest de Lisboa 2021 Program Opis przeniesiony program informacje aktualizacja

Festas w Portugalii 2021 roku?

Co nam zatem pozostaje? Oczekiwać na czerwiec 2021 roku – miejmy nadzieje, że do tego czasu wszystko już wróci do normy i piękne święta Festas de Lisboa w Lizbonie i Festas de Sao Joao w Porto będą się mogły odbyć bez żadnych problemów z jeszcze większą zabawą, szaleństwem i niezapomnianymi momentami.

Na stronach InfoLizbona.pl i InfoPorto.pl będziemy Was na bieżąco informować o programach świąt św. Antoniego i św. Jana w Portugalii.

Na koniec warto przypomnieć piękne wideo, które przygotowało Turismo de Portugal, a które promuję Portugalię w czasach pandemii. Zobaczcie koniecznie, jeśli jeszcze nie widzieliście. Więcej o tym niezwykłym wideo promującym Portugalię przeczytacie tutaj: Wideo CantSkipHope w ciekawy sposób pokazuje uroki Portugalii >>>.Festiwal świętego Antoniego 2020 anulowany anulacja Święto św Antoniego Festas de Lisboa Fest de Lisboa 2021 Program Opis przeniesiony program informacje aktualizacja

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)