Park Narodów w Lizbonie, czyli tereny po dawnej wystawie Expo’98, czasami nazywane również Oriente, to jedna z architektonicznych wizytówek Lizbony. Prezentujemy przewodnik, który podpowiada, jak zwiedzać Park Narodów w Lizbonie? Nasz przewodnik opisuje atrakcje turystyczne i ciekawe miejsce tej dzielnicy Lizbony, a do tego zawiera szereg informacji praktycznych, takich jak dojazd, polecane restauracje lub ceny wstępów. Mamy nadzieję, że z naszym przewodnikiem zwiedzanie Parku Narodów w Lizbonie będzie łatwiejsze, aby jednak jeszcze lepiej zaprezentować Wam lizboński Park Narodów i jego architekturę na końcu niniejszego przewodnika znajdziecie praktyczną mapą turystyczną dzielnicy Oriente.
Park Narodów mieści się w północno-wschodniej części Lizbony i jest to architektoniczna wizytówka Lizbony. Park Narodów to dzielnica odwiedzana przez każdego miłośnika architektury współczesnej, lecz nie tylko. Park Narodów odwiedzają równie chętnie zarówno turyści, a to za sprawą m.in. oceanarium lizbońskiego lub kolejki linowej, czyli popularnej Teleférico, jak i rodziny z dziećmi oraz mieszkańcy Lizbony, czy to za sprawą Centrum Handlowego Vasco da Gama, czy za sprawą rozległych terenów rekreacyjnych, które tworzą liczne ogrody i deptaki.
Jest to inna twarz Lizbony, niż na przykład historyczna dzielnica Alfama lub piękna Belem, czy kosmopolityczna dzielnica Chiado, czy turystyczna Baixa. Czy jednak warto odwiedzić Park Narodów? W naszej opinii tak i to zdecydowanie, gdyż pozwoli nam to spojrzeć na Lizbonę bardziej kompleksowo i zrozumieć, że Lizbona to też nowoczesna i rozwijające się miasto w duchu XXI wieku.
CHCESZ ZWIEDZIĆ LIZBONĘ Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM I POZNAĆ JESZCZE LEPIEJ HISTORIĘ TEJ DZIELNICY I JEJ ZABYTKÓW?
NAPISZ DO NAS E-MAIL NA ADRES INFO@INFOLIZBONA.PL I ZOBACZ, CZY MAMY JESZCZE WOLNE TERMINY NA WYCIECZKI PO LIZBONIE.
Historia Parku Narodów w Lizbonie
Jak pisaliśmy wcześniej Oriente (bo tak czasami również jest nazywana ta dzielnica, a my zamiennie będzie również używać w tym przewodniku tej nazwy) jest to jedna z nowszych części Lizbony. Park Narodów jest bardzo mocno związany ze Światową Wystawą Expo, którą Lizbona gościła w roku 1998. Dlaczego? W roku 1992 Lizbona pokonała kanadyjskie Toronto i to właśnie stolicy Portugalii przyznano prawo do organizacji wystawy Expo w 1998. Wystawa Expo’98 trwała od 22 maja do 30 września. Była to pierwsza taka wystawa w Portugalii. Tematem przewodnim oraz głównym hasłem wystawy było „Oceany, dziedzictwem dla przyszłości”, a nawiązywało ono, jak i cała portugalska wystawa, do 500. rocznicy podróży Vasco da Gama do Indii oraz portugalskich odkryć geograficznych. Czytaj więcej o wystawie Expo’98 w Lizbonie >>>.
Na tereny wystawy Expo wybrano tereny, które kiedyś stanowiły zabudowania portowe. To właśnie z okazji wystawy Expo powstało wiele budynków i obecnie największych atrakcji Parku Narodów. Budynki te pierwotnie miały pełnić funkcje przewidziane w ramach Expo, a następnie zostały zaadoptowane do nowych funkcji. Część atrakcji turystycznych wybudowanych na wystawę dalej pełni swoje funkcje i każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata do Parku Narodów. Obecnie Park Narodów w Lizbonie to ciekawe założenie architektoniczne łączące w sobie funkcje handlową, mieszkaniową, rekreacyjną oraz turystyczną.
Dojazd do Parku Narodów w Lizbonie z centrum
Na terenie Parku Narodów znajduje się jeden z najważniejszych dworców transportu publicznego w Lizbonie – Dworzec Oriente, który łączy w sobie funkcje dworca autobusowego (autobusy miejskiej, jak i międzymiastowe), stacji metra oraz dworca kolejowego. To właśnie na dworzec Oriente w Lizbonie jest najłatwiej dojechać z centrum Lizbony, a sam dworzec znajduje się praktycznie w centrum Parku Narodów. Jadąc z centrum do Parku Narodów do wyboru mamy:
- Metro do Parku Narodów: czerwoną linią (kierunek “Aeroporto“) do stacji “Oriente”. Dojazd z dzielnicy Baixa (należy zmienić linię metra na czerwoną, gdyż z dzielnicy Baixa nie kursuje czerwona linia, a tylko linia niebieska oraz zielona) do stacji “Oriente” metrem zajmuje ok. 30-35 minut. Metro w Lizbonie funkcjonuje od godziny 06.30 do 01.00 każdego dnia. O biletach na komunikacją miejską w Lizbonie można przeczytać więcej w tekście: Bilety na komunikację miejską w Lizbonie >>>, a schemat linii metra w Lizbonie znaleźć tutaj: Metro w Lizbonie >>>.
- Autobusem 759 z placów Restauradores, Rossio lub Praça do Comércio.
- Autobusem 794 z Praça do Comércio (autobus przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych).
- Autobusem 708 z placu Martim Moniz.
- Autobusem 728, który jedzie do Parku Narodów prosto z dzielnicy Belem. Można ten autobus złapać również z Praça do Comércio.
- Autobus 744 z ronda Marquês Pombal.
- Autobus 782 z Cais do Sodre.
- Pociąg do Parku Narodów: Pociągami regionalnymi z dworca Sana Apolonia do dworca Oriente. Rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na stronie www.cp.pt >>>.
Park Narodów w Lizbonie – zwiedzania
Zwiedzanie Parku Narodów w Lizbonie można rozpocząć od poznania dworca Oriente, jednej z wizytówek tej dzielnicy Lizbony, a jednocześnie jednego z najciekawszych obiektów architektonicznych Parku Narodów. Dworzec Oriente, po portugalsku Gare do Oriente, czasami nazywany również Dworcem Wschodnim w Lizbonie, został oddany do użytku dokładnie 19 maa 1998. Jego budowa trwała ponad 5 lat i został on wybudowany, aby sprawnie obsłużyć komunikację miejską z okazji wystawy Expo’98. Jego głównym architektem był Hiszpan Santiago Calatrava, a firmą odpowiedzialną za budowę spółka Nesco.
Dworzec Oriente w Lizbonie rocznie obsługuje ponad 75 milionów pasażerów, co czyni go nie tylko jednym z największych dworców w Portugalii, ale i całej Europie. Tym, co przyciąga uwagę i znajduje się na zdjęciach w każdym przewodniku jest platforma kolejowa, na którą składa się las metalowych kolumn, które przypominają las palmowy. Jest to ażurowa konstrukcja wyglądająca efektownie zarówno w ciągu dnia, jak i gdy jest podświetloną nocą. Na najwyższym poziomie dworca znajduje się stacja kolejowa, niżej dworzec autobusowy, a na najniższym poziomie stacja metra, którą zdobią płytki azulejos wykonane przez artystów z pięciu kontynentów, a których tematyka odnosi się to szeroko pojętego głównego hasła wystawy Espo’98 – „Oceany, dziedzictwem dla przyszłości”. Czytaj więcej o dworcu Oriente w Lizbonie: Lizbona Oriente: Dworzec Oriente (Gare do Oriente) – największy dworzec w Portugalii [Dojazd, zdjęcia i wideo] >>>.
Dworzec Oriente jest połączony z Centrum Handlowym Vasco da Gama. Centrum zostało oddane do użytku w kwietniu 1999 roku. Jest to jedno z największych centrów handlowych w całej Lizbonie, które mieści ponad 170 różnych sklepów i salonów, a którego łączna powierzchnia to 49 925 metry kwadratowe. Do najsłynniejszych sklepów należą: Swatch, Pandora, Swarovsky, Sephora, Douglas, Kiko Make Up, Samsonite, Continente, Worten, Sport Zone, Model Kit, Imaginarium lub Triumph i Parfois. Dodatkowo kino NOS z sześcioma salami kinowymi, a na najwyższym piętrze strefa restauracyjna z szeregiem barów oraz restauracji. Firmą, która wybudowana CH Vasco da Gama w Lizbonie jest portugalska firma Sonae Sierra, wchodząca w skład holdingu Sonae, który działa na różnych rynkach światowej gospodarki. Obecnie firma Sonae Sierra posiada 50% udziałów w centurm, a drugą połówką udziałów ma firma CBRE Global Investors. Dowiedz się więcej o CH Vasco da Gama w Lizbonie: Centrum Handlowe Vasco da Gama w Lizbonie [Zdjęcia + Wideo] >>>.
Przechodząc przez całej centrum dojedziemy do centrum Parku Narodów, czyli do placu Rossio Olivais, po którego lewej stronie powiewają flagi wszystkich państw, które brały udział w wystawie Expo’98. Warto również zwrócić uwagę na to, po czym stąpamy, gdyż cały plac, aż do rzeki jest wybrukowany kostką, tzw. calçada portuguesa, która układa się we finezyjne wzory odnoszące się tematycznie do oceanów i mórz. Gdy się odwrócimy, w kierunku CH Vasco da Gama, zobaczymy najpierw monumentalną rzeźbę z żelaza “Człowieka Słońce”, po portugalsku “Homem – Sol”, autorstwa Jorge Vieira. Na pewno w oczy rzucą nam się również dwie monumentalne wieża – São Gabriel i São Rafael, w których obecnie znajdują się luksusowe apartamenty oraz biura, a których nazwy nawiązują do nazw statków, na których w swoją słynną wyprawę w roku 1497 wypłynął Vasco da Gama.
My idziemy w prawo, w kierunku lizbońskiego oceanarium, jednak najpierw zobaczymy jedną z bardziej oryginalnych budowali Parku Narodów – Pawilon Portugalii. Jest to obiekt, którego budowa igra z prawami grawitacji. Jego projekt architektoniczny został powierzony w ręce portugalskiego architekta Alvaro Sizy, który współpracował nad nim wraz Eduardo Souto de Moura. Pawilon Portugalii składa się zatem z trzech segmentów: dwóch przestrzeni wystawienniczych oraz łączącego je zadaszonego placu, a to wszystko tworzy spójny element.
Najbardziej charakterystycznym elementem całego kompleksu jest jednak dach rozpięty pomiędzy dwoma segmentami. Dach Pawilonu Portugalii ma formę łupiny, której konstrukcja jest wykonana ze stali betonu. Przypomina on bardziej kartkę papieru rozwieszoną między dwoma cegłami, niż konstrukcję stali i betonu, zadziwia swoją lekkością oraz jednocześnie kunsztem architektów. Dowiedz się więcej o Pawilonie Portugalii w Lizbonie: Pawilon Portugalii – nietypowa budowla w dzielnicy Oriente projektu Alvaro Siza >>>.
Idąc dalej Cais Argonautas czeka nas atrakcja turystyczna Lizbony, która na pewno spodoba się najmłodszym – Pawilon Wiedzy w Lizbonie, czyli Pavilhão do Conhecimento – Ciência Viva. Choć jak zapewniają twórcy, jak i często przewodniki po Lizbonie jest to atrakcja, która zaciekawi nie tylko najmłodszych. Pawilon Wiedzy w Parku Narodów jest interaktywnym muzeum dotyczącym nauki i techniki, które przybliża osiągnięcia tych dwóch dziedzin w ciekawy i atrakcyjny sposób przez różnego rodzaju instalacje, urządzenia i eksperymenty,których zwiedzający są albo uczestnikami lub inicjatorami. Zapomnijmy o nudnym oglądaniu przez szybę i czytaniu opisów, tutaj nauka i technika wychodzą do nas!
Pawilon Wiedzy w Parku Narodów został oddany do użytku 25 lipca 1999 roku, a obecnie na atrakcje te placówki składa się pięć różnych ekspozycji, które poruszają się w obszarach fizyki, chemii, matematyki, biologii i środowiska oraz geologii Na najmłodszych wrażenie zrobi ma pewno, czy to mini tornado, czy sieć przyrządów sprawdzających percepcję czy zdolności manualne zwiedzających. Dodatkowo Pawilon Wiedzy organizuje różnego wydarzenia specjalnie, jak Dzień Dziecka, Noc w Muzeum, czy urodziny z nauką w tle. Aktualne ceny wstępu oraz godziny otwarcie do Pawilonu Wiedzy w Lizbonie można sprawdzić na stronie: www.pavconhecimento.pt. Zobacz również: Godziny otwarcia oraz wideo prezentujące, czego się można spodziewać w Pawilonie Wiedzy w Parku Narodów >>>.
Z tego miejsca też już przysłowiowy “rzut beretem” to jednej z największych atrakcji nie tylko Parku Narodów, ale i całej Lizbony, czyli oceanarium w Lizbonie. Jest ono opisywane w każdym przewodniku po Lizbonie, często pojawi się TOP atrakcji turystycznych Lizbony, a i na InfoLizbona było opisywane już kilka razy >>>. Oceanarium w Lizbonie jest uwielbiane nie tylko przez najmłodszych, ale również przez dorosłych, a jeśli kiedyś ktoś miał akwarium, to gwarantujemy, że w lizbońskim oceanarium jest w stanie spędzić co najmniej 2-3 godziny. Projekt oceanarium w Lizbonie jest autorstwa Petera Chermayeff z firmy Peter Chermayeff LLC przy współudziale Cambridge Seven Associates. Oceanarium w Parku Narodów składa się z głównego zbiornika o pojemności ponad 5 000 000 litrów wody, w którym zobaczymy różnego rodzaje przedstawicieli flory i fauny oceanu światowego.
Poznaj 10 powodów, dlaczego warto odwiedzić oceanarium w Lizbonie
Pływają tam m.in. rekiny, płaszczki rekiny młoty, barakudy, samogłowy lub tuńczyki oraz mureny. Zbiornik główny jest otoczony przez cztery dwukondygnacyjne wystawy poświęcone czterem oceanom na świecie – zobaczymy tam przykłady gatunków charakterystyczne dla Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego oraz Arktycznego. Często największą atrakcją są wydry, które przyciągają tłumy swoją zabawą w wodzie, a które oglądać możemy zarówno znad lustra wody, jak i spod wody. Dodatkowy plusem oceanarium jest to, że organizuje ono różnego rodzaju imprezy i atrakcje specjalnie dla najmłodszych, jak na przykład noc z rekinami w oceanarium, podczas której jest możliwość, aby najmłodsi spędzili wyjątkowo noc w oceanarium. Dowiedz się, ile kosztuje wstęp do oceanarium w Lizbonie i w jakich godzinach jest ono otwarte: Oceanarium w Lizbonie – ceny, adres, dojazd, opis, godziny otwarcia [Zdjęcia + Wideo] >>>.
Zwiedzanie Parku Narodów ciąg dalszy…
Gdy wyjdziemy z oceanarium, to warto udać się w kierunku nadbrzeża, gdzie znajduje się stacja początkowa/końcowa kolejki linowej w Parku Narodów, czyli lizbońskiego Teleférico. Przejazd kolejkową linową to koszt kilku euro, a wrażenie i piękne widoki gwarantowane. Dokładne ceny biletów i godziny funkcjonowania kolejki linowej w Lizbonie można sprawdzić na stronie www.telecabinelisboa.pt >>>.
Łączna długość trasy wynosi 1230 metrów w jedną stronę, a maksymalna prędkość to 4 m/s. Czas przejazdu kolejką w zależności od prędkości wynosi od 8 do 12 minut, przy czym średni czas przejazdu to ok 9 minut. Kolejka wozi pasażerów ponad 20 metrów nad ziemią. Zobacz również: Kolejka linowa w Lizbonie – ceny, opis, dojazd [Zdjęcia] >>>. Czy warto przejechać się najsłynniejszą kolejką gondolową w Lizbonie? Warto, gdyż będziemy mogli spojrzeć na cały Park Narodów z góry, zobaczyć z lotu ptaka, jak wygląda ta architektoniczna wizytówka w Lizbony.
Kolejką linową w Parku Narodów dojedziemy praktycznie aż pod samą wieżę Vasco da Gama, która jest jedną z ikon Lizbony, której wysokość to ponad 145 metrów. Została ona oddana do użytku w roku 1998 z okazji opisywanej już tutaj nie raz wystawy Expo’98 i pełniła ona funkcję wieży widokowej. Projektantami wieży są architekci Leonor Janeiro, Nick Jacobs i trójka projektantów, którzy działają pod nazwą SOM (Skidmore, Owings i Merrill), a stalowa budowal wiezy, która ma przypominać wygięty żagiel karaweli została wykonana przez spółkę Martifer. Wieża Vasco da Gama pełniła funkcję wieży widokowej, aż do roku 2004, kiedy to została zamknięta. W roku 2007 rozpoczęła się budowa luksusowego hotelu Myriad Sana Hotel, który zajmuje 20 pięter i działa do dnia obecnego w wieży. Przeczytaj również, jak obecnie wygląda kwestia wejścia na wieża Vasco da Gama i zobacz galerię zdjęć: Wieża Vasco da Gama w Lizbonie – dojazd, wejście, foto, informacje [Wideo] >>>.
Spod wieży widać już w całej okazałości słynny most, który nosi imię tego samego słynnego Portugalczyka, którego imię nosi wieża. Mowa oczywiści o moście Vasco da Gama w Lizbonie. Jeśli ktoś ma siły i ochotę to można spacerem spod wieży Vasco da Gama przejść się pod sam most Vasco da Gama – idzie się deptakiem, który później zamienia się w park/ogród Jardim do Passeio dos Heróis do Mar, a po drodze można znaleźć kilka kawiarni oraz wiele miejsc rekreacyjnych.
Most Vasco da Gama w Lizbonie zostały otwarty dla ruchu samochodowego dokładnie 29 marca 1998, w 500. rocznicę odkrycia drogi morskiej do Indii przez Vasco da Gama. Łączna długość mostu Vasco da Gamy to 17,2 km, w tym 0,829 km to przęsło główne, 11,5 km pozostałe przęsła nurtowe oraz 4,8 km to wiadukty dojazdowe oraz węzły. Most Vasco da Gama łączy brzegi rzeki Tag w okolicach Lizbony (dokładnie w Sacavém) z miejscowością Montijo, która znajduje się po drugiej stronie rzeki.
Historia mostu rozpoczyna się już w roku 1991, kiedy to rząd Portugalii podjął decyzję o budowie przeprawy przez rzeką Tag. W tym celu ogłoszono wtedy międzynarodowy przetarg na firmę, która wybuduje most. Konkurs wygrało konsorcjum, na które składały się firmy portugalskie, francuskie oraz brytyjskie. Nazwa konsorcjum, które było odpowiedzialne za budowę mostu Vasca da Gama w Lizbonie to Lusoponte. Projektem konstrukcji mostu Vasco da Gama zajęła się firma GIE Novaponte wyłoniona spośród firm członkowskich konsorcjum. Całkowity koszt budowy mostu oszacowano na ponad 1 mln USD, a cena ta obejmuje budowę mostu wraz z drogami dojazdowymi oraz węzłami przedmostowymi. Zobacz, ile kosztuje przejazd mostem oraz dlaczego płaci się tylko za wjazd do Lizbony: Most Vasco da Gama w Lizbonie – dojazd, opłaty, konstrukcja i opis [Foto + Wideo] >>>. Często pytacie nas, w jaki sposób można przejechać się mostem, jeśli nie dysponujemy samochodem, a chcemy skorzystać z komunikacji miejskiej. Najpopularniejsze możliwości przejazdu mostem Vasco da Gama w Lizbonie przy pomocy komunikacji miejskiej wraz z rozkładami jazdy oraz cenami biletów znajdziecie tutaj: Jak przejechać przez most Vasco da Gama transportem publicznym? >>>.
Wracając spod wieży Vasco da Gama w Parku Narodów w kierunku centrum Parku Narodów, czyli placu Rossio Olivais warto przejść przez ogrody, w które obfitują tereny Oriente. Jednym z najbardziej okazałych i ciekawych jest ogród Jardim Garcia de Orta. Składa się z kilku różniących się od siebie części. Nosi on nazwę po XVI wiecznym portugalskim przyrodniku i botaniku, który jest uważany za pioniera w tematyce medycyny tropikalnej. Nie przypadkowo ogród nosi właśnie jego imię, gdyż jest on wręcz najeżony i pełny różnego rodzaju gatunków pochodzących z terenów byłych kolonii portugalskich, czyli od Brazylii po wschodnią Azję i cały wybrzeże Afryki. Dowiedz się więcej o ogrodach w Parku Narodów w Lizbonie i zobacz ich lokalizację: Ogrody w Parku Narodów w Lizbonie – idealne nie tylko na spacery! [Zdjęcia + Mapa] >>>.
Ogrodami dojedziemy, obok Międzynarodowych Targów w Lizbonie, czyli Feira Internacional de Lisboa, do Pawilonu Atlantyckiego. Po portugalsku nazywa się on Pavilhão Atlântico, jednak obecna jego nazwa to Altice Areną, od nazwy głównego sponsora obiekty – firmy Altice. Dawny Pawilon Atlantycki to największa w Portugalii wielofunkcyjna hala kryta, jedna z największych w Europie. Może pomieścić nawet do 20 000 osób. Wybudowana w 1998 roku z okazji wystawy Expo obecnie Altice Arena pełni funkcje przede wszystkim użytkowe – to właśnie tam odbywają się największe koncerty, imprezy i wydarzenia sportowe wymagające zadaszonych obiektów. Ma on kształt dysku, którego konstrukcja jest tak zaprojektowana, by zminimalizować efekt wielkiej bryły w otaczającym terenie oraz racjonalnie wykorzystać źródła energii, dzięki czemu budynek w dużej części jest energooszczędny. Zobacz również: Altice Arena, czyli największa hala koncertowa w Portugalii [Pawilon Atlantycki] >>>.
Polecane restauracje w Parku Narodów w Lizbonie
Jeśli zgłodniejemy podczas zwiedzania Parku Narodów w Lizbonie, to możemy przy tej okazji bardzo miło zaskoczyć nasze podniebienia, gdyż na terenie Parku Narodów znajduje się kilka bardzo dobrych restauracji, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziemy tutaj zarówno eleganckie i drogie restauracje, jak i proste miejsca, gdzie można tanio i szybko coś zjeść + liczne kawiarnie, pastelarie i cukiernie. Jeśli ktoś ma ochotę na owoce morza i świetne ryby, to nie pożałuje wizyty w restauracji Senhor Peixe (ceny wyższe, ale warto!), a dla fanów najlepszej w Lizbonie kuchni wegetariańskiej pozycją obowiązkową wręcz powinna być wizyta w Miss Saigon. Specjalne menu dla dzieci, a jednocześnie będąca dobrą opcją na lunch lub kolację ze znajomymi jest restauracja Hippopotamus Restaurante Grill. Zobacz koniecznie listę polecanych restauracji na terenie Parku Narodów: Polecane restauracje na terenie Parku Narodów (Oriente) w Lizbonie >>>.
Porady praktyczne przy zwiedzaniu Parku Narodów
- Zawsze warto sprawdzić opcję biletów rodzinnych, jeśli zamierzamy zwiedzać z rodziną, gdyż bilety takie pozwalają zaoszczędzić środki finansowe.
- W soboty i niedziele Park Narodów może być zatłoczony, gdyż jest to popularne miejsce spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Lizbony.
- Jeśli ktoś szuka trochę prywatności, to polecamy wybrać się w tereny położone za wieżą Vasco da Gama.
- Przejazd kolejką linową najlepiej wykupić w jedną stronę, a wrócić spacerem.
- Po Parku Narodów jeździ kolejka turystyczna obsługiwana przez firmę Carris. Koszt biletu hop on hop off to 5€/os. dorosłe i 2,5€/dzieci, a przejeżdża ona obok najważniejszych, opisanych tutaj atrakcji turystycznych Parku Narodów.
- W Centrum Handlowym Vasco da Gama, na ostatnim piętrze, znajduje się strefa gastronomiczna, gdzie znajdziemy liczne restauracje i bary.
Zwiedzanie Parku Narodów w Lizbonie z przewodnikiem
Przedstawione tutaj informacje i porady stanowią bazę, która ma pozwolić zaplanować zwiedzanie Parku Narodów w Lizbonie i umożliwić jego poznanie w możliwie, jak najlepszy sposób. Jest to jednak szczyt góry lodowej, gdyż Park Narodów oraz otaczające tereny mają dużo do zaoferowania. Nie sposób przedstawić tutaj wszystkiego. Jeśli zatem chcesz poznać Park Narodów w Lizbonie bardziej, zobaczyć i odkryć miejsca, gdzie nie dociera większość turystów oraz dowiedzieć się więcej o historii tej dzielnicy i życiu w Lizbonie, to zapraszam do kontaktu z prywatnym przewodnikiem po Lizbonie >>>.
Mapa turystyczna Parku Narodów w Lizbonie
Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie
Galeria foto Parku Narodów w Lizbonie
Do części zabytków w Lizbonie, w tym Parku Narodów, można kupić bilety online. Pozwala to zaoszczędzić czas i stanowi wygodne rozwiązane. Zobacz do jakich miejsc można nabyć bilety przez Internet
Mam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.
Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.
Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!
1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Sylwester 2018 w Lizbonie - co, gdzie i jak? | Nowy Rok 2019 - Program napisał/a:
[…] osób każdego roku gromadzi się w Parku Narodów – podobnie będzie również w tym roku. Osoby zamierzające spędzić sylwestra właśnie tam […]