Pożary w Portugalii – aktualna sytuacja

Pożary w Portugalii aktualna sytuacja pozary Portugalia opis gdzie kiedy

Pożary w Portugalii co roku stanowią duży problem dla lokalnej ludności, a czasami też dla turystów podróżujących lub wypoczywających w Portugalii. Gdzie najlepiej sprawdzić aktualną sytuację oraz zagrożenie pożarowe, jakie regiony najczęściej są nawiedzane przez pożary w Portugalii lub kiedy najczęściej występują pożary w Portugalii? Przeczytajcie koniecznie, jeśli wybieracie się w region południowej lub środkowej Portugalii, szczególnie jeśli wybieracie się w okresie letnim.

Nikomu nie życzymy, by kiedykolwiek jego urlop został zakłócony przez pożar lub by znalazł się w sytuacji zagrożenia przez ogień. Planując jednak wakacje, dla własnego spokoju oraz bezpieczeństwa czasami lepiej warto wiedzieć, gdzie sprawdzić aktualne sytuacje o pożarach w Portugalii, szczególnie jeśli planujemy podróż przez całą Portugalię. Pomoże nam to odpowiednio wybrać region wypoczynku i zwiedzania oraz zaplanować trasę zwiedzania Portugalii lub jej ewentualną zmianę już w czasie trwania naszego wyjazdu.

Pożary w Portugalii

O pożarach w Portugalii było głośno w polskiej prasie w roku 2017, kiedy to na skutek pożarów lasów, które wybuchły w czerwcu 2017 roku zginęło łącznie 64 osoby, a ponad 205 zostało rannych. Pożary te szeroko były opisywane nie tylko w polskiej prasie. Pożary te wybuchły obok miejscowości Leira, ok. 160 km od Lizbony, a największe żniwo zebrały w okolicach miejscowości Pedrógão Grande, kiedy to ogień  zaczął zbliżać się do zabudowań. Wtedy to wiele osób postanowiło uciec z zagrożonego regionu samochodami – na drodze N236 łączącej Figueiró dos Vinhos z Castanheira de Pera – płomienie odcięły kierowcom drogę ucieczki. W spalonych samochodach odnaleziono ciała ponad 30 osób, a kolejnych 17 w pobliżu drogi. Była to największa tragedia w 2017 roku w Portugalii, która mamy nadzieję, że już nigdy się nie powtórzy.

Pożary w Portugalii aktualna sytuacja pozary Portugalia opis gdzie kiedy

W 2018 roku w czerwcu oraz lipcu Portugalię również nawiedziły pożary. Te największe tym razem spustoszyły region na południu Portugalii – na Algarve, w regionie Monchique. Osoby wypoczywające na plażach Algarve na południu Portugalii relacjonowały, że nawet tam można było na niebie zobaczyć ogromne połacie dymu z trwającego kilkanaście dni ogromnego pożaru.

Portugalia i pożary – gdzie sprawdzać aktualne pożary i zagrożenie pożarami

Najlepszą i rekomendowaną przez wielu stroną jest strona www.fogos.pt, gdzie na bieżąco zaznaczane są wszystkie aktualne miejsca, gdzie wybuchły pożary lub trwają pożary. W szczegółach każdej akcji mamy podane ilu strażaków bierze udział, dokładną lokalizację pożaru, podgląd na mapie oraz rodzaj i ilość sprzętu zaangażowanego do gaszeniu pożaru. Mamy tam również informację nt. pożarów już zakończonych. Strona www.fogos.pt jest obecnie najlepszą stroną informacyjną o aktualnej sytuacji pożarowej w Portugalii

Dodatkowo na stronie tej możemy sprawdzić statystki na temat pożarów, regiony, w których najczęściej wybuchają pożary, a także co jest bardzo ważne – ryzyko zagrożeniami pożarami na terenie całej Portugalii na najbliższe dni. Strona jest aktualizowana na bieżąco w odstępach kilkuminutowych. Dostępne są również bezpłatne aplikacje mobline strony fogos.pt na systemy Androida i iOS.

Pożary w Portugalii aktualna sytuacja pozary Portugalia opis gdzie kiedy zagrożenie pożarowe

Pomocna może być również strona www.ipma.pt (strona Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery – Instituto Português do Mar e da Atmosfera), gdzie można sprawdzić bieżąco temperatury, siłę wiatru, temperatury wody, prognozy krótko i długoterminowe oraz zagrożenie i prognozy różnymi zagrożeniami atmosferycznymi. Strona jest również na bieżąco aktualizowana.

Inną stroną, którą warto sprawdzić, jeśli interesuje nas tematyka obrony cywilnej i pożarów w Portugalii jest strona Agencji Narodowej Obrony Cywilnej (Autoridade Nacional de Proteção Civil) – www.prociv.pt Na profilu FB ANPC na bieżąco informuje o różnych zagrożeniach z terenów całej Portugalii. Link dostępny jest tutaj >>>

Jakie regiony Portugalii są zagrożone pożarami?

Największe zagrożenie pożarami w Portugalii występuję w regionach centralnej Portugalii – między miastami Santarem i Coimbra oraz w okolicach miasta Viseu. To właśnie tam najczęściej występuję pożary lub latem jest największe zagrożenie pożarowe. Latem pożary mogą często też pojawiać się na północy Portugalii w regionie Mogadouro oraz Bragancy. Na południu Portugalii zagrożenie pożarami występuję w regionie Alentejo i północnym Algarve, najczęściej w regionie Monchique oraz Martim Longo. Stosunkowo najniższe zagrożenie pożarowe przez cały rok mają rejony Portugalii położone nad oceanem – praktycznie cały pas wybrzeża w okolicach Porto, Lizbony i Wybrzeża Lizbońskiego, południowo – zachodniego Algarve.

Pożary w Portugalii aktualna sytuacja pozary Portugalia opis gdzie kiedy zagrożenie pożarowe

Kiedy występują najczęściej pożary w Portugalii?

Statystycznie na to patrząc pożary w Portugalii pokrywają się z okresami najmniejszych opadów oraz związanych z tym susz i wyższych temperatur. Najczęściej pożary występują w okresie druga połowa czerwca – sierpień oraz październik. Sytuacja pożarowa oraz zagrożenie zmieniają się, więc warto na bieżąco śledzić sytuację, gdy wybieramy się latem w regiony zagrożone pożarami.

Pożary w Portugalii aktualna sytuacja pozary Portugalia opis gdzie kiedy zagrożenie pożarowe

Portugalia: Co robić w razie pożaru?

W przypadku zauważenia pożaru najlepiej jest zawsze zadzwonić na międzynarodowy numer 112, podobnie, jeśli potrzebujemy pomocy. Gdy znajdujemy się w regionie, gdzie występują pożary należy się bezwzględnie podporządkować wytycznym lokalnych władz, służb zarządzających, policji, strażaków lub funkcjonariuszy Obrony Cywilnej.

Portugalia wbrew pozorom jest krajem bezpiecznym, jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe. Dla 99% turystów pożary występujące często latem i w okresie późnej jesieni w Portugalii nie będą stanowiły żadnego zagrożenie i nie zmienią w żaden sposób zaplanowanych wakacji. Kto musi zwrócić uwagę na pożary w Portugalii? Osoby planujące zwiedzać okolice centralnej Portugalii i regionu Alentejo oraz północnego Algarve, szczególnie miejsca poza głównymi szlakami turystycznymi. Osoby wybierające piesze wędrówki przez Portugalię w okresie letnim.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)