Dworzec Oriente w Lizbonie – największy dworzec w Portugalii [Informacje praktyczne]

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Dworzec Oriente w Lizbonie, po portugalsku Gare do Oriente, czasami nazywany również Dworcem Wschodnim w Lizbonie, to budowla ciekawa – nie jest to zwykły dworzec. Dworzec Oriente  w Lizbonie jest to budowla, która zachwyca swoim ogromem, architekturą, surowością, projektem oraz rozmiarem. Punkt obowiązkowy na liście zwiedzanie studentów i miłośników architektury w Lizbonie, tak samo często odwiedzany jednak jest przez normalnych turystów, nie mówiąc już o podróżujących na północ lub południe Portugalii. Jest to dworzec, który jest atrakcją turystyczną samą w sobie, nie przypadkowo odwiedzany przez tysiące turystów i opisywany w każdym przewodniku po Lizbonie.

Dworzec Oriente został wybudowany z okazji wystawy Expo, którą Lizbona gościła w roku 1998 – składa się on na plan rewitalizacji dzielnicy Oriente, która dzięki wspomnianej wystawie zyskała nowy wygląd. Jest to jednocześnie największy dworzec w Portugalii, który łączy w sobie funkcje dworca autobusowego, dworca kolejowego, stacji metra oraz dworca odjazdów/przyjazdów autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych.

 

Dworzec Oriente w Lizbonie – historia

Dworzec Oriente został ukończony w roku 1998, a jego działalność została zaingurowana dokładnie 19 maja 1998. Ta ogromna budowla ze stali, betonu i szkła została wybudowana z myślą o dogodnej obsłudze wystawy EXPO w 1998 roku. Sama budowa trwała ponad 5 lat. Głównym projektantem dworca jest hiszpański inżynier i architekt Santiago Calatrava, a dworzec został wybudowany przez spółkę Nesco.

Dworzec Oriente jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych w Lizbonie – mieście się w jego kompleksie dworzec kolejowych obsługujący pociągi dalekobieżne i lokalne, stacja metra (czerwona linie, stacja Oriente), dworzec komunikacji miejskiej oraz dworzec autobusów międzymiastowych i międzynarodowych.

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Elementem charakterystycznym dworca są cztery perony z ośmioma platformami, na których stoi las kilkudziesięciu dwudziestometrowych kolumn, które to wspierają stalową, ażurową konstrukcję dachu. Kolumny te wraz z konstrukcją przypominają las palmowy, a cała powierzchnia tego niezwykłego zadaszenia to ponad 19 tysięcy metrów kwadratowych.

Jest to nie tylko największy dworzec w Portugalii, ale również jeden z największych na świecie – rocznie obsługuje on ponad 75 milionów pasażerów.

Dojazd do dworca Oriente w Lizbonie

 • Pociągi z południa Portugalii, pociągi regionalne w kierunku stacji Santa Apolonia lub ze stacji Santa Apolonia.
 • Czerwoną linią metra, stacja “Oriente”. Stacja metra znajduje się w kompleksie dworca.
 • Autobusy linii: 208, 210, 400, 705, 708, 725, 728, 744, 750, 759, 782, 794.
 • Taxi z centrum – koszt ok. 8 €. Uber o ok. 2 € taniej.

Bilety i ceny wstępu na dworzec Oriente w Lizbonie

Wstęp na dworzec jest bezpłatny. Jego zwiedzanie nie wymaga żadnych biletów. Można zwiedzać pomieszczenia oraz miejsce dostępne dla użytku publicznego. Nie ma żadnych specjalnych miejsc turystycznych.

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Godziny otwarcia dworca Oriente w Lizbonie

Dworzec Oriente w Lizbonie jest otwarty przez całą dobę – 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok

Adres i współrzędne geograficzne dworca Oriente w Lizbonie

Ed. Gare do Oriente, piso 1
Av. D. João II
1990 – 233 Lisboa
38°46´04N 9°05 57W

Atrakcje turystyczne w pobliżu Dworca Oriente w Parku Narodów

Lokalizacja dworca Oriente w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

 

 

 

Wideo z dworca Oriente w Lizbonie

Galeria zdjęć z dworca Oriente w Lizbonie


Szukasz przewodnika po Lizbonie?
Zapraszamy do kontaktu!


  10 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Marcin napisał/a:

   Witam serdecznie orientuje się ktoś czy na dworcu Lisboa Oriente jest przechowalnia bagażu jak jest to ile kosztuje?? Proszę o odp.

   Odpowiedz
  • Monika napisał/a:

   Hej
   Po pierwsze chcialam powiedziec, ze switna i bardzo przydatna strona, czesto aktualizowana 🙂
   Wybieramy sie w maju do Portugali, podroz zaczynamy w Faro. Chcemy sie przedostac z Faro do Lizbony pociagiem. Na jaki dworzec najlepiej dojechac/wybrac aby byc blisko centrum i nie tracic czasu na dojazdy. Sprawdzalam dworzec Oriente. Z niego latwo sie dostac do centrum metrem, ale aby dostac sie do scislego centrum, trzeba zmienic metro. Ktory dworzec bys polecal? Na stronie cp.pt jest do wyboru kilka dworcow. Czy mozesz udzielic mi info, story dworzec wybrac? Z gory dziekuje

   Odpowiedz
  • Jan Ek napisał/a:

   Czołem! 10. października przejeżdżamy przez Lizbonę pociągiem. Będziemy ok. południa na Dw. Oriente i dalej z tego dworca ok. 17:30 mamy pociąg do Porto.
   Moje pytania: co ciekawego w tym czasie da się zobaczyć? Myśleliśmy nad przejazdem tramwajem linii 28 z przystankami w ciekawych miejscach. Czy te 5 godz. wystarczy nam na taki “trip”? Jak najszybciej dostać się z Dw. Oriente do najbliższego przystanku tramwaju linii 28. Czy najlepszą opcją na takie zwiedzanie będzie zakup biletu 24h (za 6€) i czy musimy do niego posiadać kartę 7 Colinas lub / Viva Viagem?

   Odpowiedz
   • Dzień dobry,
    W ciągu 5h w Lizbonie polecam zobaczyć dzielnicę Baixa, a następnie Alfamę, na którą można wjechać tramwajem 28 – ten czas powinien starczyć na zwiedzenie tych dzielnic. Przewodniki po nich można znaleźć na tej stronie w zakładce “Przewodniki po Lizbonie”. Szczegóły na temat biletów na komunikację miejską, w tym również biletu 24h, podobnie. Proszę przejrzeć zawarte tutaj informacje i zobaczyć, który rodzaj biletu będzie dla Panstwa najkorzystniejszy, odnośnie założonego planu zwiedzania Lizbony. Karta Viva Viagem jest potrzebna, by nabyć jakikolwiek rodzaj biletu, w tym również bilet 24h. Najłatwiejszy dojazd z Dworca Oriente do centrum to autobus 728 lub metro, do stacji np. Baixa Chiado lub Rossio. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
    • Jan Ek napisał/a:

     EDIT – Dziękuję bardzo za odpowiedź. Proszę zignorować wysłaną przeze mnie wiadomość prywatną z tym samym zapytaniem. Pozdrawiam!

     edit
     Jeszcze jedno pytanie, bo nie mogę się jednoznacznie doczytać – czy na bilecie 24h można korzystać z pociągów podmiejskich (Linha Azambuja).

     Odpowiedz
     • Nie ma za co dziękować. Na bilecie 24h, który obejmuje metro, autobusy, windy i tramwaje nie można korzystać z pociągów podmiejskich niestety. Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu do Lizbony!

      Odpowiedz
  • Michał napisał/a:

   Witam,
   Czy na dworcu jest jakaś przechowalnia bagażu? To będzie nasz pierwszy punkt programu po opuszczeniu lotniska i przed zameldowaniem na nocleg. Fajnie by było chodzić bez wszystkich tobołków. Ewentualnie czy gdzieś indziej w Lizbonie można przechować bagaż?

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)