Lizbona: Feira da Ladra, targ złodziei, czyli słynny targ staroci w Lizbonie [Zdjęcia]

Targ złodziei w Lizbonie, to po portugalsku Feirra da Ladra i jest to jedna z najciekawszych atrakcji nie tylko dzielnicy Alfama, ale i całej Lizbony. Targ złodziei to nic innego, jak targ staroci, tyle, że ten w Lizbonie ma swoją historię, która odnosi się to mrocznych stron ludzkiej natury.  Mało jest miejsc, które z jednej strony zachowały swój tradycyjny urok, a z drugiej stanowią ciekawą atrakcję turystyczną – Feira da Ladra bez wątpienia posiada obydwie te cechy.

Nazwa może zaciekawić, jednak obecnie ma już ona mało wspólnego z przeszłością, gdy to właśnie na tym targu dokonywano transakcji nie całkiem legalnych, a samo miejsce stanowiło centrum wymiany lub sprzedaży rzeczy, których pochodzenie nie było do końca jasne. Dziś wszystko odbywa się już całkowicie legalnie i zgodnie z prawem – tak choćby zapewniają miejscowe władze i przewodniki.

Feira da Ladra – targ złodziei na Alfamie: opis

Targ odbywa się w każdy wtorek i sobotę, jednak to zdecydowania sobota jest bardziej turtystyczna. Możemy wtedy zobaczyć wśród tłumu wiele osób z aparatami lub mapami. Dlatego zdecydowanie, jeśli chcemy zobaczyć bardziej “tradycyjną” stronę odsłonę targu wybierzmy się na Feira da Ladra we wtorek. Stoiska rozstawione są już od wczesnych godzin porannych, aż do późnych popołudniowych. Oczywiście jeśli chcemy upatrzeć jakąś “perełkę” warto wstać wcześnie, by móc szperać wśród stoisk z samego rana.

A znaleźć tam możemy dosłownie wszystko – od starych butelek, poprzez połamane płytki azulejo, używane ubrania, ręcznie robioną biżuterie, stare meble, płyty winylowe, aż do pamiątek z czasów wojny lub po byłych koloniach portugalskich. Znajdziemy tam również szeroki wybór pamiątek z Portugalii i Lizbony, nowe płyty CD i DVD oraz sprzęt audio i rtv. Sprawne oko na pewno wypatrzy coś urokliwego lub cennego!

Market odbywa się na Campo de Santa Clara na obrzeżach Alfamy – najstarszej dzielnicy Lizbony, więc po wizycie na nim możemy udać się na zwiedzanie Alfamy i pozwolić sobie na zgubienie się w jej wąskich uliczkach lub spędzić chwilę przy aromatycznej kawie w jednej z licznych kawiarni.

Feira da Ladra - targ złodziei na Alfamie w Lizbonie Przewodnik Fotografie

Kiedy i w jakich godzinach odbywa się feira da fadra w Lizbonie?

Targ złodzie w Lizbonie odbywa się w każdą sobotę i wtorek od godziny +/- 6 rano do około godziny 15.00 Godziny odbywa się targ są luźne i zależą od liczby odwiedzających. Targ odbywa się również w dni deszczowe, jednak w bardzo ograniczonej formie.

Feira da Ladra – targ złodziei w Lizbonie: Dojazd

 • tramwaj 28 z Martim Moniz lub innego miejsca do przystanku “Voz do Operario”
 • autobus 734 z placu Martim Moniz do przystanku “Voz do Operario”
 • metrem do stacji Santa Apolonia, a następnie spacerem do Panteonu Narodowego w Lizbonie
 • spacerem od dzielnicy Baixa – z placu Praca do Comercio wzdłuż rzeki do dworca Santa Apolonia

Feira da Ladra - targ złodziei na Alfamie w Lizbonie Przewodnik Fotografie

Feira da Ladra – targ złodziei na Alfamie: atrakcje w pobliżu

Będąc na targu złodzie w Lizbonie warto zwiedzić kościół i klasztor św. Wincentego z Saragossy oraz leżący tuż obok Panteon Narodowy, czyli kościół św. Engracii. Z targu złodzi bardzo blisko również na przyjemny punkt widokowy Graca, a jeśli będziemy śledzić tory tramwajowe, to dojdziemy do centrum dzielnicy Alfama, czyli punktu widokowego Portas do Sol. Z tego miejsca już bardzo blisko m.in. do Katedry Se oraz muzeum muzyki fado.

Feira da Ladra w Lizbonie, czyli Targ Złodzie – informacje praktyczne

 • w sobotę zawsze jest zdecydowanie więcej turystów
 • jeśli chcemy znaleźć jakieś “perełki”, to warto przyjść na targ wcześnie rano
 • na lizbońskim targ złodziei kupimy nie tylko starocie, ale dosłownie wszystko – w tym m.in. ciekawe, ręcznie robione pamiątki
 • należy uważać na kieszonkowców
 • najlepszy środek transportu, by dojechać na targ złodziei na Alfamie, to tramwaj 28, jednak w dni targowe może on być zapchany

Zobacz lokalizację Feira da Ladra – targ złodziei na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Feira da Ladra – targ złodziei w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Siostra Bernadetka napisał/a:

  Targ zdecydowanie przereklamowany. Każdy wyciągnął jakieś nieciekawe śmieci z lat 70,80,90 z piwnicy i z tym stoi. Ludzie chodzą bo w przewodniku napisali że trzeba zobaczyć. Nie odbywa się praktycznie żadna sprzedaż poza typowymi stoiskami pamiątkarskimi.
  Zaryzykowałabym nawet teorię że miasto ludziom płaci by tam wystawiali cokolwiek żeby podtrzymywać tradycję dla turystów 😀

  Odpowiedz
 • Radek napisał/a:

  Hej, od Wigilii zwiedzam Lizbone. Nie zawiodłem się. Ponieważ moją ulubioną metodą zwiedzania jest spacer, nogi mi do …(wiadomo gdzie) wchodzą😉 Już za moment , zacznę dzień od małej “biki” plus oczywiście jakieś ciacho. Potem złapie metro na pobliskiej stacji metra Picoas i i dam się na targ złodziei😁 Pzdr!

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)