Wielkanoc w Lizbonie i Portugalii

Wielkanoc w Lizbonie i Portugalii 2016 Opis Zwyczaje Przewodnik i tradycje Święta

Jak obchodzi się Wielkanoc w Portugalii, jak Lizbona przygotowuje się  na Wielkanoc i jak na tym tle wyróżnia się Lizbona w całej skali kraju? Czym różnią się święta Wielkanocne w Portugalii od tych znanych nam w Polsce? Jak wyglądają tradycje wielkanocne w Portugalii?

Każdego roku coraz więcej turystów decyduje się spędzić Wielkanoc w Lizbonie lub innych miastach Portugalii, jako alternatywę do świąt w Polsce, dlatego zebraliśmy dla Was kilka informacji na temat Wielkanocy w Portugalii oraz podpowiadamy, co można robić w święta Wielkiejnocy w Lizbonie.

Tekst powstał na podstawie wpisu, który został napisany jakiś czas temu na temat obchodów, tradycji oraz szczegółów Wielkanocy w Portugalii, a który został zamieszczony na prywatnym blogu głównego autora i pomysłodawcy InfoLizbona.pl – Krzysztofa Gierak, link do całego tekstu dostępny jest tutaj: Portugalia: Tradycje i zwyczaje wielkanocne>>>

Wielkanoc w Lizbonie i Portugalii 2016 Opis Zwyczaje Przewodnik i tradycje Święta

Wielkanoc w Portugalii

Pamiętajmy, że Portugalii to w dużej mierze kraj katolicki i święta Wielkanocne są dla społeczności katolickiej tego kraju ważnym wydarzeniem w kalendarzu świąt kościelnych. Spacerując jednak uliczkami portugalskich miast, w szczególności Lizbony, Porto, Coimbry lub Faro nie zauważymy, aż takiej komercjalizacji świąt, jak to na przykład ma miejsce w Polsce. Widać święta w witrynach sklepów, w ekspozycjach centrów handlowych lub w kościołach, jednak mniej, niż można by się tego spodziewać, porównując na przykład Wielkanoc do Bożego Narodzenia.

Wielkanoc i związane z tym obchody Wielkiego Tygodnia to święto przede wszystkich przeżywane duchowo przez osoby wierzące i praktykujące. Mimo postępującej laicyzacji społeczeństwa portugalskiego nawet w dużych miastach ciągle można zobaczyć zwiększony ruch w kościołach, a Niedziela Wielkanocna jest ważnym dniem w życiu wielu osób, w tym wielu nawet nie praktykujących. Migdały w czekoladzie lub lukrowanych polewach, tradycyjne pieczywo wielkanocne w Portugalii (o którym piszemy poniżej) – tzw. folar, pojawia się w większości domów portugalskich w okresie wielkanocnym.

Wielkanoc w Lizbonie i Portugalii 2016 Opis Zwyczaje Przewodnik i tradycje Święta

Wielkanoc w Polsce, a w Portugalii

Jest jednak kilka różnic między obchodami Wielkanocy w Polsce, a w Portugalii. Zaczynają się one już od Niedzieli Palmowej – kiedy w Polsce dominują kolorowe palmy, często bogato zdobione i przygotowywane z misterną dokładnością, tak w Portugalii dominują proste wiązanki liści palmowych, a w niektórych regionach Portugalii można spotkać się ze zwyczajem wieszania na drzwiach domów krzyżów ozdobionych gałązkami oliwnymi lub liśćmi palmowymi.

Wielki Piątek tradycyjnie w Portugalii jest dniem wolnym, inaczej niż ma to miejsce w Polsce. Za to jednak Portugalczycy w poniedziałek, po Wielkanocy, idą już do pracy, kiedy w Polsce możemy się cieszyć jeszcze dniem wolnym. W związku z tym nie ma zwyczaju w Portugalii śmigus-dyngus i związanego z tym polewania się wodą.

Wielkanoc w Lizbonie i Portugalii 2016 Opis Zwyczaje Przewodnik i tradycje Święta

W Niedzielę Wielkanocną bardzo popularne w Portugalii jest odwiedzanie domostw przez księdza lub proboszcza lokalnej parafii. Podczas takiej wizyty duchowny zamienia z domownikami kilka słów i dostaje prezent. Samo śniadanie wielkanocne zostaje zamienione na rodzinny lunch, który pełni funkcję spotkania rodzinnego i może się często znacznie przedłużyć.

A co ze święceniem pokarmów? Ten zwyczaj też jest bardzo mało znany w Portugalii i jeśli występuję, to jest celebrowany najczęściej przez społeczności międzynarodowe zamieszkujące ten kraj. W niektórych regionach Portugalii pozostał jednak do dnia dzisiejszego żywy tzw. “pogrzeb dorsz”. Tradycja ta polega na upieczeniu i zjedzeniu największego kawałka dorsza, jaki uda nam się zakupić w sklepie, a następnie zebraniu wszystkich ości i zakopania ich w ziemi, a symbol ten ma koniec postu, koniec wyrzeczeń.

Wielkanocne potrawy w Portugalii

Spacerując po ulicach Lizbony warto spojrzeć na wystawy pastelarii i kawiarni na ulicach miasta. W okresie wielkanocnym zobaczymy na wystawach tradycyjne pieczywo folar – może one być przyrządzane na słodko lub słono. Folar powstaje z jajek, mąki pszennej i różnego rodzaju dodatków, a na wierzchu zawsze tradycyjnie znajduje się jajko w skorupce. Pieczywo to przyjmuje rozmaite formy  może być słodkie, bogate w bakalie, nadziewane wieprzowiną, cielęciną, szynką lub drobiem. Dla przykładu w Algarve folar składa się z kilku warstw, stopione cukru i cynamonu. Kupmy i skosztujmy, polecamy – bez trudu dostaniemy go w pastelariach Lizbony, jak i innych miast Portugalii.

Wielkanoc w Lizbonie i Portugalii 2016 Opis Zwyczaje Przewodnik i tradycje Święta

Wchodząc do sklepów zobaczymy różnego rodzaju, kolorów oraz wielkości migdały. Bardzo popularna rzecz z okazji Wielkanocy w Portugalii, które goszczę na większości stołów portugalskich rodzin i bardzo często są również dawane, jako prezenty. Migdały mogą być w czekoladzie, lukrze, masach orzechowych, glazurowane, w polewach owocowych itp. itd.


Interesuje Cię tradycyjne portugalskie jedzenie i potrawy charakterytyczny dla Portugalii? W poniższych tekstach znajdziesz wiele informacji i inspiracji:

Na stołach portugalskich domów dominuje nie tylko tradycyjny dorsz, ale również bardzo popularna jest pieczona jagnięcina, kozina i baranina. Najczęściej z dodatkiem gotowanych lub pieczonych ziemniaków oraz warzyw. To właśnie te mięsa często goszczą w tradycyjnych restauracjach z kuchnią portugalską podczas Wielkanocy.

Kozina na Wielkanoc najbardziej popularna jest w północnej i centralnej Portugalii, a baraninę je się głównie w Alentejo. Na portugalskich stołach w czasie Wielkanocy nie może zabraknąć też dorsza – gości on pod różną postacią.

portugalskie tradycyjne wielkanocne potrawy

A jak wyglądają portugalskie potrawy wielkanocne? Zobaczcie – na zdjęciu powyżej znajdują się (od lewego, górnego rogu): folar, kozina pieczona z ziemniakami i ryże, dorsz zapiekany z pomidorami podawany w chlebie oraz tradycyjne, biszkoptowe ciasto pao de lo.

Wielkanoc w Lizbonie

Osoby chcące uczestniczyć w życiu religijnym kościoła katolickiego w okresie wielkanocnym w Lizbonie mogą odwiedzić Katedre Se na Alfamie, gdzie odbywają się główne uroczystości w centrum miasta. W każdym kościele powinna również znajdować się informacja na temat godzin oraz szczegółów uroczystości, które mają odbywa się w danym miejscu z okazji Wielkiego Tygodnia.

Wielkanoc w Lizbonie i Portugalii 2016 Opis Zwyczaje Przewodnik i tradycje Święta

Restauracje w centrum Lizbony oraz kawiarnie będą w okresie Wielkanocy  w większości otwarte – bez trudu powinniśmy coś znaleźć w okolicach dzielnicy Baixa oraz Chiado. Zwróćmy jednak uwagę, że mniejsze lokale, nastawione bardziej na społeczność lokalną, niż turystów mogą być zamknięte.

Wielkanoc, a zabytki i atrakcje w Lizbonie

Z najpopularniejszych atrakcji turystycznych i zabytków Lizbonie warto pamiętać, że:

Zapraszamy jeszcze raz do przeczytania całego teksty: Portugalia: Tradycje i zwyczaje wielkanocne>>> Korzystając również z okazji życzymy wszystkim czytelnikom InfoLizbona.pl i osobom odwiedzającym Lizbonę oraz inne miasta Portugalii wszystkiego dobrego, z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy. Życzymy dużo zdrowia, szczęścia, przyjemnych chwili w rodzinnej atmosferze i odpoczynku. A prezentem wielkanocnym niech będzie bilet do Lizbony! Boa Páscoa!

Wielkanoc w Portugalii Święta Wielkanocy Wielkanocne Portugalia 2020 Zwyczaje Tradycje Obyczaje Opis Prezenty Lizbona Porto Przewodnik Życzenia portugalskie


Zastanawiasz się, jak najlepiej zaplanować zwiedzanie Lizbony? Skontaktuj się z nami – info@infolizbona.pl i zobacz, jak możemy Ci pomóc przyjemnie, efektywnie i dobrze spędzić czas w Lizbonie.

Na Lizbonie znamy się doskonale, a Ty zasługujesz na przepiękne wakacje w Lizbonie. Zapraszamy!


    Dodaj nowy komentarz

    Imię jest wymagane.
    Adres email jest wymagany.
    Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)