Tajemniczy kompleks Quinta da Regaleira w Sintrze [Informacje praktyczne]

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania

Quinta da Regaleira w Sintrze, to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Sintry, a jednocześnie ważny zabytek wpisany na listę UNESCO w okolicach Lizbony. Jeśli możemy powiedzieć, że Sintra ma swoje tajemnice, to Quinta da Regaleira ma tych tajemnic najwięcej. Pałac, park, podziemne tunele, kaplica, fontranny i elementy małej architektury, a to wszystko z licznymi symbolami masońskimi – Quinta da Regaleira ma wiele do zaoferowania i dlatego ciekawie się ją zwiedza, a planując wizytę w Sintrze warto wpisać na swoją listę atrakcji do zobaczenia!

Kto był, to wie, że Quinta da Regaleira w Sintrze zachwyca, kto nie był? Niech się przekona sam, że warto odwiedzić tą atrakcję turystyczną Sintry! Przygotowaliśmy dla Was zatem tekst, w którym prezentujemy nie tylko historię Quinta da Regaleira w Sintrze, ale również szczegóły dotyczące dojazdu do tego obiektu z Lizbony, jak i centrum Sintry, aktualne ceny biletów i zniżki, godziny otwarcia plus jak zawsze galerię zdjęć i wideo, by jeszcze przed wizytą mogliście zobaczyć, czego się spodziewać.

Sintra i Quinta da Regaleira – opis

Quinta da Regaleira w Sintrze to zdecydowanie jedno z naszych topowych miejsc w Sintrze. Mimo, że jest opisywane w każdym przewodniku po Lizbonie i okolicach, to nie ma tam rzeki ludzi, dzięki czemu nie czujemy, że każdego roku odwiedzają to miejsce tysiące turystów. W Quinta da Regaleira nie czuć mas turystów. Dlaczego? Może dlatego, że tak łatwo tam się zgubić, a jednocześnie tak przyjemnie zamiast w lewo, to skręcić w prawo. Warto jednak podczas zwiedzania Quinta da Regaleira zabrać sobie mapę obiektu, którą zresztą bezpłatnie dostaniemy przy kasie. Quinta da Regaleira ma ciekawą historę, która związana jest z jej najsłynniejszym właścicielem –  António Augusto Carvalho Monteiro, a o której możecie przeczytać poniżej. Quinta da Regaleira to liczne podziemne tunele i przejścia, zagadkowe budowle, z których chyba największe wrażenie robi Studnia Wtajemniczenia, egzotyczna roślinność, a do tego symbolika związana z wierzeniami António Augusto Carvalho Monteiro. Dziś dumnie Quinta da Regaleira w SIntrze dumnie znajduje się na liście UNESCO i razem z innymi obiektami Sintry wpisuje się w kulturowy krajobraz Sintry, który od 1995 roku jest objęty właśnie ochroną UNESCO.

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Jedna z fontan w Quinta da Regaleira

Historia Quinta da Regaleira w Sintrze

Historia obecnego kompleksu Quinta da Regaleira w Sintrze rozpoczuna się w roku 1892, kiedy to posiadłość ta została nabyta przez António Augusto Carvalho Monteiro. Mimo, że pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą już z roku 1697, kiedy to tereny obecnej Quinta da Regaleira należały do posiadłości José Leite, które w dalszych kolejach losu przeszłe w ręce D. Ermelinda Allen Monteiro de Almeida, pierwszego Barona da Regaleira z rodziny Allen. Wracając jednak do António Monteiro –  urodził się on w Rio de Janeiro w roku 1848 (dokładnie 27 listopada) i był synem portugalskich imigrantów, którzy zbili fortunę na handlu kawą oraz kamieniami szlachetnymi. António Augusto Carvalho Monteiro szybko stał się znany w prasie za sprawą swojego charakteru – zarówno altruisty, jak i ekscentryka, a był przede wszystkim znany ze wydawania rodzinnej fortuny na swoje fantazje i przekonania.

António Augusto Carvalho Monteiro skończył fakultet prawa na Uniwersytecie w Coimbrze i miłował się w książkach, operze, instrumentach muzycznych, botanice i antykach. Miał on również skłonność do budowania budowli i obiektów, które były przepełnione symbolami związanymi z ideologiami, w które wierzył. Dlatego właśnie w Quinta da Regaleira znajdziemy wiele symboli nawiązujących do alchemii, masonerii, templariuszy i różokrzyżowców. António Augusto Carvalho Monteiro kupił obecny kompleks Quinta da Regaleira za 25,000 réis od rodziny Barona da Regaleira w wspomnianym roku 1892.

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Jest to zdecydowanie najbardziej tajemniczy obiekt w Sintrze

Brazylijski milioner przejawiał również zainteresowania, w szczególnoci stylem manuelińskim, jako typowym portugalskim stylem architektonicznym, który związany jest ze złotym wiekiem tego kraju. Do budowy i projektu komplelsku Quinta da Regaleira zaprosił on włoskiego architekta Luigi Manini, który przybył do Portugalii w 1876 roku, by pracować przy teatrze São Carlos w Lizbonie, a następnie był on odpowiedzialny za budowę pałacu-hotelu Palácio-Hotel do Buçaco, który wyjątkowo oczarował António Augusto Carvalho Monteiro. Lecz to podobno właśnie wspólne poglądy i ideologie sprawiły, że Monteiro zaprosił Maniniego to zaprojektowania i budowy kompleksu Quinta da Regaleira w Sintrze

Prace rozpoczeły się w roku 1898 od adaptacji budynku Casa da Renascença (obecnie siedziby Fundação Cultur Sintra) na siedzibę Monteiro, a dalej posuwały się budowę kaplicy, elementów małej architektury kompleksu, a zakończyły się na budowie pałacu w kompleksie. Budowa zakończyła się w roku 1910. W kompleksie zobaczymy różne style architektoniczne – m.in. neomanueliński, gotycki lub renesansowy, ogromną różnorodność technik wykończenia kamienia, rozmaite ornamenty i zdobienia oraz bogatą symbolikę.

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Bogata ornamentyka budowli w Quinta da Regaleira

W roku 1942 obiekt został sprzedany  Waldemar D’Orey, który używał Quinta da Regaleira w Sintrze, jako prywatnej rezydencji dla swojej licznej rodziny. Ponad 40 lat później, bo w roku 1987 Quinta da Regaleira stała się własnością japońskiej firmy Shundo Sanko z grupy Aoki Corporation, a w tym czasie obiekt był zamknięty dla zwiedzających. W roku 1997, dwa lata po tym, kiedy krajobraz kuturowy Sintry został wpisany na listę UNESCO, Quinta da Regaleira została przejęte władze Sintry i po pracach renowacyjnych, w czerwcu 1998 roku, oddana i przystosowana do zwiedzania przez turystów. 

Zwiedzanie Quinta da Regaleira w Sintrze

Jednym z najbardziej okazałych obiektów w kompleksie Quinta da Regaleira jest Pałac Regaleira (po portugalsku Palacio da Regaleira), od którego często zaczyna się zwiedzanie. Pałac składa się z pięciu pięter, a charakteryzuje się on licznymi przykładami stylu manuelińskiego i gotyckiego, a zwiedzać można m.in. pomieszczenia użytkowe oraz jadalnie, sale bilardową lub niezwykłą bibliotekę. Tuż obok pałacu znajduje się kaplica Regaleira. Jej architektura zbliżona jest do architektury pałacu, a wnętrze kaplicy ozdobione jest bogatymi freskami, witrażami i symbolami masońskimi. Kaplica nie jest duża, mimo to ma kilka pięter i wszystkie z nich można zwiedzać, a podziemy łącznik łączy ją z pałacem.

Cały kompleks pokryty jest parkiem (ponad 4 hektary!) poprzecinanym niezliczoną ilością dróżek i chodników. Park jest starannie zaprojektowany w dolnej części, by w górnej części przejść w bardziej dzikie i chaotyczne ułożenie. Pod parkiem ciągnie się obszerna i enigmatyczna sieć tuneli, które mają kilkanaście wejść, a które obejmują groty, jaskinie i podziemne jeziora lub wychodzą na przykład pod wodospadem. Woda odgrywa ważny element w całym parku, gdyż zbiorniki wodne znajdziemy w kilku miejscach kompleksu Quinta da Regaleira. Spacerując po parku znaleźć można na przykład dwa sztuczne jeziora, liczne fontanny, czy akwarium.

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Studnia Wtajemniczenia w Quinta da Regaleira

Jednak jednym z najciekawszych obiektów Quinta da Regaleira w Sintrze jest Studnia Wtajemniczenia (czasami też nazywana Odwróconą Wieżą lub Studnią Inicjajci), która ma ponad 27 metrów wysokości… ale w głąb ziemi. Jest to niezwykła budowla, która miała służyć celom obrzędowym, a która składa się z dziewięciu segmentów nawiązujących do dantejskiego zejścia do piekieł. Od studni rozciąga się sięć tuneli, którymi przedostać się możemy w inne części całego kompleksu.

Ceny biletów do Quinta da Regaleira w Sintrze

 • Dzieci 0-5 lat: gratis.
 • Dzieci 6-17 lat: 5 €.
 • Dorośli: 10 €.
 • Seniorzy 65-79 lat: 5 €.
 • Seniorzy powyżej 80. roku życia: bezpłatnie.
 • Bilet rodziny: 25 € (2 osoby dorosła i max. 4 dzieci).
 • Posiadacze Lisboa Card 20% zniżki.
 • Zniżka 20% od normalnej ceny biletu dla uczniów powyżej 18. r.ż. z ważna legitymacją.
 • W cenie biletu jest zawarta mapa całej Quinta da Regaleira, którą dostajemy kupując bilet.
 • Bilety online można kupić na www.regaliera.pt
 • Ceny aktualne na rok 2020.
Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Palacio da Regaleira

Godziny otwarcia  Quinta da Regaleira w Sintrze

 • 1 kwietnia – 30 września: 9.30-20.00
 • 1 października – 31 marca: 9.30-18.00
 • Ostatnie wejście 1h przed zamknięciem
 • Czynne 7 dni w tygodniu

Dojazd do Quinta da Regaleira w Sintrze

Pociągiem z Lizbony do Sintry. Szczegóły dojazdu można znaleźć tutaj: Dojazd do Sintry z Lizbony >>> a następnie piechotą ok 15 minut, w kierunku najpierw Pałacu Narodowego, a następnie po drogowskazach (od Pałacu Narodowego obiekt znajduje się ok 5 minut spacerem). Obiekt znajduje się przy drodze N375. W pobliżu bardzo ciężko zaparkować samochód, lepiej to zrobić w centrum historycznym Sintry.

Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Groty i jaskinie w Quinta da Regaleira w Sintrze

Adres i współrzędne GPS Quinta da Regaleira

Adres: Rua Barbosa du Bocage, 2710-567 Sintra
Telefon: + 351 21 910 66 50
Www:  www.regaleira.pt
GPS: N38º47’46.33, W9º23’45.23

Quinta da Regaleira – informacje praktyczne

 • Przy kasie dostaniemy bezpłatną mapę całego obiektu, warto ją wziąć.
 • Po deszczach w tunelach mogą się tworzyć kałużę.
 • Na terenie obiektu znajduje się kawiarnia i toalety.
 • Obiekt jest tylko częściowo przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • Nie wszystkie tunele są oświetlone, dlatego warto mieć jakieś źródło światła lub latarkę.
 • Należy wziąć wygodne obuwie.
Quinta da Regaleira Sintra Lizbona Foto Zdjęcia Fotografie Przewodnik Zwiedzania
Warto wziąć wygodne buty do Sintry!

Lokalizacja Quinta da Regaleira na turystycznej mapie Sintry

Widoe z Quinta da Regaleira

Zdjęcia Quinta da Regaleira w Sintrze

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • ludvig napisał/a:

  Bardzo proszę o informację jak Pan uzyskał zgodę na publikację zdjęć z Quinta Regaleira? Sam chciałem publikować zdjęcia, które tam zrobiłem ale mi odmówli!
  O ile wim Regaleira to własność prywatna, zarządza tym jakaś fundacja, która zabrania bez ich zgody publikacji zdjęć i filmów zrobionych na ich terenie. Piszą o tym na bilecie wstępu i dokładniej na swojej stronie www.

  Odpowiedz
 • Walter Łuszczyk napisał/a:

  Byliśmy w Sintrze na jednodniowym wypadzie w przerwie zwiedzania Lizbony i muszę powiedzieć, że Sintra to genialne miejsce. Natomiast wizyta w Quinta da Regaleira to było coś genialnego. Pierwszy raz w życiu widziałem tak niesamowitą posiadłość. Jeśli się jest w Lizbonie, to koniecznie trzeba to zobaczyć.

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)