Nowe ceny za bilety na komunikację miejską

Lizbona 2018 metro autobusy tramwaje windy promy kolej bilet bilety aktualne ceny 2018 transport publiczny cennik jaki rodzaj biletu wybrać poradnik Lisbona Portugalia 1

Wraz z początkiem roku 2018 zmieniły się nieznacznie ceny za bilety na komunikację miejską w Lizbonie – na tramwaje, metro, autobusy lub windy / kolejki oraz promy. Z różnych rodzajów biletów na transport publiczny w Lizbonie, część biletów podrożała, a część została bez zmiany. Wybieracie się do Lizbony? Sprawdźcie, ile zapłacicie za przejazd poszczególnymi środkami transportu. W poniższym tekście prezentujemy aktualne ceny biletów na komunikację miejską w Lizbonie, w tym na słynny tramwaj 28 lub metro w Lizbonie. Podpowiadamy również, jaki rodzaj biletu będzie najkorzystniejszy przy zwiedzaniu Lizbony dla większości z Was.

Zmiany w cenach na rok 2018 nie są duże. Nieznacznie podrożała część biletów, jednak większość pozostała bez zmiany w stosunku do roku 2017. Niestety system biletów na autobusy, tramwaje, windy i metro w Lizbonie stał się trochę bardziej skomplikowany. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie i informację okażą się pomocne dla wszystkich odwiedzających Lizbonę i planujących się przemieszczać komunikację miejską.

Nowe ceny biletów 24h w 2018 roku

Najważniejsza zmiana dotyczy podwyżki cen biletów 24h na komunikację miejską. Aktualne ceny biletów 24h w 2018 prezentują się następująco:

 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy
  • cena 6,30 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy i tramwaje 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Casilhas
  • cena 9,35 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz promy do Casilhas 24h od pierwszego skasowania.
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
  • jeśli chodzi o promy, to bilet jest ważny tylko na promy do Casilhas, nie obowiązuje on na inne połączenia przez rzekę Tag.
 • bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado
  • cena 10,40 €/os i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów takimi środkami transportu, jak metro, autobusy, windy, tramwaje oraz pociągi CP 24h od pierwszego skasowania.
  • bilet nie jest ważny na połączenie turystyczne, shuttle bus na lotnisko oraz promy
  • bilet jest ważny na połączenie pociągów CP. Pociągów na liniach Sintra, Cascais, Azambuja e Sado, czyli dojedziemy nim zarówno na plaże w Cascais, jak i do Sintry
  • po czasie 24h od pierwszego skasowania bilet traci swoją ważność i nie można na nim podróżować dłużej!
 • Dokładny opis wszystkich biletów 24h na komunikację miejską w Lizbonie znajduje się tutaj>>>

Bilety te podrożały od 0,15 do 0,25 € w stosunku do roku 2017. Zmianie nie uległ sposób ich funkcjonowania w stosunku do lat wcześniejszych.

Lizbona 2018 metro autobusy tramwaje windy promy kolej bilet bilety aktualne ceny 2018 transport publiczny cennik jaki rodzaj biletu wybrać poradnik Lisbona Portugalia

Bilety zapping na komunikację miejską – Lizbona

Dość popularną i polecaną w polskich przewodnikach turystycznych po Lizbonie opcją biletów na komunikację miejską w Lizbonie jest tzw. zapping. Zapping daje możliwość doładowania karty Viva Viagem / 7 Colinas / Viva Viagem SRT określoną kwotą pieniędzy. Następnie można korzystać ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy. Dodatkowo również połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo). Doładowanie może być od minimum 3 € do 40 €.

Do tej porty pojedynczy przejazd autobusem, metrem, tramwajem lub windą z biletami załadowanymi w opcji zapping kosztował 1,30 €, bez znaczenia czym jechaliśmy. W 2018 bez zmiany pozostaje opłata za przejazd autobusem, tramwajem (w tym słynnym tramwajem 28 lub  tramwajem 15 do Belem) lub windą (w tym popularną windą Santa Justa), czyli wynosi ona 1,30 €. Zmianie uległa cena przejazdu metrem – od 2018 roku cena za przejazd metrem na bilecie z opcją zapping to 1,31 €. Zmiana nie jest duża, jednak warto wziąć ją pod uwagę, jeśli ktoś planuje zakup biletów w opcji zapping.

Lizbona 2018 metro autobusy tramwaje windy promy kolej bilet bilety aktualne ceny 2018 transport publiczny cennik jaki rodzaj biletu wybrać poradnik Lisbona Portugalia

Więcej o opcji zapping i wszystkich udogodnieniach, które ona oferuje przeczytać można tutaj: Szczegóły biletów na komunikację miejską w Lizbonie>>>

Ile kosztuje przejazd metrem w Lizbonie w 2018 roku?

Podsumowując zatem – jeśli ktoś zdecyduje się na zakup pojedynczych przejazdów na autobusy / metro / tramwaje lub windy, to koszt jednego przejazdu to 1,45 €. Bilet taki jest ważny 60 minut od pierwszego skasowania i można zmieniać środki transportu w czasie obowiązywania biletu. Tutaj nie ma żadnych zmian w stosunku do tego, co było wcześniej. Zmiana dotyczy ceny przejazdu metrem, jeśli ktoś zdecyduje się na opcje zapping – wtedy za jeden przejazd metrem zapłacimy 1,31 €. Na metro obowiązują również opisane powyżej bilety 24h na komunikację miejską w Lizbonie.

Lizbona 2018 metro autobusy tramwaje windy promy kolej bilet bilety aktualne ceny 2018 transport publiczny cennik jaki rodzaj biletu wybrać poradnik Lisbona Portugalia

Podwyżki cen biletów w 2018 roku w Lizbonie

Dodatkowo od 2018 roku zmianie uległy ceny biletów okresowych na komunikację miejską w Lizbonie. Nie opisujemy ich jednak w tym tekście, gdyż bardzo rzadko, kiedy korzysta się z nich podczas wizyty w Lizbonie. Osoby zainteresowany tym tematem zapraszamy na stronę przewoźnika: carris.pt Podrożały również bilety przewoźników Fertagus, Transtejo/Soflusa oraz Transportes Sul do Tejo. Aktualny taryfikator na rok 2018 firmy Carris znajduje się poniżej:

Lizbona 2018 metro autobusy tramwaje windy promy kolej bilet bilety aktualne ceny 2018 transport publiczny cennik jaki rodzaj biletu wybrać poradnik Lisbona Portugalia

Jaki rodzaj biletu wybrać na komunikację miejską w Lizbonie?

Dokładnie wszystkie rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie opisane są w tekście: Wszystko o biletach na metro, autobusy, tramwaje, windy, promy i koleje w Lizbonie – informacje praktyczne>>> Znaleźć tam można dokładne opisy pojedynczych / czasowych biletów, ceny biletów kupowanych u kierowcy, opisy wszystkich biletów 24h, czy dokładnie wyjaśnioną opcję zapping. Dodatkowo również szereg informacji praktycznych nt. komunikacji miejskiej w Lizbonie. W tym opis, jak kupić bilety na metro lub tramwaj w Lizbonie. Zapraszamy do zapoznania się z nim!

Lizbona 2018 metro autobusy tramwaje windy promy kolej bilet bilety aktualne ceny 2018 transport publiczny cennik jaki rodzaj biletu wybrać poradnik Lisbona Portugalia

Jednak jaki rodzaj biletu na komunikację miejską w Lizbonie wybrać? Jeśli planujemy kilkudniowy pobyt w Lizbonie i nastawiamy się na normalne zwiedzanie Lizbony? Oto kilka naszych wskazówek:

 • Jeśli nasz hotel/hostel lub apartament w Lizbonie znajduje się w jej turystycznym centrum (tj. dzielnice Chiado, Baixa, Bairro Alto, Alfama, Mouraria lub okolice Avenida da Liberade), to raczej nie będzie większej potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej. Lizbona nie jest duża i centrum najlepiej zwiedza się spacerem. Bilety na komunikację miejską potrzeba na dojazd do Belem, Parku Narodów z oceanarium lub przejażdżkę jednym z lizbońskich tramwajów lub wind oraz na dojazd z/na lotnisko. W takim przypadku najlepiej będzie wybrać opcję pojedynczych przejazdów – koszt 1,45 €/os./jeden przejazd i na bieżąco doładowywać kartę Viva Viagem / 7 Colinas / Viva Viagem SRT biletami.
 • W przypadku, gdy ktoś nastawia się na korzystanie z komunikacji miejskiej w Lizbonie (np. ma hotel poza centrum i należy do centrum dojechać każdego dnia metrem lub ma ograniczony czas w Lizbonie, w związku z czym chce dużo zobaczyć w ciągu jednego dnia i będzie potrzeba przemieszczania się tramwajami, metrem lub autobusami), to warto zastanowić się nad opcją biletu 24h, który jest ważny 24h od pierwszego skasowania. Podstawowy bilet 24h (ważny na metro, autobusy, tramwaje i windy) kosztuje 6,30 €/os.
 • Osoby chcące wybiórczo korzystać z komunikacji miejskiej w Lizbonie (np. tylko przejechać się tramwajem, czasami metrem lub windą), popłynąć promem na drugą stronę Tagu, pojechać na plaże w Lizbonie lub skorzystać z atrakcji turystycznych na linii Lizbona – Sintra, warto, aby zastanowiły się nad opcją zapping. Bilety w opcji zapping obowiązują na wszystkie te połączenia. Jedyne o co trzeba się zatroszczyć, to aby karty były doładowane.

6 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Tomek Gwiazda napisał/a:

  Nie do końca jest prawdą, że bilet zapping jest ważny 60 minut od pierwszego skasowania i można zmieniać środki transportu w czasie obowiązywania biletu. W rzeczywistości jest tak, że nie można się przesiadać z metra na Carris (autobusy i tramwaje) czy też prom. I odwrotnie. Przesiadka metro <> Carris pożera 2 impulsy. Te 60 minut dziala tylko w obrebie autobus/tramwaj.
  Zostało to dobrze wyjaśnione w dziale Ceny i rodzaje biletów

  Odpowiedz
 • Sonia Syberyjska napisał/a:

  Witam. Mam pytanie: Jeśli załaduję na kartę 1 przejazd a podróż metrem z przesiadką ale bez wychodzenia poza bramki zajmie mi 65 minut, to bramka wyjściowa mnie nie wypuści? A jeśli tak będzie, to co wtedy? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Spokojnie, bramka wyjściowa na pewno Panią wypuści:)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
   • Sonia Syberyjska napisał/a:

    Dziękuję za odpowiedź. Zapytałam, bo według opisu bilet na 1 przejazd jest ważny przez godzinę od skasowania. Po przylocie chcę tylko dojechać do hotelu (jest dość daleko od lotniska) a potem załadować 3 bilety 24-godzinne. I tu mam jeszcze jedno pytanie: Czy w takiej sytuacji ważność będzie 72 godziny od pierwszego użycia, czy też każdy z tych biletów jest liczony oddzielnie? Gratuluję doskonałych opisów i informacji. Pytać można najwyżej o szczegóły. Wystarczą jeszcze tylko mapy Google i można lecieć do Lizbony 🙂 Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)