Most Vasco da Gama w Lizbonie – dojazd, opłaty, konstrukcja i opis [Foto + Wideo]

Lizbona Oriente Foto Zdjęcia Most Vasco da Gama w Lizbonie Architektura i zabytki turystyczne w Lizbonie

Most Vasco da Gama w Lizbonie – jakie są opłaty, jaka jest długość lub jak do niego dojechać. Na te i inne pytania odnośnie tej jednej z ciekawszych atrakcji turystycznych w Lizbonie odpowiedzi znaleźć można w niniejszym przewodniku po dzielnicy Oriente w Lizbonie, który tym razem prezentuje most Vasco da Gama – najdłuższy most w Europie. Mimo, że używamy tutahj określenie atrakcje turystyczna Lizbony, to pamiętajmy cały czas, że podstawową funkcją mostu jest funkcja użytkowa, gdyż spina od dwa brzegi rzeki Tag – Lizbonę oraz miejscowość Montijo.

Zwiedzając dzielnicę Oriente ciężko jest nie zwrócić uwagi na potężną, ale jednocześnie bardzo lekko wyglądającą, konstrukcję mostu Vasco da Gama. Most został oddany do użytku przez ruch samochodowy 29 marca 1998 roku, w 500. rocznicę upamiętniającą odkrycie drogi morskiej z Europy do Indii przez słynnego żeglarza portugalskiego – Vasco da Gamę – którego imię most właśnie nosi, Dowiedźcie się więcej o tym ciekawej konstrukcji architektonicznej Lizbony oraz zobaczcie nasze zdjęcia i i wideo.

Most Vasco da Gama w Lizbonie – historia

Rząd Portugalii podjął decyzję o budowie mostu Vasco da Gama w Lizbonie  drugiej połowie roku 1991 – w tym celu ogłoszono wtedy międzynarodowy przetarg na firmę, która wybuduje most. Konkurs wygrało konsorcjum, na które składały się firmy portugalskie, francuskie oraz brytyjskie. Nazwa konsorcjum, które było odpowiedzialne za budowę mostu Vasca da Gama w Lizbonie to Lusoponte. Po podpisaniu umowy koncesyjnej rząd Portugalii powołał agencję Gattel do prowadzenia negocjacji i monitoringu projektu mostu.

Projektem konstrukcji mostu Vasco da Gama zajęła się firma GIE Novaponte wyłoniona spośród firm członkowskich konsorcjum. Całkowity koszt budowy mostu oszacowano na ponad 1 mln USD, a cena ta obejmuje budowę mostu wraz z drogami dojazdowymi oraz węzłami przedmostowymi. Projekt budowy mostu został sfinansowany z kilku źródeł, m.in. subwencji państwa, funduszy Unii Europejskiej, kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, pożyczki z Europejskiej Współnoty Węgla i Stali oraz funduszy udziałowców konsorcjum Lusoponte, które było odpowiedzialne za budowę mostu.

Most Vasco da Gama w Lizbonie  zostały otwarty dla ruchu samochodowego dokładnie 29 marca 1998, w czasie odbywających się na tym terenie, nazywanym Oriente, międzynarodowych targów Expo ’98. Otwarcie mostu połączono z piećsetną rocznicę odkrycia drogi morskiej z Europy do Indii.

Most Vasca da Gamy Lizbona Foto Zdjęcie Lisbona galeria

Most Vasco da Gama w Lizbonie – konstrukcja

Ponte Vasco da Gama, jak w języku portugalskim nazywa się lizboński most Vasco da Gama to cały czas najdłuższy most w Europie. Łączy on brzegi rzeki Tag w okolicach Lizbony (dokładnie w Sacavém) z miejscowością Montijo, która znajduje się po drugiej stronie rzeki. Łączna długość mostu Vasca da Gamy to 17,2 km, w tym 0,829 km to przęsło główne, 11,5 km pozostałe przęsła nurtowe oraz 4,8 km to wiadukty dojazdowe oraz węzły.

Most główny całej konstrukcji jest usytuowany nad kanałem żeglownym Cala do Norte, a jego konstrukcję stanowią żelbetowe przęsła podwieszone: centralne długości 420 m i po trzy przęsła dojazdowe z obu stron (rozpiętości 62; 70,6; 72 m). Pylony mostu mają wysokość 147 m i kształt litery H. Pylony główne mostu stanowią jednocześnie strefę zakotwienia lin w pomoście – liny są zakotwione co 8,8 metra. Cała budowla składa się z kilku sekcji: północny wjazd, wiadukt północny, wiadukt “Expo”, przęsło główne, wiadukt centralny, wiadukt południowy praz południowy wjazd.

Most Vasco da Gama w Lizbonie Foto zdjęcie wideo przewodnik po Lizbonie

Dojazd na Most Vasco da Gama w Lizbonie

  • pociągi regionalne w kierunku stacji Oriente, a następnie spacerem ok 15 minut pod sam most
  • czerwoną linią metra, stacja Oriente, następnie spacer
  • autobusy linii: 208, 210, 400, 705, 708, 725, 728, 744, 750, 759, 782, 794

Most Vasco da Gama w Lizbonie – opłaty i cena za przejazd

Przejazd przez most Vasco da Gama w kierunku Lizbony jest płatny, co znaczy, że płaci się za wjazd do Lizbony. Opłata za przejazd mostem Vasca da Gamy w Lizbonie jest pobierana na północnych bramkach i wynosi on 2,65 € za samochód osobowy. Po południowej stronie mostu bramek nie ma, a wyjazd z Lizbony w kierunku Montijo jest bezpłatny. Uwaga! Wstęp na most Vasco da Gama w Lizbonie jest zabroniony dla osób pieszych, nie ma możliwości przejścia mostu na piechotę.

Most Vasco da Gama Lizbona architektura Lisbona

Godziny otwarcia mostu Vasco da Gama w Lizbonie

Dworzec Oriente w Lizbonie jest otwarty przez całą dobę, 24/7 przez cały rok

Adres i współrzędne geograficzne mostu Vasco da Gama w Lizbonie

Most Vasco da Gama
Paços de Concelho
1100-365 Lizbona

Współrzędne geograficzne: 38°45′55″N 9°02′33″W

Lokalizacja  mostu Vasco da Gama w Lizbonie  na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Most Vasca da Gamy w Lizbonie – wideo

Galeria foto mostu Vasco da Gama w Lizbonie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)