Tajemniczy kompleks Quinta da Regaleira w Sintrze [Informacje praktyczne]

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania

Quinta da Regaleira w Sintrze, to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Sintry, a jednocześnie ważny zabytek wpisany na listę UNESCO w okolicach Lizbony. Jeśli możemy powiedzieć, że Sintra ma swoje tajemnice, to Quinta da Regaleira ma tych tajemnic najwięcej. Pałac, park, podziemne tunele, kaplica, fontranny i elementy małej architektury, a to wszystko z licznymi symbolami masońskimi – Quinta da Regaleira ma wiele do zaoferowania i dlatego ciekawie się ją zwiedza, a planując wizytę w Sintrze warto wpisać na swoją listę atrakcji do zobaczenia!

Kto był, to wie, że Quinta da Regaleira w Sintrze zachwyca, kto nie był? Niech się przekona sam, że warto odwiedzić tą atrakcję turystyczną Sintry! Przygotowaliśmy dla Was przewodnik, w którym prezentujemy nie tylko historię Quinta da Regaleira w Sintrze, ale również szczegóły dotyczące dojazdu do tego obiektu z Lizbony, jak i centrum Sintry, aktualne ceny biletów i zniżki (2022 rok), godziny otwarcia plus jak zawsze galerię zdjęć i wideo, by jeszcze przed wizytą mogliście zobaczyć, czego się spodziewać.


Spis treści, czyli co znajdziemy w tym przewodniku?

Bilety do atrakcji i zabytków w Sintrze, które można kupić online i ominąć kolejki


Sintra i Quinta da Regaleira – opis

Quinta da Regaleira w Sintrze to zdecydowanie jedno z naszych topowych miejsc w Sintrze, a przy okazji jedna z najważniejszych atrakcji Sintry. Mimo, że jest opisywane w każdym przewodniku po Lizbonie i okolicach, to nie ma tam rzeki ludzi, dzięki czemu nie czujemy, że każdego roku odwiedzają to miejsce tysiące turystów.

W Quinta da Regaleira nie czuć mas turystów. Dlaczego? Może dlatego, że tak łatwo tam się zgubić, a jednocześnie tak przyjemnie zamiast w lewo, to skręcić w prawo. Warto jednak podczas zwiedzania Quinta da Regaleira zabrać sobie mapę obiektu, którą zresztą bezpłatnie dostaniemy przy kasie. Poniżej zamieszczamy link do mapy, jeśli ktoś chciałby ją pobrać wcześniej na swój telefon.

Sintra Quinta da Regaleira Podziemna Studnia Masoni Pałac Park Polski Przewodnik po Sintrze i Lizbonie Wycieczki Zwiedzanie Masoni Templariusze Tajemnice Opis Bilety Mapa

Quinta da Regaleira ma ciekawą historę, która związana jest z jej najsłynniejszym właścicielem –  António Augusto Carvalho Monteiro, a o której możecie przeczytać poniżej. Quinta da Regaleira to liczne podziemne tunele i przejścia, zagadkowe budowle, z których chyba największe wrażenie robi Studnia Wtajemniczenia, egzotyczna roślinność, a do tego symbolika związana z wierzeniami António Augusto Carvalho Monteiro. Dziś dumnie Quinta da Regaleira w SIntrze dumnie znajduje się na liście UNESCO i razem z innymi obiektami Sintry wpisuje się w kulturowy krajobraz Sintry, który od 1995 roku jest objęty właśnie ochroną UNESCO.

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Jedna z fontan w Quinta da Regaleira

Historia Quinta da Regaleira w Sintrze

Historia obecnego kompleksu Regaleira w Sintrze rozpoczyna się w roku 1892, kiedy to posiadłość ta została nabyta przez António Augusto Carvalho Monteiro. Mimo, że pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą już z roku 1697, kiedy to tereny obecnej Quinta da Regaleira należały do posiadłości José Leite, które w dalszych kolejach losu przeszłe w ręce D. Ermelinda Allen Monteiro de Almeida, pierwszego Barona da Regaleira z rodziny Allen. 

Wracając jednak do António Monteiro –  urodził się on w Rio de Janeiro w roku 1848 (dokładnie 27 listopada 1848) i był synem portugalskich imigrantów, którzy zbili fortunę na handlu kawą oraz kamieniami szlachetnymi. António Augusto Carvalho Monteiro szybko stał się znany w prasie za sprawą swojego charakteru – zarówno altruisty, jak i ekscentryka, a był przede wszystkim znany ze wydawania rodzinnej fortuny na swoje fantazje i przekonania.

Sintra Quinta da Regaleira Podziemna Studnia Masoni Pałac Park Polski Przewodnik po Sintrze i Lizbonie Wycieczki Zwiedzanie Masoni Templariusze Tajemnice Opis Bilety Mapa

António Augusto Carvalho Monteiro skończył fakultet prawa na Uniwersytecie w Coimbrze i miłował się w książkach, operze, instrumentach muzycznych, botanice i antykach. Miał on również skłonność do budowania budowli i obiektów, które były przepełnione symbolami związanymi z ideologiami, w które wierzył. Dlatego właśnie w opisywanej atrakcji w Sintrze znajdziemy wiele symboli nawiązujących do alchemii, masonerii, templariuszy i różokrzyżowców. António Augusto Carvalho Monteiro kupił obecny kompleks za 25,000 réis od rodziny Barona da Regaleira w wspomnianym roku 1892.

Brazylijski milioner przejawiał również zainteresowania, w szczególności stylem manuelińskim, jako typowym portugalskim stylem architektonicznym, który związany jest ze złotym wiekiem tego kraju. Do budowy i projektu komplelsku Regaleira zaprosił on włoskiego architekta Luigi Manini, który przybył do Portugalii w 1876 roku, by pracować przy teatrze São Carlos w Lizbonie, a następnie był on odpowiedzialny za budowę pałacu-hotelu Palácio-Hotel do Buçaco, który wyjątkowo oczarował António Augusto Carvalho Monteiro. Lecz to podobno właśnie wspólne poglądy i ideologie sprawiły, że Monteiro zaprosił Maniniego to zaprojektowania i budowy kompleksu Quinta da Regaleira w Sintrze.

Sintra Quinta da Regaleira Podziemna Studnia Masoni Pałac Park Polski Przewodnik po Sintrze i Lizbonie Wycieczki Zwiedzanie Masoni Templariusze Tajemnice Opis Bilety Mapa

Prace rozpoczeły się w roku 1898 od adaptacji budynku Casa da Renascença (obecnie siedziby Fundação Cultur Sintra) na siedzibę Monteiro, a dalej posuwały się budowę kaplicy, elementów małej architektury kompleksu, a zakończyły się na budowie pałacu w kompleksie. Budowa zakończyła się w roku 1910. W kompleksie zobaczymy różne style architektoniczne – m.in. neomanueliński, gotycki lub renesansowy, ogromną różnorodność technik wykończenia kamienia, rozmaite ornamenty i zdobienia oraz bogatą symbolikę.

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Bogata ornamentyka budowli w Quinta da Regaleira

W roku 1942 obiekt został sprzedany  Waldemar D’Orey, który używał Quinta da Regaleira w Sintrze, jako prywatnej rezydencji dla swojej licznej rodziny. Ponad 40 lat później, bo w roku 1987 Quinta da Regaleira stała się własnością japońskiej firmy Shundo Sanko z grupy Aoki Corporation, a w tym czasie obiekt był zamknięty dla zwiedzających. W roku 1997, dwa lata po tym, kiedy krajobraz kuturowy Sintry został wpisany na listę UNESCO, Quinta da Regaleira została przejęte władze Sintry i po pracach renowacyjnych, w czerwcu 1998 roku, oddana i przystosowana do zwiedzania przez turystów. 

Zwiedzanie Quinta da Regaleira w Sintrze

Jednym z najbardziej okazałych obiektów w kompleksie Quinta da Regaleira jest Pałac Regaleira (po portugalsku Palacio da Regaleira), od którego często zaczyna się zwiedzanie. Pałac składa się z pięciu pięter, a charakteryzuje się on licznymi przykładami stylu manuelińskiego i gotyckiego, a zwiedzać można m.in. pomieszczenia użytkowe oraz jadalnie, sale bilardową lub niezwykłą bibliotekę. Tuż obok pałacu znajduje się kaplica Regaleira. Jej architektura zbliżona jest do architektury pałacu, a wnętrze kaplicy ozdobione jest bogatymi freskami, witrażami i symbolami masońskimi. Kaplica nie jest duża, mimo to ma kilka pięter i wszystkie z nich można zwiedzać, a podziemy łącznik łączy ją z pałacem.

Cały kompleks jest ogromnym parkiem (ponad 4 hektary!) poprzecinanym niezliczoną ilością dróżek i chodników. Park jest starannie zaprojektowany w dolnej części, by w górnej części przejść w bardziej dzikie i chaotyczne ułożenie. Pod parkiem ciągnie się obszerna i enigmatyczna sieć tuneli, które mają kilkanaście wejść, a które obejmują groty, jaskinie i podziemne jeziora lub wychodzą na przykład pod wodospadem. Woda odgrywa ważny element w całym parku, gdyż zbiorniki wodne znajdziemy w kilku miejscach kompleksu Quinta da Regaleira. Spacerując po parku znaleźć można na przykład dwa sztuczne jeziora, liczne fontanny, czy akwarium.

Sintra Quinta da Regaleira Podziemna Studnia Masoni Pałac Park Polski Przewodnik po Sintrze i Lizbonie Wycieczki Zwiedzanie Masoni Templariusze Tajemnice Opis Bilety Mapa

Jednak jednym z najciekawszych obiektów tej tajemniczej atrakcji Sintry  jest Studnia Wtajemniczenia (czasami też nazywana Odwróconą Wieżą lub Studnią Inicjajci), która ma ponad 27 metrów wysokości… ale w głąb ziemi. Jest to niezwykła budowla, która miała służyć celom obrzędowym, a która składa się z dziewięciu segmentów nawiązujących do dantejskiego zejścia do piekieł. Od studni rozciąga się sięć tuneli, którymi przedostać się możemy w inne części całego kompleksu.

Mapa Quinta da Regaleira w Sintrze – PDF

Kupując bilet do kompleksu Regaleira dostaniemy w kasie mapę. Jest ona dostępna w języku angielskim, portugalskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Mapę można również pobrać w formacie PDF ze strony www obiektu: regaleira.pt >>>. Poniżej zamieszczamy wybrany fragment mapy do podglądu.

Sintra Quinta da Regaleira Podziemna Studnia Masoni Pałac Park Polski Przewodnik po Sintrze i Lizbonie Wycieczki Zwiedzanie Masoni Templariusze Tajemnice Opis Bilety Mapa

Ceny biletów do Quinta da Regaleira w Sintrze (2022)

 • Dzieci 0-5 lat: gratis.
 • Dzieci 6-17 lat: 5 €.
 • Dorośli: 10 €.
 • Seniorzy 65-79 lat: 5 €.
 • Seniorzy powyżej 80. roku życia: bezpłatnie.
 • Bilet rodziny: 25 € (2 osoby dorosła i max. 4 dzieci).
 • Posiadacze Lisboa Card 20% zniżki.
 • Zniżka 20% od normalnej ceny biletu dla uczniów powyżej 18. r.ż. z ważna legitymacją.
 • W cenie biletu jest zawarta mapa całej Quinta da Regaleira, którą dostajemy kupując bilet.
 • Bilety online do Quinta da Regaleira na zwiedzanie z przewodnikiem (po angielsku lub hiszpańsku) można kupić tutaj: Bilety online do Quinta da Regaleira >>>.
 • Ceny aktualne na rok 2022.

Kup bilety online do innych obiektów w Sintrze, by nie stać w kolejkach:


Godziny otwarcia  Quinta da Regaleira w Sintrze

 • 1 kwietnia – 30 września: 9.30-20.00.
 • 1 października – 31 marca: 9.30-18.00.
 • Ostatnie wejście 1h przed zamknięciem.
 • Czynne 7 dni w tygodniu.
 • O ewentualnych zmianach w godzinach otwarcia obiektu można przeczytać na stronie regaleira.pt >>>.

Sintra Quinta da Regaleira Podziemna Studnia Masoni Pałac Park Polski Przewodnik po Sintrze i Lizbonie Wycieczki Zwiedzanie Masoni Templariusze Tajemnice Opis Bilety Mapa

Dojazd do Quinta da Regaleira w Sintrze

Pociągiem z Lizbony do Sintry. Szczegóły dojazdu można znaleźć tutaj: Dojazd do Sintry z Lizbony >>>, a następnie piechotą ok. 15 minut, w kierunku najpierw Pałacu Narodowego, a następnie po drogowskazach (od Pałacu Narodowego obiekt znajduje się ok. 10 minut spacerem, droga jest jasno i czytelnie oznakowana). Obiekt znajduje się przy drodze N375. W pobliżu bardzo ciężko zaparkować samochód, lepiej to zrobić w centrum historycznym Sintry.

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Groty i jaskinie w Quinta da Regaleira w Sintrze

Adres i współrzędne GPS Quinta da Regaleira

Adres: Rua Barbosa du Bocage, 2710-567 Sintra
Telefon: + 351 21 910 66 50
Www:  www.regaleira.pt
GPS: N38º47’46.33, W9º23’45.23


Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Quinta da Regaleira – informacje praktyczne

 • Przy kasie dostaniemy bezpłatną mapę całego obiektu, warto ją wziąć.
 • Po deszczach w tunelach mogą się tworzyć kałużę.
 • Na terenie obiektu znajduje się kawiarnia, sklep z pamiątkami i toalety.
 • Obiekt jest tylko częściowo przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • Nie wszystkie tunele są oświetlone, dlatego warto mieć jakieś źródło światła lub latarkę.
 • Należy wziąć wygodne obuwie.

Sintra Quinta da Regaleira Podziemna Studnia Masoni Pałac Park Polski Przewodnik po Sintrze i Lizbonie Wycieczki Zwiedzanie Masoni Templariusze Tajemnice Opis Bilety Mapa

Lokalizacja Quinta da Regaleira na turystycznej mapie Sintry

Widoe z Quinta da Regaleira

Zdjęcia Quinta da Regaleira w Sintrze

Promocje na hotele i apartamenty w Sintrze

Booking.com

Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Sintry i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony i chcą poznać jej piękne okolice.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Sintry lub Lizbony z nami, skorzystaniem z naszych wycieczek po Portugalii w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Portugalii i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w Lizbonie i okolicach był na pewno udany!


  2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • ludvig napisał/a:

   Bardzo proszę o informację jak Pan uzyskał zgodę na publikację zdjęć z Quinta Regaleira? Sam chciałem publikować zdjęcia, które tam zrobiłem ale mi odmówli!
   O ile wim Regaleira to własność prywatna, zarządza tym jakaś fundacja, która zabrania bez ich zgody publikacji zdjęć i filmów zrobionych na ich terenie. Piszą o tym na bilecie wstępu i dokładniej na swojej stronie www.

   Odpowiedz
  • Walter Łuszczyk napisał/a:

   Byliśmy w Sintrze na jednodniowym wypadzie w przerwie zwiedzania Lizbony i muszę powiedzieć, że Sintra to genialne miejsce. Natomiast wizyta w Quinta da Regaleira to było coś genialnego. Pierwszy raz w życiu widziałem tak niesamowitą posiadłość. Jeśli się jest w Lizbonie, to koniecznie trzeba to zobaczyć.

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)