Zamek św. Jerzego w Lizbonie – wstęp, bilety, opis, historia, godziny otwarcia, zdjęcia

Zamek św. Jerzego w Lizbonie zdjęcia fotografie przewodnik po Lizbonie i Alfamie foto

Zamek św. Jerzego w Lizbonie dumnie góruje nad Lizbona i jest jednym z najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych na mapie turystycznej Lizbony. Jest on położony na Alfamie – najstarszej dzielnicy Lizbony. Lizbona jest dumna ze zamku św. Jerzego, którego korzenie sięgają do czasów Maurów, a którego historia jest mocna powiązana z historią miasta. Po portugalsku to Castelo de São Jorge – bez trudu znajdziemy do niego drogę z różnych części miasta. Ile jednak kosztuje wstęp, jakie są rodzaje biletów oraz w jakich godzinach zamek św. Jerzego jest czynny? 

W tym tekście można znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania, a dodatkowo poczytać o samym zamku,jego architekturze, historii oraz zobaczyć galerię zdjęć prezentującą uroki zamku św. Jerzego w Lizbonie. Dziś zamek ten zobaczymy na większości pocztówek z Alfamy, gdzie prezentuje się dumnie obok Katedry Se oraz czerwonych dachów widocznych z licznych puntków widokowych w tej dzielnicy. Zwiedzając Lizbonę warto zaplanować wizytę zarówno na Alfamie, jak i w zamku św. Jerzego – warto, jeśli nie trzeba!

Zamek św. Jerzego w Lizbonie: Historia

Pierwsze fortyfikacje na wzgórzu zamkowym powstały jeszcze za czasów rzymskich, kiedy to Lizbona i okoliczne ziemie były pod panowienim Rzymu. Zamek, który możemy oglądać dzisiaj, został wzniesiony przez Maurów w X wieku i był pod ich panowaniem, aż do XII wieku, dokładnie do roku 1147, kiedy to zamek, jak i cała Lizbona, zostały odbite z rąk Maurów przez pierwszego króla Portugalii – Afonso Henriques – w ramach II krucjaty. Z tym wydarzeniem wiąże się legenda – rycerz imieniem Martin Moniz, zauważając, że jedne z wrót są otwarte, własnym ciałem uniemożliwił ich zamknięcie. Rycerz zginął, ale to umożliwiło zdobycie zamku.

Od tego czasu zamek pełnił funkcję siedziby królewskiej, a w roku 1300 został on gruntownie przebudowany przez króla Dionizego I, w drugiej połowie XIV wieku zostały odnowione i poszerzone mury zamkowe, które objeły swoim zasięgiem również dużą część podzamcza. W tym czasie również zamek dostał swoją nazwę – zamek św. Jerzego – któa została mu nadana przez króla Jana I.

Zamek Jerzego Lizbona Portugalia zabytki
16. wieczny manuskrypt przedstawiający widok na zamek | Źr. www.wikipedia.pt

Z początkiem XVI wieku zamek stracił na znaczeniu, a to za sprawą trzęsienia ziemi z 1531 roku, jak i za sprawą budowy nowej rezydencji królewskiej przez króla Manuela I. Świetność zamkowi postanowił przywrócić młody król Sebastian w 1569 roku, jednak plany te przerwała nagła śmierć króla. W czasie okupacji hiszpańskiej (1580 – 1640) zamek, jak i podzamecze przeszły szereg modernizacji, a w tym czasie były wykorzystywane m.in. jako koszary dla wojsk hiszpańskich.

Zamek ponownie ucierpiał na skutek potężnego trzęsienia ziemi z 1755 roku, które to  w dużym stopniu zniszczyło ówczesną Lizboną. Został on odbudowany dopiero w 1947 roku z polecenia dyktatora Salazara, który nakazał m.in. demontaż wszystkich dodanych przez wieki modyfikacji zamku i przywrócenie mu pierwotnego charakteru. Od czasu zamek stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Lizbony, którą co roku odwiedzają tysiące turystów.

Zamek św. Jerzego w Lizbonie: Godziny otwarcia

 • 1 listopada – 28 lutego: 09.00 – 18.00 (ostatnie wejść 30 minut przed zamknięciem. Zamek jest nieczynny 25 grudnia i 1 stycznia)
 • 1 marca – 31 października: 09.00 – 21.00 (ostatnie wejść 30 minut przed zamknięciem. Zamek jest nieczynny 1 maja)
 • Wieża Ulysses: 10.00 – 17.00

Zamek św. Jerzego w Lizbonie: Cena wstępu i bilety

 • Dorośli: 8,50 €
 • Studenci poniżej 25. roku życia: 5,00 €
 • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci poniżej 18. roku życia):  20,00 €
 • Niepełnosprawni: 5,00 €
 • Seniorzy powyżej 65. roku życia: 5,00 €
 • Posiadacze CarrisTur, Cityrama, LX Card: 6,50 €
 • Wstęp bezpłatny: dzieci poniżej 10. roku życia, mieszkańcy Lizbony, przewodnicy turystyczni w pracy, dziennikarze po wcześniejszym umówieniu wizyty, grupy edukacyjne
 • Ceny aktualne na rok 2015

Zamek św. Jerzego w Lizbonie: Kontakt

Castelo de S. Jorge
Rua de Santa Cruz
1100-129 Lizbona
Tel: +351 218 800 620
Email: info@castelodesaojorge.pt

Zamek św. Jerzego w Lizbonie: Dojazd

 • Tramwaj: 12 lub 28 do przystanku “Portas do Sol”
 • Autobus: 737 z Praca da Figueira w dzielnicy Baixa
 • Parkingi w pobliżu zamku: Portas do Sol i Praça da Figueira
 • Współrzędne geograficzne zamku św. Jerzego w Lizbonie: 38o 42′ 51” N oraz 9o 8′ 1” W

Mapa turystyczna zamku św. Jerzego w Lizbonie

Plan of castel in Lisbon Plan turystyczny zamku sw Jerzego w Lizbonie mapa zamku
Plan zamku św. Jerzego w Lizbonie | Źr. www.castelodesaojorge.pt

Zamek św. Jerzego w Lizbonie: Lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Zamek św. Jerzego w Lizbonie: Zdjęcia i fotografie

4 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Walter Łuszczyk napisał/a:

  Zamek opisywany wszędzie jako jedna z głównych atrakcji Lizbony, rozczarował kompletnie. W zasadzie zamek, to tylko mury zewnętrzne i mało ciekawe muzeum archeologiczne. Jest też camera obscura, ale seanse po ang są co 1,5h i wpuszczają po 20 osób. Nam zamknęli przed nosem. sic! Widoki – prawda – bardzo ładne, ale jak mawiał nasz przewodnik: “nie płaćcie za widoki – jest masa darmowych punktów widokowych w Lizbonie”. To tylko moja subiektywna opinia, ale warto się zastanowić czy nie ma lepszego sposobu spożytkowania 8,5EUR 🙂

  Odpowiedz
  • Tomasz Maciejewski napisał/a:

   Czy za wejście na mury i taras widokowy też się płaci? Chciałbym zobaczyć zamek tylko z zewnątrz.

   Odpowiedz
   • Walter Łuszczyk napisał/a:

    Jak widzisz na zdjęciach, zamek to praktycznie tylko mury 🙂 Jest małe muzeum archeologiczne i jakieś wykopaliska. Aby podejść bezpośrednio pod mury niestety trzeba już kupić bilet. Za widoki też trzeba płacić. To jest coś co odradzał nam przewodnik – “nigdy nie płać za widoki w Lizbonie” 🙂 Jest mnóstwo darmowych punktów widokowych i to darmowych. Z tych płatnych poleciłbym Ci taras widokowy na szczycie windy Santa Justa.

    Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)