Festiwal św. Antoniego, czyli czerwiec pełen dobrej zabawy, sardynek i wina w Lizbonie

Lizbona Festiwal Świętego Antoniego 2019 Portugalia Festas de Lisboa Festiwal Sardynek Czerwiec Zdjęcia Foto Opis Program

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie, czyli popularne Festas de Lisboa, sprawia, że czerwiec każdego roku w Lizbonie jest najbardziej kolorowym miesiącem. Zobaczcie, jak wygląda program Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie 2019 – co będzie działo się w Lizbonie, gdzie warto być, jak się bawi stolica Portugalii w tym czasie lub najciekawsze wydarzenia, które odbywają się wtedy w mieście.

Zapraszamy do naszego festiwalowego przewodnika po Lizbonie, który szczegółowo i kompleksowo podpowie Wam, jak dobrze bawić się w Lizbonie i poczuć atmosferę Portugalii w tym czasie. Przewodnika pełnego dobrego humoru, sardynek, kolorowych girland zdobiących ulice Lizbony oraz smaków Lizbony oraz dobrego wina! A jeśli to macie to szczęście odwiedzić Lizbonę w czerwcu 2019, to koniecznie wybierzcie coś dla siebie z bogatego programu Święta św. Antoniego w Lizbonie… i bawcie się dobrze!

Festiwal świętego Antoniego w Lizbonie to jedno z naszych ulubionych wydarzeń w Lizbonie. Zresztą nie tylko naszych, bo wielu mieszkańców Lizbony również kocha ten festiwal i każdy wie, że czerwiec to miesiąc zabawy, jedzenia sardynek, picia wina oraz ulicznych zabaw nazywanych tutaj arraiais. Miesiąc, który nie tylko jest początkiem wakacji w Portugalii, ale również miesiąc nad którym czuwa ukochany święty Lizbończykow, czyli św. Antonii z Padwy (a tak naprawdę z Lizbony, ale o tym przeczytacie poniżej).

Festiwal św. Antoniego – Co to jest?

Czym jednak w ogóle jest Festiwal św. Antoniego w Lizbonie? Jest to szereg różnych imprez, które odbywają się w Lizbonie przez cały czerwiec. Na program corocznej edycji Festiwalu św. Antoniego składają się różnego typu wydarzenia i imprezy – część z nich ma charakter i rodowód typowo historyczny i religijny, jak np. trony św. Antoniego, wielka procesja z figurą św. Antoniego lub uroczysta parada na Avenida da Liberdade, czy ślubu św. Antoniego. O nich wszystkim szczegółowo przeczytacie poniżej, elementy te są od lat już nieodłączonym i stałym elementem festiwalu.

Część wydarzeń, szczególnie wydarzenia kulturalne, co roku się zmienia i prezentują one bogatą ofertę kulturalną, jako oferuje Lizbona i jaka każdorazowo jest przygotowana z okazji Festiwalu św. Antoniego. Są to różnego rodzaju koncerty muzyczne, w tym koncerty muzyki fado, pokazy filmów, wydarzenia teatralne, wystawy i ekspozycje fotografii, spotkania z autorami i artystami, ciekawe wydarzenia skierowane dla dzieci i rodzin z dziećmi. Bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Portugalię są uliczne zabawy, tzw. arraias (zobaczcie koniecznie, kiedy i gdzie będą się one odbywały w 2019 w Lizbonie), kiedy to wszyscy się bawią razem, jedzą grillowane sardynki na ulicach, a z ich okazji uliczki miasta ozdobione są kolorowymi girlandami.

Festiwal św. Antoniego, Festiwal Sardynki, Festas de Lisboa?

A jak się to ma to samej nazwy? Festiwal św. Antoniego, Święto św. Antoniego, Festiwal Sardynki? Jak tak naprawdę nazywa się ten festiwal i święto, gdyż w Internecie spotkać się możemy z różnymi nazwami. Oficjalnie po portugalsku wydarzenie to nosi nazwę Festas de Lisboa. W polskich przewodnikach po Lizbonie i Portugalii występuje on jednak pod różnymi nazwami. Te najpopularniejsze to właśnie Festiwal św. Antoniego lub Święto św. Antoniego i takich też nazw używamy w tym festiwalowym przewodniku po Lizbonie 2019.

Festas de Lisboa wpisują się w tradycję Festas dos Santos Populares, czyli odbywających się praktycznie przez większą część lata cyklów imprez związanych z najpopularniejszymi w Portugalii świętymi – św. Janem na północy Portugalii, św. Piotrem na Algarve i właśnie św. Antonim w centralnej Portugalii.

Poniżej prezentujemy dokładny program Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie 2019, czyli Festas de Lisboa 2019. Opisujemy najciekawsze wydarzenia, miejsca, gdzie będą się one odbywały, wskazujemy na co warto zwrócić uwagę, czego nie można pominąć w 2019 roku oraz… jak dobrze się bawić i poczuć klimat Lizbony, a jednocześnie skorzystać z bardzo bogatego i obszernego programu tegorocznej edycji. Festiwal św. Antoniego 2019 jest świetną okazją, by połączyć zwiedzanie Lizbony z uczestnictwem w różnego rodzaju zabawach lub koncertach, wystawach i ekspozycjach. 

Lizbona Festiwal Świętego Antoniego 2019 Portugalia Festas de Lisboa Festiwal Sardynek Czerwiec Zdjęcia Foto Opis Program
Alfama ozdobiona kolorowymi girlandami

Święty Antonii z Padwy czy Lizbony?

Zanim jednak przejdziemy do programu Festiwalu Antoniego 2019, to skupmy się nad… najważniejszą postacią w tym wszystkim, osobą i świętym, któremu festiwal zawdzięcza swoją nazwę i wokół której wszystko się kręci, czyli św. Antoniemu z Lizbona. Tak, tak – z Lizbony, a nie Padwy. Św. Antonii wcale nie był z Padwy, a właśnie z Lizbony. Przy okazji warto nadmienić również, że jest on najważniejszym i ukochanym świętym Lizbony. Tak naprawdę nazywał się on Fernando Martins de Bulhões, a urodził się w Lizbonie w 1195 roku, choć niektóre źródła podają, że w 1191 roku. Zmarł 13 czerwca 1231 w Arcelli koło Padwy we Włoszech.

W Lizbonie uczęszczał do szkoły katedralnej, a około 15. roku życia wstąpił do Klasztoru św. Augustyna. Po 2 latach przeniósł się do Klasztoru św. Krzyża w Coimbrze. To właśnie w Coimbrze zdobył solidne wykształcenie poznając Pismo Święte i naukę Ojców Kościoła. W 1219 roku, wtedy jeszcze Fernando Martins de Bulhões został wyświęcony na kapłana, a następnie przeniósł się do Zakonu Franciszkanów – tam właśnie zmienił imię na Antonii. Święty Antonii (choć wtedy jeszcze nie święty) pierwsze podróże misyjne odbył do Maroka śladami męczenników, jednak ze względu na stan zdrowia wrócił do Europy i trafił do Asyżu, gdzie w 1221 roku spotkał się ze św. Franciszkiem.

Ukochany święty Lizbony bardzo szybko stał się słynny. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja, który z siłą i wiarą głosił Słowo Boże, a także znakomity teolog. Nauczał i działał głównie w północnych Włoszech. Święty Antoni zmarł 13 czerwca 1231 roku obok Padwy. W następnym roku (30 maja 1232, najszybciej w historii kościoła) papież Grzegorz IX kanonizował Antoniego, natomiast papież Pius XII ogłosił go w 1946 roku doktorem Kościoła. Za życia zwano go młotem na heretyków – święty Antonii był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w. I to właśnie Lizbona, miejsce, w którym przychodzi on na świat, obchodzi najhuczniej na świecie jego święto 13 czerwca 2018.

Tradycje Lizbony i święta św. Antoniego

Początki Święta św. Antoniego w Lizbonie sięgają dawnych wieków. Początkowo miało ono charakter typowo religijny, a elementy religijne do dziś pełnią ważną i charakterystyczną rolę w całym święcie. Z biegiem lat do obchodów Święta św. Antoniego coraz bardziej zaczęły wchodzić elementy świeckie. Na przykład zabawy uliczne, walki byków, pokazy teatrów, itp., a to wszystko razem łącznie sprawia, że jest to tak wyjątkowy, kolorowy i piękny festiwal w Lizbonie. A jak to wygląda dzisiaj? Zobaczcie i sprawdźcie sami!

Wróćmy jednak na chwilę do początków święta. Początkowo świętowano dwa razy w ciągu roku – w dniu 15 lutego, w rocznicę przeniesienia ciała świętego do katedry w Padwie oraz właśnie 13 czerwca, w rocznicę śmierci św. Antoniego. Z czasem główne obchody i najważniejsze uroczystości skupiły wokół daty czerwcowej i ma to miejsce do dzisiaj.

Lizbona Festiwal Świętego Antoniego 2019 Portugalia Festas de Lisboa Festiwal Sardynek Czerwiec Zdjęcia Foto Opis Program
Mouraria i najsłynniejszy mural w Lizbonie ozdobiony festiwalowymi girlandami.

Od wieków najważniejszym wydarzeniem w całych obchodach Święta św. Antoniego jest uroczysta procesja św. Antoniego, w czasie której wynoszono z kościołów figurki świętych, z którymi wierni szli w wielkiej procesji od kościoła św. Antoniego ulicami Lizbony, a cała procesja była zakończona uroczystą mszą świętą. Dziś jest tak samo, jak przed latami i uroczysta, barwna, religijna procesja skupia każdego roku tysiące wiernych i ciekawskich na ulicach miasta.

Święto św. Antoniego w Lizbonie – opis i najciekawsze wydarzenia

Przyjeżdżając do Lizbony już w maju lub w kolejne miesiące zobaczymy czy to przygotowania do święta, samo święto… lub pozostałości po nim, które jeszcze długo po zakończeniu Festiwalu św. Antoniego zdobią ulice Lizbony. Dlaczego? Już od połowy maja uliczki Lizbony zaczynają być ozdabiane kolorowymi girlandami, a mieszkańcy w niektórych częściach miasta (m.in. Alfama, Mouraria, Bairro Alto, Bica, czy Santos) przygotowują swoje kolorowe stoiska, z których sprzedawać będą grillowane sardynki, czerwone wino, sangrie, piwo oraz różnego rodzaju lokalne przysmaki. Często nie zostają one zdemontowane na zakończenie święta pod koniec czerwca i zobaczyć je można jeszcze wiele kolejnych miesięcy, szczególnie kolorowe girlandy nad ulicami Alfamy.

Muzyka pimba, grillowane sardynki i wino

Wieczorami mieszkańcy i turyści w poszczególnych częściach miasta tłumnie wylegają na ulice, gdzie wspólnie się bawią przy dźwiękach muzyki pimba – prostej, rozrywkowe muzyki, którą można porównać do polskiego disco polo. W wielu miejscach wyciągane są grille, na których licznie pieczą się sardynki i różnego rodzaju mięsa – nie ma wtedy żadnego problemu, by kupić na każdym rogu Alfamy grillowaną sardynkę podawaną albo z pajdą chleba lub z grillowaną papryką i gotowanymi ziemniakami. Z wielu miejsc sprzedawane jest piwo, wino lub inne napitki portugalskie. Bardzo popularny jest wiśniowy likier, tzw. Ginjinha lub po prostu Ginja.

Na straganach różnych dzielnic Lizbony sprzedawane są tzw. manjericos, czyli przycięte w kształcie kuli krzaczki bazylii. Dostaniemy doniczki z bazylią w różnych rozmiarach, a mają one być symbolicznym prezentem oraz wyznaniem miłości dla obdarowanej nimi osoby. W każdym takim krzaczku znajduje się kawałek papieru z wypisanymi sentencjami na tą okoliczność. Bardzo popularne są również artystyczne przedstawienia sardynek, które zobaczymy pod różnymi postaciami oraz w różnych miejscach.

Barwna parada na Avenida da Liberdade

Najważniejszą datą w ramach Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie jest noc z 12 na 13 czerwca. Odbywa się wtedy jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Festas de Lisboa, czyli kolorowy marsz dzielnic Lizbony (parada) reprezentujący różne dzielnice Lizbony i towarzystwa, stowarzyszenia mieszkańców lub lokalne wspólnoty. Po portugalsku nazywany Marchas Populares. Jest to parada będąca nie tylko prezentacją poszczególnych dzielnic Lizbony i towarzystw, ale również konkursem na najciekawszą aranżację muzyczną i taneczną , a także stroje. Wbrew pozorom jest to ważne rzecz dla mieszkańców dzielnic. Jest to ważne wydarzenie, które przyciąga tysiące osób na Avenida da Liberdade w Lizbonie, a jeszcze więcej przed telewizory całej Portugalii.

Lizbona Festiwal Świętego Antoniego 2019 Portugalia Festas de Lisboa Festiwal Sardynek Czerwiec Zdjęcia Foto Opis Program
Zwiedzanie Lizbony w takiej scenerii jest jeszcze fajniejsze!

Noc szaleństwa z 12 na 13 czerwca w Lizbonie

W noc 12/13 czerwca Lizbona nie zasypia, jest to zdecydowanie najgłośniejsza noc w Lizbonie – ulice miasta szczelnie wypełnione są mieszkańcami oraz turystami z całego świata, którzy wspólnie się bawią do białego rana. Nie przypadkowo dzień 13 czerwca jest często dniem wolnym od pracy dla większości osób. Tradycja nakazuje, by tej nocy zjeść grillowaną sardynkę.

Procesja i ślubu św. Antoniego w Lizbonie

13 czerwca rusza uroczysta procesja św. Antoniego uliczkami Alfamy, w której biorą udział setki osób każdego roku – jakże by inaczej procesja rusza spod Kościoła św. Antoniego na Alfamie. Dzień wcześniej mają miejsce w pobliskiej Katedrze Se uroczyste śluby św. Antoniego – tzw. Casamentos de Santo António – w których co roku kilka młodych par bierze hucznie obchodzone i transmitowane przez TV śluby.

Najważniejsze i polecane wydarzenia Festiwalu Antoniego 2019 w Lizbonie

Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych wydarzeń w ramach Festiwalu św. Antoniego 2019 w Lizbonie. Pełen opis programu oraz opis wydarzeń znajdziecie tutaj: Program Festas de Lisboa 2019 – co warto zobaczyć, gdzie iść, w czym uczestniczyć >>> Nasze sugestie będą dla Was pomocne podczas przygotowania swojego pomysły na Święto św. Antoniego 2019:

Marchas Populares

Są to kolorowe parady poszczególnych dzielnic, klubów i stowarzyszeń. Bardzo często przygotowywane przez wiele miesięcy, z dużą dbałością o szczegóły i detale. Marsze te są jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu św. Antoniego i każdego roku angażują tysiące osób. 

Ta najważniejsza parada odbędzie się 12 czerwca 2019, o godz. 21.00. Ma ona miejsce na Avenida da Liberdade od ronda Marques de Pombal do Praca dos Restauradores. Jest jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu św. Antoniego. Jest to uroczysta, kolorowa i głośna parada/pokaz wszystkich dzielnic, grup biorących udział w Marchas Populares 2019. Parada jest również transmitowana na żywo w RTP 1.


Zobacz, jak Lizbona się bawi podczas Festiwalu św. Antoniego


Arraiais Populares

Są to uliczne festyny, fiesty i zabawy, pełne muzyki pimba, grillowanych sardynek, ludzi z całego świata oraz kolorowych girland. To właśnie tutaj można zobaczyć, jak bawią się Lizbończycy z okazji Festiwalu św. Antoniego! Wstęp na nie jest wolny, a rozpoczynają się one najczęściej ok. godz. 20-21 w wyznaczone daty, a często kończą się grubo po północy. Jedna z pozycji obowiązkowych podczas tegorocznego święta!

  • Alfama – to właśnie tutaj odbywają się najsławniejsze i najgłośniejsze uliczne fiesty. Turyści się wspólnie bawią z miejscowymi, wszyscy jedzą grillowane sardynki, piją sangrię lub piwo i tańczą, jak tylko się komu podoba w dobiegających z każdego miejsca dźwiękach muzyki pimba. Jest kilka miejsc, gdzie warto się pojawić. Te najciekawsze miejsca i daty ulicznych zabaw to:

   • Rua de São Miguel i okolice: 1,2, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 i 30 czerwca 2019
   • Rua da Voz do Operário: 1, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 19, 20, 21, 22, 26, 27, 28 i 29 czerwca 2019 
   • Largo do Salvador: 1, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 22 i 29 czerwca 2019
   • Beco das Cruzes: 1,2, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29, 30 czerwca 2019
  • Bairro Alto – centrum życia nocnego Lizbony również się bawi i to głośno oraz hucznie. Imprezy tutaj może nie mają takiego rozmachu, jak ten na Alfamie, ale warto je odwiedzić, ze względu na bliskość wielu klubów oraz barów, a także bardzo fajną atmosferę. Najpopularniejsze miejsca, w których warto się pojawić podczas tegorocznej edycji to:
   • Calçada do Combro, obok Kościoła św. Katarzyny: 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 i 30 czerwca 2019
   • Rua dos Cordoeiros i Largo de Santo Antoninho: 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 i 30 czerwca 2019
   • Calçada da Bica Grande i Beco dos Arciprestes: 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 i 30 czerwca 2019
  • Mouraria – z roku na rok coraz popularniejsze miejsce, które pozwoli się bawić w bardzo wielokulturowej atmosferze. Miejsca, gdzie będą najciekawsze uliczne imprezy to:
   • Largo da Severa, Rua da Guia i Rua da Mouraria: 1, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 19, 21, 22, 28 i 29 czerwca 2019
   • Calçada (Calçadinha) da Figueira: 4, 6, 8, 10, 12, 25 i 27 czerwca 2019
  • Więcej ulicznych fiest, imprez i ich daty w szczegółach programu Festiwalu św. Antoniego 2019>>>
Lizbona Festiwal Świętego Antoniego 2019 Portugalia Festas de Lisboa Festiwal Sardynek Czerwiec Zdjęcia Foto Opis Program
Sardynki, wino i inne przysmaki jedzone w prowizorycznych restauracjach – magia Lizbony!

Wydarzenia związane ze świętym Antonim i jego kultem

 • Śluby świętego Antoniego | 12 czerwca 2019, od godz. 12.00 | Katedra Se i Pacos do Concelho – jedno z najpopularniejszych wydarzeń całego festiwalu, organizowane przez UM Lizbona oraz EGEAC. Jest to uroczysty zbiorowy ślub kilkunastu młodych par, które pobierają się w Katedrze Se w Lizbonie, a wydarzenie to jest śledzone przez tysiące osób w całej Portugalii, transmisja również w RTP 1.
 • Procesja św. Antoniego w Lizbonie | 13 czerwca 2019, godz. 17.00 | Procesja rusza spod Kościoła św. Antoniego w Lizbonie i przechodzi uliczkami Alfamy.
Koncerty i wydarzenia muzyczne
  • Fado w zamku, czyli Fado no Castelo | 14 i 15 czerwca 2019 | Zamek św. Jerzego, wstęp bezpłatny | W tym roku dwie słynne śpiewaczki i współczesne ikony muzyki fado – Ana Moura i Raquel Tavares wystąpią razem z chórami (Ana Moura z Sopa de Pedra i Raquel Tavares z Gospel Collective) wieczorową porą w cudownej scenerii zamku św. Jerzego. Będą to nietypowe i wyjątkowe koncerty, gdyż gwiazdą fado będą towarzyszyły chóry. Coś, co trzeba zobaczyć podczas tegorocznej edycji Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie!
  • Lisboa Mistura | 8-10 czerwca 2019 | Ogród Jardim Quinta das Conchas, wstęp wolny | Festiwal muzyczny, który pokazuje muzykę świata różnych artystów. Zobaczymy tutaj muzyków m.in. z Angoli, Portugalii, Wyspy św. Tomasza i Książęcej lub Stanów Zjednoczonych Ameryki. Niepowtarzalne połączenie ludzi, dźwięków i kultury.
  • Somersby Out Jazz 2019 w Lizbonie | 2, 9, 16, 23 i 30 czerwca 2019 | Ogród Jardim do Campo Grande w Lizbonie, wstęp bezpłatny | Jest to cykl koncertów jazzowych spod szyldu Somersby Out Jazz. Bardzo popularny wśród mieszkańców Lizbony, łączy w sobie muzyką oraz doskonały pomysł na spędzenie popołudnia.
  • António & Variações | 29 czerwca 2019, godz. 22.00 | Ogród Jardim Torre de Belém obok Wieży Belem, wstęp bezpłatny | Wielka impreza zamykająca tegoroczny Festiwal św. Antoniego 2019. Wystąpią m.in. Manuela Azevedo, Ana Bacalhau, Conan Osiris, Lena D’Água, Paulo Bragança i Selma Uamusse.
Co jeszcze warto zobaczyć?
  • Lisbon Under Stars | cały czerwiec 2018 pn.-sb. o godz. 21.30 i 22.45, 15 €/bilet | Ruiny Kościoła Karmelitów na Largo do Cargo – pokaz videomapingu w ruinach dawnego kościoła pokazujący historię Lizbony.
  • AR – Festival de Cinema Argentino | 20-23 czerwca 2019 | Kino Cinema São Jorge i Cinemateca Portuguesa – czterodniowy festiwal poświęcony kinu argentyńskiemu. Pokazy zarówno klasyków, jak i filmów nowej fali reżyserów z Argentyny.
  • CineConchas | 27-29 czerwca 2019, 21.45, bezpł. | Quinta das Conchas – największy w Lizbonie pokaz kina plenerowego w przyjemnym ogrodzie. Mimo, że poza centrum Lizbony, o warto się wybrać. Każdego wieczoru będzie puszczany jeden film. Szczegóły w detalach programu Festiwalu św. Antoniego 2019.

Festiwal św. Antoniego 2019 – pełen program

Powyżej zamieściliśmy rekomendowane i w naszej opinii najciekawsze wydarzenia Festiwalu św. Antoniego 2019 w Lizbonie. Dokładniej i bardziej szczegółowo program tegorocznej edycji opisaliśmy tutaj >>> Dodatkowo poniżej zamieszczamy dokładną rozpiskę dzień po dniu każdego dnia tego najbardziej kolorowego święta w Lizbonie. Zobaczcie, jak dużo będzie się działo w czerwcu 2019 w stolicy Portugalii!

Cały plik z programem Festas de Lisboa 2019 w formacie PDF do ściągnięcia jest ze strony visitlisboa.com W tym roku opisy są nie tylko w języku portugalskim, ale również angielskim, co może być pomocne dla wszystkich turystów i osób niemówiących po portugalsku.

Co zrobić, czego spróbować, jak się bawić na Festas de Lisboa?

Oto kilka naszych rad i sugestii, które pozwolą Wam w pełni doświadczyć magii i uroku Święta św. Antoniego w Lizbonie. Zobaczcie, czego warto spróbować i co zrobić, gdy macie to szczęście być w czerwcu w Lizbonie:

 • Spróbować grillowanych sardynek (sardinhas assadas) z chlebem zwykłym (pão) lub specjalnym chlebem kukurydzianym (broa de milho).
 • Skosztować zupę caldo verdę (sopa caldo verde).
 • Zobaczyć 12 czerwca śluby św. Antoniego w Katedrze Se.
 • Pospacerować uliczkami Alfamy i Bairro Alto ozdobionymi kolorowymi girlandami, a także odwiedzić je wieczorem, by zobaczyć, jak się bawią ludzie podczas popularnych imprez arraiais.
 • W noc z 12 na 13 czerwca zobaczyć i sprawdzić samemu, jak się bawi Alfama.
 • Spojrzeć na Marchas Populares, choćby nawet w TV, gdyż wydarzenie to będzie transmitowane przez kanał RTP 1.
Lizbona Festiwal Świętego Antoniego 2019 Portugalia Festas de Lisboa Festiwal Sardynek Czerwiec Zdjęcia Foto Opis Program
Malutki skwer w Lizbonie przygotowany na wielkie święto.
 • Kupić małe doniczki z Manjerico, czyli bazylią w liściach której ukryta jest wróżba lub wierszyk.
 • Korzystać z bogatej oferty Festas de Lisboa 2019 i cieszy się Lizboną!
 • Przywieźć ze sobą kolorową sardynkę.
 • Na koniec jednak pamiętajmy, aby koniecznie uważać na kieszonkowców podczas imprez, w szczególności w miejscach zatłoczonych. Lizbona i Festiwal św. Antoniego to miejsca/impreza bardzo bezpieczna, jednak warto zadbać o swój portfel i dokumenty, aby nic nam nie zepsuło zabawy i wakacji w Lizbonie

Sardynki św. Antoniego 2019 w Lizbonie

Tradycją już jest, że co roku ogłaszany jest konkurs na artystyczne przedstawienie sardynki. Nie inaczej było w 2019 roku. W tym roku na konkurs spłynęły setki propozycji z całego świata. Jury nie miało łatwego wyboru, gdyż co roku coraz ciężej przygotować naprawdę fajny i ciekawy projekt kolorowej sardynki, która stanie się symbolem tegorocznej edycji. A jednocześnie nie ma też co ukrywać – będzie symbolem, który również w kolejnych miesiącach będzie można zobaczyć wszędzie w Lizbonie.

Jak co roku wybrano pięć zwycięskich motywów, które będą najczęściej gościły na materiałach promocyjnych Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie 2019. Zastanawiacie się co przywieźć, jak pamiątkę z festiwalu? Może właśnie jedną z poniższych sardynek? Kupicie je w większości sklepów z pamiątkami! A tak oto wyglądają zwycięskie projekty – podobają Wam się?

Zobacz, jak Lizbona bawi się z okazji Festas de Lisboa – wideo

Festiwal św. Antoniego 2019 na zdjęcia – galeria fotografii

Zobaczcie w naszej galerii fotografii, jak Lizbona przygotowała się i jak się bawi podczas Festiwalu św. Antoniego 2019. Jest wesoło, wszędzie roznosi się dym grillowanych sardynek, kolorowo za sprawą uliczek ozdobionych kilometrami różnobarwnych girland. Niech nasze zdjęcia choć trochę oddadzą Wam atmosferę tego niezwykłego święta w Lizbonie! Więcej zdjęć z tegorocznej edycji Święta św. Antoniego 2019 możecie zobaczyć tutaj: Festiwal św. Antoniego 2019 na dużych zdjęciach >>>

Zwiedzanie Lizbony w wyjątkowy sposób

Chcesz poznać Lizboną lokalnie, nieturystycznie, smacznie, wyjątkowo, spokojnie i kameralnie? Zapraszamy na wycieczki po Lizbonie po polsku z lokalnymi przewodnikami. Zakochaj się w Lizbonie jeszcze bardziej i poznaj to miasto w wyjątkowy sposób. Zobacz dlaczego oczarowało ono autora tej strony i dlaczego sprawia, że Lizbona na zawsze zostaje już w sercach osób, które odwiedziły to małe, ale przepiękne miasto! Skontaktuj się z nami i zobacz, co możemy Ci zaproponować >>>  Życzymy wszystkim udanej zabawy podczas Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie, wielu niezapomnianych chwili oraz szalonej zabawy!

  A jeśli nie możecie być w tym roku w Lizbonie, to zaplanujcie sobie tak wakacje 2020, aby w czerwcu odwiedzić Lizbonę – warto!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)